No. 286 Dinsdag 4 September 1928 42e Jaargang VAN H00GER ORDE. FEUILLETON Buitenland. Belangrijkste Nieuws. VOORKOMT TANDBEDERF NI VA TANDPASJA 75 cta.per Vt tube. ZSda.p. Va tube. Binnenland. Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertenfiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Naar Coalitie-herstel? Naarmate de verkiezingen dichterbij ko men neemt ook de belangstelling toe voor de vraag of de dusgenaamde coalitie, de Samenwerking tusschen de rechtsche par tijen zal worden hersteld. Die samenwerking is er ook nu nog wel, inzonderheid in de Provinciale Sta ten'en in tal' van Gemeenteraden, maar zij draagt meestal niet een officieel ka rakter en is vaak een gevolg van het feit dat de betrokken partijien eikaar tel kens weer „vinden". Komt b.v. de verkiezing van Gedepu teerden of van wethouders aan de orde, dan komt in verreweg de meeste geval len onwillekeurig de gedachte aan samen werking op, en komen onderwerpen, die een min of meer principieel karakter dra gen ter tafel, dan ziet men slag'op slag dat de scheiding tusschen links en rechts zich als vanzelf voltrekt. Br is dan aan beide kanten' van een cloalitie 'geen sprake, maar er is een spontane samenwerking tusschen hen die elkaar in principe het naast staan. Het bloed kruipt d.u eenmaal waar het niet gaan kan. Hetzelfde zieü we ook in de Eerste en de Tweede Kamer. In November 1926 zijn de drie rechtsche partijen, die tot dien tijd gezamenlijk de basisvormden waar op het Kabinet steunde, uit elkaar gegaan, maar na dien hebben we toch telkens weer kunnen jzien, dat de rechter zijde een aaneengesloten geheel vormde. Ben bewijs, dat de coalitie volstrekt niet iets toevalligs was en een kunstmatig karakter droeg, maar dat ze om met Speenhof te spreken „toen hjj den Vrij heidsbond bezong, tot' op zekere hoogte als „een natureiijk verschijnsel" kan wor den aangemerkt. Geen wonder dan ook, dat velen zich voortdurend met het coalitie-vraagstuk be zig houden, niet alleen in den kring der betrokken partijen, maar niet minder on der degenen, die; om welke reden dan ook, niet vuriger hopen, dan dat de vroe gere samenwerking voor een permanent conflict zal plaats maken. De zaak is ook van veel' belang. Er is in ons' land een groot aantal partijen, maar piet één van die partijen is sterk genoeg om zelfstandig een meer derheid te vormen of heeft een redelijke kans om het in de naaste toekomst zoo ver te brengen. Zal er straks weer een parlementair Kabinet optreden, zullen de normale par lementaire verhoudingen worden hersteld, dan is samenwerking noodzakelijk. De vraag is slechts: welke partijen zullen samenwerken en op welken grond slag. Weten de rechtsche partijen elkaar niet te vinden, dan zal een andere combinatie gevormd moeten worden. Verschillende groepeeringen zijn denkbaar. JVlaar naar welken kant de oplossing ook mag worden gezocht, het gevolg zal ini elk geval zijn, dat de linkerzijde en meer in 't bijzonder de uiterste linkerzijde daarvan profiteert enj dat er althans een kans komt om aait ,de Christelijke grondslagen van ons volksleven nog meer te wrikken dan nu reeds het geval is. Dat zal wel niet zoo hard gaan, en allicht niet met zoo ruw geweld, maar het zal toch niet uitblijven. Wie het ge- rag wenschen te ondermijnen, het gezins leven te schaden, het huwelijk te deina- tureeren, krjjgen dan een kans, die zij natuurlijk niet .qpgebruikt zullen laten. 691 Naar het Engelsch. „En ik zou: je gaarne getrouwd zien. Zeker, wij vrouwen moeten huwen of in t geheel niets zijn. Maar uit liefde trou- weo, zooals wij gewoonlijk dachten en als aardige dichters ons willen doen geloo- ven mijn beste, nous avons change, tot cela". i Ursula antwoordde niet. „Ik denk, mijn beste, dat de jonge bourgeois erg verliefd op je is? 'Op' „les eaux yeux de votre cassette", zweert wchaid, maar ik weet beter. Wat te zeggen? Alle m'annen zeggen, at ze slechts ééne liefhebben - maar houdt geen stand, 'tSlijt uit. 