No. 264 Donderdag 9 Augustus 1928 42e Jaargang h sknecht, ERS VAN HOOGER ORDE. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. N Gz.j AN OS oop: 'akhuls ijving koop sn, burg. sje, NEDERLAND-BELGIË. FEUILLETON (Wordt vervolgd.) elijke :miën .Br.) ken, wonin- :bruikte hine. >urg Spek euzel varkens. dnderen- ewoond kx. Op ber a. s. kantore aes, IGE-DE ren, omgaard ire van SEL te Augus- L. Ni. rijvings- Igenares. ihoek. iHAPPIJ ngen. v. met ctriciteit if elders, van dit nd ge- JEEKE e, dag en i. Vlis- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel,: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De vraag- van de verhouding Neder land—België begint van lieverlede weer de aandacht te trekken, schrijft „De Stan daard". Minister BeieJaerts deed uitkomen, d-at fcjj de hoop koesterde, nog voor het schei den van de markt met een nieuw verdrag tusschen beide landen te komen. En zijn Belgische ambtgenoot hield een 'maand geleden in het Belgische Parlement eein rede waarin hij van eenig onge duld deed blijken, dat zulk een nieuw ver drag nog maar steeds op zich deed wach ten. Het zou niet makkelijk zijn om te wil len staande houiden, dat laatstbedoelde red® van grooten tact getuigde, terwijl men toch juist van den heer Hymans een bijzonder tactvolle behandeling van deze aangelegenheid verwachten mocht. Het was immers Minister Hymans, die in 1920 de totstandkoming van een over eenkomst deed afspringen door zijn eisch omtrent de Wielingen. Het was Hymans, die enkele jaren la ter dit punt liet rusten en tot onderfee- kening van het verdrag- overging. De man, die thans ietwat aan ongeduld bleek te lijden, behoorde, naar onze mee ning, niet over het hoofd 'te zien, dat hij- feeds- in- 1920 een rol heeft gespeeld in ide kwestie van he-t verdrag; een ro-b die enkele jaren vertraging ten gevolge had. Maar rikt is ten slotte maar een kwestie van goeden smaak. Gewichtiger is de vraag, of het Belgische standpunt op zichzelf juist is. Of de oplossing van Nederlandschen kant moet komen, dan wel of België met nieuwe proposities vocrf het voetlicht dient te verschijnen. Wjj hellen tot die laatste meening o-ver, maar komen daardoor te staan te genover het standpunt door Minister Hymans ingenomen. W ij1 he-b-ben de kat de bel niét aan gebonden; wij' 'hebben niets te vragen; wi] 'hebben sl-echts onszelf bereid ver klaard om mee ta werken 'aan "da her ziening der tractaten van 1839. On-ze meening over het verworpen ver drag is bekend len dio m-eening is onver anderd gebleven. Maar dit verdrag heeft nu eenmaal niet de vereischte goedkeu ring der Stat-en-Generaal kunnen verwer ven en daarmee is de zaak weer in een geheel nieuw stadium gekomen. G e- bleven is -onze bereidwilligheid om mee te werken aan de herziening der verdra gen van 1839, maar een verlangen, een begeert© is dit 'onzerzijds niet. W jj zouden ook content zijn, indien alles bij 'het pude gebleven ware. Maar daaruit volgt dan ook logisch, dat nieuwe stappien om tot een vergelijk te komen, niet van o n s-, d-och van B l,g i dienen uit ta gaan en dit met inachtne ming van de gronden, die er in Nederland toe geleid hebben om he-t Verdrag, dat in 1924 tusschen beide reigeeringen tot stand kwam, ui ei te aanvaarden. Onze taak is dan, om welwillend af te wachten, met welke voorstellen België thans komen zal. Van ongeduld kan bij ons geen sprake zijn, inaar voor