Wat er deze week voorviel. Berlijnsche Brieven, Uit de Provincie. Ook in de laatste week van deze va- cantie-maand viel er voor velen rijkelijk te genieten. In sommige landen was het echter allesbehalve mooi, kalm zomer weer. In sommige doelen Van Italië, in Mon treal en op Haïti om maar enkele te noemen woedden hevige stormea. In weer andere landen. denk aan Grie kenland ein Duitschland werd de be volking 'beangst door een of andere b e- sm ettelijke ziekte. In Griekenland, waar ongeveer 80000 menschen aan een tropische koorts lijden, is de toestand zóó ernstig, dat de hulp van den Vol kenbond moest worden ingeroepen. Deze heeft er een specialiteit heen gezonden. Ook op economisch gebied vie len ernstige verschijnselen waar te ne men. In Engeland neemt de werkloosheid in 'de mijnen steeds toe. De vier grootste mijnen moesten deze week weer enkele duizenden arbeiders ontslaan. In België wordt de duurte helaas steeds nijpender (uit Frankrijk werd kort geleden hetzelfde gemeld) en het is dan ook geen wonder dat er melding wordt gemaakt van eischen der arbeiders om loonsverhooging. Het is trouwens bekend, dat de loonem in België op veel lager pedl staan dan b.v. in ons land. In de wereld der internat ionale politiek is het dezer dagen druk. De Raad van den Volkenbond is zijn zittin gen weer begonnen, al valt er nu nog niets belangrijks van te melden. Het Kellogg-pact is deze week plechtig door vertegenwoordigers van en kele staten geteekend, terwijl ook da on- derteekening door de regeeringen van de nu nog ontbrekende landen zal worden gevraagd. Ook in onze Staten-Generaal zal het dus wel aan de orde komen. Er is zeker iets moois in ge'.egen, dat verschillende groote mogendheden een pact teekenen tot uitbanning van den oorlog, maar al te groote waarde kan men er toch niet aan toekennen. Immers in cleze week werd ook vergadering ge houden van de Volkenbondscommissie voor toezicht op de wapenfabricage. En daar moest mr Rutgers/, onze Nederland- sche gedelegeerde, wel bijzonder te leurstellende ervaringen op doen. De groote mogendheden speelden het spelletje van geheimzinnigheid. Hun bewapening moest vooral geheim blij ven. Zoolang een dergelijke mentaliteit heerscht, schieten we nog niet veel op in de richting van ontwapening. "Wat de b inn enlandscho ge beurtenissen betreft, zij herinnerd aan het bezoek, dat H. M. de Koningin aan Drente bracht, waardoor zij zich op de hoogte stelde van de pogingen, die gedaan worden, om deze provincie er wat boven op te helpen. De staatsman Br.a at heeft deze week in de vergadering van zijn Bond zijn wijsheid gelucht. Zijn volgelingen we ten dus weer, welke plannen hun leider heeft. Aan tekort aan radicalisme lijdt hij niet. gelegenheden het eiland Java betreffend, in samenwerking met een Javaschen Volksraad en een gouvernement Sumatra van gelijke samenstelling. De taak van de Volksraden zou beperkter van omvang zijn voor zoover het aantal onderwerpen betreft, waarover hunne zorg zich zóu uitstrekken, maar bij dat be perkter getal onderwerpen konden zonder bezwaar grooter bevoegdbeden worden toegekend, omdat juist die onderwerpen welke de algemeene belangen van het Ko ninkrijk en de meer algemeene belangen van Ned.