n No. 271 Vrijdag 17 Augustas 1928 42e Jaargang ting. iTERS Buitenland. VAN H00GER ORDE. \V v\ .BURG, ikhouden, door 33, GOES. Ie pachten ÏEDJE IB Beschuit- akkerij, instbode FEUILLETON Belangrijkste Nieuws. i l i 31 LI mI LU mm i 3a Si ries, van legang Vrij. loon aan erlaan 159. ibe.H oden O. irens Pieter ii deri Edel- :hter te Goes, 1928, is aan REITSMA, ize van zijnen >MA, Koop- eke, aan de dichting ver ing tot een vielen en rij- erdeelen van iobielen en in daarmee in :t woord sa- ten van koop :rhuur aan te gen en daar- len, overeen- aan te gaan ïals een meer- ssen te sluiten n handel be- ïring van de waring zijner de vervreem- jner rentege- irij vingen in ïbare schuld, rderingen en ;e of andere kantongerecht DRINGA." rooven oogst Boomgaard den Aagte- >t 1 Hectare 3 G. 107 R„ eigenaar Jac, ngen verkrijg- van Notaris ^TE, alwaar den ingeleverd 0 Aug. 1928. kruideniers- flink burger leven franco n Advertentie- irikzee. mogelijk ge- al 31 te Goes. iIRECTRICE. Lange Gist- vraagt leisje, 15 jaar. .Wolfheze' te inen m te worden ister, Volledige Rijksdiploma. :n afzonderlijk tot f 900 met Sollicitanten, 1 en grondslag Ihr. Verzorging nnen zich aan- DIRECTEUR. of Arbeider bij C. KODDE, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. V Rootte tyrannie. Deze week wezen wij er op, dat men van sfb ciaal-aemo crati sche zijde hen, die geen lid zijn van een_ modernen 'vak bond, tot de ezels rekent. Het is dan ook volkomen verklaarbaar, dat do roode heeren zulke domooren op hardhandige wijze zullen leeren, hoe ze in hun welbegrepen eigenbelang hebben te handelen. Op welk een manier dit gaat, blijkt uit hetgeen in „Patrimonium" wordt medege deeld. Wij lezen dan in dit blad: I 1 „De Amsterdamsche Coöperatie „De Samenwerking", sloot met den modernen vakbond, een collectieve arbeids-overeen- komst. Na het sluiten van die overeenkomst wilde het bestuur dezer coöperatieve in richting, dat een vrouwelijk personeels lid, dat nog ongeorganiseerd was, zicb zou aansluiten bij "den modernen vak bond. Dit standpunt van het bestuur kan niet sterk genoeg worden afgekeurd. Dat een patroon zegt, dat ieder die bij hem werkt, georganiseerd moet zijn, is te verdedigen. Zijn er echter ernstige gewetensbezwa ren aanwezig, dan moeten 'die bezwaren geëerbiedigd worden; Maar het stellen van -den elsch tol toetreding als lid tot een modernen vakbond, kan niet sterk genoeg worden afgekeurd. Dat is een „geestelijke dwanjg". En nog ergeT is het, dat, toen aanslui ting geweigerd werd, ontslag vólgde. Ging dat alles in naam der hooggeroem de „vrijheid"? Waar gaan we heen, als op deze wijze wordt opgetreden. De betrokken modern® vakbond hoeft het bestuur der coöperatieve vereeniging verdedigd. Voor ons een waarschuwing." Ook uit dit geval blijkt weer, dat zoo-i dra de sociaal-democratie er maar de kans toe krijgt, zij het „rood-of-geen- brood" in toepassing brengt. Dat allen toch dit gevaar inzien. Laat ons dan ook krachtig arbeiden aan de versterking der Christelijke vak beweging en daardoor meehelpen een dam op te werpen tegen den wassenden rooden vloed. Typhus te Parijs. Wanneer het warm is, komt te Parijs elk jaar typhus voor, welke hoofdzakelijk aan het slechte water wordt toegeschre ven. Volgens de plaatselijke statistiek treedt de besmettelijke ziekte vooral de laatste weken met groote hevigheid op. De laatste tien dagen zijn er zeventien personen aan typhus overleden tegenover vier in de voorafgaande tien daigen. Men heeft een begin gemaakt met de verbetering van de Paijjsche waterverzor- ging. In de komende vijf jaar wil men een nieuwe waterleiding uit het Loire- gebied aanleggen. Weer wat nieuws. De beide Duitschers Hader en Hirsch- feld, die met ©en trapboót, een doorrij- Naar het Engelseh. 