No. 284 Zaterdag 1 September 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland - Goesj EERSTE BLAD. NAAR ZUID-AFRIKA UNION-CASTLE LIJN Alle Bank- en Effectenzaken. -- Hypotheken. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Pit nummer bestaat uit 2 bladen. Tok practische beteekenis. Agenten: KÜVPER, VAN DAM SMEER ROTTERDAM. L. DUVEKOT Sz. - GOES Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3.w Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiln; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. In het vervolg van zijn vroeger aange haald opstel over de ongelijkheid wordt er door Dr Bavinck nog de aandacht op ge vestigd dat de leer van het welbehagen Gods, zooals die door Calvijn werd ont wikkeld, niet alleen in dagen van strijd en onderdrukking, onderwerping en tevre denheid heefit geleerd en niet alleen een bron was van rijke vertroosting, maar dat ze ook voor depractijkvanhetle- ven van groote beteekenis is geweest. Rousseau heeft gescholden en leerde schelden op de maatschappij en heeft zijne volgelingen teruggeroepen naar de natuur, maar tenslotte trók hij zich in de een zaamheid terug eu stak geen vinger uit can tot hervorming te komen. Geheel anders was het met Calvijn. Aan de leer van de absolute souvereini- teit Gods heeft hij het motief ontleend tot een krachtige, doortastende uitgebreide actie. Zeker er is van die leer misbruik ge maakt, maar het is er toch ver vandaan dat daardoor zorgelooze menschen zouden worden gekweekt of een geslacht dat in doffe berusting bij de pakken neerzit. Indien we toch gelooven, dat Gods wil de oorzaak van alles is, dan moet eerbied voor dienzel-f-den wil, die ons in de Schrift als regel voor ons leven is geopen baard, ons ook dwingen, om hem tot heer schappij te brengen overal en zooverre als onze invloed reikt. Dan wordt diezelfde wil de drangreden en de regel van ons handelen. In het: Uw wil geschiede, ligt zoowel een kracht ter berusting als een kracht tot energieke actie opgesloten. e Dat is te Genève gebleken. Door niemand minder dan Ronsseau is dit erkend. In hoog gestemde accoorden heeft hij den lof van de stad van Calvijn ge zongen. De Staatsinrichting zoo verklaarde hij1) is er uitnemend en ingegeven door de verhevenste rede. De burgers hebben er geen andere meesters dan de wijze wet ten, die zij zeiven hebben gemaakt en die gehandhaafd worden door Overheids personen door henzelven gekozen. Zij zijn noch rijk genoeg, om zich te ontzenuwen door weelde en genietingen) noch arm genoeg om anderer hulp van noods te hebben. En de leden van den magistraat geven het voorbeeld van bezadigdheid, eenvou dige zeden, eerbied voor de wetten, op rechte verzoeningsgezindheid. Bn de bur gers voegen aan die Overheid weder nieu wen glans toe door hunne eigen verdien sten. Als de beste burgers worden inzonder heid de predikanten geprezen, om den geest van het Christendom, die in hun op treden, openbaar wordt, de heiligheid hun ner zeden ,hun wijsheid en gematigdheid. Maar niet minder i's de lof, die Rous seau heeft voor de vrouwen, van wie het heet dat zij handhaven de liefde tot de wetten in den Staat en de eendracht onder de_ burgers. Zij worden geroemd als de kuische bewaarsters van de zeden en de zachte banden van den vrede, die de rechten van het hart en van "de na tuur bij iedere gelegenheid laten gelden ten' bats vhn plicht en van deugd. Uit dit voorbeeld van Genève blijkt, dat de religieuze wereldbeschouwing van Cal vijn, indien ze toegepast wordt ook eene belofte heeft voor het tegenwoor dige leven. Als Christenen, als Rrotestantsche, pis Gereformeerde