No. 289 Vrijdag 7 September 1928 42e Jaargang EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-r- Losse nummers fQ.Q5 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 6t Bi] abonnement belangrijke korting. *t* Is er een basis? Wanneer wij nu het van R.-Kath. zijde gepubliceerde stembusprogram vergelijken met de eischen door het Chr.-Hist. hoofd- S'ita voorgrond geschoven, dan ka,, met onctend worden, dat hier een basis is waarop samenwerking mogelijk moet worden geacht. Immers behalve de punten van alge- meenen aard, die ongetwijfeld ook in Chr.-Hist. kring instemming zullen vin den, nï, het hooghouden van het gezag, van het huwelijk, de ouderlijke macht en do bestrjjding der openbare onzedelijk heid, bevat het R.K. program o,m. ook diverse wenschen op sociaal en koloniaal gebied. Gevraagd wordt o.m.: invoering van de ziekteverzekering, doorvoering van de arbeidswet 1919, wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering, bescherming van landarbeiders, het mogelijk maken van geheele of gedeeltelijke verbindend verklaring van arbeidsovereenkomsten enz. De formuleering is wel niet precies ge lijk en bij de uitwerking zal zich ep onderdeden allicht verschil van meening voordoen, maar ten aanzien van deze punten moet toch, evenals ten aanzien van een betere voorziening in de behoef ten van ouden van dagen enz. door uit breiding van de verzekeringswetten, sa menwerking mogelijk worden geacht. En hetzelfde geidt van het koloniale vraagstuk, waaromtrent het R.K. program vraagt: voortgezette voorbereiding van staatkundige zelfbeschikking binnen het Rijksverband, van de deeien des Rijks buiten Europa, onder handhaving der Nc- derlandsche leiding. Ook hier zijn punten van overeenkomst waarbij verwacht kan worden, dat over en weer, als het op de uitwerking aan komt, ongetwijfeld in sterke mate' rekening zal worden gehouden met de denkbeelden door den heer H. Colijn in zijn „Koloniale Vraagstukken van heden en morgen" ont wikkeld. Resumeerend meenen we te mogen zeg gen, dat het concept-program der Katho lieke Staatspartij, voor herstel 'der recht- sche samenwerking - wij drukken ons voorzichtig uit I gunstige aanwijzingen bevat. Organisatie en vakkennis. In de rede waarmee de heer Ed. G. Schürmann het 25ste Middenstandscon gres opende werd door hem gewezen jÜP de noodzakelijkheid van organisatie, ook, omdat in dezen tijd door de Re geering en andere lichamen met de cij fers van bij' organisaties aangesloten le den in sterke mate rekening wordt ge houden. Dit geldt natuurlijk niet alleen van den Middenstand, maar ook van Boeren en Tuinders. Daarom alleen is het al zoo noodig, dat alle Christelijke middenstanders, boe ren en tuinders zich by hunne eigen, Christelijke organisatie aansluiten. Alleen wanneer zij dat doen, kan ook verwacht worden dat naar alle kanten met deze lichamen rekening zal worden gehouden. Maar daarnaast het werd terecht betoogd is ook noodig vakkennis. „De groote tobbers in den middenstand, aldus de heer Schürmann, zijn zij, die zonder voldoende vakkennis een beroep Uitoefenen. Dat .zij, ten gronde gaan is een zegen .voor de maatschappijen voor hen zelf. De middenstand is geen asyl voor hen die in andere beroepen mislukken. Handeldrijvend of industrieel midden stander te zijn vereischt vakopleiding, al geheels ontwikkeling en werklust. Hiermede toegerust moet men slagen, KÖSiBBtei in staat zijn voor zich en de fcpen het brood te verdienen. Het publiek heeft, het recht van een ondernemer te eischen, dat hij zijn vak .verstaat, en eischt dit ook. Op den duur zal in elke beweging de parasiet ten gronde gaan, omdat het kwaad zich zelf straft. I pvVüKÖSoa bf^okkent bij ontzaggelijk© Kcade san den bonafide middenstander." Alweer, dit geldt niet alleen voor den toiddensfand. Niet minder dan voor den distribuant l3 111 