47) —o „O, het is zoo hard, zoo hardl Ik z.ou mezelf kunnen verachten. Waarom kan ik niet rechtuit -naar haar toegaan en haar zeggen, dat ik haar liefheb; dat God mij voor haar en haar voor mij bestemde als man en vrouw? Phineas, let op mijn woorden als Ursula March ooit trouwt, zal zij mijn vrouw worden mijn vrouw.'- „De hemel geve heit", was het eenige wat ik zeggen kon. „Maar wij zullen nooit trouwen, geen van ons beiden, we zullen gescheiden van elkander gaan tot do volgende wereld. John zag naar boVen. De zachte, stille wintermaan was verschenen; een gezicht, dat de wildste storm van hartstocht ikan doen kalm eer en, het stilde de zijne, met vochtige oogen bleef hij staan kijken. „We zullen er nooit meer over spreken, Phineas; ik wil je geen verdriet meer aandoen; ik zal trachten een betere broe der voor je te wezen, in de toekomst. Kom. mee." wieltrapinriehting voortbewogen 6 tot 8 meter lang vaartuig. Amerika willen be reiken, zijn te Cuxhavem aangekomen. Zij willen met hun boot „Hummel-Hummel'" te Plymouth zee kiezen, om aldaar wa ter en proviand in te nemen. Zij- rèkenen ,42 dagen over hun reis te doen. Nog steeds de pantserkruiser. Het hoofdbestuur van de Duitsche com munistische partij heeft besloten de com munistische rijksdagfractie opdracht te ge ven bij den Rijksdag een voorstel in te dienen om een volksstemming te doen houden over den bouw van "den pantser kruiser. De bedoeling va.n dit communistische voorstel is natuurlijk de sociaal-democra ten in moeilijkheden te brengen. 'Spoorwegongelukken in Zuid-Slavië. Op het traject NisjOeskoep is Donder dagmiddag, tengevolge van het breken v.an een rail, een sneltrein ontspoord en van de helling van de spoorbaan gevallen. Dertien wagons werden versplinterd. Vol gens de eerste berichten 'zijn meer dan 100 personen gedood of zwaar gewond onder de versplinterde wagons bedolven. Volgens de laatste berichten zijn reeds 20 dooden en 30 zwaar gewonden gebor gen. Nader wordt gemeld, dat op de Ser vische spoorwegen nog een ander ernstig spoorwegongeluk is voorgevallen. De stoomketel van de locomotief van een sneltrein BelgradoNisj is ontploft, toen men een nieuwe soort kolen probeerde. De machinist en een hooggeplaatst spoor wegambtenaar worden gedood. Twee be ambten werden levensgevaarlijk gewond. De vliegmanoeuvres te Londen. Gisteren was het de vierde en laatste dag der luchtvlootmanoeuvres boven de stad Londen. Er is met reusachtige bom bardementsmachines gewerkt. Een der vliegtuigen, dat aan de ma noeuvres deelnam, is neergestort. Do ma chine is geheel verwoest, maar de be stuurder kon zich door middel van een parachute redden en kwam op een da.k terecht. Een ander vliegtuig is in Essex moe ten landen, daar de motor niet meer werkte. De beide inzittenden bleven echter ongedeerd. De aanvallen werden gisternacht zeer begunstigd!, doordat er lage wolken over de stad hingen. De aanval kon niet wor den verhinderd. Volgens de verklaring van een deskun dige, gepubliceerd door de „Star", is de pon-clusie, welke valt te trekken uit deze luchtmanoeuvres, dat Londen open ligt voor een luchtaanval en de daarmee ge paard gaande verwoesting. In regenvlagen en ongunstige weersge steldheid opgestegen aan de Wash-baai in Norfolk, zijn verscheiden formaties tot op eon hoogte van 6000 meter gegaan, anderhalf maal Mont Rlanc, om, met de zuurstofmaskers aan1, verscholen door een driedikke wolkenlaag Londen te naderen, en toen opeens pijlsnel, elk vliegtuig af zonderlijk, dwars de bewolking door, schuin naar omlaag te schieten en daar de verwoesting 'aan te richten zonder door tegenstanders gestoord te worden, alle observatieposten en luisterposten ten spijt. Arm Londen I Want elk dezer vliegtui- Hij gaf mij een arm en wij gingen naar huis. Toen we de looierij voorbfj kwamen, stelde John voor naar mijn vader te gaan. Mijn arme vader, die dagelijks ouder en gemelijker werd en steeds meer op John steunde, en deze van zijn kant hield nooit op, zijn meester te eeren en zorgde, dat iedereen dit deed. Ofschoon voor het oog van de wereld een leerling, had hij 'toch de gehieele zaak in handen, 't Was aardig te zien hoe mijn vader opvroolijkte, toen hij 'kwam en hoe gereedelijk hij, toen we naar'huis gingen op John's sterken arm leunde, wélke nu de steun was van ons beiden, van 'hem en van mij. Zoo gin gen wij door de straten van Norton Bury waar ieder ons kende en bijna ieder ons groette tenminste een van ons. „Ge maakt veel te veel vrienden, John; ik waarschuw je", zei mijn vader. „Geen vrienden, alleen kennissen", was het zachte antwoord. Maar mijn vader werd gemelijker toen de nette, kleine koets van dokter Jessop stilhield en mevrouw Jessop John riep. „Ik zon willen, dat u en mijnheer Flet cher inplaats van dezen avhncf morgen avond bij ons zouidt willen komen. Lady Caroline Brithwood wenscht u ta spre ken." „Mg?" gen, die hun 32 objectieven ten volle gei troffen hebben, was theoretisch beladen met 230 kilo ontploffingsstoffen. Op zijn all er-allerminst zijn er in weinige uren 25.000 kilo bommen over Londen's hart uitgestort. En dan de gifgassen 1 Paratyphi:® fe Londen. In de afgeloopen week zijn ruim 100 gevallen van paratyphus te Londen voor gekomen. Tot nu toe is het niet gelukt te ontdekken, op welke wijze de ziekte is ontstaan. Men veronderstelt, dat het gebruik yan bedorven levensmiddelen de gevallen beeft veroorzaakt. Rooversholen te Berlin. In den laatsten tijd hadden te Berlijn herhaaldelijk diefstallen en inbraken plaats. Ten einde hieraan een einde te ma ken, heeft de politie een razzia in een zekere buurt gehouden, en kwam daarbij tot de ontdekking, dat een vrij talrijke kolonie van min of meer verdachte per sonen zich in onderaardsche holen op hield. Alle aanwezigen werden in hech tenis genomen, waarbij enkelen hevig ver zet pleegden, zoodat zij'geboeid moesten worden weggevoerd. Twintig mannen en vrouwen zijn in verband met hun lichameljjkon toestand aan de gezondheidspolitie overgeleverd. Het bleek, dat de mannelijke leden van de kolonie er voortdurend op uit trokken, om diefstallen te plegen, terwijl de vrou wen het huishoudelijk gedeelte voor hun rekening namen. Oplichters als verkeersagenten. De nieuwe maatregel, die het direct in vorderen van de geldboete bij verkeers overtredingen mogelijk maakt, is te baat genomen door de boeven der groote we gen om de automobilisten