Uit de Provincie. Kerknieuws. als de industrie turf ais brandstof gev bruikt) niet tot het resultaat heeft geleid, met groote belangstelling wordt tegemoet gezien de samenspreking, die minister Kan morgen te Enimcn met de organisatie der verveners zal hebben Naast de arbeid van den economische» opbouw van Drente moet echter dade lijk die van de cultureele verheffing van de bevolking worden genoemd. Want deze beide moeten hand in hand gaan en daarom is zoozeer te waardeeren het werk, dat door de Centrale Vereeniging voor de Cultureele Verheffing der bevol king in do door haar gestichte buurt huizen geschieddt, de buurthuizen, waar men in, de fröbelschool1 een gunstigen invloed op do „kleuters" kan oefenen; waar men in de huishoud-, kook- en naai cursussen' de jonge meisjes op hooger peil kan brengen; waar men in den timmer- winkel en door x verschillende cursussen de grootere jongens tot een hoogere trap van ontwikkeling kan brengen en waar men een centrum van zieken- en zuige lingenzorg kan vestigen om daardoor be tere hygiënische toestanden 'te bevorde ren1. Thans zijn er een viertal van dergelijke buurthuizen en daarnaast zijn, nadat men de groote beteekenis der fröbelscholen in de practijk is gaan zien een groot aantal „kleuterscholen" gesticht. Zoo is er hard gearbeid aan Drente's opbouw en die arbeid heeft verrassende resultaten opgeleverd, zoodat H. M- de Koningin telkenmale tijdens haar twee- daagschen tocht door Drente en in 't bijzonder gisteren bij haar vertrek uit Assen tegenover den Commissaris der Ko ningin in Drente, Mr LinthorstHoman hare groote voldoening over, en waar deering voor dien arbeid heeft uitge sproken. En dat wat den opbouw van Drente be treft een belangrijke stap in de goede richting is gezet, is wel het duidelijkst ge bleken, uit de sterke verandering, die in de stemming der bevolking is gekomen. En zij heeft do Koninklijke Familie dan ook met groote hartelijkheid ontvangen, 't Was feost in Drente, overal waar de Koninklijke Familie passeerde, en wie zag de menschanmassa's, die waren samenge stroomd op de punten, waar 'de hooge bezoekers gedurende eenigen tijd ver toefden, die kon zich moeilijk voorstel len, dat nog slechts enkele jaren geleden inzamelingen van kleeren moesten wor den gehouden om in den nood derDrent- sche bevolking te voorzien. Ja, men is in Drente op den goeden iweg. Niet, dat men er al is. Zij, die hier leiding gaven aan het opbouw-werk zjjn er maar al te zeer van overtuigd, dat er nog veel gebeuren moet. Maar er Is een krachtige vooruitgang en dit te kun nen constateeren is hun, die dezen twee- daagschen tocht met de IConinklijek Fa milie hebben meegemaakt,' een vreugde geweest. Ook te Assen is de Koninklijke Familie een hartelijke ontvangst van de zijde der bevolking bereid. In de straat, die de stoet op zijn tocht naar het Consultatiebureau voor Zuigelingen volgde, verdrong zich een dichte menigte, die de Hooge Be zoekers met hartelijk hoerageroep welkom heette. Aan het gebouw .van het Consultatie bureau werd de Koninklijke Familie ont vangen door mevr. "polinckde Geer, voorzitster, en mcj. Suringar, secretaresse, van het bestuur 'der vereeniging, die dit bureau, het eerste Consultatiebureau voor Zuigelingen in Drente, heeft ge sticht. In dit bureau is ook: gevestigd een consultatiebureau voor kleuters van 1 tot 6 jaar en een afdeeling kraamt verpleging. De Koninklijke familie maakte, rondgeleid door gemelde dames, een wan deling door het gebouw en bezichtigde de verschillende afdeelingen, waarbij zij alle mogelijke inlichtingen vroeg en ver kreeg. Van het Consultatiebureau réden de Hooge