No. 293 Woensdag 12 September 1928 42e Jaargang uif" Sluit üwe BEDRIJFS' VERZEKERING bij de 2 uur.. rige de, *den ER lieren (enoodigd, Frouw VAN H00GER0RDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Kt. rre. Join. Marseille. ,e R'dam. Galle. - ibang. a Marseille. ua. r rim. anger. che Lloyd - GOES ïRICHT an 12 Sept.: Vestel. rich- xar bewolkt, ing in tem- - Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentffin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. uur 766. Kers: !URG idelaren Itièn \ITEN Ingenomen Smid, Kapelle inde r zorg" idt met 1 Octo- lie droge wasch jenelectrlsche lerij, werkmeisjes Brieven aan Stichting boven- V De Ziektewet. Een uitspraak in „Patrimonium" schijnt er op te duiden dat een spoedige behande ling van het ontwerp-Ziektewet kan woor den tegemoet gezien. Bij de toelichting van Tiet „program van wenschen" zooals dat door het Bondsbestuur wordt voorgesteld, jmerkt het blad op: Bij de paragraaf over de Sociale Verzekering zal het wel opvallen, dat daarin niet wordt gesproken over de Ziektewet. Maar dat is geen ver zuim. Het Verbondsbestuur rekent er stellig op, dat nog in de loopende par lementaire periode, dus voor Juni 1929, de beslissing over de Ziekteverzekering zal vallen. Moch dit niet het geval zijn, dan zou de gang van zaken ons op nieuw ernstig teleurstellen. Er zou dan alles op gezet moeten worden, om aan stonds in het nieuwe parlementaire tijd perk deze zaak tot een oplossing te brengen. Maar vooralsnog behooren wij tot de optimisten, die zeggen: het komt voor Juni 1929 in ordel Zij: het dan ook, voor wat de organisatie van de Ziekteverzekering betreft op een ons niet geheel bevredigende wijze. Het klinkt haast ongelooflijk. Maar de heer Smeonk maakt deel uit van de Commissie van Voorbereiding en moet dus geacht worden van den stand van zaken op de hoogte te zijn. Opmerkelijk overigens dat juist dein laatsten tijd van verschillende kanten be toogd werd, dat de Ziekteverzekering in verband met wat op dit gebied door het particulier initiatief tot stand is gebracht, niet het meest urgent moet worden ge acht, maar dat van veel meer belang is een wijziging en verruiming van de In- validiteits- en Ouderdomswetten. Mocht deze opvatting ook in de Ka mer gedeeld worden, dan zal van be handeling van de Ziektewet in deze par lementaire periode zeker geen sprake meer kunnen zijn. Afwachten blijft vooralsnog de bood schap. NEDERLAND EN BELG IE. Het volgende communiqué werd giste ren gepubliceerd: „De minister van buitenlandsche zaken jhr. Beelaerts van Blokland en de Belgi sche minister van buitenlandsche zaken de heer Hijmans hebben Maandagnamiddag te Genève een 'langdurig onderhoud gehad over het Nederlandsch-Belgische vraag stuk. Zij hebben de oplossingen besproken, die in aanmerking zouden kunnen komen en kwamen overeen het onderzoek daar van voort te zetten". Zooals men ziet, merkt de „N. R. Crt." hierbij op, is de inhoud bijzonder mager. In het communiqué ontbreekt iedere aanwijzing of de besprekingen bevredi gend zijn geweest. Alleen valt uit bet feit, dat de ministers zijn overeengekomen het onderzoek der oplossingsmogelijkheden voort te zetten, af te leiden, dat men al thans niet op een onoverbrugbaar mee- ningsverschil is gestooten. Minister Hijmans heeft aan de Belgi sche pers verklaard, dat zijn indruk van de besprekingen uitnemend is geweest. De Nederlandscke pers 'heeft van minister FEUILLETON 66) Haar het Engelsch. John en Ursula vroegen mij' toen een stemmig: „Broeder, kom bij ons." Ik bood weerstand; want 'tis een van mijn besliste overtuigingen, dat getrouwde lie den niemand 'gedurig bij zich wonende moeten hebben al is de band nog zoo in nig en dierbaar. Ik wilde probeeren te werken voor mijn kost als dat mogelijk was zoo niet, dat dan misschien van mijn vaders goederen nog wel zooveel was overgebleven om mij, al was 't armoedig, te doen leven. Maar John Halifax wilde daarvan niet hooren. En Ursula