No. 287 Woensdag 5 September 1928 42e Jaargang VAN H00GER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. FEUILLETON Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het Katholieke stembus-program. De opmerking is gemaakt dat de Roomsch-Katholieke Staatspartij blijkens 't door haar gepubliceerde concept-program voor hernieuwing van de rechtsche sa menwerking weinig Übhijnt te gevoelen. Zelfs is de gedachte geopperd, dat met opzet enkele punten zouden zijn opgeno men, waarvan men wist, dat deze bij de andere rechtsche partijen opi verzet zou den, stuiten. Men heeft dit afgeleid uit het feit, dat in de principieele paragraaf gespro ken wordt van handhaving en doorvoering der Katholieke staatkundige beginse len in wetgeving en bestuur, terwijl verder o.m. gevraagd wordt: wegneming van de belemmering van de vrijheid van .gods dienst-uitoefening, neergelegd in Art. 177 van de Wet op de Staatsinrichting van Nederlandsch-Indië, een wensch die in Christel. Historischen kring volstrekt niet iwordt gedeeld. Deze opmerkingen snijden echter, naar 't ons voorkomt, geen hout. Samenwerking behoeft niet, sterker, mag niet gepaard gaan met loslating van het eigen standpunt en verdoezeling van het eigen beginsel. Integendeel, een gezonde samenwerking kan eerst worden verkregen wanneer de betrokken partijen ieder voor zich, met beide voeten staan op den grondslag van hunne beginselen. Geschiedt dat niet, dan, is er geen innerlijke kracht, en zal men ook gezamenlijk nooit tot eenige krachts ontplooiing in staat zijn. Terecht schreef ,pr W;. J. Aalders in! ander verband in „Stemmen des Tijds"; („Eenheid, die op verdoezeling van tegen- stollingen berust, is onecht en niet duur zaam of vruchtbaar. Alleen die eenheid, welke rekening houdt met de werkelijke tegenstellingen en hetzij ondanks deze of krachtens een dieper dati deze liggen de overeenstemming zich van het ver bindende element bewust is, heeft waar de en kracht." Dit geldt ook vanl politieke samenwer king. De verschillende partijen gaan de ver kiezingen in onder eigen banier. De Antirevolutionairen en de Chr.-His- torischen, zullen er geen oogenhlik aan denken terwille van welke samenwerking ook hunne beginselen te verloochenen en .hunne specifieke wenschen op den achtergrond te dringen. Wanneer dan ook straks de Anti-revo lutionaire partij en de Ghr. Hist. Unie hun eigen banier zonder eenige terughou ding ontplooien en voor hunne beginse len propaganda maken, teneinde den "in vloed daarvan zooveel mogelijk te bevor deren, dan volgt daaruit allerminst dat zij dus vanl geen samenwerking met an dere partijen willen weten. De zaak zou eenigszins anders' staan, indien een 'dezer partijen kans had de meerderheid in het parlement te verwer ven. Nu dat echter niet het geval is, zullen ze zich of als oppositiepartij geheel op eigen terrein 'terug hebben te trekken, of, indien dat met hunne verantwoordelijk heid jegens Vorstin en ^Vaderland niet is overeen te brengen, moeten nagaan, op welko wijze de beginselen die zij in 't algemeen voorstaan, op de beste wijze door samenlwerking met andere partijen kunnen worden, gediend. Zoo nu hebben we ook het Katho- lieke program te bezieni. Naar het Engelsch. HOOFDSTUK XX. In den laten herfst, trouwde John, Ur sula March. Hij was 21 en zij 18. 'tWas zeer jong te jong wellicht zouden ver standige menschen zeggen en toch ge- oi ik, dat er somtijds een dubbele ze gen valt op verbintenissen als deze. Een goed en heilig huwelijk, een echt huwe- P int liefde, 'tmoge vroeg of laat zijn, k' ~~umet wezen gezegend en geluk- T ,"'aar zij hebben de beste kans op de i '^a elkander juist op den drempel ,.s,levens ontmoeten en samen 'stevens hart aanvaar'fen» met vrije, frisscha der ^makkelijk de een naar den an- da vor®end, rij,k in al den rijkdom van honn i vlu§ om genieten, moedig eri (W l om te verdragen. Zoo waren J. "«den. Ood zegene