No. 292 Dinsdag 11 September 1928 42e Jaargang 1 ld. FEUILLETON VAN H00GER0RDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. ingen naa- °t „Konin met meer deiziertochf rnds onder waren die :chus" had- i ontstaan, Wende een er zou heb zaak werd Wende, die •umoer dat was, naar lantrof een beschonken rij uit een iduwd. Ge en hoorde in reepen'', •chte. Kort hij bloed !o dat hij in was. Ge en steken. iVondergem eerste ge- zwaaiende n mes. Zij de naar v. k dat deze er had. Er onder do ent onder- te hebben te hebben een mes t, de mis- en. ïarge komt lachte noch zwaaien, de feiten reden voor len en aan re ernstige eischt een 10 Sept. rt door Jan Kerk. J. Vincent leis te Am- L ïsluiting yan thm's piano- .50 (Nieuws- -concert. M., 8.50— ette-fragmen- 10 Het Düss- 1.15 Concert !0 een avond ciainatie tuit 11 Sept. 1870 M.. —7.00 Grt- tzending uit -12.00 Jaar- hmuzick. .00—5.01 .ezing door et op de 8.00—9.00 door Mevr. Knipcursus rkdienst. 0 Concert. 6.20 35 Brahms' ar het mili- M. 12.50— 9.05— 10 Mechani- cest-concert. luziek, bari- I 50 M., (Zee- 8.30 ,ope- st. 6.20 Pieterne la, abeth Heij- :uriand en ugustus. C. de .A H. A. v. J. Jan- e'.is Johan, W. Goor- ermans en z. v. K. d, z. v. A. ïus Jacob, Nelisse; rien H. de ma en A. v. C.ivan el, 2 mnd b; Kcrnelis wednr. v. ,a van der den En- V/! E> D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUÏDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no, 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL 13.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertcntiën; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zetmachines en dum-dum-kogeis. Dit schijnt zoo op 't eerste gezicht een eigenaardige combinatie. Zetmachines en dum-dum kogels, zou men zoo zeggen, zijn dingen die niets met elkaar gemeen hebben. Zetmachines zijn toch bij uitstek vreed zame instrumenten. Wanneer de zetter de toetsen van de ,r»+r, achine aanraakt, dan rijen zich de mauijzen, waarin de ietterafdrukkein, aan een tot een regel vol is, waarna het ko kende lood tegen de letterbeelden wordt gespoten. Op die wijze krijgt men een regel, gereed om in den vorm Van krant af boek te worden gezet. Een dumdum kogel daarentegen heeft een geheel ander doel. 't Zijn, we herinne ren 'tons uit den Boerenoorlog, geweer kogels die, doordat de punt is; afgesle pen niet alleen een vleesohwond veroor zaken, maar die alles waarmede ze in aanraking komen verscheuren en vernie len. 't Zijn vreeselpe oorlogswerktuigen, die er op ingericht zijn om den oorlogs gruwel nog gruwelijker te maken en de ellende van de slachtoffers te vermeer deren. De soldaat die door een dum- dum-kogel getroffen wordt, heeft de ver schrikkelijkste pijnen te doorstaan, terwijl de kans op genezing uiterst gering is. Er is dus weinig reden om zetmachi nes en dum-dum-kogela in één adem te noemen. En toch is 't gedaan. En toch is 't met recht gedaan. Er zijn punten van overeenkomst. Zelfs kan de stelling verdedigd, zooals 'took gedaan werd, dat het lood in een zetmachine soms gevaarlijker is dan in een dum-dum-kogel. Gevaarlijker soms. Op de Pressa te Keulen is oofe een Internationaal Boekdrukkersoongrea ge houden. Bij de opening herinnerde de Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken, die de Regeering vertegenwoordigde, aan de on- derteekening van het anti-oodogsverdrag te Parijs en liet daarop volgen, dat het werk der staatslieden een "doode letter blijft