Wetenschap en Kunst IMaKBxma&crgrexiL ij Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. Voor huis en hof. $koeó/cnmend-Vewfe*J^ Maiaiba&i, de Korte Breeatra&t, Ooetkerk- plein en St. Sehaetlaanstraat. Voor de Koningsbrug worden afsluit hekken geraamd, welke zeker zeer noodig moeten worden geacht. Goes. Korfbal. Zaterdag worden aan den Polderschen Weg de volgende wed strijden gespeeld voor de series van den Z. K. B.: 3 uur: Zeel. I—V.D.B. en ESto L—Zeel. II; 4 uur: V.V.G—Zeel. II en Elto I—Zeel'. I; 5 uur: V.V.O—V.D-B. en Zeel. IZeel. II. Wolphaartsdijk. Geslaagd voor assis tent bij de directe belastingen dhr J. Snoo- dijk, thans commies bij de belastingen al hier. Schore. Tot agent van politie te Amster dam is met ingang van 29 Sept. 1928 aan gesteld dhr W. Verhuist alhier. De broodprijs is verlaagd van 20 op 18 cent per 8 ons. Toen een dezer dagen een reiziger van de „ShelT'-maatschappij aan de Schorebrug wachtte op een autobus, bleek hem, dat toen hij in de bus stapte, zijn portemonnaie met eenig geld was verdwe nen. Daar kort tevoren het geld nog in zijn bezit was, moest worden aangenomen, dat hier zeer vermoedelijk diefstal in het spel was. De politie werd met een en an der in kennis gesteld en stelt een nader onderzoek in. Wemeldinge. Door het bergingsvaartuig „Ideaal", kapt. Breen van het bergings bedrijf van Van der Tak en Hoogenboezem is van de Oosterschelde alhier binnenge bracht het met grind geladen motorschip „Zeeland", schipper Goedhart, van Pa- pendrecht, hetwelk met machineschade al daar werd aangetroffen. Kruiningen. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig dhr V. d. Borght. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hebben benoemd tot gasmeester dhr Sneep op een salaris van f 250 per maand, waarvan f 150 komt ten laste der gas fabriek Oosteinde en f 100 voor de gas fabriek Kruiningen, dat B. en W. tot tij delijk onderwijzeres hebben benoemd aan de O. L. school te Kruiningen Mej. Been hakker van Kloetinge, zulks ter vervan ging van Mej. Hondius, die wegens het heerschen een er besmettelijke ziekte in haar gezin geen dienst mag doen; dat Ged. Staten hebben goedgekeurd do machtiging tot onderhandelingen met an dere gemeenten om to komen tot gemeen schappelijke gasvooiziening; dat Ged. Sta ten hebben goedgekeurd de bogrooting gasbedrijf 1928; dat een verzoek is in gekomen om subsidie vian de ver. tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer. B. en W. stellen voor dit laatste bij de aanstaande begrooting te behan delen. Alzoo besloten en de andere mede- deelingen voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel om een geldleening ten behoeve der Gasfabriek indertijd gesloten tegen een rente van 61/4 pCt. ai te lossen in overleg met die maatschappij voor ge- meentecrediet (oorspronkelijk groot f 20.000 thans nog f 15.906.02), komt in bespreking. Dhr VisscheT Vraagt waar de rest van de f 11000, die aanwezig zijn voor den afkoop met de Mabeg vandaan moeten komen, waarop de Voorz. zegt, dat de aanwezige kasgelden waarschijnlijk daar in zullen voorzien. Dhr Minnaar uit zijn tevredenheid over de billijke voorwaar den waarop genoemde maatschappij deze aflossing wil doen. Met algem. stem men wordt dit voorstel aangenomen. Verzoek van het bestuur der bijz. school te Kruiningen krachtens art. 72 deT L. O. wet 1920 om gelden tot in richting van een zevende leerjaar. Dhr Burking informeert hoe het met hetzelfde leerjaar staat met die O. L. scholen. Dhr. Elsman vraagt of verbouwing voor dit doel noodig is. De Voorz. zegt, dat bij geen der scholen verbouwing noodig is