Gemengd Nieuws. OTTde Pers; Laatste Berichten. Telegrammen. O fokken. Waar de export-slagerij te eeniger tyd er wel toe zal overgaan om de varkens naar kwaliteit uit te betalen, wat ook het juiste standpunt is, is het toe te juichen, dat men de varkensfokkerij daardoor in goede richting brengt." Dat is een betrouwbaar, officieel be richt, Hier hebben we dus een diaconie, die nastreeft de varkensfokkerij in de goede richting te brengen en die waarschijn lijk haar eigenlijke taak reeds zoo boog wist op tevoeren, dat zij een zeer maat schappelijk werk, een cultureel werk, als object voor haar bemoeiingen kon nemen. De heer G. J. A. Ruys, secretaris van de Federatie van Wed. Herv. Diaconieën, schrijft in het „Maandblad voor Kerke lijke Armenzorg" over dit geval zeer te récht het volgende woord: Als men erkent taak en plaats der Diaconie in de Gemeentel, waar men weldadigheid en barmhartigheid bel wijst aan broeders en zusters, dan is een Diaconie, die zich bezig houdt met varkensfokkerij, toch wel 1 ver afge dwaald. Denkt U in de Kerkeraadsvergadering waar de broeders samenkomen om de geestelijke belangen te behartigen. Als agendapunt wordt dan vermeld: „ver betering varkensfokkerij, inschrijving varkensstamboek". Dan zal ook een punt van bespreking moeten uitmaken of de^e beer gratis ten dienste gesteld wordt van de varkenshouders. Kleverskerke. Zondag werd in den mor gendienst in de Ned. Herv. Kerk cand. v. d. Linde tot zijn dienstwerk ingeleid door Ds Semmedink, vroeger predikant alhier. Z.Eerw. deed dit naar aanleiding van 2 Corinthe 1821. Aan de hand oplegging namen met den bevestiger nog deel Ds van Garderen te Nieuw- en St. Joosland en Ds Verwees te Breukelen. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente met een prediking over Romeinen 1:1112. Na de gebrui kelijke gehouden 'toespraken is .nog het woord gevoerd door Ds v. Garderon en door een bestuurslid der studentenver- eeniging Vootius. Beide malen was het vriendelijk kerkje geheel bezet. a--», jg—— De verheffende Olympisohe Spelen. Aan enkele bladen van Zondag en Maan dag 1.1. („Het Volk", „de Telegraaf", e.a.) ontleen en wij het volgende, dat ons oen duidelijk beeld geeft van den verheffenden invloed, die er van do Olympische wed strijden uitging. Aan den gang was een wedstrijd in! 100 M.. rugzwemrnen voor dames. Wie daarbij, aldus „Het Volk", de moeder van onze Olympische kampioene Mej. Ma rie Eraun, niet heeft gezien toen haar dochter de laatste 50 M. zwom in de finale 100 M. rugslag dames, heeft vol gens mij het mooiste van de heelo Olym piade gemist. Geen moment heb ilc gekeken1 naar den! heldcnstrijd in het water zelf, omdat ik oen oog kon afslaan van deze moeder, ie daar bij de finish stond naast het kleine mascottetje (o, bijgeloof!)' van haar dochter: een heel klein speelgoedhondje. Overigens is „stond" oen manier van' zeg gen, want mama Rraun stond eigenlijk geen moment; ten minste stil maar ze trappelde van ongeduld en opwinding en niets aan haar was ook maar een oogen- blik in rust. Met haai- armen en beeneni en met haar stem leefde ze den strijd in het water intens' mee. Achtereenvolgens moedigde ze haar jeugdige telg aan, be zwoer, beval, smeekte, bad en joeg ze op, met nu eens milde hoop dan weer angst in gebaren en, uitroepen. Geen filman- tiste heeft ooit in één minuut en twee-enl twintig seconden' zóóveel diverse heftige gemoedsbewegingen kunnen! ten beste go- ven. Toen mejuffrouw Braun won werd er natuurlijk gejuicht, gezongen, gefilmd en handen gedrukt. Maar er werd vooral veel gezoend. Er werd over het algemeen op deze Olympiade rreeselijk veel ge zoend. Tot zelfs in het boksgebouw, bij de giim-kauwende heeren met de platgeslagen neuzen, die na afloop van huini wedstrijden