No. 274 Dinsdag 21 Augnstns 1928 42e Jaargang Iers-Inspan, isi erkooping. e Jongen, VAN HOOGER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. ptember 1928, Meisje eukenmelsje of houdster, lulshoudster, Dienstbode FEUILLETON 69 74 69 64 liten wordt de waarbij 100 [>ed, 70 goed, matig, 40 I en 10 mis- [RBERICHT ad van 21 Aug.: Jige, later afne- It Westel. wind, |ke opklaringen, ïweer, koeler, enst. Geseind tan alle posten: Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.~- Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bi] abonnement belangrijke korting. iag 2 uur: -]ko °e' en 10 uur 763. (fietsers: ITH. verbist ens op Ir (N. T.) ten ver» Ir B. VAN EIJKE- oek, op de door kotstede, in het pen: Ie uit: Ird, oud 8 jaar, 1 loud 5 jaar, 1 vos pr, 1 liere Merrie .Merrieveulen. 8 |>reri, 6 Kalveren, gen, 2 Ploegen, Iper, 1 Peemolen, flblok, 1 Zigzag- Wiedmachine. I Fornuis, Klaver- I Karn, 1 Ontroo- enhouten Kabinet, Irder zal worden verleent aan be- apers crediet tot I00P: iobussen prsonen, of in ruil aotorc |er letter X, Bureau aes. jlTMAN te Den 1 September goed kunnende of brieven aan istkapelle (Wal- IERS WIERDS» l te Domburg, welijk der tegen- 'anaf 15 September Den Haag in klein :ren, tegen 1 Octo» de koken en wer- >pgave van leeftijd, ent. getuigschriften Dekh. HOPSTER, ledig mogelijk ge- lostwal 31 te Goes, fcn bij E DIRECTRICE. gevraagd thuiswerk. DER REST, Ass. Kerkstraat, Goes. Communisme en het gezag. Dr van Andel gaf vervolgens een uiteen zetting van wat het Communisme leert over het gezag onder de menschen. Ook wat hij daaromtrent opmerkte is leerzaam. „De verwerping van God leidt als van zelf tot verwerping van het gezag onder de menschen. En de verwerping van het ge zag onder de menschen leidt ook als van zelf tot de verwerping van God. Vóór 150 jaar klonk in de Fransche revolutie de leus: „Geen God en geen meester". Wie geen meester wil erkennen, kan ook God niet erkennen. Want, indien God de Op perheer is, kan Hij meesters, heeren on der de menschen aanstellen. Zooals een Vorst ambtenaren Aanstelt, kan God som mige menschen aanstellen om over andere menschen te regeeren. Het gezag onder de menschen berust op den wil van God. De menschen, die geen God erkennen, kunnen geen menschelijken meester er kennen. Het recht om te regeeren, worde alleen door God verleend. Geen mensch is gerechtigd over een ander te regeeren, tenzij God hem dit opdraagt. Zooals de apostel Paulus zegt: „Alle ziel zij den machten, over haar gesteld, onderworpen. Want daar is geen macht dan van God; en de machten, die er zijn, die zijn van God verordend. Alzoo, dat wie zich tegen de macht stelt, de ordening Gods weder staat; en wie ze wederstaan, zullen over zichzelf een oordeel halen." Het communisme beweert wel: „er mo gen geen meesters zijn", maar het kan zelf ook niet zonder gezag. De communisten schaffen alle meesters af, behalve zichzelf. Zij spelen den baas; zij dwingen de menschen met ruw geweld. In Rusland wordt ieder, die het met de partijleiding niet eens is, behandeld als een vijand van het menschelijk geslacht; zelfs mannen als Trotzky worden verban nen, omdat zij de juistheid van inzicht der leidende personen hebben durven betwis ten; het partij-bestuur troont in de glorie der onsohendbaarheid. In Hongarije was het niet anders. En op Java werd in November 1926 dezelfde ervaring opgedaan. Als er enkele commu nisten in een kampong of dessa waren, dan wapenden zij zich en trokken naar hun huren. Stelden zij