Bezoekers naar het huis van den Commissaris der Koningin in Drente, mr J. T. Linthorst Homan, waar de thee werd gebruikt. Te ruim half vijf vertrok 'de Koninklijke Familie per auto naar het station, waar Mr Linthorst Homan Haar uitgeleide deed. Alvorens in den trein plaats te nemen dankte H. M. de Koningin voor de har telijke ontvangst welke Haar, de Prins en de Prinses in Drente is bereid en sprak Zij er Haar voldoening over uit, dat de arbeid tot verheffing der Drent- sche bevolking en tot opbouw van Dren te zulk© heerlijke resultaten heeft opge leverd, als Zij op Haar tocht door de pro vincie Drente heeft mogen aanschouwen. Te 5 uur reed de Koninklijke trein onder de toejuichingen van het op het perron samengestroomde publiek weg in de richting Zwolle. Te Zwolle verliet de Koninklijke Familie den trein en werd per auto naar het Loo gereden. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder vertrok heden ochtend te kwart na acht per auto van Soestdijk naar het Loo, teneinde eenige dagen bij de Koningin te logeeren. H. M. zal vergezeld zijn van de hof dame jkvr. F. L. H. van de 'Poll en van den Kamerheer jhr E. R. van der WycK. B urgemeesters. Bij Kon. besluit is aan jhr ir R. R. L. de Muralt, op zijn verzoek ,met ingang van 1 November 1928, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Borculo; is met ingang van 15 September 1928 benoemd tot burgemeester der gemeente Overschie J. C. Baumann, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Woubruggo. Minister Beelaerts. Minister Beelaerts van Blokland is te Genève aangekomen, vergezeld van prof. mr dr J. P. A. Franpois, chef van de afd. Volkenbondszaken aan het dept. van buitenl. zaken Hij zal Nederland voor de laatste maal vertegenwoordigen in de zitting van den Volkenbondsraad, aangezien het mandaat van Nederland met de 51ste zitting ten einde is. De minister heeft gisteren te Genève en kele besprekingen gevoerd met ambte naren van het Volkenbondssccretariaat over de Poolsch-Litausche quaestie, waar over hij vermoedelijk in dan loop der volgende week in den Raad moet rappor teexen. Nederlandsche SpoorwBgSn. Do Nederlandsche Spoorwegen hebben, naar de „N. R. Ct." meldt, op enkele plaat sen van het baanvak Amsterdam-Rotter dam een bed van basaltslag aangebracht als proef om na te gaan, in hoeverre met deze wegbedekking bezuiniging in het on derhoud zou kunnen worden bereikt. Hier bij dient in aanmerking te worden ge nomen ,dat basaltslag uit het buitenland moet worden aangevoerd, terwijl grind het materiaal dat thans als wegbe dekking wordt gebezigd uit onze ri vieren wordt verkregen; basaltslag is dan ook driemaal zoo duur dan grind. Van een voornemen om het geheele baanvak Amsterdam-Rotterdam van een basaltslag t© voorzien is dan ook nog geen spTake. Bet geldt hier slechts een proefneming. Crematorium te Zwolle. Naar gemeld wordt, bestaan er te Zwol le plannen voor oprichting van een cre matorium. De „Arbeidersvereniging voor Lijkverbranding" heeft bij het gemeente bestuur het verzoek ingediend om op het onlangs aangekochte landgoed „Kranen burg" aan den Meppelerweg een stuk grond aan te wijzen, waarop een cremato rium met urnentuin zou kunnen worden gesticht. De Zuiderzeewerken. De Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.), heeft aan ruim honderd man van het varend personeel te gen 1 Sept. a.s. ontslag aangezegd, daar op 3 September een verkorte werktijd wordt ingevoerd. VACCINATIE EN VACCI NED WANG. De opschorting van den vaccineplicht. Over dit onderwerp schrijft de genees kundige medewerker van de N. R. Crt.: Van verschillende zijden vraagt men mijn