DE ZEEUW tweede blad. Uit de Pers. VAN HOOGER ORDE. FEUILLETON VAN MAANDAG 10 SEPT. 1928, No. 291. Een roode trekpleister. Het „Vaderland" vestigt de aandacht op het feit dat volgens eigen getuigenis van het hoofdorgaan der S. D. A. P. bij de a.s. Septemherbetooging de ontwapeningsleuze dienst moet doen als trekpleister Hat het niet in de eerste plaats gaat om propaganda tegen den oorlog, maar om de vermeerdering van het aantal roode ^Daarmee zegt „Het Vaderland" is voor ons de zaak veroordeeld, wij achten de stelling onbetwistbaar, dat wie van de ont wapening politieke leuze maakt, de zaak, die hij zegt te willen dienen, meer nadeel dan voordeel doet. Want hij houdt vele be sliste vijanden van den oorlog met voor bedachten rade van zich verre. Zeker, er zijn voor de S. D. A. P. ver zachtende omstandigheden en wij willen die, onze traditie getrouw, om objectief beo'ordeelaar te zijn van de diverse poli tieke bewegingen, laten gelden. Het is, om voor een enkelen keer den eigenaardigen stijl van den HoogEdelGestrengen Mr J. W. E. Duys te gebruiken, onze lezers be hoeven waarlijk niet bang te wezen, dat wij daarvan een gewoonte zullen maken, in de S. D. A. P. tegenwoordig een dooie- vischjes-vreterij. Van het algemeen kies recht is niet gekomen wat men er van ver wachtte, en de teleurstelling daarover was zoo groot, dat nog geen twee jaren, nadat de S. D. A. P. Gort van der Linden een mand met roode rozen aanbood, als hulde voor het Algemeen Mannenkiesrecht door hem gegeven, het lumineuze denkbeeld door den toenmaligen leider werd ontwik keld, dat het eigenlijk verkeerd was, dat men de stemmen op een partij uitgebracht telde, men moest ze wegen. De vele wethouderszetels mitsgaders de vele plaatsen in de collegiën van Gedepu teerde Staten aanvaard, stellen vele kop stukken verantwoordelijk voor een niet zoo gering en zeer belangrijk stuk van de burgerlijke regeering. En onder de indivi- dueele leden gaat de toeneming van het privaat bezit, dat eens heette afgeschaft te moeten worden, steeds crescendo, en dat wel met groote snelheid. Zoodat, als wij ondeugend zouden willen wezen, wij de S. D. A. P. eigen lijk den sterksten anti revolutiehond zouden kunnen noemen, om dat zij het bewustzijn heeft dat zij bij re- lolutie waarlijk al te veel zou verliezen. Hat eene socialistische partij in zulke om- slandigheden naar trekpleisters uitziet, om althans naar hui ten den schijn te wekken van een laaiende geestdrift voor de re volutionair-socialistische be ginselen; men zou een hart van steen moe ten hebben, om haar daarvan een verwijt te maken. Toch rijst hier weer de vraag, die wij al meer gedaan hebben: bestaat er nog een internationale sociaal-democratie, of is die zoo bij uitstek gewichtige vraag van internationale ontwapening of natio nale ontwapening ook soms Privatsache geworden, zooals het belijden van een godsdienst? Natuurlijk zouden wij ons bij uitstek verheugen over een internationale sociaal-democratie, van welke wij zeker konden zijn, dat ze bij het dreigen van den oorlog dezen zou voorkomen, doordat het vaststond dat ze alle medewerking, van welken aard ook, zou weigeren. Maar reeds in 1914 heeft de internationale so ciaal-democratie onze verwachtingen in dezen diep geschokt. En we zijn van dien schok allerminst bekomen door de laatste bijeenkomst van de Hde Internationale met haar zeeziekte en de kool en de geit sparende resolutie, die den verdedigings oorlog niet uitsluit. De wereldoorlog heeft ons toch geleerd, dat alle belligerehten van toen met alle kracht beweerden, dat zij den verdedigingsoorlog voerden. Waarlijk, het wordt tijd dat wij te weten komen wat de sociaal-democratie ten op- Naar het Engelseh. 