Dinsdag 18 September 1928 42e Jaargang DE TROONREDE, VAN H00GER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. feuilleton 71. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L Burg. Tel. no. 259. i te Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT 1 OCTOBER A.S. VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. DE ADMINISTRATIE. H. M. de Koningin, heeft heden de ver- eenigde zitting van de Staten-Generaal 'ge opend met de volgende rede: Leden van de Staten-Generaal. Weder in Uw midden vertoevend gevoel ik dankbaarheid voor de zegeningen waar mee ons volk oo'k in het afgeloopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zorgen welke overblijven met te meer moed en vertrouwen doen onder het oog zien. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voortschrijdend economisch herstel buiten onze grenspalen heeft ondanks de kunstmatige belemmeringen in het inter nationaal ruilverkeer een gunstigen in vloed op handel en nijverheid. Eon deel der scheepvaart lijdt echter bij voortduring onder een te veel aan scheep 8- ruimte op de wereldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruitteelt teleur, maar zoowel de om vang en de hoedanigheid van den oogst als de prijzen der producten mogen bevredi gend 'heeten. Langs den weg van ontwate ring en ontginning wordt met kracht ver- hoogin'g van het voortbrengingsvermogen van den bodem bevorderd. De financieels toestand blijft tot sober heid manen, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende pu blieke lichamen op de bevolking gelegd, een duurzame verbetering van den econo- mischen toestand belemmeren. De betrekkingen welke wij met de an dere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Met eenige mogendheden werden arbitrage- en verzoeningsverdragen gesloten. Onze aan dacht blijft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Betreurende dat de pogingen om tot in ternationale vermindering van bewape ning te geraken niet sneller tot tastbare re sultaten vermogen te leiden, begroet ik met voldoening de toenemende internatio nale samenwerking op velerlei,,in het bij zonder ook op economisch gebied. Een 'voorstel tot toetreding tot het onlangs te Parijs geteekende verdrag tot uitbanning ran den oorlog, waarin een nieuwe waar borg mag worden gezien voor de handha ving van den vrede, zal U binnenkort be reiken. Ik vertrouw, dat hernieuwde besprekin gen met België zullen leiden tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar inge diende en nog aanhangige wetsontwerpen op welker afdoening wordt prijs gesteld, zullen eenige andere aan Uw oordeel wor den onderworpen. Daartoe behooren ont werpen tot nieuwe regeling van de ar beidsovereenkomsten van kapiteins en van schepelingen en tot wijziging van het hu- welijksgoederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van Naar het Engelsch. Hij zag, halfsmeekend, naar haar op: „Niet voor ik jou en de kinderen geheel bezorgd heb zooals ik zeide." „Wij zijn bezorgd geheel bezorgd als we jou hebben. O, Phineas, laat hem toch begrijpen, dat 'tde gelukkigste dag van zijn vrouw's leven zal zijn als zij weet, dat hij gelukkig is, door de vervul ling van zijn hartewensch." We bleven nog een tijdlang zitten pra ten over de wending van onze fortuin; daarna nam Ursula de kaars om naar bed te gaan. „Mijn bestel" riep John en zjj kwam terug en sloot de deur en terwijl hij haar ondeugend aanzag zeide hij;: „Mevrouw Halifax, wanneer zal ik de eer hebben ^®e]Srdzo hitten met lange staarten te HOOFDSTUK XXIII. Niet véle weken later gingen we naar bongMd, dat sedert, gedurende vele ja- en> 0113 tehuis werd. Longfieldl Gelukkig de Gemeentewet en van een voorstel tot technische wijziging van de Armenwet. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorderden staat van voorbe reiding. Tegemoet gezien kunnen worden ont werpen van een natuurbeschermingswet en van een monumentenwet. Een voorstel tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten zal Uwe aandacht vragen. Wetsvoorstellen betreffende minimum- loonen in de huisindustrie en betreffende de bescherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van land- bouwarbeid zijn in voorbereiding evenals een voorstel van wet tot regeling der werkloosheidsverzekering. De politieke toestand in Nederlandsch- Indië, hoewel voortdurende waakzaamheid vereischende, is vergeleken bij dien van het vorige jaar verbeterd; het bedrijfs leven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Suriname, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpun ten, welke beloften voor de toekomst kunnen inhouden. De cultuur van Liheria- koffie blijft gunstige resultaten opleveren; de bauxietwinning ontwikkelt zich krach tig en het houtbedrijf vertoont een on miskenbare opleving. De economische op leving van Curasao blijft aanhouden. Met den wensch, dat Gods rijke zegen op Uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De rede waarmede H. M. de Koningin de nieuwe zitting van de Staten-Generaal heeft geopend is wat het beschouwend ge deelte betreft in optimistischen toon ge steld. Met dankbaarheid wordt gewezen op de zegeningen waarmee ons volk ook in het afgeloopen jaar is omringd. Geconstateerd wordt, dat de algemeene toestand van het land in menig opzicht stof tot voldoening 'geeft. Het voortschrij dend economisch herstel heeft een gunsti gen invloed op handel en nijverheid, de toestand van land- en tuinbouw stemt in het algemeen tot erkentelijkheid en boven dien kan van onze Indiën worden getuigd, dat het economische leven zich in gunstige richting blijft ontwikkelen. Inderdaad, er is reden om met dank baarheid te gewagen vein de zegeningen ons geschonken. Terecht wordt er evenwel op 'gewezen, dat ondanks dit alles de financieele toe stand tot soberheid blijft manen. De belas tingdruk is nog altijd veel te zwaar. Worde dat oo'k. in het komende jaar door de Sta ten-Generaal geen oogenblik uit het oog verloren. Uit de buiten'landsche paragraaf blijkt, dat spoedig een voorstel tot toetreding tot het Kellog-verdrag kan worden verwacht, een toezegging die zeker niet zonder vol doening zal worden vornomen. Alles wat gedaan kan worden om den internationa len vrede te bevorderen en het oorlogs gevaar te verminderen, heeft recht op onze belangstelling en daadwerkelijken steun. Omtrent de verhouding tot België, wordt met andere woorden herhaald wat ook het vorig jaar reeds werd uitgesproken, n.i. Longfield! klein nest van liefde en vreug de en vrede waar de kinderen opgroei den en wij ouder werden waar getij, na getijde ons een nieuwe verandering bracht waar zomer en winter dag en nacht, de hand van Gods Voorzienig heid ons zegende met de rijkste van alle zegeningen, waar wij werden een huisge zin, waar ,',de broederen in eensgezind heid samen leefden." Geliefd Longfieldl mijn hart, dat nu traag klopt, als dat van iemand, die na aan 'tgraf is, trilt warm en jong, als ik aan u denk! Toch was 't slechts een gewone boeren woning, niets meer. Het bevatte een zitkamer, drie flinke slaapkamers, keuken en schuren; wij maakten geïmproviseerde kamers van den veestal en het kaaspakhuis. In een van deze sliepen de jongens, Guy en Edwin; gewoonlijk stiet de vader eiken morgen zijn hoofd tegen de lage zoldering als hij de jongens kwam roepen. Den ganschen zomer waren de ramen open en vogels en vleermuizen kwamen dikwijls binnen vlie gen, tot groot vermaak v,an de jeugdige bewoners. Een ander groot vermaak van het kleine volk was, dat voor het eerste jaar de boerenkeuken tot onze eetkamer werd ingericht. Daar kwamen, door de open deur, de duiven van Edwin en Mu riel en soms ook een statige hen binnen wandelen, naar believen. dat door onderlinge bespreking een voor beide landen bevredigende oplossing