dan die buren voor de vrije keus: „wilt gij met ons meedoen of niet? Ieder heeft volle vrijheid?" Neen, dat zeiden ze niet, maar wèl dit: „gij móet met ons meedoen, anders slaan we u dood". Ze dwongen hun buren, mee te gaan; en als dan de politie kwam, dan plaatsten ze die buren in de eerste rij, zoo dat zij in de eerste plaats de slagen en de kogels kregen. Het communisme beweert wel, dat het opkomt voor ieders vrijheid, maar bet dwingt met ruw geweld en leidt de men schen als schapen ter slachting. In theorie beweren ze, dat niemand een meester mag erkennen, maar in de prac- tijk eiscben ze, dat alle menschen hen als meesters zullen erkennen, en ze eiscben dit onder bedreiging met den dood. In Hongarije hebben de communisten in 132 dagen ongeveer 3000 menschen ter dood gebracht. Gemiddeld 25 per dag hebben zij aan galgen opgehangen, dood gestoken, of in den Donau verdronken, volgens Faro werden naar de gegevens van de officieele lijst tot 1922 in Rusland ;5O0 Naar het Engelseh. Zij spraken langen! tijd samen. Hij scheen er oek behagen in te scheppen «m hij converseerde goed. „Lady Caroline", en de dame zag om naar haar gastvrouw, „ik vrees dat we alle uitzicht zullen moeten opgeven om °pze jonge vriendin hier van avond te zien." „Dat zei ik u wel. Met de postkoets rei zen is erg onzeker en de wegen van Bath haar hier zijn niet erg best. Is u ooit in Bath geweest, mijnheer Halifax?" „Maar zij is toch zeker lang onder- Wef-V. ging mevrouw Jessop door, ietwat ^'gstig. „\\rie zijn bij haar?" „Haar eigen dienstmeisje en! onze taechl Laplace. Neon, wees niet bezorgd, beste, trouw.e gouvernante 1 Ik verzeker Ij' Uwe schoone ex-leerling is geheel vei- 'g- De „furore" om haar is erg vermin derd sedert de erfenisjagers te Bath 't droeve feit hebben ontdekt, dat juffrouw March „Excuseer me", viel de ander In de „we zjjn onder vreemden. Ik ver- terechtgesteld 1 millioen 700.000 men schen. Duizend per dagl De leus: „weg met het gezag!" ver schijnt wèl in bloedrood licht. Duizend menschen per dag gedood ter handhaving van het communistisch gezag". Een incident in de Kurzaai te Oostende. Zondagavond heeft zich tijdens een con cert in de Kurzaai te Oostende een ge weldig incident voorgedaan toen, bij1 het binnentreden van prinses Stephanie van België, het orkest de BrabanQonne in zette en verscheidene personen bleven zitten. Gedurende tien minuten werd, als protest tegen deze houding, door het pu bliek gefloten en gejouwd. De politie moest er bij tepas komen en toen er een betrekkelijke stilte ingetreden was, deelde de secretaris-generaal van de Kur zaai mede, dat de BrabanQonne nogmaals zou worden gespeeld; tevens sprak hij: de hoop uit, dat het incident zich niet meer zou herhalen. De BrabanQonne werd gespeeld en alle aanwezigen verhieven zich van hun zitplaatsen. Naar enkele bladen verzekeren, bevon den de socialistische oud-minister Ca- mille Huysmans en zijn dochter zich onder de personen, die bjj de eerste uitvoering der BrabanQonne waren blijven zitten. Bij de tweede uitvoering zou Huysmans het Belgische Volkslied hebben medege zongen. Het socialistische hoofdorgaan, Ie Peup- le, geeft van het incident een lezing volgens welke Huysmans met zijn ge zin on vrienden reeds voor den aanvang van het concert door fascistische jon gelieden werden omringd, die er blijkbaar op uit waren een relletje te verwekken. Toen het orkest bij het binnentreden van prinses Stephanie van België, die thans echter door haar huwelijk de Hongaar- scbe