No. 295 Vrijdag 14 September 1928 42e Jaargaog KINADRUPPELS Buitenland. FEUILLETON VAN HOOGER ORDE. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dr. N.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. 1.30 p. fl. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.—* Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. w .X iging het i de dames- k H. K. H. in stoet (X) ,er. ervan ljjkt >ef geschikt Christelijk 5 verstoken >r zijn er- arakter der de boven- dit is toch K. maandKad De Septem- opent met .zeiaar over .tje Gijzen's r leerzame conclusie, n met een het wel-ge- L'ööt Z O-ï - -X inigen steun aburg geeft lement van eschiedenis tweede, te- e schrijver ts rechtelijke eekenis van de be teek e- e ijk on Ier vering nog indrukken Luyken en 1 door Er door WL- oniek door gen wij nog ;eillustreer>l gezin, da! jaardag aan- het zich be- istelijke. ge- uitgeefster te te geven, d weer be voering aan rdt nu door veel belang- egrepen als geleden de- ,i nog niet tijd ang uit men inzage s voor den Sep'ember, lur 1870 M. 4—5 Gra- C.R.V. Con- muziek. i2 T.unch- fcrt. 7.15 Aansluiting aiingen. So- Kerkdienst - 12.20 So- ,no. 12.50 'kestconcert. 3 Orkestcon- 7.35 Pi- 50 M. 12 50 Orkestcoa- ïuziek. 0—1.10 Me- 2.50 Orkest- toon eert. :-Werag-ork. .20 Orkest avonds. 'amofoonmu- tuur. 0.50 onbespeling. Weer een Vrijzinnige Concentratie? Is er weer een Vrijzinnige Concen tratie op komst? iWe zijn niet in staat deze vraag be vestigend te antwoorden, maar een hoofd artikel in „Het Vaderland" geeft wel wat te denken. Het handelt over politieke gevangenen en keert zich tegen hen, die meenen dat als twee of meer politieke partijen samengaan, om de regeering te aanvaar den, er pftijd die toestand ontstaan zal, dat'de eene de gevangene is van den ander. Het is, aldus het liberale orgaan, een waandenLbeeid, dat het gemeenschappe lijk program, waarvoor de verschillende contractanten als één man in de Ka mer zullen moeten staan, nooit anders dan van dien aard zou kunnen wezen, dan dat ééne der partijen zooveel zou moeten toegeven, dat hij1 zich tot de ge vangene van den ander zou maken. Na dan herinnerd te hebben aan da totstandkoming van de Vrijzinnige Con centratie in 1913, en als gevolg van de vrees voor politieke gevangenschap1 de halfslachtige houding van de Vrijzin nig .Democraten en de weigering na do stembus van de S. D. A. P. om met da vereenigde vrijzinnigen de regeering te aanvaarden, vervolgt het vrijzinnige or- gaan „Waar wij thans weer Voor het feii staan, dat er van een terugkeer tot hei parlementair ministerie geen sprake kan zijn, als er geen combinatie Van piaif- tijen is te vinden, welke dan ook, dia het over een gemeenschappelijk program eens wordt, zal bet goed zjjn, die quaestid van „het gevangenschap" eens goed on der de qpgon te zien. Wie trouw aan het gegeven woord als ©ene gebondenheid beschouwt, die met gevangenschap gelijk gesteld kan worden, blrjve van ieder bond genootschap verre, want daarhq geldt ze ker zonder eenige reserve, dat van kracht is het oud-Hollandsche: een man, een man, een woord, een woord. Maar wie de gebondenheid gaarne aanvaardt in 's Lands belang, kan gerust aan de tafel der contractanten gaan zitten, als zorg vuldig vermeden wordt iets te eischen, wat tegen het beginsel van een© der par tijen in gaat, als ernstig gezocht wordt naar een contract, waarbij1 behalve wat men gezamenlijk wil, ook ieder iets van zijne speciale wenschen verkrijgt, dat hij zon der hulp van zijne mede-contractantetti nooit zou hebben bereikt." Wanneer men dergelijke waarheden hoort verkondigen, vraagt men zich toch af, wat daarvan de bedoeling kan zijn. Het kan 'als uitgesloten worden be schouwd, dat een politieke rot als de heer Roodhuijzen is, tegen het waan denkbeeld van de politieke gevangen schap zou optrekken, alleen'tot stichting van do rechtsch© partijen. Is er een vrijzinnige coalitie in d'e maak? Wordt er achter de schermen gewerkt aan een nieuwe Vrijzinnige Concentratie? Rede van Colijn te Gen&ve. In de tweede commissie 4er vol'ken- lxmdsvergadering heeft gisteren de heer