Binnenland. m Uit de Provincie. Korte berichten. De schepenrechtbank te Eichstadt heeft vgf boeren uit Aschbuch, ieder tot twee maanden [gevangenis en de kosten van Ihet geding veroordeeld, wegens knoeierijen bij die jongste verkiezingen. Zij hadden toen dienst gedaan als stem bureau ,en het ..geknoei was geschied in het belang van den Boerenbond. Ook Venizelos is thans aangetast door de dinsjga (koorts). De ziekte moet een goedaardig karakter hebben. Zondagavond heeft in de chemische fabriek Buckau te 'Gernsbeim aan den Rijn in de zwavel-natronafdeeling een ontploffing plaats gehad. Het geheele ge bouw werd verwoest. Een arbeider werd op slag gedood. De schade is aanzienlijk. Tot nog 'toe heeft men de oorzaak van de ontploffing niet kunnen vaststellen. Gisteren zou bet algemeene debat beginnen over de werkzaamheid van den Volkenbond in het afgeloopen jaar. Daar echter geen enkele spreker het woord vroeg, werd het debat tot van morgen uitgesteld. Verwacht wordt, dat hedenmiddag besprekingen zullen plaats hebben tus schen den Duitschen Rijkskanselier Her mann Müller en den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Briand. Het onderhoud zal waarschijnlijk buiten Ge- nève plaats vinden. Bijna 3000 mijnwerkers, die werk vonden in de Rotherham MainColliery (Eng.) zijn gisteien met één week opge zegd. Zateidag wordt de mijn gesloten, die reeds IV2 jaar met verlies werkt zonder redelijke kans op beterschap. De commissie voor het verkeerswe zen te Berlijn heeft besloten alle stads- Verkeersmiddelen te Berlijn, n.l. de lucht- spoorwqgen, ondergrondsche spoorwegen, electrisehe tram en autobussen, te. ver eenigen in één verkeersimaatschappij' met een kapitaal van 400 millioon Mark. De politie-president van Berlijn heeft in overleg met het Pruisische Staatscom- missariaat voor het vervol? alle collectes op den openbaren weg verboden met het oog op don last, dien het publiek daarvan ondervindt. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Naar wordt medegedeeld ligt het in het Voornemen van 11. M- de Koningin om met H. K. H. Prinses Juliana op Maandag 10 Sept. een niet officieel bezoek aan jRotterdam te brengen. H. M. hoopt dan te 1.15 per trein van bet Loo aan het Maas station aan te komen. Vervolgens wordt een boottocht gemaakt van ongeveer 2 uren door de Rotterdamsche havens. Te 3.30 begeeft de Kon. familie zich daarna per rijtuig naar de N.E1.N.Y.T.0- Te 4.30 wordt een kleine rijtoer door Rotterdam gemaakt, waarna ongeveer 5 uur de Kon. familie naar Den Haag vertrekt. Huldeblijk Koningin-Moeder. Naar de „Locomotief" meldt is een bedrag van f 16.319.47, bijeengebracht in Soerabaja, Sidoardjo, Modjokerto, Djom- bang, Grise© (en Lamongan), Bodjonegoro en Voeban, begin Augustus opgezonden naar het Centraal Comité te Weltevre den. 1 De stalen spoorrijtuigen. In de fabriekscouxant van „Werkspoor" treffen wij iets aan over de stalen door gangsrijtuigen, door „Werkspoor" te bou wen voor de Nederiandsche Spoorwegen. De opdracht omvat drie rijtuigen 111e klasse en zes rijtuigen Ie en He klasse, volgens ontwerp van den Dienst van Ma terieel en Werkplaatsen der Nederiand sche Spoorwegen'. De rijtuigen der le en He klasse hebben 44, die der Ille klasse 80 zitplaatsen. Da lengte is voor beide gelijk en bedraagt, over de buffers geme ten, 21.80 M. bij een gewicht van circa 50 ton. De rijtuigen zijn bestemd voor inter nationaal verkeer en zijn in verband hier mede behalve met de automatische Wes- tinghouse-rem ook uitgerust met een va- cuumrem-installatie en de Henry-rem. Het geheele remsysteem is zoo ingericht, dat de kracht, waarmede geremd