dik onder bloed en zweet zitten, zoenen' ze elkaar nu ook al-na afloop van' zoo'n match." Nu iets over het boksen: Be finale in het middengewicht gaat tusschen Hermanek (Tsjecho Slowakije) en Toscani (Italië),. Hermanek is het eerste in den aanval. In de derde ronde verkeert de Italiaan herhaaldelijk in moeilijkheden. Hermanek is overtuigd in de meerderheid en Toscani kan zich slechts met de grootste moeite handhaven, de gong; redt hem zelfs uit een benarde positie. De jury vergast ons dan echter op een Prachtig' staaltje oneerlijkheid: Toscani vvordt tot winnaar uitgeroepen! Krachtig protesteert het publiek door een minuten) lang geloei, gebrul en gefluit. Het tumult was onbeschrijfelijk. Het geheel was een onsmakelijke vertooninjg, sport onwaardig. Nog een andere bokswedstrijd: In het begin van de derde ronde plaatst 7® Klaveren direct weder op de kaak. j&ide boksers missen veel. Van Klaveren Tjgt een mooie rechtsch-linksche door, ook Peralta laat zich niet onbd- "kd en vecht hard. terug. Hij weet ook hienigtaaal de kaak van den Hollander te bereiken. Het peil van het boksen; is echter bedenkelijk gezakt. Na den laatsïen gongslag wordt onder groote spanning de uitslag afgewacht. Dian komt de stem door de megafoon: „Vain- queur et champion Olympique v. Kla veren, Hollandaü'. Een oorverdoovend gejuich der aan|- wezige Hollanders breekt los na deze uitspraak, onmiddellijk gevolgd door een gefluit en geloei der buitenlanders, die in peralta den winnaar meenefl te zien. Mi nuten lang houdt deze herrie aan en de aanhangers der diverse partijen orga- niseeren extra gevechten in de ganigpaden. Wij meenen, dat wij genoeg geciteerd hebben. Het is een mooie vertooning ge weest. Het ongeluk in Egmontf. Naar aanleiding van 't droevige ongeluk, dat te Egmond aan Zee heeft plaats gehad bij het baden van de kinderen van het Koloniehuis „Zeehuis" waarbij, helaas, twee jongens ver dronken, heeft een correspondent van het „Hbld." een onderhoud gehad met de direc trice van „Zeehuis". Deze deelde hem mede, dat zij en de geleidster Mieke Zaterdag met zeven jongens en ze3 meisjes een bad namen op de plaats waar altijd gebaad werd onder toezicht van den badman Arie. De directrice, die in de onmiddellijke nabijheid der jongens was, voelde plotseling, dat zij in diep water verzeild was geraakt, daar zij geen grond meer onder de voeten voelde. Zij riep de jongens, die zich vóór haar bevonden, toe naar het strand terug te keeren, waaraan door allen kon worden voldaan op drie na, op wier angstige gezichtjes zij kon bespeuren, dat ook zij zich in diep water bevonden en niet in staat waren terug te keeren. Inmiddels hoorde zij her haaldelijk getoeter en begreep, dat er ^gevaat dreigde. Zij riep de geleidster Mieke toe te trachten de drie jongens naar het strand terug te brengen, waaraan Mieke, die goed zwemmen kon, direct voldeed. Zij zwom dan ook naar de jongens toe, doch ook zij; werd plotseling door verraderlijke stroomingen gegre pen en dreef met twee jongens, verder zee in. De dorde jongen werd gelukkig door eon golfslag weer naar het strand teruggeslagen. Mielco begreep, dat er voor haar en de twee jongens levensgevaar dreigde en trachtte de beide knapen al zwemmende naar het strand terug te duwen, hetgeen haar echter niet gelukte. Toen ging zij, daar haar krachten bezweken, op den rug liggen. Hetgeen zich op dat moment afspeelde, werd gezion door zekeren Plas, die op hot strand op een/fiets reed. Hij' sprong af, begaf zich oogenblikkelijk te water en had hot geluk Mieke liehoudon op het strand te brengen. Inmiddels was ook de badman Arie met reddingboei en lijn gewapend in zee gesneld om redding te bieden, doch daar hij' niet zwemmen kon vermocht hij niet veel uit te