onge duld hij België bestaat evenmin grond, want het is België zalf, dat o.i. met nieu we Voorstellén voor d-en dag hehooirt te komen. Dat behoeven in eerste in stantie niet volledig uitgewerkte voor- 40) Naar het Engelsch. >,Arme juffrouw March." „Waarom arm? Zij is niet een vrouw om er medelijden mee te hebben, maar om eerbied voor te koesteren. Dat zou je ook gedacht hebben, als je ze vanmorgen ge zien ha-dt. Zeer lief zoo wijs zoo vol moed. Phineas" en ik kon zijn lippen zien trillen, „dat is een vrouw zooals Sa lomo bedoelde, toen hij zeide: „Hooger dan koralen is hare waardij." „Ik denk ook zoo. Ik twijfel niet, dat, als zij trouwt Ursula March, „een kroon -voor echtvriend" wezen zal." Mijn woorden of de onderdrukte zucht, welke hen vergezelde, schenen John te n°tn ^^hrikken, maar hij zeide niets. Bok kwamen we dien dag niet meer op dit onderwerp terug. Twee dagen later volgde ons klein gezel schap de lijkkist door het portaal van mperfoeli, waar wij 't laatst den armen jnpnheer March gegroet hadden naar net kerkhof, weinig grooter dan een tuin, waar, met lange tusschenpoozen, de wei- «goqooclea van Enderley weiden neerga stellen te zajn, he-t schijnt voldoende dat België aanvangt met geformuleerde grond slagen voor verdere onderhandelingen kenbaar te maken. Indien deze voor Nederland te 'aan vaarden zouden zijn, kan de uitwerking ervan -gemeenschappelijk plaats vinden. Dat is onze maening. Wij- laten echter in een materie als deze ook gaarne ruimte voor anderer gevoelen. Heit geldt hier een vraag van hoog nati onaal belang. En de poging om tot een vergelijk te komen mag met andermaal mislukken. Daarom moet tijdig gezocht naar een oplossing, die, zooveel als moge- lijk is, nagenoeg algemeens bevrediging schenkt. STEFAN RADITS OVERLEDEN. De toestand in Zuid-Slavië. Radits is gisteravond om negen uur Overleden. Rond zeven uur had zicht een aan merkelijke verbetering voorgedaan in den toestand van Radits, zoodat artsen en familieleden zich van het .ziekbed ver wijderden. T-ëgen 9 uur echter werd de toestand plotseling veel slechter en spoe dig daarop trad de dood in. Het duurde geruimen tijd voo-r het nieuws in de stad bekend werd. Eerst om elf uur ver schenen d-e e-xtra edities der dagbladen. Tot wanordelijkheden is het echter niet gekomen. Met den Kroatischen leider Stefaïi Ra dits is er niet alleen een "2eer merk waardige figuur uit de Europee-sche po litiek verdwenen, maa,r verdwijnt zeer 'waarschijnlijk ook ,de laatste hoop op een Groot-S;e>rvisch gecentraliseerd rijk. Er ligt thans tusschen Agram en Belgrado een lijk; de gedachte aan dezen moord zal alle toenadering, zoo niet geheel on mogelijk dan toch veel moeilijker maken. De politiek, welke Radits gevolgd heeft, is er eene van wel eens wonderlijk op portunisme -geweest. Het eene jaar reisde hij naar Moskou en vreesde men vrij algemeen dat de Kroatische boeren en de andere democratische boerenpartijen op den Ralkan zich voor het sovjetrq- giem zouden uitspreken. Het jaar daarop echter had hij zich met dé regeering verzoend en reisde hij als officieel aft gevaardigde van Zuid-Slavië naar Ge neve om da vergadering aldaar hij te Wonen. De verzoening met Belgrado kon' ech ter niet blijvend zijn. De tegenstellingen waren ,te scherp en Radits zelf bevond zich weer zeer spoedig in de op-positie. Hij werd gearresteerd, zwierf gedurende ©enigen tijd als