als het niet door de volken zelf gedragen wordt. Boek en krant weerspie gelen niet alleen .de openbare meening, maar maken die ook. Het lood kan in de zetmachine soms gevaarlijker zijn dan in een dum-dumkogel, wanneer het haat helpt prediken. Dit is niet teveel gezegd. Of Jiever, dat is nog veel te zacht ge oordeeld. Ongetwijfeld wanneer boeken en kran ten haat prediken en tot den oorlog ophit sen, dan kunnen ze het uitbreken van oorlogen ongemeen bevorderen. Dan zijn ze een gevaar, greater dan da meest gevaarlijke k:ogels. 'Maar dat is nog Islechts één kant van de zaak. Boeken en kranten, voortbrengselen van de zoo vreedzaam uitziende zetmachines kunnen nog veel meer doeu. Zij kunnen prediken en zij doen het dag aan dag opstand] tegen God. Zjj kunnen prediken omverwerping van het gezag. Zij kunnen door artikelen en' advcr- tentiën, de zielen van de lezers vergif tigen en verscheuren. Zij kunnen oorzaak zijn dat de grond- Naar het Bngelsch. 65.); „John 'John, o John!'' Hij! kwam] haar in zijn armen nemen nam: ze beide, vrouw eni kind. Zij legde haar hoofd op zijn schouder en weende bitter. „0, Johni, 'tis zoo hard! onze lieveling •ons eigen, klein kind li" John sprak niet, maar drukte haar vast tegen zich aan, toen zij wat kalmer werd fluisterde hij haar troost in! de eenige troost, welke zelfs' haar mail haar kon geven zeggende Wiens wil 'twas dat dit leed hun] overkwam. „En *t is igrooter leed voor u, dan 't zal wezen voor haar, arm hartje P'. zei ma- vrouw Jessop: enj zij veegde haar vrien delijke oogen, af. „Zjij zal niet missén', wat zij nooit kende; zij' kan een gelukkig, klein kind wezen. Zie, hoe ze daar ligt en lacht." Maar 'de moeder kon dien troost nog Met aanvaarden. Zjj liep op( en "neer en stond dan haar kind te wiegen, stom!, terwijl de tranen in stroomen neervielen. Iemand kwam achter haar en Zettei haar, slagen van het Christelijk huwelijk wor den ondermijnd, dat de gezinsbanden wor den kapot gemaakt, dat jonge menschen zoo goed als ouderen, worden afgevoerd op den verkeerden weg, dat zedelijke en geestelijke verwoestingen worden aange richt, veel erger dan door dum-dum kogels. Wie nadenkt kan het weten én moet het weten. 'Maar nu is dit het merkwaardige, dat velen die niet anders dan met afschuw spreken over hen die van dum-dum ko gels iu den oorlog durven gebruik maken, er geen bezwaar in zien om het liefste wat zij hebben, hunne kinderen, niet eens, maar altijd weer, dag aan dag, aan de veel grootere gevaren van allerlei pers- producten bloot te stellen, 'tls onbegrijpelijk, maar waar. 'tls waar, dat het lood van de zet machines yeel en veel gevaarlijker is vaak dan van de dum-dum kogels. 't Is waar, dat vele ouders door de z.g. neutrale pers te steunen en in hunne gezinnen toe te laten en de boeken- keur te veronachtzamen, hunne kinderen voortdurend aan dat gevaar blootstellen, en zoo hunne eerste plichten 'als Christen ouders verzaken. Nieuwe burgemeesters in Italië. Nieuwe bezems vegen schoon. Mussolini houdt er van den gang er in te houden. Daarom mogen hooge regeeringsposten niet te lang door dezelfde lieden bezet blijven. Op dien grond is er onlangs wijzi ging gebracht in de bezetting van ver schillende ministersposten; op dien grond vindt thans ook een vernieuwing plaats van 'het burgemeesterkorps der groote ste den. Verleden week is het bestuur van Mi laan vernieuwd, waar prof. Belloni, na een tweejarig burgemeesterschap, als