No. 276 Donderdag 23 Augustus 1928 42e Jaargang VAN H00GER ORDE. t Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ta Middelburg: Firma F. P. DHUl J, L. Burg. Tel. no. 259. V Het Communisme en het gezins leven. Ten opzichte van wat het Communis me leert omtrent de Verhouding van ouders tot kinderen, schreef Dr van An- diel o.m. het volgende: In Hongarije hadden de communisten aan een vrouw,, mevrouw Kelen, het be stuur opgedragen in alle kinderzaken. Zij vertolkte de communistische gedachte al dus: „De pasgeboren kinderen moet men bij, de geboorte van de borst der moe ders wegnemen. Men mag niet toelaten, dat de moeders zeiven haar kinderen zoo gen; men moet ze kunstmatig voeding geven, want die is even goed. Het zoogen der moeders moet verboden worden, om dat de kinderen tegelijk met de moeder melk de achting en den eerbied jegens hun ouders inzuigen, en dat is een ver ouderd begrip, dat niet overeenstemt met den hooigen, wereldbevrijdenden geest der proletariërs-dictatuur; en vooral, omdat de kinderen daardoor de Hoixgaarsche va derlandsliefde in zich opnemen, die scha delijk en gevaarlijk is voor de kinderen, welke wij voor den roem van de com munistische wereldorde willen opvoeden." Geen moedermelk voor de zuigelingen, geen eerbied voor de ouders, geen liefde tot het vaderland! Het communisme maakt alle kinderen tot weezen, berooft de ouders van hun kinderen, ontneemt aan de menschen hun vaderland. De ouders mogen hun kinderen niet behouden, de kinderen mogen geen vader en moeder hebben en het volk mag geen vaderland hebben. Daarom wordt het communisme veroordeeld door ieder moederhart, door ieder vaderhart, door ieder .kinderhart, en door ieder hart, dat klopt 'voor zijn eigen volk en vaderland. En wat is het gevolg voor de kin deren? Wie het huwelijk afschaft, en aan de kinderen eerbied jegens de ouders verbiedt, verzwakt de ouderliefde. In Rusland, zijn honderdduizenden kinde ren, door hun ouders verlaten. Groote horden kinderen zwerven door het land rond, bereid tot iedere misdaad om voed sel te krijgen tot stilling van hun hon ger. De misdaden, door kinderen bedre ven, vermeerderen onrustbarend. Duizen den kinderen sterven van honger. En in de andere landen van Europa worden millioenen guldens bijeengebracht om voedsel te verschaffen aan de honger lijdende kinderen in Rusland. De hardste slagen van het communisme komen op het hoofd der kinderen neer. Zij krijgen geen eten en kleeren, ze hebben geen vader en geen moeder ,om tegen te wee- nen, ze hebben geen God om hen te troos ten. Het geschrei der kinderen roept tot God in den hemel, als een aanklacht te gen het communisme. In een Russische communistische krant van 2 September 1905 stond: „Het land erkent, dat er een probleem bestaat der verlaten kinderen, en vóórgevoelt met angst, dat wij ons op de helling van een vulkaan bevinden, die al dof grommelt en eens machtig zal uitbarsten. Honderddui zenden menscheljjke wezens, die de toe komst vertegenwoordigen, zijn thans be klagenswaardige wrakken." De weduwe van Renin verklaarde in 1925, dat het aantal der Verlaten kinde ren zeven millioen bedroeg, waarvan er slechts 800.000 in kinder-inrichtingen kon den ondergebracht worden. Er doolden dus 6.200.000 kinderen verlaten pn ver- FEUILLETON Naar het Engelsch. 52) r—Q— „Neenl" riep Ursula. „Gij hebt alleen getoond, wat ik imijin gelieele Iewen zal onthouden dat een Christen a'IIeen waarljjfc «en „gentleman" kan wezen. Zij begreep' hem hij gevoelde dat, zij gaven elkander nog eens de hand en zagen elkander zonder aarzelen 'ïn de oogen. Alle menschelijke hartstocht was opzij gezet, deze beiden erkenden in el kander één doel, één streven, éen geloof, iets hoogers nog dan liefde) iets beters nog dan geluk. 't Moet een gezegend oogenblïk Voor beiden zijn geweest. Mevrouw ess op kwam 'biet tusschen- beide.