No. 267 Maandag 13 Augustas 1928 42e Jaargang LESTELLE. DDELBURG A Buitenland. VAN H00GER ORDE. Ml IE! IÏÏ1 L; II"' Binnenland. Belangrijkste Nieuws. ATIE van een tl IV stalen. toegexonden. fingen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentifln: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. o 7 -J ■H. j O) omdat ik een ezel ben. Vorig en Zondag hield de afdeeling Den Bosch der S. Di. A. B. een demon stratie. In dien optocht liepi ook een ezel mee, die een 'bord droeg, waarop te lezen stond: „lk ben niet modern! georganiseerd, omdat ik een ezel ben". „Het Volk" noemt dit een propaganda middel, dat aan duidelijkheid niets te iwenschen over laat. Wij zijn van gelijke «meaning al zullen we het wel an ders bedoelen dan de redactie van .het roode hoofdorgaan en daarom willen we het ook ter kennis van onze lezers brengen. Volgens de sociaal-democraten dus moet ieder werknemer, die niet modern geor ganiseerd is, tot de pzels gerekend won den. Ze plaatsen dus hier niet de tegen stelling: niet of we 1 georganiseerd,maar niet of wel modern georganiseerd. Dèar gaat het om. EJn daarop vooral valla onze aandacht. Ook uit dit prop aganda-middel, nog wel gebruikt in een overwegend Roomsch- Katholieke omgeving, blijkt dus weden om hoe de joode heeren denkenover de Profcestantsch-Ghristelijke en R.-K, Vak beweging. Onze Christelijke arbeiders zullen ech ter goed doen, niet hoos te worden op de S. D(- A- P-'ers, die hen tot de ezels rekenen. Het zou veeleer een kwaad t.ee- ken zijn, als ze bij de roode pers zoo bjjzonder goed stonden aangeschreven. Die haat der sociaal-democraten tegen de Christelijke arbeiders is immers zoo begrijpelijk. Als men de roode sprekers hoort en ■'dito bladen leest, wordt ei wel flink afgegeven öp de kapitalisten en op de „rotte" maatschapjpij, waarin hel kapitaal regeert, maar wij vragen ons wel eens af, waarover zouden de sociaal-democraten moeten spreken en schrijven als dat alles er eens niet was? Zij zijn pas op' dreef, als ze zich in het negatieve kunnen bewegen, omdat ze in het positieve zoo bedroevend arm zfinf Maar zie, daar is nu die Chr. Vak beweging, die geen strijd omde macht voert, maar voor het recht opkomt, die niet den klassenstrijd predikt, maar èn tot werkgevers èn tot werknemers komt met den Goddelijken eisch der gerechtig heid, die óók opkomt voor de belangen der arbeiders, maar in de keuze harer middelen zich laat ledden door Gods Woord. Is het dan wonder, dat de haat van de sociaal-democratie zich in het bijzon der richt tegen die 'Christelijke vakor ganisaties, die voor haar macht zoo'n groolen sta'-in-den-wog zijn? Br is dan ook en ze zal er blijven1 een groots principiëele tegenstelling tusschen de moderne en Christelijke vak beweging. Men voelt ze ook in het roode kamp. Vandaar de ezel met het bord in deni optocht te Den Bosch. De prins van Wales bij zijn ouden kostbaas. De prins van Wales heeft bij het bezoeifc van het Brilsch legioen aan de slagvel den in Bel-gië, ook een bezoek giebracht FEUILLETON Naar het Eng el ach. 43) p._Q In mijn schrik riep ik' luide John's naam maar er kwam geen antwoord. Ik ging blindelings ivoort, terwijl ik in mijn wanhoop luid riep. Ten slotte strui kelde ik, en viel. Er kwam iemand miet groote sprongen op mij' af ep nam mij op. „O David David". „Phineas, zijt gij het. Ben je naar bui ten gegaan in dezen donkeren maciht waarom deed je dat?'' Zijn zachtheid over mij, zelfs toen, maakte me week. Ik vergat, dat ik oen man was, ik viel hem om den hal-s en weende. Ik had er later echter geen spijt Van, want ik denk, dat mijn zwakheid hem kracht gaf. Ik denk, dat het goed Voor hem was, te midden van de vlaag van hartstocht, welke 'hem pijnigde, te gevoelen, dat hij een vriend en broeder had, die hem lief had met een liefde, g'e- 31* die van Jonathan, „vrouwenliefde te boven gaande." »Ik heb zeer verkeerd gedaan", zef hjj gebroken stem. „Maar. ik was mjj aan het