af te persen. In de Marne-streek en wel te Esternay- hield zoo'n heerschap automobilisten aan en voorgevende inspecteur van de ver keerspolitie te zijn, maakte hij proces verbaal op en liet zich de afkoopsom uit betalen. Maar daar de bekeuringen kant nog wal raakten, gingen de automobilisten zich bij .de gendarmerie beklagen. Deze ging op onderzoek uit en het gelukte haar den oplichter te arresteeren. Handel in gestolen juweeien. De Fransche politie is het bestaan te weten gekomen van een organisatie voor den handel in gestolen diamanten en an dere juweelen. De organisatie heeft haar vertakkingen over geheel Europa. De meeste diefstallen komen voor in de groote hotels van de Rivièra en de Fransche badplaatsen. Volgens de Fransche politie worden de juweelen naar Rusland gezonden, waar zij omgewerkt en vaak overgeslepen wor den, zoodat de oorspronkelijke kenmer ken "verloren gaan. "Daarna worden zij naar West-Europa teruggezonden. De arbeid in den Sovj'etstaat. Een aantal communistische leiders van verschillende trusts geven de laatste da gen in de Sovjetpers inlichtingen over den onrustbarenden achteruitgang der pro ductie 'gedurende de laatste maanden. De voorzitter van den Zuid-Russischen staal- trust, Joegostal, beschuldigt hoofdzakelijk de arbeiders en geeft o.m. de volgende bijzonderheden: „Ja u", lachte de oude dame. „U, John Halifax, de held van het volk, die de broodopHperen bedwongen hebt. Waarom hebt gij më 'deze geschiedenis niet ver teld. Mevrouw Brithwood is er vol van. Doe mij het groote genoegen en kom." En zonder het antwoord af te wachten reed mevrouw Jessop verder. „Wat ia dat?" zei mijn vader schérp. „John waar zult ge heen gaan?" John verdroeg mijns vaders aanvallen altoos geduldig ook nu; hij gaf geen antwoord. Maar Abel Fletcher herhaalde de vraag. „Ja, dat was mevrouw Jessop." „Dat weet ik", bromde mijn vader. „De dokter is een gek op zijn ouden dag. Wie wilde zij, dat gij zoudt ontmoeten?'" „Zij? O, Lady Caroline, meent ge?" „Lady Caroline wil John ontmoeten, Vader". Abel F letcheT bleef staan, zette i'n stok op den grond, liet John's arm los en nam hem van top tot teen op. „Jij een vróuw van rang wil jou ontmoeten? Jonge man, je bent een hui- cbelaar!" „Mijnheer 1" „Ik wist het wel. Ik voorzag wel hoe uwe fijne manieren zouden eindigen. Naar Londen gaan de groote lui naloopen je eerlijk beroep verachten je zelf voor In April stonden gedeelten van fabrie ken achttien ke^r stil wegens bedrijfssto ringen, waardoor bijna 7000 ton materiaal verloren ging; in Juni bedroeg het aantai storingen 28, en gingen daardoor 32.000 ton verloren. Gedeeltelijk hebben bij zulke storingen ook de arbeiders schuld. Vol gens de Russische wetten, krijgen namelijk de arbeiders hun loon uitbe taald, ook gedurende den tijd, dat zij niet kunnen werken door bedrijfsstorin gen, terwijl als loon geldt het gemiddeld verdiende over de laatste drie maanden. Het is dus voor de arbeiders voordeelig, zich 'eenige maanden flink in te span nen en een hoog. gemiddelde te halen, om daarna den tijd, dat zij niets te doen hebben, door te komen. Een ander nadeel is het geweldige Ver loop, dat in de hand gewerkt wordt door een andere bepaling, waarbij de arbeider na 51/2 maand werk, recht heeft op 2 weken verlof en op het loon van twee weken, indien hij ontslag neemt, zonder verlof gehad te hebben. Dientengevolge zijn