Uit de Provincie. VAN H00GER0RDE. F E UI LL ETO N Zoeklichtjes. Dr. H. NANNING'S „KLOMPEN"' EN „KLOMPEN". Te St. Oedenrod© is 'de jaarlijfcsche Iclompeoibeurs geopend. Een paar gewone Nederlandsche klompen en een „luxepaar damesklompjes" voor de jonge boerendochter om 's Zondags ter kerke te gaan. alzoo een winstsriclo van f 184.416.32. I>e lieer Van Ooy wees er op dat er r.'.g f0 .ibleelicgcn zijn, die geen' lid van het fonds zij... Spreker drong aan op aanslc itinc. De heer Uding bracht verslag uit van „Hulp in Nood". Inkomsten 11643.26. Uitgaven f 1639.37. De heer ilacrland bracht verslag uit van het Tuberculosefonds. Inkomsten f 1071.10, kasgeld f 5158.73, op Spaarbank f2200. De heer Naaktgeboren bracht verslag uit van het Alg. Ziekenfonds. Inkomsten over 9 maanden f7439.85, uitgaven over 9 maanden f5314. De heer Reymerink bracht verslag uit van het Chr. Nat. Ziekenfonds. Inkomsten f465.07. Saldo £114-27. In do middagvergadering was het woord aan den caro-voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, oud-mir.ister Dr J. Th. do Yi er, die zijn hartelijke gelukwensch uitbracht aan de jubileerende afdeeling Apeldoorn. Spreker wierp vervolgens een blik in de historie van den Rond, concludeeren'd dat er in die dagen behoefte was aan do oprichting .van een Christelijken Werk mansbond. En ook in den' loop der jar ren 'is er behoefte geweest aan het bev ginrel van den Rond, dat steeds door den Chr. Werkmansstand is uitgedragen. Zij onze leus, zooals dat zinnebeeldig wordt uitgedrukt in het vaandel van de Amsterdamsche afdeeling: Hij, de Chris tus, de Alpha en de Omega, de eerste en de laatste, het begin en het einde, in al ons denken, ons willen en doen. Spr. stelde het op prijs, dat hij in dezo schoone ure nog eens met al de beslist heid, kracht en bezieling die ira hem is, kan zoggen: „Houdt uw beginsel hoog. Rliitt trouw aan uw vaandel." Spontaan zcmg nu de'Vergadering twee coupletten van hot Wilhelmus. Een in drukwekkend moment, dat gevolgd werd door een plechtig oogenblik, toen de ver gadering den bonds-eerevoorzitter de ze genbede uit den 134sten Psalm toezong. Do heer P- van Vliet bracht namens „Patrimonium" de hartelijke groeten over aan „Patrimonium's oudsten broer". Namens het Chr. Nat. Vakverbond sprak Se heer J. J. Ruppert. Thans werd een aanvang gemaakt met de behandeling der voorstellen en vraagt stukken der afdeelinge® en provinciale cjomité's. Van de afdaeling Goes was een voor stel ingekomen inhoudend, dat door het hooldbestuur er bij de afdeelingen krach tig op aangedrongen zal worden om te pogen z g.n. Jougdafdeelingen op te rich ten, waarin personen van! 14 tot 18 jarigen leeftijd kunnen worden opgenomen. Heb ben dezen den 18-jarigen leeftijd bereikt, dan kunnen zij, desgewettscht, als lé den der afdeeling worden ingeschreven. De voorz. adviseert, na langdurige dis cussie, de vergadering niet te besluiten tot de definitieve uitvoering van het voor stel-Goes, doch wel om contact te zoe ken met de jeugd. Aldus besloten. De voorzitter maakt bekend, dat als lid van het hoofdbestuur gokozen is, Ds N. H. Kuipéri, te Oudenbosch. Onder applaus bood nu de voorzitter oud-Minister Die Visser een bloemstuk aan voor zijn echtgenoote. Daarna ging Dr de Visser voor in gebed en werd de vergadering geschorst tot gistermorgen 10 uur. Woensdagavond was er een tuinfeest in Tivoli, waaraan de Chr. Muziekkorpsen „Soli D:eo Gloria" resp. uit Apeldoorn en Twello en de Chr. Za-ngvereen. „Kunst na Arbeid", onderafd. Chr. Nat. Werk mansbond, hun medewerking verleenden. Dit feest Werd voorafgegaan door een optocht met muziek door Apeldoorn, waaraan alle congressisten en bun1 vrou wen deelnamen. Ds staking aan „Ds Schelde" te Vlissingen Wij lezen in „de Metaalbewerker", 'het orgaan van. den Chr. Metaalbewerkers- bond: Nu de staking reeds 10 weken duurt, zal bij velen van onze leden de vraag wel op de lippen komen: wat doen onze sta kende leden in Zeeland? De leden genieten van Gods heerlijke natuur, zoo midden in den zomer, op on- Naar bet Engelseb. il.) -o- „Over haar, neen, nee®, vanavond niet," zei hij haastig. „Rah, ik ruik nog de geur van die buiden op miju hanldea. Geef mij de kaars." Hij ging naar boven. Den volgenden morgen! was "t Zondag. Toen de klok had opgehouden met lui den zagen we een zwartgesluierde ge stalte ons raam voorbij gaan. Arm meisje I' zij ging alleen naar de kerk. Wij volg den maar droegen zorg, dat zij ons niet zou zien, noch gedurende den dienst, noch daarna. Wij zagen dieö dag niets meer van haar. 's Maandags kwam er een boodschap, dat juffrouw March gaarne eens met ons zou willen spreken en wij gingen na tuurlijk. Zij zat geheel alleen in onze oude zit kamer, zeer ernstig en bleek, maar vol maakt kalm. Zij zag er vrouwelijker uit te midden van baar leed. Toen zij op stond drukten wjj elkander de band in stilte. Wjj begonnen over gewone dingen to praten en niet over bet sterfgeval. Zij scheen door 't ergste te zijn heengeko- T gekende wijze. Dag in dag uit trekken zij naar het strand. Meerdere malen gaat een groot aantal stakers een heerlijke fietstocht maken naar Domburg, Goes of andere plaatsen. Zij, die daarvoor minder gevoelen, kunnen in de groote zalen van het Militair Tehuis zich vermaken met spelen. Dan weten de leden, vooral in Souburg, zich steeds meer en meer te bekwamen in het mooie damspel. En in Vlissingen en in Souburg zijn den geheelen dag zalen open, waar de gelegen heid is te converseeren eu zich bezig te houden of te vermaken. Doch de strijd is zwaar en vergt groote offers van de gezinnen der leden. Daarom wordt ook al het mogelijke gedaan om don stc>un zoo goed mogelijk te gebruiken. Zoo zien wij op verschillende plaatsen de gele genheid opengesteld, om aardappelen, groenten, vet en leverpastei te koopen. Daar wordt heel veel gebruik van ge maakt. Door de Chr. Besturenbonden is een steunbeweging opgezet voor de groote ge zinnen. De inkomsten van dit Fonds wor den gesuppleerd -door 't Hoofdbestuur en daardoor worden om de veertien dagen kruidenierswaren gedistribueerd. Dat geschiedt op een geheel eenige wij ze. 's Vrijdagsmiddags om 2 uur komen dan de vrouwen van onze stakende leden naar een voor haar uitgeschreven verga dering. Daar wordt dan flink gezongen, een woord tot bemoediging door een der Hoofdbestuurders gesproken en dan wor den de tasschen, de manden of de koffers gevuld met een groot aantal bruikbare ar tikelen en gaan onze vrouwen moreel en materieel gesterkt weer huiswaarts. In Souburg komen zelfs de mannen en de kinderen mede naar de vergadering, zoodat heel het gezin van den staker daar hoort en ziet wat de Chr. Metaalbewer- kersbond voor zijn leden doet. Ook met de leden zelf wordt meerdere malen vergaderd. Ook daar klinkt dan bet lied van vertrouwen en geloof omboog. Ik wensebte wel dat zij, die in onze be weging meerdere malen meenen verkeerde dingen te zien. zulke vergaderingen eens bijwoonden, luisterden naar bot gezang van onze mannen, als zij daar gemeen schappelijk zingen „Een vaste Burgt is onze God", en als het ware als protest te gen de verkeerde voorstelling van zaken, die wel eens gegeven is geworden, luid la ten klinken: i_j Geen aardsche macht begeeren wij, Die gaat alras verloren. Deze vergaderingen doen goed. Ze geven de gelegenheid om steeds op het r e c h t s- element in onzen strijd de aandacht te ves tigen. Ze behoeden de zwakken