balling in het buitens land, keerde ten slotte terug, niet alleen naar zijn land, maar ook naar het Zuid- Slavische parlement, waar hij meer 'dan ooit een belangrijke, ja een beslissende rol speelde. Bij de laatste verkiezingen yverd van de zijde der regeering'alles gedaan wat mogelijk was om de Kroatische partij een nederlaag te doen lijden. De macht der partij bleef echter onaangetast. Bel grado werd radeloos; vervolgingen zijn steeds het wapen geweest van wie geen andere middelen meer kennen of willen kennen om de eenheid van' het land .te handhaven. Dat vervolgingen ten; slotte 't Was een kleine stoet eerst de doch ter, aan den arm en gesteund door de goé de mevrouw Tod, dan John Halifax en ik. Zoo begroeven wij hem - den vreemde ling, die op dat oogenblik en sedert, zooals John dat uitgedrukt had „onze doode" scheen te wezen. Wij volgden de wees naar huis. Zij had zich ferm gehouden en had bij 't graf on beweeglijk gestaan, met den hoed in 't ge zicht. Maar toen we terug kwamen en zij opzag naar 't welbekende venster van het ziekenvertrek, nam mevrouw Tod haar in de armen. „Kom," zei John, met gesmoorde stem, en wij gingen heen. Dien geheelen -dag bleven we in onze zit kamer, eens die van juffrouw March; we probeerden tot den gewonen gang van za ken terug te keeren; maar dat was onmo gelijk. Er scheen een onmerkbare, maar groote verandering te hebben plaats ge had. 'tScheen alsof 'teen jaar geleden was, dat we zoo vroolijk thee hadden zit ten drinken onder den appelboom. We ver namen dien dag niets van juffrouw March. Den volgenden dag ontvingen we een boodschap om ons te bedanken voor „onze vriendelijkheid". Ze moest haar kamer houden, zei mevrouw Tod, want hoewel ze niet ernstig ziele was, w§s zo toch geheel afgemat allesbehalve bevorderlijk zijn voor de een heid, spreekt vanzelf. Het kwam tot een feilen haat tusschen Se-rviërs en Kroaten. Na den aanslag hebben de Kroatische leden van de gkoeptsjina zich uit het parlement teruggetrokken; zij willen een eig'en Kroatische volksvertegenwoordi ging vormen. Vooreerst kan men slechts constateeren dat iedere oplossing door den dood van Stefan Radits moeilijker geworden is. De politieke malaise op den Ralkan is er nog grooter door geworden. Nader wor'dt gemeld: De politie te Agram is een ccmmtc- nistisch complot op het spoor gekomen. De Kroatische communisten schijnen klaarblijkelijk munt te willen slaan .uit de o-p het oogenblik heerschende ver warring. Een aantal hun'n'er leden werd in hechtenis gempmen. Teven's werden een aantal bommen en revolvers, als ook -groote hoeveelheden propaganda-ma- teriaal, in beslag genomen. Het enden- zoek duurt voort. De toestand in Griekenrand. Venizelos is gisteren na een p-ro-par gandareis van veertien dagen te Athene ferug'gekeerd. Onmiddellijk- na zjj-n1aanl ko-mst vergaderde de ministerraad, die, I ondanks de oorspronkelijke belofte van Venizelos besloot het voor de twee ont voerde afgevaardigden der oppositie ver langde losgeld niet te betalen; daar Tiier- door een precedent zou ontstaan. Oud!