Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken Radio-Nieuws. Burgerlijke Stand. deaf gemeentelijke wijxigingaverordening op den Keuringsdienst van Vee en""Vleesch geschrapt. Het gemeentebestuur van Oost- kapelle verzocht nu, waar de andere ge meenten tot den kring van den Vleesch- keuringsdienst dit artikel wel hadden op genomen, nog wijziging van het genomen besluit. Dhr Verhage verklaarde na de door het gemeentebestuur van Oostkapelle gegeven toelichting geen bezwaar meer te hebben, mede te werken tot het vaststel len der verordening, waarna deze con form het oorspronkelijke ontwerp wordt vastgesteld. Na de rondvraag volgde slui- ting. Ongelukken. Een melkauto is onder Nieuwebrug bij Woerden in hot water gere den. Het 11-jarige zoontje van den veehouder Brunt geraakte tusschen de melkbussen be kneld en is overleden. .Zaterdag is de 67- jarige weduwe H. wonende te 's-Graveland overreden door een motorrijder. Zater dagavond is te Tiel de jongste matroos, oud 20 jaar, van het Rijnschip „Wijkdienst 12", overboord geslagen en in de Waal verdron ken. Te Scheveningen is een 30-jarige timmerman bij het zwammen verdronken. Zaterdagavond was de 22-jarige O. te Leiden bezig met een spirituslamp in het kippenhok, toen de lamp plotseling uit elkander sprong. O. kreeg daarbij ernstige brandwonden jn het gelaat. In zorgeljken toestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmiddag was een 91-jarige vrouw te Leiden bezig met het smelten van vet, in een pannetje, toen de gasvlam in het vet sloeg. De vrouw had ,nog de tegen woordigheid van geest het pannetje vau het vuur te nemen maar daardoor ^geraakten haar kleeren in brand. Op haar geroep kwa men buren te hulp, die de vlammen doofden. De vrouw, die zeer ernstige brandwonden heeft gekregen is naar het Academisch zie kenhuis gebracht. Men vreest voor haar leven. Een Spaanschinbrokor gevat Te Antwerpen is op verzoek van de Groning- eche recherche aangehouden de dador van de in dein nacht van 13 'pp 14 Aug. bij den juwelier Kiestra in de Poelestraat .gepleegde inbraak, waar voor c.a. f 10.000 aan zilverwer ken werd gestolen. De inbreker, de onge veer 30-jarigo Spanjaard Manuel Vincente Bas- terecbia, i3 op weg naar .Bilbao, zijn eigen lijke woonplaats. Het is zeker, dat hj ook de dader i3 van drie jn Juni te Groningen gepleegde inbraken en voorts van inbraken te Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Dordrecht en andere plaatsen. Fraude door een ambte naar. Op bevel van de Justitie is door de marechaussee's te Uithuizen in hech tenis genomen V. C., ambtenaar ter secre tarie te Usquert, verdacht van bet pie- gen van fraude in de administratie der Vleeschkeuringswet. Animo voor den gemeente dienst. In 1927 was de animo om in gemeentedienst te Amsterdam geplaatst te worden buitengewoon groot; 2752 jon gelieden iWilden er voor in aanmerking komen 1 .Wees niet te goed van ver trouwen. Donderdagavond meldde zich bij zekeren R. onder Ouderkerk a. d. Am- stel een jonge man aan met verzoek af hij even R.'s rijwiel mocht gebruiken om .naar den dokter in het dorp ite rijden, daar "de vrouw van landbouwer v. d. H., een goede kennis van R., plotseling zeer ernstig ziek was geworden en ©ogenblik kelijk geneeskundige hulp noodig bleek. R., die reeds op het punt stond zich naar bed te begeven, kleedde zich aan en haalde de fiets uit de schuur en gaf deze over met de woorden: „Ik kom morgen zelf de kar wel aanhalen, d' kan ik meteen zien hoe het met ch> zieke is." Toen R. des anderen daags bij H. kwam en zijn rijwiel vroeg, begreep deze er niets van. R. verhaalde wat men hem gezegd had, en toen bleek, dat er heele- maal geen zieke was, en dat ook niemand naar hem gestuurd was om een rijwiel te leen te vragen. Inmiddels is het rijwiel verdwenen. Het ongieval met de schip brug te Deventer. Uit Deventer wordt gemeld, dat tot Zaterdagmiddag 12 uur van vermissing van personen, die bij het onge- geval met de schipbrug verdronken gouden kunnen zijn, nog niets is .gebleken. Echter zijn van een drietal uit het water opgehaalde rijwielen de eigenaren nog niet ^bekend. 