Dinsdag 28 Augustus 1928 42e Jaargang M^^Wkéreen EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V De Landarbeiderswet. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De grondtegenstelling. In -vrijzinnigen kring is men aan het kibbelen over het vraagstuk van de dood straf. De „Vrijheid", opgeschrikt door wat de Communisten in onze Indiën aandorsten, bepleitte handhaving van de doodstraf al thans voor Indië, wat door het „Vader land" -als een ernstige afwijking van 'het liberale standpunt werd veroordeeld. De strijd tusschen beide bladen gaat in hoofdzaak over de vraag of men in be paalde gevallen voor handhaving van de doodstraf kan zijn zonder de vrijzinnige beginselen te verloochenen. Het gelijk is hierbij ongetwijfeld aan de zijde van bet „Vaderland", dat in zijne redeneering principieel sterk staat. Wij hebben geen behoefte ons verder in dezen broedertwist te mengen. Wel echter willen wij aandacht schen ken aan een uitspraak waarmede het „Va derland" zijn standpunt verdedigt. „De overheid -aldus dit liberale orgaan die de doodstraf toepast en dus het „oog om oog, tand om tand" toepast, daalt af tot het peil van -den misdadi-ger en zal waar -die straf als afschrikwekkend mid del tegen de misdaad absoluut faalt, tot telkens wreeder manier van doo'den, voor afgegaan door lijfstraffen, moeten over- Wij laten nu rusten de absurde rede- neering als zou bet straffen door de Over heid op een 'lijn staan met het bloedige be drijf van -den misdadiger en eveneens de opvatting als zou de toepassing van de doodstraf 'ten doel hebben, niet bet ge schonden recht te herstellen, maar om van het kwaad af te schrikken. Van meer belang is, dat hier voor de zooveelste maal scherp en duidelijk wordt aangegeven de groote tegenstelling die er is tusschen het Antirevolutionaire en het vrijzinnige standpunt. Volgens Antirevolutionaire opvatting, -gegrond op Gods Woord, is aan de Over heid het zwaard gegeven om den moorde naar aan het leven te straffen en zijn bloed te vergieten, niet om op die wijze de •wraaklust 'te 'bevredigen, maar omdat God den mensch die vermoord werd, naar Zijn beeld beeft gemaakt. D-at is het Bijbelsche standpunt. Maar het vrijzinnige standpunt, het „Vaderland" constateert dit terecht, is an ders. De vrijzinnigen laten Zich in zaken der staatkunde leiden, niet door het geopen baarde Woord van -God, maar door de Jnenschelijfce rede. En menschelijke wijsheid heeft uitge maakt, -dat wat de Bijbel ten dezen op zichte leert, dwaasheid is, zooals ook het kruis van Christus als een ergernis en een dwaasheid wordt -beschouwd. We zien hier weer de zoo menigmaal doodverklaarde maar toch altijd voortbe- staande antithese, waarvan Dr Kuy- per terecht opmerkte, -dat ze d-e grond- tegenstelling in ons leven vormt, dat ze werkt op elk terrein en op eiken dag in de gewaarwording van 'thart, in het weefsel van ons denken, in onze anti pathieën en sympathieën, in geheel onze levensopvatting en in -geheel onze beschou wing van het persoonlijk, het huiselijk, het sociaal en het staatkundig bestaan. Bijzondere aandacht verdient wat in ons numer van -gisteren de heer J. W.(elle- man) opmerkte omtrent de uitvoering van de Landarbeiderswet te Krabbendijke. Opnieuw blijkt hieruit reeds meer malen is hierop in ons blad gewezen van hoeveel beteekenis -deze wet is, niet alleen voor -de betrokken arbeiders, maar voor de gebeele bevolking. De Landarbeiderswet is indertijd aan geduid als de beste der sociale wetten. Dit moge eenigszins overdreven zijn misschien, één van -de beste, de meest so ciale wetten in den goeden zin des woords is ze ongetwijfel-d. De zaak is zoo, dat de positie van vele landarbeiders in vele opzichten