VAKANTIE-AANBIEDING. AANBESTEDING. M. VAN LOO HF* Het beste adres voor MANUFACTUREN Is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, hoek Gravenstraat, MIDDELBURG. Radio-Nieuws. Land- en Tuinbouw Rechtzaken. Advertentiën. DE pons VOOR DAMES een bekwame Timmermansknecli, ZES STEENZETTERS EXTRA KOOPJES. Vraagt zichtzending. Korte Noordstraat MIDDELBURG. Zaterdag 18 Augustus 1028, aan te besteden: le. Het afbreken van de be staande Schoolgangen achter School 1 en het bouwen van een nieuwen Gang met Privaten en Bergplaatsen, enz. 2e. Het verleggen van den Gang van Schooi ii met bijkomende werken in den bestaanden Gang, Privaten en Rioleering en het maken eener Tochtdeur met glazen Zijwanden. JAN VAN WILLEGEN Gz., Gezonde Bijenvolken, Bij de Firma SAM VAN OS Uil de hand te koop: Het Woonhuis met Pakhuis en Erf te Goes, Te koop bij inschrijving De Appels en Peren, Bij inschrijving ie koop Appelen en Peren, TE KOOP Gasfabriek Middelburg. een tweede Meisje, Abrikoospruimen 57—60, Belle de Lou- vain 55, Blauwe pruimen 30—42, Sierprui men 32, Wijnkrozen 3234, Engolsche Krozen 30—35, Priincepruimen 2542, Ok- kelanen 28—34, Marb Manen 30—35, Kou- welijnen 25, Afvalpruimen 817. Diver sen: Kruisbessen 1121, Witte Bessen 26, Roode Bessen 19—25, Uitschot idem 4, Zure Morellen 3335, uitschot idem 10, Eierkrieken 46, Tomaten 19—22, uit schot idem 28, Zilveruien 15, Uien 4, Snijhoonen 16, Perfectboonen 17, Wage- naarsboonen 13—14, Sjalotten 4». aard appelen 35, poters en kriel 1.30 alles per 10Ü K.Cr. Meloenen 3072, Witte kool 4, Roode Kool 5, Kropsla 3, Perziken 4' 12, Augurken 0.39 per 100 stuks. Eenden 21,25 per stuk. Programma van Donderdag 9 Augustus. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.45 Concert. 5.30V Concert. '89 Orgelconcert. 910 Carillon concert van den Westertoren ta A'dam. HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2 Lunch- muziek. 67.15 Dinermuzieik. 7.15 —7.45 Piano-recital. 89 Concert door het Sted. orkest van Purmerend. 9.05 Een uurtje van Hawaiianmuziek. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Gramofoon- inuziek. 12j20 Concert. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert-orgel bespeling. 6.40 en 7.05 Muziek. 7.35 Pianoduetten. 7.45 Muziek. 8.50 Wedstrijd voor pianisten. 9.55 Vrooiijka muziek en zang. PARIJS. „Radio-Paris". 1750 M. 12.50 —2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Con cert. 8.5011.20 Concert. De Vereen, voor moderne blaasinstrumenten. LANGENBERG, 469 M. 12.30—1.10 Me chanische muziek. 1.25—,2.50 Orkest concert. 6.207.15. De cello-sonate van 16001900. 8.35 Concert. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmu ziek. Pachtwetgieving. Naar wij vernemen, heeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw aan de betrokken organisaties op landbouwgebied voor het maken van opmerkingen doen toekomen een ontwerp van wet. inzake pacht, benevens een ontwerp op de pacht- commissies, beide met een toedü hting en opgemaakt naar aanleiding vai de voorstellen van de Staatscommissie voor het Pachtvraagstuk, neergelegd in D< el 11 van haar verslag. Mede namens den minister van Ji stitie merkt de minister van Binn. Zakm en Landbouw op, dat ten aanzien vai ont werpen an toelichtingen de volle vrijheid van wijziging wordt voorbehouden, als mede, dat de ontwerpen, in het bijzon der wat de formeel juridische zijde daar van betreft, nog enkele aanvullingen zul len moeten ondergaan. Hooibroei. Ter behandeling in den winter 1927 1928 had de Friesche Maatschappij van Landbouw aan hare afdeelingen o.a. het volgende vraagpunt toegezonden: Op welke wijze kan men te sterken broei van het hooi en daaruit