henl 9 trouwden heel eenvoudig, daar zij vendf ®eeu naast0 familie hadden. Bo- was John seer sterk van mae- Eln wanneer we dat doen, dan blijkt al' dadelijk dat in dit program zeker niet wordt aangestuurd op een samenwerking met Vrijz. Democraten en goc. Democra ten. In den aanhef toch wordt aan den wensch tot handhaving, en doorvoering der Katholieke staatkundige beginselen het volgende toegevoegd: vooral1 ten aan zien van het hooghouden van 'het ge zag!, de verhouding tusschen gemeenschap en individu, het huwelijk en de ouder lijke macht en' de bestrijding der open bare onzedelijkheid." We hebben hier te doen met eischen die aan de uiterste linkerzijde zeker geen in'stemming zullen vinden. Ook wat er nieit in het program staat is in dit verband van beteekenis. Er zijn twee punten die de Katholieken uit den aard der zaak gaarne zagen ver wezenlijkt, n.l. herstel van 't gezantschap bij het Vaticaan en processievrijheid. Welniu, deze dingen kunnen ze krijgen. Soc. Democraten en Vrijz. Democraten zijn gaarne bereid aan deze verlangens te voldoen, als daarmede de Roomsch-roo- de coalitie eeni feit kan worden. Het feit echter, dat deze punten op den achtergrond werden gedrongen, dat er zelfs niet van ,wordt gerept is wel' een bewijs, dat vooralsnog herstel van 11e parlementaire verhoudingen in, deze rich ting niet wordt gezocht. Elen andere vraag, is of met dit pro-gram samenwerking met de andere rechtsche partijen mogelijk moet worden geacht. Orkaan in de Krim. Volgens een bericht uit Moskou heeft in de Krim een orkaan gewoed, waarbij ook menschen zijn omgekomen. Alleen te Se- bas topoi zijn reeds 7 personen om het le ven gekomen. De wijnbergen en de landerijen hebben door den hevigen regen veel geleden. Het spoorwegverkeer tusschen Sebastopol en Simferopol is verbroken. Ontoelaatbare Sovjet-propaganda. Het Russische opleidingsschip „Lenin grader Sowjet" is Zondag te Wisby (Zw.) aangekomen. Aan den wand van het schip werd na de aankomst een reeks agitatori sche geschriften in de Zweedsche taal aangeplakt. Naar het ministerie van buitenlandsche zaken meedeelt, heeft de Russische gezant te Stockholm den Zwee-dschen minister van buitenlandsche zaken zijn leedwezen hierover uitgesproken en beloofd, dadelijk maatregelen te zullen nemen, opdat het opleidingsschip de Zweedsche wateren zal verlaten. De ontwapeningsconferentie. Volgens den correspondent van de „Echo de Paris" te, Genève zijn -de verte genwoordigers van Frankrijk en van de kleine entente tot de slotsom gekomen, dat het goed zal zijn, de on twapenin gs- conferentie 'tot 1930 te verda gen. Men is -n.l. van opvatting, dat -het welslagen der conferentie in hooge mate afhankeljjk is van de ontspanning in Europa. Deze ontspanning kan slechts door éón gebeurtenis worden teweeg gebracht, n.l. een algemeene regeling der schulden van ning, dat zulk ©en plechtig feest als een huwelijk, door uiterlijk verto-on slechts ontheiligd werd. En zoo wandelde, -op een gouden herfst morgen, Ursula de kerk in, met haar -eenvoudig wit mousselinen japon, en John en zij, legden hun plechtige belof ten af, waarbij- niemand tegenwoordig was, behalve de Jessops en ik. Daarop gingen zij een paar dagen op reis zij gingen heen, zonder verto-oning of tra nen, geheel gelukkig vrouw en man. Toen ik thuis kwam en vertelde, wat er gebeurd was, scheen mijn goede vader weinig verbaasd. Hij had uitdrukkelijk verlaagd, dat men hem van de bruiloft niets zou vertellen, voor alles voorbij was hij haatte bruiloften. „Maar nu 't gebeurd is, is 't misschien 't beste", zeide hij norsch. „Zij lijkt een vriendelijk jong ding; verstandig zelfs voor eene vrouw." „En aardig ook, vader?" „Ja, maar aardigheid is bedrieglijk en schoonheid ijdel. Dus de jongen is weg," en hij zag rond alsof hij John miste, die sedert zijn ziekte bij ons thuis had gewoond. „Ik heb 'twel gedacht, toen hij me goedenavond