1 Internationale dievenbende. Gedurende de laatste weken opereert in de Fransche Riviéra een internationale dieven bende. Gedurende de laatste week hebban ver scheidene beroovingen van rijke toeristen plaats gehad. Het schjnt, dat de dieven het voor namelijk gemunt hebben op de rijke Ameri- kaansche en Engelsche dames. De Ameri- kaansche mevr. Scott werd te Monte Carlo beroofd van haar juweelen ter waarde van 40.000 dollar. c Een dievenbende ingerekend. De politie te Kassei heeft de vorige week een goede vangst gedaan toen zij den tot 12 jaar tuchthuis veroordeelden, doch uit het tuchthuis te Brandenburg ontsnapten, inbre ker Lietz op heeterdaad betrapte. Lietz heeft dezer dagen een volledige bekentenis afgelegd, waardoor tien zijner kameraden en twee helers gearresteerd konden worden. De bende heeft alleen in Kassei 45 inbraken in woningen en winkels, 28 in villa's en buitenhuisjes en 28 fietsendiefstallen sinds Februari op haar geweten. Verder werden nog 98 inbra ken in Berlijn, Göttingen, Hamburg en Esch- wege gepleegd door leden der bende, die tijdelijk het hoofdkwartier te Kassei verlie ten. Auto tegeü een boom. Vijf officieren ge wond. Te Amersfoort is Zaterdagavond een auto afkomstig uit De venter en gaande in de richting Amsterdam tegen een boom ge reden, waarbij alle 5 Inzttenden, officieren in reserve-officieren, min of meer ernstig gewond werden. Een dokter die in Hotel Birkhoven gelo geerd was, en een arts uit de stad legden da eerste vei band n, doch oordeelden vervoer naar het ziekenhuis noodzakelijk- De won den waren van allerlei aard, het meerendeel zeer ernstig Drie der heeren konden het zie kenhuis niet verlaten en worden thans daar nog verpleegd. Een der inzittenden kon na verbonden te zijn naar zijn woning ver voerd worden. De vijf de, die eigenaar was van de Buick (E1021), werd naar zu'n woning te Deventer vervoerd en kreeg onderweg veel bloedverlies uit de ooren. Omtrent de oorzaak is nog niets met ze kerheid uitgemaakt. De bestuurder van den auto zegt, dat hij plotseling moest wijken voor een groenten- wagen die zonder reflector te ver links op den weg voor hem reed. .Vast staat, dat de auto groote snelheid heeft gehad, hetgeen blijkt uit den aard van .de beschadigingen aan den wagen. HET ONGELUK MET DE SCHIPBRUG TE DEVENTER. He schipbrug te Deventer werd door een groote Rijnaak aangevaren, zoodat het losse deel plot seling van het vaste gedeelte afbrak. Het publiek waaronder vele kinderen, dat voor den boom stond te wachten, kwam in bet water terecht. Twee slachtoffers zijn bij dit ongeval te betreuren De tuinbouwfeesten te Schoondijke. