Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. «houden en waarop do leden iniet tg hun toetreding teek enen, slechts be tee kenis hebben /oor de ^tdministratie en dus niet zegelplichtig zijn. Indisch bezoek. Raden Toernenggoeng Abdoerachman, regent van Meester-Cornelis, is te Zuidi- broek gelogeerd ten huize van den land bouwingenieur den heer S. J. E. Roor- da, die hein zal begeleiden en voorlich ten betreffende den landbouw, waarvoor hij groote belangstelling hoeft. Verschil lende landbouw-mdustriefabrieken worden bezocht, zoomede landbouwproefstations en scholen. Prins Hendrik bezoekt de Avio- landa-vliegtuigfabrieken te Papendrecht. Gisteren bracht Z. K. H. Prins Hendrik een. bezoek aan de Aviolanda-vliegtuig fabrieken te Papendrecht. Nadat de verschillende afdeelingen der in vo.len gang zijnde fabrieken, waar momenteel 300 man werken, waren be zichtigd, begaf men zich per motorboot naar de Oude Maas, waar een tweetal vli-egbooten, de D 14 en D' 16 voor anker lagen. Met de D 14, bestuurd door den marine-vlieger Eikerbout, werden eenige demonstraties gegeven. Te circa twaalf uur werd naar Pa pendrecht teruggevaren. Het conflict aan „Da Scha Idle" te Vlissingen. Naar „Het Volk" verneemt, zal Don derdag in Den Haag een bespreking plaats hebben tusschen partijen, betrokken bij het conflict aan „De Schelde", n.l. den Metaalbond en de vertegenwoordigers der vakorganisaties. De Minister van Arbeid heeft be noemd tot bestuursleden van de Zeeuw- sche Landbouw-Onderlinge St. van Koe ten teNoordgouw e en C. van Souburg en tot hunne plaatsvervangers Jac. van Keu len te Serooskerke en P. Schout Pzn. te Souburg. Grenswijziging Breskens— G r o e d e. Ingediend is een wetsontwerp tot wjjziging van de grenzen tusschen de gemeenten Breskens en Groede, In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat de uitbreiding der be bouwing in de gemeente Breskens zich in Zuidelijke richting beweegt, zoodat de grens der gemeente Groede reeds bereikt is en in dSe gemeente reeds ruim 60 huizen gebouwd zijn, die één geheel met Breskens vormen en van die gemeente alleen maar administratief gescheiden zijn. De voorgestelde grenswijziging heft ook die scheiding op en houdt in, dat de Noordzijde van den z.g. Breskenschen dijk de grensscheiding tusschen de beide ge meenten zal woorden tot aan de zeekust toe. Dientengevolge zou voorts een tiental huizen, thans tot Bieskens behoorende, naar Groede overgaan. De gemeente Groe de lijdt door een en ander een inkom- stenvermindering van rond f 1100 per jaar welke vermindering het eerste jaar ge heel. het tweede 'jaar voor negen tiende gedeelte, het derde jaar voor acht tiende gedeelte, enz., door Breskens wordt, be taald. Na TO jaren draagt deze gemeente dus niets meer bij. Uitbreiding statio ns-empla- cement Sas van Gent. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoe ve van uitbreiding van het stations-empla cement Sas van Gent van den spoorweg Gent-Terneuzen. Deze uitbreiding is noo- dig voor den aanleg van nieuwe goederen- sporen. Wedstrijd Ariel-motoren. De uitslag van den vorige 'week gehouden stemt voor Ariel-motoren is a,ta vfolgt: le categorie met 50 plaatsen: M. A;. Barendse, Middelburg; A. de Muijnck, Krab- bendijke; L. de Vries, Breda; Abr. de Muijnck, Borssele; F. Rademakers, Utrecht. 