dorp Wizernes,'waar hij tijdens den oorlog ingekwartierd geweest is. Hij stopte met zijn auto voor de boerderij die hem als kwartier gediend had. Toen de prins het erf op kwam, stond do boer in zijn hemdsmouwen aan de deur. De boerin kwam juist naar buiten, maar bleef verbaasd stilstaan. „Kent u mij met meer?" vroeg d'e prins, waarop de boerin uitriep„Ah, c'est mon sieur". De goede vrouw werd zoo ontroerd, dat zij in tranen uitbarstte. Er had een aller hartelijkste begroeting plaats en de boer in stond er op, dat de prins een kopje koffie bleef drinken. Op zijn oude plaats aan do tafel dronk de prins zijn koffie, en bleef anderhalf uur zitten praten, inf ormeerende naar de kin- deren -en herinneringen ophalende uit den j ouden tijd. Het Keilogg-pact. In toonaangevende volkenbondskringen te Genèvè, verwacht men, dat de plenaire zitting van den volkenbond door de on derteekenaars van hot Kellogg-pact in de gelegenheid zal worden gesteld, om haar standpunt ten opzichte van het Kellogg- pact te bepalen. President Coolidge heeft met nadruk verklaard, dat hij met van plan was toe te laten, dat de Amerikaansche vloot in ver band met de onderteekanimg van het Kel logg-pact verzwakt zou worden. Volgens zijn oordeel waren het Ameri- kaansche leger en de Amerikaansche vloot uitsluitend bestemd voor defensieve doel einden. Volgens de „Petit Parisianhebbeen tot nu toe slechts Japan en België op de uit- moodiging, om het KeUog-paot te onder teekenen, geantwoord. Eindeloos défilé voor Radïts/. Volgens berichten uit Agram komen nog onafgebroken uit heel Kroatië bewijzen binnen van deelneming me't het overlijden van Raditsj. Uit alle deielen van hot land kwamen tot Zaterdag menschen aan, om dein doode de laatste hulde te bewijzen. De toeloop was zoo groot, dat het ga- heele verkeer soms in de war dreigde te loopen. Een eindelooze stoet trok door de- zaal, waar het Jijk opgebaard lag. Aan beide zijden van de katafalk was een ©erewacht van Kroatische sokols met getrokken sa bels opgesteld. Ontelbare bloemstukken hadden de zaal als het ware in een tuin herschapen. Tal van personen drukten een kus op de lijkkist, anderen binken in tranen uit en wilden niet weggaan. Gistermorgen om 10 uur had de begra fenis plaats. Voorloopig is Stephan Raditsj bijgezet in het graf naast Paul Raditsj, en dr Basa- ritsjek, zoodat alle slachtoffers vian den Skoeptsjina-moord in één graf vereenigiö zijn. Groote droogte in Italië. Naar uit Milaan gemeld wordt, Veroor zaakt de voortdurende droogte groote on rust onder de boeren Van Trante. Er heb ben- herhaaldelijk bijzondere ceremoniën plaats, om regen van den hemel af te smeeken. Nadat er van Donderdag op Vrijdag den heelen nacht gebeden was, bleef bet geloof der eenvoudige boeren niet onbeloond, want den volgenden avond viel er regen, meldt de Msb. zelf niet. Ik ben nu beter kom, Iaat ons' naar huis gaan." Hij sloeg zjjn arm om mij heen' en bracht mij veilig thuis. Hij ging zelfs bij het Vuut zitten om met mij te spreken. Welke strijd daa:r ook geweest was, ik zag, dat deze nu gestreden was; hij zag er weer uit als zichzelf alleen, zeer, zeer bleek, ,en s-prak met z'n gewone stem. „Zij gaat imoigen tóen, is1 dat zeker, Phineas?" „Ik geloof van wel. Zult ge' haar nog zien?" „Als zij' het Verlangt." „Zult gij haaT iets zeggen?'' „Niets. AI he-b ik ook voor ee'n oolgen- blik de waarheid niet kennend of eï niet aan denkend, gemeend, dat ik alle hinderpalen zou kunnen opruimen ik zie nu duidelijk in, dat zelfs van zoo iets te droomen mij ©en dwaas maakt mis schien nog erger een lafaard. Ik wil geen van beiden wezen ik wü een man zijn!" Ik antwoordde niet; ho© zou men op zulke woorden kunnen antwoorden? kalm gesproken, hoewel elke lettergreep een deel van zijn hart als moet hebben uitgerukt. „Zei ze nog wat tegen je? Vroeg zij1 niet, waarom ik zoo haastig' weg ging, dezen morgen?" Grondwetsda® in Duitschland. De stad Berlijn had Zaterdag een fees telijk aanzien. Alle openbare gebouwen en vele particuliere hadden ter viering van den ilen Augustus vlaggen uitgestoken. Ook de trams, autobussen en stations van den ondeigrondschen spoorweg waren versierd. De rijksbanier hield een groote betoo ging, terwijl een feeatvoorstelling inKrofl's opera te Berlijn werd gegeven. Het Plein der Republiek en de Brandenburger Thor waren- geïllumineerd. 