onzen tijd nu steeds meer voor Jje wereldmarkt wordt gewerkt en aan ■j0 kwaliteit der producten al meer aan- ^cht wordt geschonken voor den produ- voor land- en tuinbouwer, gron- ai«9 vakkennis een eerste vereischta. Worde dat ook in Zeeland niet uit het oog verloren. De nieuwe tijd stelt nieuwe en hoogere eischen. Groot Nederland. In „Ons eigen tijdschrift" geeft H. Ch. G. J. van der Mandere een beschouwing over Genève, de stad van den Volken bond. Hij wijst er op, dat er in Genève zeer veel is dat aan het werk van den Vol kenbond herinnert en waarin hij ziet een eerste, nog zwakke, nog onvolledige., nog onvoldragen poging om een werkelijke Samenleving te bereiken, waarin het recht gemaakt wordt tot het funda ment in de verhoudingen tusschen de volken, gelijk dat recht het fundament is van de verhouding tusschen de in dividuen in eenzelfden Staat, om dan te vervolgen: Dat men, ter uitvoering van dezen ar beid, Nederlanders, geboortig toch uit het land van Grotius, den grondlegger van het volkenrecht te hulp heeft geroepen, wien kan het verwonderen? Van Karne- beek was de President van de tweede Assemblée van den Volkenbond; Loder de eerste President van zijn hof te 's-Gra- venhage; Zimmerman zijn Commissaris- Generaal in Oostenrijk; Ter Meulen zijn raadsman in financieele en economische aangelegenheden; wijlen Lorenz de leider van zijn zoo belangrijk werk voor in tellectueel e samenwerking; Van Eysinga zijn eerste Voorzitter der Verkeersorga nisatie; Colijn zijn Voorzitter der Confe rentie van in- en uitvoerverboden; No- lens van een der Arbeidsconferentias; Van Hamel zijn Hooge-Commissaris van Danzig; Van Wettum zijn Voorzitter ter Opiumconferentie; Josephus Jitta zjjn raadsman op hygiënisch gebied. Lang, heel lang is de lijst met de namen der Nederlanders, die aan den arbeid van den Volkenbond steun verloenen, en al dus ook hun land. tot eer zijnl" Het is een eerbiedwaardige lijst. Men kan niet zeggen, dat in ons land altijd betracht is de JConinklijke waar schuwing om groot te zjjn in alles waar in een klein land groot kan zijn. Maar toch als men ziet op lioe veler lei gebied ons kleine land vooraan staat en ook op de voorname plaats die ons kleine landje in de werkzaamheden va.n den Volkenbond inneemt, dan mag toch ook met dankbaarheid en trots gewaagd worden van „Groot Nederland". De rede van Minister Beelaerts. Minister Beelaerts van Blokland heeft ook dit jaar wederom een goede pers in Zwitserland, voor zijn rede van Woensdag. De „Neue Züricher Ztg." verklaart, dat de rede van minister Beelaerts weliswaar dit jaar niet zoo sensationeel was als ver leden jaar, doch toch wederom meer posi tief. Het blad verheugt zich bijzonder er over, dat de Nederlandsche minister reeds op den eersten d'ag der discussies het min derhedenvraagstuk aan de orde heeft ge steld en voegt hieraan toe, dat het thans de zedelijke plicht van den Zwitserschen minister Motta is, om Beelaerts te onder steunen. Het blad „Der Bund" uit Bern prijst on zen minister als een moedigen, eerlijken redenaar, die frisch van zich af gesproken heeft over eenige tekortkomingen in de volkenbondsmethoden. De „Baseier Nachrichten" zegt, dat alle onzijdigen met groote vreugde toehoorden, hoe minister Beelaerts vrijmoedig en zon der angst voor stemmingen van misnoe gen bij zekere groote mogendheden opge komen is voor een nauwkeuriger vervul ling van den plicht van den volkenhond tegenover de minderheden. Het „Journal" te Genève en „La Suisse" uiten zich waardeerend over onzen minis ter, al gelooft het laatste, blad niet, dat zijn rede het gewenschte succes zal hebben. Gedenkteeken voor -Amundsen. De Noorsehe regeering heeft besloten, voor Amundsen een herdenkingsplechtig heid te doen plaats hebben. Voorts, zal in zijn geboorteplaats een gedenksteen wor den opgericht. Uit Tromsö