2e categorie met 40 plaatsen en meer; C. E. Massee. Kloetinge, G- J. v. ld. Bosfch, Kloetinge, Abr. Colpaart, Rilland: M. de Wit, Halsteren; P. van Nieuwen huijze, Steenbergen; A- Verschuren, Bre da; J. L- van Nieuwenhuijze, Nieuw- land; J. CL Joosse, Middelburg; A. J. Schippers, Kamperland; W. Nieuweni- huijze, Rilland; F. Impens, Kruiningen; L. v. Giffen, Breda; W. J. v. Dijk, Zeist; C. H. Wils, Axel; L- Landman, ZierikJ- zee; Jan de Jager, Ierseke; J. Nagelkerke, Rilland. i 3e categorie met 30 plaatsen en meer: W- de Jager, Axel. Beneden 30 plaatsen: J. A- 'Bruis, Reb gen op Zoom; A. Meeuwse, Woensdrecht; A. Nieuwenhuijze, Steenbergen; P. J. de Roo, Den Haag. De Sehouwsohe Waterlei ding. Men meldt uit Schouwen aan de M, Ct.: Men schiet than? overal hard op met het leggen van de waterleidingbuizen en het zetten der palen voor de electrificatie op ons eiland. Maar naarmate de werk zaamheden vorderen schijnt de geest van verzet vooral tegen de waterleiding met hare verplichte aansluiting te groeien. Ja zelfs verandert dat verzet op sommige plaatsen in sabotage. Zoo werden verleden week in Schouwen op een plaats 36 achtereenvolgende bui zen, die langs den kant van den weg hadden gelegen, in de sloot gevonden. Dat dit geen kwajongenswerk is, bleek over tuigend uit het feit, dat toen oenige opl- zichters op een hofstede in Schouwen eenige werkzaamheden verrichten, zij een eind verder eenige mannen uit een auto zagen stapjpen die begonnen buizen in de sloot te deponeeren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De Commissaris der Koningin in Zeeland en Mevr. Quarles van Ufford Baronesse Mulert tot de Leemcule zullen gaarne bezoeken ontvangen op 31 Augus tus a.s. na 3 uur. Pension(?)igasten. Dezer dagen is .weer een 'hotelhouder te Terneuzen de dupe geworden van logeergasten, die er blijkbaar gewoonte van maken, na eenL- gen tijd in .een hotel te hebben doorge bracht, plotseling met de Noorderzon te vertrekken en dan natuurlijk verzuimen de rekening te betalen. In dit geval waren het eein Duitsch- sp rekende lieer en dame, die dezen oplich terstruc ia 'practijk brachten na ongeveer een week in het hotel te hebben verblei- ven. Op den dag van hun veftrek had de heer zelfs nog de brutaliteit van een kellner f5 los te branden, voorgevende dat zijn vrouw bij den tandarts was en hij niet in het bezit was van Hollandsche munt om dezen voor de behandeling te betalen, waarna "hjjj verdween om niet meer in het hotel terug te keeren. Zij lieten in het hotel echter een koffer met verschillende damesonderkleeding en mantels tot een geringe waarde achter. Door de marechaussee te IJzendijke is aangehouden een persoon afkomstig uit Terneuzen, als verdacht van het plegen van niet nader te noemien handelingen! met minderjarige meisjes. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Gisteren is te Vlissingen een Duitech schepeling, die zich aan boord van zijn schip begaf, zoodanig komen te vallen, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Middelburg. Voor de bespeling van het Carillon in den Abdijtoren op Donderdag 23 Augustus 1928, des middags van 12 tot 1 uur, door den heer Th. C. Fcc- werda is het volgende programma sa mengesteld: 1. Gavotte I 'en II, Bach; 2. Chaconne, Handel; 3. Menuetto, Beethoven; 4. Me- nuetto Mozart; 6. Allegretto, Mozart; 6. Andante, Mozart; 7. Allegro, Mozart; 8a. Melodie, b. Trilllerliedchen, c. Soldaten- maTsch, d. Stückchen, e. Wilder Riedter, Schumann. Reeds vroeg in den morgen zagen we in onze stad clubjes boeren en boerinnen, die per boot uit den verren omtrek waren gearriveerd. Het waren reeds bezoekers van den zendingsdag der Cbr. Geref. Kerk die hier vandaag in 't