No. 282 Donderdag 30 Augustus 1928 42e Jaargang ede ist-Stoker, vorden Advert ementen aan' DE MOOR te EERSTE BLAD. Buitenland. ekkere smaakt PEPERMUNT Belangrijkste Nieuws. Binnenland. nsche Lloyd NK - GOES ischrijving in e n Kalfvaars, paarden, tbode. ten Kortgene, Wissenkerke Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se- "Hmm heb geproetd, vind ik ze heerlijkl" tot Ml}. te Cristobal. 27 Ouessant Santa Marta. a?ao 26 (8.36 ton. loyd. avre. Perim'. Soerabaja. Finisterre. Marseille, irseille. avia, via Antvr. iraltar. IBERICHT ivond van 30 elijke tot Z.-Wl. weinig of geen. lag 2 uur.„ Ldag 752. etsers: betaling 's-Gravenpolder, dweg, in pacht boomen moeten a. s. gerooid en :n in te leveren (otaris PILAAR op den 4 Sep-' oogst te koop >de gronden en lelegen in wel- Noord-Holland, stad, dicht bij Leent zich ook :lt van groenten Vraag f2700 goed koopbaar, ven onder letters it blad te Goes. GEBR. M. en Schore. OP: ARENTHALS, Kats. KOOP: Stamboekvee crèdiet. ren vliet", Zandt, tegen October of >R, Landbouwer, (op Z. Beveland e werken, goed :t smidswerk en k. Leeftijd tus- Bij gebleken vooruitzichten, leeftijd, genoten verkkring, gods- lalaris onder lett, t blad te Goes. d wegens teleur- ït. landbouwer, 's-Gravenpolder. D Irect eur- H oof d redacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no, 11. Postrekening No. 44455, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers fO.Q5 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Stad! en platteland. Over dit onderwerp maakt J. W. Bos senbroek; in „Patrimonium" enkele le zenswaardige opmerkingen. Hij betwijfelt of het wel' juist is, dat het leven op het platteland zooveel hooger staat dan in de groote stad en dat in de groote stedeni de onzedelijkheid groo- ter is dan in kleinere plaatsen. Het komt ons voor, zegt hij, dat het peil var. het zedelijk leven zoowel in de groote stad als op het platteland Zoowat even) verdorven is, al is de on zedelijkheid wel anders van karakter. We scheppen ons dikwerf een ideaal van het leven buiten de groote stad en zien dan eigenlijk geen feilen. In „Witte Velden" bespreekt Ds D. v. Dijk de vraag of het platte land evangeli satie noodig heeft. De schrijver wijst er op-, dat er geheele streken zijn, die geheel' van de religie zijn vervreemd en vervolgt dan: „En wie nu zou meenen, dat dan toch, meer dan' in de stad, op het land, ondanks iireligieuziteit, het leven rein zou blijven, die vergist zich. Ik zal niet ontkennen, dat de zonde in de groote steden een meer verfijnden vorm aanneemt dan op het land. Maar voor mij is het toch de vraag, oï, als het er op aan komt, het land reiner is, dan de stad. De eenzaamheid der wjjde velden, die tot God moest lei den) is voor velen een prikkel tot zonde; zoo ook de geheimzinnige stilte der wou- flert. Wie eens een tijd met het landvolk, als hunner één, om moet gaan, wordt ont roerd door den geweldigen omvang, die de sexueele zonde heeft, onder hen, die wij ons zoo gaarne zoo onschuldig denken'. Zelfs in streken, waar nog een zeer sterk beljjdend element onder de land- menschen is overgebleven, zijn er maar enkelen, die zich boven die onreine at mosfeer weten te verheffen en door hun irivloed het onreine element uit de ge sprekken, die men onder het werk met elkander heeft, weten uit te bannen. Het lijkt mij toe, dat juist de omgang mot de natuur, bij den niet waarachtig bekeerden mensch, die driften, waarin hjj zich met de natuur verwant gevoelt, lopwekt en prikkelt. Het uiterlijk gelaat van) het leven mag dan op het land reiner zijn, dan in de stad de onreinheid knaagt verschrik kelijk aan den wortel' van het leven- en bedreigt de Godsvrucht, het levensgeluk, den vrede van de menschen van het land." Voor m'enigeen zal dit citaat' wel een jönjtnuchtering zijn; we denken ons de toestanden buiten de groote steden vaak Boo heel Veel beter, dam ze in werke lijkheid zijhi. De zonde wroet en werkt in het leVen der menschen, zoowel in de groote ste den' als op het vlakke land. Daarom is het zoo