wordt, zich automatisch aan de treinsnelheid aanpast. Naast de stoomverwarming is ook een electrisehe verwarmingsinstallatie aange bracht, geschikt voor i500 en 1,000 Volt, voor de geëlectrificeerde lijnen in Neder land met gelijkstroom, en in Zwitserland met wisselstroom. De indeeling van de rijtuigen is volgens het bekende D-trein-type. Nieuw" is de vorm van bet plaatijzeren dak en die van de plafonds. Tusschen "deze beide is bij de gevolgde constructie een lucht koker ontstaan, welke ventilatie mogelijk maakt. Bij de uitrusting van da coupés is gebruik gemaakt van de nieuwste toe passingen op het gebied van comfort voor de passagiers. Ook de vouwbalgen met kopdeureu toonen de nieuwste verbete ringen Chris! Werkgeversvereniging. Heden werd te Amsterdam de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van de Ghr. Werkgeversvereniging in Neder land onder presidium van den heer F. L. v. d. Bom aldaar. De morgenvergadering, die voor de pers niet toegankelijk was, was geheel gewijd aan huishoudelijke zaken. De jaarversla gen] van secretaris en penningmeester de heeren Mr H. H. Steneker van Amsterdam en B- v. Eesteren van 's Gravenhage, wer den goedgekeurd en laatstgenoemde gede chargeerd voor zijn beheer. De aftredende bestuursleden: ,de heeren J. F. H. Spier pHfÉÉ 'v ÉS Gisterenmorgen heeft "op den weg tusschen Lexmond en Vianen een ernstig auto ongeluk plaats gevonden, waarbij twee personen werden gedood en zes ernstig gewond. De auto wordt door een kraan weer op den weg gebracht. van Amsterdam en Jurrien Veldkamp vau Groningen werden herkozen. Tenslotte werd een vertrouwelijke bespreking ge voerd over het concept program van actie. Na de rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Te half drie ving hedenmiddag de openbare jaar vergadering aan. De voorzitter, dhr F. L. v. d. Bom, hield een' openingsrede, waar in hij de eigen doelstelling der vereeni ging nog eens aangaf en opwekte om onder Gods zegen verder te gaan tot verwerkelijking van het ideaal'. Hierna refereerde de heer A- Reijers, notaris te Rotterdam over „De economi sche beteekenis van Ned.-Indië voor ons land", waarop eenige discussie volgde. Te 5 uur ontving het gemeentebestuur van Amsterdam in de Koopmansbeurs de algemeene vergadering, waarbij over en weer enkele vriendelijke woorden1 ge wisseld werden. Te half zeven zal' men zich vereenigen aan een gemeenschappelijken maaltijd in het gebouw der 'Amsterdamsche Mij. voor Jongemannen, waarna om half negen een reünie volgt voor- de leden met hunne dames. 1 Morgen wordt onder leiding van Ir F. L- v. d. Bom Jr. ingenieur bij de Zui derzeewerken een excursie naar deze wer ken gemaakt via Medemblik en V elendam. Het vijfentwintigste Mitfdenstandscongres te Alkmaar. In de gpoota zaal van het gebouw „De Harmonie" te Alkmaar is vandaag gehouden de algemeene vergadering en een gedeelte van het 25sto Nationaal' jMiddenstandscongres van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond. Het congres wordt morgen voortgezet. Nadat de vele deelnemers verwelkomd waren namens de ontvangende vereeni ging, n.l. de „Alkmaarsche Vereen, voor den Handeldrijvenden. en Industrieelen Middenstand" door haren voorzitter, den heer G. Cloeck, opende de Bondsvoor zitter, de heer Ed. G. Schürmann, do algemeene vergadering met een 'inleidend woord. Vervolgens werden het jaarver slag over 19211928, het financieel ver slag over 1927 en het verslag door de Commissie tot onderzoek der Rekening en Verantwoording, alsmede de begrooting voor het jaar 1929 goedgekeurd. Zulks geschiedde ook met het voorstel van het Algemeen Bestuur tot het machtigen