__Zi|; wist zeil, wat echte liefde was, als zij, wat men vertelde, dertig jaren lang trouw gebleven was aan onzen waar den dokter. Maar zij was een verstandige vrouw en kende de wereld. „Gij moet nu heengaan", zei ze, terwijl zj] haar hand zacht op John's arm legde. „Ik ga. Maar zij w£t zaf zij" doen?'' „Wees niet bezorgd Ivoor mij. Jane zal waarloosd rond. Indien die kinderen hier op Java in een rij gezet werden, zouden ze 2 rijen vormen, schouder aan schou der, van Batavia tot Soerabaja toe. En in elk klein hart een groot verdriet van wege de groote ellende. Mevrouw Kalina, de vrouw van den president van den Uitvoerenden Raad in Rusland, schreef in een communisten krant: .„Tientallen van duizenden kinde ren komen in onze hoofdstad om; zij zijn veroordeeld tot een physieke en mo- reele verrotting.'' Het is niet noodig, hieraan nog een woord toe te voegen. Het Communisme brengt niet anders en kan krachtens zijne beginselen niet anders brengen dan de diepste ellende. Wie prijs stelt op vrije uitoefening van den godsdienst, op handhaving van het gezag, op behoud van het Christelijk hu welijk, kan in het Communisme niet an ders zien dan een gevaarlijken vijand, dia tot eiken prijs moet worden bestreden. De draadlooze van den Volkenbond. Tusschen den volkenbond en de Zwit- sersch© regeering is overeenstemming be reikt, betreffende het uitzenden van draadlooze mededeelingen door den vol kenbond. Zwitserland zal een speciaal sta tion hiervoor oprichten, dat onder beheer van Zwitserland blijft. De volkenhond krijgt evenwel het recht, dit station zoo vaak te gebruiken als hij: zulks noodig acht. Hef incident te Ostende. Het Ostendensche incident heeft in de Belgische 'kamer aanleiding gegeven 'tot een interpellatie van socialistische zijde. Oud-minister Wauters constateerde, dat den laatsten tijd de Belgische fascisten wat al te driest optreden. De socialisten, aldus Wauters, beginnen er genoeg van te krijgen zich te laten molesteeren en als de regeering niet spoedig maatregelen treft om deze te voorkomen en de gepleeg de incidenten te straffen, zullen de socia listen zich zelf beschermen. Minister-president Jaspar gaf een ant woord, waaruit bleek, dat hij er niet veel voor voelde een strafactie in te stellen. Uit de atmosfeer, waarin deze interpel latie plaats had, zal echter wel als logisch gevolg voortvloeien, dat ook de Katholieke Vlamingen tegen de fascisten zullen gaan optreden, als de regeering voortgaat in ge breke te blijven tegen de openbare rust verstoorders. Bomaanslag te Luik. Gisternacht is er onder een raam van het Italiaansche consulaat te Luik een bom ontploft. De bewoners waren afwe zig en zoo is er slechts materieele schade aangericht'. Later wordt gemeld, dat de portier licht is gewond. Het eerste onderzoek van het parket wijst er op, dat de bom van groot kaliber was en door een onhandig per soon moet zijn behandeld; was zij anders geplaatst, dan zou ongetwijfeld het heele gebouw vernield zijn. De schade is toch nog vrij aanzienlijk. Een raam werd ge heel vernield, alle ruiten zijn gesprongen, in het kantoor zijn tafels en stoelen ver brijzeld en schilderijen aan flarden. Hoewel de politie nog niemand gearres- voor mij zorgen", zei Ursula, terwijl zij de armen om haar oude gouvernante sloeg en haar hoofd tegen mevrouw Jessop's schouder legde. John zag haar een oogen- blik aan een lange, wilde, 'hegeerige mi nuut, waarop hij mjj heesch toefluisterde: „Ik moet gaan.'1 We namen haastig afscheid en gingen samen naar buiten in "den kouden, gu- ren nacht, vol wind en storm. HOOFDSTUK "XVIII. De weken, welke hierop Volgden, gingen gewoon voorbij; Ursula March woonde vlak bij ons. Zij was van haar neef weg gegaan en was komen wonen bij' dokier Jessop en zijn vrouw. 