juist gezien, dat alle vernieu wing van binnen .uit moet beginnen. Eerst als we allen te zamen oprecht bukken Voor de wet Gods; als ons hart, dat van feature geneigd is om kwaad te doen, door de werking des Geestes is omgezet, dan is er hoop; maar de natuurlijke Mensch, dat is hij, die de dingen Gods Met verstaat, en zich niet wil bukken voor de majesteit Gods, hij kent geen zonde, pmdat hjj de wet Gods niet kent. En die menschen wonen zoowel in de steden als in de dorpen en kleine gehuch ten; de zonde werkt en wroet overal. Dit is alles heel' juist op-gemerkt. De plattelandbewoners hebben zeker geen reden uit de hoogte op de stedelin gen neer te zien en een houding aan te nemen alsof ze beter zouden zijn en hoo ger zouden staan. D-e zonde woont in aller hart. Zei doet hare verwoestende werking gevoelen ook op het platteland, waar de schijn ook Vaa|k bedriegt en- waar Soms op zed et- rak gebied verhoudingen worden aange troffen, die men, in soortgelijke kringen Ml de stad tevergeefs zoekt. Dit neemt echter niet weg, dat in de Steden ongetwijfeld de verleiding veel grooter is. terwijl mem daar mist de be veiligende en weerhoudende controle die Men in de kleinere plaatsen vindt. In. de groote stad gaat men verloren M de massa. Wie let er op óf jonge men schen al of niet de kerk bezoeken? Wie san constateeren waar ze hun vermaak Koeken, in welke kringen zij zich bewei- gen? Het gevaar om ei ta glijden' ia in de groote steden ongetwijfeld grooter. Terecht merkt dan ook de heer B. op, dat het verbazingwekkend is als men er op let, dat ouders hun dochters naar Amsterdam (of andere groote steden) zen den om in een betrekking te gaan en zelfs nalaten eerst te onderzoeken in welk gezin hun dochter komt. Men- zendt zijn kinderen maar weg, naar de groote stad, zonder er aandacht aan te schenken in welke verzoekingen zij daar worden gebracht. Een woord van waarschuwing )s daar- pm hier op zijn plaats. De ouders kunnen hunne kinderen niet bewaren). Niet op het platteland en nog minder in de groote stad. Rn zij kunnen ze ook niet altijd houden onder het be schuttende huiselijke dak. Maar wel mag verwacht worden .e-n geëischt, dat zij hunne kinderen, jongens Zloowel als meisjes-, maar niet zonder meer aan de gevaren van het groote- stadsleven zullen blootstellen. Nog slechts een Ideaal. In verband met wat wij gisteren opi- merkten omtrent het ontwapeningsvraag- stuk, verdient ook de aandacht het ge beurde in de vergadering van de Volken bondscommissie voor het toezicht op de wap-enfabricage te Genève. Nu door de on-dertee-kening van het Kell'og-verdrag door de contracteerende partijen vde oorlog als instrument van nutionale politiek in haar onderlinge be trekkingen met zooveel geestdrift was prijsgegeven, had men zeker te Genève oip een milde stemming mogen rekenen'. Men heeft zich immers plechtig ver bonden dat de bijlegging of oplossing van geschillen of conflicten uitsluitend met vreedzame middelenl zal worden nage streefd 1' Welnu, zoo zo-u men zeggen, dan kan er ook geen be-zwaar bestaan tegen een toezicht vanwege den Volkenbond op) de waperifabricage. Toen echter puntje) bjj paaltje kwam) krabbelden verschillende groote mogend heden o.a. Engeland en Frankrijk, terug. r 2Sj wenschten hunne bewapening ge heim te houden, .m.a.w. gelegenheid te hébben zich in het geheim voor den oorlog toe te rusten. Tweeërlei kan hiervan de oorzaak zijn. Het kan zijn dat de o.a. bij de teer kening van het Kellog-pact voorgewende afkeer van den oorlog slechts schijn is en' dat zij wel degelijk den oorlog als instrument tot oplossing van geschillen en conflicten wenschen te behouden. Maar de mogelijkheid bestaat ook, dat men, hoe vredelievend overigens ook, den al-gemeenten to-estand niet vertrouwt en dat men vreest, tegen zijn zin in %sn oor log te zullen worden betrokken. Hoe dit zij, feit is dat een dag na de onderteekening van het Kell-og-verdrag van een ontwapeningsstemming te Ge nève niets te bespeuren viel, maar dat men daarentegen de mogelijkheid