Wat er deze week voorviel. HetZeeuwsche hoekje. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Dammen. Met groote belangstelling zijn deze week in onze provincie gevolgd de berichten over het transport van de brug voor Tholen vanaf de werf, waar ze gebouwd werd, naar de plaats van bestemming. Het overbrengen van dit moeilijke vrachtje had een zeer voor spoedig verloop. Reeds is de brug op haar plaats gezet en als er zich geen tegenslagen voordoen, hoopt men haar over lVa 2 maanden voor het verkeer te kunnen open stellen. Het zal een reusachtige verbetering zijn. Niemand zal het zeker betreuren, dat aan de middclèeuwsche toestanden aan het Thoolsche veer een einde zal komen. Nog van een andere voorgenomen verbete ring in 't belang van 't verkeer hoorden we deze week. Het ligt n.l. in de bedoeling den smallen en door zijn scherpe bochten berech ten weg Middelburg-Westkapelle meer aan de moderne eischen van het verkeer te doen beantwoorden. In Amsterdam en omgeving is het nog steeds - druk, dank zij de Olympische wedstrijden. Ook de Kon. familie ver toefde eenige dagen in het Paleis te Am sterdam, ten einde enkele der wedstrijden bij te wonen en aan maaltijd of bij avondfeest de bekendsto personen uit de sportwereld te ontvangen. Ook vertoeven verschillende vor stelijke personen uit het buitenland in de hoofdstad. Aan II. M. de Koningin -Moeder is dozo weck door een daartoe zich gevormd hebbende commissie een gedenkboek aange boden, in verband met haar pas gevierden zeventigsten verjaardag. Na do drie zoo good geslaagde vliegtochten naar Oost-Indië wil men'thans zulk een tocht ondernemen naar W o s t -1 n d i De beman ning voor het vliegtuig is er al. Als nu de gelden maar vloeien willen, kunnen de plan nen in daden worden omgezet llit het buitenland kwamen weinig opwek kende berichten tot ons. Uit Spanje, Tirol, Zwitserland un Beieren werd van noodweer melding gemaakt, in Mexico kwam ecu aardbeving voor, in Ho nda woedde een orkaan, terwijl de h i 11 o in Amerika veel slachtoffers oischt i. Ontroerend waren ookdo berichten over Be ramp met du Italiaansche duik- b o o t. Zeven en twintig, meest jonge, man nen kwamen om in den onderzeeër, waarin zo opgesloten zaten. Ook werden wa opgeschrikt door het be richt over een ornstige aardbeving, die zich in ons Oost-Indië %(op het eiland Pa- loeweh) heeft voorgedaan. Er moeten duizend dooden en 600 gewonden zijn. Het zijn altemaal berichten, die ons mot nadruk wijzen op de kortstondigheid en ver gankelijkheid des levens. Dat wij allen die prediking verstaan! Ten slotte nog iets over don toestand in Zuid-Slavië. Zooals bekend, is Ra- difsj deze week overleden. Aanvankelijk scheon Raditgj de gevolgen van de verwondingen, die hij bij den aanslag in de Skoepsjtina bad opgedaan, vrij spoedig te boven to zullen komen. Het was dan ook zelfs mogelijk hem van Belgrado naar Agram to vervoeren, maar hier in do Kroatische hoofdstad kwam er een verergering in den toestand. Welke de gevolgen zullen zijn van dit sterven is nog niet te zeggen, maar te vraozen is het wel, dat do zoo zeer gospannen betrekkingen tus- schen Belgrado en Agram door den dood van den in Kroatië door zoo velen hoogvereer- den leider nog zullen worden verscherpt. UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN. Door A. M. Wessels. XXX. De legende tfer twee handen. DL Buiten het 's Gravensteen hoort hij het gejuich der Spanjaarden over den mis lukten aanslag. Het werd hem droef te moede. In droeve