Binnenland. Uit de Provincie. uitvoering van hei Onderwijs. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. t De staking van de bootwerkers te Nantes is geëindigd. Gisteren is de arbeid hervat In het gebied van het meer van Wolau, ten W. van den Ploeckerpas, wer den 12 Sept. in een sneeuwhut de lijken van 6 soldaten gevonden. Vermoedelijk zijn het soldaten van het jagerbataillon nr 8, die door een lawine bedolven wer den. België en Nederland. Een B. S. A.-telegram uit Genève d.d. Zondag meldt, dat de Belgische minister Hijmans daar Zaterdagavond te 5 uur weer is aangekomen. Haar de heer Bee- laerts van Blokland Zaterdagavond te 6 uur Genève verliet, hadden de beide staatslieden geen gelegenheid de bespre king over de Belgisch-Nederlandsohe be trekkingen te herhatten. In de kringen der Belgische delegatie te Genève meent men, dat de oplossingen, die door beide ministers onder het oog zijn gezien, onderwerp zullen vormen van een grondig onderzoek, dat waarschijnlijk zal kunnen leiden tot een hervatting der onderhandelingen. Hofbericht. De Koningin en Prinses Juliana zijn thans op het landhuis den Ruigenhoek te Scheveningen aangekomen. Ook de Prins, die nog te 's-Gravenhage vertoef de, verblijft thans op den Ruigenhoek. Emigratie van arbeiders binnen Nederland. Naar „Het Volk" van bevoegde zijde zegt te vernemen, zal vermoedelijk in den loop van October aan de Centrale commissie van bijstand voor de arbeids bemiddeling het rapport worden aange boden van haar subcommissie, welke moet nagaan, welke omstandigheden de emigratie der arbeiders binnen Nederland op ongewenschte wijze belemmeren en op welke wijze eveutueele belemmering zou kunnen worden verminderd. Het ligt in de bedoeling, dat de Centrale com missie alsdan eind October of begin No vember een vergadering zal houden ter definitieve vaststelling van het rapport, dat vervolgens aan den minister van ar beid, handel en nijverheid zal worden aan geboden. Opbrengst Rijksmiddelen. In de maand Augustus bedroeg de op brengst van de gewone Rijksmiddelen in totaal f37.151.166. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg de totaal-op brengst f38.516.012. Een kleine achter uitgang dus. Gedurende de verloopen maanden in dit jaar werd in totaal ontvangen ruim' f329 millioen, tegen ruim f335 millioen in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De opbrengst der Rijksinkomstenbelas ting was ruim f4 millioen lager en da Dividend- en Tantième-belasting ruim f 1 millioen. De rechten op den invoer daar entegen waren ruim f3 millioen hooger. Ten bate van het Leeningfonds 1914 werd ontvangen f4.685.757 en ten bata van het „Wegenfonds", aan wegenbelas ting f 478.2|28 en aan rijwielbelasting (90 pet der werkelijke opbrengst) f91.283. In totaal werd tot 1 Sept. voor het Wegen fonds ontvangen f 12.173.315. De heer Stenhuis bedankt niet. Wij vernemen, dat de oud-voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, het Kamerlid Stenhuis, op den eisch van het bestuur der S. D. A. P. 9 Sept. j.l., goedgekeurd door den Partgraad, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken, niet is ingegaan. De heer Stenhuis zal nu in het laatste jaar van deze parlementaire periode niet worden erkend als Kamerlid der S.D.A.P. Burgemeester de Vlugt .naar I ndië. Op zijn verzoek zal den burgemeester van Amsterdam om gezondheidsredenen door de regeering een verlof worden ver leend voor den duur van ten hoogste vier maanden. Deze vacantie zal ingaan op 27 December a.s., op welken datum de burgemeester te Amsterdam scheep zal gaan voor een reis naar Nederlandsch- Indië. Het ligt niet in de bedoeling van den heer De Vlugt, zich door een der leden van zijn gezin te doen vergezellen. Arbitrage van handels geschillen. De