'tWas een hard© beproeving voor John. Geen van ons bei den was weer door mevrouw Jessop ge- noodigd. We konden haaT geen ongelijk geven; zij had veel verantwoordelijkheid en Nor ton Bury was een verschrikkelijke plaats voor gebabbel. Verhaal na verhaar had reeds de ronde gedaan over „de ondank baarheid" van juffrouw March jegens haar bloedverwanten. De anecdote van „den jongen Halifax en den jonker" werd reeds op alle mogelijke manieren verteld, waar ,en onwaar door elkander. Ik sloeg John dagelijks gade met vroes teerd heeft, wordt door hét parket toch als vaststaand beschouwd, dat de aanslag van politieken aard is. Verscheidene bla den wijzen dan ook op het gevaar, dat de openbare rust gevaar loopt door de aan wezigheid op Belgisch grondgebied van anarchistische vreemde elementen. Her haaldelijk reeds werden moordaanslagen door uitgeweken Italianen te Luik en el ders in België op landgenooten gepleegd. Aangedrongen wordt op stronger toezicht en verdrijving van alle vreemde avontu riers, die vaak beweren politieke uitge wekenen te zijn, maar in werkelijkheid booswichten en misdadigers zijn. De plannen van Levine. Levine, de vlieger-passagier, is gisteren van Londen naar Berlijn vertrokken, waar hij een Junkersvliegtuig van het model van de Bremen wil aankoopen, om daar mee volgende week via Londen naar New- York terug te keer en. Nu hij niet meer de eerste kan zijn, die den tocht Oost-West volbracht heeft, wil hij althans de eerste zijn, die den Oceaan in beide richtingen is overgestoken en de eerste, die Oost-West in zijn eigen vliegtuig zal afleggen. Engeland en Rusland. De Russische regeering heeft op het verzoek der Engelsche regeering tot over brenging van de 40 lijken der bemanning van de L 55 geantwoord, dat zij' niets tegen het afhalen der gevonden geraamten had, maar dat zij niet kon toelaten, dat een Engelsch oorlogsschip met dat doel een Russische haven zou binuenloopen. Ieder koopvaardijschip, hetzij Engelsch, hetzij neutraal, was echter welkom. Slagregens in Engeland. Slagregens hebben veel schade aange richt in het Oosten van Cumberland en het Noorden van West-Moreland. In het etmaal, dat gisterochtend negen uur eindigde, is er 50 m.M. regen geval len, een hoeveelheid, die in 28 jaar maar eenmaal overtroffen is. Tal van wegen zijn onbegaanbaar geworden. De graan- en bieten-oogst is in verschei dene streken van Cheshire vernield. Straatgevechten te Riga. Uit Kowno wordt gemeld, dat er giste ren te Riga ernstige straatgevechten tus schen onafhankelijke socialisten en de po litie hebben plaats gehad. De socialisten wilden een protest'betoo- ging houden tegen het verbieden der links georiënteerde vakvereenigingen. Toen de politie de betoogers wilde uiteenjagen, bo den deze tegenstand en in minder dan geen tijd ontstond er een formeel straat gevecht, waarbij eenige honderden arbei ders en talrijke politieagenten werden ge wond. Als protest tegen het optreden der po litie hebben de havenarbeiders gistermid dag het werk neergelegd en ook in vele fabrieken is de staking geproclameerd. Waarschijnlijk zal het personeel van de tram zich eveneens bij de staking aan sluiten. De overwinning van Venizelos. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat Venizelos voorloopig niet tot de alge meen verwachte reconstructie van het ka binet zal overgaan, daar alle ministers tot afgevaardigden zijn gekozen. Ook de reeds aangekondigde overdracht van de porte feuille vau financiën aan den minister van hinnenlandsche zaken, Zavitsianos, en beven; want, hoewel hij niets zeide, -een groote verandering had er in hem plaats gegrepen. Zijn kracht, de roem van een jongen man, begaf hem hij werd mager, zwak, en zijn .oogen stonden onrustig. „Hoe heb ik het met je, David?" zei ik eens op een avond tot hem, toen hij'bin nen kwam, er slechter uitziende dan ge woonlijk ik wist wel waarom; want Ursula en haar vriendin waren juist ons huis voorhij gekomen. „Ce zijt erg ziek, vrees ik?" „Heelemaal niet. Mij mankeert niets, ïn het minst niet, laat mij met rusit! Maar een paar minuten later vroeg hij mij ex cuus voor die scherp, uitgesproken woor den. We stonden voor het raam' en zagen naar buiten. ,,'tls een heerijjke avondl"- zei hij. „Johnl" en ik zag hem in het gezicht „Heb j-e iets van haar gehoord?" „Ja", steunde hij. „Zij gaat Norton Bury verlaten." „Goddank!" ontglipte mij. „Misschien moet ik ook zeggen. God dank. Dit zou zoo niet lang meer hebben kunnen duren of ik zou zijn bezweken." „John", zei ik. „Waarom, in plaats van dit stilzwijgen te bewaren, gaat g.y niet naar haar m vertelt haar alles?" werd uitgesteld, daar de minister van hin nenlandsche zaken een omvangrijk pro- pramma heeft uit te voeren, zooals