eentonigheid sleepten zich de uren voorbij1. Hij zat onbewegelijk tegen den muur van zijn zwarte donkere cel geleand. Door het getralied vensterraam hoor de hij de wachten op en neer gaan met doffe, eentonige schreden. Als hun helle baard den grond raakte, gaf dat een scherp en krassend geluid. Plotseling schrikt hg op, ontsteld, ver wonderd. Wat was .dat? Het was hem, of hij Vacantie allerwegen. Maar niet in de Gemeenteraden. De Schoolarts. Natuurlijk denk ik in dezen tijd aan de vacanties. We leven nu in het hartje van het reisseizoen. De treinen zijn vol met vacantiegangers en soms zijn voor treinen noodrg, om zo alle te kunMem vervoeren. Zie eens naar de bagagenetten) in de coupé's. Ze zijn geheel gevuld met koffers in allerlei kwaliteit en grootte en soms worden de tusschen- en zijpaden nog beschouwd als bagages-bergplaats. Zij, die een auto hebben, maken liever geen gebruik van den trein, maar begeven zich, met hun hebben en houden met hun wagen naar hun vacautie-oord. Het weer werkt dezen zomer in bijzonj- dera mate mee, oon de menschen te bei wegen er eens voor korteren of langeren) tijd uit te gaan. In onze badplaatsen, ook in onze Zeeuwsche, is het dan ook idruk en levendig en ik heb zoo het idee, dat er in bet seizoen 1928 goede zaken gemaakt worden. Of er nu ook dankbaarheid in plaats van (zooals het vorig jaar) geklaag en ge mopper zal gevonden worden? Ik betwijfel het. iets gehoord had, een zacht ruischen of schuifelen. Heindxic luisterde gespannen toe. Nu kwam het nader. Waakte of droom de hg? Ging niet de deur daar op een kier open? Inderdaad, hg vergist zich niet, want in den ingang verscheen een ver- monde gestalte. Zwijgend hief de gestalte de hand op en wees op de opening, waardoor hg ver schenen was. Toen Heindric even bleef aarzelen, gxeep do hand hem vast en trok hem mede. De jongeman voelde zich langs de trappen van het 's Gravensteen gaan, door een gewelf en toon door een langen donkeren gang. Zoo ging het even door. Toen veranderde plotseling de lucht dif hij Inademde, de muffe bedompte geur verdween voor de frissche nachtlucht. Heindxic zag verbaasd rondom zich heen. Hij bevond zich buiten het Middal- burgsche Gravensteen. „Wie zijt gij, die God tot mij zond in mijn uitersten nood?" vroeg bij zacht. Do gestalte trok den doek van voor haar gelaat. Heindric trad verschrikt terug. Het was jonkvrouwe Aleide van Domburch, de dochter van den Edelman, die hem me de in het 's Gravensteen geworpen had. „Gij, Aleide, gij?" kreet hij. „Hebt gij mij gered?'' „Ja", klonk het zacht. „Ik zag u over de Groote Markt sleepen, met vreugde en beving. Met vreugde, omdat ik u weaT- zag, met beving, omdat, ik wist, dat dit uw dood beteekende. Toen peinsde ik er op, om u te redden. Vlucht thans Heindric terwillo van uw lijfsbehoud. Een boot ligt daar en daar voor a gereed. Spring er in en vlucht. Vaarwel, ik moet heen, eer men iets bemerkt. „Vaarwel Aleide, dank voor uw trouw" klonk het terug en eer Heindric het goed besefte was de vermomde jonkvrouwe van Domburch vordwenen. Nu 'talmde Heindric niet meer. Naar Treslong en Lumey moet hij. Ilij vindt de boot op de gezegde plaats. Het weer is hem dienstig, want do storm is op til, zoodat bij ongemerkt ontsnap pen kan. Dan breekt de storm los, maar Hein dric is veilig. De boot, thans led g, wordt door de golven opgenomen en tegen den wal geslagen. Ook Aleide hooide het bulderen van den storm over Walcheren's duin eri kust. Zij maakt zich ongerust en dan