Kerknieuws, Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Telegrammen. Laatste Berichten. Financieële Berichten. heid verricht. Dhr Colsen (R.-K.) ver klaart zich tegen de gehuwde onderwijze res, terwijl de heeren Bedet en Scheele naar aanleiding van het door den heer Hamelink gesprokene, even op een en an der terug komen. De voorzitter zegt, dat het heter ware geweest, indien de heeren eerst bij B. en W. geïnformeerd hadden. Deze zaak dient wel goed bezien te worden. Mevr. de Pauw is gevraagd of zij wederom bereid was. Zij deelde mede, als 'tniet anders kon, be schikbaar te zijn, doch liever als onder wijzeres te Terneuzen (kom) dan als zoo danig aan de school te Sluiskil. Op de lijst komen voor 25 gehuwde wachtgelders en 18 ongehuwde, waarbij 15 van boven 40 jaar. Uit deze wachtgelders moesten twee personen gekozen worden om de voor dracht volledig te maken, doch van het onderwijs dezer laatste dames is natuur lijk niets naders bekend. Persoonlijk is spr. er niet voor, dat de gehuwde vrouw tot arbeid aid onderwijzeres geroepen wordt. Hij raadt aan, nog eens nader over deze zaak te overleggen, als er geen per soonlijk element in de zaak betrokken is. Dhr D. Scheele zegt dat de verdediging van B. en W. hem tegenvalt. Zijn houding kan niet veranderen, hij is ook thans tegen de benoeming van een gehuwde ambtena res. Over het voorstel-Scheele, om de voor dracht aan B. en W. terug te zenden, wordt, na enkele opmerkingen door ver schillende leden, gestemd; met 6 stemmen voor en 7 tegen wordt dit voorstel verwor pen. Na stemming over de benoeming blijkt, dat Mevr. de Pauw geb. Moes be noemd is met 7 stemmen. De andere op de voordracht genoemde dames verkregen resp. 4 en 2 stemmen. Over het volgende punt der agenda: ver nieuwing der Westkolkstraat, geeft de voorzitter enkele nadere inlichtingen. Bij de omvraag zegt de voorzitter, dat er een vacature zal komen in het politiecorps door het met pensioen gaan van agent de Witte. Spr. wil thans even met den Raad overleg plegen: moet deze vacature ver vuld worden? Hij gelooft stellig, dat bij in krimping, de goede 'dienst zeer in 't ge drang komt. Dhr Bakker acht 8 politie agenten voor een gemeente als Terneuzen voldoende, gelooft niet dat de vacature moet vervuld worden. Ook dhr Scheele acht 7 agenten voor Terneuzen voldoende Dhr D. van Aken (G.-H.) is juist van te genovergesteld gevoelen. Hij gelooft dat door inkrimping van het. aantal, de vrije dagen en zeker ook de Zondagen in 't ge drang komen. Dhr Hamelink is evenzeer bang dat de diensten zullen verzwaard worden, en wijst ook op de bizondero om standigheden, die zich steeds kunnen voordoen. Dhr J. J. do Jager (A.-R.) zegt, dat over deze zdak in, de vergadering van B. en W. door hem gesproken is. Hij vraagt of de dienst der politie niet econo mischer kan ingericht worden. Dhr D. Scheele spreekt nog nader over deze laat ste opmerking, en wil bezuinigen waar dit mogelijk is. De voorzitter zegt dat de heeren nu zij toegestemd hebben dat wij een flink politiekorps hebben, moeten oppassen, dat we niet achteruit gaan. Men moet den zoo uitgebraden surveillance-kring niet gering achten. Bij al de werkzaamheden die or zijn moet spr. inkrimping absoluut ontraden. Hot voorstel van den voorzit ter, om de vacature door benoeming te vervullen, wordt met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Anncrveen, W. A. Noest te Grootegast. Bedankt voor Zevenbergen, P. de Bruijn te Driebergen. Chr. Gercf. Kerk. Tweetal