No. 291 Maandag 10 September 1928 42e Jaargang M? - >|n I I 3 Bank voor Zeeland - Goes Verzekert U tegen Brand- en Waterschade Be éconoom SbtggdaaP*9ëécik BESTEVAER l s lines EERSTE BLAD. STELLE. -OSSA Dit nummer bestaat uit 2 bladen. CHRISTELIJKE POLITIEK. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. zoekend naap ppaehsehe bezutnt'óinp op elk öe- bied, vindt hiervan het Sumo#"1 mde goede en toch poedkoope Binnenland, - I talen. en met een anneer deze 'pareerd kan Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. idel y, RG rhting voor abrikaat. n voor alle s voorradig. r bekende •ijscourant, enindustrie nawoord. C u. V4 5 c 'Ut m O ioor een naad.le if, kan men net met ae nand inslaan;. n schouders en htstikken. ihine Of met ae den kant van eren kant over 's van 3 c.M. nr. :en en op den ie naad dicht- iletten, dat het lad valt en de iver den schou- 25 M. 80 c.M. alle maten. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Wij hebben in vorige nummers nage len of er op grond van het R.K. Stem- bu^piogram en van wat het Chr.-Hist. hoofdorgaan „De Nederlander" over een eventueels samenwerking der rechtsche partijen schreef, kans bestaat op herstel van de rechtsche coalitie. In dit verband willen wij ook nog wijzen op een rede door Mr 'A. baron van Wijnbergen eenige maanden geleden op den R.K. landdag te Leeuwarden ge: houden. Deze rede geeft als 'tware bij voor baat een verklaring van heit principieele gedeelte van het ontwerp-Stembuspro- gram. De heer van Wijnbergen betoogde met kracht de noodzakelijkheid van het voe ren van Christelijke politiek. Gewezen werd op de resultaten in het verleden bereikt, ,„Ziet, zoo zelde hij, naar onze on- derwijswetgeving, ziet naar onze zede- lijkheidswetgeving, ziet naar onze sociale ^wetgeving en erkent toch het goede voor gansch de Gemeenschap en weest er dank baar voor." En dan werd het oog gericht op de toekomst. Met klem werd betoogd, dat er voor de wereld alleen redding en uitkomst te vinden is, wanneer de Christelijke be ginselen weer ten grondslag worden ge legd aan wetgeving en staatsbesturen. Dat is ook voor onsi eigen land dringend noodig. „Zeker, we kunnen wel met onverschil ligheid voorbijgaan onder bemerking, dat 't communisme toch nimmer vat op ons volk hebben zal de openlijke aan- sporingen tot verzet tegen 'de gestelde machten, die we ook op ons grondgebied vernemen. Is het echter zóó onschuldig? We hebben dan toch maar gekend 1903 en_ 1918, en steeds zullen we dankbaar blijven gedenken, dat we hadden een Christelijk Kabinet, dat het Gezag krach tig wist te handhaven. Is een der grondslagen der Christe lijke beschaving niet het ihonogame hu welijk, en zien we dat monogame huwe lijk niet met den dag meer bedreigd? Is het niet dringend noodig, dat aan het toenemend echtscheidingseuvel paal ein perk worde gesteld? Moet angst zich niet van ons meester maken, wanneer we zien hoe de onzede lijkheid steeds meer weet door te drin gen, onder de meest verfijnde vormen zich toegang weet te verschaffen, wan neer we zien, welke verwoestingen de danswoede aanricht? En al zijn we overtuigd, dat hier 'de wetgever slechts betrekkelijk weinig zal vermogen, moet dan toch niet 't mogelijke gedaan en zal de openbare afkeuring van overheidswege ook niet van invloed kun nen zijn? Dankbaar zijn we voor onze Onderwijs- tvetgeving. !Met trots en met voldoening geven we inlichtingen aan hen, die uit andere landen aan ons komen vragen: 'langs welken weg, met welke middelen we de resultaten wisten te verkrijgen, die alom bewondering afdwingen. Maar is het dan niet bedroevend, dat ook onder de onzen er nog gevenden wor