mag worden verkregen. Moge dit vertrouwen niet worden beschaamd. Wanneer men de diverse maatregelen 'die worden toegezegd in oogenschouw neemt, krijgt men niet den indruk dat we bier te doen hebben met een intermezzo- Kabinet, dat met een spoedig heengaan re kening houdt. Verschillende niet onbelangrijke wets ontwerpen worden toegezegd, w.o. tot wij ziging van de Gemeentewet, tot herziening van de Armenwet, tot regeling van 'het pachtcontract, tot herziening van de finan cieele verhouding van het Rijk en de Ge meenten, tot regeling van de werkloos heidsverzekering, tot bescherming van vrouwen en jeugdige personen bij het ver richten van landbouwarbeid, enz. Men kan den goeden wil van de Regee ring waardeeren, maar veel beteekenis hebben deze toezeggingen toch niet. De komende parlementaire periode is nog korter dan gewoonlijk. Bovendien kan worden verwacht, dat in verband met de komende verkiezingen de politieke debat ten veel tijd zullen vergen, terwijl het ook wel zoo goed als zeker is, dat straks de Ziektewet aan de orde zal 'komen. De tijd is ,dus zeer beperkt. En wanneer men dan rekening houdt met het feit, dat voor ingewikkelde za ken als het pachtcontract en de finan cieele verhouding van Rijk en Gemeenten zelfs de ontwerpen nog niet zijn inge diend, dan 'is het wel duidelijk, dat het dwaas zou zijn hieromtrent hooge ver wachtingen te koesteren. Zooals van dit Kabinet verwacht kon worden, draagt de Troonrede een neutraal karakter. Onderwerpen van principieelen aard worden niet aangeroerd. En dat terwijl de rechterzijde over een groote meerderheid beschikt. Pijnlijke herinnering aan het gebeurde in November 1925. Moge de wonsch van H. M. de Koningin dat Gods zegen op den arbeid der Sta ten-Generaal moge rusten, in vervulling gaan. De Rijnland-ontruiming. Het officieels- communiqué over de be sprekingen te Genève van Zondag j.l. in zake het Rijnland zegt dat er overeenstem ming is bereikt: lo. over het openen van officieels onder handelingen met betrekking tot den door Rijkskanselier Müller geformuleerden eisch aangaande een vervroegde ontrui ming; 2o. over de noodzakelijkheid eener alge- heele en definitieve regeling van het vraagstuk der herstelbetalingen en de sa menstelling, tot het bereiken van dit doel, van een commissie van financieele des kundigen, door de zes regeeringen aange wezen; 3o. over het beginsel van de samenstel ling eener „commissie van vaststelling en verzoening", welker functionneering, doel en duur 'het onderwerp van onderhande lingen tusschen de regeeringen zullen uit maken. Dit officieele communiqué wordt uiteen- Het was op een Septembermorgen. Me vrouw Halifax, de kinderen en ik waren bij het riviertje en maakten plannen, voor een brug daarover en voor een soort van stal, waar John's paard kon ge plaatst worden de moeder had stand- vastiglijk de grijze hitten, met de lange staarten geweigerd. Want na al de nood zakelijke veranderingen te Longfield en nadat John een groote som geld had vast gezet ten behoeve vau zijn vrouw en kin deren, waarop hij was blijven aandringen voordat hij een deel van haar vermo gen wilde gebruiken in zijn zaken, kwa men we Tot de ontdekking, dat wij geens zins zoo rijk waren om een groote veran dering in onze levenswijze raadzaam te maken. En ten slotte, de grootste weelde van de moedejj was bare kinderen vroo- lijk en sterk te zien en haar man ont heven van zijn zorgen en te weten, dat hij nu ongetwijfeld in die positie ge plaatst was, welke hij altoos had be geerd, want was hij, niet juist dezen dag heengegaan om het huurcontract van de Enderley-molens te teèkenen. Mevrouw Halifax had pas op haar hor loge gekeken en zij en ik waren be nieuwd, met een kinderlijk genoegen ver vuld, of hij niet juist op dit oogenblik het belangrijke contract toekende, toen Guy kwam aanhollen om te zeggen, dat een koets, met vier paarden de witte poort