Maandag 27 Augustus 1928 42e Jaargang ?ieur ^iggeêköfi/óDök BESTEVAER Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Buitenland. ernstig spoorwegongeluk te new-york. Uit de Provincie. SenóoedQ Txichie geurige Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersfO.Q5 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Een groot aantal dooden en gewonden. In een ondergrondsch station te New- York beeft Vrijdag een ernstig ongeluk plaats gehad, tengevolge van het ontspo- r6H V3/D- '66H txöin. De ontsporing had plaats, terstond na dat de trein van het station Times-Squaire was vertrokken. De 'trein bestond uit 9 wagons en was vol kantoorpersoneel, dat naar huis terug keerde. Vijf wagens hadden den wissel reeds gepasseerd, toen deze versprong. De zesde en zevende wagen van den trein werden tegen den wand van den tunnel geworpen en vernield. De achtste en ne gende wagen werden zwaar beschadigd Onder de reizigers ontstond een paniek en iedereen trachtte zich door een wilde vlucht te redden. Het geschreeuw der ont stelde reizigers mengde zich onder de jam merklachten van de Stervenden en gewon den, zoodat het een ontzettend tooneel was'. Het ongeluk is het grootste, tot nu toe op den New-Yorkschen ondergrond- schen spoorweg voorgekomen. Nader wordt nog gemeld, dat Zaterdag avond 23 lijken geborgen waren en 172 personen naar ziekenhuizen gebracht. Twintig gewonden verkeeren in levensge vaar. Het opruimingswer'k zal nog ten minste 40 uur duren en het is niet onmo gelijk, dat nog meer slachtoffers gevonden zullen worden. De politie heeft een wissel wachter, Baldwin genaamd, gearresteerd. Een Wolffbericht geeft nog de volgende bijzonderheden over het ongeluk: Het on- dergrondsche station Timesquare te New- York, dat 500 meter lang is, werd door het afsluiten van den electrischen stroom, nadat het ongeluk gebeurd was, voor het grootste deel in het duister gehuld. Ter wijl de onder het kletteren der ijzeren on- derdeelen en het 'breken der ruiten om haar leven worstelende menschenmassa zich uit den tunnel en uit den trein naar buiten poogde te werken, gingen dokters aan het werk om do uit de wagens gehaal de gewonden te helpen. De meesté hadden arm- en beenbreuken en inwendige ver wondingen opgeloopen. Toen ten slotte een noodverlichting was aangebracht, kon men het terrein van de ramp ©enigszins overzien. Een ooggetuige van het ongeluk deelde volgens een Exchange Telegraph-bericht mede, dat zich ongeveer 200 menschen moeten hebben bevonden in eiken wagen van den trein, die uit 10 wagens bestond. Er brak brand uit, maar deze was snel gebluscht. Oogenbli'k'kelij'k werd de stroom uitgeschakeld en men hoorde in het duis ter een angstwekkend geschreeuw en ge kerm. Er ontstond een paniek en 'ieder, die niet gewond was, poogde weg te komen. Ook op het station maakte zich een pa niek van de menschen meester. Toeschou wers verklaarden, dat zij menschen zagen, die onthoofd waren en vele anderen, die onder den trein lagen. Ondanks de paniek waren de menschen echter niet in staat om voor hun lijfsbehoud te vechten, daar ze zoo dicht op elkaar gepakt zaten in de stampvolle wagens. Het ongeluk gebeurde juist op bet drukke uur. Vrouwen vielen in zwijm; men hoorde hysterische kreten en daar tusschen het gekerm van de ge wonden. Sommigen wisten uit de wagens te komen door de ruiten te vérbrijzelen. Naar vermoed wordt, zijn velen op de rails en onder de volgende wagens gekomen. Ooggetuigen zeiden, dat door de kracht van de hotsing het ontspoorde rijtuig te gen een pilaar in den tunnel in tweeën brak en daardoor losgerukt werd van de wagens ervoor. De voorste helft werd nog een 60 meter voort-gesleurd, terwijl de ach terste helft door de twee volgende wagens in elkaar gedrukt werd. Van alle 'kanten werd dadelijk hulp geboden. Passagiers uit een anderen trein, die juist aankwam, waaronder 'kapitein Byrd, de bekende