Christenen, behoeven wij; ons dus, naar Bavinok in verband hier mede opmerkt, niet antithetisch te stellen togenoyer (jen modernen tijd, waarin de zelfde wil van den hemelschen Vader re geer. en ons eene plaats ter woning en ten arbeid toegeschikt heeft. Hot naturalisme van Rousseau leidt of tot een star conservatisme, öf tot onhistorisch radicalisme. Maar als wij gelooven aan den heiligen en genadigen wil van God, dan hebben wij daarmede ©en norm, waaraan wij het bestaande toetsen en waarnaar wij: hei wijzigen kunnen. Het gevaar, om het bestaande onvoor waardelijk te veroordeelen of ook wel te rechtvaardigen, is dan, althans principieel Overwonnen. Wij zullen ons dan eenerzijds wachten voor eau vervloeking der maatschappij, PER maar haar veeleer eerbiedigen als een wonderbaar kunstig organisme, dat onder Gods leiding gegroeid en van eeuw tot eeuw voor millioenen menschen ten zegen is geweest. Maar aan den anderen kant zullen wij ons evenzeer in acht nemen, om al het be staande te prijzen alleen omdat het be staat maar zullen we veeleer trachten de teekenen der tijden te verstaan, nu nieuwe toestanden en nieuwe verhoudingen, zich baan breken op ieder terrein. (SR SC De z.g. sociale quaestie zoo conclu deert Dr Bavinck, heeft een geestelijken achtergrond; zij wortelt in de valsche ge- lijkheidstheoriën en is daarom door so ciale wetgeving voor geen oplossing vat baar. De practijk heeft dit bevestigd. Wat door Staat en maatschappij en par ticulieren is gedaan om de scherpe tegen stellingen te verzachten en in de toestan den verbetering te brengen hoe lof waardig ook op zichzelf heeft er in het minst niet toe bijgedragen om tevreden heid of dankbaarheid te wekken. Toch kunnen we ook niet den vroegeren tijd terugwenschen, toen de standen bijna als kasten gescheiden waren en het volk slechts had te prijzen wat de heeren uit wezen. Het is zelfs z,eer waarschijnlijk dat het zwaartepunt in het volksleven wordt verlegd en zich een regeling ontwikkelt, waardoor de ontzaglijke rijkdommen dezer eeuw aan stoffelijke en geestelijke goede ren, meer gelijkmatig over qlle klassen der maatschappij worden verdeeld. Maar hoe dit zij, wij gaan naar het oor deel van Prof. Bavinck een toekomst te gen, waarin rijkdom, geestelijke en stoffe lijke, steeds minder een voorrecht zal worden, waarvan wij geheel naar eigen believen en uitsluitend voor onsz,elven genieten mogen. Meer en meer zal hij het karakter aan nemen van een taak en een plicht, naar het woord van den Apostel, dat alle leden van het lichaam voor elkander ge lijke zorg moeten dragen, of naar de belijdenis van Heidelberg, dat ieder lid der gemeente zich moet schuldig weten om zijne gaven ten nutte en ter zaligheid der andere lidmaten gewilliglijk en met vreugde aan te wenden. een dienst, waarbij het water werd benut, afkomstig uit Ain-Fara, maar het blijkt thans, dat men daarvandaan slechts de helft verkrijgt van wat men verwachtte. Intusschen zal Jeruzalem, zijn toevlucht moeten nemen tot het oude stelsel van het vervoeren per spoor van water uit El-Ain Sharon. j| Bedrijvigheid in den Engelschen scheeps bouw. Op-Me scheepsbouwwerven aan de Cly de is het deze maand drukker geweest dan in eenige andere maand daarvoor in dit jaar. Er werden namelijk in Augustus 22 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 73.000 ton te water gelaten. De productie over de afgeloopen acht maanden heeft meer dan het dubbele be dragen van de overeenkomstige periode van verleden jaar. Er worden 150 schepen met 417.000 ton te water gelaten. (Verle den jaar in acht maanden 203.000 ton.) Hugo Stinnes Jr. naar het huis