er in een maand tijds op de mijnen te Stalino 1.5 maal het aantal werkzame arbeiders aangenomen. De ongehoorzaamheid der arbeiders neemt ernstige vormen aan. In een mijn, waarin 6 pCt. mijngas geconstateerd was en dc ingenieur den toegang verboden had, zijn de mijnwerkers op eigen initia tief gaan werken, omdat de kool er zacht was, en men derhalve hooge productie en hoog loon kon bereiken. De schrijver dringt aan op een krachtig ingrijpen van regeerings- en partij-orga nen, om dezen ongewenschten toestand onmiddellijk den kop in te drukken. De vlootovereenkomst tusschen Engeland err Frankrijk. Naar aanleiding van de overeenkomst, welke dezer dagen tusschen Engeland en Frankrijk tot stand is gekomen, schrijft di Russische Prawda dat het verdrag-Kellogg nog niet eens onderteckend is, en nu reeds Engeland in Europa bondgenooten zoekt om tegenover het verdrag een anti- Kellogg-verdrag to stellen. Het blad noemt de toenadering van het Fransche en Engelsche imperialisme zeer veelbeteekenend en rijk aan mogelijke ge volgen; een vuistslag in het gezicht van het pacifisme. Warmte en bierverbiuik. In de buitengewoon warme dagen, die men in Duitschland enkele weken doorge maakt heeft, is natuurlijk het gebruik van verfrisschende dranken in buitengewone mate vermeerderd. In Berlijn bijvoorbeeld worden op dagen, dat er een normale tem peratuur heerscht, zoo ongeveer drie h vierduizend hectoliters bier verzwolgen. Gedurende die heete dagen nu is dit ge bruik gestegen tot zesduizend hectoliter. Om een denkbeeld te krijgen hoe groot zulk een stroom van vocht wel is, moet men zich voorstellen dat die zeshonderd kubieke meters op elkaar staan. Zij 'over treffen dan den Keulschen Dom nog onge veer drie maal m hoogte. Deze zuil van bier hebben met de warmte, da Ber- lijners iederen dag opgedronken; Generaal Nobile. Nobile zal volgende week voldoende hersteld zijn om een bezoek te kunnen afleggen bij de moeders en echtgenooten van de slachtoffersvan de Italia-ramp. een beer te willen doen doorgaan 1" „Ik hoop, ik ben een heer." Mijn vader was een en al verbazing. „O, jongen', riep hij, „arme, misleide jongen de He(er moge je genadig w"e- zen." John glimlachte; hij had' blijkbaar an dere gedachten in het hoofd; Abel Flet cher's toorn groeide. „En jij wilt de slippen' dragein van andere heeren van zulke als Richard Brithwood wel zeker een jagende, drinkende, dobbelende gek!'" „Of", ging vader verder, al warmer en warmer wordend „of van een „dame" zooals zijn vrouw, de Jezebeldochter van een vader Achab. In de goddelooze gru welen van Frankrijk opgevoed en in de ongebondenheden van Napels, waar zij al spreekt zij er hier niet van, waar ze omging met die veile vrouw, die men La dy Hamilton 1) noemt"! John schrok op. Zelfs in onze rustige stad waren, dezen winter, allerlei couran tenberichten doorgedrongen over Nelson en Lady Hamilton. „Pas op", zei hij, opgewonden. „Eenige smet op den naam van een vrouw deert niet alleen haar, maar allen, die mat baar uit 'te staan hebben. „In vredes naam', mijnbeer, het moge waar sjjia of niet, vertel niet in Norton Binnenland. Percentages ingevolge de Ongevallenwet vastgesteld. Twintigjarig bestaan van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Buitenland. Spoorwegongelukken in Zuid-Slavië. Londen blijkt niet te verdedigen te zijn te gen luchtaanvallen. Paratyphus te Londen