oordeel over de waarde voor ons land van de conclusies van de „po'kkencommis- sie" uit den Volkenhond ten aanzien van de encephalitis vaccinatoria. Het ant woord kan kort en bondig zijn: voor ons land g e e n e. Tegenover de opmerking dat het aantal gevallen toch betrekkelijk „buitengewoon klein" 'is zou ik met een variant op de ge vleugelde woorden, die Napoleon aan den voet der Pyramiden tot zijn legioenen sprak de waarschuwing willen stellen: Nederlanders, denkt er aan dat van dezen papieren borg 40 grafzerken op u neerzienl Geen gering offer voor gedeel telijk denkbeeldige waarden. Van de er kenning dat de vaccinatie verantwoorde lijk is zij het niet uitsluitend, maar dat verandert niets aan de situatie zoolang we de medeplichtigen niet kennen voor de encephalitis, gaarne acte. De bewering dat kinderen in do eerste levensjaren (en volwassenen) „vrijwel ge heel van gevaar verstoken zijn" wordt door de onbetrouwbare Nederlandsche cij fers niet bewezen en n'en déplaise het oor deel der Engelsche Staatscommissie in haar overigens zoo voorbeeldig rapport door de Engelsche gegevens feitelijk even min gesteund: „minder gevaar" is niet uitgesloten en „minder dan buitengewoon zeldzaam" is op papier wel „bijna niet", maar de werkelijkheid is anders. Welke waarschijnlijkheidsrekenaar waagt zicü eens aan 'het Engelsche rapport en bere kent daaruit de pokken (dood)-kans en de encephalitis (dood)-kans hij zuigelingen d.d. heden. Tien tegen een dat de eerste kans nog grooter blijkt heden dan de tweede. Heden, herhaal ik, de toe komst kan niemand voorspellen, beide kansen kunnen zicli in elke willekeurige richting wijzigen, elke voorspelling dien aangaande mist eiken feitelijken grond slag. Dat de 'genius epidemicus onbereken baar was wisten we, dat de genius vacci- natorius het niet minder is weten we nu helaas ook. Ten slotte de slotconclu sie: „geen reden de vaccinatie te staken". Men moet dit vooral niet misverstaan en vaccinatie en vaccinatie- dwang niet vereenzelvigen. Er is he melsbreed verschil tusschen de opschor ting van den vaccinatie dwang (dien we nu kennen) en het opschorten van de g e- legenheid tot de vaccinatie (zooals we die verleden jaar in Augustus gekend hebben). De pokkencommissie wil het laatste niet, maar heeft de voor ons land veel actuelere, meer moreele en staatsrechtelijke dan medische kwestie van de houdbaarheid van den dwang evenzeer onbeantwoord gelaten als de En gelsche Staatscommissie. Spoedig zal blijken het begint reeds nu een publiek geheim te worden dat de Nederlandsche pokken- commissie uit den Gezond heidsraad en de minister van arbeid, handel en n ij verheid en zijn bevoegde adviseurs er niet over denken de Staten- Generaal niet te adviseeren tot verlenging der opschor ting. Het volgens toezegging van den minister tegelijk met het te verwachten wetsont werp te publiceeren interim-rapport der pokkencommissie uit den Gezondheids raad zal ongetwijfeld niet zoo positief zijn als ik gaarne zou willen, maar dat ver andert niets aan het veel belangrijker feit dat bijkans over de geheele linie der Ne derlandsche hygiënisten de meeningen aan het kenteren zijn voorzoover ze dat al voorheen niet waren. Reeds wordt meer algemeen in de binnenkamer erkend, wat ik reeds zoo lang verkondigde: het h e e 1 e pokken(bestrijdings)- en vaccinatievraag- stuk staat op losse schroeven. De encephalitismisère is daarvan slechts één verschijnsel, hetzij dan een betrekke lijk belangrijk of betrekkelijk onbelangrijk verschijnsel. Dat weten we eigenlijk nog niet. A. Sv Leijs. f Men schrijft ons uit Aardenburg: Weer is één der ouden van zijn post