den, die niet schijnen te wëïen, dat op onderwijsgebied nog een en ander ver kregen worden moet, en dat het eenmaal verkregene moet behouden, niet in de waagschaal mag worden gesteld. Och mocht men dit toch eens onthouden en daarin krachtige aansporing vinden om te sturen op een Christelijke Regee- ttng. Is het voorts niet ontstellend te verne men, wëlke geest wordt aangekweekt on der onze jeugd? Slechts een voorbeeld uit den laatsten tijd. Gij kost het versje uit het Socialistisch Jeugdblad der A. J C: I Wij kunnen nooit diep genoeg minnen, Ken, die ons leerden den haat, Die bun liefde moesten verwinnen lets teeders doen sterven van binnen Om ons te bezielen tot daad. >go het een Christelijke Overheid ge geven worden al het mogelijke aan te wenden, opdat de jeugd worde onderwe zen in de Liefdesleer 'van het Christen dom. Vervolgens. Wie het niet duidelijk moeht wezen, -welke vraagstukken oplos sing vragen in Christelijken zin, denke aan de Sociale Wetgeving. Och, wat zoude het er anders uitzien op maatschappelijk gebied, als de Chris telijke beginselen werden in praktijk ge bracht, indien datgene, wat Uit de Chris telijke beginselen moet voort vloeien, de maatschappij bereiken kon. Men heeft echter de geleidingen ver stopt, van vloeien is geen sprake meer. Langs kunstmatigen weg heeft de wet gever gepoogd het ontbrekende aan te vullen, en voorhands zal die toestand nog wel voortduren; van groot belang is het dan echter dat grooten invloed daarop kunnen uitoefenen zij, die we ten, wat het resultaat zou zijn, indien de uitvloeiselen der Christelijke begin selen rechtstreeks de maatschappij ten goede zouden kunnen kooien. En eindelijk Indië. „De Tijd" van 5 'Mei 1.1, schreef: „De verhouding van Nederland tot In dië is iets van zóó groote beteekenis, dat daarbij vergeleken alle andere quaesties, die in onze vaderlandsche politiek aan de orde zjjn: bindendverklaring van collec tieve arbeidscontracten, bedrijfsorganisa tie, socialisatie, ja zelfs de ontwapening o.i. in het niet verzinken. „Indië en Nederland, in deze "drie woorden ligt een stuk wereld-politiek en een stuk nationale staatkunde, waarmede de Welvaart van geheel ons volk direct is gemoeid." Zoude men het durven uitspreken, dat men de volvoering dier uiterst moeilijke taak wel zal kunnen verrichten zonder voorlichting der Christelijke beginselen?" Dat is gezonde taal. Dat, is Christelijke taal'. En wonneer men dergelijke uitspraken legt naast hetgeen de Christ. Hist. „Ne derlander" schreef, dan is er zeker re den om te verwachten, dat de partijen die in Nov. 1926 uit elkander gingen, gedachtig aan het „wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen" elkaar weer zullen weten te vinden. De Engelsch-Fransche vlootovereenkomst opgegeven? Dp Daily Telegraph zegt, dat er reden is om te geloovon, dat de Engelsch-Fran sche vlootovereenkomst opgegeven is. wegens de Vijandigheid die zij van den 'kant der Vereenigde Staten ontmoette. Een V. D. bericht uit Londen behelst nog: De voornaamste reden voor het intrek ken der overeenkomst is minder gelegen in het afwijzende standpunt van de ragee- gen van Amerika en. Italië, dan wel in het wantrouwen, dat de overeenkomst in de Vereenigde Staten en Italië gewekt heeft. Van directe en indirecte officiëela zijde z\jn de regeeringen te Parqs en Londen hiervan gedurende de laatste dagen in kennis gesteld. Een ander Engelsch bericht meldt: Het gerucht in de pers dat de Engelsch- Fransche overeenkomst nopens de mari tieme ontwapening opgegeven zou zijn, kan ter zijde gesteld worden. De voorstellen zijn nog in overweging hij de Amerikaansche, Italiaansche en