zij' zat te naaien, terwijl de kleine op haar schoot lag, zacht hoorende, met gesloten oogen Ursula nam mijn hand om met die van Muriel te spelen 'tKind pakte mijn vingers stijf vast >,zie, Phineas; zij wil je ook hier houden." Zoo bleef ik dan. Misschien was 't hierom dat ik, meer dan al zijn andere kinderen, meer dan iemand ter wereld, behalve hem zelf, John's oudste dochter, de kleine, blinde Muriel liefhad. Beelaerts, die tegenover zijn landgenooten heel wat kariger met zijn mededeelingen blijkt te zijn dan de andere minister van buitenlandsche zaken tegenover de pers, een dergelijke bevestiging of een verzwak king van den Belgischen indruk, nog niet mogen ontvangen. Uit Brussel wordt aan 'hetzelfde blad gemeld: De „Nation Beige" van heden bevat een hoofdartikel van haar medewerker Ajax, getiteld „Hollande et Belgique aux bords du Leman", waarin naar aanleiding van het eerste onderhoud, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken met zijn Nederlandschen collega te Genève heeft gehad, o. m. het volgende wordt ge zegd: „Men zegt ons, dat aan den tekst en het plan van het nieuwe verdrag, dat Neder land zich voorstelt ons te onderwerpen, de laatste hand wordt gelegd en dat er spra ke van was tijdens de besprekingen, welke de heer Paul Hijmans en zijn Nederland- sche collega op den oever van het meer van Genève hebben gehad. Indien deze ge ruchten gegrond zijn, dan mogen wij met voldoening constateeren, dat Nederland eindelijk besloten heeft beter laat dan nooit het initiatief te nemen van da hervatting der onderhandelingen. Maar op welke basis? Men kan veronderstellen, dat het gedeelte van het oude ontwerp, dat de goedkeuring van het Nederlandsche parle ment mocht wegdragen, ongewijzigd is ge bleven en de wijzigingen in hoofdzaak twee punten betreffen, die naar het oor deel der meerderheid de verwerping van het verdrag motiveerden: het recht van België tot doorvaart van oorlogsschepen, varend onder de Belgische vlag, op de Schelde, zelfs in oorlogstijd, en de quaes- tie van 'het Moerdijkkanaal. Nu is het niet aan te nemen, dat de Ne derlanders ons, zonder meer, vragen van het eeno on het andere af te zien. Wij kun nen dit niet doen en zullen het niet doen zoolang onze parlementairen nog over een greintje gezond verstand beschikken. A'lles wat de Nederlanders van ons kun nen vragen zijn tegenprestaties van zul- ken aard, dat zij de bezwaren, welke voor hen, uit deze door ons essentieel geachte punten voortspruiten, zouden verminde ren. Door de afsluiting van Antwerpen, door het eenvoudige feit van hunne neu traliteit, verlammen zij, van het begin van den oorlog af, iedere actie, verband hou dend met deze van onze waarschijnlijke geallieerden en zij brengen ons een slag toe, zwaarder dan degene die, door de ge zamenlijke macht der wapenen van leger en vloot, ons zou kunnen worden toege bracht. Tenzij 'het hun bedoeling mocht zijn, reeds van in vredestijd, ons bij de keel vast te houden voor 'de rekening en ■ten profijte van Duitschland Het annexionistische blad betoogt ver der dat, voor wat bet Moerdijkkanaal be treft, Willem I zelf reeds de noodzakelijk heid van een kanaal tusschen Antwerpen en Sleewijk, tegenover Gorinchem, erken de; de gebeurtenissen in 1830 waren oor zaak van de niet verwezenlijking van dit plan. Het besluit zijn artikel met 'het be kende deuntje: Nederland moet eens en ■voor altijd afzien van het behoud der laat ste overblijfselen van de oude barrière- tractaten en van den barrière-geest, die de verhoudingen tusschen de beide landen "feeds 'hebben vergiftigd, indien het met Hij liad nu verscheiden kinderen. Het donkere, oude huis en do vierkante stads tuin weerklonken van hunne stemmen, van den morgen tot den avond. 