DE ZEEUW UT Geen vlieg in Kuis TWEEDE blad. Voor den Zondag. I Fa J. A. L. G. WITTE S ORANGE VAN HOOGER ORDE. HET ADRES A. WIL KING Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. als ge sproeit met Wat er deze week voorviel. vm troebele Sinaasappeliimonade 2ATEBDAG 25 AUG. 1928, No. 278. MEMSCH EN WAARDE. Wie den arme verdrukt, smaadt deszelfs Maker; maar die zich over den nooddruftige ontfermt, die eert Hem. Spr. 14:31. Onder de waarden, waarmee onze prak alles wetende, wegende en schatten- "tijd 'het zoo druk pleegt te hebben, be komt ook de menschenwaarde. jp0n verschijnsel, waarover we ons en kel te. verblijden zouden 'hebben, zoo hij bij (Ig bepaling van de waarde eens menschen ook den rechten maatstaf aanlegde. n' Maar, helaas, als in alle dingen, toont hii ook in de 'keus van dezen maatstaf te bphooren tot' wat de H. Schrift in ongun- stigen zin „deze eeuw" noemt. Hit wil zeggen, dat hij daarbij, niet uit komt boven het schepsel. He waarde van een mensch bepaalt hij naar de beteekenis die zulk een mensch koeft voor „deze wereld". En die betee kenis kan dan liggen of in wat hij is: naar zijn karakter, naar zijn geestesaan- leg of ook dit telt mee naar zijn spierkracht, of in wat hij heeft: aan geld, aanzien, macht of invloed. Wie door één dezer dingen uitsteekt telt meo. Wie ervan ontbloot is wordt als waardeloos opzij geworpen. Gevolg is, dat de zwakken en armen twee categoriën die veelal samenvallen niet alleen nau welijks de aandacht waardig worden ge keurd, maar zelfs meedoogenloos verdrukt worden. Rechten hebben ze niet. Hun plaats wordt hun nauwelijks ge gund. Veel beter ware ze door sterkeren en rijkeren ingenomen. En de stemmen, die in naam van den vooruitgang roepen om de opruiming van deze sta-in-den-wegs, groeien met den dag in aantal en kracht. Hoe geheel anders de Schrift. Zij óók weet van menschenwaarde. Zij, met haar niets-sparend, haar diep- vernederend, haar vernietigend oordeel over den zondaar, weet van menschen waarde als geen ander boek ter wereld, en stelt ze hooger dan alle menschenvereer- ders samen. So neemt het op voor de zwakken en ze voert het pleit voor de armen. Ze eischt plaats en recht, ze vordert eerbied en liefde voor wat, noch om wat het is in zich-zelf, noch om wat het hééft of vermag, eenige aanspraak kan doen gelden. Want de maatstaf dien ze aanlegt, is een andere dan die van de wereld. Niet in 't schepsel, niet in den mensch- zedf zoekt ze hem maar ver boven den mensch uit, in God, zijn Maker. Alle dingen ziet de Schrift in 't licht van Hent, die hun oorsprong is. Wat over hun waarde beslist is de ver houding, waarin ze, naar Zijn wil en be doelen, staan tot Hem en tot het geheel der dingen die Hij schiep. Aan geen menschelijke wiHekenr en aan geen menschelijk inzicht, maar aan Gods souverein welbehagen hangen het recht en de eere van hun bestaan, en de plaats die ze zullen innemen. GOES - TEL. 264 WIJNHANDEL fl.— per flesich. feuilleton Naar het Engelseh. 53.) Hij wrong zijn handen met een luide, bir.ge, half gekke lach en viel toen zwaar neer op een stoel. Weinige uren later lag J °P mijn bed, neergeworpen door de eerste, werkelijke ziekte, welke hij ooit gehad had. t Was blijkbaar een soort koorts, welke Teel m Norton Bury voorkwam, sedert een hongersnood van 't vorige jaar. Ten ®cnste. zoo zei Jael, die h .n oppaste. 