anderen morgen spoedde zij zich naar don water kant om eens poolshoogte te nemen. O schrik, daar lag op de reede, bijna als een wrak, d,o boot, die voor de ont snapping van jJeinrlric bestemd was. „VerdronkenI verdronken!" gilde het in haar ziel. „Nu is het leven mij óók niets meer waard." En verplet door dozen slag ging zij terug,' en droeg in stilte haar groote leed, opdat haar vader, de Edel man) niets zou merken. Zooals gezegd, do aanval wa9 afge slagen. Maar Middelburg moest voor den Prins gewonnen worden. Kon hot niet door ge weld der wapenen, dan maar door uit hongering. De stad werd ingesloten, zoodat er nie mand uit of in kon, behalve dan een paar boodschappers, die door list de oran je-mannen wisten te verschalken. Burgemeester Adriaen Jacob Joosen was radeloos. Zijn hoop was op Goes gesla gen of deze stad helpen kon. Immers Goes was 'ook den koning van Spanje trouw. Hij greep de penVeder op èn schreef, op den 2en Kerstdag 157b dezen wanhoops brief (de brief bevindt zich in ons Goes- sche archief) waarin om. dit voorkomt: „Onze benaauwdheid is God en allo menschen bekendEn krijgen wij geen se- cours, weet ik niet wat van ons worden zal: op twee oneen brood hebben wij ge leefd sedert den 20 deezer en de men schen. vallen op de straaten dood Daarbij 'kwam ook nog de pest, die veie offers vroeg. Doch eenmaal zou Middelburg naar Oranje overgaan. Nog 2 maanden, hield men, vol, doch 20 Februari 1574 ontsloot men de poorten. Onder de Oranje-troepen, die zege rijk Middelburg binnentrokken, bevond zich ook Heindric. De mensch klaagt zoo graag. Maar in den regel sluit hij zijn oog voor de weldaden en zegeningen van onzen God, ook al wordt hij er van allen kant mee omringd. Van ganscher harte gun ik alle lezers een behoorlijke vacantie. Tk betreur het alleen, dat er nog zoovel en zijn,, neen ik zeg niet, die niet ministens 14 dagen vacantie per jaar hebben, maar die er met vtouw en kinderen niet eens voor een enkel daagje uit kunnen! bre ken, dan alleen, als ze hun loon -wil len derven. Ik denk aan de kleine baasjes, die een eigen bedrijfje of winkel .hebben, maar niet over zulk of zooveel personeel be schikken, dat ze er eens even uit kunnen. Zij en hun vrouwen hebben zeker aan! eenige dagen vacantie behoefte. Ik denk aan de zeer vele arbeiders, voor wie vacantie met behoud van loon een ongekende weelde is. Het is wel jammer, dat het ook in onze provincie zoover nog niet gekomen Is, dat al onze patroons aan hun arbeideora dit genot verschaffen. Lezers, hebt ge vacantie, geniet er dan ook op gepaste wijze van. Bezorg uzelf inderdaad zooveel mogelijk rust en zet nu eens voor een .poosje uw gewone werk op zij. Kunt ge het betalen, vertoef Zgn vreugde over de inname der stad was zeer ^getemperd. Vertwijfeling rees in zjjn hart. Zou jonk vrouw Aleide nog leven? Om haar vader, den strengen "Baljuw bekommerde hij zich niet. Middelburg is thans voor den Prins en de Edelman van Domburch heeft niets meer in te brengen. (Slot volgt.) Een Engelsch oordeel over Ned.