FUT ^anap'9™' Doodt elke mug'! sproeit met NAAR ZUID-AFRIKA CASTLE LIJ ft§ Uw Haar Kerknieuws. Onderwijs. ^PB|Wptab|etten Predikbeurten. Gemengd Nieuws. I A g n t nKUYPF.R, VAN DAM SMEER bij Hoofdpijn en Kiespijn t de gele bus met zwarten band rijdek benoodigd; de aanbrenging hier van zal wel oen 4- oi 5 tal weken in be slag nemen. Du aannemer van het schilderwerk, de firma Dijker te Haarlem, is ook aangevan gen met het uitvoeren van het schilder werk, dat weken zal duren, daar de brug na nog eenmaal gemenied te zijn, nog tweemalen moet worden overgeschilderd. Gedurig gaaf. men voort met het be straten. Binnenkort wordt ook de aan voer verwacht van do wissels voor de tram, waarna ook in de stad de carls kuu en worden gelegd. We méén en, dat we in het begin van October wel zullen kunnen profiteeren van de brug, die dan wel door het pu bliek in gebruik zal kunnen worden ge nomen. (Th. Crf.; Indische dienst. Bestemd voor uitzending naar Ned. Indiër A CoppooiL S3, Voere (Z.) als onderw. 2de kl. bij hot openb. lager onderw. Prins Hendrik. Gisteren ver toefde in st.rt-i.g incognito, Prins Hendrik p Walcheren. Donderdagavond kwam hij mot, het- jacht ran o-r zijner bekenden Voere' oen; aan V,r ri. t tu'd o or r. L'. "isteren wwu m -i».. ••aiiici.»'•-!> 3'ito een bezoek aan vfsc.hlilende plaat sen op het eiland gobnuiht met Vlissin- gi ,r tot siot, Daar werd een bezoc-k ge- bv,m-iit hij den burgemeester, waarna, de Prins zicii. ivoor aan hoard begaf van lef. Imiiidclels uaar Ylisc-logou gekomen Jacht. Volgens het „Rott. Nieuwsblad" zal de eerste privé-vliegtuigbezitter van de Rotterdamsche Aero-Club zijn de heer M. Vlaming uit Iorseke voor wiens reko- ning bij: do firma Pander in Den Haag een sportvliegtuig in aanbouw is. Middelburg. Voor do door Vreemdelin genverkeer alhier uitgeschreven ringrij- derij door Walchersche boerenzonen in do Abdij aldaar op Donderdag 30 Aug. 1928 hebben zich 97 deelnemers aan gemeld. Er zal op dien dag een extra trein rij den van de stations tussohen Den Haag en ZwaJuwe naar Middelburg en Vlis- singen en terug. Zaterdag 25 Aug. zal Middelburg in het teelcen van de muziek staan, dank zij het Festival dat dien dag „wordt gege ven ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van het Muziekgezelschap van den Houthandel Walcheren. Behalve deze ver- eeniging zal een 14-tal gezelschappen uit Walcheren en Zuid-Beveland er aan deelnemen. Te één uur zullen allen in optocht van. de Rijschool vertrekken om na een wandeling door een deel der stad de Markt te bereiken. Aldaar zal ge zamenlijk de Rondsmarsch worden uit gevoerd. Vervolgens hebben in de op 'de Markt, de Loskade en den Dam te plaat sen muziektenten zoowel des middags als des avonds uitvoeringen plaats door de verschillende gezelschappen, terwijl deze tusschen in nog muzikale wandelin gen door de stad zullen maken. Het is zeker een goéd idee geweest dit Festi val op Zaterdag uit te schrijven, waan- door ook van buiten de stad zeker ver Ier* zullen Irupnen kornet: en sU het zomerweer van de laatste weiten ons voor dien tjjd niet verlaat, belooft het een drukke dag voor Middelburg 'te wor den. Toen juim een week geleden plotse ling een gondelvaart met mandolinemu- ziek door de Kaden werd georganiseerd, hebben daar slechts enkelen van kunnen profiteeren, doch juist zij, die dit voor recht hadden, spraken den wensch uit, dat een herhaling zou plaats hebben. Deze wensch nu zal in vervulling gaan, want de Mandoline-vereeniging „Sempre Ar- dito" heeft besloten Maandagavond bij gunstig weer opnieuw zulk een gondel- vaart dooT de kaden te doen plaats heb ben. Wij twijfelen niet of velen zullen een kijkje komen nemen bij dit aardige schouwspel. Goes. De „Goesche Crt." deelt