voor het aanvragen der Koninklijke goedkeu ring op de naamsverandering van den Bond in „Koninklijke Vereen. De Neder iandsche Middenstandsbond". Aangenomen werd daarna het voorstel van het Algemeen Bestuur tot het uitspre ken van de wenschelijkheid tot wijziging der Gemeentewet, waardoor aan Gemeen teraden het recht ontnomen zal worden tot heffing eener Zakelijke Bedrijfsbelas ting. Eveneens werd aangenomen een voorstel van de vereeniging „Handel1 en Nijverheid" te Winschoten, om te ijveren voor een strenge handhaving van art. 328 bis W. v. S. (strafbaarstelling der On eerlijke Concurrentie). Na rondvraag werd da Algemeene Ver gadering gesloten. In het hierop onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer Ed. G- Schür mann, gehouden Middenstandscongres kwam aan de orde het prae-advies van den heer S. P- Lips, penningmeester van den Kon. Ned. Middenstandsbond, inzake „Het ontwerp van Wet tot wijziging van de Ziektewet". Spr. kwam tot de volgende conclüsien: 1. De verplichting voor de werkgevers, voortvloeiende uit art. 1638 c. B-W- en de door de werkgevers vrijwillig getroffen aanvullende voorzieningen bij ziekte hun ner arbeiders, gaan thans reeds aanzien lijk verder, dan hun aandeel! in de ver plichtingen, welke de Ziektewet op zou leggen. Voor zoover de voorziening bjj ziekte voor de arbeiders onvoldoende ge acht moet worden, is dit uitsluitend te wij ten aan het feit, dat die arbeiders zélf in verzuim zijn. 2. Ziekterisico voor den arbeider en het risico van ziekengeldbetaling voor den werkgever zijn twee volkomen ongelijk soortige risico's. 3. Het risico van ziekengeldbetaling is voor den werkgever in het algemeen 'géén object van verzekering. Verzekerings- dwang ten aanzien daarvan beteekent het leggen van overbodige improductieve las ten op het bedrijf en is daarom niet te aanvaarden. Volkomen vrijheid dient voor den werkgever geschapen te worden het ziekengeldrisico als tot nu toe, zelf te dragen. 4. Aan het in de wet neergelegde begin sel van pariterisch dragen der kosten, behoort een uitvoering gegeven te worden, welke dat beginsel niet tot een wassen neus maakt. Het afhouden der halve pre mie door den werkgever van den werk nemer is zuivere theorie en Is, althans voor de groote massa der middenstanders werkgevers practisch onmogelijk vol' te houden. Premieverzekering tusschen werk gever en werknemer is derhalve niet te aanvaarden als een ernstig bedoelde po ging om de arbeiders de helft van de ziekteverzekering te laten betalen. Een betere oplossing is te vinden, door aan ieder van de beide partijen de zorg voor een deel van den in de wet genoemden termijn van 26 wekentoe te wijzen. Naar Amerika. De heer C. J. Doorschodt, algemeen secretaris van het Ned. Jongelingsverbond en oud-bestuurslid der Chr. Jongemannen- vereeniging te 's Gravenhage, is voor een jaar naar Amerika vertrokken, zulks in ppdracht van het N.J.V. Hij zal' te Springfield een cursus voor Jeugdleiders bijwonen. Het Leger des Heils. De beer W. H. Howard, die 10 jaar het Leger 'des Heils in Nederland aan gevoerd heeft en een dezer dagen naar Zwitserland vertrekt om daar als „Com missioner" de leiding van het leger te aanvaarden heeft gisteren een aantal ver tegenwoordigers van dagbladen in het hoofdkwartier ontvangen, gelijk bleek voornamelijk met de bedoeling om bij zijn scheiden in ruimer kring bekend te ma ken, dat zijn arbeid in ons land hem een groote voldoening heeft gebracht. Geheel in den geest van den stichter, zoo zeide hij, heeft hij getracht om het Leger des Heils hier te doen zijn niet alleen een organisatie voor het prediken van Evangelie