No. 290 Zaterdag 8 September 1928 42e Jaargang I Bank voor Zeeland - Goes EERSTE BLAD. K «aas Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. HEERENKLEEDING NAAR MAAT Wij berichten de ontvangst der NIEUWE NAJAARSSTOFFEN voor Costuums, Demfsaisons en Winterjassen J. DONNER-MEMLER-GOES Alle Bank- en Effectenzaken - Spaarbank - Deposito I De bekende Ritmeestertjes „SENO RITAS" van 25 ct voor 20 et per 10 st. L. DUVEKOT Sz. - GOES Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bril - So-Easy of Pince-Nez. i. GEENSE - Opticlën Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. na 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers Prijs der AdvertenfiSnc 14 regels f 1.20, elke regei meer 30 et B(| abonnement belangrijke korting» Teleurgesteld en ontstemd. „Het Volk" is ontstemd. Én die ontstemming is verklaarbaar ook. Immers nog altijd bestond de hoop, J„;. de R.'I. Staatspartij, de andere recht- sche partijen openlijk en voorgoed den rug zou toekeeren om met de S.D.A,.P. samen te werken. Maar nu is het R.K. Stembusprogram verschenen en daaruit hlijkt, dat men daar van die zoo vurig gehoopte samen- werking, die de roode heeren achter de IMinisterstafel moest brengen, nog vol strekt niet gediend is. Er was nog één lichtpuntje. In het program wij wezen daarop reeds wordt o.m. gevraagd: wegneming van de belemmering van de vrijheid van godsdienstuitoefening, neergelegd in Art. 177 van de Wet op de Staatsinrichting van N.-I., een punt waartegen van Chr.- Hist. zijde steeds bezwaar is gemaakt. „Het Volk" is er nu als de kippen bij om te herinneren, dat men de hier be geerde vrijheid gemakkelijk kan krijgen en schrijft: „In het program-Marchant, in Novem ber '25 door onze kamerfractie als leid draad voor het overleg omtrent sa menstelling van een rood-roomsch-rose regeering aanvaard, welk overleg door de katholieke kamerfractie werd afge wezen, kwam schrapping van het mis sie-artikel uit het regeeringsreglement met eventueel noodzakelijke voorzie ning tegen missie-conflicten voor." Een mooi aanbod dus. Maar dit aanbod, hoe mooi ook, maakt in het R.K. kamp weinig indruk. Zelfs schreef da Indische medewerker van de „Maasbode", dat dit punt door de katholieken noodt misbruikt is als wo- van oppositie om daaraan dan nog de waarschuwing toe te voegen, het meer dere zwaarder te laten wegen dan het mindere. Is het wonder, dat het socialistische hoofdorgaan zijn teleurstelling en ont stemming niet kan verbergen? Zou de Volkenbond uit Genève verhuizen? De bekende journalist Sauerwein meldt uit Genève aan de „Matin", dat een hoog geplaatst ambtenaar van den Volkenbond 'hem verzekerd heeft, dat de Volkenbond zich wellicht gedwongen zal zien, Genève te verlaten en naar een andere stad te ver huizen. Het was tot nu toe n.l. niet moge lijk van de stad Genève een terrein te ver krijgen, waar het ontworpen paleis voor den Volkenbond gebouwd kan worden. Het reeds gekochte terrein is te klein en de stad weigert tot onteigening over te gaan van de aangrenzende terreinen. Echter wordt er niet aan gedacht, bij een eventu eels verhuizing Zwitserland te verlaten. Do Antwerpsche forten weer in gebruik? Het Belgische ministerie van landsver dediging onderzoekt een plan betreffende het weder in gebruik stellen van de Ant werpsche forten en, daarbij behoorende, de opleiding van troepen voor de Antwerp sche vesting. Welke forten opnieuw in gebruik zou den worden genomen is nog niet uitge maakt. Analphabeten in Frankrijk. Volgens de opgave van een Fransche statistiek is het aantal analphabeten in Frankrijk, na den oorlog sterk toegeno men. In Amiens b.v. waren er voor den oorlog 4 pet. analphabeten; in het afge- loopen jaar 10 pet. In de stad Rennes tel de men in het jaar 1918 1.5 pet. en in 1927 7 pot. der bevolking, die lezen noch schrijven konden. Zoo zouden wij nog tal van voorheelden kunnen aanhalen. Als voornaamste oorzaak wordt hiervan aan gegeven, dat 'het schoolbezoek: na den oor log om verschillende redenen veel slechter geworden is. De regeering is van plan strenge maatregelen te nemen om een ver dere uitbreiding van het ongeoorloofd