'I geen dokter en scheen veit- c nkt als men maar den naam van dr Jessop noemde. Ik ging hem in 't begin tegen, want ik wist .wel, wat T, onmiddellijke oorzaak van zijn tèf ,wezeQ mocht, haar diepste oorzaak wbu was in die geestelijke foltering, ïsc geen dokter genezen kan. Maar na f 7 dagen riepen we toch een dokter j. P een vreemde van Coltham z,ei' etat 't koorts was, welke hij had Pgodaan o|pl zija ouR zolderkamertje, in ongezonde steeg, waar Sally Watkin's was, waar hjj nog steeds was bl ij- Wat Hij schiep zal niemand doemen tot niet-zijn. Wat Hij een plaats gaf in Zijn wereld, zal niemand trachten te verdringen. Wie het doet of póógt te doen, die heft de hand op tegen den souvereinen en al- maohtigen Koning aller dingen. Wie het plaats geeft, wie het eert in zijn recht, wie het steunt en tehulp komt, die biedt zijn Maker eere, die treedt in den dienst van God, die wordt Gods mede arbeider. En dat geldt óók van de zwakken en de armen onder de menschen. Ook in den zwakke en arme toont ons de Schrift een schepsel Gods; in zijn be staan zelf en in het „hoe" van zijn be staan een beschikking des Heeren. Daarom waarschuwt ze voor 't verdruk ken van den arme, als voor een smaden van diens Maker; en daarom maant ze tot ontferming over den nooddruftige, als een eeren van onzen God. In 'dit laten gelden van den wille Gods als den maatstaf voor onze waardeering van- en voor onze verhouding tot de din gen en de menschen, toont ze ons de bron van alle barmhartigheid jegens het ellen dige; zooals ze ons in de eenheid van de beide tafelen der wet, in de liefde tot den Heere onzen God, het motief ontdekt van de liefde tot den naaste. En wie de ontferming Gods over het el lendige :het ellendige en schuldige in Christus ontmoette; wie door deze ont ferming zich zelf als een ellendige en schuldige d.*i. als een onwaardige gered en gezaligd weet die vraagt in het be staan zijner liefde niet naar de waarde van den mensch in hem zelf, maar heeft ook het onwaardige lief om zijns Makers wille. DE GOEDE HERDER. Reeds zijn negen en negentig veilig thuis In de schaapskooi bij elkaar; Maar een doolt rond en is ver van huis Op de bergen in gevaar; Op bergen, waar 't geen schuilplaats vindt, Ver van den Herder, Die het mint. „Heer, negen en negentig zijn bijeen; „Zjjt Gij daarmee dan niet voldaan?" Maar de Herder herneemt: „Ach, juist dit één, „Dit verdoolde, wil 'k niet laten gaan; „En al is de weg ook steil en ruw, ,,'k Zal gaan om Mijn schaap te zoeken nu". Maar geen der verlosten heeft ooit verstaan, Door wat diepe waat'ren Hij ging, Door wat duist'ren nacht de Heer is gegaan, Eer Hij hen met Zijn armen omving. In de woestenij hoorde Hij hun kreet En jlings was Hj tot hun hulp gereed. „Van waar zjn die dropp'len bloed, o Heer, „Langs den bergweg wijzend 't spoor?" „Zj vloeiden voor een ,die den weg verliet, „Die den Herder uit 't oog verloor." Terwijl Hj hen zocht overal in 't rond, Werd 's Herders hand aan de doornen gewond. Maar, hoort door de bergen, waar 't onweer [woedt, Van het rotspad, steil .en ruw, Weerklinkt nu een roepstem, welgemoed, „Gevonden! verbljdt u nul" En de eng'len herhalen 't bij refrein: „De Heiland zocht en vond het Zjn'." Toenadering. Wij hebben er al eens meer op gewe zen, zegt het „Centrum", dat er toch, vergeleken met vroeger, iets, zelfs veel, veranderd is in de verhouding tusschen Duitschers en Franschen. Fransche ministers zijn naar Duitsch- land .gekomen, en daar vriendelijk ont vangen. En nu gaat dezer dagen Stresemann naar Parijs. Iets dergelijks was weleer ondenkbaar. Dat tien jaren na den vrede de Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken naar de Fransche hoofdstad kan komen, om een verdrag te onderteekenen, waar bij de oorlog als middel van nationale po litiek verworpen wordt, noemt de „Temps" terecht een „teeken des tijds, dat niet kan worden misverstaan." De vredes-gedachte dringt door, werkt ven wonen. Hij had 't reeds