rEL, No. 278 Zaterdag 25 Augustus 1928 42e Jaargang acv/dRest. /2ngQ&2QtM.4Z .teL/63' GOQS. Bank voor Zeeland - Goes 9 ,onz. iDEN. REGENJAS. EN, GOES. EERSTE BLAD. „SENOR1TAS" Buitenland. Alle Bank- en Effectenzaken. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. klanten AR MAAT. ruch ten, aanvragen en aanbiedingen r geplaatst succes. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN BETERE OPLOSSING. De bekende Ritmeestertjes van 25 ct voor 20 ct per 10 st. L. DUVEKOT Sz. - GOES e rich tevreden mlandsche pro- r Godshuizen te ihesteed het bij- ïtingen en por- zaamheden aan Vrouwenhuis te A. de Rijk en f17.242; J. J. 130; Gebr. Jan- Jekker, Middel- ia, Middelburg, Nieuw en St. e Buck, Middel- g is voorloopig i gisterenavond ruve te Middel- Mercurius, wer- volgende onroe- elburg, als: een e bovenwoning, lurgsch Schuit- >ot 96 cA., aan r te Middelburg f aan het Dom- landstraat, wijk an den heer A. rke voor f 2150; arte Geere, wijk tan den heer G. voor f 1100. den over onze erkelijk IETS DUREN prijs. ïeden uw bij 'reden zijn. tupeur. ui. stalen. coop a contant, V. WOUTERSEN ngaarden van de te Hoedekens- n verstrekt door n worden inge- ag 30 Augustus uur N. T. ten iris M. OELE Jz. VAN DER ens om op gustus 1928, twee op den rkoopen: lin aan de War- Veere A 108, eptember 1928, ïdag 27 Augs. 2—4 en Dins- 12. )ping van den Mej. Wed. H. vóór gezegd ïdhout, Stoelen, Fornuis, oud 100 K.G. Paar- te zien is vóór rijen. Ook voor VADER, Lage vraagd. n, O. en W. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De wjjze, waarop Rousseau getracht heeft het probleem der ongelijkheid op te lossen, kan, wie Gods .Woord aan vaardt, niét bevredigen. Maar hij is niet de eenige die over ait machtige vraagstuk heeft nagedacht. De „burger van Genève", zooals Rous seau zichzelf gaarne noemde, wekt on willekeurig de gedachte op aan een ander man, die twee eeuwen vroeger in Genève geleefd en gewerkt, had, aan den machti gen hervormer Johannes Calvijn. Een grooter tegenstelling, zegt prof. Bavinck in zijn meer aangehaald opstel, is nauwelijks denkbaar. „Calvijn, de klassiek gevormde 'hu manist, de voorname in verschijning en manieren, de man van het klare verstand, en den sterken wil, tegenover Rou-s se au, den onrustigen zwerveling, den man van het golvend' sentiment, zonder logica in zijn denken, zonder stuur in zijn leven, den droomer en den dweeper. Calvijn had bij het licht der Schrift de menschelijke natuur leeren kennen als schuldig en onrein, maar Rousseau leerde, dat de natuur op zichzelve, voor alle cultuur goed was en schoon, zon der eenig bederf. Calvijn zocht da ooTzaak van alle ellende in de zonde, eene persoonlijke daad, bestaande in ongehoorzaamheid aan de Goddelijke wèt; Rousseau wierp alle schuld op de maatschappij: en 'de beschaving, en werd tot tranen toe ge roerd als hij dacht hoe goed hij was. Calvijn verwachtte niets van de na tuur, maar alles alleen van de genade Gods in Christus; Rousseau had aan,ge nade geen behoefte en stelde alle heil in terugkeer tot de natuur. Calvijn in één woord, wierp den mensch en alle schepselen diep in het stof ter neer voor de overweldigende majesteit Gods, Rousseau verhief den menscV ten troon, zichzelve in de eerste plaats, ten koste, van Gods recht en heiligheid". Ook deze reformateur der zestiende eeuw, heeft evenals de „démolisseur van de achttiende" over het probleem der ongelijkheid nagedacht. Hij werd niet allereerst door de sociale en politieke doch meer door de religieuze ongelijkheid getroffen. Vanwaar bij het gelijke zondebederf der menschelijke natuur in alle menschen het diepgaand en altijd voortbestaand onder scheid tusschen hen, die hot Evangelie aannemen en hen, die het verwerpen, tus schen degenen die zalig worden en dege nen, die verloren gaan? Bij het antwoord op die ernstige Vraag ging