dan misschien bij' de O. L. school te Kruiningen. De niet noodzakelijke raming van kosten was bijgevoegd bij bet ver zoek tot een bedrag van f334,70. Met algem. stemmen wordt dit verzoek toe gestaan. Voorstel tot verkoop op verzoek der Ned. Heiv. Kerk van den .grond, vrijge komen door het afbreken der oude Op. school, waar de gang heeft gestaan tot een oppervlakte van 96 vierk. M. tegen f 1 per vierk. M., zulks volgens een inder tijd tot stand gekomen overeenkomst. Met algem. st. daartoe besloten. Eveneens met algem. stemmen wordt beslotpn om de woning bij de gasfa briek te Kruiningen te verhuren aan dhr D. Waverijn voor f4 per week, onder voorwaarde, dat zulks per maand ge schiedt en één kamer gebruikt wordt voor kantoor der fabriek. De indeeling en sluiting der wegen binnen de bebouwde kom der gemeente tot uitvoering van het motor- en rijwiel- reglement welke 20 Febr. 1928 bij raads besluit is vastgesteld overeenkomstig de Prov. verordeningen, wordt thans ver vallen verklaard, daar de Prov. veror deningen bij Kon. Besluit ook vervallen zijn en zulks moeilijkheden zou opleveren wanneer de gemeentelijke bleven bestaan. Met het oog op de Tadio-distributie wordt voorgesteld de politieverordening aan ta vullen met die bepaling, dat het zonder vergunning, van B. en W. ver boden is draden te spannen, behoudens bet bepaalde in de telegraaf- en telefoon- wet. Met algem. stemmen goedgevonden. Rondvraag. Dhr Visscher wijst op den toegang bij de straat naar de Be waarschool, waar bp regen altijd water blijft staan en den slechten weg bij de Wed. Joh. Schriel. De voorz. zegt onder zoek toe. Dhr Burking vraagt wanneer de toe gezegde verbetering in de Polderstraat te Hansweert komt. De voorz. zegt, dat de bewoners niet willen meewerken door rioleering over bun grond, en dat is het eenige afdoende middel. Eveneens informeert dhr Burking of de gasprijsregeling, die onbillijk is, zoo blijft; de voorz. zegt, dat tijdens de over gangsmaatregelen, bet niet wenschelijk is dit te veranderen. In de toekomst kan zulks onderzocht worden. Ook wijst dhr Burking op bet gevaarlijke van de ijze- Ten punten op het hek bij Bauer. De Voorz. zegt, dat dit hek van den Polder is en zal informeeren of die punten weg kunnen. Daarna sluiting. Souburg. Bevolking in de laatste helft van Aug. 1928. Gevestigd: J. P. Briars, Tuindorp D 2, van Rotterdam; H. v. Eijke- ren, Gr. Abeele A 252, van St. Pancras; mej. A. Hijman de Ridder, Tuindorp D 77, van Vlissingen; J. O. Vermeulen en gezin, Vliss.str. B 314 D', van Tiel'. Vertrokken: Mej. II. J. Koets, Vliss.str. B 284 naar Middelburg; W. Louwerse en gezin, Ritth. str. A 143, naar Vlissin gen; J. v. Schaik, Biuteuxstr. B 201, naar Vlissingen; mej. .G L. Wauters Bosmans, Buteuxstr. B 201, naar Vlissingen; J. Francois en gezin, Tuindorp D 53, naar Vlissingen; H. Ravelsberg, en gezin, v. (Turnhoutstr. E 22, Heerlen; G. en P. M. van Bogerijen, v. Tejjlingenstr. B 225, naar Bussum; P. de Kam, Nieuwstr. B 93, naar Vlissingen; M- de Ru, Paspoortstr. A 38, naar Utrecht; Mej. J. Marteijn, Burcht straat B 332, naar den Haag. Oostkapelle. De uitslag van den gehou den huishoudelijken schietwedstrijd der schietvereeniging „Soranus" a'hier op 31 Aug. en 1 Sept. 1.1. is als volgt: Personeels baan Buks maximum 200 punten: 1. J. Wattel 193 p.; 2- Wal raven 193 p.; 3. P. Hoefkens 191 p.; 4. F. C- de Roo 191, 5- A. de Visser 190; 6. C- Wondergem 189; 7- H. Lous 188; 8- L. Geldof 188; 9- G- v. Schagen 185; 10. K. Coppoolse 185; 11. C. Geldof 182; 12. P. Goeman 180; 13. J. Koole 179; 14. K. Wisse 178; 15. S. Francke 177; 16. G. Sturm 168; 17. Iz. Wattel' 166; 18- P- Boone 164 punten. Vrije baan Buks maximum 400 punten. 