Maandag 3 September 1928 42e Jaargang BCSTIVAER <£)e Jktncfbom ZfoajgalaarfDajbati KINADRUPPELS EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. wienó zuini'oheidözin sppeekwoopdelijh is, dooit z'n óeld niet licht óver den balk. Binnenland. hq wenseht de beste tabak 'Voop laden prqs kt en rookt daarom de $oede en toeft niet dupe Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes, pel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke rege! meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Schandelijke spotternij. In sommige bladen werd onlangs met teleurstelling en droefheid gewezen op het feit, dat H. M. de Koningin op den laatsten dag van de Olympische Spelen, een ."Zondag, deze spelen bijwoonde en eigenhandig de prijzen uitreikte. „Het Volk", hoe kan het anders, dreef daarmede op ruwe wij'ze den spot en schaamde zich niet te schrijven: „Het is vooral de Koningin met wie wij te doen hebben. Hadr zal de Heere Heare mits zij berouw toont noig wel willen vergeven. Maar wee haar, als de Heere Jehova het om de zonde der moeder naar Oud-Testamen- tisch voorbeeld op de arme Juliaantje Voorzien zou hebben.' Wij: sidderen voor den troon der Oranje's. Wat deed Gij U ook in het Stadion te wagen, o Vorstinne?" 't Is wel kras! Zeker de Christelijke arbeiders, zij Voor al, worden met open armen in de S. D. A. P. ontvangen. Men wil ze gaarne in de roode gelede ren opnemen. Er is daar plaats, ook voor hen. Mits zjj er maar Vrede mee hebben* dat met hunne beginselen in geen enkel opzicht rekening, wordt gehouden. Mits zij 't maar goedvinden, dat met God en godsdienst op de sneest schan delijke wjjze den spot wordt gedreven. Plannen voor den bouw van een inter nationale stad. In het Volkenhondsgebouw te Genève heeft de Belg Otlet, secretaris van de Unie van Intern. Organisaties, een voordracht gehouden voor de internationale pers en andere belangstellenden over de door hem in samenwerking met twee Zwitsersche architecten, De Coïbusier en Janneret, uitgewerkte plannen voor den bouw van een internationale" stad in de onmiddel lijke nabijheid van Genève. Deze plannen, die zoowel in den Volkenbond als daar buiten officieus reeds veel sympathie heb ben ontmoet, gaan uit van de gedachte, alle bestaande internationale organisaties te Genève te conoentreeren en alle daar voor benoodigde gehouwen in een harmo nisch geheel rondom den Volkenhond op te trekken. Het plan behelst o.a. den bouw van een internationaal beschavingsmuse um, van een internationale universiteit en een internationale bibliotheek. De nieuwe kiezeressen. Zaterdag trad de nieuwe wettelijke re geling in werking, volgens welke de vrouw in Engeland op 21-jarigen leeftijd stem recht krijgt. Hierdoor wordt het kiezers corps met 5 Y> millioen vrouwen vermeer derd. Voor de uitoefening van het kiesrecht is noodig dat men drie maanden lang zijn domicilie in hetzelfde district heeft gehad. Van 1 December af zullen de nieuwe kie zeressen meerendeels haar stem kunnen uitbrengen. Levine geeft zijn Oceaanvlucht op. levine heeft Vrijdag, begeleid door de diamuntkoziingin Mabel Boll, Londen ver iaten en er definitief van afgezien, Croy- eon als startplaats voor zijn voorgenomen oceaanvlucht te gebruiken. Het is waar schijnlijk, dat Levine de terugreis per boot zal ondernemen. De Volkenbondsraad. v u1 twee^6 geheime zitting, die de ollcenbondsraad aan het Hongaarsch- J-toemeensch optantengeschil gewijd heeft neeit Hongarije voorloopig de overwin ning behaald. Het is voornamelijk te danken aan den voorzitter Procope en aan de gedelegeer- ^uits°hland, Engeland, Italië en JN eaerland, dat de volkenbondsraad beslo ten heeft, Hongarije ontvankelijk t.e ver staren m zijn verzoek voor een nieuwe be- Ai w-° ^er 0U(le