'tLuid en 'teerst van allen altijd was Guy een jaar na Muriel geboren. Hij leek veel op zijn moeder en w,as haar lie veling. Na hem kwamen nog twee Edwin en Walter. Maar Muriel bleef alleen als „zuster" de eenige zuster, welke gege ven of verlangd werd. Hare bewegingen waren langzaam en rustig haar stem zacht elke uitdruk king van haar klein gezicht was verba zend helder. Muriel was altoos dezelfde; niemand zag haar ooit boos, onrustig of bedroefd. De zachte, duistere kalmte, waarin zij leefde, scheen nooit verbroken door de onrust van deze, onze onrustige wereld. Zii wan-, geluk ik *side, van zuigeling af een levende vredei. Zoo was zij voor ons allen, gedurende deze tien jaren van strijd, waarin ons huishouden met veel te kampen en veel te verduren had. Als haar vader 's avonds thuis kwam, afgemat en vermoeid, zielsziek van den harden strijd, welken hij te strijden 'had dagelijks', el'k uur, met de buitenwereld, dan kwam Mu riel zacht naar hem toe en legde zich aan zijn borst en hij was getroost. Als Ursula 'tdruk had, getrouw haar deel meedoende, opdat de man, ala hij' des ons in een volmaakten vrede wil leven en uit dit accoord al de voordeelen wil halen welke het bevat. Duifschland's ontwapening. De Duitsche rijkskanselier Hermann Müller heeft de internationale pers ont vangen. Müller betoogde, dat na de eenzijdige algeheele ontwapening van Duitschland althans een eerste begin met de bewape- ningsvermindering der andere mogendhe den moest worden gemaakt. Briand heeft zelf erkend, dat Duitschland thans ontwa pend is. Toch aarzelen de overwinnaars uit den oorlog om tot bewapeningsvermin- dering over te gaan. Zij vroezen blijkbaar Duitschlands mogelijke sterkte in een eventueelen lateren oorlog, waaraan Mül ler zelf niet gelooft. Müller wilde echter de mogelijkheid van een oorlog veronderstellen om dan er op te wijzen, hoe ongegrond de angst der overwinnaars is. Men zegt van geallieerde zijde, dat Duitschland een volk van 65.000.000 inwoners is en dat men niet weet hoe groot dit aantal in de toekomst zal worden. Müller antwoordde hierop, dat in de groote steden van Duitschland de geboortecijfers achteruit gaan en hij 'kan toch niet veronderstellen dat de vol kenbond een conventie zou moeten slui ten, om het tempo van 'geboortevermeerde ring in de verschillende landen te regelen. Een ander argument-is dat Duitschland nog zoovele personen bevat, die in den oorlog hebben medegestreden en in een nieuwen oorlog onmiddellijk bruikbaar zouden zijn. Hierop antwoordde Müller, dat dit aan tal ieder jaar achteruit gaat en dat men thans, nu de oorlog .gelukkig reeds tien jaren achter ons ligt, die bruikbaarheid der overgebleven oud-soldaten niet te hoog moet aanslaan. Ten slotte besprak Müller de bestaande vrees, dat Duitschland zijn bandelsmarine en industrie gemakkelijk in oorlogswerk tuigen zou kunnen veranderen. Men gaat zoover Duitschland als het ware een ver- avonds thuis kwam, allen vroolijk zou be vinden en niet zou weten hoe zwaar de zorgen voor de huishouding gedurende den dag waren geweest als soms Ursu la's stem een te harde klank aannam, werd zij terstond verteederd als zij op Mu riel zag. Niemand kon anders dan zachte en vriendelijke woorden spreken, wanneer 't Minde kind er bij was. Ik geloof, dat elk van de beide ouders verwonderd zou hebben opgezien als iemand hen had beklaagd, dat zij een Mind kind hadden. Het gemis een ge mis alleen voor hen en niet voor haar, de lieveling! werd gewoon en hield op te wonden. De zegen was steeds nieuw. „Ja en zij zal gezegend zijn," had mijn beste vader gezegd. En zoo was zij'. Van haar of om haar, hadden haar ouders nooit eenig verdriet te verduren. Zelfs de kin derziekten, van welke de drie anderen hun natuurlijk deel kregen, gingen haar altoos voorbij, alsof zij medelijden hadden, Mu riel mankeerde nooit iets. De lente van 1912 was een tijd, welke in onze familie lang in het geheugen be waard bleef. De roodvonk bad er geheerscht, maar was nu gelukkig geweken, veel zorgen achterlatende. Toen zij tenslotte allen weer op do been waren en wij ons klein, bleek volkje konden verzamelen voor een tuin feest, onder den grooten, ouden pereboom, wijt