voortvloeiende gevaren voorkomen: Over dit vraagstuk hebben 33 afdeelin gen een rapport uitgebracht, waarvan het Friesch Landbouwblad de volgende sa menvatting geeft: 1. De betere ontwatering en de sterkere bemesting van bet grasland brengen mede een vroeger tydstip van maaien en een gewas van zwaarder kwaliteit (meer „kracht"). Mede door de vaak mindei gunstige weersgesteldheid zijn daarom do vroegst gemaaide perceelen in den regel vatbaar voor sterken broei. Evenzoo dient men voorzichtig te zijn met stukken welko meer of minder geregeld geweid zijn. 2. Ter voorkoming van sterken broei kan men de vroegste stukken inkuilen. Verder verdient het ruiteren van een ol meer der vroeg gemaaide perceelen aan beveling. De mogelijkheid om kunstmatig hooi te winnen met behulp van venti- leerbare gollen is ernstige aandacht waard. 3. Bij de gewone hooiwinning mag de stelregel om ter behoud van de maxi male voederwaarde het tijdvak tusschen maaien en inhalen zoo kort mogelijk te maken, niet leidentot het in de schuur brengen van onvoldoend droog hooi. Bij voorkeur dient men steeds te opperen, vooral ter verkrijging van egaal hooi en ter verwydering van verliezen bij wissel vallig weer. Maatregelen zijn te nemen tegen het vermengen van het hooi met groene of onvoldoend droge stukken als gevolg van minder zorgvuldig werken. Hoe meer men gelegenheid heeft de zon op het, hooi te laten inwerken, des te minder is de kans op broei. 4. Binnenshuis moet gewaakt worden tegen te snel optassen in één vak, vooral wanneer zwaar hooi onderin ligt. Ge streefd moet worden naar een gelijkmatige verdeeling van het hooi, zoodat zoo min mogelijk ongelijkheid in druk en dichtheid kan optreden. Het uitsparen, van een of meer nauwe verticale openingen voor de uitdamping wordt vrij, veel toegepast als middel om te sterken broei ta voor komen. 5. Ter controleering van eventueelen broei gebruikt men de hooiroede met of zonder thermometer en de hoojboor. Da reuk en de manier van bezakken geven ook meestal duidelijke aanwijzingen om trent het optreden van broei. Komt de broei niet tijdig tot staan, dan dient door het splitten van een vertikaal gat de warmte gelegenheid te krijgen om te ont wijken. Men moet hiermee niet zoo lang wachten tot 'het hooi reeds te dicht in elkaar geperst is. Is het voor het steken .van een gat te laat of helpt dit niet, dan moet het geheele vak worden om gezet. 6. Het controleeren en bestrijden van hooibroei moet zooveel mogelijk door den boer zelf of onder diens toezicht gebeu ren. De hulpmiddelen, zooals roede en boor, moeten steeds b\j de hand zijn en in goede conditie gehouden worden. De verzekeringsinste.lingen kunnen door waarschuwingen, raadgevingen en goed toezicht brand door hooibroei en zorgeloosheid helpen voorkomen. Mis schien kan van overheidswege en door de landbouworganisaties een en ander worden ondersteund. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Aug. 1928. Als 't k.e r m i s i s Ter gelegenheid van de kermis in Sluis bevonden de marechaus- sées zich in den nacht van 17 op 18 Juni 1.1. onder die gemeente in de Bewester Eedo- straat, toen zij aldaar een wielrijder zagen aankomen met een niet verlicht rijwiel. De man werd eenige malen aangeroepen stil te houden, doch inplaats hier aan te voldoen reed hij harder door. Een marechaussee ach terhaalde hem en verzocht den man mede terug te gaan, aan welk verzoek hij aan vankelijk voldeed. Na ongeveer 400 M. te hebben medegewandeld, sprong hij plotseling op zijn fiets en reed een korenveld in, en was verdwenen. De politie hield echter in de nabijheid de wacht, en ongeveer 2 uur later kwam de fietsrijder met zijn karretje uit het