schoolverzuim tegen te gaan. Anti-Duitscbe relletjes te Bïankenlberghe. Gistermiddag deed zich te Rlanken- berghe een relletje voor tegen Duitsche badgasten, nadat het gansche zomersei zoen alles rustig 'is gebleven en het be zoek van Duitschers zelfs is toegenomen. Jonge Duitschers hadden op het strand eem fort gegraven' ea dit ^Niirnharg" ge» doopt. Een heer verzocht den Duitschen naam weg te nemen, wat dadelijk werd gedaan. E|en Belgisch meisje plantte, daar toe aangezet door anderen, een Belgische vlag op het fort, 'die 'door een Duitsch meisje werd .weggenomen, waarop de om standers jouwden. Enkele honderden per sonen wierpen met zand. De herrie werd zoo erg, dat de politie moest ingrijpen. De Duitschers werden door de jouwende tmenigte tot aan hun hotel begeleid. Maandag wordt de Koninklijke Familie dien dag ongeveer halfzes des namiddags te 's-Gravenhage verwacht. De Koningin zou den volgenden dag voor enkele dagen naar Het Loo terugkeeren, om daarna eenigen tijd te verblijven op het landgoed „De Ruigenhoek" te Scheveningen en van daar uit den 21sten het voorgenomen be zoek aan Amsterdam te brengen. Prinses Juliana zal Dinsdag a.s. naar Katwijk vertrekken. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Korte berichten. Een ernstig vliegongeluk heeft gis teren aan de Estrische kust van de Adri- atisehe zee plaats gehad. Een Italiaansch militair yliegtuig moest daar op zee een noodlanding ma'ken, doch het vliegtuig is gezonken. Do drie inzittenden zijn ver dronken. De politie te Philadelphia heeft den koopman Edward S. Goldberg in hechte nis genomen. Deze had aan bandieten en bendeleden in die stad op groote schaal machinegeweren, geluiddoovers voor re volvers, voor kogels ondoordringbare ves ten, enz. verkocht. De inhechtenisneming was geschied bij een razzia ter arrestatie van clandestiene drankslijters. Uit Casablanca wordt gemold, dat het vliegtuig van Assolant en Lefevre bij de laatste poging om te vertrekken is be schadigd, zoodat de vlucht naar Amerika is opgegeven. Assolant zou vandaag met een ander vliegtuig naar Parijs terugkee ren om zijn superieuren verslag uit te brengen. De centrale commissie uit den Oos- tenrijkschen Nationalen Raad heeft het uitvoerverbod van veevoeder goedgekeurd. Ook in Augustus, de tweede maand van graaninzamelin'gscampagne 1928-'29 in Rusland is er geen bevredigend resul taat verkregen. Binnengekomen zijn 565.400 ton, tegen 928.700 in dezelfde maand van 'het vorige jaar. Met de op brengst van de maand Juli komt men tot 654.400 ton, nauwelijks de helft van 'het vorige jaar. Het gevolg is dat de graan- voorziening van de belangrijkste ver- •bruiksgebieden nog steeds inet groote moeilijkheden gepaard gaat. Bij een automobielwedstrijd te Bou logne aan zee is een der automobielen ge slipt en met een snelheid van 200 K.M. te gen de balustrade gevlogen. De 'bestuurder werd eruit geslingerd. Twee toeschouwers werden op slag gedood. De wedstrijd is ge staakt. Volgens een bericht uit Athene gaat Venizelos goed vooruit en verwacht men, dat hij spoedig zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. GROOTE MARKT 19 Nadat Hotel „De Korenbeurs" De Koninklijke Familie. Na haar bezoek aan Rotterdam a.s De postvluchten naar indië. Daar de vijf vliegtuigen, welke 13, 20, 27 September, 4 en 11 October met post aan boord naar Indië zullen vertrekken, met hun bemanningen 12 September voor de laatste maal in Nederland bijeen zullen zijn, hebben de Nederlandsch-Indische Luchtvaart-Maatschappij en do K. L. M. besloten op dien dag, des namiddags, van 2 uur af, het publiek in de gelegenheid te stellen deze vliegtuigen op het vliegveld Schiphol in oogenschouw te nemen. Het eerste vliegtuig, onder commando van Koppen, zal Donderdag 13 Septem ber om 6 uur 's morgens met zijn lading post en met den heer Zimmermann aan boord, Schiphol verlaten. Er wordt aan herinnerd, dat de eerste vier vliegtuigen behooren aan de Neder- landsche Indische Luchtvaart Maatschap pij en dus in Indië blijven, teneinde aldaar dienst te doen op de lijnen BataviaSe- marangSoerabaja en BataviaBan doeng, welke eind October worden ge