-lndië. De Engelsche Onder-Minister van' Ko, loniën heeft onlangs voor studie-doel einden een bezoek gebracht aan! Neder- landsch-Indië en spreekt inl de „Straitsj Times" het volgende oordedl over Indië uit: „Ik heb altijd van Java hooren spreken als de „Garden of the East", maar ik wist niet, tot welk een toppunt van! vol- piaking de landbouw in dat eiland is gestegen. Men raakt onder den indruk, niet alleen van den hoogen graad van' ontwikkeling, door de Europoesche cultures, in het bij zonder de suiker industrie, bereikt, doch ook van de geweldige voortschrijdingen, welke in het inlandsche lanldbonw-bedrijf (gemaakt zijn. Eén van de meest voorname factoren! is wel de irrigatie, welke het bijna geheel in cultuur gebrachte Java in staat stelt om het geh eel o jaar door te planten. Verder zijn de instituten voor weten schappelijke voorlichting de groote hulp bronnen. Slechts enkelen kurin'em zich voorstellen hoeveel proefstations op Java gevestigd zijn, zoowel door de regooring als op par ticulier initiatief. Maar boven alles staat het proefstation voor de suikerindustrie in Pa.soeroean, hetwelk het besta is Van dö geheele' we reld. Op mijn reis naar Java heb ik gelegen heid gehad om verschillende inrichtingen] van onderwijs te bezichtigen en] ik stond werkelijk verwonderd van het landbouw kundig onderwijs, dat men! daar geeft. Ook oip alle ander gebied heeft men op Java prima inrichtingen vain1 onderwijs. Ook de vorderingen, door do toepassing van waterkracht en electricitoit gemaakt, zijn merkwaardig. Verder heb ik met groote bewondering kennis genomen van Javaansche kunst, terwijl ik nog tegenwoordig was bij de opening van den' Volksraad, welke plech tigheid zeer indrukwekkend was. Ik kreeg op Java zulk een indruk van de doelmatigheid van beheer en van! den vooruitgang in alle onderdeden van het economisch leven ,dat ik een studie van deze factoren, voor allen, die in kolo niale ontwikkeling ''belang stellen, ten zeerste' loonend acht. Ik vond overal op Java de verhoudin gen tusschen do; Hollanders en do daar gevestigde Britten van zeer vriendschap- pelijken aard, cn de hoffelijkheid, waar mede ik overal ontvangen werd was niet te overtreffen." „Ik zal handhaven'' merkt hierbij op: Als een Brit zulk een oordooi velt in oen Engelsch blad in Singapore, dan kan men gerust zeggen, dat dat oordeel onbe vangen is. Tevens mogen wij er trotsch op zijn, dat wij door ons koloniaal beleid dat bereikt hebben. Dat pleit voor ons en daarom hebban wij met genoegen' deze lofrede to aanvaarden. De meening van den heer Ormsby Gore moge,tevens ontzenuwen do veelal van destructieve zijde in Nederland versprei de meening, alsof er iets bestaat als een „koloniale onderdrukking". Het tegendeel is waar, het volk wordt gevoerd naar de ontwikkeling vani zich zelf en van de cultuur. En welke resultaten dat heeft afgeworpen blijkt ten volle uit bet oor deel van den Britschen Onder-Minister van Koloniën. Zigeuners aan de grens. Te Selzaete is een troep zigeuners van circa zeventig man sterk gearriveerd, welke daarheen was gedreven door de politie. Zij komen van de omstreken van Swet- veghern en hebben getracht naar Frankrijk uit te wijken, aan welks grenzen zij wer den geweigerd. Steeds achtervolgd door politie, wilden zij via Sas van Gent grens in Holland hun toevlucht nemehl. Doch dan eens eenigen tijd in! een andere om geving. Maar en hierop wil ik toch even wijzen laat, door uw vacan'tiei-u if ga ven niets lijden, wat er niet oüder lijden mag. Als daar een gezin is, dat niet onder wil doen voor kennissen, en! ook, koste wat kost, eenigen tijd in een badplaats wil doorbrengen, maar lang te voren en' en ook daarna op noodzakelijke dingen moet bezuinigen, dan geloof ik niet, dat daar alles in orde is. Als men boort van sommige®!, dia zich van bun plicht, om' allen arbeid in God3 Koninkrijk naar vermogen te steunen, al heel gemakkelijk afmaken, en altijd mo(- tieven weten te