te Bussum, P. J. de Bruin te 'encndaal en J. L. de Vries te Rijnsburg Alg. Synode Ned. Herv. Keric. (Slotzitting.) Dit het rapport van den vice-president over de Registers van den Secretaris blijkt dal gedurende de zittingen der Synode ?Dn ^gekomen 58 en uitgegaan 530 stuk ken. Aan den secretaris wordt voor rijn arbeid dank gebracht. Prof. van Rhijn heeft het volgende! voor stel ingediend: „De Synode benoeme een commissie, die een onderzoek instelt naar bestaande Hervormde „Jeugddiensten", speciaal in hare verhouding tot 'de ker nraden der Hervormde gemeenten, en 10 tevens de vraag bespreekt,, op welke wl)ze m <Jen arbeid der jeugddiensten eer eenheid en doel kan worden ge- j: Dit voorstel wordt zonder nadere scussie met algemeene stemmen aange- ornen en op voorstel van den president eri t°t leden van de bedoelde com mie benoemd de leden: prof. dr M. v. £X\A- B' te Winkel, dr S. F. H. J. Ber- r, >acl1 Van der Sprenkel, G. Barger te „a„S'D D. Spelberg te Egmond, J. P. Tri Druggen te Amsterdam, P. Veen te echt en M. Jongebreur te Veenendaal. rot van Rhijn rapporteert over een sten- van Det Zuiderzeefonds tot in- van een „Zuiderzee-Zondag", 1 °P gecollecteerd zal worden voor de belangen van het a.s. Zuider- rinni besloten wordt, niet een zoo ien ^en ewlerzee-Z ondag" in te stel- w mafr wef een collecte aan te hevelen, O (-.a' 311 °P den eersten Zondag van - za-t kunnen worden gehouden. wordt besproken de verhou- )«ri. a.n de door de Alg. Synodale Com- von- bloemde commissie van 7 leden ZuiriJr kerkelijke belangen van het a.s. voer ?ee"Sebied, tot het Zuiderzeefonds Nederiandsch Hervormde kerk. De President horinnert aan de besprekin gen, welke in Februari zijn gehouden tus- schen afgevaardigden van de Synodale Commissie en van die Zuiderzee-commis- sie onder wier beheer bet Zuiderzee-fonds staat. Aan de toen door den president ge formuleerde wenschen is voldaan, zoo als bljjkt uit den Stichtingsdienst van ge noemd fonds, waarin thans uitdrukkelijk staat vermeld, dat de stichting ten doel heeft in overleg met de Algemeene Sy node of met de door haar aan te wijzen organen, werkzaam te zijn ter behartiging van de stoffelijke belangen en de uitwen dige organisatie, noodig voor het gods dienstig leven, voorzoover in dirécten rin de Nederlandsch Hervormde Kerk aangaat in het droog te leggen Zuiderzeegebied en in de randgemeenten daarvan. Ook staat in dien 'stichtingsbrief thans ge schreven, dat de stichting geen goederen of gelden, hetzij als schenking, subsidie of voorschot verstrekt, dan aan Noder- landsche Hervormde gemeenten, in ieder geval afzonderlijk na gepleegd overleg met de Algemeene Synode of de door deze ter behartiging van de geestelijke belangen aangewezen organen. Zoo wordt dus de taak die de commis sie uit de Synode heeft te vervullen dui delijk. Niet alleen zal zij voor het erlan gen van xijks-tractemènten maatregelen moeten nemen; niet alleen kal zij de tot standkoming van de nieuwe gemeenten hebben te bevorderen overeenkomstig de bepalingen der kerkelijke reglementen, maar zij zal ook blijkens het bovenstaan de in onmiddellijk en voortdurende be trekking staan met het Zuiderzeefonds en met hen die dit beheeren. Dit verhindert evenwel niet, dat de Sy node met algemeene stemmen een voor stel aanneemt van den 'heer te Winkel, aldus luidende: „De Synode besluite aan de kerkeraden te' berichten, dat de op brengsten der collecten gezonden moeten worden aan den Quaestor-generaal (uit S. J. Hogerzeil), dat