treurig kan worden genoemd. Het gevolg is dat velen, met name onder Jw jongeren, een afkeer krijgen van den landarbeid en dat ze al meer bet oog rich- ei* naaf -de steden, om dan vaak tot de wdekking te komen dat de schijn soms ^eel erg kan bedriegen en dat het daar °ok niet alles- is. Maar dan is het vaak te laat. Op deze Uze gaan ook uitnemende -arbeidskrach- n voor het platteland verloren, met het °iS. dat uit den bodem niet gehaald wordt wat er in zit en dat verarming niet uitblijft. Nu biedt de Landarbeiderswet de beer Welleman laat bet opnieuw zien de gelegenheid om de positie van energie ke arbeiders belangrijk te verbeteren, ze eenige sporten op den maa-tschappelijken ladder te doen klimmen, en teven-s en dat is ook van belang! een meer inten sieve bewerking van den bodem te bevor deren. Daarom hopen we, dat het voorbeeld van Krabbenlijke en andere plaatsen op breede schaal navolging zal vinden. Waarom, zoo vragen wij met den schrij ver van bedoeld artikel, wordt in zoovele gemeenten van ons gewest nog niets aan de uitvoering van deze zoo echt sociale wet voor het platteland gedaan? HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. De verwachtingen mogen niet te hoog ge spannen worden. Heel de wereld houdt zich thans'bezig met het Kellogj-p-act, het anti-oorlogsver drag dat gisteren te Pangs plechtig ge- teekend en bekrachtigd werd. Afgezien van de inleiding, bestaat het leiigenljjke verdrag slechts uit twee arti kelen. x In 't eerste artikel verklaren 'da ver dragstaten, dat zij het beroep op- den oorlog als oplossing van internationale geschillen veroordeelen en er van afzien, den oorlog "in hunne onderlinge betrek kingen te gebruiken als een instrument vlan nationale p-o-litiek. In het tweede artikel komen da verdrag staten overeen, dat de oplossing van tflïe geschillen, zonder uitzondering1, slechts zal worden gezocht door vreedzame midde len. Wat de inleiding betreft, de meest zaka- cllausulè is, dat eeni Staat de vooz- deeleU van het verdrag verliest, zo-o-dra hij handelt in strijd met het verdrag en joorlog maakt. Dat wil dus zeggent dat tegen ean z'oodanigen Staat met de wapenen mag wo-rden opgetreden. D-oor deze clausule worden het Volkenbondsverdrag en het Locamo-verdrag in hun volle waarde ge laten. v MeU weet, dat het de aanvankelijke betdoeling was van Briand om alleen tusschen Frankrijk en de Vereenigde Sta ten een verdrag to-t stand te brengen) iwaarin de oorlog, buiten de wet werd gesteld. Mnar Kellog beeft dei onderhan delingen geleid in de richting van jpen 'wereidtractiaat. Aangenomen, dat na de onderteefcenirig door de eerste vijftien Mogendheden, ook d-e andere Mogendheden gehoor zullen geven aan de uitnoodiging om mede tot het verdrag toe te treden, dan blijft nog de vraag, of diit verdrag veel zal uit werken "ter verzekering van dgn wereld vrede. Daarover wordt verschillend geoor deeld. Hen bedachtzaam man als1, president Coolidge heeft onlangs gezegd, dat de oorlog van 1914 niet zou zijn uitgebroken, als dit verdrag er geweest was. Maar de Amerikaansche professor Blor- ohard heeft dezer dagen betoogd,, dat de oorlogen door dit verdrag niet uitgeban nen, maar veroorloofd werden, daar de vloorbehouden zoo rekkelijk zijn, dat even tueel© oorlogen meest daaronder zullen Vallen. En Paul Block', de Parijsche correspon dent van het „Berliner Tageblatt", waan- Bchuwt eveneens om de verwachtingen' niet te ho,og te spannen. Van de onden- teekeningsp-lechtigheid, zoo -zegt hij-, zal viooreerst slechts liet symbool van dén wil tot den vrede o-verblijven 'inderdaad een1 groot, geweldig symbool, dat naar te hop-en is duurzaam zal blijken, maar Vporloopig toch slechts een symboo-l. Stresemann