opend. Het vijfde vliegtuig maakt deel uit van de vloot der K. L. M. en keert uit Indië, eveneens met post geladen, naar Neder land terug. Deze heen- en weervlucht staat onder commando van den heer Alex, chef van den vliegtechnisehen dienst der K. L. M. x D. W e n t h o 11, f Gisteren is overleden, 64 jaar oud, de heer D. Wentholt, burgemeester van Hil- legom. Gouverneur Sumatra's O.K. Benoemd is tot gouverneur van Suma tra's Oostkust de heer L. H. W. van San- dick, thans gouverneur der Molukken. Een dreigende staking. De modern- en Ghr. georganiseerde land arbeiders van ongeveer 25 landbouwers te Nieuweroord (Dr.), die thans druk bezig zijn in de aardappelcampagne, hebben het patroonsaanbod verworpen en besloten a.s. Maandag in staking te gaan, indien de landbouwers de tarieven niet meer ver beteren. De arbeidersorganisaties hebben intus- schen de werkgevers, bij wie twee die thans ongeveer 150 arbeiders in hun dienst hebben, tot een nieuwe conferentie uitgenoodigd. De Koningin-Moeder naar Gouda. De Koningin-Moeder is voornemens om zich Woensdag 19 September a.s. naar Gouda te begeven ten einde tegenwoordig te zijn bij de plechtige overdracht van het gerestaureerde glas in de St. Janskerk al daar, geschonken door den Prins van Oranje in. 1567. H. Col ijn. Naar „De Standaard" meldt, heeft de heer H. Colijn zich gisteren, in verband met zijn werkzaamheden als 'voorzitter der conferentie over de afschaffing der In- en Uitvoerverboden, voor eenige dagen naar Genève begeven. Wachtgelders. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid de redenen op te geven, waarom enkele groote steden niet verplicht worden om wachtgelders bij het onderwijs te benoemen, terwijl vele 'kleine gemeenten, die, evenals zij, ook geen wachtgelders leverden, daartoe wel ver plicht worden? Is Zijn Excellentie bereid om in dezen stad en dorp gelijk te stellen? Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg- ,_j Duinwaterleiding. Door B. en W. wordt aan den gemeen teraad overgelegd het rapport samenge steld over een eventueele drinkwatervoor ziening van het geheel e eiland Walche ren. B. en W. dealen mede, dat zij: aan vankelijk van oordeel zijn, dat het ter hand nemen van Se Centrale Drinkwa tervoorziening door Middelburg alleen, op dit oogenblik een te groot risico za) opleveren, zoodat zij nog nader zullen moeten overwegen op welke wijze dat risico kan worden verminderd. Intusschen behoeft de Duinwaterleiding onafhanke lijk van eene eventueele Centrale Drink watervoorziening, ook ten behoeve van de levering van het benoodigde water aan Middelburg alleen, verschillende ver beteringen. Bij de jongste plaats gehad hebbende onderzoekingen in verband met de para- typ-hus is de wenschelijkheid van bet aanbrengen van die verbeteringen iiog duidelijker naar voren gekomen. Intus schen zouden B. en W. zich voorloopig willen beperken tot verbetering van de filterinrichting en het maken van een re in waterkelder. Indien deze verbetering geschiedt op zoodanigen voet, dat zij: te vens later eventueel dienstbaar kan wor den gemaakt, wanneer het plan tot Cen trale Drinkwatervoorziening tot stand komt, worden de kosten daarvan in totaal voorloopig geraamd op f137.000, n.l, voor 4 voorfilters f30.000, voor 4 nafilters f 92.000, voor verbouwing van een oud-waterfilter tot reinwaterkelder f 10.000 en voor buisleidingen en an dere werken op het terrein van het pomp- gebouw aan de Oranjezon f5000. Wordt geen rekening gehouden met eventueele waterlevering aan andere gemeenten dan zullen de daaraan verbonden kosten in totaal beloopen f122.500, n.l. 4 voor filters f28.000; 4 nafilters f80.000; ver bouwing van een oud-nafilter .tot rein waterkelder f 10.000; een buisleiding en andere werken f4500. Een verschil dus van f14.500. De werkzaamheden kunnen zoo worden uitgevoerd, dat besteding van het meerdere bedrag niet onmiddellijk noodzakelijk is, doch kan geschieden naar gelang meerdere gemeenten zich aanslui ten. B. en W. meenen, dat het aanbeveling verdient, dat wordt besloten de verbete'- ringen zoodanig uit te voeren, dat zij passen in een eventueele Centrale Drink