van bewaring. Na afloop van het verhoor door den rechter van instructie werd aan Hugo Stinnes Jr. meegedeeld, dat tegen hem een bevel tot arrestatie is uitgevaardigd. Hugo Stinnes Jr. is daarop onmiddellijk in het huis van bewaring opgesloten. De rechter heeft het bevel tot aanhouding uitgevaar digd, omdat Stinnes te Mühlheim bespre kingen met personen heeft gevoerd, die van medeplichtigheid worden verdacht en men op deze wijze het onmogelijk wilde maken, dat Stinnes zich verder met hen in verbinding zal stellen. Stinnes' rechtsgeleerde raadslieden ge ven toe, dat Stinnes obligatiën van Duit- sche oorlogsleeningen tot een bedrag van 400.000 M. als oud-bezit heeft aangege ven, die dit niet waren. Hij is dit echter pas later gewaar geworden. Zijn secretaris heeft in totaal voor 250.000 M. obligaties tot een nominaal bedrag van 30 millioen M. gekocht, die bij valorisatie 3 millioen M. zouden hebben opgeleverd, zoodat, in dien het bedrog ware gelukt, aan deze transactie 2% millioen M. zou zijn „ver diend". Aardschokken. De bevin'gswacht Hohenheim te Stutt gart deelt mee, dat Donderdagavond een Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Noodweer. In verschillende deelen van Italië heeft weer hevig noodweer gewoed. In de buurt van Cremona is door storm en hagel de oogst vrijwel vernield. Ook te Florence hebben onweer en hagel veel schade aan gericht. Uit het kanton Graubunden in het Rijn dal en uit het kanton Tessin (Zw.) komen berichten over groote schade, door onwe- ders aangericht. Alle bruggen werden weggeslagen. Bij Zizer is een groote lawine weder over de rails- van de spoorbaan gestort. Ook de Tessin is huiten de oevers ge treden. Vier-en-iwintig kinderen verdronken. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het voorstadje Kusskowo bij Moskou een boot, waarin zioh 32 kinderen bevonden, op een vijver is omgeslagen. -Slechts 8 -kinderen konden worden gered. Watergebrek te Jeruzalem. Het gebrek aan water begint zich te Jeruzalem ernstig te doen gevoelen. Het is intusschen niet zeer waarschijnlijk, dat de toestand zal verbeteren vóór over twee maanden 'het regenseizoen intreedt. Men had gehoopt dat het chronisch waterge brek zou ophouden, aa de instelling van aardschok waargenomen is, wier haard 50 a 60 K.M. verwijderd -was. De opteeke- ning vond te 9 uur 10 min. en 58 sec. plaats en duurde ongeveer een halve mi nuut. De schok was van een gemiddelde sterkte; de haard moet in de Schwa'bische Alpen liggen. Een nieuw passagiersschip. De „White Star Line" heeft hekend ge maakt dat het nieuwe schip, dat te Bel fast voor haar gebouwd wordt, 60.000 ton inhoud zal hebben, of 4000 ton meer dan de „Majestic" van dezelfde lijn en 6000 meer dan de „Leviathan", dus het groot ste schip van de wereld zal zijn. Het zal ook het weelderigst ingerichte zijn. De bouw zal drie jaar duren. Amundsen. - Uit Oslo wordt aan de „Voss. Zeitung" gemeld, -dat, men in Noorwegen thans defi nitief de hoop heeft opgegeven, Amundsen levend terug te Vinden. De Noorsche expe ditieschepen zullen dan ook 15 dezer hun onderzoekingen staken, daar tengevolge van de ijsmassa's en den beginnenden Poolnacht alle verdere pogingen worden verijdeld. Alleen zal, als gemeld, de Russische ijs- breker „Krassin" zijn nasporingen naar Amundsen voortzetten en den winter in de Poolzee doorbrengen. Het Keliogg-pact. - De Roemeen sche ministerraad besloot met algemeene stemmen tot de toetreding van Roemenië tot het Kelloggpact. In antwoord op de door den Franschen gezant overhandigde uitnoodiging der Amerikaansche regeering deelde Litwinow mede, dat de Sovjetregeering