van een sterke uitbreiding van de- bewapening niet wenschte prijs t.o geven. -Wel een bewjjls, dat we oms ten opzichte van de zoo fel begeerde ontwapening voor overdreven verwachtingen hebben te hoe den. „Vrede door recht", het is pen mooi ideaal, een Christelijk ideaal, dat met kracht inoet worden nagestreefd, maar toch vooralsnog een ideaal, 'dat ons niet mag verleiden onzen plicht ten opzichte van de bewaring van onze nationale zelf standigheid te verzaken. Minister Hijmans over Ihet Paot. Hijmans, de Belgische minister van b-ui- tenlandsche zaken, is gisteren uit Parijs teruggekeerd. Op -de vraag van journalisten, die hem bij aankomst opwachtten, of er tijdens het langdurig onderhoud dat hij met Briand had, ook sprake geweest was van de kwestie van een eve-ntueele ontruiming van bet Rijnland zeide Hijmans woor delijk: „In het geheel niet. Evenmin trou wens als in den loop der gesprekken, wel ke ik had met Poincaré, Philippe Bert,he lot en Stresemann. Plaats en oogenblik waren niet geschikt om dit onderwerp aan te roeren." Hijmans verklaarde verder nog in het Pact een schrede vooruit te zien naar de solidariteit en d.e pacificatie der vol keren. Het is een eerevterbintenis met al de moreele sancties, welke uit een schending ervan zouden voortvloeien. Po sitieve sancties zeilde de minister niet in het Pact te zien, maaj toch, vervolgde hij, is het bestaan van dit nieuwe diplo matieke instrument geschikt om een volk tot nadenken te stemmen. Het Pact maakt den oorlog moeilijker en een avontuur gevaarlijker. Dit is toch iets. Een croesussc'hat vervoerd. De Chase National Bank te N-ew-York heeft nieuwe kantoren betrokken en heeft al haar geldswaarde overgebracht naar haar nieuwe kantoren. Drie weken zijn voor dit vervoer noodi-g geweest, hoe wel de afstand naar het nieuwe gebouw niet meer dan vijf minuten was. De ver voerde waarde bedroeg :7200 millioen gulden. Achttien gepantserde auto's waren ge huurd om de geldswaarden te vervoeren; maar in 'één slechts waren de schatten gebo-iigen- De anderen dienden als -escorte. Op elke auto stonden vijf man, ieder met een .machinegeweer gewapend, dat 22 schoten in een seconde kon geven. Voorts had iedere bewaker eenige traan- bommen hij zich. Vier-en-twintig politieagenten stonden langs den weg, terwij-1 de ingangen van het pude- en nieuwe gebouw door agen ten bewaakt werden. lederen dag werd wat overgebracht en thans is alles vei lig opgeborgen. Wolven in het Walenland? Evenals het vorige jaar do-et in het Walenland weer het gerucht de ronde, dat wolven bjj- nacht ronddolen en vee aanvallen. Te Wasmuel blijken, naar de Peuple meldt, 23 schapen te zijn doodgebeten. Men veronderstelt echter, dat het zwer vende wilde honden, waren, die deze scha pen aanvielen, daar men er verscheidene in dien omtrek heeft gezien. in de haven van Antwerpen. Voor de tweede maal sedert de jongste algemeene staking in de haven van Ant werpen, zijn moeilijkheden ontstaan tus- schen de arbeiders, werkzaam bjj- het laden en lossen van -erts, en hunne werk gevers. Ditmaal kon het geschil niet bij gelegd woerden, mot het gevolg, dat de socialistische vakvereenigin-g de staking van deze branche heeft afgekondigd. De stakers eischen meer loon. Elders in de provincie Antwerpen zijn ook nog verschillende stakingen losge komen, onder meer te Lier in de borstel nijverheid, waar to-t algemeene staking besloten is, en te Boom in de aldaar ge vestigde groote bliemmolens. Een mijn ondergeloopen. De kolenmijn Charbonnages de la Meuse bij Luik, welke onlangs gedeeltelijk onder liep, wat aan 14 mijnwerkers het leven kostte, is thans geheel ondergeloopen. De directie heeft thans besloten' van alle ver dere exploitatie af te zien. Getracht zal worden de machines, die zich nog in de mjjn bevinden te redden, waarna de 200 mijnwerkers zullen worden ontslagen. Een gevaarlijk misdadiger. Sinds korten Ijjd verspreidt -een ge vaarlijk misdadiger angst en ontzetting in de omgeving van Koningsbergen. Zijn -eerste daad is geweest de