wordt gemeld, dat de kapi tein van de „Korona", een visschersvaar- tuig, rapporteerde, bij het eiland Fugloe een boei of daarop gelijkend voorwerp te hebben gezien, dat van een vliegtuig af komstig was. Ook andere vaartuigen mel den, dat zij in de buurt van de plaats, waar de drijver van de „Latham" is ge vonden, voorwerpen hebben zien drijven, die vermoedelijk van het vermiste vlieg tuig afkomstig zijn. Zij hebben hieraan echter niet te veel gewicht gehecht, daar hun toen nog niets van de „Latham" be kend was. Gisteren is een conferentie gehouden in het departement van defensie te Oslo. Men besprak bet voorstel van den Franscben admiraal Herr, om de opsporingen in het ijs naar de Latham te staken. Allen waren het er over eens, dat het onderzoek in het ijs op grond van de tot nog toe verkregen inlichtingen, gestaakt kan worden. De op sporingen langs de Noorsehe kust zullen voortgezet worden. Spoorwegpersoneel en alcoholgebruik. Er is een dagorder van de Duitsche rijksspoorwegen verscheden, om het spoorwegpersoneel er op te wijzen, dat onthouding van het gebruik van alcoholi sche dranken ten zeerste in het belang van den dienst is. Overwogen zal worden, of aan het per soneel niet meer gelegenheid zal worden gegeven, om melk te drinken en een onder zoek in te stellen of in de cantines het schenken van alcoholische dranken niet geheel vérboden moet worden. De arbeiderspartij in Engeland rekent op een overwinning. Op het vakvereenigingscongres heeft Henderson, de voornaamste spreker van de arbeiderspartij; voorspeld, dat de ar beiderspartij bij de aanstaande algemeen© verkiezingen een succes zal behalen. De komende maanden zullen van de grootste politieke gebeurtenis der arbeiderspartij getuige zijn, aldus zeide hij. Indien hij. de teekenen der tijden goed verstond, staat de arbeiderspartij thans op het punt, het gezag en de verantwoorde lijkheid te aanvaarden. Britsche invaliden op bezoek. Dinsdagavond is te Brussel een sterke groep Britsche invaliden aangekomen, die, na een bezoek aan Antwerpen en Lui'k, en kele dagen in de Belgische hoofdstad zul len verblijven, om morgen door te reizen naar Gent, en verder ook Yperen te be zoeken, waar de meesten onder 'hen tij dens den oorlog hebben gestreden. De ontvangst, die den Britschen bezoe kers ten deel valt, is in elke plaats zeer hartelijk. Koninklijke souvenirs. Als herinnering aan zijn Congoleensche reis, heeft koning Albert van België o. m. een leeuw meegebracht. Het 'dier heeft een onderkomen gevonden in den Antwerp- schen dierentuin, maar zal spoedig naar Brussel worden getransporteerd, waar het in het koninklijk domein van Laken een hok zal krijgen. Een zeekoe en een krokodil, die door den koning eveneens tijdens zijn reis als geschenken' werden ontvangen, zullen in de Antwerpsche Zoö blijven, daar men er in 'het paleis te Brussel geen raad mee weet! Uit do Volkenbondsvergadering. Gisteren voerde o. m. het woord de Noorsehe minister van buitenlandsche za ken Mohwinckel. Deze hield zich voorna melijk bezig met den tegenwoordigen toe stand in Europa, welken bij al zeer wei nig beveiligd achtte. In de openbare meening bestaat op het oogenblik een vertrouwens-crisis ten aan zien van den volkenbond. Spreker wees er verder op, dat nog steeds op het gebied van de ontwapening geen vorderingen zijn gemaakt. Integen deel, de stand van de oorlogstoerustingen is op het oogenblik hooger dan voor den oorlog. Het protocol van Genève van 1924 heeft den weg getoond, hoe ontspanning kan worden verkregen. Deze weg is evenwel tot nu toe nog niet ingeslagen. De geest van den oorlog heersc'ht nog steeds! Na Mohwinckel,kreeg de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken, Paul Hy- mans, het woord. Hij wees op de groote beteekenis van de uitvoering van de door de economische wereldconferentie geno men