- minister Mylonas is intusschen door de roovers in vrijheid gesteld ten einde voor het uitbetalen van het losgeld te kunnen zorgen. Tevens heeft dezelfde bende ech ter een bekend advocaat gevangen ge nomen. De ontvoering van de beide politici wordt in geheel Griekenland druk be sproken. De te Athene gevestigde veif eenigingen van Epyroteni hebben in een gemeenschappelijke vergadering een mo tie aanvaard waarin ze van' de regeering draconische maatregelen tegenover de roo vers eischen. Enkele sprekers verlang den zelfs de autonomie voor Epyrus. De stormramp in Florida. Naar gemeld wordt is he-t kust-stoomschip „lAg'pnquin" met 300 passagiers aan boord door den orkaan, die thans Flo rida teistert, overvallen; het schip ver keert in nood. Volgens een radiogram van den gezagvoerder heeft men den koers verloren. Het stoomschip „l'Impira" is door de stormachtige zee zeer zwaar beschadigd. Het ss. „Lastilla" verleent assistentie. Ook landwaarts heef.t de or kaan groote verwoestingen aangericht. Al le verbindingen zijn verdwenen. Men maakt zich bezorgd over het lot van de bewoners van Palm Beach. De gezonken Itaiiaanscne duikboot. Het aantal slachtoffers van het zinken der Italiaansche duikboot F 14 bedraagt volgens de laatste berichten 27 en niet 31. Toen de F 14 gelicht was, is komen vast te staan, dat de bemanning gedeel telijk bij het eerste binnendringen van het water, gedeeltelijk als gevolg van door de accumulatoren ontwikkelde gas sen om "het leven is gekomen. De op varenden bevonden zich op hun posten, alsof de boot zich op een gewone on derwatervaart bevond, in plaats van in deerniswekkenden toestand op den .zee bodem te hebben gelegen. Ook de offi- De volgende drie dagen, als ik John te gemoet ging wanneer bij uit Norton Bury terug kwam, zag ik -dat zijn eerste blik viel op het raam van -de kamer, welke de mijne was geweest. Ik vertelde hem altijd, zonder dat hij vroeg, wat mevrouw Tod mij over haar toestand verteld had; hij noemde zelden juffrouw March's naam. Den vierden morgen vroeg ik hem toe vallig of hij mijn vader had verteld, wat hier gebeurd was? „Neen." Ik zag verbaasd. „Moet ik 't hem zeggen? Als gij dat wilt zal ik 'tdoen, Phineas!" „O, neen. Hij interesseert zich weinig voor vreemden." Spoedig daarop zei John: „Waar schijnlijk zal ik van avond laat wezen. Na werktijd wou ik even met je vader spre ken." Hij stond besluiteloos bij- den haard. Ik zag aan zijn gezicht, -dat hij; iets had, ,,-David." „Ja jongen." „Wat wilt ge mot mijn vader bespre ken!" „Dat 'kan ik je nu niet zeggen. Misschien van avond. Maar och, 't is niets, niets." „Iets wat jou betreft kan nooit „niets" voor mij zijn!" „Dat weet ik," zei hü hartelijk, en ging de kazner uit. eieren Wiel en Fasulo bevonden zich op hun post. Van een paniek was geen sprake geweest. Waarschijnlijk hebben de mannen tot op het laatste oogenblik op hun redding gehoopt. Uit het onderzoek aan de huid van de duikboot is gebleken, dat het vaartuig niet zooals men eerst aannam - dpor den torpedojager Missouri geramd werd, doch slechts met de schroef van dit schip in aanraking is geweest. Ook is gebleken, dat hoe-wel de waterdichte schotten in den onderzeeër stand heb ben gehouden, zij op- den langen duur po reus werden, zoodat het water doorsij pelde. Het zout van het zeewater, een verbinding vormende met het zwavelzuur uit de accumulatorenbatterijen, ontwikkel de een schadelijk gas, dat de bemanning noodlottig is geworden. Stijgend luchtverkeer in Duitschland. In het eerste halve jaar van 1928 heef' het luchtverkeer zich in Duitschland weer aanmerkelijk uitgebreid. Het aantal per vliegtuig vervoerde personen bedroeg 46.321 tegenover 39.586 in -de eerste helft van het