«e sigaret ww JIIST LOVE Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoeklichtjes. Onderwijs. 2. den rentevoet voor de berekening van de contante waarde van renten en van den toeslag, bedoeld in artikel 67, eerste lid, onder 3o der Ongevallenwet 1921, te bepalen op 41/2 pCt. 'sjaars; Predikbeurten. Défilé voor da Koningin- Moeder. Gistermorgen te half twaalf defileerde de 8ste infanteriebrigade uit Amersfoort, bestaande uit het vijfde en het zestiende regiment, onder commando van den ko lonel Verberno voor H. M. de Koningin- Moeder ten Paleize te Soestdijik. Hare Majesteit met gevolg sloeg van het bor des af het voorbijtrekken der troepen gade en onderhield zich eenige oogen- blikken met den commandant. Ongevallenwet. De minister van Arbeid heeft besloten: 1. Het percentage, bedoeld in artikel 60, tweede lid, der Ongevallenwet 1921, te bepalen op 4i/a pCt. 'sjaars; 3. den rentevoet voor de berekening van in pand te geven contante waarde van renten, bedoeld in artikel 58, eerste lid, onder 3o. dier wet, te bepalen op 4 pCt. 'sjaars. De minister beeft het percentage, be doeld in artikel 87, tweede lid, der Land en Tuinbouwongeva lenwet 1922, bepaald op 41/2 pCt. 's jaars. Ned. Cbr. Bouwarbeidersbond. Gisteren, heden en morgen wordt te Nijmegen het 20-jarig bestaan gevierd van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond een der grootste Cbr. vakbonden, terwijl te vens de elfde algemeens vergadering ge houden wordt. Ln grooten getale waren de afgevaar digden uit alle deelen van het land naar Nijmegen gekomen, oim aan de feeste lijkheden deel te nemen. Te 6 uur ving gisteravond de eerste zitting aan. Do voorzitter, de heer H. J. Terweij van Utrecht, opende de ver gadering op gebruikelijke wijze en begroet te niet alleen de talrijke afgevaardigden, maar ook de vertegenwoordigers van bet Chr. Nat. Vakverbond, de R.K. Zusteror ganisatie, enz. Spr. hield hierna de ope ningsrede. Het ledental daalde na de vorige alg. verg. (1923) van 7927 tot 6803, maar klom sindsdien weer gestadig en bedraagt thans 6705; 1928 bracht tot heden 635 nieuwe leden. Over de jaren 19231927 betaalden de bondsleden aan contributie bondskas en werkloozenkas totaal f 1.674.588, ter wijl aan uitkeeringen totaal gedaan werd f 1.454.569. Het totaal der uitkeeringen was derhalve f220.019 minder dan dat der betalingen. Do gemaakte reserves in deze periode bedragen totaal f444.017. De bond staat als weerbare organisatie aan do spits. De vergadering zette zich vervolgens aan de bespreking van bet beleid van het Centraal Bestuur en den Bondsraad over de afgeloopen 5-jarige periode. Gisteravond werd een feestelijke samen komst gehouden die over Huizen radio grafisch uitgezonden werd. Ned. Chr. Landarb eidersbond. Te Barendrecht, Bcrgumerheide, Greup, Trijnwoude, Tietjerk en Appelscha zijn nieuwe af deelingen opgericht van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. Internationale beleefdheid De Nederlandsche regeering heeft gis teren aan den commandant en officieren van het Gbileensche oorlogsschip „Get- neral E'aquedano" een lunch aangeboden. Al3 regeeringsvertegeinwoordiger heeft vice miniL-aai Zagers Rijser de buitenland- echo gasten toegesproken, welke rede be antwoord. werd door den commandant kapitein Allard. Ongemotiveerde arrestatie. De piloten der K-L-M- hebben in een adres aan den Minister van Justitie ver klaard, zeer onaangenaam getroffen te zijn door de arrestatie vani den Duitschen piloot. Gosler, bestuurder van. het te Heer len verongelukte vliegtuig D 572. Zij ach ten de arrestatie ongemotiveerd. Een goedkoope trein. Donder dag 23 dezer zal eeu goedkoope trein loepen van Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht naar Goes, Mid delburg en Ylissingen. De trein komt te Vlissingen aan om 10 uur en vertrekt om 19.03. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 13 Aug. j.l. benoemd tot lid van de gezondheidscommissie, ze tel Goes, de beer C. Griep, arts te Iiein- kenszand. Middelburg- „E3en nacht in het Lor gement der Dmi vel en". Gisteren avond trad met dit onderwerp in de Fran- sche Kerk te Middelburg op Ds G. Wisse, predikant te Utrecht. De Nieuwe Kerk, waarin ten vorigen jare was gesproken door dezen spreker, kon ditmaal niet ge huurd worden. De Fransche Kerk was overvol. Spreker begon met de medo- deeling, dat hij zijn onderwerp had ont leend aan de geschriften van 'den ver maarden Calvinist uit Engeland Josephus Hallius, destijds afgevaardigde ter' Synode van 1618- Deze Hallius had o.a. geschre ven in zijn „Comtemplation.es" over Saul en sprak van diens laatsten levensnacht als van een nacht in het logement der duivelen. Spreker rond dit van dezen Calvinist zoo typeerend geteekend, dat hjj dit woord 5PAABT DE 5LUITZEGEL3 J.'-i 'T 'I. 4. nfcxR.Nun'.s.j als titel had overgenomen, om in een rede over Saul te waarschuwen te gen de onheilige praktijk des bijge- loofs in dezen modernen tijd. Eerst teekende spreker hoe Saul al heel wat achter zich had, eer hij naar Endor ging. Zoo gaat het: de 19e eeuw van hoogmoe dige stofverheerlijking en ongeloof is ge volgd door die van wankelmoedig bijge loof. Het bezoek aan de waarzegster te Endor teekende spr. breed en gaf daar over een drietal hypothesen, waarbij hij als zijn meening uiteenzette, hoe wij die séance daar hadden te verklarenuit oc culte „begaafdheden" dier vrouw in con tact met demonische invloeden. In het laatste gedeelte van zijn rede besprak Ds W. de hedendaagsche occultis- tische strooming, met de gevaren daar aan verbonden en stelde er Gods Woord tegenover, waardoor zij veroordeeld wor den, om te besluiten met een krachtige tegenstelling tusschen Saul's practijk en die van David in denzelfden nacht, die zich sterkte in den Heere 'Zijnen God. Zooals wij gisteren reeds' met een enkel woord meldden, is het weder een drukke marktdag geweest, al was het aantal bezoekers van uit de Belgische hadplaatsen minder groot dan op! 9 det- zer. Ook 2800 is een zeer flink getal en bomt overeen1 met het recordcijfer van de beide vorige jaren. Maar het bezoek van hen, die hier over nachtten, was weer zeer groot, zoo zelfs dat do hotels Woensdagavond waren uitverkocht, wat slaapruimte betreft, en enkele nakomenden naar Vlissingen of Goes moesten reizen om onderdak te verkrijgen. Een paar onbekend gebleven jongens hebben gisteren tot tweemaal toe de bal dadigheid uitgehaald, een op een stoep van een winkel staandon standaard met prentbriefkaarten om te gooien, zoodat de taarten tot vor op de straat vlogen. Gisteren hebben enkele jonge meis jes bloempjes verkocht voor het T.B'.G.