aan houding nabij de badplaats Krantz van -een auto en de uitplundering van de in zittenden, terwijl hij een grenswachter met een kogel verwondde. Daarna verdween hij, om dezer dagen weer op te duiken nabij- Tapiau, waar hij een postbeambte overviel, wien hij een postzak ontrukte. Dien zelfden avond ook bracht hij- een auto door lichtsigrtalen tot staan, waarna hij de personen in den wagen hun eigendommen afnam. Hij werd vervolgd, schoot op het station een beambte dood, verwondde een wissel wachter en ontvluchtte. Den volgenden dag ontdekte een marechaussee hém. Het kwam tusschen hen tot een vuurge vecht, maar weer ontsnapte de bandiet. Gisteren werd bekend, dat 'n marechaus see, die van een bank te Koningsbergen 300 M. had gehaald, buiten de stad was doodgeschoten en beroofd van zijn gels' e-n wapenen. De politieman had nog in zijn notitieboekje kunnen opteekenen, dat hij door den moordenaar was gedood. Thans fs door de Overheid een klop jacht op dezen gevaarlijken sinjeur ge organiseerd. Vermist vliegtuig gevonden. Het vliegtuig, dat Zaterdag uit Victoria in Britsch Columbië ,naar Seathle vertrok en sedertdien vermist werd, is in de Pugetsond in dertig voet water gevonden. De lijken van den Engelschen politicus Mac Callum Scott, van z;j-n vrouw en van vijf andere personen waren in de kajuit. Scott deed een reis in Canada gedeel- TÓNNEMA'S CONFECTIONERY WORKS telijk voor ontspanning en gedeeltelijk om gegevens voor een boek over landverhui zing en boschbouw te verzamelen. Hij is liberaal parlementslid geweest en in 1922 als coalitie-liberaal door den socialist Maxton verslagen. In 1924 voegde hij zich bij de arbeiders partij- -en thans was hij haar candidaa't voor het district Oost-Aberdeenshire. De vermiste vliegers op Groenland. De pogingen om do vliegers Cramer en Hassell te vinden op Groenland hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Met motorbooten en kajaks wordt de kust af gezocht terwijl een hulpexpeditie het ge bied tusschen Fiskerneas en Mount 'Evans .afzocht. Knud Rasmussen, die op Groenland vertoeft, neemt aan do hulp expeditie deel. De landvoogd van Noord- Groenland heeft medegedeeld, dat ver leden week Zondagochtend te Fiskernaes dus 202 mijlen ten zuiden van Mount Evans een vliegtuig is gezien en da,t dit denzelfden dag te Kagsersuak, dat is 50 mijlen ten noorden van Mount Evans in de lucht zo-u zijn gehoord. Naar de Deutsche Allgemeine Zeitung meldt, heeft het Duitsche opmetingssdhip Meteor, dat zich in de IJslandsche wate ren bevindt, opdracht gekregen uit te kijken naar de vliegers, die op Groenland vermist worden. Aanwas der bevolking in Palestina. Het geboortecijfer in Palestina is het hoogste van. de wereld. Het aantal ge boorten -op de 10.000 inwoners was in 1925 428, in 1926 534r en in 1927 504. De Mahomedanen hebben de meeste kinderen, 561 per 10.000, dan de Chris tenen, 389 per 10.000, en ten slotte de Joden, 356 per 10.000. Maar de sterfte is onder de Mohamedanen ook het grootst in 1927 bedroeg deze 274 per 10.000 inw. Bij- de Christelijke bevolking was het sterftecijfer in dat jaar 195 op de 10.000 inw. en bij de Joden 120. Doordat de Joden zulk een klein sterfte cijfer hebben, is de jaarlijksche toeneming der Joodsche 'bevolking niet kleiner dan die der Mahomedanen. Het geboortecijfer der Joden in Pales tina is het hoogste van alle Joodsche gemeenten. In Tel. Aviv worden per jaar evenveel Joden geboren als in Weenen dat een vijf maal grootere Joodsche ge meente heeft. Korte berichten. Een N.T.A.