nationaliteit heeft verkregen, de Bra banQonne inzette, was Huysmans bezig met den tekst van het programma aan zijn dochter te verklaren. Een stem ach ter hem riep: „Sta op, men speelt de BrabanQonne", wat Huysmans dan ook evenals iedereen blijkt te hebben gedaan. Maar nauwelijks was de uitvoering van de BrabanQonne geëindigd, of er werd geroepen: Er zijn hier twee moffen, die niet opstaan voor de BrabanQonne, wat aanleiding gaf tot een tumult, dat oor- verdoovend moet zijn geweest. Na een tweede BrabanQonne werd het weer rus tiger in de zaal, waar zich ook minister president Jaspar en minister Baels be vonden, doch na afloop van het con cert, toen Huysmans zich met zijn kin deren en vrienden gereed maakte om heen te gaan, ontstond nieuw kabaal. Er werd geschreeuwd: Naar Berlijn, ter dood, naar Moskou, naar Stockholm, leve het fascisme, enz. Sommige menschen gooiden met hollen papier, eindjes sigaren en ..naar de Libre Belgique weet te mel den, later ook met stoelen. D© burge meester en de politie moesten tusschen- beide komen om Huysmans en de zijnen te beschermen, maar konden niet belet ten, dat een dame, die zijn gezin verge zelde, een klap kreeg in het gelaat en zijn dochter eveneens met den poot van een stoel geslagen en aan het heen ver wond werd. Andere betoogers nog spuw- zeker u, dat ik 'geheel gerust ben over mijn dierbaar kind." „Wat is hartelijke vriendschap toch iets aardigs," merkte de dame op. John boog diep. Zij gingen; door met de conversatie ten minste zij en zij sprak rad en was tevreden met korte antwoorden. 'tWas nu tijd van het souper, dat op Norton Rury-partijen eon heerlijk uur geacht werd. Men begon angstig naar de deur te zien. „Voor we aan tafel gaan", zei Lady Caroline, „moet ik doen, wat moeilijk na 'tsouper kan gebeuren?" en voor 'teerst klonk er een scherpe, sarcastische toon in haar zachte stem. „Ik moet u in 't bij zonder a,an mijn man voorstellen mijn heer Brithwood?" „Madam", onverschillig ging hij op haar toe. Zij waren contrasten. Zij in haar goed verzorgde schoonheid en met Fransche zwier hij ruw, opgeblazen, grof als iemand van middelbaren leeftgjd of zelfs dezen gepasseerd. „Mijnheer Brithwood laat mij u voor stellen aan een nieuwen vriend van mel{' De jonker boog, ietwat lomp, waardoor hjj deed zien, dat 'twaar was, wat men in Norton Bury vaak fluisterde, dat Ri chard Brithwood zich meer thuis gevoelde onder de stalknechten dan onlder heeren. „Hij woont bias in uwi eigen stad den in de richting van den oud-minister en zijn familie. Toen Huysmans einde lijk ruim een uur na het concert per auto 'kon vertrekken, werden hem stee- nen achterna geworpen. Eenige menschen, die zich daaraan schuldig maakten, wer den gearresteerd. Internationaal congres tegen Ih'et alcoholisme. Het 'negentiende internationale congres tegen het alcoholisme Is gisteravond te Antwerpen geopend. Tot nu toe zijn 800 deelnemers uit 33 verschillende landen ingeschreven. Door de Nederland se h e regeering zijn afgevaardigdjhr Ch. Ruijs de Beerenbrouck, minister van staat en president der Tweede Kamer, ds van Krevelen uit Lichtenvoorde en de heer P. van der Meulen, voorzitter van de Nedexl. anti-alcoholistische vereeniging. j Russisch Emigrantendrama. Te Baden in Oostenrijk is, naar de Tel. I meldt, de Russische baronesse Maria Fer- j sen overleden, de vrouw vau den laatsten voorzitter der Doema. Mevrouw Fersen werd 54- jaar oud en stierf aan honger- waterzucht. Baron Fersen en zijn vrouw behoorden