Ja- pansche regeeringen, aan welke zij eeni- gen tijd geleden voorgelegd zijn. Dit zijn de mogendheden, die het naast bij de ont wapening betrokken zijn. Echter is herhaaldelijk in het licht ge steld, dat alle andere belanghebbende mo gendheden te Genève met de overeenkomst mee moeten gaan, indien zij in werking wil treden en dat er anders van de voor stellen niets komen kan. In dit geval zou het zoeken naar over eenstemming langs andere lijnen hervat dienen te worden. Amerika, Japan en Italië hebben hun meening nog niet te kennen gegeven. Een ernstige brand te Londen. Zaterdagochtend om een uur is in. een houtopslaigplaats te Lambeth een brand uitgebroken, die de felste in Londen was sedert vele jaren. De vlammen waren mijlen ver te zien en de brand kreeg zulk een uitbreiding, dat vijftienhonderd gezinnen in nachtgewaad hun huizen moesten ontruimen. De brand werd snel gebluscht, maar niet voordat een Aan tal huizen vlam hadden gevat. De Atheensche epidemie. In aansluiting aan hetgeen reeds is me degedeeld over en in verband met de in Athene heerschende ziekte, ontleenen wij het volgende aan berichten, die de voor zitter van den Gezondheidsraad van de hygiënische sectie van den Volkenhond heeft ontvangen: Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Een buitengewoon hevige epidemie van „denguekoorts" is in Augustus in Grieken land uitgebroken. De gezondheidsdienst heeft telegrafisch bericht gezonden, dat ongeveer 10.000 goedaardige geyallen zijn voorgekomen. Een nader bericht meldt, dat bijna de geheële bevolking van Athene en van den Pyraous aangetast is. De sterf te is bijzonder groot onder ouden van da gen en chronisch zieken. Krachtige maat regelen zijn genomen om de muggen te verdelgen. Volgens bericht van 4 September uit Genève ontvangen, is de dengue nu ook in verscheidene provincies van Griekenland buiten Athene verschenen, vooral op de eilanden der Aegeïsche Zee, de Ionische eilanden, te Patras (voornaamste haven op de Westkust) en in Epirus. In het ge heel zijn ruim 2000 gevallen officieel aan gegeven. Hun aantal zal echtor in werke lijkheid veel grooter zijn. De „Gonseil Sanitaire, Maritieme et Quarantenaire" van Egypte verklaart, dat de krantenberichten, die gevallen van den gue uit Caïro melden, uit de lucht gegre pen zijn. Ook door den Italiaanschen Gezond heidsdienst wordt medegedeeld, dat don- gue in Italië niet is voorgekomen. Eenige gevallen, afkomstig van schepen die uit den Piraeus kwamen, zijn in Triëst en Brindisi geïsoleerd- Men heeft bericht ge zonden, dat Albanië ervan vrij gebleven is. Op Rhodus en den Dodikanesus is de dengue niet verschonen. Het bezette Rijnland. Volgens een van Duitsche zijde gepubli ceerde statistiek was het contingent bezet tingstroepen in het Rijnland in Juni j.l. ongeveer 63.000 man groot, namelijk 54.751 Franscben, 5553 Belgen en 6760 Engelschen. Het aantal familieleden dezer troepen, die zich eveneens in bet bezette gebied ophouden, bedraagt ongeveer 7900. In de tweede zone bevinden zich in het ge heel 15.208 vreemde militairen, 9587 Fransch'en, 5548 Belgen en 73 Engelschen. Lu de derde zone 45.164 Franscben, 5 Bel gen en 6687 Engelschen. Het aantal voor de bezetting in beslag genomen; woningen bedraagt 8817. Engeische arbeiders terug uit Canada. Van de p'aar duizend Britsche landar beiders, die onlangs voor den oogst in dienst werden genomen, zullen 328 naar Engeland 'terugkeeren. De mannen keeren niet terug omdat er gebrek aan arbeid is, maar omdat zij in verzet zijn gekomen en weigerden een loon van vier dollar per dag tc aanvaarden. De verklaring zegt vervolgens dat slechts vier procent der aangenomen mannen on tevreden was over de arbeidsvoorwaar den. Het geschil tusschen Polen en Litauen. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag het Poolsch-Litausche geschil behandeld. Mi nister Beelaerts bracht thans voor do laat ste maal een rapport hierover uit. Hij bracht in de eerste plaats in herinnering, dat de directe besprekingen tusschen Po len en Litauen nog geen succes hebben ge had. Weliswaar zal naar hij hoopt, weldra een nieuwe Poolsch-Litausche conferentie worden gehouden. Minister Beelaerts meent, dat de Volkenbondsraad in zijn hoedanigheid als waker voor de algemeene 'belangen zich niet zal mogen tevreden stel len met een houding van afwijzing en pas siviteit. Voor het geval de rechtstreeksche onderhandelingen geen vooruitgang zou den brengen, zou de Volkenbondsraad in zijn fundamenteele plicht te kort schieten, indien hij een stand van zaken liet voort bestaan, die abnormaal is en die gedeelte lijk terugwerken kan op derden. Indien di recte onderhandelingen dus niet tot succes zouden leiden, zou de Volkenbondsraad naar de meening van minister Beelaerts een grondige studie moeten maken van de moeilijkheden, die uit het Poolsch-Li- tauscli geschil Voor de rechten van derden voortkomen. Deze studie zou kunnen wor den toevertrouwd aan deskundigen. Deze deskundigen zouden aan den Volken- bondsraad een rapport moeten uitbrengen, daar dit terstond aan de partijen zou moe ten worden medegedeeld. Noodweer boven Messina. Vrijdagavond heeft boven Messina een noodweer gewoed. Hevige regens zetten de laag gelegen gedeelten der stad onder water. Gedurende vele uren was het tele foonverkeer en het verkeer op straat ge stremd. De electrische verlichting geraakte defect, zoodat de stad geruimen tijd in duisternis gehuld was. Een visscher ver dronk bij het stranden van zijh vaartuig De „Pressa" permanent? De stad Keulen overweegt vorschillende wegen om de internationale perstentoon stelling, de „Pressa", te verandoren in een permanente instelling, waarop een Inter nationaal Instituut voor dagbladwëten- sc'hap gegrondvest zal worden. De zaak-Stinnes. De justitieele autoriteiten te Berlijn heb ben de laatste dagen in het buitenland om vangrijk materiaal in beslag doen nemen, dat volgens bet oordeel van het 0. M. aan merkelijk heeft bijgedragen tot ophelde ring van de knoeierijen mot de obligaties der oorlogsleeningen. Onder het in beslag genomen materiaal bevindt zich o. m. een belangrijke correspondentie, waarnaar men reeds geruimen tijd had gezocht. Weer brand in do Hamburgsche haven. Vrijdagavond is, binnen drie en een hal ve maand, de vierde groote brand uitge broken in het Hamburgsche havenkwar tier. Talrijke loodsen met groote voorraden en vele paarden werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De gebeurtenissen van den laat sten tijd zullen waarschijnlijk leiden tot uitbreiding der brandweer en scherper toezicht. Korte berichten. Te Walsum bij Dortmund, wordt den eersten October de mijn Rhein 1 stil gelegd, tengevolge van den slechten af zet der vlamkolen. De 1500 arbeiders zullen in andere mijnen moetem trachten werk te Vinden. In het gouvernement Wladimir (Rus land) hebben hevige regens groote over- stroominigen Veroorzaakt. De aan de ri vieren gelegen dorpen staan onder water. Het aantal slachtoffers, dat het plotseling opkomende water geëischi heeft, is no'g niet vastgesteld. Ter versterking! van de Engeische vlootbasis te Singapore zijn 3 bijzondere zware Engeische marine-kanonnen ver scheept. In den wereldoorlog dienden dieza 45 c.M. kanonnen ter beschieting van die Duitsche stellingen in België. Men is overtuigd, dat