kwestie. Al blijft het mogelijk, dat de raad in do volgende zitting wellicht tot nieuw uitstel tot December zal besluiten, indien bij dit m het belang van rechtstreeksche bespre kingen noodig vindt, de hoofdzaak is en blijft, dat de Hoemeensche opvatting, als zoude de raad zich in het geheel niet meer met de kwestie mogen bemoeien, definitief van de liana is gewezen. In de_ kringen der volkenbondsgedele geerden is men van meening, dat de kwes tie van de onderhandelingen tusschen Po len en Litauen overgelaten zal worden aan de betreffende commissie van den volken bond, die ze verder zal onderzoeken. Men neemt algemeen aan, dat de raad gedu rende de huidige zitting de Litausche kwestie niet meer zal bespreken. De raad zal waarschijnlijk alleen het rapport aan- hooren van den Neder landschen minister van buitenlandsche zaken, volgens het welk de onderhandelingen tusschen Polen en Litauen in den komenden tijd voort gezet moeten worden. Hef Keliogg-pact. De Portugeesche regeering deelt mede, dat Portugal het Kellogg-pact zal onder teekenen. Naar gemeld wordt, hebben nog Zwitserland, Finland, Uruguay en Luxemburg aan bet departement van bui tenlandsche zaken te Washington bericht gezonden, dat zij bereid zijn tot het Kel- loggpact toe te treden. De knoeierijen met de Duitsche oorlogs teen ingst ukken. Naar een correspondentiebureau meldt, heeft Hugo Stinnes Jr. gisteren bij zijn verhoor de opzienbarende verklaring ge daan, dat men zich onlangs tot hem heeft gewend met de mededeeling, dat de rijks commissaris voor de aanmelding der stuk ken van de oorlogsleening het tegen hem aanhangig gemaakte onderzoek in den doofpot zou stoppen, indien Stinnes een bedrag van Mk. 50.000 aan den Parijschen bankier Calmaux zou betalen. Deze bankier zou er dan borg voor staan, dat van het onderzoek verder niets zou komen. Brühl, de rechter van instruc tie, wendde zich daarop tot den rijkscom missaris Heinzmann, die bij het onder zoek tegenwoordig was, waarop deze ont kennend antwoordde. De verklaring van Stinnes zal nader on derzocht worden. Wat het onderzoek verder nog betreft, wordt gemeld, dat verschillende getuigen zijn gehoord, meest behoorende tot het hoogere personeel der Stinnes-onderne- mingen, te Hamburg, die door Von Wal dow als getuigen waren genoemd, die kon den bevestigen, dat hij, Von Waldow, nooit zelfstandig, doch steeds op Instructies van Stinnes heeft gehandeld. Von Waldow is thans uit de voor-hech- tenis ontslagen, daar een procuratiehou der van Stinnes. de verklaring van Von Waldow heeft bevestigd. Mevrouw Stinnes is te Berlijn aange komen, doch heeft nog geen verlof gekre gen om haar zoon te mogen bezoeken. Turkije een monarchie? Te Gonstantinopel zijn uit Angora be richten ontvangen, volgens welke JKemal Pacha voornemens is, zich tot koning van Turkije te laten uitroepen. Kemal Pacha zou verscheiden verzoe ken hebben ontvangen, Turkije weer tot een monarchie te maken. Bevestiging van deze geruchten is niet ontvangen. Vlieigtuigramp In Frankrijk. Vijf menschen op slag gedood. De Fransche-minister van 'Handel', de heer Bokattofski, is Zondagmorgen vroeg o[« weg naar Clermond Ferrand oven voorbij hot vliegveld Toul van een hoogte va.n circa 150 meter naar beneden gestort. Het toestel vloog in brand. De vijf inzittenden, n.l1. de heer BiOka- nofski, de algeanéene secretaris van de maatschappij' voor vliegiwezen, de piloot Hanin, de mecanicien Vidal en de radio telegrafist ViUins verbrandden levend. Het toestel had na den start nog geen twee kilometer afgelegd, toen .de motor begon te weigeren. Vlak daarop viel het toestel als een steen naar beneden en raakte, onmiddellijk nadat het op den gjrond was terecht gekomen, in brand. Militairen kwamen van het' vliegterrein