Schuttershof zal ge houden worden. Een kijkje in den tuin van het Schut tershof -gaf reeds een groote bedrijvigheid te zien. De leden van de meisjesvereeni- gingen uit Zaamslag, Zierikzee, Biezelin- ge, Vlissingen enz. waren reeds aanwezig om, verschillende dingen te regelen. Op lange tafels, gerangschikt op kleurig pa pier, werden allerlei soorten kleedingstuk- ken en snuisterijen van eiken aard uitge stald. Al deze dingen zijn door genoemdo meisjesvereenigingen en door belangstel lenden hier in de stad gemaakt. Wanneer het weer goed blijft en er me de daardoor een flinke opkomst is, zullen deze artikelen wel een aardig sommetje opbrengen voor de zendingskas der Chr. Ger. Kerk. Maar dit is ook wel noodzake lijk, want sedert verleden jaar drijft de Chr. Ger. Kerk haar eigen zending. Zij heeft van de regeering een uitgebreid ter rein op Midden-Celebes toegewezen gekre gen. In dit gebied Mamasa, werkt thans de eerste zendeling der bovengenoemde kerk Ds Bikker. Deze heeft reeds geschre den over de dringende noodzakelijkheid om ook een zendeling-arts, verpleegster en hoofdonderwijzer te hébben. Natuurlijk zijn dit voor 'hem nog toekomstidealen, maar niettemin is er van meet af reeds ontzaglijk veel geld noodig. Daarom heeft ook de zendingsvereen der Chr. Ger. Kerk te Vlissingen het ini tiatief genomen om ook hier in Zeeland, en wel in Middelburg, dat zich daarvoor door ligging enz. uitstekend leent, een Zendingsdag te organiseeren. We hopen morgen een kort overzicht te geven van hetgeen door de sprekers zal worden ge zegd. Vrijdagavond geeft het Middelt- burgsch Muziekkorps weder een uitvoe ring op het Molenwater. Het programma bevat alleen marschen en wals m. De commissaris van politie alhier zal gaarne in kennis gebracht worden met den naam van den persoon uit N. en St.. Joosland ten padeede van wien op 29 Mei (derden Pinksterdag)) een rij- wielbelastingplaatje is ontvreemd. Goes. In de gisteren gehouden verga dering van stemhebbende ingelanden van den de PerponcheitpOlder werd de reke ning over het dienstjaar 19271928 vast gesteld in ontvang op f4107-94V2 eD in uitgaaf op f 2048-83Vz- De begrooting voor het dienstjaar 1928'29 werd in ont vang en uilgaaf vastgesteld op £4753.51 met een post onvoorzien ad f 693.94, ter wijl het diikgeschot evenals in 1927*28 bepaald werd pp f 15 pier H.A. Kruiningen. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Aanwezig alle leden. De voorz. deedt mede, dat van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk alhier een verzoek is ingekomen om ongeveer 100 M2. grond te koopen van de gemeente daar waar de voormalige O.L. school heeft gestaan. In een volgende vergadering komt dit punt in behandeling. Aangeboden wordt de begrooting der inkomsten en uitgaven uer gemeente over 1929 tot een bedrag van f 139896,811/p in ontvang en uitgaaf, waarbij de voorzitter opmerkt, dat de belastingen niet verhoogd zijn in deze begrooting, doch ook niet verlaagd kunnen worden. In een volgende vergadering komt deze begrooting aan de orde. Met algemeene stemmen wordt voorloopig vastgesteld de rekening der gemeente over 1927 in ontvangsten ge wone dienst f 138.680.701/2, in uitgaven gewone dienst f 131.862.951/2, met een batig slot van f6877.75 en van den ka- pitaaldienst inkomsten £24.306.811/2, uit gaven f 28.642.34i/2, alzoo een nadeelig saldo van f 4335.53. Naar aanleiding der in de vorige ver gadering vastgestelde begrooting van het gasbedrijf over 1928 zijn enkele wijzigin gen voorgesteld door