Uit de Provincie. In Rotterdam, de groote werkstad, weet ook de hulsvrouw hoe hèèr werk het best gedaan moet worden. Al wordt het waschgoed ook nog zoo gauw vuil, zij krijgt het schoon met Sunlight Zeep. x"\ S4-I5-49 d«re iets van beteekenis doet de Volks bond tegen drankmisbruik is. De radi cale drankbestrijding heeft tot dusver niets kunnen doen. Dit komt deels van het ontbreken van rijkssteun deels om dat de vereeniging zelf niet over vol doende financiën beschikt om dezen tak van arbeid aan te vangen. Van de zijde van de Friesche onthouders en de evan gelisatie worden pogingen gedaan maar tot dusver niets positiefs. Bij de bespreking werd eenerzijds be toogd de wenschelijkheid van het arbei den voor do drankbestrijding onder de Zuiderzeearbeiders, anderzijds wenken gegeven hoe te komen tot positief werk. Aangedrongen werd een werkkracht er heen te zenden en voeling te zoeken met de «vangelisatie's. Ds Montyn, directeur der vereeniging heeft daarna in een uitvoerige rede den toestand der vereeniging besproken, waar op een drukke discussie ontstond. Het Nationaal Middensiandscongres ta Alkmaar. Omtrent de besprekingen welke in het voortgezette congres van den Koninkl. Nederlandschea Middenstandsbond zijn ge voerd over het ontwerp-wet op' de winkel sluiting, kan nog het volgende worden medegedeeld: De afgevaardigde van Rotterdam ver zette zich tegen dit ontwerp en sprak er zijn misnoegen over uit, dat men alles in ons land aan strafrechterlijke bepalin gen wil onderwerpen. De afgevaardigde van Den Haag betoogde uitvoerig, dat de economisch zwakkeren van dit ont werp de dupe zullen worden. De afgevaardigde van .Utrecht wenschte algeheele Zondagsluiting of in het geheel geen. Vóór het advies sprak zich uit de afgevaardigde van Hoogeveen die de belangen van het platteland bepleitte. De heer Vega uit Amsterdam zeide er voor to zijn, dat in café's, sigaren en sigaretten verkocht worden en dat op Zondag geen ventverbod wordt ingevoerd. Het „Bijen korf-argument" ter sprake brengende, zei- de hij, dat men voor de groote bedrijven geen vrees behoefde te hebben: als de winkeliers in dezelfde takken van handel coöperatief gaan inkoopen, kunnen ze even goedkoop verkoopen als de groote warenhuizen. Spr. kwam tenslotte o-p voor het recht van Joodsche winkeliers om op Zondag open te zijn, als zjj Zaterdags slui ten. De heer Levisson, Amsterdam, spre kende namens het landelijk comité van actie tegen de Rijkswinkelsluitingswet, zei- de het te betreuren, dat de middenstands bond het werktijdenbesluit niet heeft los gemaakt van het winkelsluitingsbesluit. Spr. achtte een Rijkswinkelsluiting niet noodig; de gemeentelijke verordeningen toch voldoen ruimschoots en deze laatste hebben het voordeel, dat plaatselijke ver- eenigingen er meer invloed op kunnen uit oefenen. De volgende spr. was dhr R. J. Koop>- meiners, uit Rotterdam. Spr. wees erop, dat het soliedste en bruikbaarste wapen, dat den middenstander nog ten dienste staat tegen de steeds meer veldwinnende kapitalistische ondernemingen, winkel- maatschappijen en verbruikscoöperaties, zijn arbeidsduur is. En dit wapen, vroeg spr. zouden wij vrijwillig uit handen geven door het aanvaarden van een door de Overheid gelimiteerden arbeidsduur, nog wel onder bedreiging van straf tegen pa- troonsarbeid? „Handel en Nijverheid" te {Rotterdam acht dit onbegrijpelijk en in strijd met het middenstandsbeginsel en zal zich tegen dezen dwang in welken vorm ook blijven verzetten (luide toejui chingen). Namens de Haagsche Winkeliersvereen. sprak de heer Bloemkoop. Hij; zeide o.m., dat dit wetsontwerp1, zooals het thans bij de Tweede Kamer is ingediend, nog scher per is dan het voor-ontwerp en funest voor de Joodsche winkeliers. De heer Helmers kwam namens de Amsterdam- sche ,Vakvereeniging van Kruideniers op voor de belangen van de 'kleine winke liers. De heer Ysma uit {Leeuwarden zei de, dat hij kon meegaan met hetgeen de heer Koopmeiners gezegd heeft. Nadat de heer Korff namens het Bonds- bestuur