korenveld te voorschijn. Nu kon hij den dans niet meer ontspringen en proces verbaal werd hem aangezegd. Thans stond de 30-jarige koopman R. Z. C., wonende te Maldeghem terecht. Hij was niet ver schenen en werd conform den eisch van den Officier van Justitie veroordeeld tot f 15 boete subs. 16 d. h. Nog een aandenken aan de kermis. In den nacht van 18 op 19 Juni 1.1. waren de marechaussées op de markt te Sluis, toen zij op de achterplaats bij den caféhouder P. een persoon vonden, die hevig uit een hoofdwond bloedde. In de nabijheid van hem lag een hamer. De man werd bin nengebracht waar de wond is verbonden door een ontboden geneesheer. Nadat de persoon weer was bijgebracht, kon bij ,zich herinne ren, dat hij, terwijl hij op da cour was, werd aangevallen door een tweetal personen, meer wist hij niet. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat de man, zekere v. d. B., was mishandeld door R. B. en T. L. L„ beiden landbouwer te Sluis, yoor de Recht bank hadden zij zich thans te verantwoor den. L. was niet verschenen. B. zeide dronken te zijn geweest. Officier van Justitie eischte tegen L. f 25 of 25 d. h. en tegen B. 1 maand gev. straf. De mishandelde v. d. B. eischte bovendien 107.50 voor dokterskosten en verzuim. Nog werden de volgende zaken behandeld: R. B., 22 jaar, landbouwersknecht te Sluis; F. L. L., 26 jaar, landbouwersknecht te Sluis, verdacht van mishandeling van M. v. d. Bussche te Sluis, op 18 Juni 1.1. Eisch f25 b, s. 25 d. h. voor ieder. W. v. B., 20 jaar, visscher, A. van B., 18 jaar, visscher, beiden te Arnemuiden, ver dacht van mishandeling van D. van Belzen, te Middelburg op 22 Juni 1.1." Eisch £10 b. s. 10 d. h. voor ieder. W. H., 21 jaar, arbeider, te Serooskerke, in voorarrest, verdacht van ontucht met min- derjarige, te Serooskerke op 1 Juli 1.1. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. H ij kende L i e b a r m a n. Op een dag in April van dit jaar, verscheen aan de marechausséekazerne te Oostburg een per soon, voorgevende reiziger te zijn, en tijdelijk te Oostburg verblijvende, de marechaussée mededeelende, dat hij de verblijfplaats wist van zekeren Salomon Lieberman, op wiens aanhouding een belooning van f 2500 was uitgeloofd. Laatstgenoemde persoon zou zich in België bevinden, op een door den reiziger verstrekt adres. De reiziger was wei genegen bij het opsporen de politie behulpzaam te zijn. Mijnheer vertrok en stapte een fietsenwinkel binnen en verzocht uit naam van den „Op per" een rijwiel mede te geven, om dit voor eenige dagen te huren. De man kreeg oen prachtig karretje en verdween er mede, ech ter niet in de richting van de marechaussée kazerne. Door de politie werd een onder zoek ingesteld, waarbij aan 't licht kwam, dat de z.g.n .reiziger reeds eenige dagen in de omgeving van Oostburg bij verschillende hotelhouders in pension was geweest, weg gaande zonder de rekening te hebben vol daan. Met het rijwiel is hij doorgereden naar JJzendijke alwaar hij het rijwiel verkocht voor f 40. Na eenigen tijd werd de „reiziger" te Amersfoort „geknipt" en overgebracht naar Oostburg. Vandaar werd de persoon M. O. v. d. H., 35 jaar, woonachtig te Amsterdam, ter beschikking van de Justitie gesteld. Voor de door hem gepleegde feiten had hij zich thans te verantwoorden. Hij bekende het feit te hebben gepleegd. In verband met zijn straf register zoowel in Nederland als in België, eischte de Officier v. Justitie 1 jaar gev. straf. Verdachte hield vol met Lieberman te hebben, gesproken. Op een vraag van den Off. v. Justitie of hij ook in de Veendammer- zaak betrokken was, antwoordde hij: geluk kig fiiet. Politierechter. Zitting van 7 Aug. 1928. De volgende personen -waren gedagvaard- P. M. S., 52 jaar, werkman te Terneuzen, ged., wegens landlooperfj te Middelburg. Eisch en uitspraak 3 d. h. plus 3 jaar R.W.I. Ca. v. d. K., huisvr. J. C. O., 67 jaar, zonder beroep te O.