voor moe deloosheid en zij smeden een hechten, sterken band rondom de strijders voor recht en menschenwaarde. Tholen met den vasten wal verbonden. Gistermorgen om acht uur heeft men van de brug voor Tholen, die den vorigen avond in de „Eendracht" voor anker was gegaan, do ankers gelicht en het gevaarte door den stroom in de richting van de landingshoofden laten drijven. Te half acht reeds bad men den veerdienst stop gezet. De werkzaamheden van het plaatsen der brug, uitgevoerd door de firma Bij- ker, uit Haarlem, genoten een groote be langstelling, terwijl ook de heer Stule- meyer, burgemeester van Bergen-op- Zoom, alsmede de burgemeester van Tho len, Mr A. J. v. d. Hoeven en de wet houders Wagemaker en Goossen, op de landingshoofden tegenwoordig waren. Nadat de brug was losgemaakt, werd zij bestuurd door de „Adelaar", die be neden, en de „Stormvogel", die boven de brug lag. Toen de brug een hoek van 30 graden met den wal maakte, heeft men een kabel aan den Tholenschen oever bevestigd, om het verplaatsen der brug zoodoende in bedwang te houden. Het water liep bijzonder hoog op, n.l. tot 2,06 M. boven N.A.P. en er stond toch geen sterke wind. Het was half tien, toen de brug zich 38 c.M. boven de landingshoofden bevond. Langzaam, maar zeker zakte het gevaarte en om tien minuten voor half elf, lag de brug op haar plaats. De belangstellenden op de landings hoofden begaven zich van beide kanten op de brug en reikten elkaar gelukwen- schend de hand, terwijl er onder het tal men en haar leed te hebben weggelegd, in die rustige en diepe binnenkameren, rwaar alle leed heen gaat nooit verge ten, nooit verwijderd, maar in alle stilte verzegeld, zooals 't behoort. Boven dien, zij was jong, jong in leven, hoop, naar ziel en lichaam beide en de jeugd, hoewel zij hartstochtelijk bedroefd kan wezen, kan niet voor altoos bedroefd zijn- Ik zag en ik verheugde mij dit te zien, dat juffrouw March eenigennata weer zich zelf was. Zij spTak veel met John, vrij en na tuurlijk, als met een vriend, die haar warmen dank verdiende hij was meetr teruggetrokken. Hij vroeg neen, ik geloof, ik vroeg haar, hoe lang zij in Enderiey dacht te blijven. „Ik weet niet; ik heb begrepen, dat mijn neef Richard Brithwood mijn voogd zou zijn maar mijn dit is veranderd, geloof ik; ik hoop, dat 't zoo is. Kent gij Norton Bury, mijnheer Halifax?" „Ik woon daar." „Werkelijk" eenigszins verrast. ,jDan kent ge zeker mijn neef en zijn vrouw wel?" „Neen, maar ik heb ze wel eens ge zien." John antwoordde zonder zijn oogen op te slaan. rijke publiek aan den wal hoera's opstegen. Onder de brug heeft men voorloopig houtblokken aangebracht, terwijl zij later zal worden opgevijzeld, om de definitieve lagers er onder te plaatsen. Over ander halve of twee maanden zal zij voor het publiek worden opengesteld. Nadat de vaste verbinding was tot stand gekomen, had te ruim elf uur in het oude, doch fraaie raadhuis van het met vlaggen versierde stadje Tholen een offi- cieele ontvangst plaats door het gemeente bestuur Van de directies, opzichters enz. der firma's, die aan de tot standkoming der nieuwe brug hadden bijgedragen, als mede van de vertegenwoordigers der pers. De burgemeester, do heer mr A. J. van der Hoeven, memoreerde in zijn toe spraak, het zoo juist plaats gehad heb bende heuglijk feit, voor zijn stad en voor het geheele eiland, en roemde daar naast .het werk der firma's Kloos en Bij- ker en in het bijzonder dat der N.V. de Wit, dat door spr., van uur tot uur was gevolgd. Vervolgens ging spr. in het kort de geschiedenis van bet veer na en wees op de reeds in 1868 gemaakte plannen voor een brug. Het geheele werk heeft ruim een half millioen gekost, dat de gemeente TJiolen' alleen zal moeten be talen. Daarom zal het veergeld, dat mo menteel wordt geheven en dat nog dateert uit deu tijd van Philips van Bourgondië, die het veerrecht aan Tholen schonk, worden omgezet in een bruggeld. Hierop werd de eero-wijn rondgediend, waarna nog het woord werd gevoerd door den heer B. Visser, dir. der firma Kloos en namens de persvertegenwoordigers door den heer W. II. H. van Liefland. 