No. 260 Woensdag 15 Augustus 1928 42e Jaargang DE STAKING AAN „DE SCHELDE" TE VUSSINGEN. FEUILLETON VAN H00GER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Het Chr. Nationaal Vakverbond schrijft ons: Reeds bijna drie maanden ligt het be drijf van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissinigen zoo goed als stil. Er is sta king, er is een conflict tusschen deze werkgeefster en de arbeiders. Wat is de oorzaak van dit conflict? De Maatschappij „De Schelde" is lid van1 'den Metaalbond de werkgeversor ganisatie in het Metaalbedrijf. Een van de directeuren van „De Schelde" is zelfs lid van het bestuur van den Metaalbond. Door dezen Bond is eenzijdig, niet in .een collectief contract een lande lijke loonregeling voor het metaalbedrijf vastgesteld, waarbij regels zijn getroffen ten aanzien van het loon, extra loon voor overuren, doorbetaling van loon bij ziekte van de werklieden en doorbetaling van een deel van het loon bij het verzuim op de Christelijke feestdagen (dan wordt BO procent van het gederfde uurloon ver goed), terwijl ook bepaald is, dat er drie vacantiedagen per jaar gegeven moetan worden, waarvan eveneens 50 pCt. van het gederfde uurloon wordt vergoed. Voor het uurloon wordt een systeem gevolgd dat den naam draagt vair „uur- mkomen", terwijl de cijfers als gemid delde cijfers voor de loongtoepen zijn gesteld. Er is daarenboven een indeeling ge maakt in groepen voor 'wat de werklieden betreft, geschoolden, geoefenden en on geschoolden, terwijl de. onderscheidene plaatsen, waar de leden hun bedrijf uit oefenen, ingedeeld zijn in gemeenteklas sen. Er zijn b klassen. De Mij „De Schel de", een eerste klasse bedrijf, is inge deeld in de tweede gemeente klasse. Uit, door 'het Normalisatiebureau voor arbeidszaken in de Metaalindustrie gepu bliceerde cijfers, bleek echter, dat het gemiddelde uurloon en uurinkomen door „De Schelde" betaald, een cent of "drie, vier, beneden het gemiddelde van alle tweede-klasse gemeenten bleef. Maar ook de overige arbeidsvoorwaar den als loon op feest- en vacantie dagen werden steeds met de helft van het loon der minimum ■regeling vergoed. En dat, niettegenstaande het feit, dat zeer veel leden van den Metaalbond reeds een be langrijk stuk boven de minimumregeling uitgingen- Door de organisaties dar ar beiders is jarenlang getracht den ach terstand ten aanzien van de Ioonen wat in te halen. Terwijl eveneens reeds jaren lang .gevraagd 'is om doorbetaling van het vólle loon op Christelijke feestdagen en de drie vacantie dagen. Steeds kwam „De Schelde" wat de arbeidsvoorwaar den betreft, achteraan. De organisaties hebben jarenlang gepoogd den achter stand wat in te halen en steeds is dit op een wijze geschied, dat geduld en lank moedigheid dezen arbeid kenmerkte. Matige verzoeken werden g'esteld. dis ook bij volledige 'inwilliging door het be- dryf konden worden gedragen, terwijl in slechte tijden de werklieden zeer belang rijke offers hadden gebracht in den vorm van loonsverlaging. Bq de verbetering der conjunctuur kon dit niet zoo blijven. Temeer niet, om dat telkens duidelijk bleek, dat deze di rectie met het achteraan'komen van haar Naar het Engelseh. i I i 45) Zij wendde onwillekeurig haar verbor gen gezicht naar hem en vroeg: „Waar om?" „Omdat", antwoordde John, „de wereld zegt, dat we geen gelijken zijn en 'tzou noch juffrouw March noch mij zelf tot eer strekken als ik haar zou wil len dwingen elkander als zoodanig .te be schouwen en haar de waarheid te doen erkennen welke is, ik hoop 'teens te kunnen toonen dat wij1 gelijken zijn." Juffrouw March zag naar hem op, 'twas moeilijk te zeggen met vrelk een uitdrukking van genoegen, trots of enkel verbazing. Misschien was 'teen mengsel van dit alles daarna sloeg zij: de oogen neer; zij gaf ons stilzwijgend de hand eerst mij, toen John. Of zij dit bedoelde een teeken haver vriendschap of en kel om vaarwel te zeggen, weet ik niet. John beschouwde 'tals een afscheid en stond op. Hij: had