No. 262 Dinsdag 7 Anpstns 1928 42e Jaargang ÖMGAARD Werkpaard NZETTERS ersknecht. Buitenland. VAN H00GER ORDE. Belangrijkste Nieuws. d te koop: met Pakhuis e Goes, FEUILLETON Corvcp zen Iuid- idio-Ex> en nieu- S luid- ar maan- gehad. ee£t zich kuninen :elzijdig9 ïnprach- ia het. ïwonden nige re- gezegd," or ïandelaren den ENTIÈN n \AENTEN aangenomen jens misstelling. vaarden mgeboden. ieven te schrijven in dit blad te Goes Hendrikskinderen- 20 c.A., bewoond G. de Bokx. Op 1 November a. s. komen ten kantore AR te Goes, mds). ■J. Zandijk, Ierseke. e Wieringen. ERMAATSCHAPPU 3ever, Wieringen. agd DEKKER, Ierseke. D Irecteur- H oofdredacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boef. Tel.: Redactie en Administratie nu. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor fs Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 258. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentlBn: I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bjj abonnement belangrijke korting. positief Protestantisme. Toen een paar jaar geleden te Amster dam een Congres voor Inwendige Zen ding was gehouden, maakte de „Nederlan der" de volgende behartigenswaardige op merkingen „Wat zeer bijzonder werd opgemerkt het was de uiting van positief Pro testantisme, die het congres ken merkte. Wij gelooven niet, dat de woorden Rome of Katholicisme op het congres veel genoemd zijn. En toch was het congres eene groot- sche manifestatie van geestelijke Protes tantsche kracht. Wij waren sa&m als Protestantsche Christenen. Alle werken van prediking, barmhartigheid en red ding, die naar voren traden, waren Pro- testantsch-Christel. werken, wier beoefe ning een vrucht en een steun is van.de Protestantsche kerken. Maar niemand had behoefte zich uit te spreken of te keeren tegen Rome. Hierin ligt eene behartenswaardige onderwijzing en eene bemoediging. Het kan wel eens noodig zijn tegen anderen op te treden en tegen anderen te waar schuwen. Zoo kunnen er oogenblikken zijn, dat een Protestant zich gedrongen gevoelt te waarschuwen tegen zekere verschijnselen van Roomsche aanmati ging. 'Maar van het eenvoudig manifesteeren van eigen geloof, door het toonen van eigen arbeid, gaat oneindig meer kracht uit, dan van den felsten strijd tegen an deren. Die het Congres bijwoonde en deze openbaring van algemeen Christelijke eenheid, positief Protestantsche kracht verstond hij keerde tot zijn eigen ar beid terug, vertroost en bemoedigd. Het geloof van den Christen, die sterk staat in de gehoorzaamheid en de vrijheid van het kindschap Gods, is nog altijd een kracht, die de wereld overwint." Deze opmerkingen verdienen vooral in dezen tijd van negatief Katholicisme volle aandacht. Maar al te velen, waaronder niet wei nigen die als leiders van het volk kunnen worden aangemerkt, zoeken hun kracht in negatieve leuzen. 'Men tracht op allerlei manieren het anti-papistisch vuurtje te 'Stoken en heeft zelfs geen bezwaar om voor dit doel met een organisatie als de Evangelische 'Maat schappij samen te werken. En als dan op die manier veel bewe ging gemaakt is, dat meent men van Protestantsch leven te kunnen spreken. En intusschen gaat Rome voort met positieven arbeid te verrichten en het lacht om al dat negatieve gekakel. Terecht merkte de „Nederlander" op, dat van het eenvoudige manifesteeren van eigen geloof oneindig meer kracht uit gaat dan van den felsten stóp tegen an deren. Weer toen politieke moord In Servië. In Servië is een nieuwe politieke mis daad gepleegd. Zondagochtend is Wla- da Ristowitsj, de hoofdredacteur van het Jedinstwo (Eendracht) .uit Belgrado te Agram op straat doodgeschoten door pen Kroatischen spoorwegarbeider. Naar het Engelsch. 