's Middags te één uur tenslotte ver- eenigden allen zich aan een lurtch in het hotel Hof van Holland te Tholen, aan geboden door de directie der firma Kloos. Aan tafel werd door verschillende hoe ren het woord gevoerd. Hieronder laten wij nog eenige bijzon derheden der brugvolgen, welke werd ontworpen 'door het ingenieursbureau Kuijpers te Amsterdam, onder welks lei ding ook de werkzaamheden zijn uitge voerd. Nadat reeds herhaalde malen was overwogen een vaste verbinding aan te brengen (het laatst in 1912), werd in Juli 1927 het werk gegund en juist een jaar later is het gereed gekomen. Het betonnen landhoofd aan de N.-Brabant- sche zijde dat 15 M. lang is, was reeds in Maart jj. klaar; wegens een jianne- merskwestie was het landhoofd aan den kant van Tholen, met een lengte van 25 iM. eerst midden Juni gereed. Voor het aanbrengen van laatstgenoemd land hoofd moesten in Tholen vijftien huizen worden afgebroken. Een en ander sluit aan op de wegen naar St. Maartensdijk, Poortvliet, 'Scberpenisse. Aan den Noord- brabantschen kant wordt een verbin dingsweg n.iar Oud-Vosmeer aangelegd. Doordat de Eendracht daar ter plaatse vrij smal, maar 14 M. diep is, moest men zorg dragen, dat de landhoofden niet naar de zijde van het water zouden gaan „werken". Behalve dat men deze extra versterkt heeft, is hierin ook voorzien door de brug een zijdelingschen druk op de "landhoofden te laten uitoefenen. Hiertoe zijn de rollen, waarop de brug aan de uiteinden rust op hellende banen (110) aangebracht. Eén tiende van het gewicht der brug, drukt dus tegen de landhoofden aan. In ons land is een dergelijke bouw nog nimmer aangebracht. „Wilt gij mij eens openhartig zeggen, wat voor een mensch madame Caro line is." Deze openhartige vraag was zeer moei lijk te beantwoorden; want Norton! Bury wist veel kwaads te vertellen van de vrouw van den jongen; landheer, die hij te Napels getrouwd had, en die behoor de tot de befaamde familie Van Lady Ha milton. „Zij is de dochter van den graaf van Lnxmore, zoo u weetl" „Ja, ja, maar dat doet er niét toe. Ik "weet niets van Lord Luxmore maar ik wil weten, wie zij zelf is." John aarzelde en antwoordde toen', zoo als "hij naar waarheid kon; „Men zegt dat zij erg .goed voor de ar men is, lief en Vriendelijk. Maar, als ik 't mag wagen op te merken, niet juist de persoon, die ik denk, dat juffrouw March als hare vriendin zou kiezen of aan! wie ze eenige verplichting zoude willen heb ben." „Dat bedoelde ik niet. Ik behoef niet aan niemand verplicht te wezen. Alleen, als zij een goede vrouw was, zou zij een groote steun voor me kunnen zijn en ook een raadgeefster voor iemand, die bijkans achttien jaar is en, ik geloof, een erf gename." „Een erfgename 1?' John kreeg plotse- De bouwkosten van het geheel bedragen ruim vijf ton, die der brug een derde daarvan. Het ligt in de bedoeling, dat de trambaan over de brug tot midden in Tholen zal worden doorgetrokken. Rondvluchten boven Wal cheren. Zooals in ons nummer van gis teren is geannonceerd, biedt de K. L. M. wederom gedurende enkele dagen de gele genheid om met hare veelgeprezen en comfortabele vliegtuigen een rondvlucht boven Walcheren te maken. Wij hebben het genoegen gehad reeds tweemalen met een vliegtuig der K. L. M. een rondvlucht te maken, een