lang onder de leden gehad, zei de dokter, maar 'tzou nu wel gauw 't hoogtepunt hebben bereikt en dan zou hij spoedig weer beter zijn. Maar hij werd niet beter. Dagen wen den weken en neg lag hij daar zonder klagen, maar wanneer ik van herstel sprak, keerde hij 't gezicht naar 'den muur hij was levensmoede. „Bhineas, jongen, raak mij niet aan laat mij rusten." Een zwakke, klagende stem was dat een verschrikkelijk verlangen naar rust Wat zoo hij, niettegenstaande alle ge ruststelling van den dokter, slechter en slechter werd -mijn vriend, mijn hoop, mijn trots, al mijn troost In dit ievem zoo hij uit dit leven naar 't andere zou pvergaan, waar hij mij, al riep ik nog zoo luide, niet meer zou kunnen anifj- woorden en nooit meer tot mij zou kunp nen terugkeeren. O, God van genade^ als ik moest ach terblijven in deze wereld, zonder mijn broeder 1 Ik had er dikwijls aan gedacht, dat ik hem zou moeten .verlaten, rustig heengaande, wanneer 't den: feever van alle leven zou behagen 't mijne tot Zich ta nemen, in slaap vallend, geholpen en getroost door zijn liefde tot 't laatste; dan niet J anger een last voor hem, hem achterlatende om een heerlijk leven op te door, en verzacht gaandeweg meer de scherpte der oude tegenstellingen. Het dwaze begrip van een zoogenaam de „erfvijandschap" begint af te slijten. En dit is niet enkel een quaestie van het gemoed, maar ook van den geest, van het gezond .verstand, waardoor men heeft leeren inzien, dat van zulk een vijand schap beide volken slechts nadeel onder vinden, en het oneindig beter is toenade ring tot elkaar te zoeken. Voor geringschatting en haat treden geleidelijk waardeering en vriendschap in de plaats. En daarmee zu'len niet slechts Frank rijk en Duitschland, maar ook tal van andere 'anden gebaat zijn. De geheele sfeer der internationale po litiek wordt er door gezuiverd. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST mm Middelburg. Wij verwijzen belangheb benden naar de advertentie in dit nr van de vereeniging voor voortgezet nij verheids onderwij's jMiddelb urg-Vlis sing en Deze vereeniging geeft gelegenheid tot het volgen van lessen in verschillende Vakken. St. Laurens. Door de politie alhier is gisternamiddag een persoon, afkomstig uit België, aangehouden als verdacht van po ging 'tot oplichting. De man is. ter be schikking van de Justitie gesteld. - Grijpskerke. Donderdagavond trad voor de schoolvereeniging 'alhier op Ds J. L. Pierson, van Bilthoven, voorz. der Unie met een herdenkingsrede ovjer het volks- petitionneanent Van 1878. De spreker bepaalde zijn gehoor bij den toestand der vorige eeuw op hiet gebied van de school en schetste in vo gelvlucht. wat de staat sedert de Fran sche revolutie voor het onderwijs had geda.an om dan stil te staan bij de aan bieding van het Volkspetitionnement aan Z.M. Koning Willem III op het Loo den Sen Aug. 1878. De wet-Kappeyne Van 1878 erkende niet de rechten van ons Christelijk volksdeel dat zelf den geest wilde bepalen, waarin zijn kinderen werden opgevoed. Daarom werd een actie op touw gezet, om den koning te verzoeken, die wet hiet te be krachtigen. Dit geschiedde helaas toch. Toen scheen de kans op vrijheid van ondierwijs verloren. Doch het was uit ver lies winst. De vonk, die was ontvlamd, werd niet gedoofd. En daaruit is de Unie geboren, die beoogt altijd paraat te zijn als het gevaar dreigt. Er is nu veel verbeterd. De jonge men schen. van thans kennen niet meer den druk, dien onze ouderen hadden te tor sen. Daarom is het goed aan het ver leden te herinneren en te overdenken wat we lezen in Johannes 4:36, 37 en 38. Al is in 1920 veel verbeterd en schijnt niets te