uit roeiing van de rooverben'den, administra tieve decentralisatie, reorganisatie van gendarmerie en politie. De eveneens aan gekondigde bezoeken van Venizelos aan Parijs, Londen, Genève en Rome zullen in verhand met de groote overwinning zijner partij achterwege blijven en Venizelos zal persoonlijk de lijnen van de politiek van wederopbouw voor de regeexing schetsen. In de eerste plaats zullen financieele kwesties worden geregeld, in verband waarmede Venizelos niet aan de herfst- zitting van den Volkenbond zal deelnemen, maar zich door den minister van buiten- landsche zaken, Garapanos, zal laten ver tegenwoordigen. Venizelos heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin hij aanspoort tot matiging der politieke hartstochten en waarin hij verzoekt van het houden van volksbetoogingen ter viering van de over winning af te zien, daar een groot deel zijner vroegere tegenstanders 'ditmaal op hem heeft gestemd. Per slaapauto van Londen naar Liverpool. De auto is voor den trein een groote concurrent, zoowel voor vracht- als passa giersvervoer en zij schijnt haar hoogte punt in dit opzicht nog niet bereikt te heb ben, gelijk blijkt uit de proef, die op het oogenbli'k in Engeland genomen wordt met een dienst per slaapauto van Londen op Liverpool. Het vehikel kan 12 passa giers naohtrust bezorgen. De eerste rit moet een succes geweest zijn. De passa giers hadden, dank zij het voorzichtig rij den van den chauffeur, en dank zij de zachte bedden en de goede veering van den wagen, uitstekend geslapen. De auto, die omstreeks 12 nnr 's nachts uit Londen vertrok, was om kwart voor negen te Li verpool. Passagiers, die zich tegen de aan komst aldaar in den wagen geschoren hadden, verklaarden dat zulks uitstekend ging. Onder de passagiers was ook een dame, die pas een operatie ondergaan bad en de bus genomen had, omdat zij met den trein niet durfde of wilde reizen en dé slaapauto goedkooper uitkwam dan een speciale ambulancewagen. Als de proef slaagt zullen er wel meer nachtbussen komen, meldt de N. R. G. Vandervelde voor onmiddellijke ontrui ming van het Rijnland. De vroegere Belgische minister van bui- tenlandsohe zaken, Vandervelde, heeft zich tegen een vertegenwoordiger van de socialistische Paris Soir uitgelaten over de vervroegde ontruiming van het Rijn land. Hij sprak als zijn meening uit, dat het Rijnland reeds had moeten worden ontruimd toen het verdrag van Locarno onderteekend werd, en Duitsohland in dén Volkenbond zitting kreeg. Op de bewering, dat de bezetting van het Rijnland de eeni ge garantie was voor de veiligheid van Frankrijk antwoordde Vandervelde, dat de ontruiming van hot Rijnland niet alleen in het belang van Duitschland, maar ook in het belang van Europa een noodzake lijkheid is en zélfs in het belang der be zettingsmachten, daar de handhaving der bezetting zoowel uit een oogpunt van vei ligheid als met het oog op de 'herstelbeta lingen overbodig geworden was. Aan den anderen kant betee'kende de bezetting voor alle een last, niet in de laatste plaats voor België. De Rijnlandbezettdng houdt op in „Daa.r heb ik ook aan gedacht een prachtige gedachte voor ©en armen leer jongen. Twee keer op verschillende avon den, was ik dwaas genoeg tot de deur van dr Jessop te gaan, welke ik niet binnen gegaan ben want let wel zij "heb ben mij sedert dien avond nooit meer gevraagd. Maar telkens, als ik zou aan kloppen, kwam ik. tot mij zeiven ©n ging naar huis gelukkig, want nu heb ik mij niet aangesteld als ©en gek of een lafaard." Ik antwoordde niet. Helaas! Ik 'wist net zoo goed als hij, dat het voor ©en jongen man van nog geen ©en en twintig jaar, een leerjongen, een groote dwaas heid was, de hand te vragen van een jonge dame, van wie hij niet zeker wist, dat 'zij "hem beminde. Bovendien zou het in het oog van de wereld weinig minder dan schurkerij schijnen voor een straat arm jong mensch om te dingen naar een 'dame met fortuin, ook al was diet kleiner (de Brithwoods zorgden wel dat wereldkundig te maken; dan men eerst dacht. Er was geen uitkomst, hoegenaamd- „David", steunde ik. „Ik wou, dat gij haar nooit gezien had." „Bedaar. Spreek zoo niet. Als ge alles lioordet, wat ik van haar heb gehoord haar onbaatzuchtigheid, haar energiek warm, edelmoedig hart! 