richten. Spoedig werd nu door een paar mannon een reddingbootje in zee gebracht en stelden deze mannen pogingen in het werk om de twee jongens te redden. Het gelukte een hunner aan boord to krijgen, doch de tweede schoot onder de boot en verdweon in de golven. Later spoelde zijn lijkje op het strand aan .Do geredde jongen leefde nog bij aankomst op hot strand, doch' alhoewel verschillende doctoren langen tijd pogingen deden om do levensgeesten weer op te wekken, mocht dit helaas niet gelukken. De verslagenheid jn het dorp was groot en ook onder de badgasten verwekte dit droe vig gebeuren groote consternatie. In „Zeehuis" waren allen diep onder den indruk van dit ontzettend ongeluk. De ouders van de twee jongens te Dellt en Winterswijk woonachtig, werden door de directie spoedig van het voor gevallene op de hoogte gebracht. Zondag kwa men zij naar Egmond en heden worden de lijkjes naar him woonplaatsen vervoerd om te worden ter aarde besteld. Het vliegongeval te Heerlen. Een officier van Soesterberg heeft 't terrein gekeurd en in orde bevonden. Ook de pa pieren die nagezien waren, werden in orde bevonden en het vliegen kon dus beginnen. Deskundigen hebben aanstonds opgemerkt, dat de motor niet nauwkeurig werkte. Na den tweeden start was te zien, dat de motor te gering toerental had, daardoor te weinig snelheid en dus neerkomen moest De motor was niet stuk en heeft J»t het laatste moment zij het met een gering toerental geloopen. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in de te geringe snelheid van het vliegtuig. Omtrent den toestand der gewonden wordt gemeld Mevrouw van den Berg, uit Maastricht, heeft het bewustzijn herkregen; haar toestand is iets beter. De toestand van den heer Ous ters is redelijk, die van den heer Hertzdahl is goed. Hij; heeft een gekneusden rugge- wervel. De „Tel." had een kort onderhond met den heer Plesman, directeur der K. L. M., dien het blad, als luchtvaartexpert, naar zijn meening over de oorzaak van het ongeval vroeg. De heer Plesman vertelde, dat hij! van de accomodatie van het vliegterrein en van de personen, die de leiding bij jfe demonstratie hadden, niets afwist Alleen vermoedde hij, dat het vliegfeest wellicht eenigermate moet worden vergeleken met een van die vertoo ningen, die acht A negen jaar geleden, juist na den oorlog, in ons land plaats vonden, vertooningen, die nooit der luchtvaart ten goede kwamen. Wel was het den heer Ples man bekend, dat de vliegterreinen in Lim burg veel te klein zijn, reden waarom ook de K.L.M. nooit heeft willen meewerken aan de vliegfeesten in Limburg. Ongelukken. Te Veendam ia de 24-jarige reiziger V. op zijn thuisreis naar Wildervank mat rijn motor op cuverklaar- bire wijze over den kop geslagen. De be rijder heeft een ernstige schedelbreuk gekre gen. Men vreest voor zijn leven. Zondag middag ie de 71-jarige weduwe Van M., wo nende te Kelle (Duitschland) en tijdelijk ver blijf houdend te Zoeterwoude, aangereden door een motorrijder. Zij kwam met drie andere dames uit de kerk en stak den weg over, zonder er acht op te slaan, of deze veilig was. Zij werd ernstig gewond en is naar het academisch zeikenhuis te Leiden over gebracht, waar een been moest worden af gezet. Een 49-jarige juffrouw is in haar woning te Rotterdam van de trap gevallen. Zij bleek een schedelbreuk te hebben beko men. Zij werd naar het ziekenhuis over gebracht, doch bleek bij aankomst overleden. Zondag heeft de zee bij Seheveningen we derom een slachtoffer geëischt. De 17-jarige v. d. S. was gaan baden en had zich daarbij' nog al ver in zee gewaagd. Hij wilde toen terug zwemmen, maar dit ge lukte hem niet meer, door den sterken stroom werd hij meegesleurd. Te Utrecht heeft een meisje van een jaar of vior, dat alleen