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur kwa men de Minister van Landbouw, mr Kan, de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten, Stieger en van Dus- seldorp, de voorzitter 'der Z.L.M., het lid der Eerste Kamer jhr de Muralt, met den vqprzitter der Maatschappij; tot be vordering van ooft- en tuinbouw, den heer van Zuijen, met het door de directie aangeboden salonrijtuig der stoom tram wegmaatschappij BreskensMaldeghem te Schoondijke aan, waar het eerst een kort bezoek aan de Landbouwschool werd ge bracht. Het hooge gezelschap begaf zich vervolgens naar het gemeentehuis, waar het werd verwelkomd door den burge meester, den heer M. A. Bleiker, die de verzekering gaf, dat het bezoek van den minister door de Zeeuwsch-Vlaamsche be volking op hoogen prijs wordt gestold. Van i Commissaris der Koningin weet men, uat hij steeds met de Zeeuwen mede- loeft. Zich wendende tot 'de jubileerende maatschappij zeide spr., dat het gewenscht is, dat de band tusschen haar en de gemeenten steeds sterker worde, ook met het oog op de wenschelijkheid naar een steeds intensiever bodemcultuur, waaraan een tuinbouwschool ook zal kunnen bij dragen. Met de beste wenschen voor den bloei der jubilaresse besloot spr. De beer Van Zuijen dankte voor die woorden en zeide, dat het bekend is,'dat te Schoondijke belangstelling voor het streven der maatschappij bestaat. Minister Kan verzekerde, dat het hem aangenaam is naar Zeeuwsch-Vlaanderen te komen en waar het hem vroegereuvel is geduid, dat hij over België was ge reisd, verzekerde hij nu geheel over water te zijn gekomen. Spr. deelde mede, dat de vice-voorzitter der Maatschappij, dhr I. A. Risseeuw Johzn. uit Oostburg is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Op voorstel van den heer van Zuijen werd besloten een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Hierna werd naar het terrein van de tentoonstelling getrokken voor de opening. Vanaf de muziektent hield de heer van Zuijen hier een rede, waarin hij aller eerst de 12 mannen herdacht, die in 1878 de maatschappij hebben opgericht om daarna aan de hand van de notulen der 115 a'gemeene vergaderingen, sinds de oprichting gehouden, Aan te toonen hoe de maatschappij in die 50 jaar heeft gewerkt door het houden van voor drachten, waaraan vooral de heer Vor- sterman van Oyen een groot aandeel had, en de tentoonsteTingen, waarvan nu de 16e wordt gehouden. Verder herinnerde spr. aan de belang rijke afdeeling Eloraiia van de Maat schappij, die zich zoo ontwikkeld heeft, dat vele liefhebbers zich voortdurend wagen aan moeilijke kweekelingen en nu voor Schoondijke het schoone gevolg van het oprichten van een proeftuin heeft. Maar daarnaast stond de bevordering van den practischen tuinbouw, door de vele cursussen, vooral in het snoeien, die later in tuinbouwcursussen werden omge zet. Men voelt thans algemeen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat men in de rich ting van meer tuinbouw moet sturen. Spr. brengt groote hulde aan den afgetre den secretaris, den heer C. M. van den Broecke, en acht zich gelukkig, dat men in den heer van Dijk een goed opvolger heeft gevonden. 'Na nog erike1 e personen te hebben genoemd spreekt de heer van Zuijen zijn groote vreugde uit voor de groote belangstelling bij de opening, en brengt vooral grooten dank aan den Mi nister voor zijn tegenwoordigheid, als ook aan den Commissaris der Koningin, aan de leden van Ged. Staten, aan het Eerste Kamerlid, aan den voorzitter der Z.L.M. en dien van den Chr. Boerenbond, aan de juryleden, de heeren jhr vanfVre- denburgh, Faro en Puijpe, die reeds zoo dikwijls deze taak vervulden, maar vooral ook aan de heeren Verhelen, vertegen woordiger der Belgische Regeering, aan prof. Coillumbien uit Gent en den burge meester van Knoeke. Spr. twijfelt er geen oogenblik aan, dat de aanwezige Neder landers allen verheugd zullen zijn, dat dit waardige drietal extra luister bij zet aan deze openingsplechtigheid, en dat hunne .tegenwoordigheid ook voor hen een nieuw heerlijk symptoon