-Indë betreffen, aan de zorg der onveranderde centrale regeering toever trouwd zouden zijn gebleven. Intusschen wordt een centrale Volksraad door de Grondwet ondersteld en hij moet er blijven. Maar het spreekt als een boek, dat onder zulke omstandigheden taak en samenstelling van den centralen Volksraad ingrijpende wijziging zou die nen te ondergaan. Schematisch geelt hij dan aan welke de voornaamste verande ringen zouden zijn, die uit den nieuwen toestand zouden voortvloeien. Teneinde te trachten Indië's staatkundi ge ontwikkeling alsnog in de juiste banen te leiden, acht de heer Colijn het ge- wenscht de architectuur van het staatkun dig gebouw dat wij aan Indië schenken, opnieuw aan een ernstig onderzoek te on derwerpen. Hiertoe wenseht hij de instelling van een staatscommissie, waarin Nederland en Indië op voet van pariteit vertegen woordigd moeten zijn. Zij zal de grondlij nen moeten aangeven voor Indië's geleide lijke staatkundige ontwikkeling. Daarvoor is noodig, dat zij uitgaat van de realiteit der dingen, van de toestanden zooals ze werkelijk zijn. Hare taak zal nog worden verzwaard door de omstandigheid, dat zij geen completen nieuwbouw te ontwerpen heeft, doch rekening heeft te houden met het bestaande en met de aanpassing van het nieuwe aan dat bestaande. Voorts zal ook aan het tempo, waarin de verschil lende hervormingen tot stand zullen die nen te komen, aandacht geschonken be- hooren te worden. Eindelijk zal zij heb ben na te gaan, of de bestaande wettelijke verhouding tusschen Kroon en Indische Regeering met voldoende duidelijkheid is omschreven en of niet een scherper onder scheiding behoort te worden gemaakt tus schen internationale belangen en alge meene belangen van het Koninkrijk eener- zijds en de inwendige aangelegenheden van Indië aan den anderen kant. Een slot-hoofdstuk is gewijd aan finan- cieele en oeconomische opmerkingen. IN HET TEEKEN DES KRUISES. Du wirst ja wohl Dein Werk vollenden,. Dor Du der Weiten Heil und Richter bist. Du wirit déï Mödöèhheft Jammer wenden Sp dunkel jetzt Dein We^< o Heit ger istC Het Protestantisme wordt door velen als een overwonnen standpunt van de hand gewezen. Ik moest het in de tien jaren mijner Duitsche werkzaamheid herhaaldelijk slikken: kijk naar Rome, kijk naar de Duitsche katholieken, kijk naar de Roomsche eendracht, stel daar tegenover de verdeeldheid onder de Protestanten, let op de plaats, welke het katholieke centrum in Duitschland inneemt en vergelijk zulks met de jammer lijke figuur van uwe geloofsgenooten op nagenoeg elk levensterrein. Het was een harde pil, welken men mij te slikken gaf en om mij heen ziende, de Duitsche landen bereizende, lettende op maatschap pelijk, kerkelijk, en politiek leven, moest ik toegeven, dat dgze beweringen een kern van waarheid hebben. Er valt voor Wittenberg nog wel wat van Rome te leeren. Toegegeven moet worden, dat de roomschen over organisatietalent, over aanpassingsvermogen, over een „Fiigsam- keit'' beschikken, welke de roomsche zaak ten goede komt. Pruisen, onder de Hohen- zollern eenmaal de burcht der Protes tanten, nam onder het eendrachtig be heer van socialisten, democraten en room schen een gansch andere gestalte aan en onder de scheiding tusschen kerk en staat heelt 't Protestantisme 't zwaarst te lijden. In Protestantsche kringen, binnen en buiten Duitschland is men zulks ge^ waar geworden, is men overleg gaan ple gen, wat er" in dezen te doen valt en .de Stockholmer conferentie was van deze pverwegingen het eerste positieve resul taat. In Augustus '25 werd door de Pro testantsche kerk der verschillende landen besloten, ter bevordering van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de Christelijke kerken een kerkelijken pers dienst in het leven te roepen en .voorts werd een commissie benoemd, welke een tweede congres had te organiseeren. Het geheel stond onder de energieke leiding van prof. dr