No. 266 Zaterdag 11 Augustus 1928 42e Jaargang li? Geen vlieg in huis dienstbode. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Hypotheek op ïrijen, te pachten STEEDJE )n MeIkkoes JDSTER. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN MOEILIJK PROBLEEM. IIIHTi|* 'i De bekende Ritmeestertjes van 25 ct voor 20 ct per 10 st. L. DUVEKOT Sz. - GOES &ls ge sproeit met rgoeding den Haag op f 400.000 per vuil naar Drente erd, dan zou het er spoortrein moe- >p het dubbele of te staan. geschat op 300.000 cs, zou een opper- [.A. met een flinke dekken. Wij willen ïr de huidige gron- >emest en daarna ad een goeden cul- n gevormd. Wan- n eenvoudig reken- ij zouden deze 100 de vier ton die 1 kost, dan komen van f 4000 per H.A. met gerustheid de of dergelijke onder bond van bestaan en hierbij aan de wel hartelijk voor die gronden voor men. Het zou ook gronden voor den )p werden gesteld ir jaarlijks eenige gen. Don ook blijft de vraag of het ou zijn de vuilnis rij ze voor de bo©- ■n. rt.)A. 0 68?. t I --0.46^ r 042 fi- Iwen nkelier 6 °/0 rente, groot anbiedingen onder m dit blad te Goes Frankrijk. ngen met land, tot 250 Gemeten, 't Zandt E 100, >onderdags Hotel inde rooven oogst 1928): en Boomgaard aan den Aagte groot 1 Hectare en of 3 G. 107 R., len eigenaar Jac, lichtingen verkrijg- re van Notaris CATE, alwaar worden ingeleverd lag 20 Aug. 1928. kalf. 1DER, 's-Heer man alleen, een f Boerendoch* huishouding kan niet beneden 45 inlichtingen en letter W aan del „Veldwijk" 0NDWERKERS, Koudekerke— R4AWE, dOORN, Pastorie •aagt in haar klem spoedig 'mogelijk D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goez. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkanfoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c! Bij abonnement belangrijke korting. In een van zijn opstellen, na zijn dood i» het licht gegeven, behandelt Prof. Bavincfc het vraagstuk vian de onge lijkheid. Een uitermate moeilijk probleem'. Niet alle menschen zijn worstelaars mef problemen; aan slechts betrekkelijk wei nigen is het gegeven het hoe en het waar om der dingen te doorschouwen en daar van speciale studie te maken. Maar dat neemt niet weg, dat toch zoo ongeveer alle menschen met problemen min of meer in aanraking komen. Telkens weer komt de vraag naar vo ren, waarom bepaalde zaken zóó en niet anders geschieden. Waarom worden jonge veelbelovende menschen, die zoo moei lijk gemist kunnen worden, weggenomen, terwijl mensclren, oud en afgeleefd, die slechts één verlangen kennen: ontbon den te worden, blijven voortleven? Waar om hebben menschen wier oprechte be geerte het is naar Gods geboden te le ven en ook in hun dagéljjkschen arbeid God te dienen, met zoo ontzaglijke moei lijkheden te worstelen, terwijl anderen, die zich om God noch Zijn gebod bekommeren, voorspoed hebben in hunne zaken, rust hebben in de wereld en het vermogen ver menigvuldigen? Waarom moeten sommige volken ioo onzegbaar leed doormaken, ter- wjj] wjj ons hier in betrekkelijker: voor spoed mogen verheugen? En zoo is het nu ook met het vraag stuk der ongelijkheid, waaraan Prof. Ba- vinck enkele beschouwingen heeft gewijd die waard zijn, daarop in meer breeden kring de aandacht te vestigen. Wanneer wij, aldus 'de schrijver, in onzen drukken, overspannen tijd, het oog naar 'buiten richten en op de hoogte wil len blijven van wat er in do wereld orn- Eaat, worden wij Van oogenblifc tot oogen lik overstelpt door oen overweldigende massa van voorvallen en gebeurtenissen, welke hot niet mogelijk is te ordenen en te beheerschen. En als wij het oog naar binnen slaan, aanschouwen wij een nimmer rustende golving van gewaarwordingen en aandoe ningen, van indrukken en stemmingen, waarop we heen en weder geworpen wor den als een schip op de baren der zee. Er is in dat rusteloos beweeg Van al het bestaande nu eens iets, dat door zijn eentonigheid vermoeit, en dan weer iets, dat door zijn© ondoorgrondelijkheid ont roert en verbijstert, maar dat toch