is van de behoefte, die bij onze zuidelijke naburen steeds sterker wordt, om met Nederland te Jeven in de verhouding vau vriend schap en samenwerking op alle gebied. Hierna nam minister Kan het woord voor de opening der tentoonstelling, welk werk hij een der aangenaamste noemde van de taak van een minister van Land bouw. Men leert de menschen dan het beste kennen, in wat de zeelieden noemen de schoon ehemdsda,gen. Speciaal ditmaal heeft de minister gaarne gehoor gegeven aan de klok, die hem riep, en wel om twee redenen. Vooreerst de Ligging van Schoondijke. De reis erheen "moge met eigenaardige moeilijkheden gepaard gaan, geen enkele andere evenaart haar in schoonheid. Wie zou zich niet gaarne eeoi'ge inspanning getroosten om den be woners van Zeeuwsch-Vlaanderen te be wijzen, dat zij stellig op medeleven der regeering niet minder aanspraak kunnen doen gelden, dan zij, wier 'woonplaats men gemakkelijk vanuit Den Haag kan bereiken, gedoken in de kussens van een spoorweg-coupé. Maar er is nog een tweede reden, en wel dat deze tentoonstelling er een is van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw, die door den vooruit- zienden Vorsterman van Oyen als zijnde met tweeledig doel werd geschetst. Het -meer idealistische doel was het aankwee- ken van liefde voor het bloemenkwee- ken bij de burgerij, het tweede doel, den beroepstuinbouw te doen opleven, toont, dat naast idiëele, ook materiëele nood-en vervulling vragen. Het tegenwoordige ge slacht kan den voortreffelijken man niet beter eeren, dan door eendrachtige sa menwerking te toonen, wat de vereeni'- ging op dit gebied vermag. Spr. wenscht, dat deze tentoonstelling dienstbaar zal blijken aan de verwezenlijking van het grootsche doel en opent hiermede de ten toonstelling. Direct na deze opening' bracht het Schoondijksche meisjeskoor onder leiding van mevr. Lemaire—Dens een aubade èn deed dit op zulk een waarlijk verdienste lijke wijze, dat de minister leidster en leden zijn compliment kwam maken. De autoriteiten maakten daarna een wandeling door de verschillende tenten en herhaaldelijk betuigde minister Kan zijn groote tevredenheid over wat is be reikt door de inzenders. Nadat de thee was aangeboden, zijn de meeste autoriteiten, o.w. de minister, weder met het salonrijtuig haar Breskens vertrokken en vandaar uit de Schelde weder overgestoken. Bij ons herhaald bezoek bemerkten wij ten onrechte niet genoemd te hebben de stands van Zeeland's proeftuin in de fruitafdeeling, van de firma A. J. Witte en Zoon te Vlissingen en den zeer fraaien stand ter opluistering van mevrouw BoomBliek, te Breskens, die doet zien wat ook amateurisme doet bereiken. Des avonds werd in hotel „De Zwaan" een uitstekend bereid diner gebruikt en natuurlijk is daarbij ook menige redevoe ring gehouden. Wij bepalen ona tot de vermelding, dat de heer van Zuijen op H. M. de Koningin dronk en de heer Risseeuw op Koniug Albert. Dit werd later beantwoord door den heer Verhelen, die sloot met een dronk op het nog lange regeereri \m H. M. de Koningin em da goede verstandhouding tusschen Neder land en België. Terugteerende naar de tentoonstelling zelve, kunnen wij mededeelen, dat de medaille van II. M. de Koningin weid behaald door den heer C. M. van 'den Broecke, die van Z. K. H. Prins Hendrik door den heer A. van Uxem; die van de Koningin-Moeder door den heer J. Droeg en die van den Commissaris der Ko ningin door den heer RisseeuwMaat. Nog willen wij even melden, dat op de schilderijtentoonstelling in de be waarschool mevr. Hendrikx en de heeren Bergsma en Jacobs enkele van hun beste, kleinere