er van te maken, dat bet zijn handels vloot en nijverheid zoo 'krachtig ontwik kelt. Müller meent echter, dat een dergelijk verwijt geheel onbillijk is, daar Duitsch land tot zulke hooge herstelbetalingen ver plicht is, dat het daaraan slechts kan vol doen hij inspanning van alle krachten. Het spoorwegongeval bij Brünn. Volgens te Weenen ontvangen berichten uit Brünn werd op de plaats van het spoorwegongeval met koortsachtigen ijver gewerkt aan de berging van de dooden en gewonden. De opruimingswerkzaamheden waren gisterenmorgen nog niet geëindigd. Te negen uur gistermorgen werden 25 dooden geteld. Men vreest, dat alle acht tien gewonden niet in leven zullen blijven, zoodat het aantal dooden nog belangrijk grooter zal zijn. Het ongeluk op de auto-renbaan te Monza. In ons nr. van Maandag meldden wij reeds, boe de auto van Materassi op de renbaan te Monza met een snelheid van 200 K.M. uit zijn baan is geloopen en als een kanonskogel door bet publiek been is geschoten, een 20-tal dooden en een 25-tal gewonden achter zich latende. De lijken der slachtoffers waren zoo verminkt, dat bet de 'grootste moeite kostte hun identi teit vast te stellen, Achttien slachtoffers waren Italianen in de kracht van hun le ven, de beide anderen een Griek en een Duitsche vrouw, die met een Italiaan ge trouwd was en wier man tot de zwaarge wonden behoort. Gisteren reeds zijn de slachtoffers be graven. In de stad waren de winkels ge sloten. Monza is een fabrieksstadje van bij de 40.000 inwoners, 13 K.M. ten N.N.O. van Milaan. Op de renbaan, die 10 K.M. lang is, wordt de prijs van Italië verreden en ook vaak de prijs van Europa. Het was bij den zesden wedstrijd om dezen prijs, dat het ongeluk gebeurde, en duizenden bevonden zich op en om de tribunes, zoo dat bet inderdaad verwonderlijk is, dat het aantal slachtoffers nog niet veel groo ter is geweest. Een grasberm van 3 M. en een gracht van 3 M. breedte en 2 M. diepte sluiten de baan van bet publiek af. De groote snelheid, die Materassi ontwikkeld bad was echter oorzaak, dat zijn auto over deze versperringen heensprong. Ook een hek, dat de gracht voor het publiek af sloot, 'kon het razende monster niet hou den. Een zonderling verschijnsel. Uit Sewastopol wordt aan de sowjet- bladen gemeld, dat plotseling alle visch langs den oever van de Krim verdwenen is. Een onderzoek van het biologische sta tion der academie van wetenschappen heeft aan het licht gebracht, dat overal langs den oever in kolossale hoeveelheid doode visch gevonden wordt. Het onder zoek wordt verder voortgezet, doch het vermoeden ligt voor de hand, dat het ver schijnsel in verhand staat met de aardbe vingen, 'die de Krim geteisterd hebben. Diefstal van.... een stuk spoorlijn. Een diefstal, die waarschijnlijk eenig is in de annalen der criminaliteit, heeft de zer dagen in Rusland plaats gehad. Daar is namelijk een uitgebreid stuk.spoor lijn gestolen, en wel een gedeelte van de lijn MoskouKazan. De rails zijn over een vrij grooten afstand losgeschroefd en waren we vol dankbaarheid, dat we deze groote gevaren weer te boven waren ge komen. „En nu moeten wij probeeren een kleine vacantie voor jou te verschaffen," zei John, terwijl hij de armen om zijn vrouw sloeg en haar in 't vermoeide gelaat zag, waar haar oude glimlach nog aanwezig was haar heldere, moedige glimlach, welke niets ooit verdrijven kon. „Onzin; ik hen zoo goed als 'tkan. Zei Dr Jessop mij nog dezen morgen niet, dat ik er jonger uitzag dan ooit? Ik een moeder van een gezin, dertig jaren oud? zeg eens, oom Phineas, zie ik ex zoo oud uit?" „Mijn lieve" John, noemde haar ge woonlijk „mijn lieve", zeg wat je wil; ik weet wat we zullen doen, voor de kin deren ook, ah, dat is haar zwakke zijde zie, Phineas, ze 'geeft nu toe; we zul len voor drie maanden naar Longfield gaan." Nu was Longfield het Utopia van onze familie, van oud en jong. Een zeer een voudige familie moeten wij wel zijn ge weest want Longfield was maar een