watervoorziening. Zij1 stellen voor daar toe in principe te besluiten. De genoem de cijfers zijn s'echts voorloopige ramin gen. Nadere definitieve kostenberekenin gen zullen worden overgelegd. Intusschen zouden B. en W. reeds da delijk willen overgaan tot het do-en uit voeren van de noodige grondwerken, zulks mede in verband met de omstandig heid ,dat de werkzaamheden aan de ver lenging van het open draineerkanaal bin nen afzienbaren tijd', waarschijnlijk half October, voor het meerendeel der wieirk- loozen beëindigd zullen zijn en het maken van den 'bouwput der filters dus zou kunnen geschieden in aansluiting met het gravbn van het kanaal, terwijl ook het benoodigde materiaal thans- ter plaatse is. De kosten van het maken van den put worden globaal begroot op f13000. Het ligt evenwel in de bedoeling te trachten in de kosten Van -{leze werken, die mede ondernomen worden ter bestrij ding van de werkloosheid een rijksbijdrage van 55 pCt. te verkrijgen. Op grond van ©en en ander geven B. en W. in overweging v-oor de uitvoe ring van bovenomschreven werken een crediet te verleenen van f 13.000. Ook hiervoor zal een- definitieve kostenheiriei- Binnenland. Het ongeluk te Deventer. Groote brand te Bameveld. De vluchten naar Indië. Minister Kan in Zeéland. D-e werken aan de Middelhuilgsche War terleiding. Buitenland. Gaat de .Volkenbond uit Genève? An'ti-Duitsche relletjes te Blanken:- berghe. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE» ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST» ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. Mlddolburgscheslr.Pl7, Scheveningen. kening nog nader worden overgelegd. Met het oog op den spoed, die ten aanzien van deze aangelegenheid moest worden betracht -en den korten tijd van voorbe reiding, was het niet mogelijk het Voor stel vooraf om advies to zenden haar de commissies ,van financiën en fabri cage. TapVerbod. Voorgesteld' wordt eenë verordening vast te stellen, waardoor ook tijdens 'de op 24 September a.s-. beginnende kermis het verkoop en van sterken drank ver boden zal zijn evenals op de in Juli Augustus vallende kermissen. Benoeming Hoofd Centrale 7«j klasseschool. Uit 20 sollicitanten hebben B. en "Wl. de volgende voordracht opgemaakt voor da benoeming van ©en Hoofd der Cen trale 7de klasseschool: W. Beijt, F. A„ Rosendaal en J. Ringeling, resp. -hoofd der openbare school te Veere, St.-Maar- tensdijk en Sliedrecht. Voor li hebben wij ook een Grootste oollectia in de fijnste monturen. Vakkundige bediening. Lange Vorststr. 49 - Goes Minister Kan op Walcheren. Nadat minister Kan gisteren een tocht met een der booten van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen had gemaakt met Veere tot eindpunt, werd Z.Ex. hedenmorgen (Zaterdag) aldaar te half negen per auto afgehaald door Burg. en Weth. van Middelburg, vertegenwoor digd door den burgemeester, den heer P. Dumon Tak en de beide wethouders, de heeren mr A. A. de Veer en J. Onderdijk, den inspecteur van de Ned. Heidemaat schappij, den heer Houtzagers, den hoofd opzichter dier maatschappij, den heer Verhage, den hoofddirecteur der gemeen tebedrijven te Middelburg, den heer Ir J. Boelen, en den tijdelijken ingenieur dier 'bedrijven, den heer Ir Gorgemer. Nadat de minister met den hem verge zellenden heer M. de Vries zich hij ge noemde heeren had gevoegd, werd met de auto's langs den dijk, loopende langs het Veersche gat, naar Vrouwepolder gereden en vandaar over den binnendijk naar Oranjezon, waar de prise d' eau der Mid- delburgsche, gemeentelijke duinwaterlei dingmaatschappij is gevestigd. Het doel van den tocht was een bezoek te brengen aan de werken, bet uitbreiden der 'kanalen der prise d'eau, sedert enkele maanden verricht door werkloozen uit 'Middelburg, en zulks met krachtigen rijks- steun, tot welk bezoek het gemeentebestuur van Middelburg den minister had uitge noodigd. Met belangstelling werd. dit wer kelijk grootsche werk, waaraan door da betrokken arbeiders tot groote tevreden heid der directie wordt gewerkt, in oogen schouw genomen. Daarbij werd ook

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1