-bericht uit Parjjs meldt, dat in het plaatsje St. Martin de Belle ville (Savoie) twintig huizen en 21 boer derijen door brand zijn verwoest. Men vermoedt, dat er kwaadwilligheid in bet spel is. Lord Haldane heeft een legaat van duizend pond nagelaten aan de universi teit van Gottingen, waar hjj gestudeerd heeft. Kellogg en 'Cosgrave zijn gisteren in le Havre scheep gegaan aan boord van den Amerikaan schen "kruiser De troit, die hen naar Kingston in Ierland over zal brengen. Binnenland. Koninklijke onderscheidingen. De ziektegevallen op de „ïnsulinde". Voorgenomen wijziging der telefoonta rieven. De opschorting van den vaccinedwang blijft gehandhaafd. Buitenland. Weer een' staking in de haven te Antr werpen. Een cycloon-ramp in Italië. Het Koninklijk bezoek aan Drente. Het tweedaagsch bezoek deT Konink lijke familie aan Drente Is weder ge ëindigd -en deze reis met zjjn zeer soci aal doel: de 'bezichtiging van het re sultaat van den Drents-opbouw-arbeid be hoort weer tot het verleden. Maar ongetwijfeld zal de Koninklijke Familie aan deze reis de aangenaamste herinneringen bewaren, niet alleen en al lereerst omdat zij onder zoo gunstige om standigheden plaats had, doch bovenal, omdat uit hetgeen bezichtigd werd zoo zeer sprak, hoe deze 'provincie in da laatste jaren is vooruitgegaan, in eco nomisch opzicht en welk een verrassende resultaten de opbouw-arbeid in betrek kelijk zoo k-oxten tijd heeft opgeleverd. Inderdaad, ieder, die Drente de laatste drie, vier jaar niet bezocht en thans de reis medemaakte, moet getroffen zijn door de sterke verandering ten goede, die hier heeft plaats gehad. De .o-ntginninigsarbeid, en de normali satie van 4* verschillende riviertjes en het [graven van nieuwe kanalen, die zulks ter bestrijding van de werkloosheid in werkverschaffing hebben plaats ge had en nog plaats hebben en de ontgin- ningsarbeid, zooals die nu door deN.V. „Het Landschap Drente" en vereenigingen als de Groen van Prinsterer vereeniging en de R. Kath. Ver. „Drente Vooruit" geschiedt, hebben op verrassend snelle wijze groote en uitgestrekte onvruchtbare gebieden in vruchtbaren grond herscha pen. Daarom'herkent men wanneer men zooals de Kon. fam. nu heeft gedaan Drente doorkruist, deze provincie bijna niet meer. Zeer sterk is dit het geval met de ontginning „Witteveen" van het „Landschap Drente". Drie jaren geleden was daar alles nog woeste, onvruchtbare grond. Thans is daar 125 H.A. in cul tuur gebracht. Thans worden daar aard appelen, boonen, wortelen, rogge en boek weit verbouwd, thans staan daar drie boerderijen, een vijftigtal arbeiderswonin gen, een openbare lagere 6chool met een kleine honderd leerlingen, kortom, daar is een nieuw dorp verrezen met een nij vere bevolking, die nu drie jaren geleden in ellende en kommeT leefde door de mindere in het veenbedrijf. Doch er is meer geschied. En) dan den ken wij aan de bevordering van het tuin bouwbedrijf op de ontve-ende gronden, speciaal in Drente's Zuid-Oosthoek. Dan denken wij aan het prachtige „voorbeeld bedrijf" op- het proefveld van „Het land schap Drente" in 'het Gronerveld, aan de tuinbouwcursussen, die nu en veelal! met ongedacht succes op verschillende plaatsen worden gegeven, en aan het werk der Veilingsvereeniging te Nieuw-Amster- dam, waardoor de mogelijkheid geopend is, dat deze streek zal worden tot een beteekenisvol tuinbouwcentrum. Maar hiermede alleen komt men er met. Er moet op den duur voor een deel der bevolking permanent werk worden ge vonden en daardoor is vestiging van tiieu,we industrion noodig. Nu doet de bebouwing van den -grond op den duur wel bepaalde industrien ontstaan, o.a. aardappelmeelfabrieken, conservenfabrie- ken, machinefabrieken, e.d., doch dit gaat niet zoo snel en daarom valt de stichting van industrien als fte Drentsche Strooi carton-fabriek te Coevorden en dö Drent sche Klee-ding Industrie te Nieuw-Amster dam en Coevorden in welke bedrijven thans enkele honderden arbeidskrachten -permanent werk hebben gevonden, zoo toe te juichen, zulks te meer, waar de kwestie der vervening van Drente de moeilijke kwestie blijkt, omdat de ver vening niet loonend is, maar anderzijds Drente eerst tot bloei kan komen, wan neer de bodem afgeveend is en op de dalgronden ljet tuinbouwbedrijf tot ont wikkeling kan komen. Het is dan ook niets te verwonderen, dat nu de verleden week gehouden bespreking tusschen de ctommissie Zaalberg II over "het „kwartje van Kan" (de toelage, die gegeven werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1