1. O- Wondergem 396 punten; 2- Iz. Cop poolse 396; 3. F. O- de Roo 395; 4. J. Wattel 394; 5. G. v. Schagen 393.; 6. A. de Visser 386; 7. S» Walraven 386; 8. P. Goeman 384; 9. H. Lous 383; 10. L. Geldof 382; 11. J. Koole 378; 12- P. Hoefkens 376; 13. G- Sturm 376; 14. S, Francke 375; 15- O- Geldof 374; 16. Iz. Wattel 371; 17- P. Boone 367 punten. Vrije baan Cylinder maximum 210 pun ten: 1. K. Coppoolse 234 punten; 2- F. C. de Roo 233 3. J. Wattel 233 4. 0. Geldof 232; 5. S. Walraven 230 6. H. Lous 230; 7. A. de Visser 226 8. S. Francke 226 9. C- Wondergem 221 punten. Extra prijzen: Eerebaan Buks le pr. F. C. de Roo 99 punten; 2e pr. K. Cop poolse 98 p.; eerebaan cylinder le pr. K. Coppoolse 60 p., 2e pr. J. Wattel 59 p. Meeste rozen in 2 personeels baan- series J. Wattel 6 rozen. Meeste rozen in 4 tellende vrije baan- e«ries cylinder: K. Coppoolse 16 rozen. gste serie vrije baan Buks C. Won dergem 100 punten. Hoogste serie vrjje baan cylinder G Geldof na kampen met 60 punten. Hoogste aantal punten door samentel ling van pcrsoneele serie, vrije baan serie buks, vrije baan serie cylinder, eerebaan serie buks en eerebaan serie cylinder K. Coppoolse met 411 punten. Herstelde Roodvonklijders. Naar aanleiding van het gebeurde op Insulinde" meldt bet H b 1 d. nog ulgende: Het is een overbekend feit, dat herstelde roodvonklijders soms bij hun thuiskomst, hun gezonde broertjes of zusjes met rood vonk besmetten. Zulk© zoogenaamde „re turncases" zijn bjjzonder onaangenaam zoowel voor de medische autoriteiten als voor de kinderen en hun ouders, bij wie zulk een besmetting plaats vindt. Men heeft al 'dikwijls zich afgevraagd, of men zulk een besmetting niet had kunnen voorkomen, en daaraan vastge knoopt de vraag hoe lang men de kin deren moet isoleeren na hun "herstel van roodvonk. Blijkens een onlangs gepubli ceerd Engelsch rapport waarover „The Lancet" een mededeeling bevat, hou den meer dan de helft der ziekenhuis directeuren in Engeland de kinderen 56 weken na de eerste verschijnselen der ziekte; 18 waren met 4 weken tevreden, twee met drie weken. Intusschen zelfs na zes weken is men nog niet zeker, dat de patiënt de ziekte niet meer zal overbrengen. Een tweede maatregel is het nauwkeu rig onderzoeken van alle herstellende roodvonklijders. Hebben deze nog uit scheiding uit het oor of verdachte plek jes in de keel of op de amandelen, dan mag men ze ook na zes weken nog niet vrijlaten. Maar ook bij het nauw keurigste onderzoek kunnen altijd nog onaangename verrassingen optreden. Het is daarom achteraf wel te begrijpen, dat het mogelijk is geweest, dat een klinisch hersteld roodvonklijder de ramp aan boord der Insulinde heeft veroor zaakt. Het kan heel goed mogelijk zijn geweest, dat de patiënt geen enkele zieke lijke afwijking vertoonde en toch nog infectious was voor gezonde menschen. Belangrijke opgravingen in Palestina. Dr J. Th. de Visser schrijft in de Neder 1.: Heden ontving ik, als voorzitter der kommissie voor de opgravingen in Ëi- chem, een interessanten brief van Prof. Böbl, die in samenwerking met de Duitsche geleerden dr Welter en dr Schneider, daar dit werk leidt. Ik deel daaruit de volgende bijzonderheden mede, omdat zij belangrijk genoeg zijn om in ruimeren kring bekend te worden. „Wij graven" zoo schrijft prof. Böbl „sedert enkele weken op twee plaat sen, behalve op den puinheuvel' van gi- (chem ook op den top van den berg Gerizim. Boven op den .Gerizim zijn de funda menten van een mooie byzantijnsche kerk blootgelegd. Deze