heeft gezegd, dat men van dit verdrag niet kan verwachten) dat daar door de wereldvrede definitief wordt ge>- c'onsolideerd, maar er wordt althans een basis gevormd, waarop kan worden voort gebouwd om een wereld tot stand tei brengen, waarin de oorlog niet meer bei- staan1 zal. Kellogg heeft van zijn kant te Parijs ©enig commentaar gemaakt om al te over dreven verwachtingen te teim'peren. Het Pact is ontworpen, zeide hij, „om den oorlog moeilijker te maken". Nog altijd worden' plechtige overeenkomsten' op ver- scheurbaar papier geschreven en de (wereldkring omi het Pact heen zal1 niet Voltallig zijn, al -zal hij spoedig welhaast de geheele beschaafde wereld omvatten). Deze zin („om' den oorlog moeilijker la maken"), zeide Kellogg verder, bevat de hoop die wijl allen het recht hebben te koesteren, en waarvan- niet ge-zegd kan Worden dat zij niet .te verwezenlijken is. „Ik ben o-precbt overtuigd dat de ondeD- teekenin-g van het Pact, hetwelk het eerst door Briand is ontworpen, de krachten des vredes over de he-ele wereld beves tigen en versterken zal". De onderteekening. Gisterenmiddag te 3 uur 10, waren de (afgevaardigden der 14 naties in de TJun- werkzaal Qp het departement van buitenlandsche zaken ter onderteekening van het anti-oorlogsverdrag van Kellogg bij-een gekomen. Briand opende de verga dering, die een schitterenden aanblik bood met een gloedvolle peroratie, waarin hij de beteekenis van dit historisch oogeiU- blik, ofschoon alle aanwezigen het ken den en voelden, nogmaals uiteenzette. Hjj begroette in de eerste p-laats, den pro-motor van het voorstel den Amerikaanschen staatssecretaris Kellogg aan wiens helder ziendheid en vasthoudendheid het te dan ken was, dat dit uur beleefd werd. D-an begroette hij Stresemann met wien hij sinds drie 'jaar op de gelukkigste en aangenaamste wijze had samengewerkt aan den opbouw van den vrede in Europa en betreurde de afwezigheid van dien an deren grooten voorstander van den vrede, Sir Austin Chamberlain, wien hij, uit aller niaam een spoedig herstel toeiwenschte. Briand zette vervolgens uiteen, dat de Volkenbond door het werk van Locarno den hoeksteen voor een wereld- en Eiuro- Ipeeschen vrede gelegd had, maar dat door het ontbreken van.' de Vereenigde Staten' als lid van den Volkenbond dit -werk niet vólkomen aan de verwachtingen had kunnen beantwoorden. Dpch de vre delievende gezindheid van de Vereenigde Staten was buiten kijf, en daarom had de wijze staatsman- Kellogg zijn p-actVoo-r- stel ontworpen om als het ware het Werk van Locarno te voltooien. Voortaan zou de oorlog nu üitgebanf- tien worden en buiten de wet staan. Hen' moreele overwinning van' niet te ppi'derschatten beteekenis 1 De wereld had met de onderteekening van dit pact de verzekering verkregen van den waarachtigen wil van alle be schaafde volken o-m den vrede te stabi- lizeeren. Voortaan zou den oorlogzuchtige het brandmerk van het kwade aankleven, dat vroeger niet als zoodanig beschouwd werd. De naleving van dit pact stelde aan de onderteekenaars hoog© eischen Van moreele kracht, afkeuring van den oorlog en eensgezindheid; maar Briand Vertrouwde, dat daarop- nooit vergeefs een beroep zou behoeven te worden ge daan-. Spoedige ontruiming van het bezette gebied? [Tot inleiding van de onderteekening, hebben Pioincaré en Stresemann een on derhoud gehad waarin, naar de algei- meene onderstelling, dei D-uitsche minis ter er op ge-wezen heeft, dat Duitsch- 'land thans op spoedige ontruiming van het Rijnland rekent. Sedert Lo- ,camo heeft het Duitsche rijk hier onder -opvolgende regeeringen onge duldig op gewacht. Het Pact maakt de handhaving van de bezetting Tot nog g'rooter anomalie. Want als de naties den