vlie- ge en poolonderzoeker, snelden toe om de gewonden te helpen. Deze werden naar 5 ziekenhuizen gebracht, waar zij door een honderdtal dokters werden onderzocht. Het conflict bij de Rijnvaart. De onderhandelingen tusschen de werk nemers en de werkgevers in de Rijn- scheepvaart over de verhooging van de wonen en salarissen hebben, naar uit Duitburg wordt gemeld, tot overeenstem ming geleid. Het nieuwe loontarief is tot M Maart 1929 geldig en kan voor dien datum niet worden opgezegd. Sluiting van een kolenmijn. Een. der grootste mijnen ia het kolen- van Noord-Engeland, die geheel modern is ingericht, zal begin September worden gesloten. De directie verklaart, dat de sluiting een gevolg is van den voortdurend slech ten toestand in de Engelsche kolennijver- heid. De mijn beeft den 'laatsten tijd met een verlies van 1.000.000 gewerkt. Een onfortuinlijk begin. Het vliegtuig „France", een eendekker met de bemanning Couduret en Mailly, dat Zaterdagmorgen vertrok naar New- York (via de Azoren) is op het vliegveld Le Bourget terecht gekomen in telefoon draden. Wonderlijk genoeg is er alleen lichte schade aan het vliegtuig. Geen per soonlijke ongelukken. Zoodra het toestel gerepareerd zal zijnij wordt de reis onder nomen. Een mijn losgeraakt. Het hydrografisch bureau van de Ver. Staten heeft een waarschuwing uitgege ven, dat een onderzeesche mijn, die ge noeg dynamiet bevat om een groot stoom schip te laten zinken, is losgeslagen aan de 'kust van Maine en in den Atlantischen Oceaan ronddrijft. De mijn is losgeraakt in de marinehaven, maar was reeds de zee in gedreven, voor de verdwijning ge merkt werd. De duurte in België. Het duurtepeil in België is weer, nadat het geruimen tijd vrijwel ongewijzigd was gebleven, met acht punten gestegen, blij kens het officieele index-cijfer dat elke maand door hel ministerie van arbeid wordt gepubliceerd. Op 15 Augustus be droeg het n.l. voor het geheele land 819, tegen 811 de vorige maand. Het hoogste cijfer wordt bereikt door Brussel, met 864 en Antwerpen met 860. De zoogenaamde stabilisatie-index, ge baseerd op bet gemiddelde van de prijzen van April 1927 tot Maart 1928 wijst ook op een stijging en bedraagt- thans 102,8. Stresemann ie Parijs. De Duitsobe minister Stresemann, die naar Parijs ging ter onderteekening van het Kellogverdrag, is daar met groot enthousiasme ontvangen. De minister werd warm toegejuicht. Van meerdere ge vels wapperden de Duitscbe kleuren. De pokkencommissie van den Volkenbond. De correspondent van de N. R. Crt. te Genève schrijft: De Volkenhondscommissie inzake pok ken en vaccinatie, 'die een onderdeel van het hygiënische Volkenhondscomitó vormt, is Woensdag te Genève in een buitenge wone zitting bijeengekomen onder leiding van professor Ricardo Jorge, om het be kende probleem van de „encephalitis lethargica", na een plaats gevonden heb bende vaccinatie te bespreken en eenige andere kwesties in verband met de berei ding en bewaring van inentingsstof. Zooals in Nederland zeker niet onbe kend is, is het probleem van de op de vac cinatie volgende encephalitis van zeer groot belang. Vooral Engeland en Neder land, waar zich dergelijke ziekteverschijn selen het meest hebben voorgedaan, zijn bij' dit probleem, belanghebbend. De pok kencommissie van den Volkenbond is dan ook van oordeel, dat het een internationale plicht is dit vraagstuk internationaal on der de oogen te zien, daar het zoowel uit een oogpunt van de bestrijding van epi demische ziekte, alsook met het oog op het voorkomen van ziekte van groote be- teekenis is. De Volkenbondscommissie wil overwegen, of niet door een goede co-ordi- natie van de desbetreffende studiën en onderzoekingen een oplossing kan worden gevonden voor de ontstane moeilijkheden, die een bedreiging zijn geworden van de algemeene toepassing van de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen tegen pokken, zoo