kerk, ook uit de lite ratuur bekend, is van omstreeks 470 n. Christus. De ortogonale vorm, de muren, de mozaieken, kapellen, pilaren zijn ge deeltelijk goed bewaard, zoodat de plat tegrond volledig geteekend zal kunnen worden; de eerste groote oud-christelijke kerk die in dit gedeelte van Palestina opgegraven is. De kerk was eertijds be vestigd; rondom liggen de muren van een kasteel. Belangrijker zijn daaronder en 'daarbuiten de fundamenten van 'den Samaritaanschen tempel. Men zal de ma ten in ieder geval nog kunnen nagaan en met de maten van den tempel op Ëion vergelijken. In do kerk werden fragmenten van Grieksche opschriften gevonden. Eén daar van luidt: .(ik vertaal uit het Grieksch) „Steen van den heiligen schedel". Ddar is dus een steen van den heuvel Golgatha (Hoofdschedelplaats) ingemetseld geweest. Het is de eerste en oudste vermelding van Golgotha, die in de opschriften te ruggevonden werd." 35 JAAR BEPROEFD De zedeloosheid der moderne dansen. In alle R.K. kerken der stad Utrecht is Zondag een schrijven yoorgejezen van de gezamenlijke pastoors der stad over de zedeloosheid der moderne dansen. In dit schrijven zeggen zij o. m.: In de laatste jaren is duidelijk aan 't licht gekomen, dat het dansvermaak ont aardt in danswoede, die de deur opent voor slechte dansen. In dit stadium zijn we reeds gekomen. De danswoede heeft zulke afmetingen aangenomen, dat een restaurant niet meer schijnt te kunnen be staan zonder gelegenheid tot dansen te geven. Danswoede voert tot slechte, zedelooze dansen, omdat de mensch tot 't kwaad ge neigd is. Dat dit gevolg reeds een feit is, bewijzen de meest heidensche dansen, die overal zijn ingeburgerd. Deze dansen wor den in de meeste gevallen schaamteloos uitgevoerd. In particuliere woningen, fa miliekringen, intieme gezelschappen, ge sloten dansgelegenheden, openbare dans huizen, ja publiek op de straten schaamt de vrouw, het meisje, zich niet de meest dierlijke lichaamshoudingen aan te ne men. De vrije regels der dansvormen stel len voldoende in de gelegenheid, de uit voering van den dans zoo liederlijk moge lijk te maken. Zelfs welwillende dans- leeraars zijn niet bij machte, daartegen stelling te nemen. Ernstige menschen, die in 't belang der zedelijkheid een onder zoek hebben ingesteld, verklaren, dat de lichaamsstanden tijdens moderne dansen absoluut met de wetten der zedelijkheid in strijd zijn. Juist het feit, dat danslustigen hun oordeel voor absurd of overdreven verklaren, is hoogst bedenkelijk, omdat men 't bewijs levert, het kwaad niet meer te voelen, of te willen zien. Wat den modernen dans nog gevaarlij ker maakt is de moderne kleeding. Is deze in gewone omstandigheden dikwijls schaamteloos, ergerniswekkend en voor velen een kwetsing der zedelijkheid, bij het dansen is dit gevaar dubbel groot. De vrouw en het meisje zoeken juist dn het bal gelegenheid zich schaamteloos te ont- kleeden, zoodat het voor verreweg de meeste mannen en jongelingen een onmo gelijkheid wordt, gedachten en begeerten rein te bewaren. Wanneer bij bals aldus èn lichaamshouding èn zedelooze kleeding samenspannen, om het dierlijke in den mensch op te wekken, dan komt men tot het besluit, dat elk modern bal voor de meesten een bron van zonden wordt. Voegen we hierbij, dat verder alles er op berekend is, om de danslustigen in een roes van zinnelijkheid te brengen, n.l. de weelde der danslokalen, de prikkeling der dranken, het fantastisch kunstlicht, nu en dan het totaal gemis aan licht, lichtzinni ge, ja hartstochtelijke dansmuziek, het diep in den nacht thuisbrengen, bedwelmd door 't gesmaakte genot. Wie