- en W.-Souburg, wegens beleediging van Janna Joziasse, aldaar. Eisch en uitspraak f5 of 5 d. h. Ca. v. d. K., voornoemd, wegens aan randing van de eer en goeden naam van Anthonie Joziasse, werkman te Vlissingen. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d. h. J. S., 52 jaar, J. G. S., 22 jaar en D. M. S., 21 jaar, allen tuinman te Goes, werden ver dacht, dat zij op 12 Juni j.l., Je Goes heb ben weggenomen, ieder een hoeveelheid straat- steenen, toebehoorende aan Adriaan Kor- stanje. Eisch ieder f 16 of 15 d. h., uitspraak f10 of 10 d. h. C. W. P,, 22 jaar, vrachtrijder te Kapelle, wegens mishandeling van Tannetje Sonke, al daar. Eisch en uitspraak f.10 of 10 d. h. G. G., 21 jaar, landbouwersknecht te 's-H. Arendskerke, wegens diefstal van ongeveer 15 K.G. klaverhooi, toebehoorende aan Jan Vermue, aldaar. Eisch f20 of 20 d. h., uitspraak f 15 of 15 d. h. J. C. S., 40 jaar, sleepbootkapitein te Dor drecht, wegens het niet voldoen aan de vor dering van den Rijkssluismeester te Wemel- dinge op 25 April 1928, toen deze hem gelastte om het sleepschip „Ambulant" niet in de groote Schut sluis te sleepen, doch dit schip wel in de groote Schutsluis heeft ge sleept. Eisch en uitspraak f20 of 20 d. h. W. G. de K., 55 jaar, schipper, zonder vaste woonplaats, wegens een zelfde over treding, gepleegd te Wemeldinge den 25 April j.l. met het sleepschip „Ambulant", als schip per van dat vaartuig. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h. C. P. v. d. H., 19 jaar, arbeider te Haam stede, wegens diefstal van f60, toebehoorende aan Daniël Viergever te Renesse. Eisch en uitspraak 1 maand gev. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zjjni veroordeeld wegens: Met een motorrijtuig rijden zonder spie gel: M. d. R., 's Gravenhaee, A. V-, Gin- neken fl of 1 d. Met een motorrijtuig rijden' zonder goed werkende remmen: J. L. F. G., Bergen pp Ziopm f5 of 5 d. mot motorrijtuig rijden en geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vordert: C- N., Kapelle, W. J. d. V., Nieuwdo-rp f3 of 3 d.; als schipper in een rijkskanaal varen zonder voorzien te zijn van een reglement: S- L-, N.-Namen, H. R., Wachtebelce, L- G., Boom, fl of 1 d.; Dronkenschap; le herh. J. B., Goes f 15 of 30 d. h. Zijn broer laten verdrin ken. Voor de Arnhemsche Rechtbank stond terecht zekere J. H. B. uit Gendrin- gen, die zich aan het misdrijf van het ver oorzaken van dood door schuld had schul dig gemaakt. Verdachte bevond zich op een dag in Juli in gezelschap van zijn broer. Ver dachte was dronken. Zijn broer geraakte te water, en verdachte, die het ongeval zag gebeuren, heeft verzuimd pogingen in het werk te stellen om zijn broer te redden en eveneens heeft hij nagelaten de om wonenden te waarschuwen, zoodat het ge volg was, dat zijn broer, die zichzelf niet redden kon, den dood door verdrinking is gestorven. Verdachte verklaarde voor de Recht bank, dat hij zich zoo goed als niets van het geval herinneren kon, omdat -hij in zwaar beschonken toestand verkeerde. De Officier van Justitie wees er in zjjn requisitoir op dat, ofschoon hij aanvanke lijk meende, dat hier van broedermoord sprake was, hij- van deze meening is te ruggekomen. Evenwel, dit misdrijf van het veroorzaken van dood door sohu'.d achtte spr. zeer ernstig en spr. eischte negen maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Ondertrouwd: MAARTEN FRAANJE en MAATJE WALHOUT. Huwelijksvoltrekking D. V, 23 Augustus a. s. Kerkelijke bevestiging in de Geref. Kerk te Borssele door den Weleerw. Heer Ds. C. van Schie, om half drie» aa*» 9 A„g. 1923. Heden ontsliep onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, CORNELIS GLERUM, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Gapinge E. GLERUMSMIT. Goes M. J. GLERUM. Doesburg W. GLERUM. TJ. A. A. GLERUM— VAN VELZEN. KEES. Gapinge, 8 Augustus 1928. is eene Kapitaal-Verzekerlng met o. a. de volgende bijzondere bepalingen le. Staking van premiebetaling bij algeheele invaliditeit. 