Hinderer, Berlijn-Steglitz en 'twas op zijn dringende uitnoodiging, dat ik mij naar Keulen spoedde om daar, in het Duitsche Rome, de Eerste Interna tionale Ghr. Pers-Clonferentie bij te wonen. Naast alle deelen van het tegenwoordige en vroegere Duitschland waren hier Ne derland, Scandinavië, Zwitserland, Frank rijk, Engeland, Spanje; Polen, Oostenrijk, Hongarije en Amerika vertegenwoordigd. Eerlijk gezegd: ik had uit Nederland heel wat meer belangstelling verwacht. Naast den Min. van Arbeid, Prof. Dr Slo- temaker de Bruine, prof. dr Veldhuizen, dr Hooykaas, rem. pre cl. uit Rotterdam, mr dr Bartels, dir. Raad van Beheer, ont moette ik op de Evangelische S-onderschau nog slechts een drietal vertegenwoordigers der Chr. Pers, een aantal, dat met den 'iCunvang en de beteekenis van de Chr. pers in Nederland niet bepaald in overeenstem ming genoemd kan worden. Naast Rome en .Rusland beleeft ook het Protestantisme op de Pressa zijn pers jaar. Het heeft er een respectabele expo sitie van zijn eigen publicistische voort brengselen in een 'sierlijk kerkgebouw, een kerk uit glas en ijzer, tot stand ge bracht. Achter de beteekenis van het ge drukte woord staan de geesten, welke zich in de perswereld een eertijds onge kende macht hebben Verworven. Hoe ver baasd zouden Laurens Jansz. Coster en Johann Gutenberg opzien, wanneer zij thans nog konden vaststellen, wat er door hun uitvinding in de wereld werd teweeg gebracht 1 Men behoeft daarbij niet zoozeer aan de vakliteratuur, als wel aan.de dag- en weekbladen le denken, waarin zich de wil tot beïnvloeding van het openbare leven kenbaar maakt. De moderne pers dienst is 't schouwtooneel van den strijd der geestelijke machten om den volkswil. Doordat de pers op de ontwikkeling der meAschen een zekere mate van invloed uitoefent, is de moderne publici teit een cultureels macht van geweldige beteekenis. De journalistiek in den geest van het Protestantisme dit dient op den voor grond geplaatst te worden behoort op elk levensterrein onafhankelijk te we zen, mag nimmer de slavin zijn van aan willekeur onderworpen publieke zienswij zen of van kapitalistische tyrannie. Pro testantsche nauwgezetheid in gewetens zaken eischt waarheidsliefde en strenge zakelijkheid. Het is duidelijk, aan hoe zware verleiding tot het sensationeele, het prikkelende een publicist is blootge steld door het geregeld verschijnen van dag- en weekbladen en door de nood zakelijkheid eener snelle berichtgeving. Daar komt dan nog bij', dat 't openbare leven tegenwoordig bevangen is door den belangenstrijd, po'i'ieke en partijbelangen, waarachter de eco^fimische verhoudingen liggen. Deze strijd is onvermijdelijk. Het noodlottige in de wijze van strijdvoeren is de menschenverachting, waardoor de strijd zelf veelal beheerscht wordt. De Protestantsche eerbied voor de eeuwige waarde der tot vrije ontwikke ling komende menschheid stelt aan de pers tot taak, om de gedachten en den drift tot eigen voordeel in evenwicht te brengen met de idee der gemeenschap, welke zoowel voor 't geestelijke als voor 't lichamelijke welzijn barer leden ver antwoordelijk is. Ziedaar, kort saamge- vat, de leidende gedachte dezer Eerste Intern. Chr. Pers-Conferentie. Prof. D. dr Hind er er (Berlijn), Pfarrer Müller (Zü- rich), mr W. Thonger (Brussel), mr Hu- bert Peet (Londen), prof. dr D. Deisz- mann (Berlijn), aartsbisschop D. dr Sö- derblom (L'psala), dr Lynch (New-York), rev. Duncan Jones (Londen), prof, dr Alivisatos (Athene) en nog vele anderen, sprekende over God's roep aan de pers en over de VTaagwat kan de Christelijke pers