64) Het scheen, dat 't jonge paar hem notoit genoeg kon verwelkomen. Hij zei alLeen „Dank je, John!" „ik dank je Ursula", en nam plaats naast de laatste, geen re den opgevend, waarom hij was veranderd en gekomen. Eenvoudig als de maaltijd Was eenvoudig zooals hun paste, wier gasten wel wisten, dat zij zich geen weel de konden veroorloven; hoewel er geen verdere versieringen waren aangebracht dan ruikers en witte kerstrozen toch denk ik, dat koning George zelf nooit aan eon nobeler feest heeft aangezeten. Na den maaltijd schikten wij ons vroolijk om 'tvuur of zagen naar huiten, waar de sneeuw gestadig neerviel. „Het heeft in twee maand n niet ge sneeuwd", zei John. „Niet sinds den dag, dat onze kleine doohter gebaren is." Op 't zelfde oogenblik, alsof zij hoorde, dat zij genoemd werd en verontwaardigd was, dat wij haar zoo lang hadden vergeten, zette de kleine meid boven een keel op. Mjja vader had nog nooit zjjn verlan- zichte van de ontwapening wil. "Wij zijn het eens met de Vorwarts, die naar aan leiding van het feit, dat de sociaal-demo cratische ministers in Duitschland gansch onnoodig voor den aanbouw van Kreuzer A stemden, schreef, dat het tijd wordt dat in deze de partij klaren wijn zal schen ken. Korfbal. Zaterdag hadden de seriewedstrijden van den Z. K. B. aan den Polderschenweg plaats. De uitslagen luiden als volgt: Zeel. I—V. D. B. 1—0; Elto I—ZeeJ. II 2—0; V. V. C.—Zeel. II 1-4; Elto I —Zeel. 1 fl—1; V. O. C.—V. D. B. 1—2. Zaterdag 29 September Volgt de 2de helft voox.Z.-B. A.s. Zaterdag 15 dezer gaat het 1ste gedeelte voor Walcheren waarschijnlijk te Vlissingen. 3 uur: D. O. S. (M'hurg) T. O. P. (Vlissinigen); 4 "uur: Vios ('tZ,and) D. 0. S.; 5 uur: T. O. P—Vios. Dinsdag 18 dezer bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Axel. Westdorpe, Zuiddorpe en Overslag. Autobusdiensten. Bij Kon.Be sluit is ongegrond verklaard het beroep ingesteld door de directie der Nederland- sclie Spoorwegen tegen een beschikking van Gedep. Staten van Zeeland van 15 April 1927, voorzoover daarbij aan: a. G. J. de Jager te Driewegen vergun ning is verleend tot het in werking hou den van autobusdienisten; le. van EUewoutsdijk over Driewegen, Ovezande, Nisse en 's H. Abtskerke naar Goes en omgekeerd (dagelijks)!; 2e. van E&arland over Oudelande, EUe woutsdijk, Driewegen, Ovezande, 's Hee- renihoek en N. en St. Joosland naar Mid delburg en omgekeerd (uitsluitend op Don derdagen),; b. A. Murk te Ovezande vergunning is verleend tot het in werking houden van autobusdiensten; le van Ovezande over Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes en omge keerd (dagelijks):; 2e. van 'sHeerenhoek over Ovezande, Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes en omgekeerd (uitsluitend op Zon dagen),. Middelburg. De firma Bnddaert en Co. alhier heeft zich genoodzaakt gezien 11 werknemers te ontslaan. Deze maatregel is het gevolg van het door de werknemers besmet verklaren van diverse stukken, die voor de Mij. „De Schelde" vervaar digd hadden kunnen worden. Vlissingen. Op de algemeene begraaf plaats alhier had Zaterdagmiddag da ter aar, debestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. van de Velde in leven oud-uitgever der „Vlissingsche Courant". Vele belangstellenden, o.w. wer den opgemerkt de leden Van redactie» administratie en drukkerij en meerdere drukkers