Calvijn aan de hand van Paulus, achter alle cultuur en natuur terug tot het welbehagen Gods, tot zijne soüvereine, vrijmachtige beschikking als laatste en diepste oorzaak terug. Deze belijdenis van het' welbehagen' Gods in de eerste plaats tot Vaststelling van de zekerheid des geloofs aangewend, Verkreeg voor Calvijn ;een veel verdere strekking. De Voorverordineeriing Gods was de laatste, diepste oorzaak van alle onderscheid onder de schepselen, in soort to geslacht, in gaven, in alle zijn ,en alle zóó zjjn. Niet de cultuuT of de opVoeding, maar «ods ahnachtige, tegelijk wijze en hei- hge, schoon ondoorgrondelijke en onver klaarbare wil is de sprinkader Van alle verscheidenheid in de eenheid. Ook de natuur is niet de oorzaak. Zij ontstond en bestaat niet door zichzelve toaar door Zijn wil zijn alle dingen en Z1jn ze geschapen. Deze belijdenis is van ontzaglijke be- teekenis. In de eerste plaats, zegt Prof. Bavinck heeft Calvijn aan zijne volgelingen in da gen van strijd en verdrukking, berusting, onderwerping, tevredenheid geleerd. „Daar zijn er heden echter weinigen me hem dit als een verdienste zullen aan rekenen; het zaaien van ontevredenheid ®n het stelselmatig prikkelen tot vijand schap tegen alle bestaande toestanden en Meningen wordt door velen hooger eere geacht. Zij hebben Rousseau tot voorbeeld, die schuld afschuivend op maatschappij cm ,cutttoto, den mensch hoogmoedig en pstanrlig maatte) maar tevens hem een rakt e reeks van teleurstellingen be kkende, want revolutie die tegen de na- togaat, ia een zwaard dat zich altijd keert tegen 'dien, die het hanteert. Berusting is echter niet het eenige en voornaamste dat Calvijn zijne volgelingen voorgehouden en ingeprent heeft. De wil van God moge absoluut, volko men vrijmachtig en ondoorgrondelijk zijn, het is toch voor ieder die gelooft, de wil van een barmhartig en genadig Vader, die al zijn kinderen liefheeft met een eeuwige liefde, en voor al de donkere we gen die hij menigmaal met hen houdt, Zijne verborgene maar steeds wijze en heilige redenen heeft. Zulk een wil is geen noodlot, waarin men ^goedschiks berust, maar een voor werp van kinderlijk vertrouwen, een on uitputtelijke bron van troost, het plecht anker ©ener vaste en zekere hoop. Men vergete het toch niet, dat de over vloedige genade Gods in Christus, het hart en de kern van Calvijns leer is. Voor hem is het wezen des Christendoms, dat God ons daarin zegt hoe lief hij' ons heeft." In zijn kern en wezen is dia wil zalig makende genade, welke wereld en mensch- heid door de duisternis heenleidt tot het licht en door den dood heen tot he,t eeuwige leven. GROOTE MARKT 19 Naast Hotel „De Korenbeurs" Groot landverhuizershotel te Antwerpen. De twee scheepvaartmaatschappijen de „Red Star Line" en de „Canadian Paci fic" hebben besloten een groot hotel voor landverhuizers te Antwerpen op te rich ten, n.l. bij h©t Amerika-dok. Tot nu toe hadden deze reederijen, die zoo1 goed als geheel het vervoer der landverhui zers in handen hebben, geen eigen tehuis voor de ©migranten. De reederijen verwachten, dat door den bouw van een modern hotel, het ver voer van landverhuizers via Antwerpen, dat sedert den oorlog sterk is afgenomen, wederom zal toenemen. De kosten van den Volkenbond. Het budget dat aan de aanstaande zit ting van den volkenbond zal worden voor gelegd, is weer aanzienlijk hooger dan dat van verleden jaar, voornamelijk door de hooge kosten van het internationaal arbeidsbureau. Terwijl de begrooting verleden jaar 25.333.817 goud francs vroeg, is dat cijfer voor dit jaar 26.871,244 goud francs, dus weer een drie kwart millioen gulden meer. 240.000 honden, maar slechts 200.000 kinderen. Het is ©en bedroevend verschijnsel voor de degeneratie van het tegenwoordige ge slacht, dat er vele vrouwen zijn, die liever een hond dan een kindje