doen ter bevordering van de oecu menische beweging zij allen waren erop uit, om de punten van aanraking tusschen volken en landen te vinden, welke door onderlinge samenwerking kun nen leiden tot een positief resultaat. Elk hunner vertelde van eigen land en volkp van de daar heerschende toestanden en een niet aangekondigd evangelieman uit 't katholieke Spanje deed ons versteld staan over de moeilijkheden, waarmede het werk in dit land voor een Protes tand verbonden is. In do groote zaal der Pressa was des avonds een publieke samenkomst, waar bij 34C0 Protestanten saamgestroomd kwa men, om naar de uiteenzettingen van prof. dr Deiszmann, aartsbisschop Sö- derblom en prof, dr Slotemaker de Bruine te luisteren over 'tthema: „Der Apos- tolat der Iiirche". Orkestmuziek en zang luisterden dezen onvergetelijk schoenen avond op. Alleen reeds door deze samen komst werd de bewering gelogenstraft, als zou 't Protestantisme zijn grooten tijd achter zich hebben. Toen ons den laat- sten avond door de stad Keulen in de Cürzenich-zalen een banket tot afscheid werd aangeboden, zeide aartsbisschop Soederblom in zijn afscheidswoord: De Pressa biedt een aanschouwelijk beeld van de wereldomvattende beteekenis der pers in 't algemeen, niet minder echter van die der Christelijke, zoowel katho>- lieke als evangelische pers in 't bijzon der. Door de stad Keulen werd hiermede oen onderneming in 't leven geroepen, waarvan de' beteekenis voor de naaste toekomst moeilijk thans reeds overzien kan worden. De mannen en vrouwen der pers, menschen van verschelende natie en coniessie, hebben elkaar in Stockholm en in Keulen de hand gereikt in 't be wustzijn van de groote, heiiige taak, welke zij tot heil der menschheid op zich heb ben genomen. Zooals de fiere Dom staat als een centraal punt in de stad Keu len, moet de Kerk staan als een centrum in de branding der wereld." Aan Min. Slotemaker's slotwoord moge het volgende ontleend zijn: „Het is heel natuurlijk, dat de magistraat de beteeke nis der pers erkent. Er bestaan immers levendige betrekkingen tusschen de re geering van stad en land en de pers. Is de pers vertolkster 'der openbare mee ning, dan komt de regeering haar stap voor stap tegemoet. Het schoone bezit der persvrijheid, persoonlijke en geeste lijke vrijheid, biedt aan de pers de moge lijkheid om zich tegenover de overheid geheel vrij te uiten. Regeeringspersonen moeten van de persuitingen, nota nemen als symptomen der publieke opinie, ooi al zijn deze uitingen niet altoos vriende lijk 1 Want een regeering behoort te weten, wat er onder het volk gaande is. 'Zij kan zich natuurlijk van haar 'kant ver oorloven, om het met de pers niet eens te zijn. Voor de pers komt het er dan op aan' dat zij zich bewust is, om welke motieven het gaat opdat ze bij baar weergave objectief blijve. Hier komen we voor een groote moeilijkheid te staan: een pers, die m elk opzicht correct wil wezen, kan niet ageeren. Zij werkt op het publiek als suiker ,en men wil in gijn krant zout, misschien zelfs ook wel eens wat peper genieten I Anderzijds behoort elke regeering zin te hebben voor religie, voor een Chris telijke pers. „Volksontwikkeling bet eekent opvoe ding en karakter. Daartoe behoeven wij echter moreele krachten. In de eerste plaats den godsdienst, als het diepste en intiemste voor individuen en gemeen schap, als het zout der samenleving. Het woord „zout" hier opgevat in den zin van U door Christus benutte .woord zout der aarde. Daaruit komt kritiek en wederopbouw voort en een regeering moet 't waardeeren, wanneer het leven en