doen meer over, toch heeft de wet van 1920 niet gegeven wat gevraagd werd. De Vrije school is onder staafs- voogdij gebracht en dat is nooit onze bedoeling geweest. Ons volk mag daarin niet berusten. Het moet bij zijn rechten blijven waken en het mag niet rusten voordat de school geheel vrij is. Want een wet 'kan veranderd wofden door een andere wet. Ziende in het Ver leden, met dankbaarheid Vervuld van het heden willen wij waken en werken in de toekomst, onze hulp verwachtende van God. Hiermede eindigde spTeber zijn rede, die helaas door yeel meer belangstellen den had 'kunnen bijgewoond zijn. Krabbendijke. Woensdagavond vergader de de raad dezer gemeente. Afwezig was dhr A. P. Woutersen. De rekening van bouwen, welks jrijk weefsel al de arme jgebroken draden van het mijne zou in' zich opnemen en tot schoone volmaking brengen. Maar nu zoo dit alles te ver geefs zou zijn, als hij van mij zoude heengaan en niet ik vani hemik viel op mijn Knieën en de stomme kreten! van mijn hart klommen op naar den Hoögen. Hoe zou ik hem kuiïnen redden? Daar scheen maar één weg; dien greep ik aan, ik wachtte niet om na te denken! of deze goed of verkeerd was, eervol of oneervol. Zijn léven stond op 'tspel en' daar was slechts één weg; bovendien, had ik niet God aangeroepen om hulp? Ik deed de blinden open en zag nlaar buiten. In weken was ik den drempel niet over geweest, ik was verrast te zien, dat 't lente was. Alles zag er zoo heep lijk uit; een merel zong luide in de boomen, om de 'kerk aan den overkant; alles was zoo frisch en glansde, beladen met de "hoop van het komende jaar. Etn daar lag hij op 2'n ziekbed, stervend! Alles wat hij zei, toen ik 'tgordijn wegf schoof, was een zacht geklaag „Geen licht 1 ik kan 't licht niet verdra gen 1 Laat mij met rust." In een half uur, zonder iemand iets te zeggen, was ik op weg naar Ursula March. Zij zat alleen te breien in de zo- mer-zitkamer. De dokter was uit; ik zag inkomsten en uitgaven, gewone dienst 1927 werd vastgesteld in inkomsten op f 77-189.44, uitgaven f72.430.46, dus een goed slot van f 4758.90. De kapitaaldienst in ontvangsten op f 4535.96, uitgaven op f 3000-58i/2, goed slot op fl535-37y2. De begrooting van het grondbedrijf, dienist 1929, werd in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op f2516.90. Daarna werd aangeboden de gemeente- begrooting, dienst 1929, in ontvangsten en uitgaven f7.4810.06, waarop voorkomt een bedrag van f25000 aan inkomstenbelas ting. Het reglement bedoeld in art. 14 der gemeenschappelijke regeling, betref fende den bouw en exploitatie der.gasfar briek „Oosteinde" werd goedgekeurd. De bedrijfsbegrooting gasfabriek voor het tweede halfjaar 1928 werd vastgesteld. Daarna kwam aan de orde, benoeming van een tijdelijk directeur der gasfabriek „Oosteipde". De voorzitter deelde mede, dat de dagelijksche besturen van de ge meente Kruiningen en de andere ge meenten overeengekomen zijn slechts een tijdelijk directeur aatt te stellen voor ge meenschappelijke rekening. Aangezien /de tegenwoordige directeur eind Aug. naar Schoonhoven vertrekt, is het noo lig dat deze Vacature direct kan worden ver vuld. De heer J. D. A- Sneep, technisch ad1 viseur te Zeist, joud-directeur der gas fabriek te Vlaardingen, wil gaarne onder bepaalde Voorwaarden deze betrekking Waarnemen. B. en W. stellen daarom voor dhr Sneep te benoemen. Met alg. st. werd hij daarna gekozen. Het salaris zal bedragen f250 per maand, benevens vrije woning, vuur en licht. De directeur zal uit een' practisch oogpunt te Krab bendijke wonen. Door de Vereen, tot ver krijging van onroerend goeid door landar beiders is voor den bouw van zes