uit Vlissingen en Middelburg, bewezen den overledene de laatste eer. Aan de geopende groeve werd't woord ge voerd door dhr D, A. P. de'Zeeuw, redac teur der „Vlissingsche Courant", die wees op de aangename samenwerking, die hij gedurende tal van jaren met den over ledene heeft gehad en door den heer d's A. de Voogd, die er o.a. op wees, dat ook dit overlijden weer gewin is. De oudste zoen dankte voor de belang stelling en voor de laatste eer door allen aan zijn beminden Vader bewezen. KoudekerKe. Vrijdagavond werd hier onder leiding van dhr F. de Rijke een uitstekend bezochte openbare vergadering gehouden in de openbare school, waarin door den heer L- Onderdijk yan Middel burg doel en werking van de vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" werd uiteengezet. Er kon direct tot vor ming eener afdeeling worden overgegaan, en een bestuur warden gekozen. Dit bestuur bestaat uit de heeren: A- Bakker, burgemeester van Koudekerke, Ds A. O. Heij en F. de Rijke. Haittweert. Met ingang van 17 Sept a.s. is de marechaussee Roth benoemd tot controleur bij de werf „De Schelde" te Vlissingen. gen kenbaar gemaakt om John's dochter te zien. Wij wisten, dat hij niet van klei ne kinderen hield. Weer huilde de kleine; Ursula ging naar booven; Abel Fletcher zag haar na met 'n vreemden blik en begon er toen van je spreken om naar de looierij te gaan. „Doe dat niet, ga toch niet heen", drong John aan. „Ursula wil u onze kleine laten zien." Mevrouw Halifax kwam binnen, ter wijl zij in hare armen haar kleine win terbloem hield, haar kleine dochter. Abel Fletcher zag er even naar en naar haar sloot zijn oogen en zag er niet- verder naar om., 't Scheen Ursula een oogenblik .pijnlijk aan te doen, maar spoedig vergat zij 't bij de algemeene bewondering van haar schat. „Zij mocht wel in een sneeuwstorm komen", zei mevrouw Jessop, 'tkind op nemend, „zij is juist als sneeuw zoo zacht en wit." „En even geluidloos; ze huilt bijna nooit. Zoo ligt zij bijna den halven dag met haar oogen dicht. Daar heeft ze a bij den jas, ahl pas op dokter", zei de moe der, terwijl 't luid dichtslaan van de deur 't kleine kind over 't geheele lichaam deed beven. „Ik heb nog nooit oen kind gezien, dat zoo gevoelig voor geluiden was", zei John, „ik geloof, dat zq na al het ver- 's-H. Arendskerke. In de' Vrijdag gehouden verga dering van den raad wa ren met kennisgeving af wezig de heeren Linden- Bergh en v. d. Weele. De gemeentelijke ver goeding volgens art. 101 L. O.-wet 1920 over 1926 wordt voor de bijz. lagere school te Nieuwdorp vast gesteld op f 1131,50 en voor de R. K. lagere school te N.-Kraaijert op f 605,67. Een verzoek van F. Dek ker om vergoeding volgens art. 13 L. O.-wet 1920 wordt afgewezen, daar hij niet 4 K.M. woont van de bijz. lagere school die zijn ind bezoekt. De rekening der gemeen te wordt voorloopig vast gesteld in ontvangst op f 94.751,68/4 en in uitgaaf op f 87.286,72 y3. De rekening van het Burg. Armbestuur te 's-H. Arendskerke wordt vastge steld met ontvangst op f 29.657,98, uitgaaf op f 25.940,72 en die van het Burg. Armbestuur te 's-H. Hendrikskinderen met ont vangst op f6872,7914, uit gaaf op f 4661,45. Bij de rondvraag wijst de beer Sandee op de wen- -schelijkheid van demping van een sloot te Nieuw dorp. De voorzitter zegt, dat deze demping bij B. en W. in overweging is en h" de begrooting zal bespro ken worden. Heinkenszand. Bij den heer H. alhier is vlekziekte bij zijn varken geconstateerd. Seltore. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving dhr O. Zoeteweij. Ingekomen is een verzoek van Vreemdelingenverkeer om een sub sidie uit de gemeentekas. Op voorstel van B;. en W- wordt hierop afwijzend beschikt. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel de demping van den gemeentcput. Chr. Sinke wil den grond leveren en ver voeren voor f 1 per kub. M. zoodat de kosten hiervan komen op f400- De ge meente zal dan ook moeten zorgen voor 1 man voor het gelijkmaken van den grond. Dhr Karel'se wijst er op; dat de demping voor de gemeente heel weinig of niets zal kosten daar straks de beschikbare grond kan worden verkocht. Zonder hoof delijke stemming wordt besloten het werk te laten uitvoeren. Aan mej. E- T. Meij- aard, die tot 1 Sept. 1928 werkzaam was aan de O-I*- school, zal over 1928 .een gratificatie worden gegeven van f40. De gemeentebegrooting 1928 wordt gewijzigd waardoor de uitgaven verhoogd en ver- laagd worden met f747.17. Tenslotte komt in behandeling de gemeente-begrooting voor 1929- Bij de post „opcenten op de Vermogensbelasting" stelt dhr Bierens voor om deze opcenten te verlagen van 75 op 50 en den betreffenden post f260 lager te ramen. Dhr Boonman steunt dit voorstel. Hierna staken de stemmen, zoo dat in "de volgende vergadering (de ver gadering was niet voltallig) dit voorstel Opnieuw in stemming zal worden ge bracht. Voor stemden dhrn Bierens, Boon man en Nieuwenhuijse, tegen dhrn Ka- relse, de Vrieze en Bruijnzeel. Bij de be handeling van dezen post merkt de voorz. op, dat hij het onbillijk zou achten indien de opcenten niet werden verlaagd, daar ook de plaatselijke inkomstenbelasting over 19291930 een belangrijke verla ging zal ondergaan. Toen het vermenigvuh digingscijfer zeer hoog was, hebben de grootste inkomens zeer veel betaald zoo dat het nu niet meer dan billijk is, dat deze met de opcenten op de Vermo gensbelasting in de algemeene verlaging deelen. Dhr Karelse zegt, dat de Inkom stenbelasting in Maart werd gebracht van 1.1 op 1.4, zoodat nog niet tot verlaging werd besloten. Om dan thans reeds te besluiten om bedoelde ppcenten te ver lagen acht spr. niet goed. Bovendien moet Donderdagmiddag is bij Halfweg van den eleetrischen trein, komende van Amsterdam naar Rot terdam, een ijzeren band van een der wielen afgeloopen en door den bodem van den wagen beengeslagen. Hoe de 2de klasse-wagen er uitzag, waar de band van bet wiel door de zit plaats sloeg. schil kent tusschen moeders stem en de mijne; en elk onverwacht geluid, doet haar altijd beven gelijk nu." „Dan moet ze een verbazend ontwik keld gehoor hebben", zei de dokter, ietwat plagerig. Ursula begon wijselijk over iets anders te praten toonde Muriel's wim pers, zeer lang voor zulk een klein kind en weidde uit over de kleur van haar oogen, dat vruchtbare en nooit uitgeput te thema van moeders en vrienden. „Ik geloof, dat zij op die van haar va der gelijken; ja zeker ze zijn net als die van haar vader.. Maar we hebben niet veel gelegenheid om er over te oordeelen, want 'tis zulk een luie jonge dame, zij opent ze bijna nooit. Kom bij 't venster, mijn lieve! en Iaat Dr Jessop je aardige bruine oogen eens zien." 