stre ven van het volk door middel van de pers wordt verheven boven het alledaagsche niveau." Keulen ,Aug. 1928. De mormonen in Zeeland. (Slot.) De Mormoon werd zenuwachtigdaar er omstanders hij het hek kwamen staan, teneinde 't debat te beluisteren. Ik voelde nü moet ik hem flink aangrijpen en zei: „Mijnheer, indien u wilt debatteeren moet u voortaan een Bijbel bij u dragen, voor al nu u in den naam van het Evangelie komt en dat alleen, naar u zegt, de waarheid verkondigt. Dan kondet gij uit uw Bijbel aantoonen, dat „Och mijnheer, waarom die menschen Bijbel „Wat zegt u? U erkent dus niet dat de Bybel Gods Woord is? „Mijnheer mijnheer, die samenvoegselen van nïenschen „Mijnheer op zulk een wijze, wensch ik niet vérder te gaan met u te spre ken Geen woord verder als 't u blieft1 Gaat u door1 „Maar mijnheer, u weet niet wat het Mormonisme is. U was zeker nooit in Amerika? U spreekt als een blinde over kleuren „Ho, ho, was u soms op de zon of maan? Ofschoon u daar nooit geweest bent, weet u daar toch wel iets van te vertellen door onderzoekl Mijn Calvinis tische Geloofsgenooten waren en wonen wel ip Amerika en hebben het Mormonis me van nabij bestudeerd en in de publica tie hunner studie geloof ik, daar deze onderzoekingen op waarheid gegrond gegrond zijn. „Dat is niet goed ,u moet niet bjj uw geloofsgenooten zijn, maar bij ons zelf. Welnu zie onzen goeden wil. U wilt dit boekje niet koopen, ik wil het u gratis schenken „Merci, ik weet wel wat daar in staat „Mijnheer, kom neemt het aan, lees het en kom dan naar Goes, waar wij ons gevestigd hebben en dan kunt u ons alles vragen, wat met ons geloof verband houdt. Goes is vlakbij „Weet u wat? Ik wil naar Goes komen en met u debatteeren, doch dan moet u mij twee vragen beantwoorden. Uit uw antwoord zal ik de conclusie trekken of ik zal komen, ja of neen. Ten eerste vraag ik „Mijnheer, Jezus „Stil even, eerst mijn vragen beant woorden. Als gij geen strijdend propa gandist, maar een ziekelijke zwakkeling bent, dan zal ik niet als strijder meit u den degen kruisen, maar met barmhartig heid en ware deelneming zal ik trachten met zachtheid u door Gods kracht van uwe dwaling te genezen, om in Zijne sporen weder te wandelen." „Ik wil hier niet met u debatteeren, alleen maar spreken en overtuigen mijn heer 1" „Neen, antwoordt my eerst. Is er in de leer der Mormonen, de belijdenis der veelwijverij? Ja of neen!" Zijn gezicht betrok en weerspiegelde een pogenblik van openhartig belijden. Met zachte stem antwoordde hij„Ja, dat belijden wij", maar liet hij er snel op volgen ,(Het is voorloopig afge schaft „Dank u, u bent een eerlijk Mormoon! Maar nu nog een vraag! Erkent u dat u nergens in den Bijbel een grond kunt vinden voor deze leer? „Mijnheer, de Apostel Paulus „Ach zendeling, begint u niet opnieuw 19 Antwoordt mij kort! Ik zal mijn vraag an ders stellen: „Heeft Jezus ooit gezegd neem een tweede vrouw of meerdere tot echtgenooten?" „Niet met deze woorden, maar „Dank u, spreek niet verder. Ik zal uw samenkomsten in Goes niet bezoeken. Onze wegen loopen niet samen „Maar mijnheer, ik heb geen vrouwen op dit oogenblik, maar dat weet ik wel, dat ik zeer gelukkig ben, Mormoon te zijn. Nu Mormoon, ik wil u uw denkbeeldig geluk niet ontnemen. Maar mijn beste man, ik wensch niet, dat u dat geluk zult smaken, wat u wellicht 10, 20 of 100 vrouwen verzekeren, als u ze ten minste kunt onderhouden in dezen duren medetrjdMaar dat kan ik u ver zekeren: Indien het getuigenis van Jezus Christus en Zijn Woord u niet genoeg is, dan zal uw ziel ondervinden het oor deel Gods