de groote draagkracht van deze kanonnen Sihgapore afdoende zal beschermen. In Auigustus zijn in Moskou's straten een duizend daklooze kinderen opgepakt en in asylen ondergebracht. Verreweg het grootste gedeelte was al vroeger in der gelijke inrichtingen opgenomen geweest, maar daaruit weggeloopen. Te Antwerpen waar de communisten onlangs een algeimjeene havenarbeiders- staking wisten uit te lokken, is men nu tot die oprichting Van een communistische vakvereeniging van havenarbeiders over gegaan. Het aantal aangesloten arbeiders .blijkt echter noig zeer gering te zijn. Te Gent is het aan boord Van het Duitscha stoomschip Batria tot muiterij onder de bemanning gekomen. De kapi tein en e:en, matroos liepen verwondingen op. Drie leden van 'de bemanning zijn in de gevangenis te' Gent opgesloten. De Engeische luitenant Scholefield hoeft met een Vickers Ving vliegtuig met een Napier Lion motor van 530 P.K. het traject LondenBoekarest, een afstand van 1600 mijlen, in één dag afgelegd. Mét inbegrip van twee landingen, noodzakelijk om den voorraad brandstof aan te vullen, duurde de reis twaalf uur. De Engeische minister van de lucht vaart deelt mede, dat drie vliegers van een Binnenland. De tuinbouwfeesten in Schoondijke. Groote brand te Goes. Mr v. Rijckevorsel Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. De oudste vrouw va,n Nederland over leden. Stenbuis door de S. D. A. P. uitgestooten. Buitenland. De besmettelijke ziekte in Griekenland. Wordt de Engelsch-Fransche vlootover eenkomst opgegeven? Vreeselijk ongeluk te Monza. machine van bet vliegtuigmoederschip Ar gus, tengevolge van een landing naar men veronderstelt in de Noordzee verdwenen zijn. De vliegers waren 6 September op verkenning vertrokken en werden niet te ruggezien. De opsporingen door schepen hebben niets opgeleverd. Te Tunis is Vrijdagmiddag een Fransch passagiersvliegtuig op het oogen- blik van vertrek in brand geraakt. De pi loot, de radio-telegrafist en twee zich aan boord bevindende passagiers liepen ern stige brandwonden op. De oorzaak van bet ongeluk is nog niet bekend. Men neemt echter aan, dat het benzine-reservoir ont ploft is, op het oogenblik, dat de motoren werden aangezet. In de nabijheid van Fusan is een Ja- pansch passagiersvliegtuig neergestort. De piloot en 4 passagiers werden gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vast gesteld. Nederland en België. Uit Genève wordt gemeld, dat Hijmans, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Maandag in den middag of 's avonds een eerste onderhoud met mi nister Beelaerts van Blokland zal heb ben over de hervatting van de onderhan delingen tot regeling van de tusschen bei de landen hangende kwesties. Ste nbuis door de S. D. A. P. uitgestooten. In een verslag, dat „Het Volk" geeft van de vergadering van den Partijraad der S. D. A. P. komt o.m. bet volgende voor Langdurige besprekingen werden gehou den in verband met de plaats, 'die partij genoot Stenhuis op de candidatenlijst 1925 innam. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie voorgesteld door de delegatie der federatie Amster dam, aangenomen: „De vergadering van den Partijraad, kennis genomen hebbende van de mede- deeling van bet Partijbestuur, dat het den 4en Juni 1928 partijgenoot Sten huis heeft verzocht zijn Kamerlidmaat schap neer te leggen en van de gronden, waarop dit verzoek berustte; aanvaardt het standpunt van het Par tijbestuur als door het Partijbelang ga- boden noodigt de sociaal-democratische Ka merfractie uit, indien Stenbuis blijft weigeren zich ta voegen naar het ba- 'I p' J -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1