mede dat alhier morgen een Internationale voet balwedstrijd gespeeld zal worden. Ter gelegenheid daarvan komen van uit Antwerpen per boot tot Vlake en verder per trein tot Goes, ongeveer 300 personen mede, terwijl in optocht met muziek van Goes naar het terrein wordt gegaan. Wij hopen, dat dit laatste niet juist is en dat de Burgemeester onzer stad daar voor geen toestemming heeft gegeven. Hij zou daarmee een zeer groot deel der ingezetenen in hun gevoelens aangaande den Zondag krenken. Te beginnen met vandaag zal op den derden Zondag van elke maand op het postkantoor te Goes van 15.3017 uur een loket voor den verkoop van postwaarden aan verzamelaars wenden opengesteld. Aan dit loket zullen verkrijgbaar wor den gesteld: 1. De Nederlandsche waarden van vroe gere uitgiften. DEFILE VOOR H.M. DE KON.-MOEDER. Donderdagmorgen defileerde de achtste infanterie-brigade uit Amersfoort, beslaande uit het vijfde en het zestiende regi ment voor H.M. de Koningin-Moeder ten Paleise te Soestdijk. De tamboers, voorafgegaan door den tamboer-majoor, zwen ken het hek in van het Paleis. PER C. De. Nederlandsche frankeerzegels met rol Landing. 3. Do koloniale postwaarden (portze- gols inbegrepen). Wemeldinge Door het bergingsvaartuig „Ideaal", kapt. Breen van Van der Tak Md Bbogleaboczem is alhier binnengebracht het met steen geladen klipperschip „Chr. 70", schipper Versluijs van Wer kendam, hetwelk in het „Hellegat" om hoog is gevaren ,e.n blijven zitien. Met een zusterschip van de „Ideaal" is het gelukt het schip af te sleepen. Hel, schip maakt geen water, doch heeft belangrijke bodemschade bekomen. Rilland. Van 16 tot en met 25 Aug. 192S is alhier do ^uidertentzeaJing ge vestigd. Do samenkomsten zullen wor den gehouden in de tent, die geplaatst is op do weide van den hoer van Gor- sel. Verschillende sprekers zullen het wooi'd voeren. Donderdag werd de ope ningsbijeenkomst gehouden, die druk be zocht was. Driewegen. De raad vergaderde Donder dag. Afwezig dhr M. Nijsse. De gemeen- tebegrooting voor 1929 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf elk op f20619.32. De armenbegrooting dienst 1929 werd goedgekeurd aanwijzende f 8301.171/2 in ontvang en uitgaaf. Een besluit werd ge nomen tot verhuur „(jer onderwijzerswo- ning voor het jaar 1929 tegen f360 'sjaars aan het hoofd der school. Ovezand. De raad vergaderde Vrijdag. Afwezig dhr J. J. Mol met kennisgeving. Aan de Burgerwacht en Vrijwillige Land storm wordt evenals vorige jaren een subsidie toegekend elk van f25. De ge- meentebegrooting voor 1929 wordt vast gesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 26288-94. In do gemeentelijke inkom- slonbelanticg wordt de kinderaftrek ge bracht van f 75 op f 100 tot een ma ximum van acht kinderen. Aardenburg. Het gemeentebestuur schijnt zich ten slotte toch met hand en tand te zullen verzetten tegen het ge leidelijk nader komen op gemeenteter- rem van het net der Prov. Zeeuwsohe Eilectrioiteits Mij. Hoewel, in verband met het contract met de Mabeg, er vroe ger sprake van was, dat de eerste de beste draad, die te Draaibrug op ge meentegrond gelegd zou worden, zou wor den doorgesneden, is dat echter niet ge schied, doch nu de leiding naar Eede het gemeentelijk gasbuizennet zou krui sen, is een bij de boterfabriek (het kruis punt) door de P.Z.E.M. geplaatste piket, op last van het gemeentebestuur ver wijderd, zoodat zeer waarschijnlijk een aldaar ontworpen transformatorenhuisje daar nieit zal komen. (M. CL) Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. Waar de lichamen, die niet voor 1 Sept. 1925 besloten tot verhaal van pensioen bijdragen voor diensttijd, voor 1 Juli 1922 bewezen, thans nog in de gelegenheid worden 'gesteld dit voor 1 October