Naar het Engelsch. II «Ik geloof, dat Ravenel u, jaren gele- gezien heeft, mevrouw Halifax. Zijn 2Uster hoeft hem erg vertroeteld toen hij kind was. Hij heeft pas zijn oplei- voltooid in het College van St. is 'tniet, William?" «Het Katholieke ooilege van St. Omer", ^haalde de knaap. „Foei wat kan dat schelen I" zei de vfder, scherp. „Mijnheer Halifax moet nie' denken, dat we nog een katholiek geslacht zijn. Ik hoop, dat de volgende F'aaf van Luxmore in staat zal wezen "en eed af te leggen en zijn zetel in te L?en> of wij al dan niet Emancipatie :p?en. Maar, apropos, ondersteunt gij cue wei" J°ku antwoordde bevestigend en sprak «ju overtuiging uit, toen ongelukkig fen zeldzame, dat ieders geweten vrij be hoort te 2jjn; en dat iedereen, van onbe- Prikea levensgedrag, door den Staat be- moet worden en ieder den Staat ®°et kunnen dienen, welke ook zijn gods- cu-6astige overtuigingen mogen wezen. Colijn een groote en belangrijke redevoe ring gehouden als voorzitter van de con ferentie voor de afschaffing der in- en uit voerverboden. Hij wees er op, dat bet succes der twee de conferentie bewezen 'heeft, dat groote moeilijkheden overwonnen 'kunnen wor den, indien er een werkelijk verlangen be staat naar overeenstemming. De Conven tie is geteekend door 27 staten. De beer Colijn vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid van spoedige ratifi catie. Een 'onderteekende conventie heeft igeen waarde, indien zij niet wordt gerati ficeerd, -doch veel tijd is niet te verliezen, want de ratificaties moeten geschied zijn vóór 1 October van het volgend jaar. Colijn merkte daarna op, dat het zeer ondankbaar zou zijn, niet te erkennen de enorme diensten, die de economische con ferentie van Mei 1927 bewezen heeft. Vele nieuwe hooge tarieven waren toen in voorbereiding. De economische confe rentie heeft die beweging gestremd. Colijn betoogde, dat men hiertegen mag aanvoeren, dat toch in sommige landen de tarieven zijn verhoogd. Dat is echter grootendeels geschied met het oog op veranderingen ijl de gelds waarden der verschillende landen, terwijl bovendien verschillende verhoogde tarie ven nog belangrijk lager zijn dan eerst was voorgenomen. Colijn verklaarde, dat het zeker niet verstandig zou zijn, de resultaten te over schatten en daarom te rusten, doch dat het evenmin verstandig is, de resultaten te onderschatten. De economische conferentie heeft stel lig aan het licht gebracht, dat bij vele vol ken een verstandiger geest is geboren. Windhoos boven Zweden. De windhoos, die Dinsdag het Deensche district H'obro verwoestte, beeft zijn weg genomen over Zweden en in de omgeving van Gotenburg groote schade aangericht. Verscheidene gebouwen werden ver woest, een brug werd vernield. Ook aan de electrische leidingen werd groote schade toegebracht. De oogst heeft op vele plaat sen zwaar geleden. Hef dak van een huis werd door den wind een halven K.M. ver meegedragen. Huiszoekingen bij communisten. Op grond van aanwijzingen heeft de cri- miineele politie van Görlitz bij verscheide ne leden van de plaatselijke groep com munisten huiszoekingen naar ontplofbare stoffen gedaan. Zij ontdekte bij zekeren Dengles, die tot 1 Augustus bestuurslid der partij was, in een kelder een margarinekist met een hoe veelheid infanteriemunitie, een groot aan tal dynamietpatronen en verschillende soorten ontplofbare stoffen, in een kinder wagen verborgen. Dengier werd gearres teerd. De huiszoekingen worden op het oogen- blik nog voortgezet. Verdere arrestaties zijn te verwachten. Het verijdelde complot In Spanje. Volgens een bericht uit Gibraltar zijn ook daar in de Spaansche voorstad in verband met de ontdekking van het com plot tot omverwerping van de regeering ongeveer 50 personen, meest vrijmetse laars, gearresteerd. Te San Roque en Algeciras hebben ar- „Mijnheer Halifax, ik ben 't volkomen met u eens. Een verstandig man acht alle gelooven even waardeloos 1" „Excuseer me, mylord, dat was juist het tegendeel van wat ik bedoelde te zeg gen. NIk beschouw ieders geloof al3 zoo heilig, dat geen ander 't recht heeft zich daarmee