plaats jes een voorschot aangevraagd van f21.600- Na eenigei bespreking besloot de Raad met alg. st. dit Voorschot bij het Rijk aan te Vragen. Royaal Lunapark. Wie fa ta alt dat? Naar uit Nieuwer Amstel gemeld wordt, is door de exploitanten van het Ainstelveensche Lunapark er 'bij de be voegde autoriteiten op aangedrongen om het park des Zondags geopend te krijgen. Dezer dagen werd zelfs aan het Gemeente bestuur bericht, dat de Directie genegen was garant te staan voor een bedrag ad f 50.000 als belasting in de gemeentekas vloeiende, zoo ook des Zondags het park geopend mag zijn. De burgemeester dhr A. Colijn hield echter voet bij stuk en weigerde het ver zoek. Moderne beschaving. Woensdagmorgen meldde zich aan het Stadhuis te 's-Gravenhage onder de gratis trouwlustigen een 21-jarig jongmensch, die ondanks deze, we zouden bijna zeggen kinderleeftijd, reeds voor de derde maal zich kwam aanmelden om, wat voor ande ren een gewichtigen levensstap as, te doen. Drie jaar geleden kwam hij voor de eer ste maal en uit dit huwelijk werd een kindje geboren. Een jaar later was hij gescheiden en had hij zich weer aangemeld voor een tweede huwelijk. Het was van iets langeren duur en er werden twee kinderen geboren. Maar hij kreeg er weer genoeg van en liet zich scheiden. Alle stukken waren in orde en de moe der van dezen „bruigom" had voor do derde maal toestemming gegeven. Achteraf had zij zich blijkbaar toch nog eens beraden en bedacht. En in plaats van te komen, stuurde zij een boodschap, dat zij wegbleef en voor dat derde huwelijk_geen toestemming gaf. De trouwlustige bruigom was allerminst uit het veld geslagen en onder den uit roep: „dan maar naar den kantonrechter", ging hij met zijn a.s. vrouw van de Groen markt naar het Kantongerecht op de Prinsegracht. Is een triester beeld van bet moderne huwelijk met echtscheiding wel mogelijk? De smok keiviool. Te Herzo- genrath kwam den laatsten tijd geregeld een man met een viool, 'die hij op straat bespeelde. Men ging vermoeden, dat hij mevrouw Jessop, achter in den tuin bezig met de bessenstruiken wij waren dus veilig. Zooals ik zei, Ursula zat te breien^ maar zrj zat stil voor zich uit te droo- men. Mijn binnenkomen deed haar opi- schrikken en scheen een zoete gedachte van haar te verdrijven. .Maar zij bej- igroette mij hartelijk zei, dat ze blij twas mij te zien dat zij geen van ons beiden in den laatsten tijd meer had ont moet en toen begonnen! (Je breipennen zich weer opnieuw vlug te bewegen. „Geen wonder, dat u ons niet ontmoet hebt, juffrouw March; John is erg ziek geweest, en is nu nog ziek, bijna sten Vende." Ik wierp de woorden naar haar toe, scherp als werptepietsen, en zag "of ze haar troffen. „Ja, zij troffen zij wondden; ik kon haar zien beven. „Ziek! en niemand vertelde mij 't!" „U? Hoe zou 'tu zoo kunnen aandoen'? iVoor mij, nu en mijn wreede woon den, want wreed waren ze, gingeö verder niets en niemand int de wereld is mij liever dan John Als bij sterft Ik liet de stroom van mijn ellende en smart over baar komen, want was niet zij de oorzaak ervan? Vergeef mei Ik was wreed voor u, Ur sula; ea gij waart zoo goed zoo de gele bui met zwarten band met andere dan muzikale bedoelingen kwam en verdacht hem van smokzelen. De kommiezen onderzochten toen zijn vi ool en het bleek, dat deze behoorlijk ge vuld was met koffie, die uit Nederland was gesmokkeld. Smokkelaars. Toen Duitschef polilie-beambten aan de grens bij Kerk- rade surveilleerden, zagen zij een zwaar gepakt en gezakte smokkelaarsbende zich begeven naar de Nieuwstraat. Bij. het naderen van de politie stoof de bende uiteen. Twee smokkelaars vluchtten achtervolgd