- fonds van den Kooplieden- en Marktkra- mersbond „Eendracht, maakt Macht" al hier en in enkele uren ongeveer £170 ge collecteerd voor het goede doel. Welver dienden dank is haar daarvoor gebracht op den gisterenavond in het Schuttershof gehouden feestavond door den voorzitter den heer P. M. Tinbergen. Het schijnt, dat het in verschil lende gezinnen van stakers van „De Schel de" en vooral in de grootere, steeds moeilijker wordt rond te komen met de reglementaire uitkeering uit de bondsl- kassen. De Middelburgsche Bestuurder»- bond heeft althans een extra-steun geor ganiseerd voor de bij hem aangesloten stakers, die daarvoor in aanmerking ko men. Zaterdagmiddag zal het arbeidersmu ziekgezelschap „Excelsior" op verschillen- lende plaatsen in de stad spleten. Een daar bij te houden collecte zal dienen voor do bestrijding dier extrai-uitkeering. Schore. Uitslag loting lichting 1929: 1. G- Meijaa.rd, 2 M. Boonman,, 3 A. J. Hout man, 4 B. J. Bruinshoofd, 5 M. P. Wisse, 6 O. Karelse, 7 J. Zoetewerj, 8 A. J. Rijk,. 9 N. Mieras, 10 G. Zuijdweg, 11 M- G. Franje. De levering van 200 ton Duitsche macadam voor het onderhoud van de ge meentewegen is gegund aan de fa. P. J. van Maaren te Hansweert en het vervoer van dien macadam van de losplaats naar de wegen aan dhr Anth. van der Borgt te Schore. lerseke. Do droogte van dezen zomer wordt het best waargenomen door het waterpeil dat in den lersekschen JVEoer staat. Nu is dézen zomer het water 47 c.M. beneden zomerpeil geweest. Dit was in den beroemden drogen zomer Van 1911 slechts 46. Westkapelfe. Tot directeur van de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer!" alhier is benoemd de heer M. P. Ventevogel te Vlissingen. Souburg. 'Gevestigde of vertrokken per sonen gedurende de le helft van Aug.: Gevestigd: A. Manni en gezin, Nieuwe Vliss.str. C 193, van Zierikzee; L. Kop- pejan en gezin, Vlissingschestr. E 53 van Vlissingen; J. de Vries, Kana.alstr. B 14, van Breskens. Vertrokken: Mej. L. van der Voeren, Groote Abeelo A 259a naar Middelburg; Mej. S. J. Diermanso, Burchtstr. B 343 naar Middelburg; Mej. G. van 'tHof, Oran jeplein A 19 naar Rotterdam; A. de Vries, van Teijlingenstr. B 225 naar Vlissingen; M. en A. de Vries, van Teijlingenstr. B 225 naar Ginnekon; Mej. M. van der Maas, Middelb. weg A 282 naar Koude- kerke; A. van Baar en gezin, Vlissing schestr. E 6 naar Vlissingen; Mej. S, van BolzenHoumes en kind, Grooto Aboele A 259 naar Vlissingen. Het Chileensche opleidingsschip General Baquedaao, idat thans te Rotterdam voor anker ligt 'Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Garderen, F. F. J. van de Plassche te Krimpen a.d. Lek. Voor Borne, E. van Meer te Wageningen. Voor Hekelingen, H. Bax, cand. te Den Haag. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuweroord, B. G. de Bruin te Oude Büdtzijl en J. S. Schaafsma te Gass elternij e v een. Geref. Geml. Bedankt voor Axel, A- Verhagen te Mid delburg. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Meppel, J. Drenth te Broek op Laagendijk en W. Kremer te K-ornhoirn. Geref. Kerk in Hersteld Verband. De Gereformeerde Kerk in hersteld Verband te Utrecht heeft Woens dagavond het doior haar aangekochte en ingerichte pand aan de Maliebaan 25 te Utrecht als kerkgebouw in gebruik geno men. Ds F. L. Smelik heeft dien avond in dat kerkgebouw den naar de Utrechtsche en Tienhovensche gemeenten beroepen predikant Ds G. Ubbink bevestigd. Ds Ub- bink zal van avond te Utrecht en Zon dagavond te Tienhoven zijn intreerede houden. D'S J. A. G- Rullmann. Gelijk men weet, heeft Dis Rullmann te Batavia do roeping aangenomen: van de Geref. Kerk te Rotterdam voor den,1 Zendingsar- beid te Banjoemas. Naar het „Geref. Zerudingsblad" meldt, zal Ds Rullmann in i929 met verlof naar Holland komen, om hier eenigen tijd, wel licht omstreeks twee jaar, te gaan stu- deeren ter voorbereiding voor het werk, dat hem wacht in dienst der zending. Het zal dus nog geruimen tijd duren eer hij den practiscJhen Zendingsaxbeid