maar ook voor het bren gen van moreelen en stoffelijken steun aan de meest verworpenen, die daaraan het meest behoefte hebben, onverschil lig tot welke godsdienstige gemeenschap zij behooren. In de tien jaren van zijn arbeid in ons land is het leger sterk gegroeid, ook zijn zendingswerk in de Oost en in de West. Vooral hét sociale werk, en met name het reclasseeringswerk, bloeit in geen enkel land zoo als in Nederland en de heer Howard zeide ervan overtuigd te zijn, dat voor het leger in ons land op dit terrein toch nog mogelijkheden voor een mooie ontwikkeling liggen. Nederiandsche Jaarbeurs. De Jaarbeurs te Utrecht werd gisteren bezocht door een gezelschap kooplieden van het Einzelhandelsverband des Krei- ses Lennep in Rheinland, onder leiding van den syndikus dr Pleuser. De vice- voorzitter van den raad van beheer, jhr A. H. Op ten Noort, verwelkomde de bezoekers en sprak er zijn vreugde over uit, dat de Nederiandsche Jaar beurs hoe langer hoe meer belangstelling begint te trekken in de kringen van bui tenlandsche inkoopers. Dr Pleuser bracht uit naam van het gezelschap dank voor do ontvangst en deelde mede, dat ook bij andere organisaties op handelsgebied in het Rijnland plannen bestaan, excur sies naar de Nederiandsche Jaarbeurs te organ iseeren. Do Duitsche bezoekers zullen twee da gen ter Beurs verblijven. De Nederiandsche Spoor wegen. Naar wij vernemen, zal bij de Neder iandsche Spoorwegen aan 600 groenten- 1 wagens, 320 veewagens en 50 kaas wagens, volgens overeenkomst, de Kunze- Knorr-rem worden aangebracht. In Duitschland, waar men de Westing- houserem heeft afgeschaft en er geen remmers op na houdt, is op de goede rentreinen de Kunze-Knorr-rem overal in gevoerd. Daardoor heeft men het voor deel verkregen, dat goederentreinen veel vlugger kunnen stoppen dan in ons land. De bovengenoemde wagens zullen dus voortaan, ais die rem is aangebracht, ook in de Duitsche goederentreinen op genomen kunnen worden. Naaml. Vennootschappen. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal de Minister van Justitie op Za terdagmiddag a.s. installeeren de commis sie van voorlichting inzake de openbaar making van de jaarstukken van Naam- looze Vennootschappen. Zilverbons. De minister van financiën maakt be kend, ter voldoening aan art. 6 der wet van 6 Aug. 1914, dat in de maand Aug. 1928 bij de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht 700.000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons k f 2.50 van den bij Koninklijk besluit van 14 Juni 1918 (Staatsblad no. 357) bepaalden vorm. De gouverneur van Curasao. De minister van kolohiën maait be kend, dat luidens de desbetreffende tele grafische ambtsberichten de afgetreden gouverneur van Curasao, mr N. J. L. Brantjes, 30 Augustus evengenoemd ge west heeft verlaten en dat diens tijde lijke vervanger, de waarnemend procu reur-generaal bij het hof van justitie al daar, mr M. van Dijk, daarop het bestuur over Curat^ao heeft aanvaard. De staking aan „De Schelde". De staking bij de scheepsbouw- en ma chinefabriek „De Schelde" te Vlissingen duurt nu reeds vier maanden ,en het einde is nog lang niet in zicht. Hoe de stakingsleiding het conflict thans aanziet daarover had „Het Volk" een onderhoud met den voorzitter van dien Alg. Ned. Metaalbewerkersband, den heer P. Danz. „Het conflict bij „De Schelde", zei deze, is grooter in beteekenis geworden. Het is uitgedijd van een simpel loonconflict tot een strijd om de macht. Het verschil tusschen het aanbod der werkgevers en dat, wat de arbeiders bereid zijn te aan vaarden is zoo g'ering, dat het argument, als zou het bedrijf het niet