wenschte en mij vrijaf vroeg, voor een reis. Dus hij is ge trouwd en weg! Komaan, Phineas, ga jij bij je ouden vader zitten; ik ben bij), dat gij altjjd, ongetrouwd bljjvea zult." de schadevergoeding en der oorlogsschuld, met in aansluiting daarop de ontruiming van het bezette gebied. Hierbij zullen -de Vereenigde Staten een belangrijke rol moeten spelen, doch dit is eerst na afloop der presidentsverkiezin gen. in de Vereen. Staten te Verwachten. Prof. Van Eysinga. Prof. v. Eysinga, bestemd om opnieuw voorzitter -der vierde Volkenbondscommis sie te worden, heeft hiervoor moeten be danken, omdat hij. 15 September reeds weer naar Nederland -zal moeten terug- keeren, in verband met de overdracht van het rectoraat van de universiteit van Gro ningen, waar hij dit jaar rector magni ficus is. Prof. v. Eysinga heeft echter aangeno men het lidmaatschap van -de belangrijke agenda-commissie, -die aan den volken hond voorstellen moet -doen, omtrent de wijze van behandeling van drie belang rijke onderwerpen der agenda, n.l.: 1. De verkiezing van een nieuwen rech ter in het Haagsche Internationale ge rechtshof, in de plaats van den Ameri kaan Moore. 2. Den houw van het volkenbondspaleis. 3. De al- of niet herkiesbaarverklaring van Spanje, als nietpermanent lid van den volkenhondsxaad. De Stinnes-zaak. Over de frauduleuze affaires, die aan Stinnes worden toegeschreven, weet het „Berl. Tagebl." 'het volgende mede te doe len: Zooals men weet, bevond de firma Stin nes zich in 1923 in zeer moeilijke finan- cieele omstandigheden, vooral Hugo Stin nes junior, -die zich in den herfst van 1925 met al zijn ondernemingen onder het toe zicht der Darmstadter- en Nationalbank had moeten stellen. Begin 1926 moet hem nu door zijn par ticulieren secretaris von Wal-dow eener- zijds en zijn Hamhurgschen zaakbeheer der anderzijds elk één der zaken voorge steld zijn, die thans beide voorwerp van het justitioneel onderzoek uitmaken. Beide zaken hebben betrekking op het te gelde maken van stukken van de oude uitgave. Het Duitsche rijk had zich namelijk in een verdrag met Frankrijk, dat op 16 Juli 1926 in de „Reichsanzeiger" gepubliceerd werd, verplicht, tot een bepaald tijdstip aan Fransche bezitters van stukken oor- logsleening -de inlevering van stukken ou-de uitgave mogelijk te maken. Als uiterste dag voor inlevering was 20 No vember 1926 vastgesteld. Niet alleen kon den stukken oorlogsleening worden inge diend, maar ook vorderingen. Nu moeten volgens Stinnes von Waldow en zijn Hamburgsche zaakbe-heerscher bij hem gekomen -zijn en hem de financiering van oorlogsleeningsaffaires hebben voor gesteld op de volgende wijze: Een Fransch consortium had een groot aantal „vorderingen" overgenomen. Stinnes zou nu 'het Fransche consorti um financieren om de doorvoering der affaires mogelijk te maken. Dit deed Stin nes en stak, naar zijn zeggen, niet meer dan 400.000 Mark in de heide hem voor gestelde affaires. Het consortium bestond uit een uit Frankrijk uitgewezen mijnheer Schraud en een te Parijs levenden Oostenrijker Lewit. Wij gingen bij eikander zitten, mijn vader en ik; en terwijl de oude man in nadenken verzonken, zijn pijp rookte, zat ik te denken aan de winteravonden, toen wij beiden, jongens, v-o-or den haard hadden geluierd. Hij was nu een ge trouwd man, het hoofd van een huishou ding; anderen hadden een recht het eerste, "beste, heiligste recht op die liefde, welke eens voor mij alleen placht te wezen; en 'hoewel 'teen volmaakt ge lukkig en hoopvol huwelijk was, ofschoon ik blij: was met en om mijn broeder, toch was 'twel droevig om hem te moeten missen uit ons huis, om te gevoelen, dat zijn jongelingsdagen geheel voorbij wa ren. Maar ik was dit gevoel natuurlijk geheel te boven gekomen, of ten minste had ik 't onderdrukt, toen ik, nadat John met zijne vrouw thuis gekomen, hen in hun eigen huis ging opzoeken. Ik had 't huis slechts één