naar de plek toegeregd. Doch het was te laat. De inzittenden waren peeds verkoold. Eerst na twee uur konden de lijken onder de puin'hoopen worden weggehaald. De heer Biofcanofski had Vrijdag zijn 49en verjaardag gevierd, 'Het toestel had Zaterdag b'oVen Ram- P'i'gniy gevlogen, waar juist op het land goed van Poincaré alle ministers waren Vergaderd, wien Poincaré een diner had aangeboden ter viering van den tweeden Verjaardag van zijn regeering. .Het toestel' had toen bloemen en een vaandel in den tuin van Poincaré geworpen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de ramp te wijten is aan het plotseling Verminderen der snelheid. De heer Bokanowski was een groot vriend van Nederland en van de Neder- landsclie nijverheid. De nu overleden be windsman heeft nog in Juni j.l. ons land bereisd en bij die gelegenheid o.a. de „Neaijto*' te Rotterdam bezocht. Amundsen reddeloos verloren. Uit Oslo wordt gemeld, dat bij een nauwkeurig onderzoek van den drijver, die door het Noorsche schip Brodd werd dpgevischt, inderdaad gebleken is, dat deze drijver afkomstig is van Amundsen's toestel. Prof. Hansen, die te Bergen ver toeft, heeft bevestigd, dat deze drijver kort voor het vertrek van het toestel is gerepareerd, waarbij men er een me talen plaat heeft opgelegd. Inderdaad is de gevonden drijver aldus hersteld. Men ver moedt, dat hij bij de ongelukkige nood landing van het .vliegtuig is afgebroken. Ook is mogelijk, dat de 'Latham in liet water 'is gevallen en met uitzondering van den drijver gehee^ vernield werd. In .ieder geval moet het ongeluk kort na den start hebben plaats gehad, waar- j schijnlijk dicht hij de Noorsche kust, daar anders de drijver nog niet bij Tromsoe zou zijn aangespoeld. Korte berichten. Te Albano, bij Rome, zijn zestig com munisten gearresteerd. Daar ter plaatse werd de geheime drukkerij van het com munistische blad „Unita" ontdekt. In enkele politieke Poolsche gevan genissen hebben de laatste dagen rumoe rige tooneelen plaats gehad. De commu nisten onder de gevangenen beklagen zich over de behandeling door het gevangenis personeel en zijn tot een hongerstaking overgegaan. Uit Bonn wordt gemeld: Vrijdagmor gen werd de kasloopor van een grooto bank op straat overvallen. Bij de evange lische kerk naderde hem een man, die hem plotseling met een zwaar voorwerp neersloeg en hem vervolgens zijn geldtasch die 25.000 Mark bevatte, ontrukte. De roo- ver ontkwam in een gereedstaanden auto. Wegens de incidenten, die zich in do haven van Havre hebben voorgedaan, heb ben de werkgevers in het havenbedrijf tot een uitsluiting van twee da.gen besloten. Eind Juli bedroeg de bevolking van Weenen 1.857.400 zielen, van wie 999,922 vrouwen. Bij de volkstelling van 7 Maart 1923 was de Weensche bevolking 1.865.780 zielen. De politie te Weenen houdt huiszoe king bij alle zigeuners te Weenen en in den omtrek en vooral bij de rondtrekkende zigeunerbenden in den omtrek,, daar er sinds enkele dagen uit Weenen een klein meisje wordt vermist en men de zigeuners ervan verdenkt het vermoord te hebben. Een geweldige orkaan woedt boven een groot gedeelte van het Siberische kust gebied. Seja is overstroomd, zoodat de voorsteden van Blagowjestsjensk onder water staan. De verbindingen met de stad Seja zijn volkomen verbroken. - De Russische Oostzeevloot is uitge varen voor het houden der herfstmanoeu- vres, wel'ke met een aanval op Kroonstad zullen eindigen. In het Poolsch-Russisch grensgebied in de nabijheid van Wilna werden Vrijdag 18 personen wegens spionnage ten gunste van sovjet-Rusland gearresteerd. Op de gearresteerden werden documenten en brieven gevonden uit'welke blijkt, dat zij in Russischen dienst stonden. van artikel 265 G der Gemeentewet terug te nemen. De