besluiten voor het economisch herstel van Europa. Spreker geloofde, dat een pessimistische opvatting van de politieke toestanden in de tegenwoordige politieke betrekkingen tusschen de Europeesche volken niet noodig i§. Er zijn gedurende de laatste jaren belangrijke stappen tot toenadering tusschen de eertijds vijandige staten gedaan. Er bestaat gevaar, dat de bewapenings wedloop tot ernstige conflicten leidt. De volkenbond heeft echter door zijn bemoei ingen den weg tot verbetering van Üe be trekkingen gewezen. Verkeersongelukken ie Londen. Volgens de statistieken van de politie zijn in het tweede kwartaal van dit jaar 13 Londen 270 personen door straatonge vallen gedood; 254 gevallen waren veroor zaakt door mechanisch gedreven voertui gen, 16 door andere oorzaken. In het eerste kwartaal bedroeg het aan tal ongevallen met doode'lijken afloop 193, zoödat het aantal in het eerste halfjaar van 1928 bij verkeersongevallen gedoode personen 4-63 bedraagt. De Hugc-Stinnes-zaak. Het feit, dat door de secretaresse van Cen rechter van instructie Brübl bijzon- ei er heden uit de verhooren van Hugo Stin- nes aan buitenstaanders werden gegeven, houdt thans alle betrokken instanties druk bezig. De secretaresse is geen ambtenares, die door haar ambtseed tot geheimhouding verplicht is. Zij behoort tot de hulpkrach ten, die de justitie sedert zes jaar voor het stenografisch opnemen van verhooren ge bruikt en die geen ambtseed hebben afge legd. De secretaresse is thans vervangen. Het vermoeden zou bestaan, dat de bij zonderheden uit de kamer van den rech ter van instructie werden meegedeeld aan bankiers te Amsterdam en te Parijs. Hel Poolsch-Litausche conflict. In de namiddagzitting van den Volken bond heeft men een begin gemaakt met de behandeling van het conflict tusschen Po len en Litauen. Minister Beelaerts van Blokland bracht verslag uit over den te- genwoordigen stand der onderhandelingen en betreurde haar mislukking. Zaleski (Polen) verklaarde, dat hij er rdets aan toe te voegen had, daar Polen niet verantwoordelijk is voor het échec. Woldemaras, de Litausche minister president, gaf een uiteenzetting van het Litausc'he standpunt. Litauen heeft er geen schuld aan, dat de onderhandelingen zoo langzaam vorderen. Belga seint uit Genève, dat de uiteen zettingen van Woldemaras een pijnlijken indruk op de vergadering gemaakt heb ben. De Raad was blijkbaar ontstemd over de manoeuvres, waardoor Woldemaras telkens uitstel tracht te verkrijgen. Korte berichten. In de fabriek van dwarsleggers en masten van de Fransche staatsspoorwe gen in Bretagne heeft een groote brand gewoed, die met groote snelheid om zich Leen greep. Meer dan 100.000 dwarsleggers en 6000 telegraafpalen benevens groote hoeveelhe den teer en ander materiaal, werden een prooi der vlammen. Graaf Achida, gevolmachtigd gedele- g eerde van Japan bij de onderteekening •van het Kellogg-pact, heeft aan den voor zitter van den Parijschen gemeenteraad een som van 10.000 frs. doen overhandi gen voor de arme gezinnen der stad Parijs Volgens de laatste uit Kasjmir ont vangen telegrammen zijn bij de overstroo- r iingen 75 menschen om het leven geko men. Bovendien werden nog 75 personen ernstig gewond. De hoofdstad van het land iï sinds zes dagen van alle verkeer afge sneden. Men maakt zich ernstig ongerust ever het lot van een aantal pelgrims. Rijkspresident von Hindenburg is r aar Oost-Pruisen vertrokken, om het oude familie-goed Neudeck, dat de natie hem hij zijn 80sten verjaardag ten ge schenke heeft gegeven, te bezichtigen. Tijdens den pluk van de hop zijn drie Londensc'he kinderen, twee broertjes en een zuster, die hun vacantia buiten door brachten, gisternacht door een brand in. c an hut bij een hoeve in de buurt van Sta- plehurst (Kent) levend verbrand. De Engelsche vlieger Scholfield van •den gewonen