in de practijk van uw leven. Dan zult u zien, dat de toepassing der Mormoonsche beginselen niet uw g e - luk, maar uw ongeluk brengt. Dan zult u ondervinden Gods straffende hand over de veelwijverij. Daarom luistert naar Gods ordinantiën. Nog één ding wil ik u op het hart drukken: Wil zoo goed zijn den gezegenden naam van Christus voortaan niet te gebruiken als een mas ker en het Evangelie als een dekman tel om het Zeeuwsohe volk heimelijk de Mormoonsche beginselen te doen inzui gen. Dit volk vreest zijn Heere en zijn er sommige streken wat mystiek getint, allen eerbiedigen toch de wetten van onzen God en zijn ordinantiën en bui gen zich geloovig voor den Hemelschen VaderMaar u 'Mormoon Maar hij hoorde niet meerhij was reeds buiten het heken het toeluiste rende volk knikte ging zijns weegs waarvan er een sprak: Dominé heeft ge lijk, hij laat zich niet in het slijk slaan De Mormoon voegde zich bij zijn twee vrienden. Zij verdwenen bij de kruising van den weg, naar de richting Goes. De rust keerde weer op den Rloeting- schen wegen de menschen zochten hunne rust op in hunne huizen. In mijne ziel daalde een heerlijke onuitsprekelijke rust, grooter dan die der omgeving. In Goes lachte de Satan en klonk de mu ziek der verleiding op de kermis. Mijn hart werd door smart aangegrepen. Ik voelde dat de Satan een levende macht is en had gezien zijn bedriegelijke ge daante in het licht eens Engelsdie in de duisternis werkt. En ik dacht aan het woord dat eenmaal op den Olijfberg werd uitgesproken: Want velen zullen komen onder Mijnen Naam en zeggen, ik ben de Christus en zij zullen velen verleiden! Ziet toe dat u niemand ver leide. Want daar zullen vele valsche Christussen en Profeten opstaan en zij zullen groote teekenen en wonderen doen. Ziet ik heb het ulieden voorzegd. Ik zag in de verte een lichtende ge stalte, die sprak „Ik ben het licht der wereld De voetsporen der Mormonen verlo ren zich in de duisternis. Maar de lichtende .gestalte blijft en met uitgestrekte zegende handen wil hij als de Goede Herder zijn volk bewaren en beschermen. Kloetinge, .28 Aug. 1928. Ned. Mij, voor Kunstmatige Oesterteelt. •Woensdag had te Bergen op Zoom de algemeene jaarvergadering plaats van da Nederlandsche Maatschappij voor Kunstmatige Oesterteelt, welke vergade ring stond onder leiding van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Aanwezig waren 27 aandeelhouders, vertegenwoordigende 554 aandeelen, recht gevende op het uitbrengen van 254 stem men. In een kort openingswoord wees de voorz. op de waardeerende woorden in he), jaarverslag ten aanzien van den oud directeur dhr Ochtman, die van 18!) 1 tot 1919 als directeur de belangen van de maatschappij zoo goed mogelijk heeft behartigd en waarvoor hij om niet in herhaling te treden ter eerbiediging van de nagedachtenis de aanwezigen vru. - zich even van hun zetels te verheffen. Aan de orde kwam vervolgens het voor stel 'tot voorloopige goedkeuring van dc balans met winst en verliesrekening in afwachting van rapport-commissie. De voorz. deelt mee, dat het bestuur eenige formeele veranderingen wensch! aan te brengen en waar staat saldo- winst te schrijven saldo exploitatiewinst, terwijl aan de post uitkeering 91/2 pCt. dividend moet voorafgaan een post re serve natuurramp van f17000. Dhr Polak vindt de reserve wel een beetje hoog genomen. Hij stelt voor als reserve af te schrijven een bedrag van f 7000 en de daardoor vrijkomende ove rige f 10.000 te verdeelen onder de hou ders van winstbewijzen. De voorz. merkt op, dat voorgesteld wordt f17000 af te schrijven