'tis in laar voorbjj, zooals wijl vrouwen al!- weten. Is 'tniet zoo, mevrouw Jessopi? At!'Z1J is verdwenen." tverH aarecMi ijk meenden zjj, dat ik! ook cr~weu-en was zjj namen ten minste prat© n. ti® van me en gingen door met zou hst niat Biet a eens geweest De kanis op bevordering van de Zon dagsrust en daardoor van -Zondagsheili ging is dan verkeken. Het tegengaan van wat strijdt met de Christelijke beginselen op het gebied der zeden, wordt dan moei lijker. Het gevaar dat we, ook in verband met het nemen van sociale maatregelen, verder afglijden naar den revolutionairen kant, grooter. Dit is geen fantasie1, maar werkelijkheid. Wanneer, zooals sommigen ook in Christelijker! kring hopen, de rechtsche partijen straks met de ruggen naar elkaar toe gaan staan, en van geen samenwer king willen weten, dan zal H. M. de Koningin, geroepen als zij is de vorming van een parlementair Kabinet te bevor deren, op andere partijen een beroep moe ten doen. Dan zal een andere combinatie poodzakelijk worden. De zaak is dus van groot belang. En de belangstelling voor het coalitie- vraagstuk verklaarbaar. En zoo behoeft het ook niet te verwon deren, dat nu een der partijen, de E.K. Staatspartij, haar ontwerp'-stembusprogram publiceerde, de ooren worden gespitst en de vraag gesteld wat dit program ons ten opzichte van een eventueel herstel' der rechtsche samenwerking heeft te zeggen. Daarover na'der. Gevecht tusschen rootte en roodere broeders. Te Hamburg begon het congres van hef Algemeen Verbond van Duitsche Vakver- eenigingen. Een paar duizend jeugdige leden van vakvereenigingen kwamen ra gevecht met een aantal communisten, waarbij dertig leden van de rijksbanier meestal door messteken zwaar werden gewond. Van de betooging voorbij het gebouw van de vakvereenigingen moest worden afgezien. Weer vechten in 'China? Zooals bericht, heeft de commandant van de rond Peking gelegen nationalisti sche troepen zijn plan reeds openbaar ge maakt om de laatste resten van het Shantoeng-leger van Tsjang Hsoe Liang te vernietigen. Deze troepen staan onder hevel van ge- pièraal Tsjoe Yoe Poe. Ze zijn 70.000 man sterk en vormen een frond van de golf van Liao Toeng, over Pei Taï Ho en Loin Tsjow, tot het district Johol, waar zij in contact staan met de soldaten dier provincie, die de eerste verdedigings linie vormen van Mantsjoerije, waar de gereorganiseerde Moekden-legers het de fensief voorbereiden. Nelderlandsche delegatie ter Volken- j bondsvergadering, D'e Nederlandsche delegatie in de vol kenbondsvergadering heeft haar werk zaamheden op de volgende wijze verdeeld; In de eerste commissie voor juridische vraagstukken zal mr Limburg zitting ne men; in de tweede, die voor economische en technische zaken, de heer Heldring en graaf van Limburg Stirum; in de derde, diede ontwapeningsvraagstukken be handelt, Jhr Loudon; in 'de vierde, de commissie van budget, prof. van Eysin- ga; in de vijfde, de commissie voor so ciale en humanitaire kwesties, professor Francois; in de zesde, de politieke, graaf van Limburg Stirum. Overeenkomstig de gewoonte heeft mi- zjjri, nicht Caroline; zij beminde haar (man zeer toen zij een meisje was. Zij (waren arm en hij was bang p>m te trou wen en daarom liet hij haar gaan. Dat was verkeerd, geloof ik." „Hoe verstandig worden wij nu jn deze dingen," lachte Lady Caroline. „Maar, kjomaara, ik stel geen belang in oude tor telduiven. Spreek over jezelf." „Ik heb verder niets meer te zeggen." „Niets meer? Parbleu, weet ge, dat Richard woedend is, dat hij zweert elke cent van je vast te houden wettig of niet zoo lang als hij kan? Dit heeft hij vanmorgen ook al gezegld. Heeft de jonge Halifax je dat gertèld?" Mjjnheer Halifax heeft 't mijl Verteld." „Mijnheer Halifax, hoe trotsch zegt ge datE)n zult ge dan nog met hem trou