keer te voren gezien; 't was een oud woonhuis, dat mijn vader had gekocht tegelijk met den korenmo len, midden in de stad, de frontvensters zagen uit op de straat en de tuin aan den achterkant was ingesloten door vier stee- nen muren. Het was in 't geheel geen woning voor een jonggetrouwd paar. Ik was bang, dat zij, dat ook zouden vinden, al was John -ook de laatste beide maan den bezig geweest, 's morgens vroeg en 's avonds laat, aan de dierbare taak om Deze lieden hadden, tezamen met een Amsterdamschen bankier, te Parijs een „bank" opgericht, die zich uitsluitend met den aankoop van Duitsche staatsfondsen bezighield. Goldwurm was de agent dezer ohscure onderneming te Amsterdam. Hij bezorgde voor de door de „bank" aangekochte oorlogsleeningstukken de de posito-bewijzen van niet-bestaande Ne-der- landsche banken. De Parijsche centrale, d. w. -z. de heeren Schraud en Lewit, hadden dan nog slechts de taak, in Parijs personen te zoeken, die zich bereid verklaarden, eigendomsverkla ringen voor de stukken te onderteekenen, m. a. w. valsc'he heëedigde verklaringen af te leggen. Onder deze personen bevindt zich ook een vroeger Fransch parlementslid, dat zich als -eigen-aar van niet minder dan 28 millioen Mark waarde aan leeningstukken moet hebben uitgegeven. Hugo Stinnes stelt zich nu op het standpunt, dat hij van al deze -dingen niets geweten heeft en niets heeft kunnen we ten. Doch zijn verklaringen zijn in strijd met die zijner beide employé's. De Emgelsc'h-Fransche vloot- overeenkomst. Uit mededeelin-gen Van Fransche1 gede legeerden te GenèVe kan een vrij goed beeld worden samengesteld van den in houd van de Engelsch-Fransche vl-oot- ove-reenkomst. Zij' zou drie hoofdpunten bevatten 1. Onderzèe'booten beneden 600 ton worden niet begrepen onder de beperking der bewapening. 2. Kruisers met kleiner geschut dan 17 c.M. worden van de algemeen© ont wapening uitgesloten. 3. Kleine torpedo-vaartuigen én andere hulpschepen zullen niet in het ontwape ningsplan worden opgenomen. Het bezwaar van Amerika is gegrond op de overweging, dat tengevolge van de-ze overeenkomst kruisers met geschut van 20 c.M., een kruisertype dat in Ame rika Veel voorkomt, in aantal beperkt zullen worden, terwijl de lichtere types, die veel in Engeland voorkomen, buiten de beperking zullen vallen! Daar hebt ge 'tweer. Ieder land wil gaarne een ander ontwapenen! De Engelsche vakbeweging en bel communisme. Het belangrijkste feit op het congxès van het Engelsche vakveTbond te Swan sea was de aanneming met overgroot© meerderheid Van een door den bond van spoorwegambtenaren voorgestelde motie, waarin het bestuur wordt opgedragen maatregelen te nemen om de vakbeweging van communisten te zuiveren. De Franec'he Oceaanvliegers. Wij meldden reeds, dat 'de beide mili taire vliegers Assol-ant en Lefehre, gister morgen te 7.03 min. Voor hun Oceaan- vlucht gestart zjjn. Behalve een op den dag van de onder- teekening van het Kelloggpact gab-oren en Briand-Kellogig gedoopt hondje, bevindt zich aan boord no-g een zekere Arm-and Lotti, zoon Van een hekenden Parijschen li hoteleigenaar, die zich voor zijn familie onder den naam „LeVy" verborgen heeft -gehouden. Ondanks het feit, dat zijn va der helm door detectives heeft laten vol- 't klaar te maken voor zijn jonge vrouw. Hij kon niet veel doen, want ik wist, dat 't derde deel van mijn vadar's zaak slechts -een matig inkomen o-pbracht. Maar de muren en deuren waren op nieuw geverfd en opgestreken („mijnheer deed alles zelf" merkte de trotsche, kleine dienstmeid Jenny op, Jem Watkin's beminde. Ik had de dienst zelf voor haar gevraagd van mevrouw Ursula). Ofschoon maar weinige vertrek ken gemeubeld waren en dan nog hoogst eenvoudig, was alles toch met z-org en smaak gekozen; de kleuren pasten goed bij elkaar en alles was netjes. Zij waren aan 't tuinieren, John Hali fax en zijn vrouw Ja. ,zijn vrouw want hij