hebben. Een statistiek uit Berlijn toont aan, dat er in de hoofdstad van het Duitsche rijk 200.000 kinderen zijn beneden de zes maanden, maar 240.000 honden, dus meer honden dan kleine kinderen. Treurige statistiek. Er is een statistiek verschenen omtrent het aantal zelfmoorden, in de laatste ja ren in Duitschland gepleegd, waaruit op te maken valt, dat er een soort zelfmoord epidemie heerscht, welke zich meer en meer uitbreidt. In het jaar 1923 kwamen er 13228 voor, waarvan 8954 mannen en 3926 vrouwen. In 1925 bedroegen deze getallen 15.273, 10.982 en 4291 en 1926 16.480, 11,346 en 4634. Per 100.000 was het cijfer in 1923 21.4, in 1924: 23.1, in 1925: 24.5 en in 1926: 26.2. De onderteekening van het Kellogg-pact. Kellogg, de minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten is gisteren met Mackenzie King, den Canadeeschen premier te Parijs aangekomen. De onderteekening van het anti-oorlogs verdrag door vijftien landen zal Maan dagmiddag plaats vinden. Den volgenden dag zal het verdrag ter teekening liggen voor andere landen, die wenschen toe te treden. De vertegenwoordigers in het buiten land van de Ver. Staten zullen den tekst van het verdrag, en het feit, dat het onderteekend is, mededealen aan de 43 andera landen Jjij welke lyj geaccredi- e ww*. teerd zijn; zij zullen die landen uitnooi- digen "het document mee te onderteeke nen. De vliegers Hassell en Cramer. De vliegers Hassell en Cramer, schij, nen volgens nadere berichten uit Groen land gered te zijn. Tengevolge van de slechte verbindingen op Groenland heeft men echter nog niet kunnen bepalen, waar de vliegers geland zijn. Blijkbaar zijn z.iji door den sterken noordwestelijken" wind aanzienlijk uit hun koers gedreven; tevens gelooft men, dat de vliegers geen voldoende benzine meer aan boord hadden om do vastgestelde tus- schenlandingsplaats op Groenland te be reiken. Waarschijnlijk zijn ze daarom op een zandige vlakte gedaald, die op onge veer 100 K.M. van hun ingerichte basis ligt. Daar de afstand tot de naaste neder zetting ongeveer 80 K.M. bedraagt, zal het nog wel eenigen tijd diiren, voor men met de vliegers in verbinding komt. De vliegers hebben goede kaarten bij zich en kunnen, wanneer zij voldoende le vensmiddelen of wapens, waarmee zij, wild kunnen schieten, hij zicli hebben, de nederzetting zélf bereiken. Volgens de mededeelingen van verschei dene radio-amateurs zouden Hassell en Cramer zich niet op Groenland, doch ten Zuiden daarvan, op een klein eiland, 150 K.M. ten noorden van Nieuw-Found- land, bevinden. Ook zouden de vliegers draadloos om hulp en in het bijzonder om levensmiddelen hebben verzocht. de havens ha'd aangedaan, waar gele koorts heerschte. De ontsmetting ge schiedde met een bepaald gas. Na de ont smetting werd een verschrikkelijke ont dekking gedaan. In verschillende doelen van het schip vond men 7 lijken en 9 men schen, die vrijwel gestikt waren en wier toestand zeer ernstig was. Het waren ver stekelingen, die ongemerkt daar de reis hadden meegemaakt om op ongeoorloofde wijze de Ver. Staten te 'kunnen binnenko men. Korte beirlchten. Tot de werkzaamheden, die door het fascisme mèt kracht zijn aangevat in Italië, béhooren ook de vacantiekolonies. Dit jaar zijn er 450 kolonies uitgezonden, naar de zee en de bergen in en onge veer 100.000 kinderen, voor het over- groote deel uit arbeidersgezinnen, heb ben daarvan geprofiteerd. In Marokko is voor het eerst de guillotine gebruikt bij de terechtstelling van twee misdadigers, die een Fransche familie vermoord hadden. De terechtstel ling had op een openbaar plein te Casa blanca plaats, in tegenwoordigheid van een groote menschenmenigte. De sneltrein DantzigWarschau is gisteren in den Poolschen corridor ont spoord, tengevolge Van een verkeerden wisselstand. Twee wagens zijn vernield. Er zijn 16 gewonden, onder wie eenige zwaar gewond zijn. Men meldt uit Berlijn: In verband m.et de met oorlogsleeningen gepleegde Kantoor Groote Markt. 