zal beginnen. Predikant-forens. Naar wij ver- riemen, heeft een predikant, die bezwaar maakte tegen 'den aanslag in de foreni- senbelasting der gemeente, waar het kerk gebouw zijner gemeente staat, doch waar hij niet woonachtig is, van Gedep. Staten van Zuid-Holland een beslissing ontvangen, waarbij hg van die bolastiug (wordt ontheven. Gedep. Staten waren van oordeel, dat een predikant geen betrekking vervult, die hem belastingplichtig maakt als forens. Beroepbaar. Cand. G- Vonk zal gaarne van 1 Sept. af een eventueel be roep naar een der Geref. Kerken in over weging nemen. Zijn adres i3: C. Vonk, Geref. pastorie, Loosdrecht. Humor op den kansel. Koning Jacob 1 van Engeland, verliet eens zjjn gewonen wandelweg om een beroemden kanselredenaar te hooren. Toen deze den koning zag binnentreden, liet hij zijn reeds gekozen tekst varen en begon tp prediken tegen het godslasterlijke vloeken. De ko ning, borucht om zijn vloeken, Vroeg, toen de godsdienstoefening geëindigd was aan den geestelijke, waarom hj" niet hj' zijn oorspronkelijken tekst was gebleven. 'Het antwoord luidde: daar uwe Majesteit zjn weg ter wille van mijne prediking .heeft verlaten, kon ik toch niet mmfter doen en den mijne verlaten om uwe Majesteit tegemoet te komen. Het was bij een prediking voor het koninklijke hof in Engeland. Een jong geestelijke zou voor de eerste maal pre diken in do tegenwoordigheid des ko- nings. Het angstzweet brak hem uit, ter wijl hij daar stond voor de aanzienlijke vergadering, en menigmaal streek bij zich met de vlakke hand 'over gelaat en voor hoofd. Nu had hij "ongelukkigerwijs zwar te handschoenen aan, die afgaven, zoo dat hij zonder het zelf le weten zich zon derling toetakelde. Dat wekte reeds eenigs zins den lachlust, die echter ten toppunt steeg toen hij, na een inleidend woord, zjjn tekst voorlas: „ik hen op een heel vreeselij'ka wijze wonderbaarlijk gemaakt.' (Ps. 13914 Statenvertaling). Een ander hofprediker was niet zoo verlegen. Onder zijne prediking waren verschei dene hovelingen en ook de koning zelf zacht ingesluimerd. Plotseling riep de pre diker: Graaf DudleyI Verschrikt ontwaak te de alzoo geroepene en zag den voorgan ger hoogst verwonderd aan. „Graaf Dud ley", sprak deze toen, „wees toch zoo goed, niet zoo luid ,te snorken, anders mocht Z.M. de koning wakker worden." Onnoodig te zeggen, dat èn de koning, op wien dit woord gemunt was, èn heel het hofgezelschap wakker werden en wak ker bleven. Intusschen, dat alles wordt overtrof fen door wat, naar men mj> mededeelde, een zestig, zeventig jaar geleden gebeurd moet zijn in een kleine stad in ons va derland. Eigenlijk kon men hoven dat verhaal plaatsen: humor onder den kan sel, maar het had toch ook iets uitstaan de, met wat op Ben kansel geschiedde, en daarom willen wif "het hier mededee- len. De gemeente telde twee predikanten hetgeen wif verhalen gebeurde op den eersten Pinksterdag. Of de prediking dien morgen maar dat is haast niet te den ken wat saai was, dan wel of de man wien de slaap te machtig werd een slech te nachtrust genoten had, genoeg: een der hoorders, het was nogal een dergenen, die in de ouderlingenbank zat, viel m slaap. En zijn slaap Was afs die des rechtvaardigen, solieda en vast. Wat gebeurt echter onderwijl? De dö- miné die voorgaat op den kansel, krijgt een hevige neusbloeding. Hij moet den preekstoel verlaten, wordt weggeleid naar Als twee marktjoden kwansuis of mea ner) s ruzie hebben, krijgt men yoor dubbeltje wat te hooren! Maar als do „Telegraaf" en „Het Volk" aan 