Middenstandsbesturenbond heeft en kele jaren geleden het initiatief geno men om door middel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken arbitrage in handelsgeschillen mogelijk te maken. Over het algemeen is er in handels kringen vaak geklaagd over de kostbare en langdurige wijze van procedeeren in Nederland. Het bondsbestuur heeft thans besloten tot een krachtige propaganda, daar dank zij de medewerking van de Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage, de arbitraire procedure, met behulp der Kamer, kan worden gevolgd. Geen volksblad van de N. R. Crt? Naar het Correspondentiebureau" ver neemt, is het bericht, dat in de pers de ronde doet, dat de „N. Rott. Courant" van plan zou zijn een volksblad uit te geven, onjuist, aangezien zulks niet In de bedoeling ligt van de „N. Rott. Crt." De Postvlucht naar Indië. Een ambtenaar van het Britsdie lucht vaartministerie heeft, naar een Reuter- tulegram uit Londen meldt, gisteren in verband met de Nederlandsche poetvluch- ten verklaard, dat de voorstelling als zou den de Nederlanders de Imperial Aiways zgn vóór geweest op den luchtweg naar Indië en net Oosten, volkomen onjuist was. De vluchten, die Nederlandsche vlieg tuigen van Nederland uit maken, zijn, al dus deze ambtenaar, eenvoudig afleve- ringsvlucliten en hebben niet het karakter van een geregelden dienst. Er wordt thans hard gewerkt aan de voorbereiding van de opening eener doorgaande route van de Imperial Airways van Londen naar Karatsji in April van het volgende jaar. De reis zal in een week worden afgelegd. S.preekcxamen. De Vereeniging van Spraakleeraren zal bij genoegzame deelneming eeai cursus geven met het doel kennis bij te brengen aangaande de theorie en de practijk van het sprekesnl en de behandeling van de meest voorko mende spraakgebreken. Deze cursus zal ongeveer één jaar duren bij: twee lesuren per week en is alleen toegankelijk voor leerkrachten L.O. en voorbereidend L.O. De vakken zijn: klankleer, spraak ontwik keling, stemvorming, spraakgebreken, ana tomie en physiologie. Men zie de advertentie in dit nummer. De economische toestand van Zeeuwsch-VIaanderen. In do Zaterdag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Terneuzen ontspon zien een uitgebreide bespreking in verband met den economi- schen toestand van Zeeuwsch-VIaanderen. Gewezen werd qp de ontwikkeling van den tuinbouw. Zal deze zich gunstig ont wikkelen, dan zal, zoo werd betoogd, de verzendingsgelegenheid naar Nederland benoorden de Schelde beter en goedkoo- per moeten worden. De bootverbindingen tusachen Zeeuwsch-VIaanderen en Walche ren en Zuid-Beveland zouden moeten wor den opgenomen in het wegenplan en het reizigers- zoowel als autoverkeer veel goedkooper moeten zijn, meer in overeen stemming met een overzetdienst, terwijl voor ladingen, die per geladen vrachtauto zouden worden overgebracht, zou moeten volstaan worden met het heffen van vracht voor de lading alleen, en de vracht voertuigen vrij zouden behooren te zijn. Bij de tegenwoordige regeling is het niet mogelijk ooncurreerend zulke ladingen over de Schelde te voeren en b.v. voor vervoer van ooft- en tuinbouwartikelen gebruik te maken ypn de Vlissingsche lijn, daar het overladen (indien niet per vrachtauto overgevoerd), dat dan twee maal meer geschieden moet, voor de zach te of teere producten te nadeelig is. De verzending moet dan geschieden over Zee- brugge, waar men verschillende facilitei ten geniet. Besloten werd een en ander onder de aandacht van Ged. Staten te brengen en tevens te wijzen op de noodzakelijkheid van verbetering der aanlegplaatsen voor den dienst op Hoedekenskerke en die te Walsoorden. De tuinbouw van Oostelijk- Zeeuwsch-VIaanderen is thans voor uit voer