wen'?" „Ja." „Hoe! een bourgeois een handwerks man? met niet meer geld, dan zulk soort Menschen gewoonlijk bezitten, geloof ik. Gij, die alle soorten van weelde hebt ge kend en altoos als een dame .l'eefde. Ze ker, hoewel ik een huwelijk uit liefde in theorie prachtig Vind piractisch denk ik, dat gjj gek zijl Volmaakt gek, mijn beste." i „Denkt u?" nister Beelaerts van Blokland geen zit ting in een der commissies genomen en zal hij, evenals, de meeste collega's mi nisters van buitenlandsche zaken alleen aan de werkzaamheden der volkenbonds vergadering, deelnemen. Een bedei-record geslagen. Enkele jaren geleden vertelde een be kend Amerikaansch millionnair, dat hij dagelijks bedelbrieven ontving uit alle dee- len der wereld, maar uit geen land zoo veel als uit H o 11 a n d. Neemt men in aanmerking, dat ons land slechts weinige millioenen inwoners telt, dan moigen wij dus gerust zeggen, dat wij op het gebied van bedelbrieven ver boven onze numerieke kracht uit gaan. Thans evenwel hebben wij het wereld record moeten afstaan aan de natie, die wij plegen aan te duiden als „onze Oos telijke naburen." Lady Houston, de be roemde weduwe van den bijna even be roemden millionnairreeder sir Robert Houston, heeft medegedeeld, dat zij over weldigd wordt door bedelbrieven. „Zij1 zijn geschreven", zegt ze, „in iedere taal, en zij komen uit ieder land van Europa maar in. 'tbijzonder uit Duits oh- land". Groote overstroomingen op Korea. Volgens berichten uit Seoul is teen provincie van Korea door groote over stroomingen geteisterd. Meer dan 3000 huizen staan onder water. Tien personen verdronken, tien worden er nog vermist. Tot nog toe gelukte het 30 zwaargewon den te bergen. De tragische Wood van (minister Bokanowski. Het tragisch overlijden van den Fran- schen minister van handel, Bokanowski, heeft in heel Frankrijk, en speciaal' te Pa rijs groote opwinding veroorzaakt, welke opwinding in de Fransclie bladen'hevig tot uiting komt. Algemeen klinkt de eisch pro. een sterke leiding voog de lucht vaart en de instelling van een afzonder lijk ministerie voor de luchtvaart. Bijzondere scherpe kritiek op de be staande toestanden bij de Fransche lucht vaart levert de „Quotidien". Het blad constateert, dat in de maand Juli niet.minder dan achttien personen tengevolge van vliegongevallen om het leven zjjn gekomen. Eokanowski zelf schijnt het ongelukkig slachtoffer te zijn van' het kwaad, voor dé verbetering waarvan hij noch den üjd, noch de kracht heeft gehad. De „Petit Journal" constateert, dat de crisis niet wordt opgelost, tenzij het Fran sche vliegwezen van den grond af herzien wordt. Hassei ein Cramer op Groenland1. Do noodlanding van Hassei' vond haar oorzaak in het gebrek aan benzine. Het toestel kreeg geen schade, de vliegers bleven ongedeerd. De vliegers gingen te voet op weg naar de beschaafde we reld era liepen veertien dagen, levend van acht ons verduurzaamd vleesch per dag. I Tenslotte sloegen zij aan den rand van een fjord een kamp> op en gaven rook- seinen, welke werden opgemerkt door pro fessor Hobb's, die met een aantal metge zellen onderzoekingen deed. Hij ging de fjord over en ging; da vliegers tegemoet. Uit Kopenhagen wordt echter gemeld: De Dieensche regeering heeft nog geen „En hij ook! Waarlijk, wat zijn de mannen! Vooral verliefde mannen! Alle maal egoïsten." „Caroline 1" „Is 'tgeen egoisme, een aardig schep sel neer te halen en .van haar een sloof, een slavin te maken een vrouw van een arm man?" „Zij zal trotsch' zijn, dat te wezen!" barstte zij los met verontwaardigde stem. „Lady Caroline, u mag; tegen me zeg gen, wat u, verkiest!; u was altijd vriende lijk, en ik hield van u, maar gij zult niets zeg'gen van mijnheer Halifax. Gij kent hem niet hoe zoudt ge hein ken nen?" „Etn gij' dan? Oh'! ma petite, wij den ken dat allen, totdat we tot de ontdekking van 't tegendeel komen. En dus 'dwingt hij je te