deze gelden voor- loopig zullen worden beheerd door den Quaestor-generaal, en' dat later in over leg met het bestuur van het Zuiderzee fonds een beslissing zal werden geno men, welke bestemming aan deze gel den zal worden gegeven." Op voorstel van dhr Idenburg wordt een verzoek van de „commissie Voor de behartiging van de geestelijke belangen der Zuiderzee-arbeiders, om subsidie voor haar arbeid ter afdoening gesteld in han den van de Alg. Synodale Commissie. Daarna richtte de. president, dr Wey- land, woorden Van bijzondere waardee ring tot de prae-adviseurs der Synode, de hoogleieraren van Veldhuizen en van Rhijn, tot den vice-president dr C. J". van Paassen en tot den secretaris, den heer D. den Breems. Beide hoogleer ar en 'en ook de vice- president beantwoordden de toespraak tot hen gericht. Daarna woTdt dö 113de vergadering der Algeme!ene Synode met dankzegging ge sloten. Toelagen uit de fondsen van de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk. De algemeene synode der Ned. Herv. kerk heeft de navolgende toe lagen uit hare fondsen beschikt: Fonds noodlijdende kerken en perso nen: Dreischor (classis Zierikzee) voor herstel van de pastorie f 1000; Oudelande (classis Goes) voor herstel van het dak der kerk f 1500. Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten waar eigen mid delen ontbreken: Terneuzen. voor lokaal huur te Sluiskil f100. Fonds tot verbetering der Bchraalste predikantstraktem enten: Kleverskerke f450; Meliskerke f354; Ouwerkerk f200; Hoofdplaat f500; Waterlandkerkje f700; Retranchement f258; Sas van Gent f160. Generale kas: Vrouwepolder voor on derhoud der kerkelijke gebouwen f300, Wissekerke voor den arbeid te Geersdijk f200, Terneuzen voor den godsdienston derwijzer te Sluiskil f200. D s A. R i n g n a 1 d a. Ds A. Ring- nalda, Gereformeerd predikant te Soera- baia, hoopt medio September met verlof hier te lande te zijn. Zijn voorloopig adres is: Schuijtstraat 58, 's-Gravenhage. Te Wageningen slaagde voor het examen Landbouwkunde L. O. de beer M. Nieuwenhuiza te Hoek. Geslaagd voor de hoofdakte ïnej. S- J. Noordhoek te Wolf aartsdijk. ITALIAANSCHE VLIEGERS OVER DE NOORDPOOL-EXPEDiTIE. De Italiaansche vliegers, die van Trom- sö uit, onderzoekingstochten hehben on dernomen om Amundsen op te sporen, rijn, zooals reeds gemeld, gisteren met de groote twee-motorige Dornier-Waf, een watervliegtuig, op Scheüingwoude aange komen. Dinsdagochtend waren zij; in de vroegte van Tromsö opgestegen. Zij vertelden, aan een intervieweT van het Hdbld, 40 dagen in bet Noorden te zijn geweest, en vandaar uit vluchten te hebben gemaakt over een gebied van 38 duizend vierk. km. Het weer was bijna voortdurend slecht en dikwijls was vliegen onmogelijk. Op zulke dagen waren de vliegers igedoemd te Tromsö aï te wach ten. Ze zijn er niet in geslaagd» iets van Amundsen te ontdekken. Wel hadden de vliegers onzen landge noot Jef van Dongen, gesproken. „Een kranjge kerel", luidde het oor deel. Een aardige jongen, maar abt zeer spraakzaam. Dat behoeft ook niet te ver wonderen, want Van Dongen had vijf ja ren in een klein hutje bij de Noordkaap op Spitsbergen geleefd, alleen met zijn honden. Slechts af en toe sprak hif een jager. Hij leefde van de jacht. Van Don gen ziet, door de zon, welke in de zo mermaanden door de sneeuwvelden een verblindend licht verspreidt, niet slechts bruin, maar heelemaal zwart gebrand. Hij ziet er uit als- een neger. Het verheugde die vliegeTs dat Van Don gen in ons land een hartelijke ontvangst wordt bereid; hij Verdient het. De vliegers hadden op hun tochten weinig- pech gehad, maar enkele gevaar lijke oogenblikken hadden zij toch door gemaakt. Het was op een tocht boven de Barendszeie. Een schroefje achter den pro peller was losgeraakt. Een der mecani ciens ging buiten het toestel hangen, met het doel het schroefje aan te draaien.