Ged. Staten. Even eens in de verordening over het beheer van genoemd bedrijf. B. en W. stellen voor deze wijzigingen als zijnde van on dergeschikt belang aan te brengen als is voorgesteld door Ged. Staten. Wordt met algemeene stemmen besloten. Daarna volgt een vergadering met gesloten deu ren. Nadat de vergadering weer openbaar geworden is worden met algem. stemmen B. en W. gemachtigd te voorzien in de tijdelijke waarneming van de betrekking van gasmeester. Eveneens wordt met algem. stemmen beslaten om aan Ged. Staten machtiging te vragen volgens art. 121 der Gemeentewet voor hetvoeren van onderhandelingen met de gemeenten Krabbend ij ke, Ril- land-Bath en Waarde om te ko men tot een steenkolengas- voorziening voor gemeen schappelijke rekening. Hierna sluiting. Kapelle. De N. V. Motorenfahriek en Gonstr.werkplaatsen te Wemeldinge mooht wederom bet genoegen smaken 3 druivenserres ieder 40 M. lang en bestemd voor dhr D. Landman, voor levering te noteeren. De ijzeren kassen, die in alle opzichten voldoen, zullen ook hier in Zee land de voornaamste plaats innemen. Heinkenszand. Ook hier breekt de glas- cultuur meer en meer door, daar ook nu wear de bouw van een 30 M. lange drui- venkas door dhr J. I. Wisse aan de N. V. Motorenfahr. en Constr.werkpl. te Wemel dinge is opgedragen. Borsselen. Uitslag loting. 1. A. Koole, 2. Jan Walhout, 3. K. Noels, 4. D. de Jonge, 5. P. Walhout, 6. G. Boonman, 7. J. Krij ger, 8. J. Paardekooper. In de vergadering van den Dijkraad van den cal. polder Borssele werd de re kening dienst 1927/'28 vastgesteld in ont vang op f 90.081,71 en de uitgaven op f 75.015,95, zoodat zij sluit met een batig slot van f 15.065,7614. Besloten werd tot verkoop groothoek en wel een bedrag groot f 179.900 voor bestrijding van bui tengewoon werk (zink- en steenbestor- tingswerken). Grediet werd verleend voor aanstelling van een tijdelijk waterbouwkundig ambte naar in verband met voornoemd buitenge woon werk. Serooskerke. (W.) Zaterdag 1.1. hield de Bijz. Vrijw. Landstorm aCd. Serooskerke haar jaarlijkschen schietwedstrijd. Max. 100 punten. De volgende prijzen werdeni be haald: le prijs H. Geldof 95 punten, 2e J. Wondergem Joh.z. 94 p.; 3e P. Jof ziasse 94 p.; 4e J. de Visser 93 pt; Ge H. L- Meijers 92 p-, 6e Janus Wond erf- feemi 92 p., 7e II. J. AUaart 91 p'., 8e J. v. A. Putte 90 p., 9e Jac. Meijers 88 p.; 10e J. Muizolaar 88 pi; lie Worth flergem Az. 87 p.; 12e J. Wattel Sz. 8/ p., 13e W- Vogel '87 pi, 14e A. K/reke 86 p., 15e M. V. d. Slot 86 pl., 16e K. Meijers 85 p., 17e J. Wattel Joh.z. 85 p., 18e W- Joziasse "85 p1., 19e P. Huibregtse 84 p., 20e M,. Izeboud 82 p.; 21e S. A. Versluis 82 p., 22e Corn. Meijers 81 p-, 23e A. S- Versluis 81 P-, 24e A. Cevaal 81 p., 25e P. Me lis 80 p., »26e P. Provoost 79 p.; 27e K. Melis 79; 28e L. J. Cevaal 77 p., 29e Jac. Gel dof 75 pi, 30e Corn!, de Voogd 74 p., 31e J. v. Schaik 74 p., 32e O. deö Herder, 33e K. Besuiën, 34e P. Sturm. De rozanprijs werd behaald door P, Joziasse. ThoJcn. Donderdag j.l. .kwamen 2 jonge mannen uit West Brabant ten huize van den veermansknecht J. Sch., alhier, jon ge kippen te koop aanbieden. De vraag prijs was f 16 Voor de 12 stuks. Daar de vrouw van Sch. alleen thuis was, zeide zij, niet te zullen koopen, alvorens haar man thuis 'kwam. De kooplui vertrokken daarop, om na eenigen tijd terug te keeren met de mededeeling, dat de man van be doelde vrouw de kippen had gekocht voor f14. Daar zij zeiden, dat haar man ge zegd had, dat de oude in het hok