No. 261 Maandag 6 Angustns 1928 42e Jaargang Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dr.H.NANNING'S HAEMOFERRIN Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie na. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.-*» Losse nummersf 0.09 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. V Lijkverbranding. In de Memorie van Toelichting behoo- rende bij: het wetsontwerp betreffende de lijkverbranding, schreven indertijd de Mi nisters van Binnenl. Zaken en van Justi tie, dat volgens de Begrafeniswet elk overleden persoon moet worden begra ven; dat door de wet niemand met de naleving van deze verplichting is belast en dat van deze leemte gebruik wordt gemaakt om de lijkverbranding, schoon door de wet uitgesloten, toe te passen. De lijkverbranding door de wet „uitge sloten", dus in strijd met de wet. Dit verhindert echter niet, dat de lijken verbranders rustig hun gang gaan en dat deze onwettige handeling meermalen door de Overheid door het zenden van offi cie ele vertegenwoordigers wordt gesamo tionneerd. Er worden zelfs pogingen aangewend, om ook in de buurt van Rotterdam een verbrandingsoven te stichten teneinde ook daar, schoon 'in strijd met de wet, lijken te kunnen verbranden. En alsof dat nog niet mooi genoeg of beter gezegd, niet erg genoeg was, hebben we dezer dagen kunnen lezen, dat van Belgische zijde besprekingen wor den gevoerd voor net stichten van een Belgisch crematorium op Nederlandsch grondgebied, aangezienhet verbran den van lijken in- België verboden is. In' België verboden en daarom de lijk verbranding „schoon door de wet uitge sloten" binnen onze grenzen toegepast. Zou 'tniet tijd worden dat aan deze onwettige practjjken een einde wordt get- maakt? Nieuwe strijd in China? Volgens een bericht uit Peking heeft een oud-generaal der Noordelijke troepen een leger van 60.000 man geconcentreerd, om tegen de Zuidelijken op te rukken. Te Moekden is een conferentie der 'Mantsjoerijsche generaals gehouden om over de plannen voor een veldtocht te gen de Zuidelijken te beraadslagen. Voorts wordt gemeld, dat in de Noor delijke provincies groote ontevredenheid merkbaar wordt over de nationalistische regeering, die veel zwaardere belastingen heft dan onder het bewind van Tsjang Tso Lin het geval is geweest. Kruitfabriek in de lucht gevlogen. Vrijdagnacht is door een nog onbekende oorzaak bij: Spezzia een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Tal van personen moe ten daarbij om het leven zijn gekomen. In de stad Spezzia brak brand uit, die tengevolge van de groote droogte van den laatsten tijd zich snel uitbreidde, zoodat "t blusschingswerk zeer bemoeilijkt werd. De telefonische verbindingen met Spezzia zijn verbroken. Nieuwe hittegolf. Het Oosten der Vereenigde Staten wordt op het oogenblik door een nieuwe hittegolf bezocht. In de straten van New- York is Vrijdag volgens het politiebericht iedere 5 minuten een persoon door de hitte bevangen. Tal van personen zjjn aan de gevolgen van een zonnesteek over leden. Ook over Italië is een nieuwe hitte golf gekomen. In Noord-Italië zijn tempe raturen van 47 gr. Celsius geregistreerd. Een dergelijke hitte is sinds de laatste 25 jaar niet voorgekomen. De treinramp van Le Mans. Als voorloopig resultaat van het on derzoek naar de spoorwegramp van Le Mans (Frankrijk),waarbij vijf postambte naren en een reiziger den dood vonden en velen ernstig gewond werden, is de machinist gevangen genomen. Door zijn onvoorzichtigheid zou hst onheil zijn ver oorzaakt. Machinist en stoker geven toe, dat de zwaar beladen trein met te groote snel heid het station Le Mans passeerde, en zij. voegen er tot hun verontschuldiging aan toe, dat zij het gevoel hadden, dat oe remmen onvoldoende werkten, zoodat aan vaartvermindering niet te denken viel. Nieuwe proef van een raketfenwagen. "V rijdagnacht heeft op de Spoorlijn tus- schen Burgwedel en Selle weer een proef- ®emmg met een rakettenwagon plaats ge- i üad -waarvoor de voorbereidingen in alle stilte waren getroffen. Ditmaal zouden met twee Opel-Sander akettenwagens, beide rood geschilderd n het opschrift Rak 4 en Rak 5 dra- sonae, proeven worden genomen. De proe- e*i zouden tegen 4 uur beginnen, doch 6i had vertraging, zoodat het na half 5 e3 voor dat- de Rak 4 kon starten. 