-Hij balanceerde in de lucht en had elk oogen- blik kans door den propeller te worden geraakt. „Dat was ons te gevaarlijk", zeide ka pitein Ravazzoni. „Wij "hebben den meca nicien naar binnen gehaald en rijn op zee gedaald, honderdvijftig kilometer van de kust. Als er daar iets was gebeurd, waren wij reddeloos verloren geweest. Het euvel kon echter worden hersteld." Het eten in Tromsö 'bestond steeds 'uit visch, slechts af en toe afgewisseld door een stukje rendierenvleesch, dat aan leer deed dienken. De visch was kabeljauw in allerlei vormen, gedroogd, gerookt, ge kookt of zalm tot Vervelens toe. Aardap pelen ook, maar van versche groente was nooit sprake. De vischmalen stonden op het laatst zeer tegen. De Italianen hopen, alk het weer het toelaat, hedenochtend de reis voort te zetten en dan in- één ruk naar 'Rome door te vliegen. Nochtans zijn de reddingspogingen rtTet opgegeven. Maddalena 'en Ponzi zullen nog ongeveer een maand in het Noorden blijven. Het deed hun leed, het doel niet te hebben bereikt, maar, zeiden zij) het is gemakkelijker een speld in een hooiherg te zoeken, dan 'een vliegtuig in de Pool- zee. Landen op het ijs is onmogelijk om dat er niet ieen gladde oppervlakte is, maar een grillig heuvelveld. Het zoeken is vrijwel hopeloos. Ongelukken. Dinsdagmiddag heeft te Kootwijkerbroek, gemeente Barne- veld, een 12-jarige jongen al spelende, zijn 7-jarig buurmeisje, een dochtertje van den landbouwer H. van Hierden, met een flo bert doodgeschoten. De landbouwer H. T. A. te Wesep, die bij bet afladen van rogge het ongeluk had van den wagen te vallen en zware inwendige kneuzingen be kwam, is aan de gevolgen daarvan over leden. Een ernstig ongeluk had te Wie- ringen plaats op den baggermolen „Wie- ringen". Een arbeider, op dien baggermo len werkzaam, kreeg namelijk een vallen den schoorsteen op het hoofd, waardoor hij met zware hoofdwonden bewusteloos neerviel. Hij is naar het hospitaal te Hel der overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. Te Jutphaas is het dochtertje van den beer V. in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Een 101-jarige. Dinsdag her dacht de weduwe Magnée te Maastricht, onder veel belangstelling van familie, ken nissen en buurtbewoners, haar lOlsten verjaardag. Schertsend verklaarde zij, dat zij zich hoe langer hoe jonger begon te ge voelen. Geheime stokerij. Door de kommiezen is Dinsdag een inval gedaan ten huize van K. H. te Uithuizermeeden (Gr.), waar een groote hoeveelheid spriet en een distilleertoestel in beslag zijn geno men. Tegen H. en zijn knecht L. K. is pro ces-verbaal opgemaakt. Kinderdoodslag. Na verhoor door den rechter-commissaris is in het huis van bewaring te Tiel ingesloten ze kere D. van A. te Erichem, verdacht van doodslag op haar buiten echt geboren kind. Het lijkje is ter gerechtelijke schou wing in beslag genomen. Een kranige zwemmer met één been. Een eigenaardige vertooning heeft gistermiddag op Scheveningen veel bekijks getrokken. Aangekondigd was, dat er om 3 uur de Duitscher Josef Grego- ritsch, een invalide uit den wereldoorlog, die slechts één been heeft, van