te bepa len, en ook Vlissingen daartoe behoort, steUen Burg. en Weth. voor, daartoe te hesluiten, zooals trouwens reeds 27 Aug. 1926 was 'gedaan, wat toen echter niet werd goedgekeurd door Ged. Staten en de Kroon. Voorgesteld wordt, aan de Ver. voor bijz. L.O. op Geref. grondslag f 166 be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe leermiddelenkast. Ter voorloopige vaststelling worden aangeboden de volgende rekeningen over 1927: van het Havenbedrijf, met een eindcijfer van f 49.331,62, w.o. een uit- keering aan hot reservefonds van f 6373,89, en van het reservefonds met een batig saldo van f 33.187,93. Van hot Grondbedrijf met een nadoelig slot van f 10.000,66 voor den gewonen dienst, welk bedrag naar den kapitaal- dienst is overgebracht. Uit den kapitaal- dienst, waarvan de rekening sluit met een eindcijfer van f44.279,50, is f 15.776,20 naar het reservefonds overgeschreven en bedraagt het batig sai'do f 2131,55. Van de Groente- en Fruitveiling, met een eindcijfer van f 14.001,85 cn een te kort van f 3263,26. Van het Badhedrijf met een eindcijfer van f 11.337,03 en een dekking van het tekort van f 114,54 uit het vernieuwings- en reservefonds, waarvan de rekening een batig saldo aanwijst van f 1572,52. Van het Woningbedrijf met een eind cijfer van f21.892,08, na. verantwoording in uitgaaf van aan de gemeente betaalde aflossing ad f 998,30 en dekking van het tekort over 1926 a'd f 1509,67. Van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst voor den kring Vlissingen met een eind cijfer van f 15.722,60 en een winstuitkee- ring van de betrokken gemeenten van f470,17. Van den Reinigingsdienst met een eind cijfer van f54.916,89 en een uitkeering van de gemeente voor het tekort ad f 54.313,12. Van het Gasthuis mot een goed slot van f 1934,19, na verantwoording van een sub sidie van de gemeente van f 73.900. Van het Burgerlijk Armbestuur met een goed slot van f 112,29 K, na verantwoor ding van een subsidie der gemeente van f44.900. Van het Burger Weeshuis met een goed slot van f 1894,74, na een ontvangen sub sidie van f 600. Ten slotte van de gemeente zelve. Deze rekening wijst voor den gewonen dienst in ontvangst aan f 1.440.502,39 en in uit gaaf f 1.345.926,37, alzoo een batig slot van f 94.576,02 en voor den kapitaaldienst resp. f 1.221.040,01, f 1.219.806,3314 en f 1233,6714. Daar de pomp-installatie der rioleering bij het Tuindorp blijkt niet voldoende ca paciteit te bezitten, wordt voorgesteld dit te verbéteren door een tweede reservoir met rooster naast het bestaande te doen aanbrengen en rechtstreeks te verbinden met het hoofdriool in de Bloemenlaan. De kosten van dit werk worden geraamd op f5000. O.a. in! verband met opmerkingen van Ged. Staten wordt ter vaststelling aan geboden een gewijzigde verordening op het gemeentelijk Grondbedrijf. Hierdoor zal o.a. de schuld aan de gemeente niet langer op een gefingeerd bedrag mogen worden gesteld, moet het bedrijf de rente betalen, moet de winst op verkochte grom den' in rekening komen van baten en lasten, moet de aflossing worden overge bracht naar de afdeeling „Kapitaaldienst" en .moet de versterking van cle reserve worden gevonden uit een daartoe door de gemeente te Verstrekken uitkeering. Verder zal het bedrijf worden gedebi teerd of gecrediteerd Voor wegens rente Voor opgenomen of gestorte gelden bij den gemeenteontvanger. Voorts werd het van belang geacht de geheele winst te reser veeren, opdat eventueel verlies uit het reservefonds zou kunnen worden gedekt. Voorgesteld wordt over te gaan tot verkoop van de volgende perceelen grond: twee percealen aan de Zuidzijde Van de Paul Krugerstraat, ieder groot 137 .vierk. M. en ieder voor f2055, resp. aan J. Looi- sen q.q. en aan