binnen trachtte te rijden. loopend beoordeeld. De Duitschers toonen zich vrij pessimistisch gestemd, terwijl aan Britschen en Franschen 'kant een be moedigender geluid klinkt. In de commentaren van de Berlijnsche pers komt de ontgoocheling tot uiting over het negatieve resultaat der ontrui mingsbesprekingen te Genève. Voorloopig zal er niets gebeuren. In de eerste plaats zal moeten worden afge wacht, of de Vereen!. Staten aan de nieu we onderhandelingen zullen deelnemen. Voor de verkiezing van den nieuwen pre sident is hieromtrent geen beslsising te verwachten en als dan de regeering van Washington zich tegen deelneming aan de onderhandelingen uitspreekt, zal van deze niets terecht komen. Het eenige succes, dat Duitschland te Genève heeft behaald bestaat daarin, dat de kwestie van de ontruiming en het vast stellen van de schulden thans niet meer uit de internationale gedachtenwisseling zullen verdwijnen. In hoeverre dit voor Duitschland een voordeel is, zal in de toekomst moeten blijken. Italiaansche verklikkers op Zwitsersch gebied. Naar de Corriere del, Ticino meldt, zou de politie de draden ontdekt hebbeln van een organsiatie van spionnen naaf het leven van particulieren in het Zwitser- -sche kanton I'essino en een van de lei ders van dezen dienst hebben aangehou den, een zekeren Marzorati, van wien den laatstcn tijd ook verteld werd, dat hij bij den sluikhandel' in cocaïne betrok ken was. De bende zou niet alleen Itali aansche, maar zelfs Zwitsersche onder danen hebben nagegaan en hun hande lingen, verklikt hebben aan de Italiaan sche overheid. Tessino (Licino-Tessin) is het Zuide lijkste der Zwitsersche kantons, dat vrijwel uitsluitend door Italiaansche Zwitsers wordt bewoond, en waarin o.a). Locarno en Lugano zijn gelegen.' Trotski acht zijn leven bedreigd. Uit Moskou wordt via Berljjn gemeld, dat hot Trotski, die in het bergdorp Wjemyi tusschen Toei'kestan en Mongo lië, 200 K.M. van de dichtstbijzijnde spoor, weg. verwij dei tl, vertoeft, zijn vrienden om hulp heeft gevraagd. Hjj verklaarde, dat de politieke politie zijn doodwenscht.. Men heeft hem verscheidene dagen niet van levensmiddelen voorzien en voor eeni'gen tijd hebben roode gardisten hem vanuit een hinderlaag beschoten. Hij en zijn zoon beantwoordden het vuur met hun geweren. Toen deze gebeurtenissen te Moskou bekend werden, hebben de autoriteiten ze niet ontkend, maar voor gesteld als de daad van enkelingen, en aangekondigd, dat een onderzoek zou wor den ingesteld. Op den 28en Aug. zijn 33 leden van de oppositie en vijanden van Trotski gearresteerd. De volksstemming over den pantser- Krulser. De üuitsche minister van bimlenland- sche zaken heeft bij verordening van 17 Sept. het door meer dan 5000 stemge rechtigden gedane voorstel voor een volks stemming, onder het motto „pantserkrui- serverbod", voor het volgenide „ontwerp van wet inzake het verbod van den bouw van pantserschepen en -kruisers" inge- „Wie kan dat wezen? Maar men moet ze tegenhouden, anders zullen zij John's nieuw kiezelpad bederven, waar hij zoo trotsch op is. Oom Phineas, zou u eens willen gaan zien?" Ik zag iemand, die ik wel 't aller minst verwacht zou hebben die niet gezien wa3 en over wie nauwelijks ge sproken was in onze huishouding, gedu rende deze laatste tien jaar Lady Ca roline Brithwood, in haar groenlakensch reiskleed, haar fluweel-en rijhoed, met de Prince van Wales' veeren, vroolijker dan o'oit hoewel haar mooi gezicht ver- flenschte onder het blanketsel en haar le vendige manieren ruw en brutaal begon nen Te worden. „Is dit Longfield? Woont rtjijnheer Halifax par bleu, mijnheer II etcher zijt gij dat?" Zij stak mij de hand toe, met groote welwillendheid en terwijl zij haar rijtuig weg zond stond zij er op met mij naar het riviertje te gaan bij wijze van „verrassing". Mevrouw Halifax, die de koets weer had zien wegrijden, was ze blijkbaar