afgelost. Hedenavond werd ons door den dood ontnomen Adriaan Bomer Leijs of kortweg, zooals hij in de streek bekend was: Leijs uit Aardenburg. Leijs, die in de provincie wel geen leidende positie innam, maar die in de dagen zijner kracht op een eenzame post pal heeft gestaan voor de beginselen op kerkelijk en politiek terrein. Op kerkelijk terrein', waar hij', toen jon gere krachten wegvielen, nog op 75-jari- gen leeftijd eiken Zondag de kleine Geref. kring alhier moest voorgaan, wat hij dan ook gedaan heeft tot hij niet meer kon. Op politiek terrein, waar hij heeft gef- streden voor de anti-rev. beginselen 'in een omgeving, waar hij bijna alleen stond. De collectant van de Uniocollecte, die ruim 40 jaren lang telkenmale alleen do boer opging', met het collectezakje uit de kerk in de binnenzak van zijn jas, pm de giften to verzamelen voor het Chr. onderwijs. Hij was een stoere figuur, niet soeipel in den omgang, die voor niemand en niets uit den weg ging, als het de beginselen gold. De laatste jaren moest hij 'zich terug trekken, wat hem veel strijd heeft ge kost. Toen jongere krachten een tiental jaren geleden den arbeid in Aardenburg in eenigszins andere banen leiden wilden, kostte het strijd Leijs mee tei krjjgen, maar hij gaf zich, met de woorden: „Als jullie het doen voor de eere Gods, dan vind ik het goed". Hij gaf zich alleen voor zijn Gocl. Thans is hij na lang lijden op ruim 91-jarigen leeftijd door God van ons wegj- genomen en wij vertrouwen, dat één der laatste woorden, dje hij in een helder oogenblik sprak: „Ik ben gelukkig", thans ton volle bewaarheid is. En wij gedenken hem, dankbaar voor wat God ons in moeilijke jaren in Aarden burg en omgeving in onzen broeder Leijs heeft geschonken. Goes. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin zullen morgen de leerlingen van de Ghr. Bewaarschool (pl.m. 280) van half 10 tot 11 uur op de Beestenmarkt een feestje hebben, althans wanneer het weer gunstig is. Het is meer dan jammer dat in Goes viering van onze nationale feestdagen achterwege blijft. Daarom temeer moet het echter worden toegejuicht, dat althans de kleinste kinderen aan dezen dag een feestelijk karakter geven. Hopen we dat de kinderen een echt prettigen morgen hebben en tevens, dat het de laatste maal is dat hier de verjaar dagen van de leden van ons Koninklijk Huis op zoo beperkte schaal worden ge vierd. Wemeldinge. Voor gewoon dienstplich tige lichting 1929 zijn aangewezen de lote- lingen Jan van Oosten, H. Ghr. P. van der Werff, H. Mieras, G. Schouwenaar, G. Traas, P. G. Feijtel en N. de Mul. Wissenkerke. Op Maandag 3 September hoopt 'het muziekgezelschap „Apollo" een feestconcert te geven in de tent op de Voorstraat, ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van den heer Flipse als directeur van „Apollo". Oudelande. Gistermorgen werd in een samenkomst der Ned. Herv. gemeente met belangstellenden herdacht het plotseling overlijden van haar predikant Ds Wagter Deze samenkomst stond onder leiding van Ds Kalshoven van Ovezande. De lijkkist was geplaatst vóór den kansel. Na votum en gezang van Ps. 103 vs. 8 en 9 ging Ds Kalshoven voor in gebed. Na gewezen te hebben op de kortstondigheid van het leven, herdacht hij den persoon en den arbeid van Ds Wagter en wat hij voor zijn gemeente is geweest, zulks naar aanleiding van het Woord uit den He- breërbrief „Gedenkt uwe voorgangeren, die u het Woord Gods verkondigd heb ben". Spr. richtte nog een persoonlijk woord tot de achterblijvende weduwe en kinderen met den troost dat de nagedach tenis des rechtvaardigen in zegening zal zijn. Ds Gerretsen van 's-Gravenpolder