38) „Ik hen sedert vier uur dezen morgen N hem geweest, en ik word er wee van, ze, „die arme mijnheer March! Ik hield in zijn leven niet veel van hem, ®aar nu ben ik toch zoo bang voor hem Du hij stervend is." Dus hij was stervende. „Weet zijn dochter *t?" vroeg ik. „Neen neen ik durf 'thaar niet vertellen. Niemand durft dat." «Vermoed zij 't dan niet?" «Neen, heelemaal niet. Arm jong Zij; denkt, dat hij niet slechter is can hij wel geweest is en dat hij er weer Bovenop zal "komen. Zij zou niet anders kunnen denken. Zij; is zulk een goede uochter voor hem geweest dat is zij I" 'Vj} zwegen allen; toen zeide John zucht„Mevrouw Tod, zij moet het. weten en gij zoudt 'thaar 'tbest kunnen zeggen/' Maar do weekhartige vrouw zag daar /'oei tegen op. „Als Tod nu maar 15 was hij: is zoo wijs, zoo ge leerd w. de kerk Het blad Jedinstwo, dat einde Mei voor het eerst is verschenen, had enkele dagen voor den aanslag in de Skoepsjtina een artikel opgenomen, door Ristowitsj onder- teekend, dat Raditsj en Pribitsjewitsj dien den te worden doodgeschoten, opdat de rust in het land zou worden hersteld. Na den aanslag van den 20 sten Juni had het blad den moord verdedigd en zijn veld tocht tegen de Kroatische leiders voort gezet. Zaterdagavond kreeg Ristowitsj in een restaurant twist met een paar andere gas ten, men werd handgemeen en Ristowitsj werd tot bloedens toe afgeranseld. Hij moest het lokaal ontvluchten en zich door een politieagent naar een ziekenhuis la ten brengen om zich te laten verbinden. De geneesheer constateerde, dat de won den van Ristowitsj niet ernstig waren, waarom hij om twee uur 's nachts het zie kenhuis kon verlaten. Een agent in bur- gerkleeren zou hem naar zijn woning ver gezellen. Nauwelijks had Ristowitsj ech ter het ziekenhuis verlaten, toen een man op hem toetrad en hem met vier revol verschoten neerlegde. De moordenaar bleef doorschieten zoodat ook de agent door twee en een voorbijganger door een kogel werden getroffen. De moordenaar ging tenslotte aan den haal, doch kon weldra worden gevat. Hij verklaarde, met voorbedachten rade te hebben gehandeld. Naar Belga nog meldt, is Jozef Koen- jitsj ds naam van den moordenaar. Brutale roovers. De beide Grieksche politici Mylonas en Melas, die een propaganda-reis door Epy- rus maken zijn aldaar in de nabijheid van de stad Janina door bandieten ge vangen genomen. Deze eischen een los-1 geld van vijf millioen drachmen en heb ben zelfs gedreigd hun gevangenen te zullen ombrengen indien de autoriteiten troepen zouden uitzenden om hen te be vrijden. Minister-president Venizelos, die Zater dag eveneens te Janina vertoefde om al daar op een verkiezings-vergadering het woord te voeren was bij "het bericht van de aanranding ten zeerste ontstemd. Hij verklaarde, dat hij zijn taak onvoltooid zou achten, indien hij èr niet in mocht slagen een einde te maken aan het op- tóeden, der bandieten in deze streek. De hifie. Wijf hebben Zaterdag al gemeld, dat het in Italië ongewoon Warm is. Te Pa- via heeft men aan het metereologisch in stituut verleden week Donderdag een tem peratuur opgeteekend van 39.1 gr. C. in