2e. Gedeeltelijke staking van premiebetaling bij gedeeltelijke invaliditeit. 3e. Bij huwelijk kunnen desgewenschc alle betaalde premiën worden terugbetaald. LAGE PREMIËN. Op aanvrage wordt gaarne premieopgave verstrekt. Deze verzekering leent zich bij uitstek voor: Leeraressen, Onderwijzeressen. Verpleegsters. Vrouwelijk Kantoorpersoneel, enz. enz. enz. Dames Agentessen vinden loonenden werkkring. Bijkantoor H A V B A N K - GOES Markt 16. Directeur W. L. B. J.. DEKKER. Mooi blauw Serge Costuum f 16.25 Fantasie Costumes f 11.75 Jongenspakjes, blauw, 12 jaar f 3.25 Regenmantels, Gabardine f 11.50 Regenjassen f 5.75 Sportkousen 7 en 8 jaar f 0.95 Pyama's (Heeren) f 2.50 Overhemden met boord f 1.50 Wollen Damesvesten zonder mouwen f 3,25 De Notaris Mr JAN LOEFF, zal Woensdag 15 Augustus 1928, des nam. om half 2 uur te Grijpskerke, bij Bimmel, ten verzoeke van den heer FR. DE VOOGD Sn het openbaar veSieni EENE HOFSTEDE, met Huis, Schuur, Hengstestallen, Wagenhuis, steenen Varkenshok, steenen Kippenhok en Boomgaard, Bouw- en Weiland, in de gemeente Grijpskerke, onder Hoogelande, ter grootte van 3.2417 H.A. (8 g. 76 r.) in 11 per ceelen. Omschrljv. te bekomen bij den Notaris te Koudekerke, en den Op roeper KOETS te Grijpskerke. Te bezicht. Vrijdag 10 Augustus. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IJERSEKE, zullen op des nam. te 3 uur (wett. tijd) in het Gemeentehuis trachten Aanwijzing der werken op Maan dag 13 Augustus a. s., 's nam. 3 uur (wett. tijd), aanvangende bij School I aan de Vierstraat. Bestekken met teekeningen liggen ter secretarie ter inzage en zijn ad f 2.— per stel verkrijgbaar bij den Gemeenteopzichter M. J. GOEMAN, door wien nadere inlichtingen wor den verstrekt. NIEUW-BORGVLIET (N.Br.) Biedt weer aan: met bevruchte moer, in div. wonin gen, en vraagt: Een gebruikte „MIGNON" Schrijfmachine. Groote Markt - Middelburg prachtig gezouten vet Spek 30 cent per pond. Zuivere gesmolten Reuzel 40 cent per pond. Alles van eigen geslaohte varkens. aan den 's-Heer Hendrikskinderen- dijk, groot 5 A. 20 c.A., bewoond door den heer F. G. de Bokx. Op gebruik uiterlijk 1 November a. s. Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris PILAAR te Goes, contant van den heer S. DE JONGE—DE R00 te Krulningcn: wassende in den Ouden Boomgaard (Abdijstraat 11). Inschrijvingen ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, uiterlijk tot Dinsdag 14 Augus tus a. s. nam. 1 uur (N. T.) a contant geld: in den boomgaard bij Mej. L. M. KUNST, Serooskerke. Inschrijvings biljetten op 17 Aug. bij de eigenares. lllli •Ti—m—m rn Terstond gevraagd bij L. PEETERS, 's-Heerenhoek. Gevraagd voor de werken te Wieringen. AdresBAGGERMAATSCHAPPIJ „HOLLAND" Den Oever, Wieringen. Een Bankwerker, v. g. g. v, met kennis van motoren en electriciteit zoekt vast werk, in Goes of elders. Brieven motto A Bureau van dit blad te Goes. Door teleurstelling terstond ge vraagd P. G., bij den heer W. KAKEBEEKE te Goes. Gevraagd een nette Dienstbode, niet beneden 18 jaar, voor dag en nacht. Adres: Emmastraat 24. Vlis singen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 4