in beide gevallen de vraag in het hart doet oprijzen: Vanwaar in het ééne, groote heelal, die onoverzienbare veelheid, dip eindelooze verscheidenheid? Is het niet ^ogeljjk, om 'af die veelheid te herlei den tot of af te loiden uit een eenheid, waar onze geest in rusten kan? En het is niet alleen die veelheid en verscheidenheid die onze verbazing op wekt, maar die veelheid bergt een me nigte van tegenstellingen in zich en die verscheidenheid is moestal slechts de schoone naam voor een geheime wor steling van tegenstrijdige machten. Zooals er dag en nacht, en zomer 'en winter is in de natuur, zoo staan in het leven der menschheid goed en kwaad, waarheid en leugen, heerlijkheid en schande, tegenover elkaar. Overal ontdekken we vijandschap. Her- gons is vrede en rust; kllerwegs is er disharmonie en strijd. Menschen, klassen, volken, partijen, be ginselen, belangen botsen tegen elkaar ahe eeuwen door; en in denzelfden diensch leven hoofd en hart, vleesch en geest, plicht ien neiging, geweten en lust, voortdurend in oorlog met elkander. Is het nu misschien mogelijk, om aJ die schijnende tegenstellingen te verzoe nen, en ze óp te lossen in een hoogere synthese, die reeds thans ons bevredigen en ze eens zelvle overwinnen en ver nietigen zal? -al van wijsgeeren hebben zich sinds euwen met dit aangrijpend probleem dei eenheid en der veelheid bezig gehouden. Maar kenmerkend voor onzen tijd zegt rof. Bavinck, is dit, dat deze veelheid eer dan ooit een practisch probleem geworden. De groote verscheidenheid die er In de ercld bestaat, wordt heden ten dage vooi da soc'aal terrein, als ongelijkheid on- 1 ae menschen gevoeld. a di« ongelijkheid, ofschoon slechts een specificatie van het de gansche we reld omvattende probleem der veelheid is voor den mensch zelf van het groot ste gewicht, niet alleen voor het theo retisch denken, maar nog meer, wijl zij practisch menigmaal zulke schreiend droe ve tegenstellingen in het leven roept. Waar is do oorzaak te zoeken en waar toe is liet noodig, dal onkelen mogen leven in overdaad en velen een vrijf on bezorgd bestaan mogen leiden, maar dat de massa der menschen met zwaren ar beid het dagelijksch brood moet verdie nen? Wie of wat is het, dat onderscheid maakt tusschen hen, wier woning weelde rig of aangenaam ingericht is, en die vele, vele anderen, die hun leven moeten door brengen in benauwde vertrekken, in enge stegen en sombere achterbuurten, ver stolken van licht en van lucht? Op wat Prof. Bavinck verder van dit vraagstuk zegt, gaan we nu niet nader in. Wij volstaan tüans met dit probleem te brengen binnen de gedachtensfeer van onze lezers. Ontkend kan toch niet worden, dat onzë tijd zich kenmerkt door een zekere op pervlakkigheid. Wij zoeken het meer in de breedte dan in 'de diepte. Het gevoel spreekt ook bij de behande ling van de vele en machtige sociale vra gen menigmaal meer dan het verstand. Vandaar een zekere bewogenheid, een heen en weer slingeren, een verlaten van het rechte pad om bij het schemerlicht van allerlei stelsel een anderen, naar men meent beteTen weg te bewandelen. Hiermee is niet gezegd, dat het hart niet een woord heeft mee te spreken. In tegendeel we lezen van onzen Heiland, dat hij met innerlijke ontferming bewogen was over de schare. Dat gevoelen moet ook bij ons worden gevonden. Maar voor alles is toch noodig de wer kelijkheid te zien. Voor alles is noodig dat wij bij alle wisseling' en warreling, bij alles wat drukt en benauwt, vasten grond onder de voeten hebban. Dat wij hebben ©en steunpunt voor on zen voet. Het gaat hier om belangrijke vragen, om beginselen, waardoor ten slotte hael ons optreden naar buiten wordt beheerscht en beïnvloed. „SENORITAS" GROOTE MARKT 19 Naast Hotel „De Korenbeurs" Een rede van Polnoaré. Poincaré heeft te Sampigny een rede gehouden bjj gelegenheid van de prfjs- uitdeeling op die scholen. Na in herinnering te hebben gebracht, wat Lotharingen gedurende den oorlog te lijden heeft gehad, zeide