9 wagen verkreeg terstond een snel heid, die zoo groot was, dat men den wagen met het oog bijna niet kon vol gen. Plotseling volgde echter een ont ploffing en wel op dezelfde plaats, waar vroeger de Rak 3 verongelukt is. Stukken van den wagen werden honderden meters weggeslingerd. Toen de vlammen, waarin de wagen gehuld was, gedoofd waren en de rook weggetrokken was, kon men de schade opnemen. Het bleek, dat de wagen geheel vernield was. De spoorwegdirectie verbood daarop het nemen van een proef met de Rak 5. De misdadigheid. Een bizondere commissie uit het par lement van den staat New-York" heeft een onderzoek ingesteld naar den omvang dei criminaliteit in de Ver. Staetn. Zij komt tot de slotsom, dat deze ontstellend groot is en dat bijv. te New^York 36 maal zooveel beroovingen voorkomen als in Londen. In Chicago is het cijfer nog hoo- ger, n.l. 100. Het aantal moorden in New- York alleen is grooter dan in geheel Engeland. De commissie beveelt aan de politie aanmerkelijk te versterken en ook het ge halte en de uitrusting beter te maken. De Belgisch® bevolkingscijfers over 1927. Volgens een juist verschenen officieele opgave is het totaalcijfer der bevolking van België over 1927 met slechts 54,776 inwoners of 7.3 pet. per duizend toegeno men. Het aantal geboorten bedroeg 144,211 tegen 148,840 in 1926 en 153,190 in 1925 of vergeleken met het totals bevolkingscijfer, 18.2 per 100 inwoners in 1927 tegen 18.9 in 1926 en 19.6 in 1925. i Het sterftecijfer blijkt in niet onaan zienlijke mate te zijn gestegen. In 1927 stierven 103,007 inwoners tegen 98,332 in 1924. Percentsgewijze berekend bedroeg dit cijfer 1.3 per honderd inwoners in 1927 'tegen 1.283 in 1926 en 1.269 in 1924. Het overschot der geboorten op de over- lijdens bedroeg in 192741,204 tegen 47,822 in 1926 en 53,621 in 1925. De Engelsche handelspolitiek. In verband met zekere in omloop zijnde geruchten, heeft Baldwin het noodig ge acht een brief te laten verschijnen, waar in hij o.m. uitdrukkelijk verklaart, dat de bestaande bescherming voor een aantal bedrijven behouden blijft, maar dat dit geenszins algemeene protectie beteekent. In ieder geval zullen er geen invoerrech ten op levensmiddelen geheven worden. {Russische spionnage in Dulfschranltf. Wegens spionnage ten gunste van Sov jet-Rusland werd eenigen tijd. geleden de koopman Knod te Kassei in hechtenis genomen. Nadat een voor hem zeer be zwarende briefwisseling in beslag was genomen, heeft Knod zelf bekentenissen afgelegd. Hij verklaarde in goede verbin ding te hebben gestaan met het Russi sche consulaat te Hamburg. Als vroegere aanhanger' van Hitler had hjj eveneens goede betrekkingen met de rechtsche ra dicale kringen, zoodat hij de Sovjet-auto riteiten waardevolle inlichtingen over den politieken .toestand in Beieren kon ver strekken. Noodweer. In IMidden-Spaiije heeft Vrijdagnacht een buitengewoon hevige storm gewoed. Telegraaf- en telefoonpalen zijn omver geworpen, het spoorwegverkeer is onder broken. In enkele districten is groote schade aangericht. De oogst heeft ernstig geleden, vooral in Castillië. Er zijn geen persoonlijke on gelukken voorgevallen. Nog een mislukte OceaanvlucM. De Poolsche OceaanvliegeTS Idzkows- ki en Kuhala, over wier lot men sedert Vrijdag in het onzekere verkeerde, zijn Zaterdagmiddag omstreeks 4 ,uur in den Atlantischen Oceaan gestort. De vliegers zijn door het Duitsche stoomschip „Sa- mos" gered. De redding der vliegers ge schiedde onder de moeilijkste omstandig heden. Het vliegtuig is geheel beschadigd. De vliegers zijn gezond en wel en zul len in een Portugeesche haven aan land worden gebracht. Nader wordt uit New York aan de „Lokal Anzeiger" gémeld, 'dat de Poolsche vliegers inmiddels te Leixoes zijn aan gekomen. Een hunner