stukken etaleerden en daarnaast een nogminder bekende schilderes, me|j. de Bruijn uit Antwerpen, Veel goed werk, vooral op het gebied van bloemen, te zien gaf. Rechtbank te Middelburg. Vrijdag werden nog behandeld de zaken Als bestuurder van een motorrijtuig niet op' de eerste vordering van bevoegde ambtenaren het nummerbewijs Vextoonan: C. W. L., te Goes f3 b. s. 3 d. <h<;, A. K. te Vlissingen f,3 b. s. 3 d. h, Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond: H. K. B. te Vlissingen f 15 b. s. 30 d. h. Te Vlissingen wateren buiten de daar voor bestemde bakken: F. de J. te Vlis singen f 3 b. s. 3 cL h. Diefstal en heling. 'Op 5 Juli 1.1. lag een zekere v. d. B. afkomstig uit Vlaardingen met zijn zeil jachtje in de tramhaven te Zijpe, gemeente Brui- nisse. Naast hem lag een z.g.n. blazer.. v. d. B. was aan boord van den blazer geweest met zich nemende een prisma kijker. Terwijl B. met den schipper stond te praten moest hij aan boord van zijn jacht zijn, de kijker achterlatende op het visschersvaartuiig. Den volgenden morgen bleek de mosselschipper echter vertrok ken te zijn met zich nemende den kijker. Eenige dagen later bevond de mos selschipper zich te Stavoren en terwijl hij aan den wal was ontmoette hij al daar een schipper uit Philippine, wien hij den kijker t.e koop aanbood, daarbij zeggende deze gevonden te hebben, en die dan ook eigenaar van den kijker werd voor een bedrag van f 10. Het gevolg van een en ander was, dat de schipper J. C. J., 55 jaar, wonende te Rruinisse, zich thans wegens diefstal en de schipper C. J .R., 46 jaar, wonende te Philippine, wegens heling terecht ston den. Verdachte J., door den President onder vraagd, zegt den kijker niet gestolen te hebben, doch deze bij hem in zijn kooi te 'hebben gevonden, doch hij heeft ver geten deze bij de politie als gevonden voorwerp te deponeeren. Hij heeft toen den kijker maar verkocht voor f 10. Eisch f40 of 40 d. h. Verdachte R. erkende den kijker van J. te hebben gekocht waar eenige men schen bij waren. Ik zeide nog tegen J.> pldus verd., die had je bij de politie moeten brengen. De Officier eischt voor dezen verdachte een geldboete van f 25 of 25 dagen hechtenis. De verdediger Mr 'Hugenholtz bepleitte clementie. Vechtpartij aan "boord van een pleizierboot. Ook had zich te verantwoorden de logementhouder C- te Middelburg wegens mishandeling van ze kere Van der Wende. Volgens de dagvaarding bevonden beide personen zich op den Zondag 5 Aug. 1.1. vanuit Middelburg via Vlissingen nas Antwerpen vertrokken stoomboot „Konin gin Wilhelmina" om daarmede met meei dere andere passagiers een pleiziertoclt te maken. Op de terugreis is des avonds onder de passagiers, waaronder er waren du- blijkbaar wat te veel aan „Bacchus" han den geofferd, een vechtpartij ontstaan, •waarbij veidachte aan v. d. Wende een messteek in den rechterschouder zou heb ben toegebracht. Als eerste getuige in deze zaak werd gehoord de mishandelde v. d. Wende, die verklaarde dat hij door het rumoer dat op het dek van het schip was, naar boven was gegaan en aldaar aantrof een broer van verdachte die in beschonken toestand verkeerde en die hij uit e- n grapje, in de kussens heeft geduwd. Ge tuige werd daarop vastgegrepen en hoorde 'zeggen: laat los, of ik snij je in reepen' Dit werd gezegd door verdachte. Kort daarop bemerkte getuige dat hij bloed .'o en bij nader onderzoek bleek dat hij in den rechterschouder gestoken was. Ge tuige heeft verdachte niet zien steken. Ite getuigen Klip, Smit en Wondergern verklaren gelijkluidend als de eerste g"- tuige. Zij hebben verdachte