destijds tot de meest geziene leden der Pe- tersburgsche society. Na bet uitbreken der communistische revolutie weken heiden naar het buitenland uit, zonder iets van hun groot vermogen te kunnen meene men. Na tallooze omzwervingen belandden zij eindelijk in 1920 te Baden in Oosten rijk. Daar betrokken zij ten huize van een in genieur als onderhuurders een armzalig kamertje. Het vertrek bezat geen ramen en zelfs ontbraken de meest noodzakelijke meubelen, zoodat beiden op den houten vloer moesten slapen. Door middel van houtsnijwerk trachtte de barones in hun onderhoud te voorzien. Doch de voortdu rende ontberingen hadden haar gezond heidstoestand zoodanig geschokt, dat zij tenslotte niet meer kon loopen en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hier heeft de dood haar thans uit haar lijden verlost. De lialia-ramp. De „Citta di Milano" heeft uit Kingsbay geseind dat de „Braganza" twee water vliegtuigen aan boord heeft genomen. De „Braganza" vertrok den löden Aug en kon in den middag van den 17den, toen zij open water had bereikt, dadelijk de Straat van Beverley binnenloopen. De „Braganza" zal nu de bestaande depots yan nieuwe levensmiddelen voorzien en nieuwe depots aanleggen; verder zal zij nasporingen doen op de Noordkust van het Noord-Oostland. Tegelijkertijd zullen de vliegtuigen een systematisch onderzoek instellen in het gebied ten Oosten en teif Noorden van kaap Leyghsmith, om de ballon-groep te zoeken. Verijdelde revolutie in Ecuador. De autoriteiten deelen mede, dat een revolutionnair complot, dat beoogde het herstel eener constitutioneel© regeering in Ecuador te verhinderen, veredeld is. Vele vooraanstaande leden der liberale partij zijn gearresteerd. Een officieel communiqué verklaart, dat wapenen, geld en opruiende pamflet ten op de gevangenen zijn gevonden. De orde is bewaard gebleven. je zult wel van hem gehoord, misschien hem wel ontmoet hebben." „Ik heb mijnheer Brithwood wel eens (ontmoet, maar hij zal 't zeker vergeten zijn." „Bij Jupiter, ik heb Hoe heet je ook weer, mijnheer?" „John Halifax." „Wat, Halifax, de leerlooier?" „Bat" en terwijl hij begon te fluiten:, draaide hij op z'n hielen rond. John kreeg een kleur. Lady Caroline lachte en bromde'. „Béte Anglais I"' Maar zij fluisterde haar man toer. „Mon ami gij vergeet ik heb u voorgesteld aan dezen heer Ij' „Heer, waarlijk! Bah, uitvaagsel! Lady Caroline ik heb 'tdruk met praten!" „En wij ook en heel pleizierig. Ik heb je alleen 'geroepen voor den vorm. Mijn heer Halifax zal, hoop ik, den volgenden Zondag bij ons willen komen dinieeren?" „Madam, u is gek! D© jonge man een handwerksman een looier. Niet ga- schikt om met mij om te gaan." Juist 't zelfde oogenblik verscheen met- vrouw Jessop in de deur met een slank meisje in diepen rouw. John stond vlak bij de deur hun oog en ontmoetten elkander. Zij boog en hij beantwoordde 't. Hij was erg bleek. Zij kwam verder en ging, ik geloof toe vallig, naast mij zitten; maar toen aqj mij! Venizelos' triomf. Naar uit de laatste uitslagen blijkt, zal Venizelos' overwinning nog grooter zijn dan men gisteravond reeds meende. Hij zal in de nieuwe Kamer over een over weldigende meerderheid beschikken. Waar zijn de Oceaanvliegers? De vliegers Hassel en Cramer, die op bun vlucht over den Oceaan naar Zwe den reeds in den loop van Zondag op Groenland verwacht werden, zijn thans reeds vele uren over hun tijd. Volgens be richten uit Ottawa werd het vliegtuig het laatst gezien ten Westen van Quebec, na dat het