de hand aan de deur maar hij kon niet heengaan. „Juf- houw March", zeide hij> „misschien zie u nooit weer ten minste nooit zoo arbeidsvoorwaarden, een sterke rem was voor 'een behoorlijk collectief contract. Mede daarvoor werden verleden jaar opnieuw bescheiden verzoeken ingediend voor verhooging der loonen en de door betaling van het loon op de Christelijke feestdagen alsmede de drie vacantiedagen. Daarover werd geconfereerd maar zon der resultaat. Met Januari 1928 zou ech ter verbetering gegeven" worden, terwijl mededeeling werd gedaan, dat de regeling van den Metaalbond zou worden herzien. De samenwerkende organisaties besloten toen daarop te wachten. Januari 1928 kwam, doch bracht geen voldoende ver betering, terwijl de nieuwe landelijke rege ling van cTen Metaalbond op zich liet wachten, en toen deze eindelijk kwam, bracht ze niets anders dan een bittere teleurstelling. Want de regeling bleef zoo als ze was: 50 procent van het loon voor 'de feestdagen en de vacantiedagen. Dit had tengevolge, dat overwogen moest worden de in October gestelde ver zoeken opnieuw aan de orde te stellen. Terwijl met de leden hierover werd ver gaderd, kwam een nieuwe gebeurtenis die moeilijkheden veigrooben. Op een Vrij dagmiddag kwam de Directie met de me dedeeling, dat er door 700 man over gewerkt moest worden, 8 uur per week. In totaal zou dan 58 uur per week ge werkt moeten worden. De arbeiders-ver tegenwoordiging der fabriek maakte daar tegen haai' bezwaren kenbaar, doch dit gaf niets, er moest overgewerkt worden. Met de organisaties der arbeiders vond evenmin overleg plaats. De overwerkver,gunning werd echter door den heer Directeur-Generaal van den .Arbeid gegeven en daardoor werden de moeilijkheden die reeds bestonden, ver- groot. De werklieden, die .reeds 10 jaaT lang niet gènoten hadden van de bepalingen der wet op de 48-urige werkweek, wei gerden om over te werken. Mede op ad vies der vakbonden. Juist het uitschakelen van de organisaties, het overwerk de- creteeren zonder overleg en het reeds ja renlang weigeren om aan redelijke ver zoeken te voldoen, waren de oorzaken, die het ingenomen standpunt beheersch- ten. In deze omstandigheden kwamen ook de in October gestelde verzoeken opnieuw op het tapjjt. Verschillende conferenties zijn daarover gehouden. De Directie weigerde by vernieuwing aan de verzoeken der werklieden te vol doen. Toegezegd werd een ruime verhooging in Juli 1928 als de 700 man over wilden werken. De vakorganisaties stelden daar tegenover, dat zy bereid waren aan het overwerk hun medewerking te verleenen in het belang van het bedrijf, doch dan moest ook aan de rechtmatige en re delijke verlangens van de werklieden wor den tegemoet gekomen. Doch de direc tie bleef bij haar weigering. Zij ging geen streep van het ingenomen standpunt af. Na bespreking met de arbeiders werd opnieuw geconfereerd en terwijl de orga nisaties een belangrijk stuk van het loon- voorstel lieten vallen, om een conflict te vermijden, bleef de directie op haar stand punt staan. Toen werd een ultimatum verzonden met een termijn van 8 dagen. als nu. Laat mij nog eens die gewonde pols zien." Haar linker arm hing over de sofa, 't litteeken was zichtbaar genoeg. John nam de hand en hield haar vast. „Arme, kleine hand gezegende klei ne hand! Moge God haar zegenen voor immer!" Plotseling drukte hij z'n lippen op de plaats waar de wond geweest was een lange, innige kus, als een 'kus van een minnaar. Zeker zij moet dat hebben ge voeld en geweten. Een ©ogenblik later was hij vertrok ken. Dien dag ging mejuffrouw March heen en wij bleven alleen te Enderley. HOOFDSTUK XVI. 