regeering kan de bezwaren, die te gen de voorgestelde gewijzigde positie van voorzitter en secretaris van de Raden van Beroep zijn aangevoerd, niet tot de hare maken. De vrees dat voorzitter en secre taris te veel fiscaal zouden worden of als te fiscaal zouden worden beschouwd, acht de regeering ongegrond. De regeering blijft van oordeel, dat het wenschelijk is, dat de secretaris buiten den raad en door de Kroon wordt be noemd. Het ligt in de bedoeling voor de secretarissen een regeling in het leven te 'i roepen, waarbij wordt bepaald, dat, zij ten minste f 2000 en ten hoogste f 6000 'sjaars zullen genieten. Wat den achter stand bij de Raden van Beroep betreft, wordt medegedeeld, dat op 1 Jan. j.l. nog 679 zaken moesten worden afgedaan, wel- ke reeds in 1925 en 1926 of vroegere jaren waren aangebracht. Slechts bij vier Baden waren geen voor 1 Jan. 1927 aangebrachte zaken meer aanhangig. Belasting-vorderingen. Nog steeds schijnien er personen te zijn, die, nadat zij in vroegere jaren vermo gens- of inkomstenbelasting 'hebben ont doken, blijven voortgaan met jaar in jaar uit onjuiste .aangiften in te leveren, hoe- wel zij gaarne hun Verhouding tot den fis cus zouden willen z'uiveren, de vrees voor strafvervolging, ofwel de onzekerheid no- pens de te 'betalen ontdoken belasting, Raden van Beroep voor de Directe Belastingen. Verschenen is de M. v. A. aan de Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp tot herziening van de wet van 19 Dec. 1914, houdende instelling van Raden van Be roep voor de Directe Belastingen enz. en wijziging van de artikelen 265 B en 265 G der Gemeentewet. De bezwaren tegen de enkelvoudige Kamer schijnen de regeering niet ernstig. Zij verwacht integendeel, dat de belanghebbenden en hun adviseur in vele gevallen er geen bezwaar tegen zullen hebben, dat de door hen bij den Raad aan gebrachte zaken worden afgedaan door een enkelvoudige Kamer. Wat de voorge stelde inkrimping van de werkingssfeer van de Raden van Beroep ten aanzien van de gemeentelijke belastingen betreft, zou, naar de regeering opmerkt, voor verschil lende dier belastingen, b.v. de hondenbe lasting, de straatbelasting, en de school- geldheffing, zonder groot, bezwaar kunnen plaats hebben. Echter wordt toegegeven, dat de hier be doelde geschillen in andere gevallen soms vrij groote bedragen betreffen, zoodat het thans niet wenschelijk kan worden geacht, dat de mogelijkheid van beroep op de Ra den van Beroep vervalt. De regeering is daarom bereid, de voorgestelde wijziging weerhoudt hen. hunne belastingzaken in het reine te brengen en voor het ver- Volg juiste aangiften te doen. Men verzoekt ons er nog eens op te wijzen, dat in gevallen, waarin de be lastingschuldige geheel uit eigen bewe ging den inspecteur met de ontduikingen in kennis stelt, wordt volstaan met vorde ring van de te weinig betaalde belas ting voor de jaren, waarvoor 'de termijn voor navordering nog niet is verstreken, dus over ten hoogste 3 jaren, zonder aeni- ge verhooging. Strafvervolging' zal' tegen zulk een belastingschuldige niet worden ingesteld. Bovendien kan aan hem, die de te weinig ^betaalde belasting niet dadelijk en in eens ka» voldoen, geleigenheid wor den gegeven het verschuldigde op eenigs- zins langen termijn aan 'te zuiveren. Koning,in's verjaardag ta G enè v e. Minister Beelaerts heeft ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin aan de leden van den Volkenbondsraad in het hotel des Bierges te Genève een diner aangeboden. Behalve de raadsleden waren mede aan wezig de minister van binnenlandsche zaken Van Denemarken Moltenen, de gede legeerde van Finland bij den Volkenbond Holsti, en onze landgonooten dr Neder- bragt, de heer Ter Meulen en majoor van Voorst tot Voorst, die