de Hudsonhaai was overgevlogen. Typhus-epidemie te Potsdam. Ondanks 'de maatregelen van de autori teiten kan de uitbreiding van de typhus- epidemie in Potsdam en omgeving nog niet definitief tot stand gebracht worden. Zaterdagavond en Zondag waren 6 of 7 nieuwe gevallen voorgekomen, waarvan 2 te Potsdam. Hoewel men nog met een kleine uitbreiding rekening houdt, acht men toch het gevaar voor een ernstige epidemie geweken. Zware rampen in Noord-China. Ernstige rampen hebben Noord-China getroffen. De Tel. meldt, dat bijna alle in woners van 64 dorpen in een gebied ten Noordwesten van Liautoeng in Mandsjoe- rije gestorven zijn tengevolge van long ziekten. Ook in de aangrenzende gebieden hebben zich gevallen van deze ziekten voorgedaan en gevreesd wordt, dat de epi demie zioh sterk zal uitbreiden. Tot nu toe kwamen longziekten in Mandsjoerije al leen in den winter voor.' Verder zijn bij overstroomingen in het Zuidwesten van Weihsein in Sjantoeng 1800 menschen omgekomen, terwijl S2.000 Chineezen dakloos zijn. Sprinkhanen hebben de nieuwe oogsten in de streek van Tsinanfoe tot aan de grens van Kiangsoe grootendeels ver nield, en wel in een gebied dat 50 K.M. breed en bijna 160 K.M. lang is. Korte berichten. De politie te Weenen heeft een Bul- gaarsohen communist gearresteerd, die in het bezit was van zes koffers vol vlug schriftjes en een plan ter organisatie van een gewapenden communistischen op stand in Bulgarije. Een motorboot, aan boord waarvan zich drie jongemannen en 3 jonge meisjes bevonden, die ter krabhenvangst brilden gaan, is in de buurt van Flekkefjörd op een rots igeloopen en gezonken. Een der jongemannen kon worden gered. De ove rige opvarenden zijn verdronken. Dr Stresemann heeft gisteren de lei ding van zijn departement weder hervat. De minister maakt het goed en kan dus gerust einde der week zijn reis naar Pa rijs en Genève ondernemen. Voor zijn ver trek zal echter de internationale politieke toestand nog worden besproken in een zit ting van het Rijkskabinet. Naar uit Remscheid wordt gemeld, heerscht daar een ernstige roodvonk- en diphtherie-epid'omie, waardoor reeds. 40 personen zijn aangetast. De ziekenhui zen zijn stampvol. Zondag hebben ongeveer honderd, duizend Vlamingen van alle gezindten hun jaarlijksche bedevaart gedaan naar degra- zag stak zij mij de hand toe. Wij wisi- selden enkele woorden haar maniet- ren waren nog steeds dezelfde. Zij zei, dat deze ontmoeting voor haar „onverwacht" was, maar dat ze erg blij was mij weer eens te zien. John stond een eindje af valn! de Brith- woods, die een kleinen twist onder elkan der schenen te hebben, hoewel meer met blikken dan met woorden. John sloeg geen acht op hen. Ik was zeker, hoewel hij niet naar ons keek, dat hij geen woord miste van wat juffroufw (March tot mij sprak. De jonker riep opeens dwars door 't vertrek op z'n beschermenden toon: „Mijn goede vriend dat is te zeggen, jonge Halifax!'" „Sprak u tot mij, mijnheer Brith wood?" „Ja. Wij willen ©en paar woorden met elkander spieken wij beiden!" „Zeker." Zij stonden tegenover 'elkander. De een! scheen niet op zijn gemak, de ander was natuurlijk, 'geheel zich zelf wat ern stig misschien, daar hij gevoelde, wat er komen zou u\ gereed om 't af te wachten, in wier tegenwoordigheid hij te bewijzen zou hebben dai hij wat Richard Brithwood met al zijn uitgestrekte lan derijen nooit wezen, kon eeU j.gentlei- man"- was. Binnenland. Heit zegelen van Iedenregisters. Spoorwegongeluk te Roermond. Groote brand