het advies verdedigd had, wees de voorzitter er op, dat de regeering behoed jmoet worden voor een echec om de Zondagsluiting er door te krijgen. Hij stel de voor, dat het congres da Zondagsslui ting zal afwijzen. Verdere op het concept-adres ingedien de amendementen en voorstellen werden verworpen, uitgezonderd het voorstel van de Amst. Winkeliersvereeniging betreffen de het venten op Zondag. Door het Bonds- hestuur was voorgesteld' het venten op Zondag niet alleen voor geringe eetwaren, maar ook voor geringe drinkwaren toe te staan. Het voorstel der Amst. Winke liersvereeniging beoogt nu, de Zondags sluiting voor de winkels uit de wet te lichten. Blijft zoo zegt het voorstel de Zondagssluiting, voor winkels in de wet opgenomen, dan gelde dit voor schrift ook in vollen omvang voor de Venters. Onder luid applaus werd dit voornaam ste voorstel door alle afgevaardigden op Dordrecht na, aanvaard. Vervolgens werd in stemming gebracht het Voorstel van het Bondsbestuur om zich uit te spreken vóór winkelsluiting te acht uur. Het voor stel werd aangenomen met 91 stemmen voor, 24 tegen en 8 blanco, evenals dat inzake het Vaststellen van het sluitings uur op Zaterdagavond op elf uur. Frauduleuze invoer van vee. Op de vragen van den heer Van Rap- pard, betreffende het nomen van maat regelen tegen den frauduleuzen invoer van vee aan de zuidelijke grenzen, ant woordde de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw: Dat op enkele markten vee wordt aan gevoerd, sterk onder verdenking staan de, langs de zuidelijke grens ons land te zijn binnengesmokkeld, was den mi nister bekend. Dat deze smokkelhandel grootere uitgebreidheid zou hebben dan andere jaren, is niet met zekerheid vast te stellen. Indien in de landen, waaruit ondersteld wordt, dat bet vee afkomstig is, mond en klauwzeer in belangrijke mate voor komt, althans van epizoötie op kleinere of grootere schaal gesproken kan wor den, ligt het voor de hand, dat de kans op overbrenging van besmetting door den smokkelhandel grooter bestaansmogelijk heid verkrijgt dan bij sporadisch voor komen der ziekte. Reeds half Juli heeft de minister zich met de betrokken landbouworganisaties in 'Verbinding gesteld, om haar gevoelen in te "Winnen ijver d'en stand van zaken en over de wenschelijkheid om maat regelen te treffen, waardoor weliswaar de smokkelhandel in belangrijke mate zoude zijn tegengegaan, maar tegelijker tijd den veehouders in de grensstreken groote last in de uitoefening van hun bedrijf zoude worden opgelegd. Op één uitzondering na hadden alle destijds ge raadpleegde organisaties tegen het instellen van een zoogenaamden ver boden strook overwegende bezwaren, in verband waarmede aanvankelijk nog niet daartoe werd overgegaan. Wel is aanstonds door den minister op ver scherpt ctouanetoezicht aangiedrongen. Intusschen, ondanks dit toezicht en zelfs bij een gunstigen stand der ziekte, kan met gesmokkeld vee immers deze dieren ontgaan elk deskundig onderzoek binnensleepen van infectie plaats heb ben. Zeer onlangs is sterk vermoeden ontstaan van zulk binnensleepen der ziek te door een gesmokkeld rund. De minister heeft, na kennisneming hiervan, mede in Verband met de juist in de laatste dagen ambtelijk gerapporteerde uitbreiding van den smokkelhandel, gemeend, niet Ver antwoord te zijn, de instelling van een verboden grensstrook nog langer uit te stellen. Alleen op deze wijze toch is zooveel mogelijk het doel ta benaderen. Uit het bovenstaande moge volgen, dat thans geen aanleiding bestaat, om met de Belgische regeering te dezer zake over leg te plegen, te minder, omdat voor het OQgenblik het mond- en klauwzeer daar slechts sporadisch schijnt voor te ko men. Intusschen kan, indien de omstan digheden ertoe aanleiding mochten geven, zulks nader overwogen worden. Encephalitis na inenting. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September 1928 zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kenm's van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gekomen. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September 1928 werd afgeleverd: door de entstofinrichtingen te Amsterdam koe pokstof voor 1446 personen, te Rotterdam voor 142 personen, te Groningen voor 7 personen, totaal voor 1595 personen. In de maanden Augustus van 1927 en 1928 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen ver strekt; Augustus 1927 te Amsterdam 9073, te Rotterdam 2008, te Groningen 103 per sonen, totaal voor 11.184' personen; Au gustus 1928: te Amsterdam 7865, te Rot terdam 574, te Groningen 19 personen, totaal voor 8458 personen. (Stct.)i Tuberculosebestrijding. De directeur van den Veeartsenijkundi- gen Dienst, dr Berger, is door den direc teur der hygiënische afdeeling van 'den Volkenbond uitgenoodigd tot een bespre king over een werkprogram ten aanzien van de internationale bestrijding der tu berculose bij mensch en dier, door entin gen, methode Calmette-Guérin, en zitting te nemen in de Veterinaire Commissie. Dr Berger heeft met instemming van den minister van Binnenlandsche Zaken en L. deze uitnoodiging aangenomen. Gelijk bekend hebben, onder leiding van dr Berger, sedert begin 1925 de bedoelde entingen als proefnemingen op de daarvoor in aanmerking komende vee houderijen hier te lande plaats. De Koningin bij een ziekbed. Na afloop van het bezoek aan de ten toonstelling Zwoilland hebben de Koningin en de Prinses, slechts vergezeld van twee leden der hofhouding, zich gisteren in alle stilte naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle begeven, om een bezoek te bren gen aan den milicien Berselo mit En schedé, die tijdens de legeroefeningen in het kamp te Oldenbroek door het sprin gen van een kanon gewond werd. Het Hbl. meldt, dat de directeur dr G. J. van Thienen en de arts-chirurg dr A. E. Spanjaard de koninklijke be zoeksters ontvingen. Met groote deernis informeerde H. M. naar den gezondheids toestand van "den patiënt, waarna men zich naar de ziekenkamer begaf. Daar nam de Koningin naast het bed van den zieke plaats en sprak hem hartelijk en belangstellend toe. Meer dan een half uur duurde het bezoek. De Koningin sprak haar bewondering er over uit, dat de jongeman zoo rustig en dapper zich ge droeg; ook liet zij zich vol waardeering uit over het ziekenhuis, en de kamer waarin de .patiënt lag. De Prinses wis selde enkele woorden met Berselo en drukte hem hartelijk de hand. H. M. had uit de kassen van het Loo eenige trossen fijne druiven voor hem mede genomen. De patiënt was zeer onder 'den indruk over dit Koninklijke bewijs van deelneming bij de groote smart, die hem getroffen heeft. Invaliditeitswet en Ouder domswet 1919. Op 1 Augustus 1928 werden 10671 weduwenrenten en 10320 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 67-018 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van di ie gulden per week. Voorts genoten 21714 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 121-587 perso nen in het genot van een als 'vrucht hun ner verzekering verkregen oude.domsren'.e van drie gulden per week. Een nieuwe politieke partft. Te Amsterdam is opgericht de „Neder- landsche Volkspartij voor hoofd- en hand arbeiders". Deze nieuwe politieke partij, die bjj de komende Kamerverkiezingen aan den strijd der verkrijging van Kamerzetels zal deelnemen, stelt zich ten doello. te ageeren tegen het bestaande parlemen taire stelsel; 2o. op te komen voor alge- meene volksbelangen; 3e. te bevorderen de invoering van premievrij staatspen sioen. Het bestuur bestaat uit negen leden, waarvan de heeren C. Merkelbag (voor zitter), 'G. B. v. d. Werf (secretaris) en M. Hoogland (penningmeester) de dagelijk sche leiding hebben. Jhr mr dr N. C. de Gijse 1 aar. Naar de Msb. verneemt heeft jhr mr dr N. C. de Gjjselaar het voornemen te kennen gegeven, binnenkort als lid van de Eerste Kamer te bedanken. "De Zuiderzeewerken. Dezer dagen zijn naar het Volk meldt, wederom tachtig man, werkzaam aan het baggerbedrijf bij de Zuiderzeewerken, ont slagen. Engelsch oordeel over de Nederlandsche