den pier in zee zou springen en een afstand van zes kilometer zou zwemmen. En aldus is ook inderdaad geschied. Op het einde van den pier was een soort van geïmproviseerde springplank gelegd en van deze heeft Gre- goritsch op het aangegeven uur, omgeven door enorme belangstelling, den grooten sprong gedaan. Daarna zag men hem met verwonder lijke snelheid evenwijdig aan het strand in de richting van Seinpost vorderen. Van den pier en het strand volgden duizenden de kleine zwarte stip, zijn hoofd, in zee Om tien minuten over halfvier kwam de moedige zwemmer ongeveer ter hoogte van het Paviljoen Witte weer naar de kust, waar hij door een helper aan land gebracht w°rd. Hiermee was deze zwem- demonstratio ton einde. Gregoritsch heeft aangekondigd, dat hij van plan is te trachten over 'het Kanaal te zwemmen. Hij is van beroep schoorsteen veger ook al een vreemd iets voor iemand met één been en wereldreizigerl Reeds eerder heeft bij een poging ge daan om het Kanaal over te zwemmen, toen heeft hij het echter niét -tot Calais kannen bmtg&ü. Groote brand te Haarlem. Gisternacht, ongeveer twee uur, is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een perceel aan den SJapersdijk in Haaxlean- Noord, bewoond door den monteur H, De bewoners waren in diepen slaap en moesten worden gewekt, toen het huis reeds in lichtelaaie stond. De vrouw en vier kinderen konden nog bytjjds door het voorraam worden gered. Ook het huis no. 98, bewoond door den metaalbewerker Van H. werd door bet vuur aangetast. De brandweer onder vond moeilijkheden in het blusschings- werk door het feit, dat er ter plaatse geen waterleiding aanwezig 'is en men dus aangewezen was op water uit slooten en vijvers. Hierdoor had het vuur den tijd ook nog andere arbeiderswoningen aan te grijpen, zoodat in totaal vier hui zen geheel werden vernield en twee ern stig beschadigd. Eerst om half vijf was de brandweer het vuur meester. Wat een dooie wandluis kan veroorzaken. Dat kleine oorza ken groote gevolgen kunnen hebben, mag wel blijken uit het volgende: Er heerscht in de laatste dagen in den boezem der sociaal-democraten te Loosduinen, onte vredenheid en gekijf en de aanleidende oorzaak is niets anders dan één morsdood nietig wandluisje. Wat is het geval? In de Prins Hendrikstraat heeft de Bouw vereeniging Ons Huis, een vereeniging, ontsproten uit de aldaar wonende S. D. A. P.'ers, een 60-tal woningen staan. Voor 90 pet. zijn deze woningen door partij- genooten bewoond. Deze vereeniging nu nam indertijd het besluit om op vastge zette tijden de buizen vakkundig te doen inspecteeren, en bij ontdekking van onge dierte moet de bewoner zijn woning op kosten der vereeniging aan ontsmetting laten onderwerpen, 't Vorige jaar werden dan ook een 4-tal woningen onder behan deling genomen. Dezer dagen had nu we der inspectie plaats en nu vond de man met het onderzoek belast in de woning van den voorzitter dezer vereeniging een dood diertje, dat hij op een naald gestoken als overtuigend bewijs met zich mede voerde. Van 'dit uur af is het mot gewor den onder de broederen. De voorzitter der bouwvereeniging, een der voormannen in de S. D. A. P. aldaar, wilde onder geen voorwaarden de zuiveraars bij' zich thuis hebben; gevolg veel gekijf, een bedanken als voorzitter der bouwvereeniging enz. De vorige week nu kwam deze vereeni ging in vergadering bijeen om over deze zaak te beslissen. De meerderheid der ver gadering was het met het bestuur eens, dat ook de voormalige voorzitter