te Bergen op Zoom. Eau conferentie betreffende de staking aan „De Schelde". Buitenland1. Oceaanvliegers zoek. Venizelos' overwinning. Revolutie 'in Ecuador verijdeld. Een incident in de Kurzaai te Oostende. Rampen in China. ven der Vlaamsche soldaten aan denYser en voornamelijk in den sector van Dix- muiden, waar het groote monument van „Helderihulde" wordt gebouwd. In verband met d© onlangs té Ber lijn ontdekte onregelmatigheden met oor- logsleeningen hebben een aantal' verdere arrestaties plaats gehad. In hef belang van het onderzoek worden de namen der gearresteerden alsnog geheim gehouden. In Noord-Westelijk Engeland is hiet weer plotseling omgeslagen en te Man chester werd de hevigste regenval in een etmaal vastgesteld, sinds 30 jaar. Het heeft er 12 uur onafgebroken geregend, waardoor een hoeveelheid van 23/4 mil lioen ton water op de stad is neergeko men. j Te Cannstatt heeft de crimineel© po litie een werkplaats van valscbe mun ters ontdekt. Gebleken is, dat daar in de laatste weken een groot aantal valscha 5 markstukken is vervaardigd, die gedeel telijk ook in omloop gebracht zijn. Bij H. M. de Koningin-Moeder te gast. Ongeveer 100 meisjes uit Baarn en Soest, leerlingen van de Soester Naai en Breischool, die op '2 Augustus j.l. aan H.M. de Koningin-Moeder een cadeau, in den vorm van een tapijt, hebben aange boden, zijn gistermiddag de gasten van H.M. ten paleize Soiestdijk geweest. De kinderen, die het paleis door den hoofdingang binnengingen, werden in de oranjerie in het park onthaald op thee, gebakjes en limonade. Een goochelaar en een .pianist hielden de kinderen aangenaam bezig. De Ko ningin-Moeder vertoefde den geheiefen middag in hun gezelschap en overhandig den allen bij het naar huis gaan een pak chocolade. Zegelen van 'Iedenregisters. Naar aanleiding van een bericht, im de dagbladen, inhoudende de mededeeling dat vereenigimgen, wier Iedenregisters niet vóór 7 October behoorlijk zijn gezegeld, zullen worden beboet, heeft de Kamer van Koophandel ©n "Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen zich tot den Minister gewend met het verzoek, om een nadere definitie van de stukken wel ke hieronder vallen. Als gevolg hiervan kan thans worden medegedeeld, dat Ie denregisters, welke uitsluitend door het bestuur van een vereeniging worden aan- Weinigen betwijfelden! dat, als zij naar den jongen man zagen, gelijk zij allen toen deden. „Neen, 'tis lomp ik wil aankomen in de looierij en 'idaar uitleggen." „Ik zou liever willen, dat u 'thier uitJ- legde." f I Welnu dan, hoewel 'theel erg onplei- zierig is om 'tte zeggen en ik zou werkelijk willen, dat ik niet inl ;zulk een onaangename positie gebracht was ,jie zult toch geen acht slaan op mijn vrouw's pnzin „Ik begrijp u niet.'' „Nu dan, laat ons openhartig wiezen, ik bedoel geen beleediging. U moge respec tabel jong wezen, ik weet niets kwaads van je, maar zie ja, stand is stand. Na tuurlijk kan dokter Jessop in zijn huis vragen, wie hij wil en bij George, ik 'ben altijd vriendelijk tegenover iedereen maar werkelijk, al wil mijn vrouw 't ook hebben, ik kan je niet aan mijn! tafel noodigen." „En ik zou mij niet vernederen om zulk een uitnoodiging aan te niemenl" Hij sprak de woorden een voor een uit, zoo dat 'tgansche gezelschap ze hooren kon en keerde zich toen om, terwijl mijnheer Brithwood opstoof zooals een kwaad mensch doet als hij ziet dat hij! 'tspel verliezen zal. (Wordt vervolgd.},

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1