kunnen beta len, gewoonweg absurd is. Het verschil is niet meer dan 1 k 2 cent per uur. De moeilijkheid zit dan ook niet in het loonconflict. Maar de directie en de Metaalbond meenen, dat de arbeiders zon der meer het overwerk hebben te ver richten, waarvoor de directie vergunning mocht verkrijgen. Zij meenen, dat de ar beiders, noch hun organisaties, recht heb ben om mee te spreken. De arbeiders zijn wel bereid over te werken, als het bedrijf het noodig heeft. Zij zijn niet bereid om over te werken, als zij de motieven niet kennen." „Heeft u nog iets bemerkt Van d'e nieuwe maatregelen, 'die de Metaalbond verklaarde te zullen overwegen, als de staking op zeker tijdstip nog voortduurde? Dat oogenblik is toch al voorbij?" „Niets van vernomen", was het ant woord van den heer Danz. „Natuurlijk be staat nog steeds de kans, dat de Metaal bond iets onderneemt, om ons jot werk hervatting te nopen." „Bedoel je daarmeé een 'uitsluiting?" „Wat moeten zij anders doen? Wij wachten rustig af. Uit het feit, dat wij steun van het N.V.V. hebben aangevraagd op een tijdstip, dat onze kas nog paraat was, moge blijken, dat wjj met een der- gelijken maatregel rekening houden en er min of meer op zijn voorbereid. De staking zelf levert ons geen moeilijkheden op. De arbeiders denken er niet aan om het werk te hervatten en wij denken er niet aan om daartoe te adviseeren. Zoo dat als van de werkgevers geen nieuwe voorstellen komen, er geen aanleiding is te verwachten, dat er spoedig een einde aan het conflict zal komen. Stichting Vrederust. Ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin waren gisteren op de Stich ting Vrederust verschillende feestelijk heden georganiseerd, die dank zij het fraaie weer en Hen goeden geest die er onder allen heerschte, een uitstekend verloop hadden. Gister morgen om 9 uur trok een feestelijke stoet, waarbij: zich verschillende praal wagens en tal van versierde rijwielen bevonden over de 'Stichting. Daarna wer den verschillende volksspelen gehouden en werden de patiënten en het persei neei op versnaperingen onthaald. Gister middag werden door het personeel ver schillende spelen gehouden en werden allen weer getracteerd. Het muziekkorps van het personeel luisterde de feestelijk heden. op. Goes. De ringrijderij-commissie, onder afdeeling van de Vereen, voor Vreemde lingenverkeer ontving van 't bestuur van de „Nenijto" te Rotterdam de uitnoodi- ging op de „Nenijto" een ringrijderij te organiiseeren. De Commissie beeft deze uitnoodiging aangenomen en zoo zal dan nu op 18 Sept. a.s. een dertigtal Zuid-Bevelandsche boeren en boerinnen naar Rotterdam gaan om daar oen ouder lingen ringrijderij-wedstrijd te houden. De Ontvanger der Registratie en Domeinen (Ravelijn nr. 1) herinnert de Besturen van Vereenigingen volgens de wet van 1855, welke ongezegolde leden- registers door de leden mede ondertee- kend aanhouden, er aan, dat zij vóór 7 October 1928 aan den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Goes (Rave lijn nr. 1) do verschuldigde zegelrechten, zonder betaling van boeten kunnen vol doen; de ledenregisters moeten daarbij ter inzage worden verstrekt. Wij verzuimden gisteren nog te mel den, dat de beide muziekgezelschappen Euphonia en Hosanna Maandag ook den heer P. de Wolf, kantoorbediende bij de firma Van Heel en Co, een serenade brachten vanwege het feit, dat hem de eere-medaille in zilver van de Oranje- Nassau-orde is verleend. Gisteravond was voor Hosanna weer verzamelen ..geblazen en bracht het zijn voorzitter den heer H. Janse, een sere nade, ter gelegenheid van zijn 60sten jaardag. Nadat een marsch voor de wo