als het Nederlandsc'he voorbeeld leert, daar bij ons te lande de verplichting tot inenting van schoolkinderen met het oog op het verschijnsel der encephalitis na de ■vaccinatie, voor een jaar is geschorst. De pokkencommissie zal in het bijzonder na gaan, of het nuttig zou kunnen zijn in be paald uitgezochte streken van zekere lan den gecoördineerde enquêtes ter plaatse te organiseeren over het verschijnsel der postvaccinale encephalitis. Tot de leden der pokkencommissie be- hooren o.a. onze landgenoot dr N. Jose- phus Jitta en de leider van den Engel- schen openharen gezondheidsdienst Sir George Buchanan. Ook de directeur van den openbaren gezondheidsdienst in Zwit serland, dr Carrière, woont deze belang rijke zitting bij. Hevige stormen in Noord-ltalië. Hevige stormen hebben boven verschil lende deelen van Noord-ltalië gewoed, waardoor boomen werden ontworteld en daken van huizen werden afgerukt. De stormen werden gevolgd door zware ha gelbuien, waarbij hagelsteenen ter grootte van een citroen neervielen; de vogels wer den bij dozijnen door de enorme hagelstee- nen gedood. In vele streken hebben regen en hagel den oogst geheel verwoest. Korte berichten. Volgens de bladen is Italië bevredigd door het antwoord van Joego-Slavië. Het incident wordt als gesloten beschouwd. Uit Moskou wordt gemeld, dat na langdurige onderzoekingen de plaats is vastgesteld, waar in 1918 een groot Rus sisch oorlogsschip in de Zwarte Zee tot zinken is gebracht. Het schip zal worden gelicht. Te Romeno heeft een brand 28 hui zen in de asch gelegd. Twee vrouwen stier ven den dood door verstikking. Do Koning van Spanje zal op 10 Sept. aan boord van den kruiser Prince Alfonse San Sebastian verlaten om een bezoek aan den 'koning van Zweden te brengen. Naar Belga uit Algiers meldt zijn daar in het departement Oran aardschok ken gevoeld. Er zijn geen menschenlevens te betreuren, doch er is eenige stoffelijke schade aangericht. Van hot Hof. Princes Alice van Athlon®, kwam Za terdagmorgen voor een bezoek van on geveer een. week ten Paleize te Soestdijk aan. De Koningin-Moeder haalde haar nicht per autio- te Utrecht van' den trein'. Prins Hendrik naar LlmbuTgf. Prins Hendrik zal Donderdag a.s. «en bezoek brengen op kasteel Hillenrath te ^iwalmen. De radiotelefoonverbindïng' met Indife*. De ontwikkeling van het radio-verkeer Nederlanld-—Ned.-Indië, in 'het bijzonder van! ,het toekomstige radio-teletfoonverkeer, doet meer en meer de behoefte gevoelen aan nauwer contact tusschen de weder- zijdsche telegraaf-administratiën dan 'door telegram en briefwisseling mogelijk is. Teheinde zoodanig contact te bevorde- ren, zullen Ir H. J. Boetje, hoofdingenieur der telegrafie en 'telefonie en dr ir N. Koomans, hoofdingenieur, chef van hot laboratorium, naar Nederl.-Indië gaan om met de autoriteiten! aldaar de noodige besprekingen te voeren over de verdere ontwikkeling van de verkeersmiddelen en over de wijze waarop het .telefoonverkeer geregeld zal worden.'Een belangrijk voor deel is daarbij' voor genoemde heeren hierin gelegen, dat zij de Indische zendi en ontvangmiddelen door eigen aanschou wing zullen leeren kennen en met de ontwerpers kunnen bespreken. Soortgei- lijka mogelijkheid bestaat voor de Inds- n'ieurs van 'den Indischen dienst reeds tij dens hun verloftijd hier te lande. Gesmokkeld Vee. Het Tweede Kamerlid de lieer Van Rap- pard heeft aan de ministers' van binnen- landsche zaken en landbouw, van ju stitie en Van buitenlandsche zaken ge vraagd Is het den ministers bekend', dat op verschillende veemarkten in ons land, week in, week uit, nog meer dan andier® jaren, biuitenlandsch Vee wordt aange voerd, dat over de zuidelijke grenzien ge smokkeld wordt? Zijn de ministers niet Van meening, dat, mede door dien fraudulauzen invoer, de kans op besmetting voor onzen veesta pel dooi mond- en klauwzeer wordt ver hoogd? Zijn de ministers bereid