hij: „Heel- de wereld veroordeelt thans den oorlog; la ten wjj daar blij om zijn. Nooit zal men hem streng genoeg veroordeeien. Telkens als een streng oordeel wordt geveld over boosdoeners, voelen de .goede, brave lie den zich weer veiliger; zij moeten echter niet indommelen in blind vertrouwen, want zou te eenigertijid blijken, dat onze goede wil ons niet vrijwaart van een aan val, dan zullen we op de eerste plaats zelf voor ons behoud moeten zorgen. Wij veroordeeien dius den oorlog èn we doen alles wat van ons afhangt, om een terugkeer Van dien gruwel voor immer onmogelijk te maken. Wij gaan zelfs verder. 'Wij trachten ons lijden te vergeten en te vergeven aan degenen, die ons dat lijden aandeden. Laten wij humaan zijn en goed, maat de onnoozelheid niet zoover drijven, dat we ons verbeelden, dat die goede en hu mane gevoelens nergens hindernissen zul len ontmoeten. De communistische actie In Hongarije. Uit Boedapest wordt gemeld: In verband met een hernieuwde agitatie der Hongaarsche communisten is de po litie weer een uitgebreid onderzoek begon nen. Woensdagochtend vroeg heeft een aantal huiszoekingen plaats gehad, waar bij wederom een voorraad communistisch propaganda-materiaal werd buitgemaakt. Onder de lieden, die zich in verband met >dezo huiszoekingen te verantwoorden zullen hebben, bevindt zich ook zekere Ludwig Simon, die toen hij voor het on dergaan van een verhoor zou worden voorgeleid, uit een venster op straa. sprong en daarbij ernstige kwetsuren op liep, die zijn overbrenging naar het hos pitaal noodig maakten. Deze Simon wordt er van beschuldigd, koeriersdiensten te hebben verricht tusschen de Hongaarsche en de buitenlandsche communisten Het Noordpool-drama. Generaal Nobile is van plan, naar het Poolgebied terug te keeren om aan ver dere nasporingen naar de Alessandri- groep (ballongroep) deel te nemen. De duurte In Frankrijk. De prijzen der levensmiddelen nemen in Frankrijk in zeer verontrustende mate toe. Volgens, de opgaven van het statistisch bureau, waarvan de prijsnoteeringen altijd beduidend beneden de werkelijke detail verkoopsprijzen blijven, is het indexcijfer sinds November van het vorig jaar gere geld stijgend. Het hooge cijfer van 547 ia bereikt in Juli en de prijzen zijn dus vrij wel gelijk met 1 Juni 1926, toen de waarde van den franc slechts iets meer dan de helft van die van tegenwoordig bedroeg. Voor de engrosprijzen ziet het indexcij fer er nog bedenkelijker uit, wat dus een spoedige verbetering uitsluit. Deze stijging is te meer opvallend waar in België bijvoorbeeld de engros-prijzen stationnair bleven en in Italië zelfs daal den. Niet spotten met Mussolini! Twee arbeiders uit het kanton Wallis hadden op den St.-Bernhard-pas van Ita- liaansche douanebeambten toestemming verkregen om een heiligenbeeld, dat zich dicht bij de grens bevindt, te bezichtigen Zij maakten toen een paar onschuldige opmerkingen over Mussolini, waarop de fascistische douane-beambten één der Zwitsers arresteerden. Korte berichten. In verband met die overbevolking' der gevangenissen in Savjet-Rusland heeft bet volkscommissariaat 'van justitie een revisie gelast, van alle .in den laatsten tjjd gewezen vonnissen, waarhij vrijheids straffen van minder dan 8 maanden zijn gegeven. De bedoeling is, ©en aantal de zer straffen te wijzigen in dwangarbeid, waardoor die bevolking der gevangenissen eenigszins zou kunnen worden vermin derd. - Volgens een bericht uit Madrid heeft de te San Vinzente de la BarqueTa gestor ven Spaansche kolonel 'Torres zijn ver mogen aan de gemeente Berlijn vermaakt, onder voorwaarde, dat het voor liefda dige doeleinden zal worden bestemd. De centrale commissie van den ge meenteraad van Mumchen heeft besloten op den verjaardag van de grondwet van het rijjk, do openbare gebouwen niet te bevlaggen. Té Berlijn zijn twee hulpbestelIeTS aangehouden, 'die zich al geruimen tijd geld uit aangeteekende brieven hadden toegeëigend Het verduisterde bedrag moet zeer