Luchtvaart. De vermaarde Engelsche luchtvaartj our- nalist, Charles Grey, wijdt in de laatste aflevering van zijn blad The Aeroplane een hooldartikel aan een reis door Neder land en België, waarin hij met buitenge wone waardeering over ons luchtvaart- wezen spreekt. „Een van de belangrijkste punten is wel het vliegveld Schiphol, dat het centrum is van het bedrijfsleven der K. L- M. Reeds een jaar of drie geleden was ik er op een doorreis naar Berlijn. Sindsdien zijn er buitengewone verbeteringen aangebracht het kan nu als model dienen voor een ieder, die een nieuw vliegveld moet in richten. Tot in de kleinste onderdeelen is alles georganiseerd en Verzorgd met een nauwgezetheid, welke een kenmer kende eigenschap van den Nederlander is. Natuurlijk is alles op kleinere schaal dan het groote Tempelhofer Peld te Ber lijn, het beste wat ooit op het gebied van luchthaven-installatie is voortge bracht, maar de uitgebreidheid buiten be schouwing gelaten, moet ik bekennen, dat Schiphol in niets bij Tempelhof ten ach ter staat. De heer Grey bracht eveneens een be zoek aan de Fokkerfabrieken aan de over zijde van het IJ. „Wat wij te zien kregen", zoo gaat hjj dan verder, „was heel interessant en be wees ons, dat de Fokkerfirma nog steeds vooraan staat op de wereldmarkt. Een .groot aantal Fokker-machines wordt on der licentie gebouwd in verscheidene Eu- ropeesche landen, hetgeen natuurlijk den uitvoer vermindert. En de Amerikaansche Fokkerfabriek, beter bekend als de Atlan tic Aircraft Corperation, snijdt natuurlijk eiken uitvoer af naar de „States". Maar toch is er in de Amsterdamsche fabriek nog heel wat werk aan den winkel, zoo als verkenners voor het Nederlandsche leger, groote tweemotorige watervliegtui gen voor de Marine in Indië, verkeers vliegtuigen voor een Poolsche maatschap pij. Naast een aantal drie-motor-machines voor 'de Indische luchtvaartmaatschappij zijn er nog eenige kolossale ééndekkers met een spanwijdte yan 24 M. in den maak, uitgerust met. drie 450 p.k. Jupiter motoren en bestemd voor passagiersver voer. Zij zullen .ongeveer 20 passagiers kunnen vervoeren en zijn» waarschijnlijk bestemd voor de luchtroute Holland-Indië. (Het Vaderland, waaraan wij een en ander ontleenen, merkt hierbij op: Dit is iets nieuws, en als de heer Grey zich niet vergist, wat moeilijk is te veronder stellen, zouden dus te Amsterdam eenige der beroemde F 10 machines vervaardigd worden, waarmede reeds in Amerika met zooveel succes op de groote luchtlijnen wordt gevlogen. Dat deze machines {be stemd zijn voor de luchtlijn Holland-In dië is zeker een opzienbarende nieuwig heid.) Naar aanleiding van zijn luchtreis Van Rotterdam naar Brussel zegt de heer Grey nog verder: „Ons reisje naar Brussel was een zeer internationale geschiedenis. De piloot, mr Soer, was een Nederlander, en gelijk alle K.L.M-piloten, een zeer kundig vlieger. De machine was een 8-persoons Fokker F VU A en daar de groote Anton Fok ker een Hollandsch-Duitsch-Amerikaan is, mag de machine toch als een product van een zeer internationaal intellect aan gerekend worden. De duralmin I'ucht- schroef was een in Duitschland gemaakte Amerikaansche Reed-propellor en de mo tor een in Frankrijk vervaardigde Engel sche Bristol Jupiter. De passagiers waren Engelschen, Amerikanen, Belgen en Ne derlanders. Nog zij opgemerkt, dat de stoelen zeer geriefelijk waren, hetgeen de stoelen in onze eigen vliegtuigen zeker niet zijn. Verder is een gesprek Veel gemakkelijker te voeren dan in onze Londensche on- dergrondsche. En dan was de machine veel rustiger en trilde veel minder dan de meest volmaakte automobiel. Werkelijk, dat was het geriefelijkste vliegtuig, waarin ik ooit had gevlogen." Goes. Door den heer J. A. Wilton van Reede is ook Van H. M. de Koningin een gift ontvangen voor het op te rich ten museum voor Zuid- en Noord-Beva- land. Vanavond om acht uur gfeeft het muziekgezelschap „Euphonia" een con cert in da tent op de Groote Markt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2