moesten worden opgesloten, en de jonge maar in de ren gelaten, dacht de vrouw, dat alles in orde was, waarna zij f 14 be taalde. Toen Sch. thuis kwam, bleek, dat alles verzonnen was en hij de kooplui niet eens had gesproken. Ten slotte bleek ook nog, dat het in plaats van hennen, allen hanen waren. Direct is toen aan gifte gedaan bij de politie, met het re sultaat, dat beiden Vrijdagmiddag voor den burgemeester alhier zijn geleid, om te worden verhoord. (Z. Nsb.) NecL Herv. Kerk. Beroepen te Cubaard D. J. Petersen te Hien en Dode waard; te Sleeuwijk iL v. d. Loos Jr, cand. te Rotterdam; te Kra lingen J. E. Klomp te Oldebroefc. Te Heer Hugo waard en Veenhuizen, J. J. van Meurs, Ö.I. predikant met verlof. Te Barneveld I. Kievit te Baarn. Bedankt voor Heeg S. Dbema te ïlijker- smilde; voor Klnodert W. J. Keiler te Nieuwkoop, Geref. Kerken. Beroepen te Gameren W. H. Bouwman te Capelle a. d. IJsel. Doopsgez. Gem. Aangenomen naar Joure N. v. dL Zijp te Zjjldjjk. 1 Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Kampen, «G. Munter te Barlingen. Schorsing van een Gerefor meerd predikant. Raar reeds werd me degedeeld, is Ds H. Strating, Geref. predikant te Wateringen (bij Den Haag), met ingang van Juli j.l. voor vier maanden in zijn be diening geschorst. Deze schorsing staat, aldus het Vaderland, niet in eenig verband met de conflicten rondom het geding-Geelkerken ontstaan. Ds Strating leeft in zoovele en jzoo ernstige conflicten met de gemeente, waar hij staat, dat ingrijpen van de „meerdere" vergadering noodzakelijk bleek. Dr J. Hania. Naar we vernemen treedt in den toestand van Dr J. Hania, Geref. predikant te Geldermalsen, nog steeds geen wending ten goede in. Integendeel nomen de krachten gestadig af. D s J. van Vliet. Te Dordrecht is op 67-jarigen leeftijd overleden Ds van Vliet, dienstdoend leeraar bij de Oud- Geref. Gemeente aldaar. Voorheen was hij oefenaar bij de Chr. Geref. Gemeente van Boskoop. Tusschen hem en de Kerkelijke Vergaderingen ontstond verwijdering ter gelegenheid dat hij bij een onderzoek om naar Art. 8 der Kerkenorde als predikant in de volle be diening 'des Woords gesteld te mogen wor den, niet werd toegelaten. De heer Van Vliet verbrak de gemeenschap met de Chr. Geref. Kerk en trad in afzonderlijke sa menkomsten op. De laatste jaren was hij voorganger bij de Oud-Geref. Gemeente te Dordrecht. Een eigenaardig geval te Tienhoven. Zondag 'heeft Ds G. Ub- bink bij de Geref. Kerk in H. V. te Tien hoven zijn intrede gedaan en aangezien Ds E. L. Smelik nog geen afscheid van de gemeente heeft genomen, doet zich het ge val voor dat de Geref. Kerk in H. V. te Tienhoven in het bezit is van twee predi kanten. Te Gouda zal de nieuwe kerk der Chr. Geref. Gemeente op Woensdagavond 29 Augustus a.s. officieel in gebruik wor den genomen. Bijzondere Leerstoelen. Nu Dr A. Troelstra door zijn ongesteldheid voor de confessioneele vereeniging geen wetenschap pelijke lezingen aan de Leidsche Universi teit meer houden kan, zullen in het a.a winterseizoen op uitnoodiging van de vereeni ging tot vestiging van Bijzondere Leerstoelen der Confessioneele Vereeniging door do Her vormde predikanten Dr J. C. Kromsigt (Rin- Bumageest) en Dr H. Schokking (Don Haag) en Prof. Dr Th. R. Haitjema (Groningen), elk twee wetenschappelijke voordrachten ge houden worden. Ds Frank Thomas, f De bekende Geneefsche predikant Frank Thomas, die Zater dag te Ragatz is overleden, vertoefde in deze Zwitsersche badplaats, voor herstel van gezondheid. Ds