aanzienlijk zijn. Naar uit Buenos-Ayres gemeld wordit loopen te Asuncion hardnekkige geruch ten, volgens welke aan de grens tusschen Brazilië en Paraguay op Braziliaansch 'ge bied een opstand zou zijn uitgebroken. Paraguay zou onverwijld troepen naar de grens gedirigeerd hebben. De Roeimieensche ministerraad beteft goedgekeurd, dat Roemenië zich bij "bet verdrag van Kellogg zal aansluiten. Het hoogwater in het Verre Oosten van Rusland neemt af. In totaal zijn 114 plaatsen en 41.000 hectaren bouwland overstroomd. De schade wordt volgens de voorloopige schattingen op 17 millioen roebel geschat.. De slachtoffers van de Italiaansche duikboot F 14 zijn Vrijdag te Pola begra ven. Alle openbare gebouwen hadden de vlag halfstok. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE» ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKTE. MIddelburgscheilr.Pl7, SchaventngBn. Chr. Nat. Werkmansbond. (Slot.) Donderdag verwelkomde de voorzitter Apeldoorn's Burgemeester, Mr W. Roos- male Nepveu. Voortgegaan werd met de behandeling der voorstellen. Van de afdeeling Rotterdam was het volgende voorstel ingekomen Het Hoofdbestuur van den Chr. Natio nalen Werkmansbond wende zich tot de Regeering met het verzoek, dat zij, die na het volbrengen van hun militairen dienstplicht, niet in hun vroegeren werk kring terug kunnen komen, in de le maand 2/3 en in de volgende maand 1/3 van het loon, hetwelk zij vóór hunne indiensttreding verdienden, van het Rijk zullen ontvangen, indien zjj daarvoor aan vrage doen en dit na onderzoek voor inwilliging vatbaar is. Rotterdam's afgevaardigde, de heer Van Mechelen, licht het advies van zijn afdee ling in krachtige woorden toe. De heer Bakker .uit Menaldum stelt voor, Rotterdam's voorstel te deponeeren bij het Hoofdbestuur, dat het dan in overweging neemt om daarna met een voorstel te komen. Beverwijk's afgevaardigde wil een com missie benoemen 'die met het Hoofdbe stuur deze zaak nader onderzoekt en be studeert en er rapport over uitbrengt. De voorzitter sluit na ruim een uur beraadslaging de discussie. Rotterdam's afgevaardigde verklaart zich bereid 't voorstel-Beverwijk, aangevuld met een amendement van den voorzitter (deskun digen erbij) over te nemen. Dit voor stel wordt zonder stemming aangenomen. Rotterdam stelde verder voor: Ons program Art. 6 meldt onder meer, dat nationaliteitsgevoel en vaderlandslief de moet aangekweekt worden en dat dien tengevolge men zich moet wachten voor onnoodige en ondoordachte emigratie. Waar de tegenwoordige malaise en over vloed van werkkrachten oorzaak zijn dat vele ouders met zorg de toekomst van hun zonen tegemoet zien, kan emigratie gewenscht wezen, maar zulks moet dan wel doordacht zijn. Het hoofdbestuur worde opgedragen een onderzoek in te stellen en het resul taat daarvan in „De Voorzorg" te ver melden. Aangenomen. De afdeeling Rotterdam had vervolgens dit voorstel ingediend In iedere Afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond moet'31 Augustus, de ver jaardag van onze geëerbiedigde Koningin herdacht worden, vooral door de Vader- landsche Geschiedenis in verband met het Oranjehuis, in herinnering te brengen. Ook 30 April, de verjaardag van onze Prinses, moet in gelijke belangstelling deefen. Iedere Afdeeling, zelfstandig of in verbinding met gelijk gezinde vereenigin- gen, ''houdt deze beide verjaardagen in levendige herinnering in hunne woon plaatsen. Zonder beraadslaging en zonder stem ming vereenigt de vergadering zich met dit voorstel. Het vierde voorstel van Rotterdam luidde: Het Hoofdbestuur zoeke wegen en middelen, dat „De Voorzorg", het or gaan van 'den Chr. Nationalen Werkmans bond in het vervolg in alle cantines der Militaire kazernes, alsook in alle Militaire Tehuizen en Weeshuizen in ons land ter lezing aanwezig is. Ook dit voorstel gaat onder den hamer door. Naar Etanleiding van het Bondsorgaan stelde Rotterdam nog voor: Het Hoofdbestuur zoeke wegen en mid delen, dat „De Voorzorg", het orgaan