keer boven Walcheren en een keer boven Zuid-Beve land en kunnen zulk een tochtje onzen le zers aanbevelen. De K. L. M. doet al het mogelijke om voor de veiligheid der passagiers zorg te dragen. Ze last liever een vlieggelegen- hoid af dan haar door te laten gaan met een kans van gevaar voor de luchtreizi gers. Denk maar aan Goes! Het vliegveld tusschen Souburg en Vlis singen echter beantwoordt aan alle eischen en is gemakkelijk bereikbaar. Zooals wij reeds vroeger schreven is het uitzicht, vooral op een zoo mooi eiland als Walcheren, schitterend. Dat is nu letter lijk met niets te vergelijken, zelfs niet met dat vanaf den Langen Jan. Men komt oogen en tijd to kort om alles in zich op te nemen! Wij twijfelen er niet aan, of een ïucht- reisjo zal onze lezers wel bevallen. Het vreemdelingenbezoek. Het aantal met de booten van de lijn VlissingenBreskens vervoerder badgas ten heeft een tot nu toe ongekende hoog te bereikt. Het aantal dezer dagjesmen- schen is veel grooter dan vorige jaren, want in 1927 en 1926 vonden wij als hoogste cijfers genoteerd resp. 2800 en 2400. Men hoort nu wel heel gewichtige beschouwingen over grootere of kleinere financieele draagkracht van die bezoe- kers, maar dat blijven veronderstellingen. Als wij bijv. zeggen, dat al deze men- schen gemiddeld f2 in restaurants en winkels verteren, dan is dit ook een nimmer te bewijzen cijfer, maar o.i. toch zeker niet te boog en dan is 3300 maal f2 toch f6600, die in de stad zijn ge bracht alleen door deze categorie bezoe kers. Maar daar blijft het gelukkig niet bij want het aantal vreemdelingen, die op Walcheren langer vertoeven is ook groot en deze komen zoo'n dag ook voor een groot deel naar Middelburg en dan voegen zich daarbij nog eenige honder den uit verschillende doelen van Zee land, en om niet te vergeten de vele inwoners van Vlissingen en van het plat teland, die Donderdags komen en toch ook ieder meer of minder geld uitge ven. Dit alles melden wij nog eens om toch goed te doen uitkomen, van welk groot belang het voor Middelburg is. Het is daarom noodig nogmaals er op te wijzen, dat zeer jammer velen "zoo hard- leersch zijn en maar niet mede willen werken om dit alles te bevorderen. Dat het aantal vreemdelingen in hotels enz. ook groot is ontwaarden wij gisteren avond nog, toen een gezelschap van 4 personen groote moeite had onder dak te komen. Er wordt wel eens gevraagd hoe toch al die vreemdelingen op Middelburg op merkzaam gemaakt zijn. Dit is in het begin het werk geweest van de Vereeni- ling een hevige kleur en werd toen) bleek. „Ik vraag excuus ik dacht dat 't anders was. Sta mij toe mijn vTaugde uit te drukken „Mijn vreugde is er niet grooter om," zei ze met onderdrukt zuchten. „Jane Cardigan vertelde mij altijd, dat rijkdom veel zorgen meebracht. Arme Jane! Ik wou, dat ik naar haar kon gaan! maar dat is onmogelijk." Hierop volgde een pijnlijke stilte. „Er kan met een groot vermogen zooveel goeds gedaan worden," zei ik. „Ja. Ik weet niet of 't mijne zeer, groot is; waarlijk, ik had nooit eenig idee van geldzaken, maar geloofde alleen, wat men mij vertelde. Echter, mijn vermogen moge veel of weinig zijn, ik zal probeeren 't goed te gebruiken." „Ik ben zeker, dat u dat zal." John zei niets; zijn oogen stonden droe vig en zagen haar aan terwijl zij sprak. Spoedig daarop stond hij op en wilde vertrekken. „Ga nog diet; ik zou u nog wat over Norton Bury willen vragen. Ik wist niet, dat u daar woonde. Eu mijnheer Fletcher ook?" - Ik antwoordde bevestigend. „In welk gedeelte van de stad?" „Aan den weg naar Coltham, vlak bij de kerk." De voorzitter van hel Centraal Comité der Anti-revolutionaire partij, do hoor El. Colijn, geeft nu wecjr, na