een zwaaiend e beweging zien maken met een mes. Zij dachten dat verdachte daarmede naar v. d. Wende sloeg, doch later bleek dat dez - een steekwond in den schouder had. Er waren nog al bcschonkenen onder de passagiers. Verdachte, door den President onder vraagd, ontkende met een mes te hebben gestoken en er ook niet mede te hebben gezwaaid, want ik heb nooit een mes bij mij, zegt verdachte. Hij zegt, de mis handelde niet te hebben gezien. Een drietal getuigen a decharge komt daarna nog verklaren, den verdachte noch met een mes, te hebben zien zwaaien, noch te hebben zien .steken. De Off. van Justitie acht de feiten bewezen. Er was geen enkele reden voor verdachte om aldus op "te treden en aan den mishandelde een dergelijke ernstige wonde toe te brengen. Hij eischt een maand gevangenisstraf. Uitspraak 21 Sopt. a.s. Programma van Maandag 10 Sept. HUIZEN, 8.009.00 Orgelconcert door Jan Zwart in de Herst. Ev. .Luth. Kerk. 9.0010.00 Carillonconcert door J. Vincent op het carillon van het [Kpn. Paleis te Am sterdam. HILVERSUM, 1071 M., 8.15 Aansluiting,van het Kurhaus te Scheveningen. DAVENTRY, 1600 M., 7.35 Brahm's piano muziek. 9.05 Pianoconcert.. 9.50 (Nieuws berichten. 10.10 Licht orkest-concert. PARIJS, „RADIO-PARIS", 17.50 M., 8.50- - 11.20 „Le grand Mogol", operette-fragmen- ten LANGENBERG,469 M., 6.05—6.50 Het Düss- seldorier strijkkwartet. 8.20—9.15 Conce-t door het Klein-Werag-orkest. 9.20 een avon t in een jachthut. HAMBURG, 395 M., 8.20 Declamatie pil. de werken van Tolstoï. Programma van Ednsdag 11 S(opt. HUIZEN. 340.9 M. Na 6 uur 1870 M„ 12.301.30 Lunchmuziek. 6.(07.00 Gri- mofoonmuziek. 8.15 R. K. Uitzending uit Nijmegen. HILVERSUM, 1071 M„ 10.00—12.00 Jaar beursconcert. 12.302.09 Lunchmuzitk. 2.003.C0 Gramofoonmuziek 3.005 C Jaarbeursconcert. 5.306 09 Lezing door mr P. J. DamDe nieuwe wet op de N. V.'s. 6.00—7.45 Concert. 8.00—9.09 Wiener-avond. 9.05 Lezing door Mevr. de Leeuw v. Rees over de a.s. Knipcursus 9.35 (Vervolg) Wiener avond. DAVENTRY ,1600 M, 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 1.202.20 en 4.20 Orkestconcert. 6.2 en 7.05 Gramofoonmuziek. 7.35 Brahms' pianomuziek. 8.05 Concert door het mili tair orkest. f PARIJS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 2.10 en 4.055.05 Orkestconcert. 9.05 1120 Symphonie. LANGENBERG. 469 M. 12.30—1.10 Mechani sche muziek. 1.252.50 Orkest-concert. 6.056.50 Liederen en pianomuziek, bari ton. 8.209.15 Concert.. KONINGSWUSTERHAUSEN. 12.50 M., (Zee- sen). 5.206.20 Orkestconcert. 8.30 ope rette van Johann Strauss. HAMBURG, 3.95 M. 435 orkest. 6.29 en 8.20 Concert. Over de maand Aug. SCHERPENISSE. Geboren: Pieterne la, d. v. Johannis van As en Elizabeth Heij- boer; Pieter, z. v. Pieter Suurland en Cornelia Tichem. Over de maanden Juli en Augustus. OUD-VOSSEMEER. Gehuwd: C. de Jong, .25 j. te Steenbergen en .A H. A. Hage, 22 j., Geboren: Suzanna Marina, d. v. J. Jan sen en P. Kwist; Marinus Cornel is Johan, z. v. A. N. A. de Wit .en E. W. Goor- den; Leonardus, z. v. G. Havermans en V. de Moor; Cornells Willem, z. v. K. Dorst en M. J. Droogers; Arend, z. v. A. Aarnouds© en C. Baak; Marinus Jacob, z. v. .A van Poortvliet en H. Nelisse; Hendrik, z. v. A. v. d. Klooster1'en H. de Bokx; Duije, z. v. J. Roukema en A. van Poepelen; Leendert Arie, z. v. C.-van Dijke en L. L. Vaders. Over'eden: Aarnout Christoffel, 2 mnd., z. v. W. Schipper en C. J. Hage; Kcrnelis Jan Jacob van Gorsel, 87 j,, wednr. v. A. van de Vate; Klara Johanna van der Klippe, 66 j., echtgen. v. M. den En gelsman.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6