bereid is tot het pact van Parijs toe te treden, in weer wil van haar bezwaren ten aanzien van het ontbreken in het pact eener bepaling nopens de volledige ontwapening en van het feit, dat Moskou niet is uitgenoodigd tot deelneming aan de onderhandelingen. Een trein geplunderd. Soldaten, -die in den staat Morelos (Mexico) een passagierstrein bewaakten, werden neergeschoten en gedood, met uit zondering van één, -en de passagiers uit geplunderd. Men gelooft, dat de wacht niet meer dan -tien man sterk was. De passagiers werden op een rij ge plaatst en van al hun kostbaarheden be roofd, doch geen hunner werd letsel toe gebracht. Daarna staken de roovers den trein in brand. Korte berichten. Het Belgisch koninklijk paar is uit den Kongo teruggekeerd, Bij een ontploffing in een dynamiet- fabriek te Ablon (Er.) werden acht perso nen gedood. Het was gisteren te Washington zoo geweldig warm,, dat de regeeringshureaux moesten worden gesloten. Te Neustadt in Mecklenburg-Schwe- rin, zijn 80 personen door typhus aange tast. De ziekte is va.n ernstigen aard en zal zich waarschijnlijk nog uitbreiden. De politie te Belgrado heeft verschei dene communisten aangehouden en bro chures en brieven in beslag genomen. Gisteren is in 't passenbureau te München ingebroken. Een tweetal kasten is opengebroken en een groot aantal on ingevulde, henevens 50 half ingevulde, doch nog niet onderteekende passen ont vreemd. 15 IETS FIJNS 6 CENT GROOTE MARKT 19 Naast Hotel „De Korenbeurs" De ziektegevallen op «Je „Insuiinde". Elen Aneta-telegram, uit Weltevreden meldt: Het „Bataviasch Nieuwsblad" had een onderhoud met het hoofd van den dienst van de Volksgezondheid, dr Van Lonkhuiji- ïen, die naar aanleiding van heit rapport der drie! hoogleeraren over de ziekte gevallen a;an boord van de „Insuiinde" van den Rott. Lloyd da volgende mede- ieeuingen deed: Dr VanJ Lonkhuijzen verklaarde dat prof. De Langen verschillende patiënten, die aan boord van de „Insuiinde" op de uitreis van dat schip te> Batavia waren aangekomen, onderzocht heeft, en posi tief de mogelijkheid van roodvonk uitge>- doteni achtte-. Prof. De Langen had na derhand een onderhoud met den arts van het ziekenhuis te Singapore, waar op de uitreis een patient was achtergela ten, omtrent welken patiënt uit Singa pore de diagnose „roodvonk" de „Insu iinde" nageseind werd, welke diagnose volgens het rapport wederom door den scheepsarts ter kennis was gbbracht van de autoriteiten te Batavia. In zijn onder houd met prof. De Langen verklaarde de arts uit Singapore!, dat hij zich ver gist had in de diagnose betreffende het sterfgeval van "den te Singapore opgeno men passagier van: „Insuiinde". De ver schijnselen, aldus deze arts, geleken op>- pervlakkig beschouwd op roodvonk. Voorts is, naar Dr Van Lonkhuijzen mededeelde, nóch door den havenarts, nóch door eenige andere gouvernement»- of medische autoriteit Van den scheeps arts een telegram ontvangen over het roodvonk-geval te Singapore, waaromtrent men e-erst na het vertrek van de „Insu iinde" van ter zijde vernam- Verder is nóch door den scheepsarts, nóch door den anderen arts van den Rotterd. Lloyd aan officieele zijde mededeeling gedaan van de gevallen aan boord van de uit rei zende „Insuiinde", zoodat bij de aan komst van'het schip de havenarts niet aan boord is geweest. Dr Van Lonkhuizen Verklaart voorts zich niet te kunnen voorstallen, dat het Binnenland. Nadere mededeelingen over de ziektege vallen op de „Insuiinde". In verband met de Scheveningsche uit- hrekerij is een vrouw gearresteerd. Buitenland. Voor Amundsen geen hoop meer. Noodweer'in Zwitserland en Italië. Aardschokken in de Schwabische Alpen. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGÉJ ZONDEN DE BROCHURE OVER QRANULINEj HET MIDDEL VAN Da J. K VAN GRAFHORST. ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER» voor in Nederland vertoevende medici mogelijk zou zijn een juister oordeel' uit te spreken over hier geconstateerde ziek tegevallen dan de medici daar ter stede, die de patiënten behoorlijk onderzocht hebben. De kruisgesprekken Nederland—iridlë. Uit Batavia wordt geseind: In het persr paviljoen op de Pasar Gambir heeft een buitengewoon goed geslaagde serie kruis- gesprekken met Nederland plaats gehad, door middel van da zenders van Bant- doen'g en Kootwijk. Op dezen eersten werd een recordaantal gesprekken ni. 46 op uiterst vlotet wij-ze afgewerkt dank zjj de efficiënte medewerking van 'de radio- diensten in Indië en Holland. Het pers pa,vilj-oen was stamipvol; er was een menigte menschen, die in de grootste spanning oip hun beurt Wachtten en er wa ren ontroerende tooneeltjes op te mer ken. D-e avond bracht een schitterende demonstratie waarvoor de telegraafadmi- nistraties hier en ginds een woord van hulde verdienen. De Naderl. Spoorwegen'. Naar gemeld wordt, zal het hoöfdba- stuur van de Nederl. Vereen- van Spoor- en Tramwegpersoneel aan. den Personeel- raad voorstellen, bij de Spoorwegdirectie aan te dringen om, met het oog op da gunstige bedrijfsresultaten over de eerste zeven maanden van dit jaar, aan deder van het personeel een uitkeering te doen van een halve maand .salaris met een minimum van f70 (berekend voor het maximum' der le kl. van schaal D- Deze uitkeering is bedoeld als maat regel voor één keer, waarvan de kos ten drie en een half vier millioen gulden zullen bedragen, daar in 1927 ruim 81 millioen gulden aan loon werd uitbetaald. Bovendien zal als blijvende maatregel voorgesteld worden, om aan de directie te verzoeken, dat de Spoorwegen geheel voor hun rekening nemen de f 300-000 die noodig zijn om heit zieken- en on dersteuningsfonds geheel' los te maken van de gemeentelijke instellingen hij de ziekerehuisverpleging van de gezinsleden der deelgienooten. W r k 1 o o s h e i d s-b e s t r ij d i n g. Omtrent de vergadering, welke gisteren te Emmen is gehouden met de verveners wordt medegedeeld, dat behalve de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, die de vergadering voorzat, aanwe zig waren -de commissaris der Koningin in Drente, de burgemeester der gemeente Emmen en een der wethouders en de heer Meyer de Vries, rijksinspecteur der werk verschaffing in algemeenen dienst, A. Jongbloed en ir. Syholts, directeur van het rijiksproefstation voor turf benevens zes verveners, vertegenwoordigende de twee grootste verveners-organisaties. Bij -de opening deelde de minister mede, dat hem thans bereikt -heeft het advies der commissie inzake versnelde afgraving doch hij wenschte, al-vorens zijn stand punt definitief te bepalen, de verveners in de gelegenheid te stellen hem hun ziens wijze mondeling mede te deelen. Nadat de verveners aan dit verzoek hadden voldaan en uitvoerig had-den uit eengezet waarom -zij steun voor hun be drijf noodig achten, ontspon zich een uit voerige discussie, waaruit bleek, dat van regeeringswege ernstige bezwaren beston den om het verzoek in te willigen. Intus schen verklaarde de Minister zich bereid, mede aan -de -hand van het thans gehoor de, de zaak nogmaals ernstig te overwe gen. In elk geval, verklaarde de minister, Bal van regeeringswege alles worden gedaan, wat den afzet van de turf producten kan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1