J. Looisen; twee! peri- ceelen aan .de Noordzijde van de Ven kuyl Quakkelaarstraat, elk groot 114 vierk. M. eoi ieder voor f1140, resp. aan L. Boono q.q. en aan L. .Boone en G- M. de Nooijer en. tenslotte 293 vierk. M. tuin grond aan den Koudekerkschen weg aan H. Suyver voor f982 50. In verband met reeds plaats gehad heb benden en nog te verwachten verkoop van gronden aan de Badhuisstraat en den Singelweg, stellen B. en W. voor den heer J. M. v. d. Berg te rekenen met ingang van 1 Juli 1.1. de pacht op' te zeggen van 0.58.94 1LA- grond en de totale pachtsom van do door hem van de ge meente gepachte perceelen te vermindel- deren met f 25 per jaar. wordt gezond en sterk hef krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Nod. Horv. Kerk. Drietal te Kralingen, J. E. Klomp te Oldebroek, J. G. Wolthers te Onstwedde en J. J. H. Pop te Vaassen. Beroepen te Gouda (toez.) Ds C. J. Schweitzer te Workum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Bussum-Naarden P. J. de Bruin te Veenendaal en J. L. de Vries te Rijnsburg. Beroepen te Kampen, K. Bokhorst, cand. te Elhurg. Schorsing. Omtrent de schor sing van Ds H. Strating, Geref. pred. te Wateringen voor den tijd van vier maan den, deelt „de Rott." nog mede, dat de schorsing reeds in Juli j.l. is ingegaan en dat in de maand October a.s. door de Geref. Kerken in Zuid-Holland (noorde lijk gedeelte) een bijzondere Particuliere Synode zal worden gehouden tot verdere behandeling van deze zaak. Beroepingswerk. Voorloopig kan geen beroep door de Ned. Eerv. Gem. te Nieuw-Buinen worden uitgebracht, daar de gemeente niet aan den aanslag van den Raad van Beheer heeft voldaan. Theologische School te Kampen. Het curatorium der Theologi sche School te Kampen besloot aan de commissie voor den schooldag op te dra gen plannen te ontwerpen voor een waar dige feestviering ter gelegenheid van het vijf-en-zeventigjarig bestaan der school, in 1929. Wemeldinge. Vanwege de Ned. Zon dagschool Ver. zal alhier op Woensdag 29 Aug. a.s. op een terrein van den heer L. Dominicus een samenkomst worden ge houden. Inleidingen zullen worden ge houden over „De kunst van Vertellen" door dhr J. Hesseling, en over „Het las tige kind" door den heer H. A. de Boer Az. Een tentoonstelling van Zondag schoolleermiddelen zal te bezichtigen zijn. Bij beschikking van 7 Aug. j.l. is door den Minister van O., K. en W. ont heffing verleend voor het benoemen van een onderwijzeres-wacbtgeldster aan de O. L. S. no. I te St. Pbilipsland Benoemd tot onderwijzer aan de school voor U. L. 0. B no. 10, te Rotter dam, de beer A. F. K. Mets te Terneuzen. Een blinde geslaagd voor bet examen Duitsch M. 0. Giste ren slaagde te Den Haag voor de akte middelbaar Duitsch A, de heer Frans Kooken uit Eindhoven. Deze energieke 25- jarige jongeman is de eerste blinde in on3 land die dit examen heeft afgelegd. De examencommissie was den examinandus in alles ter wille, ofschoon hem voor 't werk niet meer tijd werd toegestaan dan aan anderen. Alle dictaat moest eerst in Lel vooral op den n.aro Sanaplrln daar den tabletten wtttlo brathermd ulo -legen namaak en vervalnching PrIJt 25. 10 en 75 ct. Braille-schrift worden omgezet, waarvoor de noodige voorbereidingstijd werd toe gestaan. Do voorzitter der examencom missie, prof. dr van Swaay, huldigde den heer Kooken voor zijn energie en durf en reikte hem onder veel woorden van waar deering het getuigschrift uit. Bij Kon. besluit zijn wederom tijde lijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoo- gereburgerschool te Oostburg dr F. G. A. Philips en E. J. Gh. Lemaire. Geslaagd voor de hoofdakte dhr E. A. Maenhout te Biervliet. Geslaagd voor examen Fransch L.O dhr C. van Alten te Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. en av. ds ten Bokkel Huinink van Numansdorp, 2 u. ds de Vries (H. Doop). Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, n.m. ds Homburg, 's'Heexenboek, n.m. ds Wegeling. Nieuwdorp, v.m. leesdienst, nm. dhrLou- werse. Koudekerk©, 9.30 "dhr Fei]', if uur Ds J. W. Noteboom van Aagtekerko. Geref. Kerken. GeeTsdijk, 9.30, 2 en 5.30 uur ds Veder, van Waddingsveen. Chr. Evanig. Gem. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. dhr J. Verboom van Batii. Geref. Gem. Goes, Woensdagav. 7-30 u. ds Kersten. 's Gravenpolder, Dinsdagav. 7.30 u. O.T. dhr Lamain. Nederlandsche baggermolen vergaan. Blijkens een Lloyds-telegram uit Algiers is de Nedorlandscho baggermolen no. 10, toon hü opweg was van Port de Bouc naar Bou gie, waar hü de La Manche moest vervangen, gisteren tü'dens een storm by Kaap Carbon gezonken. De negen opvarenden zijn omge komen. D© molen was eigendom van de firma Ackermans en van Haaren to Havre. Omgelukken. Gisterenmiddag is te Leiden het 2-jarig zoontje van den heer M. uit een raam van de tweede verdieping van een hoogte van 9 meter op straat gevallen. Het knaapje kreeg een schedelbreuk en brak een been en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Het 4-jarig zoontje van den molenaar B. te Bui- nen heeft een slag van een wiek gekregen. Zjjn toestand is levensgevaarlijk. Auto in een ravü'n ge/stort. Ruim een week geleden vertrokken uit Am sterdam de heer en mevrouw Fortuin met hun auto, waarin nog de heer Oud uit Amsterdam en een dame van gezelschap, zuster Beets, hadden plaats genomen, naar Zwitserland, meldt de „Tel.". Te Luzern liet men de eigen auto achter en huurde een andere om daarmee over Interlaken en Aigle den tocht naar Genève voort te zetten. Even voor Interlaken, nadat de Brünig-pas reeds gepasseerd was, moest by een bruggetje ge stopt worden voor een auto, die van den anderen kant kwam. Instede voorzichtig te pas8eeren, reed deze wagen regelrecht op de auto met Nederlanders in, met het gevolg, dat deze tegen en door de brugleuning werd gedrukt en onderstboven in een ravijn van verscheidene meters diepte stortte. Weldra toegeschoten hulp bevond, dat zuster Beets er het ergst aan toe was: zij' bad een ernstige bekkenfractuur bekomen. Van mevr. Fortuin werden twee ribben gekneusd; de heer For tuin, die onder den wagen lag, had hevig bloedende wonden aan arm en oor; de heer Oud, de vader van het Tweede Kamerlid, kwam er met enkele schrammen ai De ge wonden zijn in het ziekenhuis te Interlaken opgenomen. Treinongeval. Van den trein uit België, die gisterenavond om 8.20 uur uit Roosendaal was vertrokken, is op de brug over den Moerdijk de koppeling tusschen het eerste en het tweede personenrijtuig gebro ken. De voorzijde van het tweede rijtuig, een Belgische le en 2e klasse-D-wagon, werd ernstig beschadigd. Deuren en ramen werden vernield. Persoonlijke ongevallen hadden ech ter niet plaats. Het treinverkeer ondervond ongeveer een half uur vertraging. Bliksem ingeslagen. Te Didam sloeg de bliksem tijdens een hevig onweder in de boerderij van B. Het gebouw brand de totaal ai B. en zijn vrouw werden tegen den grond geslagen, waarbij eerstgenoemde een tijdelijke verlamming kreeg. Vliegen in Zuid-Limburg. De vliegdemonstraties te Vaals zijn in verband met het vreeseljjk ongeluk te Heerlen uit gesteld. Het is zelfs niet waarschijnlijk, dat de ondernemers allen Duitschers ver lof zullen verkrijgen, om te Vaals te vliegen, althans niet eerder dan nadat aan zeer strenge voorwaarden zal zyn voldaan. In roovershanden. Neder- landsch vice-consul overvallen. Blykens een telegram uit Athene is de Ne derlandsche vice-consul te Salonika met zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2