vorige jaar, zoodaf hier een stij ging van 16,7 pet. valt waar te nemen. Voorts werden vervoerd 357.522 K.G. ba gage tegenover 331.443 K.G., 471.984 K.G. vrachtgoed tegenover 276.368 K.G. en 185.064 K.G. postzendingen en dagbladen tegenover 138.034 K.G. In het geheele jaar 1926 werden slechts 14.218 personen ver voerd, zoodat het aantal luchtreizigers in ruim anderhalf jaar tijds tot het vijf voudige is gestegen. Het vrachtverkeer per vliegtuig steeg, zooals uit bovenstaand overzicht blijkt, met niet minder dan 75 pet. De aardbeving in Mexico. Over de laatste aardbeving in Mexico in den staat Oaxaca deelt een bericht nog nadere bijzonderheden mede. Volgens be richten van verscbillendo bladen moeten de plaatsen Turtepec, Huazolotitlan en San Pedrito volkomen verdwenen zijn. Ook Jamiltepec heeft zwaar geleden. Hoe veel menschen er gedood zijn en -hoe groot de aangerichte schade is, kan voorloopig niet vastgesteld worden, daar met vele streken de verbindingen verbroken zijn. Bovendien hébben er in de getroffen stre ken wolk-breuken plaats, zoodat de wegen onbegaanbaar zijn. De regeering heeft da delijk maatregelen genomen voor hulpver leening, maar -deze wordt door -den regen val sterk belemmerd. Treinen met levens middelen en materiaal zijn echter onder weg. Korte berichten. De Vesuvius werkt weer en werpt groote hoeveelheden lava uit. Men acht echter geen gevaar voor de op- en omwo nenden aanwezig. In het Z.-W. deel van -den krater heeft zich gisteren een nieuwe mond gevormd, waaruit met hevige knal len een krachtige lavastroom kwam. Men verwacht, dat de uitbarsting n-og wel eeni- ge dagen duren zal. Te Londen hebben zich vier nieuwe -typhusgevallen voorgedaan, waar-door het totaal tot 108 is gestegen. - Te Montoire aan de Loir is, 15 jaar oud, de laatste Fransche postduif uit den grooten oorlog gestorven. Bij herhaling ha-d het dier zich verdienstelijk gemaakt door het overbrengen van berichten dwars door de vuurlinie, te midden van een ko- i— Spoedig daarop reed hij weg; maar niet voord-at hij, als eiken dag, een blik gewor pen had naar 't venster van de kamer, waar, droef en verlaten, behalve de vrien delijke zorg van mevrouw Tod, de jonge wees lag. 's Avonds, juist voor bedtijd, zei hij met een ietwat droeve glimlach: „Phineas, je wilde weten, waarover ik met je vader wou spreken?" „Ja, zeg 'tmel" ,,'tls haast niet de moeite waard om 't te zeggen. Ik vroeg hem alleen, hoe hij zijn zaken was begonnen voor zich zelf. Hij was, geloof ik, weinig ou-der toen dan ik nu ben." „Juist een-en-twintig." „En ik zal -de volgende Juni een-en- twintig zijn." „Wil jij voor je zelf beginnen?" „Of ik!" en hij lachte ietwat bitter en zei, „iedere zaak vereischt kapitaal en d9 eenige zaak, welke ik goed versta, een zeer groot kapitaal. Neen, neen Phineas; je zult mij 't volgende jaar -geen tweede looierij zien opstellen. Mijn kapitaal is nihil." „Behalve jeugd, gezondheid, moed, eer lijkheid en enkele andere van die kleinig heden!" „Van welke ik echter geen enkele in geld kan omzetten. En je vader heeft mij na- drukkelijk verzekerd, dat een leerlooier zonder kapitaal niets kan uitrichten." Binnenland. De brug te Tholen aangekomen en op haar plaats gezet. De verbinding Anna Jacoba-Zijpe. De heer P. F. Fruijtier 4ü jaar Statenlid. Buitenland. De aardbeving in Mexico. De storm in Florida. Radits overleden. lenregen, o.a. tijdens