aangewezen op de veiling te Goes, doch mist de goede vervoergelegenheid. Het bureau werd opgedragen pogingen aan te wenden voor het verkrijgen eener spoedige wegenverbetering, speciaal voor Westelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen. In dit verband deelde de voorzitter mede, dat een korte verbinding van den verbindingsweg tusscben de beide deelen van Zeeuwsch-VIaanderen met IJzeindijke, naar hij vermeent, het volgende jaar van wege de provincie zal worden tot stand gebracht. De aansluiting aan de wa terleiding te Oud-Vossemeer. Zaterdag zijn afgekondigd de Staatsbla- den: No. 347. Besluit van den 25sten Aug. 1928, tot vernietiging van de be sluiten van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Oud-Vossemeer dd. 28 Maart 1928, waarbij aan J. M. Engelvaart en 20 anderen ontheffing is verleend van de verplichting tot aansluiting aan het buizennet voor hun in eigendom toebe- hoorende en binnen 25 M. afstand van de buizen der drinkwaterleiding gelegen woningen. No. 348. Besluit van den 25sten Augus tus 1928, tot vernietiging van de besluiten van B. en W. van de gemeente Oud-Vossemeer dd. 28 Maart 1928, waar bij aan M. C. van Driel en een ander ontheffing is verleend van de verplichting tot aansluiting aan het buizennet voor hun in eigendom toebehoorende en bin nen 25 M. afstand van de buizen der drinkwaterleiding gelegen woningen. No. 349. Besluit van den 25sten Augus tus 1928, tot vernietiging van het besluit van B. en W. van de gemeente Oud-Vossemeer dd. 28 Maart 1928, waar bij aan L. de Later ontheffing is verleend van de verplichting tot aansluiting aan het buizennet voor een hem in eigendom toebehoorende en binnen 25 Meter af stand van de buizen der drinkwaterleiding gelegen woning. DirecteBelastingen, enz. Bij Kon. BesL is, met ingang van 1 Octo ber 1928 benoemd tot inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen ter inspectie Middelburg J. J. Rus te Middelburg. Middelburg. De Ccöp. „De Broeder band" heeft den broodprijs met 2 cent verlaagd. Het einde van het seizoen voor uit voeringen in de open lucht nadert met rasse schreden en morgenavond zullen de Molenwaterbezoekers zeker in grooten ge tale naar het plein trekken om de laatste Donderdag weid in den tuin van het Schuttershof te Middelburg een zendingsbijeenkomst ge houden, uitgaande van de Classis Middelburg der Geref. kerken. Hierboven: Ds en Mevrouw Merkelijn in de pauze gekiekt temidden van een groep bezoekers. Middelburgsch Mu ziekkorps bij te wonen in dezen zomer. Hoevelen hebben ook dit jaar hier weer ge noten van het vele goe de, dat onder de led- ding van den heer Joh. H. Caro, een enkele maal onder die van den heer A. Galatz, is ten gehoore gebracht. Zij zullen daarvoor ze ker dankbaar zijn. Ve len onder hen zijn ze ker in staat om die dankbaarheid te too- nen door zich als zij het nog niet deden op te geven als contri buant van het Middel burgsch Muziekkorps bij den penningmees ter, den heer J. R. Do- menie of een der an dere bestuursleden. Goes. Vrijdagavond te zes uur viel bij het 'spelen aan de ijzeren leuningen aan de 'ha ven, het Oostenrijksöha pleegkind van den heer Van Melle te wa ter. Niemand van de ver schillende omstanders durfde zich te wa ter begeven, waarom men trachtte van de daar liggende schepen een roeiboot te leenen. De koopman F. D'Haen, die goed zwem men kan en de drukte zag, spoedde zich er heen, en sprong het kind, dat al bijna in het midden van de haven dreef, ge kleed na en bracht het zwemmend naar dein kant waar genoeg hulpzame banden waren om het van hem over te nemen. Een waarschuwing voor andere kin deren 1 Heinkenszand. Terwijl de timmermans knecht A. J. alhier gistermiddag met de machinezaag bezig was sponden te zagen, kwam