om door stren ger politietoezicht of door andere controle maatregelen een einde aan deze smokke larij te maken? Achten de ministers het niet ge- wenscht zich met België te verstaan om trent de wijze, waarop deze frauduleuze invoer zou kunnen worden voorkomen? D e r a m p i n d e m ij' n „H e n d r i k". De heer Van der Waerden heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd, of deze bereid is ter algemeene kennis te brengen het rapport inzake de mijn ramp, die in de mijn „Hendrik" heeft plaats gehad? Het onweer van Vrijdag nacht. Vrijdagavond omstreeks half elf is de bliksem geslagen in een schuur van den landbouwer H. P. de Jonge te Waterlandkerkje. De schuur en een an dere daarnaast gelegen schuur werden een prooi der vlammen, terwijl ook de pas geborgen oogst geheel verloren ging. De brandweer stond machteloos tegen over de vuurzee. De motorspuit uit Oost burg heeft ook nog water gegeven. Vrijdagnacht zijn twee li/2-jarige vaarzen van den landbouwer Jao. Reij- niers-a in den Steenheulweg te Koude- kerke door bet hemelvuur gedood. Vrijdagavond ontlastte zich een he vig onweer boven Wissenkerke. Bij, den arbeider C. K. sloeg de bliksem in den schoorsteen waardoor een begin van brand ontstond die' door de buren en bewoners gebluscht werd. De vrouw werd aan haar arm gewond vermoedelijk door stukken spiegelglas die door de kamer vlogen. Een kind dat bij: den schoorsteen in een ledikant sliep bleef ongedeerd, niettegenstaande er brandend behangsel en stukken van den spiegel in haar ledi kant lagen. Bij den buurman L. K. werd eveneens de spiegel stuk geslagen en meerdere schade aangericht. Middelburg. Het Festival. Zaterdag werd alhier een in alle opzichten uitste kend geslaagd festival gehouden ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van het Muziekkorps van den. Houthandel Wal dieren aldaar. Reeds voor 12 uur kwamen de deel nemende gezelschappen spelende de stad in van de plaatsen waar zij; door com missarissen van orde waren ontvangen, die hen naar de aangewezen cafó's be geleiden. Te twaalf uur vereenigden zich het beistuur van de feestvierende vereeni- ging, dat van den Bond van Harmonie en Fanfare Vereenigingen in Zeeland, en kele commissarissen van orde en verte genwoordigers van de deelnemende gezel schappen op de bovenzaal van de Socië teit de Vergenoeging. De heer A. J. F. den Boer, voorzitter van „Houthandel Walcheren" heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder het Bondsbestuur, waarvan hij helaas een paar oude bekenden moest missen. Spr. zeide, dat bet niet gemakkelijk is een festival in elkaar te zetten. Het is de allereerste maal in zijn leven, dat hij daarbij de leiding had en hij heeft dan ook vele teleurstellingen ondervonden. Aangegeven hadden zich oorspronkelijk 19 vereenigingen, en dit is tot het laatste toe gedaald en nu tot 12 ingekrompen. Dit is erg jammer en vooral, dat er zoo weinig vereenigingen uit Zuid-Beve land en geen enkele uit Noord-Beveland deelnemen. Dit is wellicht mede het ge volg van voor twee jaar ondervonden moeilijkheden. Spr. wil trachten met deze 12 vereenigingen toch een aangenamen dag te maken. Het zeer mooie weer kan daaraan zeker veel goed maken. Spr. ein digde met verzoek een dronk te wijden aan de feestvierende vereeniging. De heer H. Blok, uit Kapelle, eere voorzitter van. den Bond, bracht dank namens het Bondsbestuur voor de ontvan gen uitnoodiging en de vriendelijke woor den en zeide, dat het op hoogen prijs wordt gesteld dit festival. ..ter eere der jubileerende vereeniging te kunnen bijwo nen. Het is niet aan te bevelen, jubilea als dit onopgemerkt te doen voorbijgaan, en overal heeft men daarbij' met moei lijkheden te kampen. Men ontbreekt wel eens, omdat men niet begrijpt, welke op voedende kracht er van de muziek uit gaat, anders was het wel anders. De beide ontbrekende bestuursleden de hee ren Th. Wolse te