vinden, om niet te of feren, maar aan vacantie-genot flinke be dragen uitgeven, dan wringt hier iets. Ik wil niemand oordeelen en veroor- deelen, maar wat ik bij verschillende ge legenheden wel eens hoor, doet mij toch de vraag stellen, of er niét zijn (zijn het er velen of weinigen?), die in dezen) verbazend egoïstisch zijn. Nu zijn we van nature allen geboren egoïsten. Voor onszelf, voor ons gezin, voor onze woning, zelfs voor gemak en 'luxe, zien we niet licht tegen een uit gave op. Maar wat komen de bezwaren en de berekeningen los, als meni tot ook hier was de politie ingelicht en alle wegen aan de grens bewaakt', zoodat zjj rechtsomkeert moesten maken. Thans ver toeven zg onder bewaking der marechaus sees op de markt te Selzaete. In ver schillende winkels bestelden zg koopwaar en toonden daarvoor geld; echter gingen) ze toch zonder betalen de deur uit. Ook daar is men op het bezoek van deze gas ten niet gesteld. Zg wonen in oude ver vallen woonwagens en zien' er vervuild uit. (M. CU Grfjpskerke. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in spoedeischende vergadering hijeen; alle leden waren te genwoordig. Do burgemeester doelde mede, deze ver gadering belegd te hebben om cene be slissing te nemen ten opzichte van het electrisch bedrijf. Dit bedrijf moet binnen kort weer gaan werken, en dit kan niet, voordat ceniige reparaties zijn uitgevoerd aan het net. De kosten hiervan zullen denkelgk f 150 bedragen volgens De Kam, wat hij te hoog vindt en daarom wil hij het bedrijf beëindigen. Het net is dezer dagen door den heet Streefkerk geïnspecteerd en daarbij bleek, dat enkele palen gesteund moeten wor den, sommige draden vernieuwd, alSmede isolatoren, terwijl om breken te voorko men, klemmen aangebracht zouden moe ten worden. Het destijds gesloten contract "bepaalt dat De Jyrrn '(de huurder) de noodige herstellingen moet bekostigen, de gemeen te mag evenwel geen bovenmatige eischen Stellen. Beslist dient te worden, daar üe Kam zegt, niet te beginnen voor het verbeterd is, of een vergoeding zal gegeven wor den of het bedrijf zal stopgezet worden. Dhr Rotte' vindt, dat we bovenmatige eischen gaan slatten, als De Kam moei hlijven draaien, lein dit alles moet be talen. Dhr Cevaal vraagt, of voor f150 do zaak in orde is. Dhr Vlieger is er voor, 't contract te handhaven. Toen er voor De Kam voordeelen aan verbonden waren, werd1 niets gehoord, nu er kosten komen, wil hij ophouden. De Burgemeester zegt, dat hij verwacht, dat dan geen licht zal geleverd worden en dan komen we toch met de straatverlich ting voor kosten, die op zijn minst f130 zullen bedragen, en voor een dergelijke som wil De Kam ook blijven draaien. Dhr Louwerse verwacht eveneens stop zetting en dan zouden wij met sterko hand moeten optreden. Blijft het bedrijt in werking, dan behoudt het zijn waarde, thans zijn bovenmatige kosten te ma ken en daarom wil hij vergoeding geven. Dhr Poppe vindt f 150 geen bovenmatig hoog bedrag dat boven de financiëele draagkracht van den huurder gaat; het betreft bovendien gewoon onderhoud. Het gevaar, dat. bij een voorkomend ongeluk De Kam de kosten moet dragen, vindt hg wel wat bezwarend. De heer de Buck vindt do noodige uit gaaf ook niet bovenmatig. Hij gelooft, dat De Kam alleen het hoog noodige heeft gerepareerd in de laatste jaren. Dhr Vlieger wil De Kam binden aan het contract. De toestand is nu niet zoo veel slechter als b.v. 2 jaar geloden- Do Kaïn heeft geen reden zulk een houding aan te nemen. De