zal durven beweren, dat het zwakke menschenhart te gen dat alles bestand is? Waarlijk, wij overdrijven niet met te beweren, dat onze moderne, heidensche dansen een afgrond van zonden zijn. Het kan niet uitblijven, dat dergelijke uitwassen de meest schrikbarende gevol gen na zich sleepen. Wij wijzen slechts in het kort op de uithuizigheid, twist tus- schen man en vrouw, opstand der kinde ren tegen 't euderlijk gezag, gemengde verkeeringen en huwelijken, dronken schap, echtscheidingen, ondermijning van den arbeid en als gevolg daarvan verslap ping van het zedelijkheidsgevoel; achter uitgang van maatschappelijke welvaart, vernietiging van het familieleven, onder gang der christelijke beschaving door te rugkeer tot het heidendom in de meest krasse vormen. Nadat dan verder in dan breeds het ge vaar van deze dansen is aangewezen, ook met een beroep op een rapport, uitge bracht door een neutrale commissie, heet het aan het slot: Resumeerende komen wij tot de slot som, dat de moderne dans een ramp is voor geloof en zeden en welvaart. Mogen wij daarbij stilzitten? Als zelfs menschen, die op godsdienstig gebied zich neutraal verklaren, zoo afdoende de moderne dans- manie hebben gebrandmerkt, dan ligt het voor de hand, dat wij, uw priesters, nog meer dan zij u ernstig vermanen en waar schuwen. Wij veroordeelen daarom zon der één uitzondering, eiken modernen dans, onder welken naam hij zich ook aanbiedt en verklaren als gevolg daarvan, dat dergelijke dansgelegenheden vrijwillige en naaste gelegenheden zijn tot zonden. De katholieke leer zegt ons, dat wij in ge weten plicht hebben de vrijwillige naaste gelegenheid te vluchten, zoodat het zondig is, daarin vrijwillig te blijven. Mocht tot nu toe onwetendheid of goede trouw u misschien verontschuldigd heb ben, na deze ernstige waarschuwing houdt alle onwetendheid op en drukt op ieder de zware en volle verantwoording, de mo derne dansen te vluchten. De onbewaakte overwegen. Drie do oden; een gewonde. Op een onbewaakten overweg te Westerlee bij Winschoten is gisteren een vrachtauto van den heer Eikema door een rangeerenden locomotief gegrepen en geheel vernield. Van de inzittenden werden drie personen gedood en wel de 60-jarige Jacob Eikema, de 20-jarige Geert Klungel en het 6-jarig klein zoontje van eerstgenoemde Jacob Eikema. Een ander kleinzoontje, dat eveneens in den wagen zat, de 3-jarige Jan Lukas Robertus Eikema, werd ernstig verwond en naar het ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Nader vernemen wij nog, dat Eikema bier moest vervoeren naar Westerlee. Voor hij uit Winschoten vertrok, had hij nog een kwartiertje gewacht tot de school uit was en hij zijn kleinkinderen kon laten mee rijden. Het jongetje dat gered werd, werd voor op een der buffers van de locomotief ge vonden. Het bleek alleen kneuzingen aan den hals te hebben opgeloopen en gisteravond om tien uur liet de toestand van het kind zich gunstig aanzien. Op de lijken der slachtoffers, die naar het ziekenhuis zyn gebracht, is door de Jus titie beslag gelegd. Een wagen van den electri- schen trein bij Halfweg ontspoord. Van den electrischen trein 1061 die gis teren om 12.45 uur uit Amsterdam vertrok, ontspoorde door het springen van een wiel band een trucstel van een der wagons, waar door de wagon gedeeltelijk uit de rails liep. D'e lijn AmsterdamHaarlem werd hierdoor versperd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Parijsche trein, die om 12.55 uit Amster dam vertrok moest achter den ontspoorden wa gon blijven staan en ondervond veel vertra ging, terwijl de trein uit Hoek van Holland in