de schaduw (ruim 102 gr. F.) wat nog heel wat hooger was dan de tempera: tuur van 37.3 gr, op 9 Juli 1902, de hoog ste, die tot dusver te Pavia was opgeno men. Uit enkele plaatsen werden gevallen van zonnesteek gemeld en de ongelukken met baden zijn met de exeptionaele warmte eveneens toegenomen. Het Nedierlandeo'h te Antwerpen, Naar men nu uit Brussel meldt, is door een groot Antwerp pcb. warenhuis een proefneming gedaan op het gebied van het gebruik der talen inzake publiciteit. Deze firma, welke tot dusver alleen Fran- sche circulaires en reclamebiljetten rond zond en hoofdzakelijk in Fransch-Belgi- sche '"bladen adverteerde, stuurde dezer „Mij dunkt", zei John haar haastig in de rede vallend, „dat 'n vrouw het 't best zou kunnen. Maar als u er op tegen hebt en daar dokter Brown hier niet voor morgen zal terug zijn en als er nie mand is, die zulk een moeilijke taak op zich nemen kan schijnt 't dat ik ik geloof als gij wilt zal ik 'thaar zeggen." Mevrouw Tod vloeide over van dank baarheid. „Hoe zou ik haar dan ontmoeten? 't Zou 't beste wezen als dat toevallig ge beurde." „Laat dat aan mij over; 'thuis is erg stil; ik heb alle kinderen weggezonden behalve de kleine. De kleine zal haar troosten; arme juffrouw", en haar oogen afvegend verliet zij onze kamer. We konden niets uitvoeren dien mor gen. De hangende zorg zou onze eigene hebben kunnen wezen in plaats van die van menschen, die drie weken geleden volmaakt, vreemdelingen voor ons waren. Onophoudelijk viel de regen dien dag neer, en wij waren als in huis opgeslo ten, terwijl al onze gedachten zich samen trokken op wat er onder ons dak plaats had die schrikkelijke verandering, welke er boven ons hoofd zou gebeuren, aan den anderen kant van 'thuis, van waar 't gekreun kwam en van waar me vrouw. Tod van tijd tot tijd haastig „mijn- dagen een rondzendbrief aan haar beste klanten, waarin gevraagd werd, in wel ke taal zij "het liefst haar mededeelingen zouden ontvangen. Hoewel dit rondschrij ven hoofdzakelijk In het bezit kwam van de gegoede burgerij, waarvan een deel nog altijd meent, dat het Vlaamsch of Neder- fairdsch te „vulgair" is, om door haar te worden gebruikt, verklaarden 80 pet der aangeschreven koopers de voorkeur te geven aan het Nederlandscb. Aan dit verzoek zal dan ook door de belang hebbende firma gevolg worden gegeven en het valt te voorzien, dat nog andere ondernemingen haar voorbeeld zullen vol gen. Russisch oorlogssohlp te Kopenhagen. Voor het eerst sinds den oorlog heeft een Russisch oorlogsschip een kort be zoek aan "Kopenhagen gebracht. Het is de kruiser Aurora, die Zondagavond aan kwam. Nadat saluutschoten waren gewis seld, speelde de scheepskapel het Deen- sche volkslied. Er werden officiëele be zoeken afgelegd en Maandagavond zou den de Russische officieren aan een ban ket de gasten zijn van den Deenschea mi nister van "knarine. Paratyphus fe Londen. Te Londen en in de omgeving heerscht al sedert verscheidene dagen paratyphus. Meer dan honderd personen zijn door da- ze ziekte aangetast. Men vermoedt, dat ijs of melk de oorzaak ia van het optre den der ziekte. Aardbevingsramp. Uit Pinotepa in den staat Oaxaca (Mexi co) wordt gemeld, dat de stad Zaterdag tengevolge van een hevige aardbeving ge deeltelijk is verwoest. Dien dag werden er 50 schokken gevoeld, Zondag nog 10. Te Jamiltepec, Caca huantepec., Tlama- ca en Minzio werd ook schade aange richt, maar