Burgemeester vindt het voor Do Kam bezwaarlijk, alles alleen te moeten betalen. B. en W. hebben er over ge sproken en waren in meerderheid "die meening toegedaan. Aangezien dit slechts officieus was geschied! komen zij 'met geen voorstel. Hun gedachte was f100 disponibel te stellen. Dit bedrag meen den zij, dat voldoende zou zijn. Wordt niets gedaan, dan ïh de kans op geen licht heel groot. Dhr De Buck vindt het bed rag te hoog moet persé wat gedaan worden dan zou hij njgt hoogeT willen gaan dan "f75, an- dersi stopzetten. Dhr Vlieger stelt na eenige discussie, voor, de Kam ie laten draaien, en geen vergoeding te geven. De' Burgemeester zegt, dat B. en W. het wel eemgszins met Vlieger eens zijn, doch de consequentie daarvan zou moeten zgn, De Kam dwin gen en dan zou pen proces volgen wat ook veel kost. Het voorstel Vlieger vindt geen steun. Daarna komt de Burgemeester met het voorstel flöü te geven en De Kam dan ons komt met het verzoek de belangen van de kerk en van allerlei Christelijken arbeid te steunen. Dian geldt ten volle: „Ze hebben vele vonden gezocht". t» Ik had het tot hiertoe over de vacan tie. In de Gemeenteraden is daarvan tot heden nog weinig "te merken geweest. Wie geregeld het Provinciaal nieuws volgt, heeft de laatste weken kunnen genieten van zeer vele Raadsverslagen. Onze Bur gemeesters waren bljkbaar over het af- gemeen van oordeel, dat er ook in Juli en Augustus geen pauze in het vergaderen! mag zijn. Zelfs was er een Gemeenteraad die in begin dezer week reeds de begrooi- ting voor 1929 behandelde 1 Wat mij opviel, was, dat in vrijwel alle gemeenteraden het onderwerp „schoolartsen" besproken is zulks ate gevolg van een circulaire van Ged. Sta ten over deze zaak maar dat het maar weinig met sympathie werd begroet. In Vlissingen heeft men eeW school arts, in Middelburg komt de kwestie vol gend jaar aan de orde, Goes heeft er nog niet over vergaderd, Krabbendifke hield de zaak nog even aan, maar de andere gemeenteraden, van welke ik de (verslagen las, hebben, ate ik me niet ve£- te verplichten, den geheielen winter het bedrjf draaiend te houden, welk voorstel gesteund wordt door den heer Louwerse. Voor het voorstel stemden de heeren Louwerse, Rotte, Po'ppe en Cevaal, zoo dat het is aangenomen. Ten slotte werd de rekening der ge meente nog voorioopig vastgesteld, nadat de commissie van onderzoek gerappor teerd had, dat alles in orde was, op oen bedrag 'van 'f 21.279.58'/a voor inkomsten en 'f 18.269-53 voor uitgaven, aJzoo een batig slot van f3010.05ya. Hierna sluiting. Betoogendo werkloozen. Gis teren hebben werkloozen, dio by do werkver schaffing in Overijssel het werk gestaakt heb ben en daarom teruggezonden zijn, betooginppn door de stad gehouden. Onder gezang en herin lawaai zjjn zij naar het stadhuis getrokken, waar zy' een onderhoud met den wethouder voor maatschappelijke!! steun wenschten, om hem zoo mogelijk te bewegen, hen toch vooi steun in aanmerking te doen komen. Dal onderhoud is hun niet toegestaan. Daarna zijn ,zij vordor door do stad getrokken. Het luid ruchtige troepjo groeide steeds aan. De polilio heeft op het Rembrandtplein aan het relletje een einde gemaakt door de troop uiteen te jagen, waarbij van den gummistok gebruik gemaakt werd. Eon schot op een auto gelost Gisteren reden vertegenwoordigers van de Frigidaire te Utrecht in een vierwielig mo torrijtuig langs het Merwedekanaal bij do rijks brug te Utrecht, in de richting Jutfaas. Zij ontmoetten daar op den weg een