het station Haarlem opgehouden werd. Sommige reizigers hadden reeds den con ducteur van den ontspoorden trein opmerk zaam gemaakt op het schokken van den trein, doch deze kon niets verontrustends bemerken. Doch toen de wagenbestuurder bij den overweg Halfweg moest inhouden, werd tegelijkertijd aan de noodrem getrokken. Een reiziger, die in het voorste compar timent zat zag eensklaps den wielband door den bodem van den wagon heenslaan vlak tegenover de plaats waar deze gezeten was. De lijn is voor een deel vernield, ver schillende stukken rails zijn weggeslagen. Groote brand te Londen. In de gebouwen van de Goodrich Tyre and Rubber Co. te Londen, waar een groote hoeveelheid banden, petroleum en ander licht brandbaar goedje was opgestapeld, heeft gistermiddag een groote brand ge woed. De brand nam weldra zulk een uithrei ding, dat het dak instortte. Een 24-tal personen, waaronder 18 meisjes, moesten zich langs brandladders in veiligheid stel len. De rook, dien de brand ontwikkelde, noodzaakte de brandweerlieden met gas maskers te werken. Twee uren na het uit breken van den brand was men het vuur meester. Bah. Een landbouwer te Leeuwen- Beneden bemerkte de laatste dagen een ondraaglijken stank in zijn 'huis. Bij on derzoek naar de oorzaak, brak men een vloer open en vond daar een verblijfplaats van bunzings en veertig cadavers van kip pen en eenden. Door gas bedwelmd. Woens dag had een dienstbode, werkzaam bij een familie aan den Amstelveenschen weg te Nieuwer-Amstel, de onoplettendheid het gaskraantje van een gasfornuis te laten openstaan. Waar zij ingedommeld was, bemerkte zij niets van het uitstroomende gas. Toen de familie thuis kwam was bui ten reeds een sterke gaslucht waar te ne men, doch in de keuken vonden zij de dienstbode voorover met het hoofd op tafel in bewusteloozen toestand. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men mocht er in slagen het meisje weder tot bewustzijn te brengen. Haar toestand was echter van dien aard, dat overbrenging naar een ziekeninric'hting noodzakelijk werd geacht. Programma van Zaterdag 8 Sept. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend K. R. 0.-uitzendingen 1.80 2.30 Lunchxnuziek 5.307 Dinermu- ziek 7.458.15 Spr.: Dr A. G. Hoff mann uit Gouda 8.15 Concert Knapen koor en Amsterdamsch Salon-orkest. HILVERSUM, 1071 M. 10—12 Jaar beursconcert 12.302 Lunchmuziek 24.30 Aansluiting van het Theater Tu- schinsky te Amsterdam 67.45 Con cert 8 Soc.-Dem. Uitzending. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 1.202.20 Octet 3.50 Balladencon- cert. 6.20 Octet 7.15 Concert 7.35 Sonaten voor 2 violen 8.05 Variété 9.05 Uit Sullivan's opera's 10.10 Con cert. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek 8.50 11.20 Symphonieconcert. LANGENBERG, 469 M. 12.30—1.10 Me chanische muziek 1.252.50 en 6.05 6.50 Orkestconcert 88.30 Concert 8.35 Vroolijke avond. HAMBURG, 395 M. 5.20 Concert. Zang met pianobegel. 6.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 509 M. 6.50 Orkestconcert 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 Orkest concert 9.20 Symphonieconcert i. d. Kursaal Ostende. September in den Groententuln. Wij zijn nu in den oogsttijd en lang zamerhand treffen we voorbereidingen voor de winterprovisie. De inmaakpot- ten en de weck-glazen staan in het tee- ken der volle belangste'ling. Het steri'i- seeren in glas heeft de ouderwetsche methode van inzouten wel gedeel telijk verdrongen, doch in menig groot gezin heeft de bekende boonenpot zich weten te handliaven. De aanschaffing van het materiaal om te sterili. seeTen is min of meer ko.sthaar