te bemoeien; 'tis geheel en al een zaak van den mensch en zijn Ma ker." „Juist! Hoe gemakkelijk kan uw man zich uitdrukken, mevrouw Halifax! Hij moet wel gelijk ik gehoord heb, dat hij is een eerste klas volksredenaar wezen." Mevrouw glimlachte, maar John sprak haastig „Ik maak op zoo iets niet de minste aanspraak. Alleen beproef ik zoo nu en dan eenvoudige waarheden of wat ik als zoodanige beschouw in 't publiek uit te spreken in een vorm, welken iedereen kan begrijpen." „Ja, dat is 't. Mijn beste mijnheer, 't volk heeft niet meer hersens dan zitten in de knop van mijn wandelstok (een cadeau van zijne Koninklijke Hoogheid, me vrouw Halifax); zij moeten geleid of ge dreven worden, gelijk een kudde scha pen. Wjj zijn hun beste herders; maar wij hadden een middelklasse noodig ten minste, nu en dan een stem daaruit, een „Een herdershond om te blaffen", zei John droogweg. „Om kort te gaan een restaties plaats gehad en zijn ongeveer 100 personen in hechtenis genomen. Voorts wordt gemeld, dat het aan ver schillende republikeinsche leiders gelukt moet zijn de hoofdstad te verlaten en in de provincie een toevlucht te vinden. De deelnemers aan de samenzwering waren verspreid over het geheele schier eiland en zelfs woonden zij buiten Spanje. Het doel was de regeering omver te wer pen. Op 14 September zou de algemeene staking uitbreken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag kreeg de politie kennis van de samenzwe ring. De regeering is meester van den toe stand. Ongeval bij een manoeuvre. Toen op het militaire oefeningsterrein van Borzecin een afdeeling cavalerie hét bevel kreeg een regiment infanterie aan te vallen, hield deze niet, zooals bepaald was, honderd meter vóór de infanterie stil, doch galoppeerde verder, op de soldaten in. De infanterie poogde zich met haar ba jonetten te beschermen en de bevelhebber der voet-soldaten liet om den cavalerie- aanval te breken, mistbornmen werpen. Desondanks werden in totaal ongeveer veertig soldaten gewond. Engeland! en de ontruiming van Ihet Rijnland. Naar Verluidt, staat de Britsche regeo- ring in de kwestie, van de ontruiming, van het Rijnland nog altijd op hetzelfde standpunt dat zij bij de beantwoording van vragen in het parlement vroeger in het jaar heeft ingenomen. In die antwoorden is Verklaard, dat naar de Engelsobe opvatting een alge meene ontruiming van het Rijnland vóór de periode, die in het tractaat van Ver sailles voorzien is, slechts het gevolg kan zijn van een regeling tusschen de mo gendheden wier troepen aan 'de bezetting deelnemen, ©enerzijds, en dè Duitsohe regeering anderzijds. Indien zulk een rege ling mogelijk is, zal zjj de Engelsche re geering zeor welkom zijn en zij zal bereid zijn alle voorstellen te dien einde, door de partijen voorgelegd, in gunstige over weging te nemen. Korte berichten. Maandagavond doken in den omtrek van Lodi en Codogno zwermen van mil joenen kleine witte vlindertjes op, d:i© als een dichte, wolk op de velden neer stréken. De auto's konden op de wagen- haast niet door de zwermen heenkomen. Dinsdag werden de zwermen in de streek van Cremona gerapporteerd. Een telegram uit Melbourne meldt, dat daar negentien schepen stil liggen tengevolge van de staking der haven- arbeiders en 20.000 man werkloos zijn. Gisteren -zijn te Genève de besprekin gen over de vervroegde Rijnlandontrui- ming door de vijf betrokken mogendhe den voortgezet. Ofschoon er schijnbaar on overbrugbare tegenstellingen tusschen het Fransjriie en het Duitsche standpunt be staan, wordt de toestand niet ongunstig beoordeeld. Zondag zullen verdere bespre kingen gehouden worden. Het vliegtuig „Bremen" zal naar DuitSchland worden verscheept teneinde aldaar de noodige reparaties te onder gaan. Daarna zal hét naar New-York volksredenaar. In de Kamer of er bui ten?" „Beide!" en de graaf sloeg met z'n ko1- ninklijken stok op zijn schoen, lachend: „Ja, ik zie, dat u mij begrijpt. Maar voor we over dit, ietwat teere-onderwerp gaan praten, is er nog iets anders, waar over ik mijn agent, mijnheer Brown, ge zegd heb, uwe waardevolle meening in