'De „Krassin" te Sfavangier. De Russische ijsb-reker „Krassin" is Zaterdag*te Stavanger aangekomen. Het weer was prachtig. De stad en de haven waren rijk bevlagd. Een talrijke menigte was van de aankomst getuige. Onmiddellijk na aankomst van den ijs- breker begaven de voorzitter van den gemeenteraad en de burgemeester van Stavanger zich aan boord van bet schip, Commissaris Cras, die zich aan boord van de „Krassin" bevindt, sprak de hoop uit, dat de „Krassin" binnen 14 dagen te Spitsbergen zal arriveeren om zijn naspo- rin-gen voort te zetten. In "een interview heeft prof. Samoilo- witch verklaard, dal de Italianen alles ge daan hebben om hun expeditie te do-en slagen. Hij' geloofde vast, dat Amundsen' nog leeft. Wij 'zullen, zoo zei-de hij, de naspo- rin-gen voortzetten tot einde September, ot begin October. Wij zullen tusschen het N.O. deel van Spitsbergen en Giles-land en Frans Jo-sephsland zoeken en onze vlieger zal verkenningsvluchten doen. Als de bemanning van de „Latham" en het overig deel der „Italia"-beman'- ning in leven is, zullen wij ze vinden. 'Verdwenen hersteldooumenien. Met betrekking tot den diefstal van 'do cumenten van de Commissie van Herstel •wordt n-o-g vernomen, dat thans ook de bij deze aangelegenheid betrokken tvpirte in staat van beschuldiging is gesteld. De Sailly en -deze dame hebben bekend een vertrouwelijk schrijven van Poincaré aan den Franschen vertegenwoordiger in de Commissie van Herstel, -en een brief van een der ministers- aan Tardieu ontvreem-o te Rebben. Deze brieven zouden zij ter hand gesteld hebben aan d-e-n veehande laar Levi, die, gelijk b-ekend, betrokken is bij. het eerste herstel-schandaal. Een huiszoeking bij1 de typiste bracht o.m. -een chèque ter waarde van 50.000 franc vocflf den dag, welke door De Sailly aan haar was tïïtgeschreven. De Sailly, die onge veer "40 jaar oud is, beschikt over een groot vermogen. Als lid van de Commis sie van Herstel v-ertoefdo hij langen tijd te Berlijn. Hij ontving een jaarsalaris van 170.000 gouden franken. Na zijn aftreden als lid, opende hij oen b-ureau voor do leveranties i-n natura. Hij zou er dus be lang bij hebben gehad, de beschikkin gen van de ministeries te- kennen en de overeenkomsten met zijn cliënten zoo te redigeex-en, dat zij door de Commissie van Herstel moesten worden goedgekeurd. Duitscho inpoldering1. Aan het Oost-Friesche strand is met medewerking van het Rijk een nieuwe dijk om -den Dollard gelegd en is totaal 3 mil- lioen vierk. M. beste kleigrond ingepol derd. Vanaf Januari 192? tot heden heb- „Dat deed ze; ik zei, dat gij zelf haar wellicht de xeden wel zo-udt meedeelen." „Zoo- wil ik. Zij' moet niet langer in onwetendheid blijven aangaande mij en mijn positie. Ik zal haar de giansche waar heid zeggen- behalve één ding. Dat behoeft zij hooit te weten." Ik giste door zijn gebroken stem, wat dat „ééne ding'' was, dat hij vooi niets achtte maar dat, naar mijne mee ning, elke go-ede vrouw alles waard zou hebben .geacht de belangel-ooze gift van -de liefde van- een braaf man; een liefde, in zul-k een- karakter als 't zijne, welke eens opgevat, levenslang duren zou. En zij zou het niet weten! 