ning van dhr Janse was gespeeld, felici teerde dhr A- M. Duijvewaard, secr. van Hosanna, namens de vereeniging den heer Janse. Deze dankte hartelijk voor de ge lukwenschen. Nadat nog een paar nurn mers waren gespeeld, werd ten besluite een korte wandeling door de stad ge maakt lerseke. Voor de vereen, voor Chr. Winterlozingen alhier hoopt a.s. Vrijdag op te treden de heer J. Moerdijk, oud-insp. v. h. onderwijs in Z>uid-Afrika. De heer Moerdijk, oud-Iersekenaar, bracht ruim 40 jaren door in Z-Afrika, en heeft daar al het lief en leed van die jaren mee gemaakt. Zoo iemand kan wat vertellen. We vertrouwen dan ook, als de heer Moerdijk a.s. Vrijdag over Z.-Afrika ver telt, dat de zaaL van Eben Haëzer ge heel gevuld zal gijn met belangstellen/- den in het lot van bun stamverwanten in .Z.-AErika. Kloettfitfft. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: Johanna Huissen, dienst bode A 119, van Baarland. Vertrokken: Ja. Gelók, dienstbode, naar Wolphaartsdijk; C. P. en "P. C. Goeree, zonder beroep, naar Rotterdam; W. Goe ree en gezin naar Ned. O.-Indië; Janna de Kok, dienstbode naar 's Heer Abts- kerke; J. A. G. L. Neijnbuur, koopman, naar Rotterdam; L. Reijerse geb. Walker, zonder beroep naar Goes. Kapelle. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: Aa. Fa. Planting, zonder beroep, D 102 Q van Heemstede; H. Quinten, landarbeider A 250 van Kat tendijke; Eth. Burger, zonder beroep, A 221 van Vlissingen. Vertrokken: J. A. van Driel, arbeider, naar Nunen, N.B. Boterstraat 357 g; J. Kloosterman, arbeider, naar Schore B 18; M. J. Verhulst, soldaat mil. politie, naar Loosdrecht A 17; A. Verhulst, dienstbode, naar Kruiningen; A. van Boven, bakkers knecht, naar Ritthem, Zuidwatoringstraat 115; Th. de Klerk, notarisklerk, naar 's Gravenpolder B la; A. de Waard, sla gersknecht naar Nieuw en St.* Joosland. Onder zeer veel belangstelling wer den gisterenavond door de lichtstoet- commissie 'de prijzen uitgereikt. De jury had de groepen verdeeld in: mooie, ori- giueele en vermakelijke. De le pr. „mooie" behaalde Olympia te Kapelle en Janna de Visser en Co., de 2e pr. Gorri Groenleer en de 3e pr. Adr.a Daane en Co; le pr. „vermakelijke" de Pegasus, de 2e pr. de Dames Kramer, de 3e pr. de Groene en van Stel; le pr. „origi- neele^ Zuster en Co., 2e pr. Leni Klap en Co.; 3e pr. van der Kuijl. Schore. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: Jan Kloosterman en ge zin, koopman van Kapelle. Vertrokken: M. J. Zuijdweg, bakker, naar Noord-Amerika; Neeltje Goud, dienstbode naar Goes, Beestenmarkt 14: Clara Prudentia Aertssens, dienstbode naar Vlissingen, Bloemenlaan 14; A. Stroosnijder, los werkman, naar Goes, Noordeinde 10; Willem Zuijdweg, los werkman, naar Vlissingen. Wissefikerke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Vertrokken: Marina Paulina Barensc, z. b. naar Colijnsplaat; Thona P. Jero nimus, z. b. naar Koudekerke; Jacob Vier gever, iandb.kn. naar Zierikzee; Gomelis Ketelaar Cz., z. b. naar Haarlemmermeer; Maatje C. Sturm, dienstb. naar Goes; Pieter C. Bouterse, landarb. naar Colijns plaat; Neeltje Sia Lamain, z. b. naar Goes. Domburg. D'e vorige week werd alhier het 15.000e bad in dit seizoen ge nomen. 'Het hoogste aantal baden tot nu toe gedurende een seizoen genomen be droeg 13.551 in 1926. Souburg. Zaterdag j.l. had de jaarlijk- scbe ringrijderij op de Groote Abeel© be gunstigd door mooi weer plaats, lan 12 tot 5 uur werd om de gekregen en gekochte prijzen gereden. Daarna om den wisselbeker geschonken door de heeren v. d. Ven. ea'Theuae. Deze viel ten deel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2