thuis was gelaten, lucifers in handen gekregen en aangestoken, tengevolge waarvan haar kleer tjes vlam vatten. Het kindje is met brandende kleeren op straat geloopen en door een voor bijganger naar de Rijkskliniek gebracht, waar het inmiddels is overleden. Twee auto-ongelukken te Oegstgeest. Dertien gewonden. Za^ terdagnacht omstreeks halféén is te Oegstgeest een personen-auto uit _Maarssen, in volle vaart tegen een vrachtauto uit Voorburg, opgere den. In eerstgenoemde auto zaten de echt- genoote en een zoon van zekeren van L, in de vrachtauto de echtgenoote en een zoon en dochter van zekeren J. Allen liepen ver wondingen op. Beide auto's zijn in de sloot terecht gekomen en ernstig beschadigd. Eenige uren later is een personenauto uit Sassenheim, tegen een lantaarnpaal opgereden, waardoor deze afknapte. De bestuurder B. en vijf andere jongelui ,die in de auto zaten, werden min of meer ernstig gewond. De auto werd zwaar gehavend. Een kat in den zak. Adelaide heeft zich Vrijdag vroolijk gemaakt over de vol gende grap: De poes van een oude dame was door een of andere onbekende oorzaak gestorven. Die dame wilde zelf de poes niet begraven en deed het lijk van het beest in een koffertje om het elders heen te brengen. Toen zij' met haar koffertje door een park wandelde kwam haar een jongmonsch op zij en bood haar aan, het koffertje voor haar te dragen. Zij nam na eenige aarzeling het aanbod aan. Op een gegeven oogenblik echter zette de man het met het koffertje op éen loopen in weerwil van de pogingen der vrouw, om hem aan het verstand te brengen, dat hot koffertje Blechts een kattenkadaver bevatte. Aanvaring op zee. Het stoomschip „Otranto" van de Oriöntlijn botste in den mist, op 60 mijl afstand van Grimsby, tegen het Japansche stoomschip „Kitano Maru". De „Otranto" was den vorigen avond met 550 passagiers; o.w. talrijke Amerikanen en andere vreemdelingen van Iramingham voor een veertien daagschen tocht naar de Noor- sche fjorden vertrokken. Beide schepen zijn beschadigd, doch konden met eigen kracht naar de haven stoomen. De „Otranto" is te Grimsbay gearriveerd, do „Kitano Maru" is op weg naar Huil. Een der passagiers deelde mede, dat de passagiers juist aan het diner zaten, toen de botBing plaats had. Het was een vreeselijke schok. Glas en porselein werd over tafel geslingerd. Door de patrijspoort zagen wij een ander schip naast het onze liggen en onmiddellijk werd een tweede schok- gevoeld. Vele passagiers snelden naar het dek en deden zwemgordels aan. Niemand onzer wist hoe groot de aangerichte schade was, doch de passagiers, ook de vrouwen bleven over het algemeen merkwaardig kalm. Wij bleven een half uur naast het Japansch schip liggen en toen de schade was opgeno men, stoomden wij langzaam naar Grimsby. E-en statio'nskaa geplunderd. Volgens de B. Z. am M. hebben roovers in het station Wega nabij Kassei de kas geplunderd. De dienstdoende beambte werd met revolvers in bedwang gehouden en daar na aan handen en voeten gebonden. De roo vers zijn, zonder herkend te zijn, met hun buit gevlucht. Motorboot omgeslagen. Zondag nacht om ongeveer 3 qur is in de buurt van Kiel op de Schwentine een motorboot omgeslagen wegens overbelasting. De boot mocht maar 8 menschen aan boord hebben, maar ze vervoerde er 21, die evenals de stuurman bovendien nog dronken waren. Door hulp van in de buurt liggende oorlogsschepen en van de havenpolitie gelukte het de dren kelingen, op twee na, te redden. Do lijken van de twee omgekomenen zijn geborgen. De stuurman is gearresteerd. Dierenplagerü. In de Haagsche bladen komt een mededeeling voor van den directeur van den „Dierentuin", die een be schamend licht werpt op de geestelijke ge steldheid van ons volk. De directeur moet de hulp van