moest inl het zie kenhuis worden opgenomen. Het blijkt thans, dat zij op hun vliegtocht den1 koers geheel waren kwijt geraakt. Nu eens vlo gen zij naar hot Noorden, dan weer naar het Zuiden, en ten slotte cirkelden zij in het rond. Hun pogingen om "de Azorem' te vinden, mislukten. Ook slaagden zij er niet in, de Huropeesche kust te be reiken, daar zij zich niet voldoende kon den oriënteeren. Z\j hadden de kust .onge veer 1300 K.M. achter zich galaten. Korte berichten. Het gouvernement te Belgrado heeft opheffing gevraagd van de immuniteit van drie afgevaardigden, betrokken bij de onlrngs plaats gehad hebbende schiet partij in de skoeptsjina. De Fransche minister van marine heeft officieel medegedeeld, dat de naspo ringen naar Amundsen en Guilbaud met schepen en vliegtuigen zoolang zullen worden voortgezet, aJs de toestand van 'tijs en de atmosferische toestanden dit mogelijk maken. In de buurt van 'Marseille staat een petroleumhouder in brand, andere worden bedreigd. De huizen in de buurt worden haastig ontruimd. Zaterdagavond is er reeds' een groot aantal Engelsche oud-soldaten uit alle doelen van het land naar de slag velden van Vlaanderen en van Frankrijk vertrokken, waar zij. den herdenkingsdag der Engelsche oorlogsverklaring zullen doorbrengen. Aanbieding van 'het gedenkboek aan H.M. de Koningin-Moeder. Zaterdagnamiddag heeft ten Paleizp Soestdjjk de aanbieding plaats gehad van het Gedenkboek aan H.M. de Koningin- Moeder. Te halfvijf kwam de volledige commis sie van redactie, bestaande uit dr J. Th. de Visser, oud-Minister, voorzitter, en voorts in alfabetische volgorde uit de hoeren prof. dr P. J. Blok, oud-hoogleeraar H. Colijn, oud-minister-president; mr D. Fock, oud-Gouverneur-Generaal; dr C. Le- ly, oud-minister; dr graaf van .Lyniden v. Sandenb'UTg, vice-president van den Raad van 'State; mr H. P. Marchant, lid van de Tweede Kamer; 'mgr van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht; H. Ch. v. d. Mandere, secretaris, alsmede de uitgever, de heer S. van Looy, op het Paleis aan. In de groote zaal bevond zich niet al leen H M. de Koningin-Moeder met ge volg, doch ook H.M. de Koningin met gevolg. Alvorens tot de aanbieding van het Ge denkboek werd overgegaan, werden door den voorzitter, Dr J. Th. de Visser, de volgende woorden tot do Koningin-Moe der gericht. „Majesteit, Uit naam onzer Commissie breng ik Uwe Majesteit allereerst mijn eerbiedigen dank, dat ons de gelegenheid is geschon ken, Uwe "Majesteit dit Gedenkboek per soonlijk aan te bieden. Een heif van mannen en vrouwen van de meest verschillende godsdienstige en politieke richtingen heeft zich gaarne be reid verklaard, bijdragen te leveren. Nu reeds, voordat het boek verschenen is, heeft een buitengewoon groot aantal per sonen getoond, op het bezit er van prijs te stellen, zoodat de eerste oplage reeds geheel is uitverkocht. In dit alles spreekt zich reeds een veel zijdige en dankbare hulde aan uwe Maje steit uit. Maar het welsprekendst gertuigit daarvan <Je inhoud van het Gedenkboek zelf. AI hetgeen uwe Majesteit in bijna vijftig jaren voor het Nederlandsche volk waart en deedt, èn als- echtgenoote dies Konings èn als Moeder onzer Koningin èn als Koningin-Regentes èn als Konin gin-weduwe, wordt 'hier beschreven door mannen en vrouwen, wier deskundigheid tot oordeelen bevoegd maakte 'en wier groote waardeering van Uwer Majesteit arbeid de schoonste hulde is, die u op dezen dag kan worden gebracht. Hierin toch is voor tijdgenoot en nageslacht vast gelegd, dat dé Koningin-Moeder een ware Moeder des vaderlands werd en bleef. Moge de lectuur Uwe Majesteit dan ook bij vernieuwing de verzekering schen ken van de sterkte van den band, die ons volk aan Uwer Majesteits persoon en aan bet Huis van Oranje verbindt! Namens onze Commissie besluit ik' met de bede, dat onze God Uwe Majesteit nog menjg jaar schenke tot vreugde van het Koninklijk Huis en tot zegen van ons volk, dat u zoozeer het heeft en eert.'' Na ontvangst van het fraaie gedenk boek; antwoordde H. M. de Koningin-Moe der ongeveer als volgt: „Mijnheer die voorzitter van de com missie tot redactie, Ik beschouw het als leen voorrecht vergezeld door de geheele commissie van redactie, hier bij mij te zien. Ontvang mijnen meest harteiijken dank voor de woorden, die u ook uit haar naam zooeven tot mij hebt gericht. 