zijn Indische reis, en hot preside,eren dier economische conferentie te Genève, alle aandacht aan den naderenden verkiezingsstrijd ien da positie van de A. R. partij in dien kamp. Duidelijk zet hij in „De Standaard" uit een, wat er in den a.s. winter door da kiesverenigingen gedaan moet worden. Om te beginnen moeten alle kicsver- eenigingen tusschen 15 October en 15 No vember vergaderen over het concept-pro gram van actie en de wijze van candi- daatste'.ling over welke beide punten het Centraal Comité eind September' voorstel len zal ontwerpen. Laten onze kiesverecnigingcn nu zor gen, dat alvast dit begin van den arbeid bij allo in orde zij. Zij er nergens laks heid. De leiding is hij den hecT Colijn in goede handen. Maar het beste plan de campagne kan niet slagen, als in de kies- vereenigingen niet alle hens aan dek isl •OPMERKER M 1 ff fik TANDPASTA n I VM25&75c.p.tube reinigt mond en tanden. ging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer en anderen, die hun werk voortzetten. Zij worden nu echter ge steund door de bezoekers zelf, die even- zoovele propagandisten zijn bij anderen om ook naar Walcheren te komen. Zij maken propaganda met de honderden kiekjes die op een zoo'n dag worden gemaakt, maar ook met de ansichtkaar ten, die met duizenden worden verzon den. Dit getal is niet overdreven, als men weet, dat in een der bekende zaken voor vreemdelingen alleen gisteren 1000 postzegels van 10 cent voor buitenland- sche briefkaarten werden verkocht en dan nog honderden van lagere waarden. Om nog even terug te „komen op hot vervoer der duizenden van Breskens naar Vlissingen, zij nog gemeld, dat alleen de motorveerboot een 2000-tal menschen en de noodige auto's in één reis medenam, terwijl nog twee der stoombooten dienst moesten doen voor de overige 1300. Alen vraagt zich dan ook af hoe het zou moeten gaan, als de motorveerboot er niet was. Vereeniging Ziekenhuis- verpleging op Walcheren. De animo tot aansluiting bij bovengenoemde vereen iging is, zooals te verwachten was, reeds groot. Geschat wordt dat er nu reeds een 5000 ingeschreven leden en kinderen zijn. Waar zooals men weet de bedoeling is de vereeniging 1 October in werking te doen treden, hoeft het be stuur moeten besluiten de vertegenwoor digers in de verschillende gemeenten te verzoeken voor 1 September de ingevulde biljetten in te leveren, opdat deze alvast op kaarten kunnen worden gebracht en daarna de contributiekaarten kunnen wor den gereed gemaakt tegen 1 October. Niet zooals eerst gemeld werd tot 1 Octo ber, maar tot uiterlijk 15 September „O, dat kerkklokkespel hoe was ik, nacht "bij nacht gewoon er naar te luis teren, als de pijn mij uit den slaap hield." „Wat voor pijn?" vroeg John plotseling. Juffrouw Alarch glimlachte, zooals zij vkoeger kon doen. „O, ik ben 't bijna ver geten, hoewel 'terg genoeg was toen;" ik sneed mijn pols gevaarlijk met een brood mes, in een gevecht met mijn oppas seres." „Wanneer was dat?" vroég John snol. Wat mij betreft, ik zeide niets. Ik had 'tal vermoed. Helaas, 't lot was hard voor mijn armen Diavid! „Wanneer dat was? Laat eens zien vijl', zes jaar geleden. Maar waarlijk, 't is niets." „Niet heelemaal „niets", zeg 'tme!" Én John stond op, luisterend naar elk van haar woorden. „Wel, als u dat weten wilt 'twas een van mijn ondeugendheden ik was als kind erg ondeugend. Ze wilden me geen stuk br'ood geven, dat ik wensclito te geven aan een armem jongen." „Die aan den .overkant stond onder een afdak in een steeg in den! regen? was 'tniet zoo?" „Hoe weet u dat zoo? Maar hij zag zoo hongerig en ik had zoo met hem te doen." „Hadt gij?" bijna onhoorbaar. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2