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Zal 's Pausen vrijwillige gevangenschap eindigen? In een gesprek met een oud vriend zei de paus: „Als God het wil, zal dit het laat ste jaar zijn, dat ik in het Vaticaan opge sloten doorbreng". Tijdens dit gesprek vie len groote droppels zweet van het voor hoofd van den Paus, die ontzettend te lij den had van de hitte. De Paus vervolgde: „Ik ga wandelen in de tuinen van het Va ticaan, omdat het zoo heet is. Heele dagen verlang ik er naar een klein stukje van Rome door te gaan, om den heuvel te be klimmen om te gaan zitten onder de pi- neta Saccheti, die ik uit mijn vensters kan zien wuiven in den frisschén wind". De doktoren, onder wier behandeling de Paus is, zeggen, dat het uiterst gevaarlijk is voor den paus om nog een zomer in het Vaticaan door te brengen. De staatssecretaris zoekt naar de oplos sing van het probleem om gelijktijdig de gezondheid van den Paus te redden en de principieele zelfopsluiting der pausen geen geweld aan te doen. Het schijnt dat drie wegen openstaan om tot een oplos sing te komen. De eerste is, dat de pineta Saccheti aangekocht Worden, die aan de tuinen van het Vaticaan grenzen, en van het Italiaansche gouvernement uitbreiding vragen van de extra-territorialiteit. Ten tweede bezit de Paus, behalve de paleizen van het Vaticaan, ook het Late- ran-paleis en het Gastel Gondolfo aan het Albano-meer, welke weer zouden kunnen worden beschouwd als absolute pauselijke domeinen, vallende onder de „waarborg- wet", die de Romeinsche quaestie regelt. De Paus schijnt geneigd te zijn Castel Gondolfo als zomerresidentie te kiezen, wat ook de dokters als het beste verkiezen. Op deze wijze zou de Paus het Vaticaan moeten verlaten, Rome doorgaan en onge veer 25 mijl over het land afleggen, waar mede een onderbreking gemaakt zou wor den van de 58 jaar, gedurende welke geen paus ooit het Vaticaan verlaten heeft. Treurig lot van verstekelingen. Na de aankomst van het schip Inventor uit Zuid-Amerika werd te Baltimore de boot 'geheel ontsmet, daar ze verschillen- onregelmatigheden zijn thans ook twee bankiers uit Dusseldorp in het huis van bewaring 'te Moabit, opgesloten. De ge arresteerden moeten zeer bezwarende verklaringen omtrent Hugo Stinnes Jr. hebben afgelegd. Rijkspresident Hindenburg bevindt zich op de gemzenjacht in de Beiersche Alpheri; hij is vergezeld van zijn zoon, majoor Hindenburg. De jacht wordt door prachtig weer begunstigd. Hindenburg heeft tot nu toe 2 mooie gemsbokken geschoten. De Wegenbelasting. Het bestuur van den Bond van Bedrij'fs- autohouders in Nederland heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat o.a. gezegd, dat het 'heeft kennis genomen van de resultaten van de opbrengst der wegenbelasting over het belastingjaar 1/5-1927 tot 1/5-1928 en dat daaruit is ge bleken, dat deze opbrengst de raming met ongeveer f 1.500.000 heeft overschreden en dat het naar de meening van adressan ten billijk is, dat de hoogere opbrengst ge bruikt wordt om den ergsten druk van deze belasting te verlichten. Bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer heeft de Minister van Waterstaat nu erkend, dat de wielhe- lasting de meest juiste maatstaf voor deze wegenbelasting zou zijn, maar, zeggen adressanten, de tegenwoordige maatstaf van eigen gewicht houdt dan ook deze groote onbillijkheid in, dat meerwielige voertuigen, welke door hun kleinere wiel- belasting een geringere slijtage of schade aan de wegen veroorzaken, te zwaar wor den belast, waardoor het gebruik van deze meerwielige auto's tot schade voor de eco nomie en de onderhoudskosten der wegen wordt tegengehouden. Daarnaast wordt juist den zwaarderen vierwieligen wagen, doordat in strijd met de bedoelingen van het Motor- en Rijwielreglement bijna alle wegen worden ingedeeld in de derde klas se, het rijden bijna onmogelijk gemaakt, Binnenland. De Staking aan „De Schelde" duurt -voort. De 'Gemeenteraad Van 's Gravenpolder weigert goedkeuring der gemeente rekening. Vragen van Thet Statenlid Wallien over bet yeei Zijpe-A. J. Polder. Buitenland. Zal de vrijwillige "ballingschap van den Paus een einde nemen? Meer honden dan kinderen ïn Berlijn. De onderteekening van het Kellogg-pact. Nog geen zekerheid omtrent de Oceaan- vliegers. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEG& ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST» ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. MlddelburgschoMr. Pl7, Schovgningen, zoowel door de breedte en snelheidsbeper king als door de wielhelastinggrenzen, welke daarvan het gevolg zijn. Deze zwaardere vierwielige wagens vinden uit den aard der zaak in het algemeen zeer weinig emplooi of leggen per tijdseenheid belangrijk minder over de wegen af dan de andere auto's; bij een ingestelde en quête bleek -dan oök, dat een groot aantal zwaardere wagens niet meer rendabel te exploiteeren is en moest worden stilgezet niet alleen, maar dat deze wagens ook waardeloos zijn geworden, zoodat den eigenaars onnoemelijke schade wordt be rokkend. Adressanten meenen daarom, dat deze zwaardere wagens door den tegenwoordi- gen eigen-gewichts-maatstaf bet onbil- lijkst zijn belast en allereerst in aanmer king komen voor een thans mogelijke ver laging van de lasten, welke den houders ervan door de wegenbelasting is opgelegd. Het groote voordeel van een redelijke ver laging zou voor deze wagens mede zijn, d'at vele bun 60-dagenkaarten zouden ver vangen door gewone kaarten, waardoor aan vele bemoeiingen een einde zou ko men en ongetwijfeld de theoretisch ver minderde opbrengst der belasting in de praktijk zeer waarschijnlijk een vermeer dering zal blijken te zijn. Nederl. Kunstzijdefabriek. Volgens een bericht uit New-York heeft de heer A. Welling, de Amerikaansche vertegenwoordiger van de Enka, die zoo juist van een bezoek aan Nederland is te ruggekeerd, o.a. verklaard, dat de Maat schappij op het oogenhlik op volle capaci teit werkt en evenals tevoren naar alle markten uitvoert. De voornaamste afzet gebieden zijn Duitschland en -de Ver. Sta ten, terwijl de Duitsche markt zoo groot is, dat de Enka haar behoeften niet geheel kan dekken. Voor de Enka geldt niet de klacht van ophooping van voorraden, welk euvel in verband staat met de mindere kwaliteit van bepaald^ kunstzijdegarens. De Enka toch specialiseert zich in fijnere garens, waardoor men hij den afzet geen moeite ondervindt. Het is dan ook nog niet noodig geweest om tot prijsverlaging over te gaan. DE BURGEMEESTERS-INSTALLATIE TE WOLFAARTSDIJK. Gisteren meldden wij reeds in het kort een en ander van de Raadsvergadering, waarin de nieuw-benoemde burgemeester van Wolf aartsdijk, de heer O- van Bley- wijk Tierens Verhagen, is geïnstalleerd. Thans nog het volgende. Toep de burgemeester en zijn echtge* noote, alsmede zijn familie in de Raad zaal plaats hadden] genomen en zooveel publiek was binnengelaten, als de be perkte ruimte het toeliet, opende de wnd. burgemeester, wethouder Valkier, de voltallige Raadsvergadering, las het pfoces-verbaal van de beëediging van den niieuw-benoemden burgemeester voor den wnd. Commissaris der Koningin, mr P. Dieleman, voor ein richtte daarna een har telijk woord tot den burgemeester, van wien Spr. gelooft en vertrouwt, dat de regeexing door hem te benoemen een goe de keuze heeft gedaan. We staan, aldus Sipr., nog vreemd tegen over elkander, maar dat is slechts van korten duur. In U Vinden we ongetwijfeld een burgemeester met nieuwe idealen. Wa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1