Thomas is 65 jaar geworden en heeft gedurende 37 jaren te Genève een groote werkkracht ontwikkeld als Evangelie prediker. Vooral ook door zijn populaire preek beurten en zijn bemoeiingen op sociaal gebied had hij zich een talrijken aanhang te Genève verworven. Hij was zeer welsprekend en heeft ook herhaaldelijk bezoeken gebracht aan Frank rijk, België en Nederland, waar even eens zijn popnlaire welsprekendheid bewonde ring wekte. Geslaagd voor de hoofdakte mej. J. M. M. Spek te Si PhilipslancL Geslaagd voor examen Fransch L. O. mej. M. van Borssum Waalkens te Middel burg. „De Wereldgeschiedenis in een notedop". Onder deze bena^ •ming is een boek verschenen, dat geschie>- denisonderwijs aan kinderen bedoelt te geven. De heer J. L- maakt ïrn „De School m. d. Bijbel" de opmerking, dat deze notedop er een is van Amerikaansehe afmetingen. Deze eerste wereldgeschiede nis, voor kinderen bestemd, geeft bijna 500 pagina's drukl' Dat is meer, dam een vroegere "hand leiding voor de hoofdacte gaf. En dan vervolgt hij: De wijze van' behandeling werkt daan- toe mee. Ejr is veel kinderachtig-kinder- lijks in dit boek. En ook weer veel dn-kin derlijks. Dat begint al in het eerste hoofdstuk. Dat geeft een evolutie-theorie in den dop. Bni het is alles toch zoo schrikkelijk eetoivoudigfj Wilt ge weten, hoe het ging? Hier hebt ge die evolutietrap: Ster, Zon; Zrin, Vonk; Vonk, Wereld; Wereld, Damp; Damp, Regen; Regou, Oceanen; Oceanen, Planten; Planten, Mjjten; Mijten, Insecten; Insecten, VisSchen; Visscben, Kikkers; Kikkers, Slangen, Slangen, Vogels; (Vogels, Dieren; Dieren, Apen; Apen, Menschen. Is dat naïef? Beantwoordt dat méér en beter aan den geest van het negenjarige kind, dan het sobere scheppingsverhaal? Ongelukken. Zaterdagavond had d kweeker Van L. te Aalsmeer het ongeluk terwijl hij een zwavelapparaat voor het 011'. smetten van rozen in werking bracht, de reeds vloeibaar verhitte zwavel over beide handen te krijgen. Vreeselijk verbrand werd hij per auto naar een geneeskundige vervoerd De 75-jarigo juffrouw R. werd te Waubac door een auto aangereden. Ze werd, hev bloedende uit verschillende wonden, in een nabijgelegen woning gedragen. Haar toestand is zorgwekkend. De chauffeur was na h. 1 ongeluk gewoon doorgereden. Zondagmid dag is de 22-jarige jongeman L. te IJmuid bij het baden, vermoedelijk door den stroom medegesleurd en verdronken. Dr F. Do? arts te Zwijndrecht, is tengevolge van e' noodlottig ongeval (een aanrijding door e auto) in den ouderdom van 59 jaar over leden. De 69-jarigo E. te Groot-Ammei die slecht ter been was, is Zondagavond onverklaarbare wijze in een sloot geraak en levenloos daaruit opgehaald. De 65 jarige A. van D. te Hoek van Holland door een stier op de horens genomen. 1> man kreeg een inwendige buik verwonding. Per auto is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Brutale hoteldiefstal. Vrijdag middag kwam in het hotel van K. te Rn', terdam een pl.m. 25-jarigo man, die als naan M. Groen opgaf, een kamer huurde en ter stond betaalde. De gast zeide slaap te heb ben en daarom terstond naar zijn kamo- te willen gaan. Hij had een kartonnen don bij zich. Na eenigen tijd kwam hij weer naar beneden en ging weg met de doos. Achteraf is gebleken dat deze meneer, die er uit ziet als .een handelsreiziger, een flink postuur heeft, zwart haar en een glad, bleek geschoren gezicht, een bezoek heeft gebracht op een kamer waar hij niets te maken had en daar een wollen deken stal. Aan den In woner van die kamer, den