om de maatschappij zoo sterk en krachtig mo gelijk te maken. Daarmee worden de be langen van de houders van winstbewij zen ook behartigd. Dhr Polak vindt het voor de toe komst heel aardig maar hij zou wel direct van de winst willen profiteeren Dhr Kloppenburg deelt mee tevreden te zijn over de balans en hij betuigt er eveneens zijn tevredenheid over, dat het bestuur heeft willen rekening houden met de wenschen van de aandeelhouder die hiji vertegenwoordigt om zoo een groot mogelijk dividend te ontvangen. Omdat in het verleden zoo veel op de aandeelen is afgeschreven werd het tijd dat men een behoorlijke uitkeering kre<g en dat een einde werd gemaakt met de afschrijvingB- en reservepolitiek. Een zoo groot mogelijk dividend moet worden uitgekeerd, maar liet is ook noo dig dat een behoorlijke reserve wordt gemaakt en daarom kan spr. zich niet met het voorstel van dhr Polak ver eenigen. Dhr Polair vindt, dat oen reserve van f7000 voldoende is en hij handhaaft daar om zijn voorstel. Dit voorstel in stem ming gebracht wordt verworpen met 15'. tegen 104 stemmen. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Tot commissaris wordt herbenoemd dhr L. Testers uit Halsteren, terwijl in een vacature benoemd wordt dlir J. A. Ochtman uit Den Haag. Middelburg. In den morgen van Zater dag 8 September zal Minister Kan oj verzoek van B. en W. een bezoek bren gen aan deze gemeente en wel aan d'' werken, welke door werkloozen met steun van het rijk worden uitgevoerd bij de prise d'eau aan de Oranjezon. Hans weert. Ter eere van den verjaar dag onzer Koningin, zal alhier vandaan een groot sportfeest worden gehouden, door de sportvereeu. „Zeelandia" geor ganiseerd. Groote zwemfeesten zullen ge houden worden, waaraan zullen deelne men de Olympische kampioene Zus Braun en mej. M. Baron uit Rotterdam. Des avonds zullen beiden gehuldigd worden, en zal hun een fraai cadeau als herinnen ring worden aangeboden. Een en ander zal worden opgeluis terd door de muziekvereenigingen van Hansweerd en Kruiningen. De winterdienstregeling op de Ne derlandsche Spoorwegen zal 7 October in werking treden. Driewegen. De raad vergaderde Donder dag met alle leden. Besloten wordt om den wegwerker niet meer gedurende een gedeelte van het jaar vast aan te stel len, maar hem te betalen voor iederen dag die wordt gewerkt en het daggeld te doen beloopen: van 1 Maart tot 1 Augustus f 2.50; van 1 Augustus tot 1 November f3; van 1 November tot 1 Maart f2.25. Tot 1 Januari 1931 zal ontheffing wor den gevraagd van het onderwijs in licha melijke oefeningen. Besloten wordt, dat vanaf 1 Mei 1929 50 opcenten zullen worden geheven op de rijksinkomstenbelasting. Aan de ver eeniging Vreemdelingenverkeer wordt geen subsidie verleend. De Raad was ongenegen om op voor stel van de Gezondheidscommissie 3 be woonde woningen onbewoonbaar te ver klaren. De gemeentebegrooting voor 1929 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 20619.32. ColIJnsplaat. De uitslag der loting is als volgt: 1. O- J- Huissoon; 2- Adr. Moer man; 3. Aart de Smit; 4. Joh. Tazelaar; 5- P- C. Boone, 6. G- Verburg, 7. Laurens platschorre, 8. C- Breure, 9. Jac. de Fouw, 10- C- J- Karman, 11. M- Braiides, 12. C- A. Groenleer, 13. M. L. Fortuin, 14. G. de Smit, 15- E. Moerland, 16. J. C. Kievit, 17. Adr. Bouwense, 18. A. J- WesteTweel, 19. D. C- de Lange, 20- J- B. van Gilst, 21- J- Snoep, 22. Krijn (Versluis, 23. M. de Pree, 24. C- A. Hof- lestelle, 25. J. de Wit, 26. A- J. Jas*- perse, 27. M. G. Dijke, 28. M. A. de Regt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6