be klom nu den kansel en deelde mee, dat van den president der Synode dr Weylandt be richt van verhindering was ontvangen om deze plechtigheid bij te wonen. Namens dr Weylandt herdacht Ds Gerretsen den arbeid van Ds Wagter als lid der Synode tijdens zijn verblijf in de prov. Drente, voorts als president van het Prov. Kerk bestuur van Drente en vervolgens in den ring en classis Goes. Hij spra'k nog per soonlijke woorden van troost tot weduwe en kinderen. Als laatste spreker voerde het woord Ds Elenbaas van Borsele als waarnemend scriba der Classis Goes en als jeugdvriend van den overleden Ds Wagter. De plechtige samenkomst werd besloten met dankgebed door Ds Kalshoven, nadat gezamenlijk gezongen was Ps. 84 6. Het stoffelijk overschot zal heden te 01- demarkt (Ov.), de geboorteplaats van den overledene, in het familiegraf worden hij- gezet. Heinkenszand. Woensdagnamiddag kwam de raad dezer gemeente in open- baro zitting bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig a.le leden. De voorzitter deelt mee, dat van den heer Inspecteur op de Volksgezond heid bericht is ontvangen op het advies van B. en W. inzake de ligging van het perceetl dat zal worden aangekocht voor openbare begraafplaats. Door dezen wordt bericht, dat geen bezwaar bestaat dit perceel als begraafplaats te bezigen. De kosten van H.B.S.-onderwijs over 1927 bedragen in totaal f396.60. Door de ge meenten 'sHeer Arendskerke en 'sHee- renhoek is de begrooting voor den ge- meenschappelijken keuringsdienst in den keuringskring goedgekeurd. Ingekomen is een adres van het muziekgezelschap „Euterpe" met verzoek om verhooging der subsidie in verband met de huur van het schoollokaal. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen de subsidie met f50 verhoogd. Wegens periodieke traklementsverhooging van den burgemeester wordt diens pensioengrond slag verhoogd. De gemeenterekening over 1927 wordt goedgekeurd en voorloopig vastgesteld. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur wordt aangeboden en met algemeene stemmen goedgekeurd met in ontvang op f2667.58 en in uitgaaf op f2602.72i/2, alzoo ©en goed slot van f 64.851/2. De begrooting van het Burg. Armbestuur wordt aangeboden en vast gesteld met in ontvang en uitgaaf op f 1289.IO1/2, met een post voor onvoor zien van f 33.911/2. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting voor 1929 met in ont vang en uitgaaf op f53170.27, met een post voor onvoorzien van f 1080.94. Tot commissie van onderzoek worden be noemd de raadsleden behalve beide wet houders. Met algemeene stemmen wordt een verordening vastgesteld op het ge meente-archief. In behandeling komt een voorstel van B. ©n W. tot instelling van een ophaaldienst van huisvuil. Waar vol gens B. en W. de tegenwoordige toe stand onhoudbaar is, omdat de aschbak- lcen moeten verdwijnen uit de bebouw de kommen en gelegenheid moet worden geboden om scherven van aardewerk en dergelijke kwijt te kunnen, stellen zij zich voor, dat b.v. elke week met een hand kar do ronde wordt gedaan om dergelijk vuilnis op te halen en te deponeeren in de oude vest, zoodra daartoe schrif telijke vergunning zal zijn verkregen. Dhr Kreune zegt, dat hem door den tegen- woordigen vervoerder is meegedeeld, dat thans meer dan 100 voer per jaar wordt gehaald uit de aschbakken en dat z.i. een handkar zeker niet zou beantwoor- den aan het doel. De voorzitter zegt, dat dit komt omdat thans alles in die bakken wordt gebracht ook hetgeen er niet in hoort en dat verbrand zou kunnen wor den. AI hetgeen verbrand kan worden zal in het vervolg worden geweerd. Dhr. Kreune meent, dat toch met