van den 'Chr. Nationalen Werkmans bond, voor alle leden verplichtend worde, of door hen ontvangen. Besloten wordt dat deze zaak nog eens nader in het Hoofdbestuur zal overwo gen worden. Van de afdeeling Sliedrecht was een voorstel ingekomen om telken jare als vast punt op de agenda te plaatsen: Bespreking van het Bestuursbeleid. Am sterdam stelt voor om bij het jaarverslag 't bestuursbeleid te bespreken. Dit laatste voorstel werd aangenomen. Van het Provinciaal Comité in Fries land was het volgende voorstel ingeko men: De Chr. Nation. Werkmansbond overwege wat er kan en moet gedaan worden, om, inzonderheid op het platte land, tot meerdere uitbreiding te komen. De afgevaardigde verzocht de behandeling van dit voorstel uit te stellen, daar de tijd zoo beperkt is. En de zaak is te belangrijk om in enkele oogenblikken te behande len. Aldus werd besloten. 't Hoofdbestuur stelde voor een onder- Binnenland. Jaarvergadering Chr. Nat. Wericmanu- bond. De vooruitzichten van den appel- en pe- renoogst. Buitenland. Gaat Nobile weer terug naar het Pool gebied? De duurte in Frankrijk. de gele bu> mei swarten band zoek in te stellen naar den joestand der landarbeiders. Na eenige bespreking vereenigde de vergadering zich met dit voorstel. Tenslotte was er nog een voorstel van het Hoofdbestuur, om, telkens voor één jaar, op de Jaarvergadering te doen fciet- zen 3 leden, die tezamen uitmaken de Redactie van „De Voorzorg". Conform besloten. De heeren Nahuisen, Visser en Bakker zullen dit jaar deze commissie vormen. 1 De voorzitter deelde mede, dat de heer W. P. Kroes bij tweede stemming als hoofdbestuurslid gekozen is. Door verschillende congressisten werd ook namens de dames dank en hulde gebracht aan de afdeeling Apel doorn voor de schitterende ontvangst. Ook de voorzitter deed dit in zjjn slotwoord, waarna met het zingen van Gezang 96 dit Congres geëindigd uas. Schitterende posities. „Ons Beginsel", orgaan der Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden schrijft: 1 1 Eén onzer leden zond ons onderstaan de annonce, welke onlangs was geplaatst in „De Telegraaf": „Financieele instelling te A'dam vraagt tegen 1 Juli a.s. accuraat Boekhouder, tevens Chef de Bureau. Goed administr. onderl. Aanv.-salaris plm. f1500. Voor energ. kracht zeer goede vooruitzichten. Tevens kan geplaatst worden Jongste Bediende (m.) op de hoogte van Ned. taal en machmeschrijven. Goed hand schrift vereischte. Br. met uitv. inlich tingen onder lett. N. 118 bur. „De Tele graaf". I 1 Vraag: Hoe lang nog zal man in ons vak energieke krachten, die zoo'n beetje van alles en nog wat moeten kennen en kunnen, 'de schitterende belooning van z.g. goede vooruitzichten en een weekloon vanf29 durven aanbieden? Antwoord: Zoolang bij: tal van vaükge- nooten alle besef van verantwoordelijk heid en eigenwaarde absent blijft, zoodat zij buiten de vakorganisatie blijven. De gevraagde jongste bediende zal waarschijnlijk nog geld toe moeten geven voor het feit, dat hij bij deze prachtinstel- ling in dienst mag treden. Hij heeft im mers het schitterende vooruitzicht na ja ren hard werken en ijverig studeeren met goede vooruitzichten en f 29 per week te worden beloond. Zwitsersohe pontonniers in ons land. Gisteren passeerde te Lobith een af deeling Zwitsersche pontonniers op weg naar Rotterdam. Ze werden verwelkomd door 'kapitein C. A. Hartman van de Nederlandsche pontonniers uit Dordrecht. Heden om twee uur zullen de Zwitsers in Rotterdam aankomen. Het dansen te Zevenbergen. Door den gemeenteraad van 'Zevenber gen is ingevoerd een dansverbod voor personen beneden den 18-jaxigen leeftijd. De nieuwe Engelsche gezant. De nieuwe Engelsche gezant te 's-Gra- veuhage, sir Odo Russell, is gistermor gen met de nachtboot te Hoek van Hol land aangekomen en vandaar per auto naar het hotel „De Witte Brug" te Sohe- veningen gereden, waar de gezant met zijn gezin voorloopig zijn intrek heeft genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1