en bo vendien eischt het steriliseeren miear zorg. Van al de groenten voor winterprovisie nemen de snij- en slaboonem wel de grootste plaats in. De snijboonen zooals de „Vroege Veen- sche" en „Slagzwaard" moeten zoo vroeg worden geplukt, dat de boonen, die in de peul zitten, niet te zien zijn, evenwel zoodanig, dat ze in lengte en breedte volgroeid zijn, zonder dat ze dik wor den. Op het platteland treft men nog veel „Pronkboonen" aan, die krachtiger in ontwikkeling zijn en beter bestand zijn tegen allerlei ziekten. Ze zijn voor het inmaken niet zoo fijn als de hierboven aangehaalde soorten en moeten in e'k geval zeer jong worden geplukt. Zaad winning der boonen. De zaadwinning der boonen is buitengewoon gemakkelijk en eenvoudig en ondanks dit alles ervaren we geregeld hoe hiertegen gezondigd wordt. De fouten be-innen reeds in den regel bij het plukken der eerste groene boonen. De eerste pluk groene boonen is een gebeurtenis vin belang, vooral als we eerde'- zijn dan buurman. Zoo vroeg mogelijk worden daarom alle planten grondig geïnspec teerd, daar er anders nog met voldoende te plukken valt. Dit is nu nog niet zoo heel erg, doch wat er verder plaats heeft is een ernstige fout. Voor het dagelijksche gebruik wordt er verder geolukt van alle planten, zonder d it er ook maar in het minst rekening mee wordt gehouden met de zaadwinning. Aan deze of genen s'am blijven eenige peulen zitten omdat ze reeds te geel geworden zijn en deze worden dan aangewezen om als poot- boonen dienst te doen. Dit systeem hee t dus tot gevolg, dat er voor direct gebruik eerst de mooisten en besten worden ge plukt en dat veelal de minderwaardige boonen voor pootboonen dienen. Grooter fout is moeilijk te maken. Vooral indien zooals dit jaar de stand der boonen toch al slecht is, wreekt zich dit dubbel. De meest aanbevelenswaard'ge methode is om eenige stokken en stammen uitslui tend voor pootboonen te bestemmen. Van deze stokken en stammen plukken we hoogstens alleen de kleinere en 'onvol maakte peulen af. Dit is de zekere weg om het volgend jaar te beginnen met pri ma pootboonen, welke bij behoorlijke ver zorging in staat zijn een maximum on- brengst te geven. Waarom zouden we bij aardappelen en granen etc. wel selectie tiocpassen en bij boonen niet. In het algemeen bunnen we met minder pootboo nen (aantal) volstaan, doch nog zeer ve len gebruiken helaas als pootboonen nog ieder jaar de overgeschoten minderwaar dige boonen. Voor hein die zonder glas tuinieren is de tijd van zaaien en planten nagenoeg geheel voorbij. In hoofdzaak bepalen de werkzaamheden zich tot het onderhouden van wat zich nog op den akker bevindt het wegruimen van hetgeen zijn opbrengst reeds heeft gegeven. De dierdoor ontstane plekjes kunnen nu nog worden bmut voor het zaaien van herrstknolletjes. Hier voor nemen we bij voorkeur de ronde gele Hertstgoudbal en zaaien 'breedwerpig 10 gram per vierkante meter. Toevoeging van 1 K.G. patentkali zal in de meeste geval len gewenscht zijn. Het zaad na het zaaien met een hark heel licht inwerken. Voor het uitzaaien van andere groentensoor- ten wordt de tijd te kort. Bij gunstige omstandigheden wil de teelt nog wel eens gelukken, doch heel vaak brengt het niets dan teleurstelling. Achterlijke groentenplanten kunnen we door gieren nog wat vooruit helpen. Geef echter niet ai te veel van het goede ineens, doch herhaal dit eenige malen met wat dunnen -gier. Op deze wijze kunnen de planten er het meeste pro- fijt van trekken en bereiken we dus ook het meeste nut van deze bewerking.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6