het pu bliek inroepen tegen het publiek, dat de dieren plaagt, steenen naar de beren gooit en oorzaak is, dat deze en de apen gewond worden door sigarettenblikjes, spiegeltjes enz. En het zijn volwassen menschen ook, die dergelijke dingen doen. Soms volgt de straf op de zonde. Een huzaar, die de „geestigheid" had den oli fant een brandend sigarettenpuntje toe te reiken, zag zich met de slurf de kepi van het hoofd geslagen. Drama, van nenjjezin. Het uit zes leden bestaande mijnwerk-^gezin Schirok uit Osterfeld is in korten tijd door een aan eenschakeling van tragische omstandigheden volkomen uitgestorven. Vader en zoon vonden eenigen tijd geleden in een mijn door vallend gesteente beiden den dood .De tweede 18-jarige zoon kwam kort daarop bij een Injaebangeluk om hot leren. Sedge weken geseuts was de frngata toon van het gezin spoorloot verdwenen. Na langdurige nasporingen werd zijn lijk uit de Roer opgehaald. Blijkbaar is hij na het ver laten der mijn door de duisternis in de Roer geraakt. Van het gezin bleven slechts nog moeder en dochter over. De dochter stond op het punt zichmet een mijnwerker te verloven. De vreeselijke slagen hebben moeder en doch ter zoo getroffen, dat zij beiden in den Rijn sprongen en verdronken. Eenigerlei ophelde ring hebben zij niet achtergelaten. Vliegtuig in de modder. Het vliegtuig van 't „Hamburger Fremdenblatt" on dernam gistermorgen op een wad ten Zuiden van Keitum een noodlanding. Tengevolge van den dichten nevel had de bestuurder een modderbank voor een weide aangezien. De machine bewoog zich een klein gtuk op den zachten bodem voort en sloeg dan om, wijl de schroef zich in den bodem had vastgewoeld. De beide inzittenden zijn ongewond. Do zending bladen, welke in het vliegtuig zat, werd geborgen. Pogingen worden ondernomen om de machine aan land te brengen. Nog starods kleinzielig poli- tiegedoe. Wij lezen in „de Zoom" Wij hebben melding gemaakt van het feit, dat door den inspecteur van het verkeerswezen de autobus van de firma Liefbroer op den weg van Bergen op Zoom naar Hoogerheide was aangehouden, waarbij de reizigers, die in deze bus gezeten waren, verplicht werden in een bus van de Stoomtram-Mij plaats te nemen. Hetzelfde spelletje van Vrijdag heeft zich Zaterdagmorgen, nadat de bus van de firma Liefbroer om 10.50 vanuit Bergen op Zoom was vertrokken, nabij' den Ouden Tol, herhaald. Wederom deed de inspecteur de bus stoppen en verbood den chauffeur verder te rijden. De tram, die schijnbaar met het geval wederom in kennis moet zijn gesteld, had achter de autobus va.n de firma Lief- broer een bus gezonden, die bij! den Ouden Tol eveneens stopte. Toen de inspecteur de reizigers wilde dwingen plaats te nemen in de bus van da tram, weigerden allen unaniem een stap in deze bus te doen. De heer Liefbroer Jr. kwam eenige oogenblikken later met een autobus vanuit Bergen op Zoom, waarin één passagier gezeten was, die de reizigers uitnoodigile plaats te nemen in de door hem afgehuurde bus. Allen gaven hier aan gehoor, doch toen dhr Liefbroer weg wilde rijden wilde da inspecteur ook deze bus niet laten passeoren. Hoe dhr Liefbroer ook aandrong op een vertrek, er was geen sprake van dat de bus verder mocht. Daarop is dhr Licfbroor Jr naar Bergen op Zoom gereden, om aldaar Mr Scholten van het advocatenkantoor Hartog en Dirven mede te nemen naar da plaats, alwaar da aanhouding was geschied. Hot mocht ten slotte dhr Liefbroor gelukken toestomining te verkrijgen om de bus mot zijn passagiers naar Putto te brengen. Intusschen was er een vertraging ontstaan van .een half uur. Unfaire practijken spoelden zich des middags af. Toen de bus van do Lux to Putte aan kwam en het reizend publiek zooals altijd naar de bussen van do fa. Liefbroer ging, werd het lastig gevallen door het personeel en den controleur van de Tramweg Mij. Zoo wel door de controleur als door de conduc teurs werd het publiek gewaarschuwd niet plaats te nemen inde autobussen van de firma Liefbroer daar het anders onderweg door de politie er uit zou wordeu verwijderd. (Wij merken op, dat voor den dienst-Lief- broer de eindbeslissing nog niet gevallen is, aangezien de zaak nog in hoogor beroep is. Daarom is de houding der politie al buitengewoon kleinzielig en laakbaar. Red.) Smokkelaars. Nabij Oerle (N.