po- desta is opgevolgd door den 58-jarigen Guiseppe do Gapitani d'Arzago, die oud- Kamerlid is en minister van landbouw is geweest in het eerste ministerie Musso lini. Na Milaan volgen thans Rome, Florence en Alessandria. Een rede van Briand. Sensatie te Genève. s Na do buitengewoon rustige stemming in de eerste week der volkenibondsverga- dering heeft de rede van Briand van gis termorgen plotseling groote beroering ge bracht, meldt de Msb. Briand's rede bevatte vrijwel geen vrien delijk woord aan het adres van Duitsch land. Het was geheel en al polemiek tegen den Duitschen rijkskanselier. Wie zag, hoe Briand voortdurend als een aanklager zijn vinger tegen den rijkskanselier Muller ophief, werd inderdaad smartelijk er door getroffen, Briand in zulk een positie te genover Duitschland te zien. Zijn geheele toon was bovendien iro nisch, vooral toen hij: het had over de ver klaring van rijkskanselier Müiler, dat Duitschland geheel ontwapend is en dat dus thans ook de andere landen moeten volgen. Zeer-onaangenaam deed ook aan, dat Briand in herinnering bracht, dat het eerst twee jaar geleden is dat Duitschland werkelijk ontwapend is, en dat hij weder zacht, in dien leuningstoel. 'tWas mijn Vader. Hij 'ging naast haar zitten en! nam haar hand. „Wees niiet bedroefd, Ursula. Ik had een kleinen broeder, die blind ,was'». hij was 't gelukkigste schepsel, dat ,ik ooit kende." iMijn vader zuchtte; wij waren allen verbaasd de wonderlijke zachtheid, zelfs teederheid te zien, welke hem vervulde. „Geef mij 'tkind een oogenlblikl1" Ur sula lei 'top de knieën; hij legde plech tig z'n hand Op de borst van] 'tkind'. „God zeg;ene deze kleine; ja, zij zal' geze gend worden 1" Deze woorden, met volle zekerheid uit gesproken als den profetisclien zegen van de scheidende patriarchen van ouds, trof fen ons allen). Wij' zagen naar SLe kleine Muriel, alsof de zegen reeds haar deel Was. „Nu, kinderen, ik moet naar'huis gaan", zei vader. Zij hielden ons niet tegen; 'twas wer kelijk 't beste, dat de arme, jonge ouders alleen werden giélatenl. „U zult spoedig eens terug kom'enï" Vroeg Ursula, zacht de hand drukkend, welke hij op kaar krullen had gelegd, toen hij nogeeus zeidei; „God zegene u(f' „Misschien. We kunnen nooit weten. Wees een goede vrouw voor je man, mijn beste. En John, wees gjj] nooit hard voor met oude verwijten voor den dag kwam omtrent den tegenstand, die in Duitsch land tegen een loyale uitvoering der ont- jVapeningsverplichtingen had bestaan. Op het laatst van zijn rede sprak Bri and nog eenige woorden van hulde aan het adres van Stresemann, doch deed dit weder op zoo ontactische wijze, dat het als een jammerklacht 'klonk aan het adres van Müiler, omdat deze thans in plaats van Stresemann Duitschland vertegen woordigt. De indruk van Briand's rede deed aan een paniekstemming deuken. Duitsche journalisten die tot de eerlijke voorstan ders van FranschDuitsche toenadering hehooren, verklaarden dat Briand's rede het einde van de te Locarno begonnen FranschDuitsche idylle was en ook in neutrale kringen gevoelde men smartelijk de tegenstelling tusschen deze rede en die van twee jaar geleden. Toen Briand den indruk, die zijn rede gemaakt had, vernam, heeft hij blijkbaar zelf spijt hierover gevoeld, zoodat hij gis teravond de internationale pers tot een bezoek hij 'hem uitnoodigde. Hij trachtte daarbij den indruk van zijn rede zooveel mogelijk weder goed te maken en