te winnen." „U bedoelt over de huur van uwe laken- molens te Enderley, welke hij mij giste ren aangeboden heeft, op uitdrukkelijk verlangen van uw Lordschap?" John had ons daar niets van gezegd, 't bleek spoedig waarom. „En alles zal in orde komen, vertrouw ik? Brown zegt, dat u lang gewenscht had de molens te nemen; ik zal erg blij zijn als u mijn huurder wilt zijn." „Mylord, gelijk ik uwen agent gezegd heb, 'tis onmogelijk. Laat ons daar ver der niet meer over spreken!" „Als ik u vragen mag daar ik op- rechtelijk u 't beste toewensch en nog ietwat verwant ben aan mevrouw Hali fax ook waarom is 'tdan onmoge lijk?" „Ik behoef de reden niet te verbergen; omdat ik geen kapitaal bezit." Lord Luxmore scheen verrast. „Werke lijk excuseer me, maar ik had de eer goed bekend te wezen met, den overleden 'heer March werkelijk, 't fortuin van worden vervoerd, waar het in een museum tentoongesteld zal worden. Volgens een bericht uit New-York is Porto gistermorgen door een hevigen or kaan geteisterd, waardoor het geheele ver keer is ontwricht. Het telegrafische ver keer is gestoord. Of mensc'henlevens te be treuren zijn, is op bet oogen'blik nog niet .bekend. De wind bereikte een sterkte van 90 mijl per uur. Men vreest, dat de storm Haiti zal bereiken. Dezer dagen is de nieuwe universi teit te Aarhuus (Jutland) geopend. Zij is de eerste üniversiteit in Denemarken bui ten Kopenhagen. De werkzaamheden zijn reeds aangevangen; ongeveer zestig stu denten hebben zich laten inschrijven. Opening der Staten-Generaai. Ook dit jaar zal Prinses Juliana met de Koningin en den Prins plaats nemen in de statiekoets, waarin naar de grafelijke za len zal worden gereden ter opening van •het nieuwe zittingsjaar der Staten-Gene raai. De stoet zal göheel zijn samengesteld als de vorige jaren en den gebruikelijken weg volgen. Zooals reeds dezer dagen werd bericht, lag het in het voornemen, ditmaal oo'k het corps mariniers te Rotterdam te doen 1 deelnemen aan het eerbetoon en het afzet ten van den weg, bij de Opening der Sta ten-Generaai op IDinsdag 18 dezer. Nader wordt thans medegedeeld, dat een deel van het corps de eerewacht zal vormen aan de Ridderzaal, bij aankomst en vertrek van de Koningin, den Prins én Prinses Juliana. Deze zal 75 'hóófden sterk zijn en onder bevel staan van een kapitein. Bij deze eerewacht zal zich bevinden de commandant van de afdeeling mariniers. Een ander gedeelte van het korps mari niers, ter sterkte van 50 hoofden, onder bevel van een luitenant, zal dienst doen aan weerszijden van de Heulstraat en aan een zijde in het Noordeinde, nl. het ge deelte langs het gebouw der Nederland- sclie Bank. De mariniers zullen in groot tenue ge kleed zijn. Overigens wijkt bét aandeel, dat mili tairen 'bij de plechtigheid zullen hebben, niet af van het programma van vorige jaren. Een afdeeling van den Vrijwilli'gèn Landstorm zal aan de afzetting van een gedeelte van het Voorhout mededoen, aan sluitende aan de grenadiers, en bereden detachementen." Tweede Kamer, De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag a.s. te 3 uur. Aan de orde is dan: aanbieding der Staatsbegrooting voor 1929 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Werkloosheid. De subcommissie uit de commissie voor de economische politiek -stelt een nieuw onderzoek in naar den huidigen stand der werkloosheid (en haar bestrijding in den ruimsten zin), zooals deze zich in verge lijking met den toestand van vóór den oor log voordoet. Daartoe heeft die subcom missie zich gewend tot gemeentebesturen, uwe vrouw Ursula stond op, op haar oude driftige manier „zijn vrouw's fortuin!" (John laat mij 't zeggen ik wil ik moet!) van zijn vrouw's fortuin, Lord Luxmore, beeft hij nooit een cent ontvan gen. Richard Brithwood heeft 't gehou den; en mijn man zou liever dag en nacht werken voor mij en onze kinderen, dan te gaan procedeeren." „O! uit beginsel, denk ik! Ik heb van zulke meeningen vernomen!" zei de graaf, glimlachend, „en zijt u 'tmet hem eens?" „Ja, van harte. Ik zou liever willen, dat we altijd arm bleven, dan dat hij zich zou kwellen en misschien zijn geweten verontrusten door met een slechten man over geldzaken te harrewarren." 