'tWas winter...Me zomerdagen te En- derfey waren_ voorbij en „gelijk een droom, wamneêMWllSM blffwa^lcfVVan haar, die het schoone middelpunt van den droom was geweest, hadden we se dert niets gehoord, noch over haar ge sproken. John en ik wandelden samen den weg op naar de Mythe. We zagen de laat ste zonnestralen op de vensters van My the-House vallen, welko voor maanden ge sloten waren, daar de familie weg was. De weidevelden langs den Avon, welke overstroomd en bevroren waren, warned- De Rijksbemiddelaar Prof. Aalberse riep daarop partijen op voor een bespreking in den Haag. Daar toonden de bestuur ders der vakorganisaties opnieuw, door iets te laten vallen van hun verzoeken, dat zij den vrede wilden bewaren en geen strijd wensebten. De directie bleef echter op haar standpunt staan met als gevolg dat door 1600 man de arbeid werd neergelegd. Daarna zijn meerdere pogingen gedaan om het geschil te be slechten. Ook door den Rijksbemiddelaar. Doch alles tevergeefs. Zelfs trok de di rectie de toegezegde verbetering in. De werklieden konden nu op de oude voor waarden weer aan den gang gaan. Maar daartoe zijn de arbeiders niet bereid. Ook de Christelijke arbeiders niet. Zij zijn den strijd ingegaan, in het besef dat hier moest worden verworven een stuk ar beidsrecht. Reeds bijna drie maanden duurt deze zware en moeilyke strijd. De georganiseer de Christelijke Metaalbewerkers, 420 man sterk, staan in de overtuiging, dat het geen waarvoor gestreden wordt goed en billijk en redelijk is. Dat zij het recht aan hun kant hebben. En daarom bukken zij; niet voor de macht en de kracht van het economisch liberalisme. Zij staan voor het recht en bukken alleen voor God, niet voor men- schen. De strijd vraagt groote offers van den Christelijken Metaalbewerkersbond. Doch in den strijd voor het recht moeten offers worden gebracht. Het geldt hier een rechtvaardige strijd. Het gaat tegen een directie die blijk baar nog staat op het oud-liberale stand punt, dat zij het recht heeft alleen te beslissen over de arbeidsvoorwaarden der arbeiders. Daartegen moeten de arbeiders in de zen strijd worden gesteund. Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond besloot thans, nu deze s'tryd reeds bijna drie maanden duurt, ©en steunbeweging voor de Chris telijk georganiseerde Metaalbewerkers te organiseeren. Verwacht wordt, dat gesteund zal wor den jnet milde hand. Mr Zimmormann te Mexico. Gisteren is mr 'A. Zimmermann, de voorzitter van ide Britsch-Mexicaansche arbitrage-comm., die de Britsche eischen inzake door de revolutionaire bewegin gen geleden schade, zal behandelen, te Mexico aangekomen. Een politieke moord. Een zeker© Cestari, spion der Italiaan- sche politie, is te Luik, vlak by zijn huis, door twee mannen overvallen en met re volvers neergeschoten. Te Brussel werd dezer dagen ©en Ita liaan gearresteerd op aanwijzing van pen zyner landganooten, zetarèh del Vecchio en op verzoek van de 2 andere Italianen Cestari en Rizzo, die in dienst blaken te staan van de fascistisch© poritie. Da ge arresteerd© Italiaan werd beschuldigd van deelneming aan den jong sten aanslag op den Koning van Italië te Milaan. Del Vec chio zou voor deze verklikking, naar Je den van schaatsenrijders en de weg van toeschouwers, van eiken rang en stand. Geheel Norton Bury schoon buiten te we zen en half Norton Bury wisselde groe ten met mijn metgezel. Behalve de rest haalde ons ook een kleine eenigszins bejaarde dame in; zij zag er stijf en netjes uit als een oude vrijster en vroclijk als een gelukkige ma trone. Ik zag terstond wie 'twas me vrouw Jessop, de nieuwe vrouw van on zen goeden dokter en zijn oude liefde, die hij pas getrouwd had, tot groote verba zing en nieuwsgierigheid van Norton Bury. „Zo schijnt je wel te mogen lij den", zei ik, toen zij na een hartelijke begroeting, welko John wel wat formeel 'beantwoordde, verder ging. „Zij waren beiden erg vriendelijk voor me, in Londen, de vorige maand, zooals ik je, geloof ik, verteld heb." „Ja." 