't kibbelen zijn, is 't ook niet mis. Het laatste blad had opgemerkt, dat mr Zimmerman medewerker aan „de Tob, graaf" toen hij Volkenbondscommist- saris in Oostenrijk was, zoo luxueus woon de en daarom „Zehn Zimmerroann" ge mjoemd werd. Daar vloog „de Telegraaf" op af en zei: Wacht eens, dan zal ik aan hef Nederlandsche publiek eens laten zien, hoe de sociaal-democratische voormand* wonen. Het blad heeft dan ook een paar keer eenige photo's van woningen dozer heeren opgenomen, al heeft het daarbij eonige onjuistheden Begaan photo's die nu juist geen armoedigen indruis: wek ken. Trouwens het is overbekend ik zal maar geen namon noemen dat ver schillende sociaal-democratische Kamerle den, Wethouders, Gedeputeerden en vak bondleiders een allesbehalve proletarisch leventje leiden. „Het Volk" bijt in een artikeltje, getooid met den lieflijken titel „Verder geflodl der", nu weer van zich af en is merkbaar obstinaat, gewaagt van „oppervlakkige kladderij" en van een samengaan van fascisme en communisme togen d© S- D'. A. P. en eindigt met dezen üraaien zin, Waarvan ik het mijne denk: Dat de sociaal-democratische leiders, ook diegenen onder hen die hetzij uit Vermogen, hetzij door hard werken goe de inkomsten hebben, in het algemeen een eenigszins uitbundig loven leiden, doch de soberheid betrachten die lieden van „goeden smaak eigen Is, is overigens een te algemeen bekend verschijnsel, dan dat op lezers, die hun hersens gebruiken, dit hersenloos gewurm eenigen indruk zou kunnen maken OPMERKER. de consistoriekamer en in zijn plaats treedt aanstonds op zijn collega, die onder zijn gehoor had gezeten. Hij vat den afgebroken draad op en preekt, schoon onvoorbereid, verder. Maar terwijl dit al les zich afspeelde, was onze rechtvaar dige slaper in den dut gebleven. Totdat eindelijk het oogenblik komt dat hij ont maakt en nu zijn oogen vol verbazing openspert, waar hij niet den predikant, die nog zooeven het woord voerde, maar den anderen leeraar op don kansel ont waart. Verschrikt en verlegen wendt hij zich tot zijn buurman en vraagt fluist» rend: hoe zit dat nu, wat is er gebeurd? En ziet deze buurman was een oolij- kert. Br is niets gebeurd, zegt hij, wat zou er gebeuren? Ja, maar zooeven stond toch de andere predikant op| den stoel. Zooeven? Man dat was gisteren, vandaag is 'tzijn beurtl Lieve tijd, fluisterde nu de ontwaakte slaper, dan heb ik hier den geheelen dag en nacht zitten slapen, Wat zal mijn vrouw ongerust wezen en tot verbazing der gemeente verliet l^j ijlings zijn zitplaats en het kerkget- (bouw. Middelburg. Toegelaten zijn tot de eer ste klasse der Rijkskweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen alhier: H W. M. Kuijpers en A. P. M. Bernaerl te Vlissingen; E. M. de Bruijne, J. van Kas teel, E. M. Minderhoud, P. A. Janse, en M. J. Heijboer te .Middelburg; J. L. Ca- setta te Domburg; J. M. Traas, A. N. J. Drijdiik en G. Mange te Goes. Tot de tweede klasse: M. E. Smits, C. E. M. Schutijzer en A. F. Appel te Vlis singen, "L. J. Goedbloed te Souburg, L. C. P. Thomassen te Koudekerk©. Tot de derde klasse: C. If. L. Vrind, en A- F. M. Wemelsfelder te Vlissingee C. M. Doets en D. B. Maas te Middelburg'. Zondag 19 Aug. 1928. Ned. Herv. Kerk. Baarland, vm. ds Kalshoven. Biezelinge, vm. dhr Koojjmans, nm. ds Die- deriks. Borssele, vm. ds Elenbaas, nm. geen dienst Coljjnsplaot, vm. ds v. d. Linde, nm. lees- dienst. Driewegen, vm. leesdienst EUewoutsdjjk, vm. 9,30 (O. T.) dhir Ovorgnuw te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2