en typhus te Parijs. Rusland over de vlootovereenkomst tus schen Engeland en Frankrijk. Arbeidstoestanden in Rusland. Storm en onweer in Suedmaehren. Van officiëele goedkeuring van zijn plan om deel te nemen aan het verdere red dingswerk, is nog niets bekend. De film van tfe expetfitle-NobHe. Vandaag zal in verschillende Italiaan- sche en misschien ook wel huitenlandsche bioscooptheaters de film van Nobile's Noordpool-expediüe vertoond worden, die door de Luce is opgenomen. Naar do Giornale d'Italia schrijft, mogen er in de film geen coupures aangebracht worden, omdat de film het bewijs moet leveren, van den igrootschen opzet en de betee- kenis van de expeditie 'en een weerlegging moet leveren van de lasterlijke campagne van het anti-fascisme. Duikboot met 40 lijken gelicht. De Engelsche onderzeeboot L 55, die op 4 Juni 1919 in de Kap'orsky-baai door twee Russische kruisers onklaar geschoten en tot, zinken gebracht werd, is naar de Tel. meldt, thans gevonden en met de lij ken van veertig leden der bemanning ge licht. Het schip is inmiddels naar Kroon stad gesleept. De Russische marinei-autoriteiten heb ben de boot geopend, waarbij zij een aantal skeletten, allen onherkenbaar, von den, Het onderzoek wordt voortgezet. Korte berichten. Wolff meldt uit Oslo, dat een brand de loods van de wapenfabriek te Kongs- beng, met de groote voorraden kolen, co kes en andere brandstoffen heeft ver nield. Verscheidene ontploffingen volgden. De schade wordt op ongeveer 1 millioen kronen geschat. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Uit Grenoble wordt gemeld, dat de bliksem daar in een electrische geleiding is geslagen, waardoor zes huizen in brand geraakten. Vijf menschen hebben 'het le ven verloren. De politie te Hildesheim is er in ge slaagd <een sedert langen tijd gezochte bende valsche munters op te sporen, die in haar werkplaats gearresteerd kon wor den. Ij. «'I J ÜB De Belgische Kamer hééft voorzien in de vacature voor het presidium, ont staan door het ontslag' van den sociaj- listischen president Brunet. Het R.K. Vlaamsche Kamerlid voor D'endermonde, Tibbaut, reeds ondervoorzitter der Kamer, werd met 131 van de 169 uitgebrachte 'stemmen tot president gekozen. Bury, dat Lady Caroline Brithwood een vriendin is van Lady Hamilton." „Bahl Wat gaan ons die vrouwen aam?" En terwijl mijn vader de stoep van zijn huis opging, volgde John. „Neen, jonge mijnheer, mijn huis is bijna niet goed genoeg meer voor zulke als gij". John keerde zich verbitterd om, maaT herstelde zich terstond! „U zijt on rechtvaardig jegens mij, Abel Fletcher; en gij zult dat zelf spoedig inzien. Mag ik binnenkomen?" Mijn vader antwoordde niet en ik bracht John, als gewoonlijk, naar binnen. Toen wij aan onze theetafel zaten, kwamen ex twee kleine, keurige briefjes de eerste uitnooddgingen tot wereldsche feestelijk heden, welke ooit onze kwaker-huishou ding op de proef hadden gesteld, en wel ke Jael uit hare vingers smeet, alsof het kolen uit "Gehenna waren. Briefjes, om ons te noodigen op een „klein souper" bij dokter Jessop met 'den Heer en Me vrouw Brithwood van Mythe House. De scherpe stem van mijn vader klonk: „Phineas, jij' zult thuis blijven. Zeg de vrouw, dat ik het wil." (Wordt vervolgd.) 11 1) Lady Hamilton stond in ongeoor loofde betrekking tot admiraal Nelsoru li

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1