't Was een. van de weinige din gen, welke hij had verteld over die Lon- densche reis, want hij was in den laat- sten tijd erg stil geworden. We ontmoetten d© oude dame nog eens terwijl zij naar de schaatsenrijders stond te kijken. Zij sprak John aan en zag naar mij met haar scherpe, vriendelijke', blau we oogen. „Ik geloof, dat ik wel weet wie uw vriend is, hoewel gij, hem niet hebt voor- gofltold." John dood dit haastig. Peuple weet te melden, 3000 francs heb ben ontvangen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is Cestari, die te Luik den avond met del Vecchio had doorgebracht, kort nadat dez© afscheid had genomen, door twee man nen aangevallen, die verscheidene revol verschoten op hem losten. Zwaargewond werd hij naar het Ziekenhuis overgebracht De nood van den Duitschen landbouw. De LancLbouwkamer te Hannover heeft aan den rijksminister van levensmidde- lenvoorziening en diens ambtgenoot van verkeerswezen een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat de voortdurende daling der roggeprijzen in den landbouw groote ongerustheid teweeg heeft gebracht zoodat het gevaar bestaat, dat landbou wers op een gegeven oogenblik noodge dwongen hun graan in groote hoeveelhe den ter markt zullen brengen, hetgeen dan een verder vallen van den prijs tengevolge zal hebben en den noodtoestand nog zal doen toenemen. Een executie. Heden worden in Engeland drie man nen opgehangen voor een en denzelfden moord. De namen dezer mannen zijn Par- cival Taylor, James Weaver en George Donevan. Zij werden door het Assizenhof van Sussex veroordeeld wegens moord op een zekeren Friend Smith, die i)j den nacht van 14 April werd aangevallen, in een automobiel naar de duinen gebracht en beroofd. Eerst den 18den Mei overleed hij aan zijn verwondingen. De rechterlijke raadslieden van de veroordeelden betoog den in hooger beroep dat niet was komen vast te staan, dat Taylor en Weaver den dag van den aanval in gezelschap van den verslagene waren geweest, terwijl vast stond dat Donovan met den moord niets uitstaande had. Na de afwijzing van het hooger 'beroep wendden de raadslieden zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken met verzoek om uitstel van de uit voering van het vonnis en een nieuw on derzoek in te stellen op grond van nieuwe gegevens. De minister heeft wel een nieuw politie-onderzoek gelast, doch kon in den uitslag daarvan geen aanleiding vinden om tusschen beiden te komen. Luchtmanoeuvres boven Londlen. Maandagavond zijn de luchtmanoeui- vres boven Londen begonnen. Zeventig bombardeertoestellen, vielen de hoofdstad aan, 72 vechtvliegtuigen stegen op om do aanvallers af te slaan. Volgens een officieel communiqué is er heel hard gevochten. Enkele bombardeer- vliegtuigen slaagden er in Londen te be reiken. In de straten stond een dichte menigte de oefeningen gade te slaan. Er kan worden aangenomen, dat ont zettende schade aan Londen moet zijn toegebracht en dat (theoretisch althans) groote gedeelten van het centrum in puin liggen. Thans blijkt, dat een eskader door drie lage wolken heen op Eastham nederstreek en zoogenaamd 18 bommen, elk van 230 pond, nadarwierp. Gistermorgen in de Vroegte was er een ontzettend gevecht in de lucht op een hoogte van niet minder dan 17.000 vo©t, waarbij alle deelnemers zuurstofapparaten moesten gebruiken. Gisteravond was er weer een aantal vliegtuigen boven het „Tom en ik"' (hoe grappig onzen ouden doktor „Tom" te hooren noemen) „waren benieuwd wat er van u geworden was, mijnheer Halifax. Is u nu sterker dan toen u in Londen waart?" „Was hij in Londen ziek, mevrouw?" „Neen, Phineas, slechts een beetje, maar genoeg om voor mij de groote vriendelijkheid van dokter en mevrouw Jessop te winnen." „Waarvoor u ons nog nooit zijt komen bedanken. Gij kwaamt nooit over onzen drempel sinds we thuis gekomen zijn! Beschuldigt uw geweten u niet wegens uwe ondankbaarheid?" Hij kleurde he vig. „Neen, mevrouw Jessop, 't was geen ondankbaarheid?" „Ik weet 't; 'k geloof 't", antwoordde zij 'dan. Hij aarzelde. „Gij weet hoeveel belang wij beiden in u stellen; vertel me de waarheid?" „Dat zal ik. Zij is deze, dat uwe VTien- delijkhoid, mij in Londen bewezen, mij geen aanleiding mag geven mij bij u te Norton Bury in te dringen, 't Zou voor u en dokter Jessop woleens niet aangenaam kunnen zyn mij hier onder hun vrienden te hebben. Ik ben een hand-werksman." „Mijnheer Halifax, ik dank u voor d9ze openhartigheid. Wat mij betreft, ik 'had gehoord dat u een hand-werksman waart, maar ik hob ondervonden, dat u een heer VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c! Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Het Cbr. Nat. Vakverbond organiseert een steunbeweging in verband met de staking aan „de Schelde". Verlaging passage-prijzen naar Oost-Indië Beantwoorde vragen van den heer Braat over de roode auto. Drie spoorwegarbeiders te Kethel gewond. Sjef van Dongen vertelt van zijn ervarin gen. Buitenland. De nood van den Duitschen landbouw. Luchtmanoeuvres boven Londen. Een politieke moord te Luik. Hevige brand te Praag. West-End, ruw geschat, wel twintig. Zjj maakten een daverend lawaai. Ziekteverzekering in Duitscfiiandl Het Diuitsche ministerie van arbeid is den laatsten tijd bezig met het ontwerpen van een verordening inzake de grenzen voor de verplichte ziekteverzekering. Het doel van de verordening is de verzeke ringen te verhoogen. Verder zullen ook de leden van vrya beroepen, die tot dusverre niet onder de ziekteverzekering vielen, hierin betrokken 'worden. De voorbereiding van de nieuwe veror dening is reeds zóó ver gevorderd, dat de vaststelling van de verzekeringsgrenzen binnen enkele dagen te wachten is. Daar op zal de definitieve tekst van de ver ordening samengesteld en gepubliceerd worden. Het aantal Joden In Rusland. Volgens de jongste statistische gege vens bedraagt het aantal Joden in de sovjet-unie momenteel ruim 2.601.000. Se dert 1897 is de joodsche bevolking in aantal met nog geen 4 pet. vooruitgegaan, terwijl de totale toeneming der bevolking ongeveer 40 pet. bedraagt. In deze 37 jaren zijn uit Rusland ongeveer 550.000 joden naar Amerika geëmigreerd, 1&000 naar Palestina en 30-000 naaar andere lanuen. Korto berichten. In geheel Zwitserland is een aaiy- merkelyke afkoeling, dia met regen ga- paard ging, ingetreden. Naar Wolff meldt, overweegt de Amer. secretaris van Staat, Kellogg, de mogelijkheid om, na de onderteekening van het K©llo<gg-pact te Parijs, over Lon den naar Washington terug te keeren. Het is n.l. de bedoeling van Kellogg om zich gedurende zijn verblijf in Europa grondig over de Engelsch-Fransche ma- rine^overeenkomst te laten inlichten. Een storm, die gewoed heeft op de kust van New Yersey bleek noodlottig voor de scheepvaart. Er zyn zeven vis- Bchersvaartuigen vergaan. Den paar kust plaatsen kregen nog al schacfe. iOp Corsica is een auto van een hoogte van veertig meter in een rivier gestort. Daarby zyn van de zes menschen in den wagen er twee om het leven geko men, twee zwaar en twee licht gewond. IIn den loop van een proces te Sini- gapore tegen een Chinees, die wegens zijt. De dokter en ik zullen steeds blij wezen u te ontvangen altijd en onder allo omstandigheden." „Zij stak hem de hand toe en ik zag aan John dat hem dit goed deed. „Welnu, gesteld gij kwaamt heiden he denavond eens bij ons?" Wij namen dat aan en op haar verzoek wandelden John en ik met de kleine oude dame verder. Mevrouw Jessop's gezioht was open, helder, gelukkig, niettegenstaande haar rimpels en haar ietwat harde Welsche trekken. En 't was een genot haar te hooren spreken met haar Welsch accent. Soms herinnerdo mij die toon aan.ja, 't was gemakkelijk te gissen, waarom John de oude dame blijkbaar zoo goed mocht lijden. „Ik ken dezen weg goed, mijnheer Ha lifax. Ik heb hier eens een zomer door gebracht met een oude leerling van me. Ik ga haar nu vandaag eens opzoeken op de Mythe House. De Brithwood's zijn gisteren thuisgekomen." „Ik hoop, dat zij, hier eenigen tyd zul len blyvon. Niet om Lady Caroline zij is erg vriendelijk voor me, maar ik be twijfel of zij ooit vergeet waar Tom zegt, dat ik wed wat te trotsch op ben dat ik de arme gouvernante ben gewaest, Jane Cardigan. (Wordt vearvolgdJI

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1