't Deed mij goed Ursula zoo te zien spreken. John zei daarop: „Lieve, wellicht zal een ander onder werp dan onze eigen zaken Lord Lux more meer belangstelling inboezemen." „Neen heelemaal niet, heelemaal niet!" en de graaf was blijkbaar in de war en geërgerd, ,,'tls verbazend 1" bromde 'hij, „zoo erg hm zoo onverstandig. Als de zaak bekend werd gepubliceerd io de nieuwsbladen ik moet werkelijk eens met Brithwood spreken! Men stapte van 't onderwerp af en John maakte enkele opmerkingen over den toenmaligen minister, mijnheer Percival. Binnenland. Mededeelingen van Ds Merkelijn over den Zendingsarbeid te Magelang. Radio-uitzending voor onze scholen. De a.s. opening der Staten-Generaai. De vliegtocht HollandIndië. Buitenland. Besprekingen over de Rijnland-ontrui ming. Het verijdelde complot in Spanje. Rede van den heer Colijn te Genève. kamers van koophandel, arbeidsbeurzen enz. Enquêteurs, bijgestaan door ter plaa- se met de omstandigheden bekend zijnde personen zullen aan de hand van vragen lijsten door persoonlijke ondervraging het onderzoek mede bewerkstelligen. De postvlucht naar indië. Volgens een uitgewerkte opgave zijn gisterochtend met het vliegtuig naar Bata via verzonden: 12.527 brieven waar onder 1585 aangeteekende 4356 brief kaarten, 48 s'tuks drukwerk en 32 post wissels. Naar tusschenliggende plaatsen in totaal 2938 brieven, waaronder 666 aangeteekende 973 briefkaarten, een minster en zeven postwissels. Het totaal aantal stuks vervoerde correspondentie bedraagt 20.882. Het aantal zakken was 22, waarvan 14 voor Batavia, met een to taal gewicht van bruto 275.57 K.G. (voor Batavia 218,3 K.G.) en netto 258.57 K.G. (voor Batavia 208,3 K.G.). De „Times of Mesopotamia" klaagt, dat de Nederlandsche luchtddenst dien der Imperial Airways -naar Indië is vóór ge weest. Dit is een klap, speciaal na. het Britsche pionierswerk, de 'bezoeken van hooggeplaatste ambtenaren en de ruime subsidies. Het 'blad voegt er aan toe: Als Britten en sports-lieden moeten wij de Nederlan ders gelukwensdhen met hun voortreffe lijke ondernfeming. Het Ned. Correspondentie-bureau meldt d:at het vliegtuig, dat gistermiddag te 2 uur 'te Weenen is aangekomen, heden bij zonsopgang via Sofia naar Constantino- pel zou vertrekken. Zonder tusschenlan- ding te Boedapest. De Koningin naar Limburg. Naar de „Limb. Koerier" uit militaire kringen verneemt, heeft de Koningin het voornemen te 'kennen gegeven op een dag der volgende week de militaire manoeu vres in Zuid-Limburg bij te wonen. Generaal Snijders naar Indië. Men meldt aan het Haagsche Anetia- kantoor: D'e gepen, generaal C. J. Snijders zal zich Woensdag a.s. per trein van 14.53 S.S. op reis naar Genua begeven en van daar per s.s. „Christiaan Huygens" naar Batavia reizen, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodig'ing van de Ned.- Ind. Vereen, voor Luchtvaart om de ope- „Zijn laatste rede vond ik prachtig. Hij schijnt een man met een helder hoofd en een eerlijk hart, niettegenstaande zijne verwoede oppositie tegen de Wet." „Hij zal er niet meer tegen opkomen!" „Ja, ik denk van wel, mylord tot zijn dood!" ,,'t Kan zijn en toch", zijn Lord schap glimlachte. „Mijnheer Halifax, ik beb juist de tijding ontvangen door een postduif mijn vogels vliegen goed belangrijk nieuws voor ons en onze par tij. Gisteren is mijnbeer Percival, in de gaanderij van het Lagerhuis doodgescho ten!" We schrokken allen. Een uur geleden hadden we zijn redevoering gelezen Mijnheer Percival doodgeschoten! „O, John!" riep de moeder met de oogen yol tranen, „zijn arme vrouw zijn vaderlooze kinderen I" „Requiescat in pace!" zei Lord Lux more, „ik zal de heiligverklaring van den ongelukkigen Bellingham voorstellen; want nu Percival dood is zal er onmid dellijk een verkiezing zijn en van die verkiezing hangt de Katholieken-eman cipatie af, mijnheer Halifax", en zich vlug naar hem omkeerend: „U zou ons van veel dienst zijn in het Parlement." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1