oorlog als politiek dwangmiddel verloo chenen, heeft het ook ge-en zin meer, Soldaten als bedreiging aan den Rijn te houden. Het onderhoud der beide- staats lieden duurde tot 6.35 uiur. Briand be groette den Duit'schen minister allerharte lijkst en gaf uiting aan zijn, diepe te leurstelling, dat S-tresem'ann niet de-el zal nemen aan de besprekingen te Genève. Bij het vertrek begeleidde Briand zijn bezoeker tot in de voorkamer, waar hij harteljjk -afscheid nam. !Poen de aanwe zigen journalisten dr S-tresemann' v©r- zo-chtten een woord te spreken, zeide hij schertsend: Dr Z-ondek heeft Tpij verboden langer dan 35 minuten achtereen te spreken. Ik heb 34 minuten gesproken en dus blijft mij; slechts een minuut over om u- goeden dag te zeggen- Stresemann nam vervol gens zijn hoed af en verliet de Quai d'Orsay, waar hij opnieuw door de men- sche-nmenigte sympathiek begroet werd. Aardbeving in Algerië. Volgens het Journal is er in Algerië een aardbeving waargenomen, waarbij vier menscben het leven zouden hebben verloren. Hetzelfde blad meldt, dat er na de be ving in bet achterland van Oran tal van petroleum-bronnen aan den dag zijn ge komen. Een minister van oorlog ontvoerd. Reuter meldt uit Managua, de hoofd stad van Nicaragu-a, dat de minister van oorlog Oastillon, een vermogend koffie planter, verleden week door -bandieten was ontvoerd, doch thans in vrijheid is gesteld. De familie had een lo-sprijs betaald van 20.000 dollar. Een patrouille van Amerikaansche ma rinetroepen was er niet in geslaagd eenig spoor van hen te vinden. Vliegtuigongelukken. In de nabijheid van Wenden in 't Noor den van Lijfland is het grootste en meest moderne vliegtuig van het Letlandsche le ger naar beneden gestort. Drie officieren, die er zich in bevonden, werden op s-lag gedood. In den laatsten tijd zijn er in Let land niet minder dan twaalf vliegtuigon gelukken -gebeurd, achttein personen zijn bierbij om het leven gekomen. Het ongeluk in den tunnelspoorweg. Men is nog steeds bezi-g een nauwkeu rige balans op te maken van het aantal Hachtoffers hij de ramp in den tunnel- .•poorweg te New-York. Een Ameri- kaansch blad gaf Zondag de volgen-de cij fers: veertien dooden, negen-en-negentig 1 ©wonden. Het station aan Times Square is bet al lerdrukste verkeerscentrum in heel York (sta-d). Het is gelegen in het hartje van de kantoren- en schouwburgenwij'k van Manha-ttan. Aan dit station worden waar schijnlijk meer reizigers „verwerkt" dan ;.an welk ander tunnels-tation ter wereld ook: Niet minder dan vier lijnen bedienen zich van het station. Het zijn de Brook lyn-Manhattan, trans-tit, -de Grand-Central „heen-en-weer"-dienst, de verbinding met Queens op Long Island en de West-Side In-terborough. De meeste dezer diensten werken met een drukken treinloop. Er ko men per -dag bijna een millioen reizigers -door dit station. Om -de ontzaggelijke me nigte in te zwelgen of uit te spuwen zijn er over de twintig toe- en uitgangen aan het station. De koortsepidemie. De Dingga-epidemie in Griekenland breidt zich nog steeds uit. Er moeten thans te Athene alleen 80.000 zieken zijn. De regeering heeft een crediet van 15 miljoen beschikbaar gesteld voor hulpver leening. De ontreddering van de openbare diensten tengevolge van gebrek aan per soneel blijft voortduren. De regeering beeft de afdeeling ge zondheidsdienst van den Volkenbond ver zocht deskundigen naar Athene te zenden om maatregelen te beramen ter bestrijding van de ziekte. Autobus van een berg gestort. Naar de „Mon-tag" meldt, is gisteren een met 26 personen 'bezette autobus, die den Inselberg in Thuringen afreed, door dien de remmen plotseling weigerden, van den berg gevallen en in een bosch terecht