door een politieman, in een danszaal. De politieman werd door het publiek, voor het overgroote deel uit Hollanders bestaande, gehoond en uitgescholden en de bedde smokkelaars zagen kans.de plaat te poetsen op Hollandsch gebied. Een ander politieman had de Overige smokkelaars kunnen arresteeren, doch da bezoekers uit danszaal en herberg poog den hen te bevrijden. De politieman trok toen zijn revolver, hetgeen kalmeerend werkte op de opgewonden menschen. Hij: slaagde er niet alleen in de smok kelaars in verzëkerde bewaring t.e stel len, maar hij kon nog bovendien enkele belhamels achter slot en grendel brengen. De smokkelwaar werd in beslag geno men. Weken van heerlijk zomerweer liggen achter ons. Niet alleen de tal rijke vacantie-gangers hebben dezen zo mer rijkelijk kunnen genieten, maar wat van grooter beteekenis is de land bouwers hebben hun oogst in prima con ditie mogen binnenhalen. Van alle kan ten hoort men, dat kwaliteit en opbrengst der gewassen meevallen. Werkelijk, de Heere, onze God, geeft veel dankens- stoft Wat is het daarentegen jammer, dat het diep-ingrijpend conflict te Vlissiu- gen, dat nu reeds ruim drie maanden duurt, nog niet is opgelost, en dat een- poging daartoe, deze week gewaagd, weer is mislukt. Dé toekomst ziet er voor Vlis- singen donker ,uit. Ook in den kring dergenen, die lei ding' hebben te geven inzake de elec- trificatie van ons gewest, is da vrede noig niet weergekeerd. Het was reeds geTuimen tijd bekend, dat het niet haxmoniëerde tusschen den Raad van Ad vies der P. Z. E. M. eenerzijds en den Raad van Bestuur dier Mij en Ged. Sta ten anderzijds. Maar dit nieeningsversohi! is nu al heel duidelijk naar buiten merk baar geworden door de ontslagname vara verschillende leden van den Raad van Ad vies. Bevorderlijk aan de populariteit der P. Z. E. .M. zijn deze dingen nu juist niet. Dat .onze gevangenissen nog niet solied genoeg zijn, is deze week gebleken Niet minder dan vier personen zijn op één nacht uit het Scheveningsché hotel „de houten lepel" ontvlucht. Twee hun ner heeft men reeds weer te pakken. Ontroerend was het verhaal van het drama, dat Zondag j.l. te Hilver sum na het uitgaara der kerk in een auto plaats had. Twee menschenlevens wer den op eens afgesneden. Wat kan de zonde een mensch toch tot vreesebjka daden brengen 1 En toch probeert men telkens weer, ook in de wereld der internationale po litiek, den mensch hoe langer zoo beter voor te stellen. Tien jaar geleden! is de VTeeselijkste aller oorlogen beëindigd en nog lijden vele volken onder de gevolgen daar van, era nu heeft men een pact ontworpen ea———■—i—r— vriendelijk! Zij stond op, kwam naar me toe en plam mijn hand. De hare was zeer koud en haar stem trilde. „Eedaar l Hij is nog jong en God is zeer goed." Zij kon niets meer zeggen, maar ging weer zitten. Haar was een wilde smart in haar blikken welke zij wilde ver bergen, maar ik hield haar vast als een slang een jong vogeltje vasthoudt. Zij zat, ineengedoken, bijna als een vogeltje, een arm, hulpeloos vogeltje door dén storm verrast. Zij stond weer op, en deed een poging de kamer te verlaten. „Ik zal mevrouw Jessop roepen: zij zal kunnen helpen „Zij zal niet kunnen blijf!** „Hokter Jessop dan ge moet hulp! hebben „Geen hulp als die, welke nooit komen zal. Z'n lichamelijke ziekte is hij te boven gekomen 'tis geestelijk. O, juffrouw March t' en ik zag naar haar op als een ellendige, dia om genade voor z'n leven vraagt. „Weet gij niet, waaraan: mijn broeden stervende is?" „Stervendel" m feen rilling voer haar door de ledenj, maar ik hield niet opu (Wordt varvolgd.1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5