het beleg van Ver dun. Tijdens een hevig onweer in het Eisenach-dal vluchtte een groep Alpenja gers, die zich daar op manoeuvre bevond, onder een overhangende rots om zich te gen den hagel te beschermen. De bliksem trof de groep op een gegeven oogenblik, met het gevolg, dat een soldaat gedood en 10 anderen gewond werden. De eerste proefvaart van het nieuwe Duitsche luchtschip Graaf Zeppelin zal 25 Augustus plaats vinden. Aan dezen tocht zullen verdere vaarten naar München en Stuttgart aansluiten. Indien het weder het toestaat, zal nog dezen herfst een vaart door Europa worden ondernomen. - De afgevaardigden van stokers en machinisten van de Engelsche spoorwegen hebben te Londen vergaderd en besloten de loonsverlaging te aanvaarden. Het conflict in de Zweedsche mijn industrie is bijgelegd. Beide partijen heb ben de arbitrale uitspraak aanvaard. De bestaande loonovereenkomsten blijven ge handhaafd. Avondfeest ten Paleize te Amsterdam. Voor het avondfeest ten paleize te Am sterdam, dat gisteravond ter gelegenheid der Olympische Spelen plaats vond, wa ren niet minder dan 120Ö* uitnoodigingen verzonden. Tot de genoodigden behoor- den in de eerste plaats allen, die deel namen aan het gastmaal ten Hove op Maandag 1.1.: Met den Kroonprins van Noorwegen, aartshertog Albrecht van Hongarije en hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, waren er als Vorstelijke gas ten zes leden van de Koninklijke familie van Zweden, te weten de Erfprins, Prins Gustaaf Adolf, oudste zoon van den Kroonprins; Prins Karei, broeder des Ko- nings en zijn echtgenoote Prinses Inge borg met twee hunner dochters, Prinses Martha en Prinses Margaretha, welke laat ste gehuwd is met Prins Axel van De nemarken (de derde dochter, Prinses Astrid, is, naar men weet, gehuwd met den Kroonprins van België). Het zesde lid van de Zweedsche Koninklijke Familie was Prins Eugène, broeder des Konings. Behalve het Corps Diplomatique, den Voorzitter van de Tweede Kamer, den Minister van Buiten!andsche Zaken, den Commissaris der Koningin in de prov. Noord-Holland en den burgemeester van Amsterdam, vermelden we voorts, in aan sluiting aan den laatstgenoemde, de wet houders, den gemeentesecretaris en de leden van den Gemeenteraad van Amster dam; ook dr de Visser, die bij de ope- „Behalve, zooals 't geval met hemzelf was, wanneer hij als compagnon opgeno men .wordt in een zaak, waarin zijn dien sten evenveel waarde hebben als kapitaal. Zeker, mijn vader verdiende eerst weinig, niet veel meer -dan gij nu verdient, maar hij kon netjes leven en in verloop van tijd zelfs trouwen." Ik zag met opzet niet naar hem, toen ik dat laatste woord sprak. Hij antwoordde niet, maar even later kwam hij bij mijn stoel leunen: „Phineas, je bent een wijs raadsman. Ik heb mij zelf veel gekweld aangaande mijn toekomst, maar nu -grijp ik moed. Misschien zal eens noch gij noch iemand anders over mij zich behoeven te schamen." „Dat zal niemand doen, zelfs nu niet." „Als John Halifax, niet als de looijerij- jongen? O, jongen daar wringt de schoen. Hier vergeet ik al 't onbehaaglijke, ben ik geheel mij zelf, maar op 't oogen blik als ik naar Norton Bury terug ga hoewel 't verkeerd is, slecht is en ik 't van mij afzetten moet dat gevoel kom laat ons over wat anders spreken!" „Over juffrouw March? zij is veel beter van-daagl"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1