was nu ©en getrouwd man. Zij- zagen er beiden zoo- jong uit; hij was, in knielende houding, bezig met verplanten en zij stond naast hem, met de hand op zijn schouder de hand met den trouwring. Hij lachte om iets, dat zij had gezegd. Geen van beiden hoorde mij ko-men, tot dat ik vlak bij hen stond. „Phineas! welkom, welkom!" En on stuimig drukte hij mij eenige keeren de hand; zoo deed ook Ursula, blozend. Zjj noemden mij beiden „broeder" en waren beiden even hartelijk, als ooit een broe der of zuster wezen kon. Wjj gingen binnen en da jonga vrouw Binnenland. Maatregelen 'tot bestrijding van de vee- smokkelarij. De Koningin en de Prinses brengen a.s. Maandag een bezoek aan Rotterdam. Alg. verg. van de Chr. Werkgeversver- eeniging. Buitenland. Orkaan in de Krim. Geen ontwapeningsconferentie vóór 1939. Bijzonderheden over de Stinnes-affaire. Typhus in Duitschland. Dr.H.NANNING'S HAEMOFERRIN Bloedvormend versterkingsmiddel ƒ2.60 p.'/t flesch, ƒ1.60 p Vz flesch gen, wist hij hedennacht om twee uur in de cabine van het vliegtuig te komen en tot het ivertrek van het vliegtuig daar te blijven. De vliegers rijn echter gistermiddag 4 uur 40 min. te Casablanca op de Marok- kaansche kust geland, ofschoon hun plan was geweest tot Horta op de Azoren door te vliegen. Een lekke olieleiding dwong hein tot dalen. Een zonnige zomer. Groot-Brittannië heeft den zonnigstem zomer gehad sinds 1911. In Londen wa ren in de laatste drie maanden 702 uren zonneschijn tegenover 460 in dezelfde maanden van het vorige jaar. De Ver. Staten, Canada en Engeland. Uit statistieken, te New-York (stad) ge publiceerd, blijkt, dat Canada in de plaats is getreden van Engeland als beste klant van ide Ver. Staten. Canada kocht van die V-er. Staten in het fiscale jaar (ein digende 30 Juni '28), voor 172.000.000 pd.st. aan Amerikaansche waren. Enge land voor een bedrag van 160.000.000 pd.st. De Ver. S-taten hebben thans in Canada ongeveer duizend fabrieken, terwijl Ier door de Unie voor 600.000.000 pd. st. in Canadaesche ondernemingen is belegd. De typ'husepidemie in Duitschland. De typhusepidemie in Oost-Pruisen heeft reads een tweede slachtoffer ge- eis-cht. In den loop Van den nacht van Maandag op Dinsdag is een jonge man aan de riekte bezweken. Van de patiën ten, die in observatie worden -gehouden, omdat men rekening moet houden mat de mogelijkheid, dat zij aan typhus lijden, heeft men bij1 één typhus en bij een an daren paratyphus geconstateerd. Een aan tal in het ziekenhuis vertoevende patiën ten is reeds aan de beterende hand; een van hen is reeds als genezen uit hei, ziekenhuis ontslagen. Het aantal typhusgeVahen te Bonn breidt zich uit. Meer dan honderd Ver dachte patiënten zijn opgenomen. Twaalf gevallen van typhus zijn reeds vastge steld. Vijf der patiënten rijn reeds over leden. I liet ons haar nieuwe woning zien; wjj zagen -en bewonderden alles tot 'twasch- hofc toe; daarna gingen we in de zitka^ mer en na de the© begon Ursula hare boeken te rangschikken, sommige op schapen, welke zij me trotsch vertelde, dat John zelf gemaakt had en sommige op een oude piano, welke hij ergens had opgedaan en welke goed was om er boe ken op te zetten, gelijk hij zeide, aange zien Ursula niet een, geheel volmaakte, jonge dame was en niet zingen of spelen kon. 1 „Maar je Vindt de piano toch niet lee- lijk, Ursula? 'tis een idee van me; weet ge, dat ik nog een vage herinnering bezit, dat mijn moeder eens op zulk een ding placht te spelen?" „Je heht me nooit iets van je moeder verteld 1" Lang geleden wist je reeds, wiien je ging trouwen John Halifax, die geen vrienden, geen verwanten had en wiens ouders hem niets hebben nagelaten dan zijn naam." 1 „En kunt ge hen je herinneren?" „Mijn vader in 't geheel niet; mijn moeder zeer weinig." „Ën heb j-e niets, wat eens aan hen be hoorde?" (Wordt vervolgd.; mmm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1