Kortgene en C. Flipse te Wissenkerke, bedankten wegens te poes ondervonden moeilijkheden. Zonder steun is opbouw niet mogelijk en ook niet bij verandering in bestuursleden. Le den die op concoursen wegblijven, zullen niet vooruitgaan. [Men moet alles doen om de vereenigingen bijeen te houden. Spr. roept 'de aanwezigen toe mede te helpen den bond groot te maken. Tot de heeren P. van Sorge en M. Vaane richt spr. woorden van groeten dank voor het aandeel dat zij: gehad hebben in de voorbereiding van het festival, laatstge noemde vooral bij; het bijeenbrengen van de gelden. De heer P. van Sorge herinnert aan het „Luctor et Emergo" en zegt dat de voorzitter, de heer den Boer, veel gewor steld heeft, maar ook ontworsteld is, hij hoopt, dat de dag veel geluk en voor spoed aan de feestvierende vereeniging zal brengen en zich geen moeilijkheden zullen voor doen. De heer Blok nam nogmaals het woord en zeide, dat, waar het de gewoonte is, dat een feestvierende vereeniging niet medetoot voor de prijzen, het Bondsbe stuur 'besloten heeft aan den Houthan- -dei Walcheren een medaille aan te bie den, walka spr. den voorzitter thans om hangt. Binnenland. Ds Wagter, Ned. Herri, pred. ta" Ouda- Iande, plotseling overleden. De uitvoer van tuinbouwproducten. Uitvoering der Landarbeiderswet ta Krabbendijike. Buitenland. Ernstig spoorwegongeluk te New-York. Toenemende duurte in België. Het coifflict bij de Rijnvaart opgelost. die da^duks voou d? ■moeilijkste waagstukken wQTjdfc^eat^<| 7öDQk éi te 4 breagea* VOOP lactó^en _p ideale wojze opgelost doop 1 De heer den Boer dankte voor deze medaille, die men in eere zal houden. De heeren Blok en M. v. d. Griendt, alg. secretaris, wezen nog op de wensche- lijkheid om ook te Middelburg solisten- concoursen te organiseeren, waarvan een groote muzikale kracht uit gaat. Hiermede was deze openingsplechtig heid afgöloopen en spoedde men zich naar de Rijschool, waar de verschillen de vereenigingen zich aan het opstellen waren voor den optocht. Te ongeveer kwart over één. zette de-ze voorafgegaan door politie te paard zich in beweging en trok aanschouwd door honderden door een groot deel van de stad, waarbij de verschillende vereenigingen zich op haar beurt deden hooren. Na ruim een uur bereikte men de Markt, waar onder de persoonlijke leiding van den commissaris van politie een groote ruimte vrij was gehouden. Hier trad, de heer den Boer thans op als directeur, aanvankelijk voor het diri- geeren van door alle vereenigingen samen uitvoeren van de Bondsmarsch. Deza klonk krachtig, al meenen wij te heb ben opgemerkt, dat een gezamenlijke re- eptitio vooruit wei gewenscht ware ge weest.. Nadat de laatste tonen waren wegge storven nam de heer L. Lo-uwerse, voorzit ter der afdeeling Middelburg van den Bond van Koffiehuishouders, Restaura teurs en Slijters het woord en bracht hulde aan de feestvierende vereeniging voor hetgeen zij in haar 15-jarig bestaan heeft gedaan, de hoop uitsprekende, dat zij steeds in sterkte moge toenemen. Als herinnering aan dezen dag bood spr. na mens zijn afdeeling een fraaie zilveren lauwerkrans aan. De heer den Boer dankte hartelijk voor deze attentie. Spoedig daarop klonk alom in de stad muziek, want ieder der vereenigingen maakte af en toe muzikale wandelin gen, trekkende na of ko-mende .van de tent, waar zij een tweetal nummers ten gehoore brachten en steeds werd het druk ker in de stad, voornamelijk op de Markt, den Dam en de Loskade, waar die ten ten waren geplaatst. Het is ondoenlijk van ieder der 12 uitvoeringen iets te meiden, alle vereenigingen groot en klein zetten hun beste beentje voor en moch ten zich in aandachtige belangstelling ver heugen. Dit duurde den geheelen middag door, tot tegen half zes de bovenzaal van de Vergenoeging zich weer vulde, nu niet alleen met afgevaardigden maar ook met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1