motorrijder, die stil stond met zijn motorfiets en den weg niet geheel vrij het. Bjj het voorbijrijden maakte een dor inzittenden van do auto hier over een opmerking. In de kom van de gemeonto Jutlaas kwam do motorrijder mot een dame op de dim naast de auto rijden en schreeuwde hij d inzittenden iets toe, waaruit bleek, dat hij zich beleedigd achtte. De motorrijder bleef daarop achter de auto rjjden. in do richting Vreeswijk. Een 30o M. vóór den tol klonk eensklaps een schot; nabij don tol hield de auto stil en zagen de inzittenden don motorrijder zich in volle vaart in do richl'ng Jutfaas verwijderen. Bij onderzoek bleek, dal het geschoten projectiel de auto had geraakt, maar op den metalen bak was afgestuit. De zaak is by do politie to Utrecht in onderzoek. Ambtenaren, die goen salaris k r ij g e n. De ambtenaren van Uden (N. B. hebben eerst einde Mei hun .eerste salaris in 1928 ontvangen. Daar tot heden de ge- meentebegrooting nog niet is goedgekeurd en Ged. Staten slechts machliging hebben verleend tot het betalen van de helft der op de bogrootirig voorkomende bedragen, kan voorioopig aan de ambtenaren weer geen salaris betaald worden. Zeldzame tweelingen. Gisteren vierde de gebroeders Cornelis en Gerardus Luijsterberg, resp. te Halsteren en Bergen op Zoom him 80sten verjaardag. Beiden zijn grootvader en genieten een goedo gezondheid. De ysvergiftiging. In verband met de ijsvergiftiging in do Indische buurt te Amsterdam vernemen wij, dat het ondei zoek naar don aard van den bacil, die dysen- tericachtig moet zijn, nog niet is afgeloopen, daar het wetenschappelijk onderzoek moeilijk heden ondervindt. Vermoedelijk is de dysen- terieachtige ziekte veroorzaakt door het kind van den melkslyter, die het ijs verkocht. De geïnfecteerde luiers van het kind werden door de moeder gewasschen en deze heeft waar schijnlijk een bacil overgebracht op de ingre diënten welke bij do bereiding van hot ijs gebruikt werden, echter nadat de melk was gekookt. De infectiebron is dus in elk geval met vrij groots zekerheid vastgesteld. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, "Westerstraat 221, Amsterdam. Om het kampioenschap van Amsterdam. Thans ter afwisseling der problemen een gespeelde partij tusschen de 'heeren A. K. W. Damme met wit en E. Hubel- meyer met zwart. gis, de circulaire naast zich neergelegd Er waren er, die dit deden óm finaru- cieele redenen. Ze vonden dat Ged. Star ten veel te hooge bedragen vroegen. Moest er dan iets in dien geest gebeuren, dan zoo zeiden enkele colleges kunnen we het goedkooper zelf door onzen ga- meeintedokter laten doen. Maar er .waren ook verscheidene ge meenteraden, waar men óm principieel e redenen niet van het inistituut gediend was. Misschien is hier de stereotiepe af keer van het nieuwe wel een voorname oorzaak van. Ik kan me begrijpen, dat het Prov. Co mité van A.-R. Kiesvereenigingen, het Di strict Zeeland van den Schoolraad en do gewestelijke organisatie van Patrimonium, die alle dit onderwerp aan de orde stel den en er sprekers over lieten optreden, wel eenigszins verbaasd zullen staan over al deze principieel bezwaarden onder de Raadsleden. ImmeTS, als ik al die spre kers, die in onze omgeving over den schoolarts spraken, goed heb begrepen, stonden ze met absoluut afwijzend tegen over 'dat instituut. Maar bet laatste woord zal over deze kwestie nog wel niet gesproken zijn- We hooren er nog wel meer van. LUCTOR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6