trouwen dadelijk rijk of arm' op gevaar af van alles, ten koste Van alles? Ik gis 'tal half smeekend half overredend „Zoo heeft hij niet gedaan f" En de steim Van het meisje was scherp van smart. „Ik zou 'tu niet hebben gezegd maar !n!u moet ik terwille van hem. Hij heeft me, dezen middag nog, gevraagd' of ik hanig was cm arm te wezen? of ik ook (wachten wilde en hem alleen laten wen ken tot hjj mij alles verschaffen kon, wat bevestiging uit Groenland ontvangen, dat de vliegers Hassei en Cramer daar gevon den zijn; Officieele kringen verklaren, dat zij aan de desbetreffende berichten weinig geloof schenken. Van de verschillende ra dio-stations op Groenland was tot gister morgen nog geen enkel telegram ontvan gen, dat het bericht bevestigde. Een kampvuur. Naar uit Tromsö gemeld word Vis daar Zaterdagavond de zeehondenjager Hisö van Aalesund voor anker gegaan. De ka pitein begaf zich onmiddellijk aan land en deelde mee, dat door een ander vaartuig van de zeehondenjagersflotille, de „Jopet- ter", dat op het oogenblik nog in de nabij heid van Frans Jozefsland ligt, 14 dagen geleden op Edge-eiland een kampvuur is waargenomen. Het schip heeft on middellijk gepoogd de kust van het eiland te bereiken, maar werd daarin verhinderd door de dikke ijslaag rondom de kust. Aan boord van het schip gelooft men, dat dit kampvuur de plaats aangeeft, waar de be manning van de z.g. ballongroep van de Italia zich bevindt. Te Tromsö acht men het echter niet on mogelijk, dat dit kampvuur door Amund sen en zijn begeleiders ontstoken is. Jhr. Loudon en de ontwapening. In verband met de berichten, 'die de vori ge week in 'n deol der Nederlandsche pers zijn opgenomen, als zou Jhr. Loudon een schrijven hebben gericht tot de groote mo gendheden over een spoedige bijeenroe ping der commissie van voorbereiding der internationale ontwapeningsconferentie, in verband met de onderteekening van het anti-oorlogspact van Kellogg, heeft Jhr. Loudon verklaard, dat dit bericht van iederen grond ontbloot is. Het zou trou wens geheel voorbarig zijn, een dergelijke uitnoodiging te doen aan 'den vooravond der algemeene volkenbondsvergadering, die stellig het ge'heele vraagstuk der ont wapening zal bespréken en haar wenschen over de voortzetting der werkzaamheden zal kenbaar maken. Korte berichten. By de motorrennen werd de Bel gische rijder Lambott bij een botsing met een auto gedood. Een tweede deelnemer werd ernstig gewond. Volgens berichten uit Helsingfors ontspoorde aan de kust tusschen Wi- borg en Simola een trein. De locomotief viel naar de landzijde om, terwijl kolen wagen, bagagewagen en 2 slaapwagens ongeveer 20 M. diep in het water stort ten. Verscheidene reizigers werden zwaar gewond. -T, De autobus die den dienst onder houdt tusschen Sunderland en Consett (Eng.) reed Zondag tegen een schutting aan, viel om en vloog in brand. Een passagier vond den dood in de vlammen; terwijl vele andere passagiers ernstig ge wond werden. Zaterdag en Zondag zijn in Enge land tengevolge van verkeersongelukken niet minder dan 10 personen gedood en 58 gewond, Van wie 8 ernstig. Op het ilieuwe vliegveld bij War schau brandde gisternacht een houten woonhuis af, waarin twee beambten slie pen. Beiden verbrandden levend. De brandweer kon slechts de tot onherken baarheid toe verkoolde lijken onder de ruïne vandaan halen. De oorzaak van den brand wordt geweten aan een de fecte 'kachel. met mijn stand overeenkwam? D'at deed hij, Caroline." „En gij antwoordde „Neen, duizendmaal neen! Hij1 zal' een harden dobber hebben. Zou ik hem daar bij alleen laten? als ik hem helpen kan als hij zegt, dat ik dat kan!"1 „Ach kind, gij1, die niets .weet van ar moede, hoe zult gij dat kunnen ujthoui- den?" Ml II „Ik zal 't probeerenf" „Gij, die nooit een Huishouden be stuurd hebt „Ik kan leeren." „Verbazend, 'tis wonderbaarlijk. En deze jonge man heeft geen vrienden, geen