kleine boerenwoning, ongeveer zes mijlen verwijderd, waar we eens tbee go- dronken hadden en waar we sedert ver langd hadden te wonen. Want al was ons domein aardig geworden, 't was toch nog steeds midden in de stad en de kinderen, Binnenland. De drinkwatervoorzieing van Walcheren. De nieuwe burgemeester van Rotterdam. Een wetsontwerp tot wijziging van de In validiteitswet. De onderhandelingen tusschen Nederland en België. Buitenland. Het ongeluk op de renbaan te Monza. Het spoorwegongeluk bij Brünn. medegenomen. En wat er van eenige waarde langs de lijn stond, zooals seinpa len, telegraafdraden enz. is eveneens ont vreemd. Alle omstandigheden wijzen er op dat men hier niet met een daad van sa botage, maar met diefstal in de ware be- teekenis van het woord te doen heeft. Mussolini weigert een millioenen-erfenis. Men zal zich misschien wel herinneren, dat in December van het vorig jaar een dame, die te Montecarlo gestorven was, hij testament haar geheele vermogen, behou dens eenige legaten, aan Mussolini had vermaakt. De formaliteiten, noodig voor de over dracht dezer erfenis, werden dezer dagen vervuld. Naar de Italiaansche bladen melden, heeft de duce de erfenis, een bedrag van ongeveer zes millioen francs, formeel ge weigerd. Als hoofd van de Italiaansche regeering maakt hij slechts aanspraak op 700.000 lire, die door de overledene aan verschillende Italiaansche instellingen, o.a. aan de oorlogsverminkten en aan het kankerinstituut waren vermaakt. Gaat Prof. van Hamel heen? Naar uit Dantzig aan het „Bert. Tag." wordt gemeld, verluidt daar ter stede dat de tegenwoordige Volkehbondscom- missaris, prof .Van Hamel, zal aftreden, en door een Italiaansch diplomaat zal worden opgevolgd. Volgens den correspondent heeft mem ten minste te Dantzig bericht ontvangen dat de Italiaansche regeering reeds bjj de bij den Volkenbond aangesloten' landen heeft geïnformeerd, of de candidaat, dien zij voor het commissariaat beeft gesteld, hun aangenaam ia. Korte berichten. Een hevig onweer, gepaard gaande met hevigen storm en hagelslag, wordt uit het Hohenlosche (Duitschland) gemeld. Bij de stad Langenburg lagen de hagel- steenen tot een meter hoogte. Bijna, geen gebouw bleef onbeschadigd. De fruitoogst van dit jaar is volkomen vernield. Tusschen Lemberg en Stryj is een volbezette autobus over den kop geslagen. De wagen bleef met de wielen in de hoogte liggen. Van de inzittenden werden er twee gedood en 17 ernstig gewond. Het ongeluk werd door bet springen van een band ver oorzaakt. I i Bij Tild in Slowakije werd op een spoorwegoverweg een autobus door een trein gegrepen en 100 M. meegesleurd. Twee personen werden gedood en onge veer dertig ernstig gewond. In verband met malversaties, die de laatste weken door do bezettingsautoritei ten ontdekt zijn bij de douane, zijn vier gelijk alle kinderen, die natuurlijk worden grootgebracht, verlangden sterk naar de vrijheid van het landleven, naar koren- en hooivelden, naar noten- en bessenpluk ken, vreugden, welke tot nu toe slechts zeer zeldzaam waren genoten, als hun va der een gebeelen langen dag kon uitspa ren om voor een keer de zon en 't schild te wezen van de gelukkige, kleine troep. „Luistert kinderen! Vader zegt, dat we •drie geheele maanden naar Longfield zul len gaan wonen!" De drie knapen schreeuwden 't uit van verrukking. „Ik zal bootje varen op de rivier en elk paard pakken en er op rij den. Hoerah," riep Guy. „En ik zal kijken naar de eenden en de kuikens en bij al 'tdorschen en wan nen wezen," zei Edwin, de praktische en ernstige. „En ik zal een lammetje krijgen om er mee te spelen," stamelde Walter nog steeds de baby of als zoodanig nog be schouwd en vertroeteld. „Maar wat zegt mijn kleine dochter wel," zei de vader, „wat zal Muriel doen te Longfield?" „Muriel zal den geheelen dag zitten luisteren naar 't zingen der vogels." „Dat zal je, mijn liefste." (Wordt vervolgd.) i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1