't Speet mij 't speet miji zelfs voor Ursula March. „Denk je niet, dat ik gelijk heb, Phi neas?" „Misschien ik kan het niet zeggen igiji weet het zelf het best." „Juist", zei hij flink. „Er is geen hoop mogelijk voor mij er blijft miji niet an ders over dan stil te zwijgen." I.k was 'tniet geheel met hem eens. Ik kon niet inzien, dat voor eenig jongman, pas Twintig jaar oud, met de gans-che wereld voor zich, ©enige liefde absoluut hopeloos wezen kon vooral voor een jon geman, als John Halifax. Maar zooals. de zaken Stonden achtte ik het beste hem aan zich zelf over te laten en hem geen raad; te geven ,of mi)n meaning te zeg- ben velen bij dien arbeid wérk gevonden. De eerste vruchten in dien nieuwen Dol- lardpol-der dwingen bewondering af. De Rijnland-ontruiming. Naar de Engelsche bladen melden, tóeft de stap, welken Duitschland bij- de ver schillende mogendheden inzake de ont ruiming van het Rijnland heeft onderno men, weinig resultaat opgeleverd, daar Frankrijk terstond te kennen heeft ge geven, dat aan een ontruiming zonder compensatie-s niet te denken valt. Knoeierijen. De Berlijnsche justitie houdt zich sedert eenige dagen bezig m-et de opzienbarende reusachtige knoeierij hij de' economische' afdeeling van de commandantuur te Ber lijn. Blijkens het nog aan den gang zijnde onderzoek is reeds thans vastgesteld, dat er een hedTag van 450.000 M. ontbreekt. In -de eerste plaats wordt de eerste betaal meester bij het economische bureau, Mar tin, beschuldigd. De verduisteringen zijn al gedurende geruimen tyd gepleegd. Korte berichten. 'Uit Ottawa wordt gemeld!, dat blij kens d-e jongste volkstelling Canada op het oogenblik 9.500.000 inwoners telt. De candïdaat der Republikeinen voor het Presidentschap van Amerika, Herbert Hoover, is gisteren 54 jaar geworden. "Naar uit New-York wordt gemeld» heeft het departement van Oorlog te Was hington 300.000 reservisten onder de wa penen geroepen voor het houden van ma noeuvres. In de buurt van New-York:stad' zijn Zaterdag drie menschen door den blik sem gedood. Het hevige onweer was met ongeduld verbeid, wijl men "ex een zeer noo-dige temperatuursverlaging van ver wachtte. Maar de hitte was na h-et on weer al even' drukkend als ervoor. He voorzitter van den Belgischen Senaat, graaf 't Kint de Roodenbaefce, is overleden. Graaf de Roodenb-eeke, katho liek, senator voor Gent, heeft den leeftijd van vijf en 'zeventig jaar bereikt en is op zjjn landgoed te öolgem by Deurla gestorven. 'Do uitbarsting van den Vesuvius is langzaam beginnen te verminderen. "Naar de „Germani-a" verneemt, heeft het Duitsche kabinet eenstemmig beslo ten een aanvang te maken met den bouw van 'den pantserkruiser. Bij "Etapl-es, aan de Fransche west kust, zijn twee kinderen van een vacan- tie-kol-onie, bij het baden verdronken. Een géestelijfce, die het toezicht bad, ineeft bjj' zijn poging, om de kinderen te redden, tót ïeven verloren. De Olympische spelen gisteren beëindigd. Ondanks de wijdingsrede van dr J. Th. de Visser bij de opening, zijn, -dank zij de Olympische spelen, twee Zondagen op bui tengewone wijze te Amsterdam en omge ving ontheiligd. Gisteren hadden nog enkele wedstrijden plaats, waarna des avonds de officieele gen; ik bewaarde dus een volmaakt stil zwijgen. John verbrak dit, en sprak als- to* zichzelf: „Te denken, dat zij dat deed, die eeTste vriendelijkheid jegens ;een armen jongen, zonder vrienden. Ik heb het nooit vergeten nooit, 't Deed mij meer goeid dan ik zeggen kan. En die schram op haar arm'haar lieve, kléine zachte arm hoe zou ik djezen morgen de igeheele wereld hebben'gegeven, om Hij "brak plotseling af als bij in stinct door ieen .soort van gevoel, dat elk gcTed man heeft dat de heilige hartstocht, de innige teed-erhe-id van zijn liefde, geheel én al blijven moet tus schen hemzelf en de vrouw, die hij ver kozen heeft. Ik begreep, dat ex in zijn hart eeli ver langen was gegroeid, sterker dan vriend schap sterker dan de hechtste band vanbroederlijke liefde en ik weet bijna niet waar-om i-k zuchtte. John keerde zich om „Phineas, je moet niet den-ken omdat dit is gebeurd dat je zelf wel begrijpen zult je moet niet denken, dat ik ooit minder zou gaan gevoelen voor m|jn 'broeder." Hij SpTak ernstig en hartelijk en' wij drukten elkander stilzwijgend de hand. Ik denk, dat wij1 deze keer elkander goe den nacht wenschtem als nooit te voren, gevoelend, dat de beproeving voor onze vriendschap gekomen was en voorbg Binnenland. Een vliegtuig landt te Heerlen temidden der toeschouwers. Vier dooden en ^er- tien gewonden. De Olympische spelen gesloten. Ernstig ongeluk bij motorwedstrijdem lp Rijswijk. Tragisch ongeluk te Santpoort. Twee kinderen te Egmond verdronken. Dreigende staking in de Goudsche aarde werk-industrie. De aardbeving in Tndië. Uitsluiting te Hengelo. Buitenland. De Krassin te Stavan-ger aangekomen. Grondwetsdag in Duitschland. 