't Waren aardige oogen 1 prachtig van vorm en kleur; maar er was iets vreemds in de uitdrukking of liever in hun ge brek aan uitdrukking. Ds Jessop merkte dat op. Ik zag hem ongerust worden. „Wel op wie gelijken ze op die van haar vader of op de mijne? Op de zijne, hoop ik dan zijn ze mooier." „Ik ik kan 'tje niet precies zeggen. Jk zou beter kunnen oordeelen bij kaars- Jioht." „Dan zullen we de kaarsen aansteken." „Neen neen! Laat ons wachten, op een anderen dag ik zal morgen komen voornamelijk worden betaald door dege nen die dit ook kunnen. Indien wijziging in de belastingheffing moet worden ge bracht, is hij voor een grootere kinder aftrek, waarbij de groote gezinnen zijn gebaat. Dhr Bruijnzeel merkt op-, dat het verschil al heel gering is of 75 dan wel 50 opcenten worden geheven. Dhr de iVrieze zou nog een jaar met wijzigins willen wachten. De voorz. wenscht deze verlaging alleen op grond van .billijkheid waarmede dhr Bierens verklaart accoord ije gaan. Hierna sluiting. Zaterdag hield de Kon .Erk. Post- duivenvereen ,„De -Snelle Vlucht" een wedvlucht van Vilvoorde (B.) met oude en .jonge duiven. Aifstand 70 K.M., wind Z.O. In,concours 25 duiven. Los 12-50 U- Kankomst le duif ,13.47 u. Uitslag; le en 3e prijs 'H. R. Christiaanse te Kapellle, 12e pr. J. L- de Jager1 te Kapelte; 4e en 5e pr. M- Willemstein te Schore, 6e pr. J. M. Fraanje te Biiezel'inge, le overt duif H. Bi. Christiaanse te Kapell'e. Kapelle. Alhier heeft zich een dames comité -gevormd om de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm een vaandel aan te bieden. De noodige maatregelen zijn ge troffen om de giften binnen te halen. Zaterdagavond hield de afd. Ka, pa!lé-Bieze)inge van den Bijz. Vrijw. Land storm een schietwedstrijd. Maximum 50 punten met 5 patronen. Mooie prijzen waren beschikbaar gesteld, le pr. H. v. d. Boomgaard 49 p.; 2e pr. Chr. Slabbe- koorn 48 p.; 3e pr. D. Poortvliet 47 p.; 4e pr. W. Siabbekoorn 46 p.5e pr. A. 5. Koeman 46 p.; 6e pr. M. Geloik 45 p.; 7-e pr. M. Baijens 45 p.; 8e pr. Q. v. d. Vliet 44 p.; 9. pr. L. Willeboer 41 p.; 10e pr. H. Steenpoorte 39 p. Zaterdag kwam het 6-jarig zoontje van den kleinlandhouwer M. M., alhier, zoodanig van een wagen te vallen, dat directe geneeskundige hulp moest inge roepen warden die Dr Pfeiffer verleende. Westkapelle. Velen alhier, die zich reeds ter ruste hadden hegeven, werden gisteravond c.a. 11 uur uit hun eersten slaap opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Het bleek, dat de groote vlashoop, staande onder den dijk, ge deeltelijk in brand stond. Langzaam woe kerden de vlammen voort. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was, en haar water uit de zee betrok, kon niet ver hoeden, dat de klamp een prooi der vlam men werd. Hedenmorgen waren een paar spuitgasten bezig een nog kleine vuur- en naar haar oogen zien." Hij sprak aarzelend en verlegen. John merkte 't, „Mijn beste, geef ze mij. Haal de kaar sen, wilt ge?" Toen ze weg was, bracht John zijn kindje bij 'traam, zag lang en aandach tig in het kleine gezicht en richtte zich toen tot Dr Jessop: „Denkt ge neen 'tis onmogelijk zou er iets haperen aan de oogen van 't kind Ursula kwam binnen en hoorde de laat ste woorden. „Wat zei je van de oogen van 'tkind?" Niemand antwoordde haar. Allen schaarden zich bij 't venster, terwijl het kind op haar vader's schoot lag en Dr Jessop probeerde de kleine, witte oogle den te openen, welke zoo voortdurend dicht waren. Ten slotte gaf de kleine een kreetje van pijn de moeder sprong voorwaarts en drukte 't hartstochtelijk aan de borst. „Ik wil niet dat men de kleine pijn doet. Er is niets verkeerds met haar zoe te, lieve oogen. Ga weg! Je zult haar niet aanraken, John." „Mijn bestel" Zij leunde tegen zijn schouder en pro beerde haar tranen in te houden. „O man, laat men niet meer naar haar zien; alleen de gedachte „Nog een keertje, mijn lieveling, 't Is klomp uiteen te halen, zoodat de geheele partij, circa 50.000 kilo, is verbrand. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toe geschreven. 'Verzekering dekt de schade. Aagtekerke. In de Vrijdagavond gehou den Raadsvergadering werd de gemeeme- rekening over 1927 voorloopig vastge* isfteld in ontvang gewone dienst op f 18390.24V2, in uitgaaf op f 17-700-51'-£ dus met een goed slot van f689.71. Wat de kapitaaldiertst betreft, in ontvang en uitgaaf op f663.90. De gemeentebe- jgjroofing voor 1929 kwam daarna irj. be handeling. Dhr Verhage was van mee- ning dat het presentiegeld voor de le den van den raad in totaal f21 veel (tel gering was. Hij: zag liever óf geen presentiegeld óf een behoorlijk bedrag uitgekeerd b.v. Ï1 per persoon en per vergadering. Hij stelde voor dat een pre sentiegeld van fl per persoon en per vergadering zou worden vastgesteld. Met 5 tegen 2 st., die van de heeren da Visser en Moensi werd besloten Gedep. Staten te verzoeken het daarheen te lei den dat het presentiegeld op dat be drag wordt vastgesteld. De voorzitter geeft in overweging de minimum jaarwedde van den veldwachter voor 1929 te be palen op f1200, in verschillende gemeen ten in den. omtrek zijn de jaarwedden van de veldwachters op dat bedrag ge bracht. Dhr. öorré meent dat er geen reden is thans het salaris van. den veld wachter, die op een aanzienlijk lager be drag werd opgeroepen, te verhoogen. Dhr de Visser zou all'een dan willen verhoo gen, wanneer de veldwachter lager be zoldigd werd dan de overigen in den (omtrek. Ook dhr 'Moens is tegen vcr- hooging. Waar het voorstel van den voor zitter tot verhooging der jaarwedde niet wordt ondersteund, blijft de jaarwedde van den veldwachter op het zelfde be drag als in 1928 uitgetrokken. De begrooting wordt daarna in ontvang en 'uitgaaf gewone dienst vastgesteld op een bedrag van f 12927.96 met een be drag voor onvoorzien van f923.71. Ka- pitaaldianst in ontvang en uitgaaf 2537'.*). Dhrn Goïré en Verhage wenschen te wor den beschouwd als tegen de in de be grooting voorkomende verzekeringspost.en te hebben gestemd. Een wijziging wordt daarna aangebracht ini art. 25 der in do vorige vergadering vastgestelde verorde ning op het openbaar slachthuis. Verder een verordening op de heffing en invor dering van rechten voor het gebruik van het slachthuis. In. de vorige vergadering was in afwijking van het ontwerp art. 3 p—r -^—r—T—i—i—wcac-f.:8 voor haar bestwil. Dan zullen we gerust wezen. Phineas, geef mij de kaars." Ursula verzette zich niet meer, maar liet hem Muriel opnemen de kleine, onbewuste, kirrende duif! Ze opende de oogen wijd en Dr Jessop bewoog do kaars vele malen op en neer langs haar gezicht, eens zoo dicht, dat de vlani haar bijna aanraakte; maar de volle, rustige oogen deinsden niet terug en sloten zich niet. Hij zette 't licht neer. „Dokter", fluisterde de vader en hij greep zelf de kaars en probeerde zelf ook. I I I "?|»l Lili „Zij ziet niets! zou ze blind wezen?' „Blind geboren." Ja die aardige kinderoogen waren duister geheel duister. Van buiten le ken zij volmaakt; maar in het fijne, in nerlijke mechanisme was iets niet in or de miste iets. Zij: had nooit gezien en zou nooit iets zien in deze wereld. „Blind 1" Het woord was zacht uitge sproken, haast niet hoorbaar; maar de moeder hoorde 't toch. Zip schoof allen op zij en nam zelf 'tkind. Zélf keek ze, wanhopig, ongeloovig in die oogen, wel ke niets konden zien, noch van haar smart, noch van. haar liefde. Arme moe der 1 (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5