gaf de uitdrukkelijke verzekering, dat hij geen wantrouwen tegen Duitschlands vredesgezindheid had willen uitspreken, doch do eerste sensationoele berichten onder den verschen indruk van Briands rede hadden helaas hun weg naar Duitschland reeds gevonden. Palestina het kinderrijkste land. Volgens de laatste statistieken staat Palestina aan de spits van de kinderrijke staten in de wereld. In het jaar 1925 werden in Palestina op elke 10.000 inwoners 493 kinderen gebo ren, terwijl zelfs in het kinderrijke Egypte in hetzelfde jaar 428 geboorten op elke 10.000 inwoners voorkwamen en in Rus land 409. Het geboortecijfer in Palestina is bijna driemaal zoo hoog als dat in Zweden (175), meer dan twee en een half maal zoo groot als in Engeland en meer dan twee maal zoo groot als dat van de Vereenigde Staten. In 1926 'en 1927 waren de betreffende cijfers voor Palestina nog hooger dan in 1925, namelijk 534 en 504. De geboorten zijn het talrijkst onder de Mohamme danen. Epidemische ziekten onder hopplukkers. Een ambtenaar van het ministerie van gezondheid is naar het graafschap Kent vertrokken, waar hop wordt geteeld, die op het oogen'blik wordt geoogst. Onder de personen, die aan den oogst deelnemen woedt een mazelenepidemie. Verschillende kinderen, 'die eveneens naar de ziekenhui zen vervoerd zijn, lijden aan dyphteritis. De hopplukkers .zijn grootendeels af komstig uit de volkrijke wijkeu vau Lon- den en geheele gezinnen 'helpen hij den hopoogst, welke beschouwd wordt als een vacantie 'buiten. Ernstig spoorwegongeluk: 17 dooden, 45 gewonden. Het Tsjecho-Slowaksch persbureau ver neemt uit Brunn: Op 'het station van Saitz bij Lundenburg is gistermiddag om twee uur een sneltrein in volle vaart op een goederentrein gere den. haar, niet hard voor haar kleine gebre ken zij is-zoo jong pog zoo jong." Hij zuchtte weer. 't Was duidelijk, dat hij aan iemand anders dan aan Ursula Idacht. Toen wij de straat langs gingen sprak ivader. slechts een paai' fceier tot me en dan] over dingen welke Ia,ng igeïëden waren gebeurd, gezegden en daden] van mij uit mijn kindsheid, varr wélke ik niet 'tgo- rin'g;ste idee had, dat hjj die wist of pnthouden had. Toen we thuis waren, vroeg! ik of ik binnen zou komen en bij hem blijven zit ten tot zijn bedtijd. „Neen, neen; j'é ziet er Vermoeid uit en ik moet een brief over zaken schrijven. Ga liever naar je bed, zpoals je gewoon zijt." Ik wenschte hem goeden nacht en ging heen, toen hij me terug riep'. „Hoe oud. zijt g;e, Phineaa Vier" of vjjf-en-twintig?" „Vijf-en-twintig:, vader." „Wel, zoo oud. al?" Hij légde de 'hand ,op mijn schouder en zag mij vriendelijk' aan, zelfs teeder. „Je zijt nog wel zwak, maar je moet sterker worden en "leven: om zoo oud te worden als je vader. Goé den nacht. God zij met je, mijn zoon t" Ik ging been. Ik was gélukkig. Ik had nooit gedacht, dat mijn oude vader en] ik eoo goed met elkander overweg hadden De beide machines werden zwaar be schadigd. Drie personenrijtuigen van den sneltrein werden vernietigd, andere wa gens kwamen dwars op de rails te staan. Het aantal slachtoffers is 17 dooden, 25 zwaar- en 20 licht-gewonden. De ma chinist en de stoker van den sneltrein en de stoker van den goederentrein zijn ge dood. De machinist van den goederentrein kon nog op het laatste oogen'blik van de machine springen en werd ernstig ge wond. Het ongeluk is waarschijnlijk door ver keerden wisselstand veroorzaakt. Zoowel uit