zijn wo ning aan een zuivering moet onderwer pen. Deze bleef echter van andere gevoe lens. Het gevolg was omeenigheid onder ling, zoo zelfs, dat de repetitie der Muziek vereniging Kunst naar Kracht Vrijdag avond niet kon doorgaan. Vreeselijk vliegongeval. Gisternacht heeft te Luzy, niet ver van Orleans, een vreeselijk vliegongeval plaats gehad. Een militair vliegtuig, waarin zich vier vliegers bevonden, is te twee uur in den nacht neergestort.. De vier inzittenden werden gedood. Stoomtxailer lek giespron- en. De Dinsdagmorgen van IJmuiden r visscheri]1 vertrokken stoom treiler Zee- landia lJm. 71 kreeg ter hoogte Tam Eg- mond een ongeval dat goed is afgeloopem. Het slikdek'Sie! is n.l. gesprongen, waar door het schip lek werd. De machinist en de jongste stoker waren juist- aan. het aschwippen en daar da stoom en het wa ter met groot geweld door de machine kamer spoten, snelden zij naar boven. Zij Waven echter ongedeerd. Het schip was lek en keerde naar IJmuiden terug. Voor de pieren moest men de hulp inroepen van de Patria IJm. 19 der zelfde reederij, die de Zleelandia daarop behouden binnen bracht. De 50.000ste te Enschedé. Bij1 den Burgerlijken Stand te Enschedé' is eergisteren aangifte gedaan Van de ge- hoorte Van Hermanmus Johannes Wiggors zoon van Johan Heiman Wiggers ten The odora Christina Hoogt. Het bleek, dat hiermede de 50.000ste inwoner van En schedé in de registers Van den Burger lijken Stand was ingeschreven. Namens het gemeentebestuur is door den Ioco- burgemeestèr aan het gelukkige gezin een spaarbankboekje met een bedrag van f 100 uitgereikt, terwijl de loco-burgemeester persoonlijk hieraan een 'rilvereoi eetlepel toeVoegdle. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 8 Augustus 1928. De kantonrechter te Middelburg beeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar links bij "het inhalen van een voertuig: B. J. B. te Middelbrug f3 b. of A d.h. met ;eien rijwiel buiten noodzaak, de lin kerzijde van den weg houden: M. M. v. O. f 5 b. of 5 d. h.; fietsen zonder licht: J. P. A. Van S. te Middelbuig f5 b. s. 5 d.h.; J. P. van L., te Middelburg f3 h. s. 1 week tuchtschool; Als bestuurder van een rijwiel, mist mei. de Bel een signaal geven tellens, wanneer de vei ligheid van het verkeer zulks vordert: R. V., te Middelbrug £3 b. of 5 d.h.; Zander daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op een voor hem blijkbar., vjjze door den rechthebbende is verboden; na gedaan verzet: H. W. to Vlissingen: Bekrachtiging van bet verstek-vonnis, met uitzondering van de straf. Veroordeeling tot f7.50 b. of l wïs& tuchtschool. Dwokaaschapi: hjj herhaling: D. J. te Middelbuig, drie da gen hechtenis. Met een rijwiel rjjden over ae sluismuren, die niet voor het verkeer met rij- en voertuigen rijn bestemd: I. G. te Veeïe f 15 b. s. 15 d.h. De brug te Tholen. THOLEN. Hedenmorgen is de gister avond gearriveerde brug op haar plaats gezet. Even-als gisteravond was er zeer veel belangstelling. Aanwezig waren o.m. de burgemeester en de Raadsleden. Te ongeveer half elf werd de vlag geheschen ten teekem, dat de brug was vastgelegd. Na afloop werd op het gemeentehuis eeö vergadering gehouden, die door een aan tal igemoodigden werd bijgewoond. De werkzaamheden werden geleid door den heeT Lr Kuypers uit Amsterdam. Het leggen van do brug had een gunstig ver loop. i j KATWIJK AAN ZEE. In het' met rooda vlaggen gedémarkeerde duinterrein is he denmorgen tjjdens schietoefeningen van het 4e neg. inf. een