te Genève vertoeven in verband met de werkzaam heden van Volkenbondscommissies. Te vens was aanwezig de heer Pelt, als ver tegenwoordiger der Nederlandsche ambte naren van net Volkenbcmdssecretariaat. Gouverneur van 'Curasao. Hier te lande is uit Curapao bericht ont vangen dat daar bij de ingezetenen een padres circuleerde, dat aan de Kpningin zal worden toegezonden, houdende ver- Binnenland. Vragen over de schelpdierenvisscherij. Wapenstilstand in den autobusstrijd te Bergen op Zoom. Ernstig ongeluk te Leksmond. Bedrog met Nederlandsche pootaardappe- len. Buitenland. Albanië een monarchie. Wil men van Turkije ook een monarchie maken? Amundsen reddeloos verloren. Vliegtuigramp in Frankrijk. Vijf dooden De Vol'kenbondsvergadering geopend. - Dr.H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. zoek om in de vacature ontstaan door het aftreden van mr Brantjes als gouverneur van Curasao, den oud-gouverneur Helfrich te benoemen. Het Departement van Defensie. De minister van Defensie de heer Lam- booy heeft zich Vrijdagmiddag naar het Loo begeven, teneinde .door de Koningin als zoodanig te worden beëedigd. „D e Vader lande r". Het weekblad „De Vaderlander", orgaan van het Verbond van actualisten, heeft opgehouden te verschijnen. EEN DAGBLADCORRESPONDENT OP EEN ONBEWOOND EILAND. Indertijd meldden wij reeds, dat do correspondent van de Maasbode, die een reddingsexpeditie van Nobile wilde mee maken, abusief op het onbewoonde Hope- eiland was afgezet. Hij heeft daar een maand lang onder de moeilijkste om standigheden vertoefd en vertelt er nu van: Mijn landing was uiterst moeilijk. Mei een hijschtouw moest ik mij tegen de hooge, loodrechte kust opwerken. Daarbij sleet een touw door en stortte een reser ve-uitrusting, waaronder een zak-sexfcant, in zee. Zoodoende kon ik mij niet oriën- teearen en kon ik eerst veel later vaststel len, waar ik mij bevond. Het Hope-eiland heeft 40 K.M.-lange en 2 K.M.-hreede bergruggen, die boven op begaanbaaT zijn. Het strand is hier en daar vlak, niets breekt de verschrikkelijke eenzaamheid In 1924 hebben voor de laatste maal leden van een expeditie op het Hope- eiland overwinterd. Deze expeditie had proviand bewaard voor een latsren over tocht, naar het op 100 K.M. afstand ge legen Zuid-Oostland. Wat mijn leven op het eiland betreft, ik ving massa's in den rotsmuur van het eiland, nestelende valken en meeuwen met strikken en pijl en boog. Het is voorgekomen dat ik een rauwe gans at, die ik op mijn ski-stok had niest en met mijn jachtmes „ont* Ie". Met mijn jachtmes doodde ik ook een ijsbeer. l Daar ik gebrek had aan leder en aan vet, was deze buit een waar buitenkansje voor me. Het Hope-eiland werd door mij grondig doorzocht. Van al mijn „sjouwen" waren echter mijn schoenen en mijn broek ten slotte geheel opgesleten. De vervallen jachthutten op het eiland leverden bouwstoffen voor een door mij te maken roeibootje. Want ik wilde met een eigengemaakte boot mij trachten te redden. Ik had gebrek aan werktuigen én spij kers en moest mij bij mijn werk begrij pelijkerwijze ten zeerste behelpen. Ik distilleerde teer uit teerpapier en bezat gelukkig tentdoek en massa's drijf hout. I i Een slaapzak Van rendierpels, dien ik in mijn bezit had, verwerkte ik tot kleeren. Meestal was er vorst en mist, die mij het uitzicht belemmerde, maar soms scheen ook de zon. Een overwintering scheen mij uitvoer baar, maar leek mij' tevens een nuttelooze onderneming. Wegens mijn droevig isolement gaf ik er de voorkeur aan, een overtocht per noodboot te maken. Deze onderneming had een kans van 1 op 4 van te zul len slagen. Doch Gods hand heeft mij ten slotte voor een dergelijke riskante poging behoed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1