't Ia een zegen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonne mentsprljs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentl&n: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. De girodienst op 31 Augustus. Nadere bijzonderheden over de ontsnaph ping der gevangenen te Scheveningen. Mopje opgstberichten. Buitenland. Straatgevechten in Riga. Blomaanslag te Luik. Vandervelde over da Rijnland-ontrui- Iming, De Krassin weer op zoek naar Amund sen. Hevige regens in Engeland. het jaar 1935, d. w. z. op het oogenblik, dat zij misschien op andere wijze nuttig kon worden. En meende men ernstig, dat Duitschland het Dawesplan zal uitvoeren als eenige duizenden soldaten aan den Rijn staan? Do bezetting is niet te 'verde digen, noch in rechte noch in feite. Zij dient in België bijv. alleen nog ter verde diging van de zware bewapening en be- teekent een hindernis voor den vrede en een voortdurende' oorzaak van op winding. De failliete stad. ■Omtrent de betalingsmoeilijkheden van de gemeente St. Ingbergt, in het Saarge- bied, wordt nog gemeld, dat de beheerder van de gemeentelijke spaarbank reeds in 1925 begonnen was credieten te verstrek ken, die niet door onderpand gedékt wa ren. In totaal moeten volgens de laatste gegevens de aldus verstrekte credieten 6.000.000 goudmark bedragen, waarvan het grootste gedeelte als verloren moet worden beschouwd. St. Ingbergt is een gemeente van 20.000 inwoners, zoodat het verlies de gemeente zal ruïneeren. Het stedelijk bestuur heeft zich tot de regeeringscommissie van het Saargebied gewend om hulp, daar de ge meente uit haar eigen middelen geen beta lingen meer kan doen. Naar de Noordpool. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de re paraties aan den ijsbreker „Krassin" vol tooid zijn en de ijsbreker vandaag van Stavanger weer zee zal kiezen, om de na- vorschingen naar Amundsen en de ballon- groep voort te zeiten. Het Russische hulpcomité verklaart, dat, hoewel prof. Fridtjoff Nansen de meening heeft uitgesproken, dat Amund sen niet meer in leven is, de menschelijke solidariteit de sovjetexpeditie toch den plicht oplegt om de nasporingen voort te zetten. Een gouden vulpenhouder voor Kellogg. Staatssecretaris Kellogg zal bij het be treden van den Europeeschen bodem be groet worden door den burgemeester van Le Havre, die hem een gouden vulpen houder uii naam zijner gemeente zal over handigen. Deze vulpenhouder is versierd met een olijftak, het wapen van Le Havre en de Amerikaansche sterrenvlag. Voorts vertoont hij de volgende inscriptie: „De stad Le Havre aan den grooten bevorde- raad des vredes, Staatssecretaris Kellogg, 1928". De burgemeester zal den wensch uitspreken, dat met Kellogg's vulpenhou der het Pact door alle gedelegeerden ge- teekend zal worden. zelfs haar te hebben gekend. Zij is een engel neen, heter nog, 'een vrouw! O, ik zou zulk een jgoede man kunnen zijn als ik haar tot vrouw had. Nu Hij stond op en liep haastig op en neter. Hij zag eT wild uit. „Kom, Phineas, gesteld wie gaan haar tegemoet op den weg zooals ik haar bijna eiken dag ontmoet. Soms buigt zij alleen en glimlacht, soms steekt zij haar kleine hand uit en „hoopt, dat ik wel ben." En dan gaan ze weer voorbij' en sta ik haaT na te gapen als een idioot. Zie daaT zijn ze." Aan den overkant van den weg liepen mevrouw Jessop en jufrouw March naast elkander te praten en te lachen, vroolijk zooals zij gewoon waren. Zij dachten in het geheel niet aan ons. Alleen toen zij ons huis voorbij gingen, zag Ursula even om. Zij zag niemand, want John trok mij van het venster en ging zelf ook uit bet gezicht. Beiden verdwenen. „Nu, Phineas, alles is voorbij!" „Wat bedoelt ge?'" „Ik heb haar voor het laatst gezien." „Neen 'zij gaat nog niet heen." „Maar ik ik ontvlucht den duivel. Hurrah, Phineas, jongen, Iaat ons een vroolijfcen avond hebben. Morgen ga ik naar Bristol en onder zeil naar Ame rika 1" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1