1 De herstel-knoeierijien in Frankrijk. Geen 'ontruiming van het Rqnland. D-e begrafenis van Raditsj. sluiting plaats had. H. M. de Koningin deelde persoonlijk aan de winnaars in de wedstrijden de prijzen uit. Daarna volgde een sluitingsspeech, vervolgens klonk het bazuingeschal vanaf den M-arathontoren, gevolgd door een salvo der artillerie en langzaam daalde de Olympische vlag van den boogen mast. Graaf de Baillet Latour trad -daarop naar voren om aan den wet houder van Amsterdam, dr Vos (en niet aan -den burgemeester de Vlugt, zooals het „H-bld." „abusief" meldde) het Olympisch vaandel te overhandigen, dat hij even te voren ontvangen had uit de handen van den vertegenwoordiger van de Stad Parijs, waar vier jaren geleden de feesten der VlIIe Olympiade gehouden werden. Dit vaandel zal in het stadhuis van Amster dam bewaard worden tot de volgende Olympiade. Daarna stond de Koningin op om te vertrekken. Hulde aan burgemeester de Vlugt, die ook bij deze internationale sportwedstrij den op Zondag niet aanwezig was. Mr H. v. d. Vegta. Naar we vernemen vertrekt de Minis)- ter van Waterstaat, Mr II. v. d. .Vegta, morgen met verlof naar het buitenland. "Oranje, R1 anje, Bleu. Als het eenige mogelijke practische bezwaar tegen het herstellen van het oranje in onze vlag hebben wij, zoo schrijft het „Handelsblad" steeds aange nomen, 'dat men e-r misschien n!og niet in was geslaagd om een oranje te maken, dat even kleurvast is als het rood. Wel nu, uit de onderstaand© mededeeling, die de heer Otto van Tussenbroek ons schreef uit Frankrijk, waar hij thans vertoeft, zal men zien dat dit bezwaar inderdaad niet bestaat. Dé heer v. T. schrijft: „U zegt dat geen oran'je te maken is even goad houdbaar (onverschietbaar als het rood. Dit is vroeger wel' zoo geweest maar nu de z.g. Indanthrenver- ven zijn uitgevonden, gelukkig miet meer 't geval. Het zal u zeker belang inboezemen te weten, dat ik proeven nam- omtrent kleurechtheid dier verven en dit in het hooggebergte. Stoffen met Indanthren ge«- verfd ble-ken practisch onverschietbaar en het oranje1 hield het volkomen t-eg-en het rood uitl" gegaan was, veilig: dat met welke banden ieder onzer ook ooit gebonden zoude wor den, onze beide harten aan elkander zou den verknocht blijven tot den dood! De volgende morgen verscheen zooals ik zoo menige morgen te- Enderley heb zien verschijnen misti-g en grijs. John riep mij bm een wandeling te gaan ma ken; zijn stem klonk buiten mijn deur zoo vToolijk, dat ik verheugd opstond en meeging. John zag er tevreden uit of tenminste geheel gekalmeerd. We kwamen dicht voorbij het kerkhof e-n zagen beiden on willekeurig naar een hoop versche aarde van 'feen nieuw gedolven graf. Er stond iemand bij. Ook als ik hair niet herkend had, zou toch John's manier van doen mij verteld hebben, wie het was. Hij weid doodelijk bleek zijn rustigheid was ver dwenen elke spier trilde in z'n gezicht. „Zullen we weggaan?" fluisterde ik „feen lange wandeling maken? zij' zal Ro se Cottage spoedig 'hebben verlaten." „Wanneer?'" „Voor Sen middag, hoorde ik. Kom, David!" Hij liet mij den arm in de zjjne steken, en zich een paar passen mee troonen, maar keerde zich toen om. „Ik kan niet, Phineas ik kan niet! Ik moet haar nog eens zien Voor een oogenblik een klein oogenblik." (Wordt vervolgd.)!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1