nergens wordt Van slachtof fers melding gemaakt, Een ernstige ontploffing1. Gistermiddag ontstond er in de mu nitie-bergplaats in het oude fort Catzeln aan den rand van de stad Boekarest een ernstige ontploffing. Vierhonderd grana ten van zwaar kaliber vlogen in de lucht. Er ontstond een brand, die tengevolge Van de groote hitte en het gebrek aan water moeilijk te blusschen was. Terwijl men met het blusschmgswerk bezig was, ontstond een tweede ontploffing. Ten slot te slaagde men er in den brand meester te worden. Over het lot van zes sol daten, die da wacht van het fort vorm den, verkeert men nog in onzekerheid. Over de oorzaak van de ontploffing,even eens. Ra'tfifsj's toestand. Trots alle andersluidende berichten, kan het einde van Stefan Raditsj, die, zooafs bekend, gewond werd bij het drama in het Servische parlement, elk oogenblik verwacht worden. Naar verluidt, is een specialist uit Weenen naar het ziekbed ge roepen. De villa, waarin Raditsj verpleegd wordt, wordt zeer streng bewaakt. Nie mand wordt tot den zieke toegelaten. De aanstaande kitting van den Volken bondsraad. De agenda voor de op 30 dezer bijeen komende vergadering van den Volken- bondsraad, de een en vijftigste, zal door het secretariaat-generaal op Z-aterdag a.s. heer Halifax" op de hoogte kwam hou den. 'tWas bijna schemering toen zij ons zeggen kwam, dat mijnheer March sliep; dat zijn dochter zich tenslotte had laten overhalen om beneden te komen en dat ze bij 't keukenvuur een kop thee stond te drinken. „Nu moet gij; gaan, mijnheer, vlug, als 'tu belieft 1" „Ik kom", antwoordde hij, maar werd erg bleek. „Phineas laat ze ons niet allebei zien. BTjjjf buiten. Wou iemand anders 'thaar toch maar zeggenI" „Aarzelt ge?" Neen, neen!" En hij ging. Ik volgde hem niet, maar ik hoorde 't later van hem zelf en me vrouw Tod: Het meisje was zoo in zichzelve ver diept, dat zij niet bemerkte, dat hij bin nen kwam. Zij leek wel jaren ouder en droeviger, dan 't meisje, dat, nog geen week geleden, bij 't beekje had gestaan. Toen zij zich omkeerde en John aansprak was haar houding geheel veranderd, geen aarzeling, geen schuwheid; leed had dat, alles op zij gezet. „Dank u, mijn vader is werkelijk ern stig ziek. Ik ben erg bedroefd zoo u ziet, maar mevrouw Tod is zoo vriendelijk, o zoo vriendelijk. Schrei maar niet zoo, beste mevrouw. Tod, ik kan niet schreien, ik durf 'tniet. Als ik eenmaal begon zou ik nooit meer officieel bekend worden gemaakt. Volgens aiphabetische volgorde zal ditmaal Fin land, vertegenwoordigd door den minis ter van buitenlandsche zaken, Prokope, het voorzitterschap waarnemen. De agen da bevat 28 punten. O.a. zal de zitting zich bezig houden met het benoemen van een nieuwen directeur voor de af- deeling der minderheden. Op politiek ge bied zal de Volkenbondsraad kennis ne men van het rapport van jhr Beelaerts van Blokland, over de directe onderhan delingen tusschen Polen en Litauen. Voorts zal de Raad zich bezighouden met een reeks van minderheidskwesties. i Communistische betoogingen Iiï Frankrijk. Bij het uitgaan der bijeenkomst van de communistische partij te Parijs op Za terdag j.l. had een honderdtal arresta* ties plaats. Volgens de bladen zijn het de sectie chefs der partij, welke men heeft inge rekend teneinde de manifestatie welfcé ta Ivry zou plaats hebben, te verhinderen. In de Parijsche voorstad Ivry, is 't echter tjjdens communistische betoogingen