passagiers dienst, heeft gis teren het traject Brussel-Groydon, een af stand van precies 322 K.M.., in 78 minuten afgelegd, dus met een snelheid van 248 K.M. per uur. Hij heeft hiermee alle lucht- records over dien afstand geslagen, Gistermiddag is de D 130 van de luchtlijn ErfurtMunchen, bij een nood landing in de buurt van Forchheim ver ongelukt. De bestuurder en twee passa giers zijn gedood. De ziektegevallen aan boord1 van de Insulinde. Aneta seint uit Batavia: Het Bat. Nieuwsblad, dat informeerde, wat er met het telegram van den scheepsarts van de Insulinde was gebeurd, vemam van dr J. L. W. F. van Leent en van den agent van den Lloyd, dat het telegram ten onrechte niet gezonden was aan dr Van Leent, doch aan dan agent van den Binnenland. Ernstig ongeval op een onhewaakten over weg te Westerlee. Drie dooden. Een spoorwegwagon te Halfweg ont spoord. Jaarvergadering der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging. Buitenland. De discussies in de Volkenhondsvergade ring. Het Poolsch-Litausche geschil. Lloyd en het was niet verzonden door den scheepsarts, maar door den gezag voerder. i Een telegram op 1 Juni uit zee tus schen Singapore en Batavia ontvangen, meldde, dat toen verdachte roodvonkge- vall'en aan boord waren, en deelde mee, dat den v,olgenden dag nader bericht zou worden gezonden. Het blad merkt op, dat het telegram niet spreekt van het roodvonkgeval te Singapore. Op 2 Juni kwam een na'der telegram, meldend, dat enkele passagiers en leden van de bemanning erg ziek waren, en opneming gewenscht werd. Van deze tele grammen is geen mededeeling gedaan aan den havenarts, noch aan den 'dienst voor volksgezondheid. Wel is aan dr Van Leent verzocht, bij de aankomst van de Insulinde zich aan boord te begeven en oen onderzoek in te stellen. Dit is ge schied en wel onmiddellijk na aankomst van de boot op 2 Juni, bij daglicht. Dr Van Leent merkte in de eerste plaats aan boord op, dat het niet naar behooren was, dat de Insulinde niet met de gele vlag was binnengeloopen, indien vermoed werd, dat er roodvonk aan boord was. Naar 'de bevindingen van dr Van Leent heeft zich op de uitreis aan boord van de Insulinde geein enkel geval van roodvonk voorgedaan. Wel zijn acht ziek tegevallen geconstateerd, doch dr Van Leent kon de definitieve diagnose niet vaststellen. Nat. Chr. GeheeloTtihoucfersvereenlglnjj. De Nat. Chr. Geheelonthouders Ver eeniging hield te Groningen haar alge meen© vergadering onder voorzitterschap van Ds P. Veen van Utrecht. De leden van het hoofdbestuur: ds Veen van Utrecht, ds Valeton te Zwolle en mr baron van Verschuer van Beesd werden als zoodanig herkozen; eveneens ds A. J. Montijn van Utrecht als lid van de coinm. van redactie. Een voorstel om hij' de Zwitserscha Spoorwegvereenigingen aan te dringen op maatregelen tegen het veelvuldig in Zwit serland voorkomend drankmisbruik onder het spoorwegpersoneel werd aangehouden voor nader onderzoek. Besprekingen werden gevoerd omtrent de al .of niet wenschelijkheid van de verlaging van accijns op het gedistilleerd. Uit de vergadering werd betoogd dat ver laging van accijns niet mag plaats hebben terwijl tevens de wenschelijkheid van wijnaccijns werd betoogd. Besloten werd tot het zenden van een telegram aan Minister Slotemaker de Bruine van den volgenden inhoud: Alge meen© vergadering N. C. G. O. V. groet haar voorzitter en spreekt haar verlan gen 'uit naar een spoedige behandeling: der drankwet en wenscht hem bij' de verdediging kracht en wijsheid van Boven. Naar aanleiding van een voorstel Zut- phen om aan het hoofdbestuur op te dragen de drankbestrijding by de Zuider zeewerken vanwege de vereeniging zoo krachtig mogelijk ter hand te nemen, deelde ds Montijn mede, dat de tanige vereeniging die voor da Zuiderzesarbei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1