een hand wagen niet kan worden volstaan en dat die ophaaldienst veel te duur zon worden. Hij is van meening, dat wanneer de ge>- bruikmakenden van dezen dienst deze zelf moeten bekostigen er een zeer klein aantal personen gebruik van zal maken. Dhr Simonso is van meening, dat z.i. een ophaaldienst geheel overbodig is daar ieder zijn vuil zelf weet te bergen en dat het anders naar de bakken kan wor den gebracht, die kunnen blijven staan. De voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met de stemmen van de heeren H. v. Iwaarden, A. v. d. Dries en J. Stek©- te© voor ©n die van de heeren G. Ku- zee, M. Raas, J. Kreune en A. Simonse tegen. Een voorstel van dhr Kreune om een ophaaldienst in te voeren voor hen die dezen dienst willen betalen en dan een verdeeling der kosten naar het inko men van betrokkenen en uit te voeren door een particulier na publieke aanbe steding werd eveneens verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de voorstel ler en de heeren H. v. Iwaarden en A. v. d. Dries. Tegen de heeren J. Steketee, M. Raas, G-. Kuzee en A. Simonse. De voorzitter zegt nu een voorstel te ver wachten van de tegenstemmers en dat hij tegen een volgende vergadering eveneens de zaak weder aanhangig zal maken. Met algemeen© stemmen wordt besloten op voorstel van B. en W. om een adres te zenden aan den Minister van Justitie om het vacante notariaat alhier weder te doen bezetten. Met algemeene stemmen wordt besloten het voormalige zieken huisje aan den Slaakweg aan den open baren dienst te onttrekken. Bij; de rond vraag vraagt dhr Kreun© wanneer nu de openbare begraafplaats aan de orde komt. De voorzitter zegt, dat hij, in een volgende vergadering dit als punt op de agenda zal zetten, waarna hij de ver gadering sluit. Borsselen. In de Vergadering- van den raad dezer gemeente, gisteren gehouden, werd op een verzoek der bewoners van de Weststraat om rioleering afwijzend be schikt. De rekening der gemeente get- wone dienst is voorloopig vastgesteld in ontvang op f 35350.03!/2 en in uitgaaf op f 41395-22 en sluit dus met een hadeelig 1 slot van f 6045-181/2., de kapitaaldienst Lm ontvang op f 16104.70 en in uitgaaf op f 15-036.52, dus zij sluit met een batig slot van f 1068-18- Rekening 1927 van het Burg. Armbestuur werd vastgesteld in ontvang op fl288.88i/a en in uitgaaf op 1723.21 en sluit dus met een batig saldo van f565.671-2. De begrooting Burg. Armbestuur 1929 werd vastgesteld in ontv. en uitg. op f861.065. Arnemuiden. De uitslag dor loting is voor de lichting 1929 in deze gemeente als volgt: A. v. Belzen 5, broederdienst; 5. van Reizen 3, broederdienst, C. Boono 2, M- Bronke 15, W. J. Coppoolse 19, (broederdienst; O. J. v. Dalen 18, M. Duine 12, broederdienst; M. v. d. Ketterij 6, broederdienst; W. Kusse 1, L- J. La gendijk 11, A. A. v. d. Louw 16, broeder dienst; P. G. v. d. Louw 14, broeden dienst; C. Martijn 13, broederdienst; 1,. Meerman 9, broederdienst: L. Meulmees- ter 4, M. de Moulmeester 10, J. G- Oreel ;17, broederdienst; H. W. Runia 8 broeder dienst, J. Schroevors 7 broederdienst. St. Laurens. Woensdagmiddag werd al hier de eerste steen gelegd voor den bouw van een nieuwe consistorie der Ned. Herv. Kerk. De heer M. Francke, president- kerkvoogd, hield daarbij tot de aanwezi gen een toespraak, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid, dat de oude con sistorie werd vervangen door een nieuwe, welke meer ruimte zou bieden. Reeds lang was de behoefte er aan gebleken en dank zij de offervaardigheid der leden van de kerk is het plan kunnen worden uitge voerd. Nadat de steen door hem was in gemetseld bracht hij dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend. Ilij hoopte dat de aannemer, de heer Roose, en de opzichter, de heer Neugebauer, te samen een scho-on en degelijk gebouw tot stand zullen brengen. Hierna voerde Ds J. H. van 'tHoff het woord als voorzitter van den kerket- raad, die op de waarde Van een consis torie wees en den wensch Uitsprak, dal dit gebouw aan zijn doel zal beantwoor den en stoeds tot eere van God zal worden gebruikt. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer 3". W. van 'tHoff, als leider van de Zondagsschool, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat de pogingen geslaagd zijn óm voor het jeugdwerk een betere en meer gezellige lokaliteit te verkrijgen; hij hoopte dat ook dit werk bevorderlijk zal zijn aan den arbeid voor Gods Koninkrijk. ColIJnsplaat. In de' Woensdagmiddag ge houden. voltallige raadsvergadering werd met 5 tegen 2 st. gunstig beschikt op het verzoek van het Vaandel-comité, om het nieuwe vaandel voor hot muziekge zelschap „Wilhelmina" te mogen ophan gen in do raadzaal. Eveneens werd gun stig beschikt op de adressen van M. Kranir-r e.a. en P, G. de Lang© e.a., om do straatverlichting in den 'Westelijken en den Groenenachterweg met één iichtpunt uit te breiden. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van P. Korzuizo om vrij stelling van het betalen van schoolgeld. De gemeenterekening 1927 werd op voor stel van de commissie van onderzoek Ivoorloopig vastgesteld in ontvang op 161.815-65 en in uitgaaf op £62-303.37, alzoo met een nadeelig slot van f487.72, terwijl de rekening van het elec.tri.sch bedrijf over 1927 werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 14.022-64. Ten slotte werd de gemeentehegrooting 1929 aange boden. Bij de rondvraag verzocht dhr Ver> burg aan B. en W. maatregelen te tref fen tegen het vuurtje-stoken op de vuil jnisbergplaats, daar de zich daarbij" ont wikkelende stank hinderlijk is voor de bmwonenden. De voorzitter meent dat de politie daartegen niets kan doen, waar op jlhr Flipse de aandacht vestigde 011 de desbetreffende verbodsbepalingen in het Wegenreglement. Sint Maartensdijk. Gedep. Staten Van Zeeland hebben aan de besturen van ge meenten en waterschappen van Scherpe- nisse, St. Maartensdijk en Stavenisse eei brief gezonden betreffende de wegver betering ScherpenisseStavenisse. Het college meent dat, vóór een defi nitieve beslissing genomen kan worden, eeni uitgewerkt plan ter tafel moet worden gebracht om als basis der beraadslagingen te kunnen dienen. Waar bedoelde weg niet op het provin ciaal wegenplan voorkomt, heeft men zich afgevraagd op welk© wijze het best zou kun,nen worden voorzien dn de kosten die het gereed maken der plannen on vermijdelijk met zich brengt. Uit de provinciale kas zal drie vier de dezer kosten betaald worden één vierde moet door belanghebbenden wor den bijgedragen. De voorbereidingskosten worden ge raamd op f 1000 a f 1200, de werkzaam heden dezer voorbereiding worden door de provincie verricht. Als het werk tot stand komt, worden de voorbereidingskosten begrepen in de totaalsom der verbeteringskosten. Het plan1 zal nog dit jaar ter defini tieve vaststelling worden voorgelegd. Schoondifke. (W.) Op a.s. Vrijdagavond te acht uur) zal hier op de muziektent een concert worden gegeven door de mu ziekvereniging E. M. M- en de zangver eenigingen „Soli Deo Gloria" en „God is mijn lied". Nod. Herv. Kerk. Beroepen te Niéuw-Stadskanaal S. IJbema te Hijkersmilde; te Borne P. Visser te Lemelerveld. Aangenomen naar Oosterend (Fr.) H. Guit- tart te Ooaterhaule.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2