toch tot opstootjes gekomen, die 'n grooten om vang aannamen. De politie moest her haaldelijk charges uitvoeren om de me nigte, die steeds aangroeide, uiteen te jagen. De hulp van de brandweer en van de republikeinsche garde moest wor den ingeroepen om den toestand mees ter te blijven. Chiappe, de Parijsche prefect van po litie, trof persoonlijk do maatregelen, om de orde te herstellen. In het geheel zijn 1339 personen gearresteerd, waarvan de meesten echter weer spoedig op vrije voeten zijn gesteld. Onder de gearresteer den bevonden zich 98 buitenlanders, die over de grens zullen worden gezet, en voorts de hoofdredacteur van de com munistische „Humanité" en de plaats vervangende burgemeester van Ivry, die tot de communistische partij behoort. Deze laatste is in hechtenis gehouden. Eerst laat tegen den avond keerde de rust weder. Rusland en hef Anfi-oorloglsVerdrag. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft Tschitscherin m een onderhoud met de pers over het Kellogg-pact er zijn verwon dering over uitgesproken, dat men het niet noodig geacht heeft Rusland uit te noodigen tot de reeds sedert December van het vorig jaar loopende onderhan delingen inzake het anti-oorlog'sverdrag. Dit feit wekte den schijn, dat de deel nemende machten poogden de sovjet-re geering to isoleeren. Een deel van de buitenlandsche pers was voorstander ge weest van een uitnoodiging van Rusland en had de vraag Opgeworpen of Rusland wel aan een dergelijke uitnoodiging ge volg zou kunnen geven. "Een derg&jjfee vraag kon Tschitscherin alleen maar be vestigen. Ook thans was een uitnoodi ging nog niet te laat, daar het pact nog niet onderteekend was. De politiek van de sovjet-regeerinig is op vrede ingesteld, en bereid den weg van het Kellogg-pact te gaan, dat een algemeenen vrede tot stand wil brengen, Ondanks het feit echter, dat de sovjet-re geering nog niet uitgenoodigd is, zou z(j toch een late uitnoodiging tot ondertee kenen van het verdrag ook nu nog accep teexen. ophouden en boe zou ik dan mijn armen vader kunnen helpen? Stil nu maar!" Zij legde daarop haar hand zacht op den schouder van de goede vrouw en zag naar John. Hij; vertelde later, dat die droge, onbetóaande oogen hem diep roer den,. „Waarom snikt ze zoo, mijnheer Hali fax? Ik ben zeker, dat papa morgen weer beter zal zijn!" „Dat hoop ik", antwoordde hij en aar zelend „we moeten hopen tot 't laat ste." ,,'t Laatste?" en zij zag verschrikt op. „En dan kunnen we niet anders dan vertrouwen hebben." Zijn woorden troffen haar. Zij zag hem een oogenblik strak aan, „U denkt ja ik begrijp, wat u denkt. Maar u vergist zich. De dokter zou 't mij wel gezegd hebben als als en zij huiverde en ging niet verder. „Dr Brown was bang wij. waren al len bang", begon, snikkend mevrquw Tod. „Alleen, mijnheer Halifax, hjj zei..." Juffrouw March wendde zich haastig tot. John. Zij keek onbeschrijfelijk droe vig. Ik geloof, dat hjj haar bij de hand nam. Daarna vloog zij: de trap op. John kwam weer binnen, en ging zitten. Ge- ruimen tijd sprak hg geen woord. Even later hoorden we mevrouw Tod luid om „mijnheer Halifax" roepen. IWjj Binnenland!. De Kon. Iamili9 te Amsterdam. 