hij met zijn rechterhand in aanra king met de zaag, waardoor 2 vingers ernstig werden verwünd. Dr Griep ver leende spoedig 'heelkundige hulp. Ovezand. Ter gelegenheid van de ker mis werd door de Burgerwacht alhier een ouderlingen schietwedstrijd om prij zen gehouden. De uitslag is als volgt: A. Bakker 88 p.; C. Pover 88 p.; A. van Zunderen 87 p.; M. Rijk 87 p.; C. Boeij 87 p.; .P.Rjjk Wz. 86 p.; C. Raas 85 p.; A. do Jonge 84 p.; M. Korstanje 83 p.; P. de Meij 83 p.; C. Rentmeester 82 p.; A. Ganseman 82 p.; M. Sommeijer 82 p.; J. Westdorp 82 p.; J. Maat 76 p.; A. van de Velde 76 p.; M. Boeij 73 p.; F. Koens 72 p.; P. Daalman 70 p.; J. Korstanje 60 p. Ook de Vrijw. Landstorm hield een dergelijken wedstrijd. A. v. Steenbergen 97 p.; J. Dobbelaar 96 p.; P. van Driel 94 p.; P. Korstanje 94 p.; J. Vermeule 93 p.; A. Boonman 89 p.; A. Murk 88 p.5 .G J. Schuerman 87 p.; J. de Jonge Lz. 87 p.; P. Schuerman 85 p.; P. Rijk Az. 84 p.; L. Zuidhof 84 p.; W. de Jonge Pz. 84 p.; F. de Meij 83 p.; J. de Jonge Fz. 81 p.; P. Martens 79 p.; P. van Gessel 78 p.; J. Moerman 78 p.; C. de Winter 77 p.; J. Oostdijk 76 p.; W. Rijk Az. 74 p.; W. de Jonge Lz. 74 p.; J. Drijdijk 71 p.; J. A. Scbreurs 68 p.; J. Koens 68 p.; J. van Zunderen 64 p.; P. Spelier 61 p.; J. Geljon 56 p.; C. Koens 56 p.; P. Oostdijk 26 p. Koudekerk®. Bevolking gedurende de eerste helft der maand September: Inge komen: Mej. A. Keur, D no. 21 uit N.- en St.-Joosiand; Mej. M. van der Kolk, D no. 204 uit Middelburg; J. C. Wage naar, B no. 167 uit Middelburg; Mej. J. N. Wagenaar, D no. 123 uit Middel burg; Mej. P. Simonse, D no. 165 uit Aagtekerke; J. W. Stroo met gezin, B no. 176 uit Vüssingen; Mej. C. Verrijk, geb. Semijn, A no. 180 uit O.- en W.- Souburg. Vertrokken: H. W. Huiszoon met ge zin, E no. 29 naar Middelburg; H. W. K. Vloon met gezin, A no. 203 naar Wij- chen; Mej. P. van Soelen, E no. 155 naar Middelburg; Mej. E. Reckman, D no. 201 naar Middelburg; A. den Hollan der met gezin, D no. 115 naar Middel burg; P. J. Terwoert, A no. 63 naar Vledder; Mej. S. J. den Baars, D no. 23 naar Veenendaal; Mej. C. J. Pantus, E no. 84 naar Middelburg; Mej. Bimmel E no. 166 naar O.- en W.-Souburg'; Mej. de Wed. C. Vader, geb. Jobse, A no. 87 naar Middelburg; J. Wattel, E no. 191 naar O.- en W.-Souburg; Mej. L. Sturm, R no. 76 naar Meliskerke; Mej. J. C. Lubsen, geb. Docters van Leeuwen, met gezin, D no. 113 naar Canada. Beroepen te Haulerwijk, E. I. F. Na- wijn, cand. te Groningen. Te Hilversum (3e pr.pl.) P. N. Kruyswijk te Vlissingen. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Meppel, W. Kremer te Kornborn. Vrije Evang. Gemeente. Aangenomen naar Oude Pekela, A. Gor- stanje, cand. te Goes. Beroepingswerk. Het bericht, dat door den heer Th. G. Tonnon, cand. tot den H. Dienst, te Den Haag, benevens het beroep naar de Ned. Herv. Gem. van Hoogjnade nog andere beroepen zouden ontvangen zijn, berust op een abuis. De tegen gisteravond bijeengeroepen vergadering van 'het Kiescollege der Ned, Herv. Gemeente te Amsterdam ter samen stelling van een drietal voor de beroeping van een predikant in de vacature-Ds Buen'k, kon wegens onvoltallighedd niet doorgaan. Het Kiescollege zal nu tegen Maandag 1 Oct. a.s. opnieuw in vergade ring bijeen worden geroepen. Beroepbaar. De heer J. Snoey, theol. candidaat te Tinte (bij Brielle) wil thans gaarne een eventueel beroep bij een der Geref. Kerken in overweging nemen. Zendingsfilm. Als vervolg op de film "Warta Sari, welke den vorigen winter door het gelbeele land met zoo groot succes vertoond is, geeft hetzelfde comité nu een tweede Zendingsfiim uit. Terwijl Warta Sari voornamelijk bet Zendings werk op Java te zien gaf, zal de tweede film een beeld geven van de Zending in de