Lundenburg als uit Brunn vertrok onmiddellijk geneeskundige hulp. Enkele zwaar gewonden moesten met bijlen en zagen uit hun ontzettende positie verlost worden. Na do botsing heerschte op het station een verschrikkelijke paniek. Vrouwen zochten haar echtgenooten en kinderen. Er speelden zich onbeschrijfe lijke tooneelen af. Zcebkof opnieuw uit België gezet. Zoebkof, do zwager van den ex-keizer, die nog steeds te Luxemburg verblijft, blijkt zich in het stille stadje wel erg te vervelen. Reeds zou hij, trots het verbod van de Belgische regeering, menigmaal over de Belgische grens zijn gekomen en zelfs een paar maal te Brussel zijn ge weest. Bij een nieuw uitstapje van dien aard werd 'hij Zondag per auto aan het station Stockem, dicht 'bij Aarlen aange komen, met het plan verder per spoor naar Brussel door te reizen, door een gen darme herkend en naar Aarlen geleid, van waar hij' weer over de Belgisch- Luxemburgsche grens is gezet. De dood van Loowenstein. Uit Parijs wordt bericht, dat hef rap port der doktoren, 'belast met het labora^ torisch onderzoek van de ingewanden van Loewenstein, thans is ingediend. De con clusie is, dat Loewenstein niet vergiftigd werd en de dood aan een ongeluk moet worden geweten. Zelfs is geconstateerd kunnen worden, dat Loewenstein nog leefde, toen hij met het water in aanraking kwam. Dit laatste feit maakt het vermoeden van een betreu renswaardig ongeluk bijna tot absolute zekerheid. Een nieuwe staking in de Australische havens. Men is beducht dat de geheele scheep vaart in Australië verlamd zal worden ten gevolge van een staking van de haven arbeiders die ontstaan is door nieuwe be palingen op indienstneming. Alle havens zijn door de staking getroffen. Te Brisbane staat het werk geheel stil. Twaalf schepen liggen te Brisbane stil, en te Adelaide is het eender gesteld. Ook te Sydney kunnen tal van schepen noch la den noch lossen. Korte berichten. Te Sevilla staken ongeveer 40.000 arbeiders. Zondag is 'het tot botsingen met de politie gekomen, waarhij tal van men schen letsel opliepen. Meer dan vierhon derd zijn er aangehouden. Met ingang van den len October zal het te Lissabon verboden zijn barrevoets door de straten te loopen. Met behulp van een geweldige politie macht heeft de overheid Zondag te St. De- nis, vlak bij Parijs, een groote coinmunis- gekund of elkander zoo hartelijk zouden liefhebben. Midden in deri nacht kwam Jael' in mijn kamef en zat aan| mijn voeteneinde naar mij te zien. Ik had vreemd gé- droomd 'over mijn eigen kindsche dagen en .over mijn vader eni móéder, toen zij jong waren. Wat Jael mij vertelde langzamer hand en zoo teeder alsof zij mijn voedster ware geweest, jaren geleden scheen' mij eerst zoo onwerkelijk, dat 't mij voor kwam als een deel van mijn] "droom te Iwezen. Om tien uur, toen zij gesloten had, [kwam zij, als 'gewoonlijk bij de deur van de zitkamer, om mijn vader te zeggen, dat 't bedtijd was. Hjj had geen antwoord gegeven, terwijl hij met z'n rug ,naar 'de deur zat, schijnbaar bezig met schrijven. Raarom 'ging' zij weg. Een half uur later was zij teruiggekof- taeu. Hij zat daar nog hij' had zich niet hewog'en. Eén'hand had hij' onder 't hoofd; de andere, van welké de vingers Ue pen stijf vast hielden, lag' ofp( de tafel. Hij scheen ingespannen te staren op wat hjj' geschreven had. 't Luidda als volgt: „Goede Vriend Ij „Morgen zal ik i iv,opr immer. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Dertig kappers te Groningen ziek gewor den. Ir. Feber lid der Tweede Kamer. Buitenland. Spoorwegongeluk in Tsjecho-SIovakije. Een sensationoele rede van Briand te Ge nève. Rapport over den dood van Loewenstein. 1 tische betooging onderdrukt. Er zijn wel zeshonderd menschen in hechtenis geno men, waaronder eenige leiders van de communistische partij. Nabij het dorp Combes in Algerië heeft een ernstig auto-ongeval plaats ge had. Een vrachtauto, waarop zich een groot aantal personen bevond, bleef aan de leuning van een brug haken en sloeg om. Alle inzittenden kwamen onder den wagen terecht. Zes personen werden, ge dood en vijftien gewond. Graaf BrockdorffRantzau, Duitsch gezant te Moskou, is Zaterdagnacht ta Berlijn overleden. Zaterdag heeft in de Cléophas-mijn in Oost Opper-Silezië een ernstig ongeval plaats gehad. Over een lengte van 30 me ter is een mijngang ingestort. Vijf mijn werkers werden bedolven. Twee van hen konden worden geborgen, doch waren zeer ernstig gewond. Later werden nog twee mijnwerkers geborgen, doch zij waren reeds dood. Naar den vijfden arbeider wordt nog gezocht. Het aantal dooden van 'het auto-on geval te Monza is tot 23 gestegen. Bij een hevig onweder, dat boven het gebied van Schleiz heeft gewoed, is de bliksem geslagen in een boom, waaronder twee jonge meisjes een schuilplaats tegen den regen hadden gezocht. Beiden zijn ge dood. Volgens een bericht uit Madrid heeft de koning van Spanje voor zijn vertrek naar Zweden een amnestiebesluit onder teekend, waardoor aan alle gevangenen een tiende van hun straf wordt kwijtge scholden. Voorts worden alle doodvonnis sen in tuchthuisstraffen veranderd. Venizelos, die door de epidemische 'koorts was aangetast, is weer 'hersteld. Zondag hebben in de Vereenigde Sta ten op verschillende plaatsen vijf ernstige vliegtuigongevallen plaats gehad. In to taal werden 9 personen gedood en 4 ern stig gewond. De Koninklijke Familie ie Rotterdam. Gisteren heeft de Koninklijke Familie een kort bezoek gebracht aan de Rotter- damsche havens. Toen de trein er waren twee salon- wagens in den gewonen trein] aangehaakt binnensto.omde, begaven de waarne mende burgemeester, mr A. de Jong, en de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, jhr mr H. A. van Kamebeek zich op het perron om Hare Majesteit, iMaar hier was de hand stil gebleven. O, beste vade/1 Qpt dien morgen waart gïij; hij God!! HOOFDSTUK XXÏÏ- Het was 'tjaar 1812. Ik had tien, jaf ren lang als een broeder gewoond in "het huis van nfijn aangenomen broeder, waar hij mij 'gebracht had op den dag van 'de begrafenis van mijnl vader; hjj' had mij Verzocht, dat ik hem nooit weer zou veriaten. Want, zooals kort daarop duidei- ■Werd 'tlot zeg Se Voorzienigheid had hem nu onvermijdelijk losgemaakt van een band, van welke, zoolang als mijn arme vader leefdé, John zich zelf nooit had willen losmaken. Men was tot de ontdekking gekomen, dat de voordeelen Van de looierij lang nominaal! waren gef- weest, dat 'zij noodzakelijk, om beide huist gezinnen te "kunnen onderhouden, vert- fcocht moest worden en de zaken' moesten Worden beperkt geheel tot de korenmolen. Onder deze veranderingen stierf Jael. Wij legden haar aan de voeten' van mijn vader en moeder arme, oude Jael I 0n het kerkhof in St. MarynLane bedekte nu allen, die mij liefhadden!, alles uit de dagen van mijn 'jeugd al da mijnen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1