08 coöp. suikerindustrie in Nederland. Buitenland. Communistische betoogingen in Frankrgk. Weer een politieke moord in Servië. Boos weer in sommige landen. Paratyphus te Londen. Aardbeving in Mexico. Het weer irv 't Buitenram!. Sedert Zaterdagavond woeden in Noord- Tyrol hevige onweders met zwaren regen val en slaghagel. In het bovendeel van het Beneden-Inntal en liet Brixental heeft hagel Vele aanplantingen verwoest, ter wijl hier en daar do te velde staande ga- wassen geheel verloren gingen. In het Boven-Inntal is de straat op den Arlberg door een bengstorting voor het verkeer versperd. Uit verschillende deelen van Zwitser land, in het bijzonder het Oosten, worden hevige hagelbuien gemeld, die speciaal aan ~de wijnbergen veel schade hebben toegebracht. Zaterdagavond ïs het Noorden van Beieren door een hevig noodweer geteis terd, dat overal ontzaglijks schade heeft aangericht. Daar het telefonische en te legrafische verkeer voor een groot ge deelte gestoord is, kan de omvang van de ramp nog met ten volle worden overzien, doch het is zeker, dat deze in do millioe- nen loopt. Het spoorwegverkeer werd, doordien spoorwegwagons door den wind werden opgenomen len uit de rails werden gewor pen, geruimen tijd ptopgezet. Do schade te Bamberg alleen beloopt ettelijke mil- lioenen mark. Buiten de stad, op het vlakke veld is de oogst door hagelslag geheel vernield. Vooral de vruchtboomen nebben zeer geleden. 351 personen wer den gewond. In het Taunus-'gfebied heeft Zaterdag avond een hevig noodweer gewoed, dat vooral bij Niedernhausen groote schade beeft aangericht. Door don hagel is vrjj- wel de geheele oogst vernield. Er vie len hagelsteenen zoo groot als duiven eieren, die den grond 30 c.M. hoog be dekten. Korte berichten. Te Athene heerscht een koorts-epi demie. Er zijn reeds 8000 zieken. Zondag heeft een hevig onweer dat boven Noord-Beieren woedde, alle tele foonverbindingen van Neurenberg met hef Noorden verbroken. Brunet, de afgetreden Belgische Ka mervoorzitter, heeft zich ertoe laten vin den zijn Kamerzetel voor Charleroi te behouden, mits men hem niet den last van het Kaniervoorzitterschap oplegt. Wolff meldt uit Hammerfest, dat de Krassin, die de Monte Cerventes bege leidde, daar gisternacht is aangekomen en vanochtend vroeg naar Tromsoe ver trokken is om daar te bunkeren. Zoo snel mogelijk zal de Krassin dan naar Stavanger varen om daar de noodiga re paraties te ondergaan. Zondag heeft het in de Oostzee-had- plaatsen zwaar gestormd en geregend. Dit haastten ons beiden door de leege keuken naar de trap welke toegang gaf tot de ka mer van mijnheer March. De kamer van mijnheer March I Helaas, hij kon op deze, onze vergankelijke aarde niets meer 't zijne noemen. Hij was heen gegaan. Rustig, in den slaap, was hij ge storven. Hij behoorde nn tot de eeuwig heid. Vrede zij hem! wat ook zijn leven moge geweest zijn, hij was haar vader. 'Mevrouw Tod zat halfweg de trap met juffrouw March op haar knieën, 't Arme schepsel was ongevoelig, bijna bewuste loos. Wij vernamen, dat zij kalm gebleven was onder de verschrikkelijke ontdek king, welke zij gedaan had, toen zij' in! zijn kamer teruggekomen was; en toen alle opwekkende middelen te vergeefs ble ken en 'tfeit van den dood zeker werd, toen had zij zelf haar vader de oogen gesloten en hem gekust en toen getracht uit de kamer te gaan, maar bij de derde trede was zij zacht neergevallen. En daar lag zij nu; uitputting had haar sterk hart overmeesterd; er was niets meer te doen; als er nog wat te doen ware geweest, dan denk ik dat ze nog wel in staat was gebleven 't te doen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1