beirekkinlgen g'oen Vermogen! Alleen zichzelf." „Alleen zichzelf," jzei Ursula, met trot- ■feche verachting. „Wilt ge mij' dan: eens zeggen, mijn beste, waarom je hem trouwt?" „Omdat" era Ursula sprak zacht, als was zij gedwongen tegen haar 'wil te spre ken, „omdat ik hem eer, omdat ik hem (vertrouw, en, al ben 'ik jong, ik heb' toch genoeg van 'de wereld gezien, om ipLankbaar te zjjn, dat er één man is', op wien ik .kan vertrouwen, wien ik kan eeren, geheel en al'. Daarom hoewel ik vaak met schaamte denk, dat 't zelfzucht Binnenland. Enkele Bataviasche medici over de ziek tegevallen op da „In&uÜnde". Toestanden op het Kroondomein in Zeeuwsch-Vlaanderen. Besmettelijke hondenziekte in ons land. Nog een Scheveningsche uitbreker ge pakt. De 19e Jaarbeurs te Utrecht. Buitenland. Overtroomingen op Korea. De dengue-koorts van Griekenland naar Egypte overgeslagen. De Nederlandsche delegatie ter Volken- bondsvergadering. Weer een Oceaan-vlucht. erVpoetst 'a-morgens en Yavonda met De beschuldigingen, die Hugo Stin- nes Jr. tegen den rijkscommissaris direc tor Heinzmann heeft ingebracht, zjjn, naar de „Voss. Ztg." van ingelichte zijde verneemt, geheel verzonnen. De zoogenaamde dengue-koorts, wel ke in Griekenland reeds honderd duizen den personen heeft aangetast, is thans ook naar Egypte overgeslagen. Te Caïro zijn reeds verschillende gevallen gesig naleerd. i M I Wind en weder dienende, ,jsal van daag van Sidney een met groote geheim zinnigheid geconstrueerd vliegtuig opstij gen voor een vlucht naar Londen. Be stuurder is Anderson, een bekend Austrar lisch vlieger, die met den mecanicien Hitchcock da bemanning zal .uitmaken. Uit Graz wordt gemeld, dat een! auto van da vrijwillige brandweer van Loeben, die van een Jjrand terugkeerde en waarop zich 15 vrijwilligers bevonden, bij Prebichl tengevolge van 'het weigeren van de remmen over den kop is geslagen eni in een greppel terzijde van den weg terecht is gekomen. De hoofdman van de brandweer werd gedood, terwijl 6 brand weerlieden gewond zjjn. Prins Hendrik. De Prins is voornemens, Zaterdag a.s. te Zeist oefeningen bij te wonen, welke zullen worden gehouden door de trans portcolonne van het Roode Kruis aldaar, in vereeniging met de Zeister padvinders- afdeelingen. Voorts is de Prins voornemens, op 15 en 16 September een bezoek te brengen aan de zeilwedstrijden der Kon. Roei- en Zeilvereeniging te Rotterdam. De Prins heeft het beschermheerschap aanvaard van het comité, hetwelk zich ten doel stelt de oprichting van een monument te Den Helder, gewijd aan de nagedachte nis va,n Dorus Rijkers. Leden van Gezondheidscommissies. De minister van Arbeid, H. en N. heeft de volgende aanschrijving tot de commis sarissen der Koningin gericht: u van mij is omdat hij, toen ik in moeir te verkeerde, mij hielp; toen ik miskend werd, hij in mij geloofde; toen ik droef en verlaten was, hij me liefhad. En ik ben "trotsch o_p zijn liefde ik roem. er in 1 Niemand zal dat van mij nemen niemand zal 'tkunnen, tenzij ik 'tzelf onwaardig mocht blijken." Lady Caroline zweeg. Tegen wil en dank ontglipte haar een zucht, welke ont snapte aan de diepte Van dat lichtzin nige, ijdele hart. „B'ienl Clhacum a son goiütMaar over een kleinigheid hebt gij nog niet gesprot- ken niet onnoodig wellicht, hoewel de meeste gehuwde vrouwen het heel goed er huiten stellen „Eeren" „vertrout- wen", bahl Mijn kind heb gij mijn heer Halifax lief?" Geejn antwoord. „Neen waarom bang te wezen? In Engeland, zegt men, en onder 'tvolk •neem mjj niet kwalijk, ma petite houdt men soms van den man, dien men trouwt. Zeg mij, wa-nt ik moet weg, heb je heiml lief? één woord, ja of neen?" Juist werd 't licht binnen gebracht, 't scheen'op Ursula's gezicht, schoon, door iets meer nog dan geluk, terwijl zij een voudig zéi: 1 „John' weet 'f. (Wordt vswolgjajl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1