Buitengewesten, en wel Sumatra, Borneo, Midden-Gelebes en Nieuw Guinea. Even als het vorige jaar zal de eerste vertoo ning plaats hebben in de tweede helft van October op de Algemeene Zendingsconfe rentie te Amsterdam. Daarna zal de film weer het geheele land door gaan. Aardenburg. Zondag is alhier de Geref. Kerk geïnstitueerd. Naar aanleiding van Efeze 4:1113 sprak de predikant van de instiuteerende gemeente Oostburg, Ds M. van Wijk over het ambt, waarna de nieu we kerkeraad, bestaande uit de ouderlin gen A. C. Gatsman, H. Leenhouts en H. Willems en de diakenen A. Lensen en I. van Wijk, in het ambt werd bevestigd. Na mens den 'kerkeraad van Schoondijke sprak ouderling De Kraker een kort har telijk woord en verzocht de gemeente den nieuwen ambtsdragers de zegenbede uit Ps. 134: 3 toe te zingen. Namens de clas sis Axel sprak Ds J. Vanhaelen van Hoek. Het was een blijde dag voor Aardenburg's 'kring. Geslaagd te Arnhem voor kommies der Dir. belastingen en accijnzen E. Hout man te Kruiningen. De voordracht voor leeraar aan het gymnasium te 's-Hertogenbosch luidt: wiskunde: 1. J. D. G. L. Wijffels, docts. in wis- en natuurkunde te 's-Hertogenbosch; 2. J. M. Goeman, idem te Vlissingen. Geslaagd voor machinisten-examen diploma A, A. A. Goethart te Vlissingen. Bij Kon. besl. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerscliool te Neuzen, G. A. den Decker te Amster dam. Prof. Dr L. v. d. Horst. Thans is, naar wij in „De Stand." lozen, de be noeming afgekomen als hoogleeraar in do psychiatrie en do experimenteele psycho logie aan de Vrije Universiteit van dr L. v. d. Horst, geneesheer aan de psychia- trisch-neurologische 'kliniek, de z.g. Vale- riuskliniek, te Amsterdam. Deze benoeming 'is geschied na overleg met het Centraal Bestuur der Vereeni ging tot Chr. Verzorging van Krankzin nigen in Nederland, in verband met do omstandigheid, dat dr v. d. Horst mede aan de van deze Vereeniging uitgaande Valeriuskliniek als hoogleeraar verbonden zal zijn. De ramp op Paloeweh. Aneta verneemt uit kort geleden ont vangen berichten over de ramp te Paloe weh, dat hieruit blijkt, dat het aantal geschatte dooden te groot is gebleken. Van de kampongs Ona en Awa is, hoewel zij geheel verbrandden, niemand omgekomen. Van het deel van het eiland, dat niet door de vulkanische uitbarsting of vuur geteisterd was, waren vele per sonen opgegeven als in den vloedgolf verdronken, maar zij bleken ongedeerd. Het getal dooden bedraagt 146. De reden dat verkeerde inlichtingen werden ver strekt, is vermoedelijk gelegen in de vrees van de bevolking naar elders te worden overgebracht. De Paloeweli-bewoner is n.l. 'n primi tief, wiens leven haast ondragelijk wordt gemaakt door een reeks pemali-voor- schriften. In verband hiermede wordt het niet uitgesloten geacht, dat ongelukkigen, die tijdens de uitbarsting hun dorp of hun veld verloren tengevolge van wat als een uiting van toorn beschouwd weid, voorloopig werden beschouwd als dooden, om welke reden zij als zoodanig werden Ne<L Herv. Kerk. Beroepen te Neerlangbroek, P. de Looze te Renkum; te Katwijk aan Zee, J. Roo- denburg, cand. te Leiden. Aangenomen naar Engelhert, N. G. Ren- ken te Nieuw-Sdbeemda. Naar Lemmer, M. v. d. Voet te Kuinre. Naar Warnsveld, P. Visser te Lemelerveld. Naar Hillegers- berg (Vereen. Vrijz. Herv.) W. H. Bloem hof! te Warfbuizen. Bedankt voor Den Ham, H. Ewoldt te Raamsdorfksveer. Voor Hardenberg en voor Borne, P. Visser te Lemelerveld. Geref. Kerken. Tweetal te Drachten, R. Oosterhoff te Hezneluin en W. J. Smidt te Dwingeloo. Zaterdagmiddag heeft, zooals men weet, minister Kan de gebruikelijke sluitings rede bij (het einkle van het parlementaire zittingsjaar géhouxlen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2