-Br.) geraakten rijksambtenaren Zaterdagnacht in ge vecht met tien dranksmokkelaars. Een der ambtenaren loste eenige revolverschoten. Met behulp van toegeschoten politiebeambten werd een der smokkelaars aangehouden en een partij alcoholische dranken in beslag geno men. De andere smokkelaars ontkwamen. De automatische benzine pompen. Te Boulogne sur Seine, een der voorsteden van Parijs, is bij het automatisch aflerereu van benzine in het reservoir van een auto, de licht brandbare vloeistof in brand geraakt Gelijktijdig raakte ook de benzine in 'de klokken van de automaat in brand en weldra volgde de ontploffing. Daardoor kon ook de benzine in den put onder de automaat vlam vatten met het gevolg dat nog een ontploffing volgde. Deze laatste was zoo hevig, dat niet alleen de aanwezige auto als het ware werd verzwolgen, doch ook de nabijzijnde garage instortte. De eige naar daarvan werd onder de puinen bedolven en gedood. Zijn helper werd' zwaar gewond. De brandweer had eenige uren werk om het vuur meester te worden, dat in de hoe veelheden opgeslagen benzine telkens nieuw voedsel vond. Die autoriteiten hebben pen ernstig onder zoek ingesteld naar het brandgevaar der ben- zine-automaten, die thans vaak vier tot zes in getal naast elkaar langs de wegen prijken. Incidenten met de loodgie ters te Rotterdam. Reeds eenige maan den duurt nu de loodgietersstaking te Rot terdam en het einde is nog steeds niet in 't zicht. De werkwillige arbeiders worden per auto naar het werk en na afloop naar huis gebracht Eerst trachtten de stakers de chauf feurs over te halen niet langer werkwilligen te vervoeren. Toen dat niet b'kte, besloot men over te gaan tcf „daadwerkelijke actie". Een vorige week, op b:i ooguanlik, dat een loodgieterspatroon met een zijner werkwil lige arbeiders naar held reed, versperde een aantal utakers met fietsen den weg. ^„Haltl" riep men den chauffeur toe. Doch déze jjaf „vol gas" en reed pal op de groep in. In allerijl sprongen de stakers rij, doch hun rijwielen konden zij niet meer redden. Niet minder dan zes fietsen werden „gekraakt". Het incident zou hiormoa afgeloopen zijn, ware het niet, dat -sen der arbeiders zich to* tó fous had gewend met verzoek een actie -tot schade vergoeding in te stellen tegen den onder nemer der garage, aan welk verzoek het Bureau voldeed. Men eischte f50 wegens het opzettelijk vernielen van een rijwiel. Door het instellen van deze actie is nu komen vast te staan, dat de man opzettelijk getracht heeft de auto den weg te versper ren. Er is daarop proces-verbaal tegen hem opgemaakt op grond van de nieuwe motor en rijwielwet, wegens „het veroorzaken van gevaar door opzettelijk ni.et uit te wijkeu toen de autobestuurder hem daartoo het teeken gaf". (TeL) Een ontaardo moeder. Het par ket van Gent was dezer dageu to weten gekomen, dat ©en gescheiden vrouw haar dochtertje van acht jaar afschuwelijk mis handelde. Een onderzoek werd ingesteld en men vond het kind in een erbarmelijken toe stand. Uitgehongerd vertelde het meisje, wat zij van haar moeder te verduren had gehad. Deze bond haar met koorden aan de trap leuning vast en sloeg haar dan tot bloedens toe. Onlangs had de yrouw een heet strijk ijzer