ge heel vergeten; ze stond in een klein dal, dat de stroom had gemaakt, met Walter op 'den arm; haar rechterhand hield Guy vast, die met bloote voeten in 't water plaste. Edwin hield zich. bezig by de kleine Muriel. De dame klapte im de handen. „Bravo 1 bravissimo 1 een prachtige familieschilde- Binnenland. Hedenmiddag sprak H.M. de Koningin de Troonrede uit. Stenhuis weigert te bedanken als Ka merlid. Burgemeester de Vlugt zal een reis naar Indië maken. De ramp op Paloeweh. De opbrengst der Rijksmiddelen. Buitenland. De onderhandelingen over de Rijnland ontruiming. De storm in West-Indië. In Duitschland wordt een volksstemming over den pantserkruiser gehouden. Verkiezingsuitslag in Zweden. „Eenig artikel: „De houw van pantser schepen en -kenners van iederen aard is verboden". Volgens de verordening begint de volks stemming op 3 October en eindigt op 16 October 1928. De storm in West-IndlS. Het Fransche ministerie van Koloniën beeft nieuwe berichten ontvangen inzake de verwoestingen op Guadeloupe door den cycloon aangericht. De gouverneur meld de, dat de gemeenten zeer hebben ge leden. Pointe k Pitre is verwoest; de regee- ringsgebouwen zijn vernield; de buiten wijken. bestaan niet meer. Het aantal doo- den bedraagt 300. Er zijn tot dusver 235 5 lijken gevonden. Ook het platteland heeft ernstig geleden. Fabrieken en distilleer derijen zijn zwaar beschadigd. De gemeente Bourg is geheel wegge vaagd door een vloedgolf. Een radio-amateur "heeft cle volgendé mededeeling uit West Palmbeach opgevan gen: „Ik weet niet of er dooden zijn maar er zijn tal van gewonden tengevolge van den cycloon, die Zondagavond om 6 uur Palmbeach heeft bezocht. Tal van huizen zijn vernield. De mededeeling was onderteekend door den hoofdredacteur van de „Palmbeach Post". Verkiezingen In Zweden. Volgens de laatste berichten uit Stock holm zijn die partijen van rechts bij de verkiezingen voor de Zwe-edsche Tweede Kamer versterkt uit den strijd gekomen. De conservatieven winnen 8 zetels en hebben er thans 67. De boerenbond kreeg er drie zetels bij en heeft er nu 26. Dé sociaaldemocraten verloren dertien zetels. De liberalen behouden bun drie zetels de radicalen 27 tegen 29 in de oudé volksvertegenwoordiging. De communisten hebben -er twee zetels bijgewonnen; zij beschikken tjians over zes mandaten. Vrijdag a.s. moeten nog de verkiezingen plaats hebben voor het laatste district n.l. voor Stockholm. Korte berichten. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het gebied van Toerbeschansk bet dorp Sem- jonofka door een troep 'wolven is over vallen. De ondieren verscheurden vier personen en 'n groot aantal stuks vee. Ini allerijl ontboden troepen konden eerst de wolven met behulp- van machinege weervuur op de vlucht drijven. rij, mevrouw Halifax 1" „Lady Caroline 1" Ursula liet haar kinderen alleen en kwam haar oude kennis groeten, die zij. nooit meer gezien had, sedert zij Ursula Halifax was geworden. ,,'tls al vele jaren geleden, dat we elkander hebben ontmoet en we zij» beide al wat veranderd, nicht Caroline." „Jij wei, met die drie groote jongens. Het kleine meisje is ook van je? O, ja, ik herinner me, dat William 'tmij beeft verteld arm, klein dingl" En, niet op haar gemak, keerde zijl zich af van onze blinde Muriel, ons kind van vrede. „Wilt u in huis komen? mijn man is naar Enderley gereden en zal wel spoe dig weer thuis zijn." „En blij; wezen om mij te zien, denk ik? Ik ben wat bang voor dien man van je. Ursula 1 Toch zou ik erg graag blij ven." Ursula lachte en herhaalde de uitnoo- diging. Zij was zelf zoo gelukkig en wil de zoo gaarne anderen gelukkig zien. Zij: wandelden naar huis en de kinderen volgden. „Is dat niet een prachtig gezicht?" zt\ Guy, terwijl hij de vreemdelinge bij haar Meed greep. „Erg mooii, mijn kleine vriend." (Wordt vervolgd J(

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1