koopman J. Z., ontstal hij een grijs colbertcostuum en een nikkelen horloge. Zware brand te Rorgan op Zoom. Tegen middernacht is Zondag avond een zware brand uitgebroken in de werkplaatsen van den heer G. Santuz, fabrikant van graniet ea terrozzowerken, te Bergen op Zoom. Do brand is vermoedelijk ontstaan in den voorraad pakmateriaal grootendeei, etroo en hooi, welke .door broeiing tot pintbranding schijnt te zijn gekomen. De vlammen moeten zich hebban medege deeld aan voor de bewerking der produw ton van do fabriek benoodigde teerbou- dende ingrediënten, waardoor de vlamt men fel om zich heen grepen en weldra het geheele inwendige der werkplaatsen in een vuurzee was herschapen. De heer gantuz, bijgestaan door eenige burgers en een agent van politie, wist zich, door de vensterruiten in te slaan., waarbij bij eenige verwondingen opliep, nog toegang tot het kantoor te verschaffen en het grootste deel van zijn administratie en correspondentie in veiligheid te brengen. Toen hij voor de tweede maal in het ook door het vuur aangetaste kantoor wilde terugkeeren, werd zulks hem door de politie belet. Spoedig na hot uitbreken van den brand was de brandweer op het terrein van den brand aanwezig en werd met alle beschikbaar materiaal en personeel het -vuur aangetast, dat ook de garage van den heer Vriens, benevens de aangrenV zende kantoren der Rijks Directe Belastin gen zeer bedreigde. Tegen twee uur was men den brand vrijwel meester eon was gevaar voor uit breiding! voorkomen. De ruime werkplaat sen brandden geheel uit en behalve de schade door vernieling der gebouwen en werktuigen aangericht, lijdt de heer San tuz ernstige schade doordat de kelders, waarin een ruime voorraad materialen was geborgen, onder water moesten wor den gezet. De schade, die op juim ,20 XRÜfe wordt .geschat, wordt slechts gedeel telijk door verzekeringgedekt. Treinbotsing bij Roer mond. Gisteravond toen omstreeks 6 uur een goederentrein uit Roermond in de richting München-Gladbach wilde ver trekken, werd hij1 door een uit Heerlen komenden kolentrein in de flank gere den ,met gevolg, dat 5 wagons van den goederentrein uit de rails werden ge worpen en gedeeltelijk versplinterd. Ook van den trein uit Heerlen werd een wagon uit de rails geslingerd en groolendeels vernield. De locomotief van dezen trein werd ernstig beschadigd, doordat een. der goederenwagens in de locomotief was ge-, drongen. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. De oorzaak van de bot sing is nog niet opgehelderd. De reizigers uit de richting Venlo moesten bij de plaats van het ongeval in andere trei nen overstappen. De sneltrein, die 6.15 uit Amsterdam naar Maastricht vertrok, kon slechts tot op 200 M- van de plaats van het ongeval komen, waar de reizigers moesten Ioo- pen naar een gereed staanden anderen trein. Het geheele verkeer ondervond den gev heelen avond aanzienlijke vertraging. Ernstig motorongeluk. Zon dagavond kwam een motorrijder te Eist in de gemeente Rhenen, terwijl hij met groote vaart in de richting Utrecht reed, drie wielrijders tegen, die den Veerweg, voor hen links van den weg, wilden inslaan. Volgens ooggetuigen zouden de wielrijders hun bedoeling kenbaar hebben gemaakt, doch de motorrijder schijnt daar van niets te hebben bemerkt en bleef rechts van den weg, zoodat hij met groote vaart op de wielrijders inreed. De bestuur der van den motor, de heer P. Silven- pand, en de duo-rijder E- P- J, Rraun uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2