Binnenland) Koninklijk bezoek aan Drenthe. Het conflict in de Go.udsche Aarde- werkindustrie. Nederlandsche radiouitzendingen naar Indië. Buitenland. De onderteekening van het Kellogg-ver- drag. Dreigende werkstakingen in België. De pokken-commissie van den Volken bond. gekomen, waar -de auto over den kop sloeg. De postauto uit Meiningen, die kort- daarop passeerde, verleende de eerste hulp en bracht -de gewonden naar het zie kenhuis van Waltershausen. Twee personen zijn aan de bekomen ven- wondingen reeds overleden. Kan'aal-vliegdiensten. In de week van 12 tot en met 18 Augus tus is door -de gezamenlijke Kanaalvheg- diensten het verwachte -getal van 2000 passagiers bereikt en overschreden. Het juiste -getal is 2024. Hiervan vervoerde de Britsche Imperial Airways er 1010, dus net -de helft, de Fransche Air Union 463, de K.L.M. 302, de Belgische Sabena 162 en d-e Duitsche Luft Hansa 65. Aan goede ren werd in die wee'k vervoerd 54J4 ton. Het vervoer werd bewerkstelligd door 264 vliegtuigen, met een bemanning van 503 personen. In het totaal reisden dus in één week van en naar Engeland over den Ka naalluchtweg, 2530 personen. Vliegtuig en trein. Naar de bladen melden, treedt op 1 Sept. een overeenkomst in werking tus schen de Duitsche spoorwegmaatschappij en de Lufthansa, welke als proefovereen- komst voorloopig een jaar van kracht zal zijn. Tot -dusver moest een passagier van een vliegtuig, die om een of andere reden zijn reis in het geheel niet of slechts ge deeltelijk kon volbrengen, en per trein moest reizen, de treinreis uit eigen zak betalen, waarna bij het bedrag bij de Luft- bausa kon reclameeren. Aan dezen toestand komt thans een einde. Mocht iemand zijn luchtreis moeten on derbreken, dan kan hij zijn vliegkaartje op elk station inruilen voor een reisbiljet eerste klasse. Ook zijn bagage wordt dan kosteloos per trein vervoerd. Juweelendiefstal. Een draadloos bericht uit Londen meldt dat gisteren in een juwelierszaak in Hat- ton Garden juweelen zijn gestolen ter waarde van duizenden ponden. Het viiegwezen. In Amerika zijn thans 3230 civiele vliegtuigen, tegen 1900 in Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitschland en Ita lië te zamen. Volgens majoor Lester Gardner, den president van de Ameri kaansche Kamer van Koophandel voor Luchtvaart, zullen er aan het einde van dit jaar 5200 civiele vliegtuigen zijn. Gard ner verwacht, dat het getal in 1930 rond 30.000 zal bedragen. Dreigende werkstakingen in België. Te Charelroi is in een vergadering van afgevaardigden der socialistische syndica ten in -de metaalnijverheid besloten, loons- verh-ooging te eischen en eventueel een staking te proclameeren. De arbeiders eischen onverwijlde bijeenroeping van de gemengde commissie om hun looneischen voor de laatste maal in behandeling te ne men. In de autofabrieken „Minerva" te Ant werpen eischen de arbeiders vijftien per cent loonsverhooging. De directie biedt slechts de helft, wat geweigerd wordt. Een referendum zal over de quaestie van sta king van -de ruim vierduizend arbeiders beslissen. Aanslag op een trein. Zondagavond te ongeveer halftien heeft men een poging gedaan den trein Zeitz Naumburg te doen derailleeren door de lijn te versperren. Door de waakzaamheid van den machinist kon echter een ontspo ring van den trein op het laatste oogen- ■bliik voorkomen worden. De crimineele po litie onderzoekt de zaak. De directie der RijksspooTwegen heeft eon belooning van 1000 Mark uitgeloofd voor het vin-den van den dader. Wervelwind te Liverpool. Gisteren is te Liverpool gröote schade aangericht door een wervelwind. Een don derbui werd gevolgd door het verschijnen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1