ernstig ongeval ge beurd. De 11-jarige E. Wis uit Katwijk liep met rijn hondje op verboden terrein. Het hondje werd doodgeschoten, terwijl de jongen eien kogel in den linkerarm kreeg, die in het linkerbeen terecht kwam. Hji werd naar het academisch ziekenhuis oVer febracht, waar getracht zal worden den qgel te Verwijderen. AUe veiligheidsmaatregelen waren ge nomen, zoodat het ongeval vermoedelijk geheel aan eigen onvoorzichtigheid is te wijten. AMSTERDAM. H. M. de Koningin en H. Kv H- Prinses Juliana zijni hedenmor gen 9 u. 50 per auto naai" Soestdijk ver trokken. Vanmiddagzal H. M- 'de Ko- ningin de Ruiterwedstrijden te Hilversum bijwonen. DEN HAA!G. Benoemd tot Burgemees ter van Wolfaartsdijk de heer 0. van Bley- wijk-Tierens Verhagen. ROERMOND» Alhier is een jongetje bij het baden in de Maas verdronken. NIJKE1RK. Bjj een brand zijn heden nacht twee winkelhuizen In de asch ge logd. De oorzaak is onbekend. De winf keliers waren laag verzekerd, KEiRKRADE. Gisteren zijn J. M. uit Kerkrade en G. R. uit Simpeivel'd per fiets tegen elkaar gebotst. B. werd ge dood, M. bekwam lichte kneuzingen. MIDDELBURG. Vreemdelingen- bezoek. Met de Prov. booten zijn heden niet minder dan 3320 buitenlandsche be zoekers van de Middelburgsche markt en 35 auto's overgezet. Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Aug., 2.30 uur. Berlijn 59.4159.44 Brussel 34.6734.69 Parijs 9.739.76 Londen 12.10^—12.10% New-York 2.49%—2.49% BRIEF UIT MIDDELBURG. XXH. Amice, Naar gewoonte en alsof de kermis toch doorging hebben vele Middelburgsche fa milies de stad hunner inwoning tijdelijk verlaten. Ook uw briefschrijver heeft, dit voorbeeld gevolgd en wil', temeer nu hij tengevolge van den komkommertijd wei nig of geen specifiek Middelburgscb nieuws te vertellen heeft, ditmaal eens wat schrijven over wat hij op, reis ervoer en speciaal over wat hij naar aanleiding van een bezoek aan Gent heeft op te merken. Dezen winter kwam, vooral tengevolge van het optreden van Ds Kersten; de per soon van Petrus Dafhenus op den voor grond. Eenmaal was, toen ook in Geht de Hervorming vasten voet had gezet, deze gereformeerde prediker in deze groo te en belangrijke Vlaamsche stad eeni man van groot gewicht. D|o kansels van Gent's grootste kerkgebouwen 'stonden te zijner beschikking. Wat had deze wel sprekende man een invloed tenl goede kunnen uitoefenehi Voor de Reformatie in de Zuidelijke Nederlanden; Maar Da theen ging in 15781584 vooral onder invloed van den gevaarlijken volksmenner Hembyze die kansels ontwijden „door het volk op te zetten tegen en af koerjg te maken van den Prins; waarinl naar het getuigenis van alle deskundige geschied schrijvers, Groen voorop, dia voornaamf- ste oorzaak moet worden gezocht van den val van Brabant en Vlaanderen, van de vernietiging der reformatie öu daad- mede van de Gereformeerde kerken in die gewesten". (Zie: om de Vrijheid, door H. de Wilde, pa®. 74 en 75)» Belangwekkend is het nu zich eens te overtuigen of thans, na ruim driehoi^ derd jaren, de Geref. Kerk in Gent zich weder heeft hersteld, of liever eens na te gaan hoe het daar met de verschillende kerken der Hervorming thans staat. In de eerste plaats vindt men er de Ned. Herv. Kerk, gevestigd in de voor malige Capucijnerkerk, waar afwisselend in het Vlaamsch en het Eransch wordt gepreekt. Dan de Belg. Zendingskerk in een groot hoerenhuis» waar het Vlaamseh de voéitaal is. Ver&a de EngelscLe episs-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3