'Ik ben er diep door getroffen. Ik waardeer het ten hoogste, dat zoovele, mij reeds lang. be kende, vooraanstaande mannen en vrou wen van zeeT verschillende godsdienstige en politieke richting bijdragen hebben wil len leveren voor dit gedenkboek. Wanneer ik straks van dgn inhoud ken nis neem, zullen vele herinneringen uit de vervlogen jaren weder levendig voor mijn geest komen, maar bovenal zal groote dankbaarheid mijn hart vervullen, want toen ik mijn nieuwe vaderland betrad, had ik niet vexwacht,, noch durven hopen, zoo spoedig 'het vertrouwen van het Neder landsche volk te kunnen verwerven, en toch schonk het mij dit en daarenboven veel liefde en trouwe aanhankelijkheid, die mij gedragen hebben in vreugde en leed 'en in moeilijke tijden. Ik dank God, dat Hij mij het voorrecht schonk iets voor ons land en volk te mo gen zijn, al schoot ik voor mijn gevoel steeds daarin tekort. Mijnheer de voorzitter, ontvang met de geheele commissie en met de schrijvers en schrijfsters van het gedenkboek als mede met de'uitgevers mijnen diepgevoel- den dank voor dit kostbaar geschenk. Hierna werd door de commissie met eeniig© woorden het speciale, voor H.M. de Koningin bestemde exemplaar van het gedenkboek aan H. M. overhandigd. De Koningin heeft hiervoor met enkele woorden dank gezegd. Ook Prinses Juliana was bij "het aanbie den van "het gedenkboek 'tegenwoordig. Na de aanbieding hebben de beide Ko ninginnen zich, terwijl thee geserveerd werdv nog geruimen tijd onderhouden met de leden der commissie tot redactie en met den uitgever. D!e Kon. Familie. De Koninklijke Familie, die, in ver band met den 70sten verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, eenige dagen! op het Paleis Soestdijk vertoefde, is weer uit Baarn. naar Den Haag vertrokken. D'e bevolking juichte Haar hartelijk toe. H. M- de Koningin en Prinses Juliana met gevolg hebben Vrijdagmorgen een be zoek gebracht aan het Hilversumsche sportpark, waar de start plaats vond van den veldloop voor den modernen vijf- kamp. De Wedstrijden in het stadion werden Vrijdagmiddag bijgewoond door Prins Hendrik en een zuster van Koningin Emma. Het Stenhuis-jaadsel. 'tis met Stenhuis: zoo zie je me, en zoo zie je me niet, schrijft het Centrum. Voor eenigen tijd bracht het Volk het inderdaad ernstig bericht, dat Stenhuis onherstelbaar ziek, was afgetreden als voorzitter van het N.V-V-, met een jaar salaris en volledig invaliditeitspensioen'. Reeds aanstonds gingen geruchten rond, dat dit bericht -niet de waarheid gaf. Er werd beweerd: Stenhuis was als voor zitter van het N.V.V. tot aftreden ge- gedwongen feitelijk had men, om hem kwjjt te raken, hein uitgekocht. Het viel moeilijk te gelooven. Thans echter deelt „Het Volk" Weer mee dat Stenhuis de voor altijd inva- liedel weer hersteld is, enals hoofdredacteur van een op te richten, door Querido uit te» geven, maandschrift zal optreden. Zouden de vroegere geruchten toch waarheid hebben bevat? Het staat echter zoo: in de Vacature- Stenhuis is nog niet voorzien. Is hij dus niet weggewerkt of uitgekocht, dan zal liij ook zijn oude functie wel weer her krijgen. Zoo niet, dan ware eenige ophel dering toch wel gewenscht. „Het Volk" moet hier een beetje voor zichtig zijn. Als zij niet zelf meedeelt, wat in deze de waarheid is, dan zal. dit toch wel bekend worden gemaakt in de „(Tribune" .of in de „Telegraaf". En 't wordt er dan niet beter op voor „Het Volk". En voor het N. V- V. t Chr. Verzorging van Krank zinnigen. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat op Dinsdag 11 Sept. e.k. des voormiddags te half elf de opening zal plaats hebben van de nieuwe stichtinlg „Vogelenzang" te Bennebroek. Uit den plattöïandersbond. Die heer A. van den Hoven, te Albïas- serdam, destijds Kamercandidaat op de „rechtsche" .plattelanderslijst, heeft be dankt als bestuurslid en hoofdbestuurs lid van den Plattelandersboind.. Schade biji de Zuiderzee werken. Ongeveer 2Va jaar geleden hebben hijs de werkzaamheden tot hot maken van den Zuiderzeedijk van het vasteland naar het eiland Wieringen verscheidene grond verschuivingen plaats géhad. De aanne mers van dit werk, de Mij. to-t Aanneming van waterbouwkundige werken voorheen Binnenland. Het gedenkboek aan H. M. de Koningin- Moeder aangeboden. Noodweer boven Limburg. De brug voor Tholen wordt waarschijnlijk morgen overgebracht. Buitenland. Nieuwe strijd in China? Hitte in Amerika en Italië. Geboorte en sterfte in België. Noodweer in Spanje. Weer een mislukte Ooeaanvlucht. Bloedvonmend versterkingsmiddel f 2.60 p.Vt flesch, ƒ1.60 p Ié flesch S. Hofman te Haarlem in combinatie met van Hattem in den Haag, schijnen hier door ernstige schade te hebben geleden, naar zij verklaren voor een millioen gul den. Zjj stellen den Staat der Nederlanden voor de geleden schade aansprakelijk en hebben bij' de Haagsche rechtbank een proecs aanhangig gemaakt. Als eisch wordt gesteld een millioen gulden schar devergoeding. 'Mr Duys zal voor da be langen der eischera opkomen in het pro ces. j Chr. Verz. van Krankzinnigen. De jaarlijksche algemeene Vergadering van de vereenigïng tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Nederland, zal, naar we vernemen, Vrijdag 5 October a s- nam. 2 uur te Utrecht in het gebouw Voor kunsten en wetenschappen onder presi dium van prof. L. Lindeboom van Kam pen warden gehouden. Een staking van Amsterdam- sche werklooz'en. In den loop van de afgeloopen weeft deden zich onder de werklooze arbeiders uit Amsterdam, die geplaatst zijn bij de werkverschaffing in Overijssel nabij Om men, verschillende moeilijkheden voor. De rijksinspectie voor werkverschaffing in Overijssel, overlegde verscheidene ma len met de arbeiders, die dan weer het werk neerlegden, dan weer het werk her vatten. Zaterdag culmineerden deze moei lijkheden in een recalcitrant optreden van de arbeiders tegen den rijkslandbouw-con- sulent, den heeT Mesu, die met de lei ding in Overijssel is belast en die met den heer van der Sluis, lid der IWeede Kamer, het werk in Ommeri fiezocfit en met de arbeiders de kwesties besprak. Toen beiden het werk verlieten, wer den zij met steenen ,en scheldwoorden achtervolgd. 1 -| fffl t|fl Als gevolg daarvan heeft fle minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw opdracht gegeven, dat alle arbeiders weer naar Amsterdam moesten vertrekken en heeft hij 'aan Amsterdam geseind, dat alle arbeiders voor onbepaalden tijd van plaat sing worden .uitgesloten. De minister heeft verder aan B. en Wl met nadruk verzocht, 'om, evenals zulks in soortgelijke gevallen in de andere groo te steden geschiedt, geen steun, in wel ken vorm ook, aan die arbeiders uit te keeren. Prof. Mr P. A. Diepenhorst burgemeester van Rotterdam? De Telegraaf komt met het bericht, dat prof. mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit en lid van de Eerste Kamer, genoemd wordt als ern stig candidaat voor het burgemeester schap van Rotterdam. Besprekingen in ver band met zijn evemtueele benoeming zouden reeds hebben plaats gehad. Wij 'laten dit bericht geheel voor rekening van genoemd blad, maar willen onze lezers toch ook nog meedeelen, dat het reeds geslaagd is in de keuze van een opvolgeir van .prof. Diepenhorst aan de Vrije Universiteit. Als zoodanig noemt het blad dr J. A. Ne- derhragt, chef dier afdeeling Economische Zaken aan het departement van Buiten- landsche Zaken. De zeilwedstrijd te Veere. Ben grauwachtige lucht, een vrij fris- sche oostelijke wind, ziedaar de weers gesteldheid van Zaterdagmorgen toen wij pns opmaakten om te Veere den1 zeil wed strijd te giaan bijwonen, die aldaar op initiatief van enkele heeren door een com, missie, onder voorzitterschap van den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1