genomen en hot op don arm van het kind gehouden, zoodat dit lichaamsdeel af schuwelijk verbrandde. Het gekoelo lichaam vertoonde litteekens. Do ontaarde moeder ia voortvluchtig. - Juweelendiof to Antwerpen gepakt. Te Ostendo, waar hot badseizoen in vollen gang is, werden de laatste dagen verscheidene juweelen-diefstallen gepleegd. Zo a werden in een groot hotel aldaar oen Ame- rikaanscho en een Antwerpscha xdatrjw voor een half milüoen bestolen. In een andhif' hotel werd voor 700.000 frank ontvreemd 'en in een derde geval ging de dief er met 1.300.000 frank aan edelgesteente van door ten nadeele van een Engelsche. Gisteren is de politie er in geslaagd te Antwerpen een Pool aan te houden, die in het bezit gevonden werd van juweelen ter waarde van 300.000 frank. Hii bekende de sieraden te hebben gestolen in een hotel te Ostende. (Volk) De loonen der Landarbeiders op Schouwe ii-Duiveland1. Sedert een paar maanden verschijnt I>jj den uitgever J. E. van den Broek te Zie- rilczee, 'n anti-rev. maandblad voor Schou wen en Duiveland. In 1/et laatste (nummer trof ons een artikel over „de lage loonen in den land bouw"; Wo lezen: „Op Schouwen-Duiveland zijn do loonen te Burgh en Haamstede het beste. Ze zijn des zomers f2.25—f2.50 per dag, 's winters f2, elders op het eilajoxl zy'n ae f 2-25 en f '1.75 por dag. Do werktijd is des zomors 11 uur en dos winters 89 uur per dag. In het wes ten van Schouwen komt vrouwen- en kinderarbeid weinig voor; zij verdienen f 1 tot f 1.25 peT dag. Bij het bessen-plufc- ken stjjgt dit tot f 1.75; elders waar meer vrouwen- en kinderarbeid wordt verricht', verdienen deze hoogstens f 1.50 per dag," De schrgver wijst er verder op, dat ook do regeering de onhoudbaarheid van de- zen toestand heeft ingezien en een ■com missie heeft benoemd, om een onderzoek in te stellen naar het levenspeil der land arbeiders en zoo noodig maatregelen tot verbetering voor te stellen. Zeer terecht voegt de Rott. hieraan toe: Het is dringend noodzakelijk dat de Christelijke Landarbeiders zich aansluiten bjj den Christelijken landarbeidersbond. Alleen door organisatie kan bier blij vend iets bereikt worden. In het eigen belang der betrokkenen rcv- den we "hen dan ook ten sterkste aan: sluit u aan bij den Algemeenen Nederland- schen Christelijken Landarbeid ersbönld. Het is ons bekend, dat in het nlajaar pogingen zullen worden! aangewend om opl dit eiland te komen tot het oprichten van afdeelingen vain; meergenoemden bond. Wij wekken de Christelijke landarbei ders op deze pogingen te steunen! door zich bij dien bond aan te sluiten- Dlaar alleen is hun plaats. Wisselkoersen, Amsterdam, 14 Aug. 2.30 uur. Berlijn 59.40—59.40. Brussel 34.6934,72. Parijs 9.739.76. Londen 12.10%12.11, New-York 2.491/8—2.4-9%. i MIDDELBURG. Het programma van de vijftiende bespeling van den beiaard in den Abdijtoren alhier op Woensdag 15 Augustus 1928, des avonds van 9 tot 10 uur, door den heer Th. C. Ferwerda, luidt: 1. Gezang 1; 2. Russisches Kirchen- lied, Bortniansky; 3. Chor aus Iphigenia auf Tauris, v. Glucfc; 4. Arie aus der Zauberflöte, Mozart; 5. Allegretto aus der Zauberflöte, Mozart; 6. Andante aus Ti tus, Mozart; 7. Gavotte aus der 14en Suite, "Handel; 8. Chaconne, Handel; 9. Adagio und Meuuett, Haydn; 10. Gavotte aus der 15en Suite, Bach; 11. a. Allegro, b. Allegretto, o. Allegro, d, Allegro Com- modo, Czerny. GOES. Morgenavond zal alhier door de zangvereeniging „Oefening baart kunst" een uitvoering gegeven worden op de Groote Markt, onder .leiding van den heer S. J. Tamminga. ROTTERDAM. Hedenochtend om 10.14 is Sjef van Dongen ie Rotterdam! aan gekomen, koosde men -mm 'heeft hftbnüp betoond bij de ieddifipssjrediiie tót öp)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3