No. 260 Zaterdag 4 Augustus 1928 42e Jaargang „STANDAARD KWALITEIT" EERSTE BLADÜ HET ADRES A. WILKING NAAR ZUiD-AFRIKA UNION-CASTLE LIJN Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VIJFTIGSTE UNIE-COLLECTE. Agenten: KUYPER, VAN DAM SMEER ROTTERDAM. L. DUVEKOT Sz. - GOES er "uit hen sta; het chen H ant ;er, De t_ Isch e piaatm m water worden er n-et zoo Denkende, aan water, staakt. Maar al geval. Door gekrompen en hen den wand Het euvel is een bad te Hoe sterker meer water, en 's morgenls h regenbuitje zoogenaamde vergeet hierbij bladeren niet, ,e parasieten als it. Menige plant rallen. >ehooren tot de e zich in het bij- uetten. Het gaat men te krijgen dit te bereiken zich vertoonen, Eüni zoo spoedig steirksten knop er bladeren, die bevinden, ont- nl nieuwe schen en weggenomen, der ontwikkelde planlt blijft op fraaie bloemen, m 's avonds of neden. Om het bevorderen, kan >n leren splijten. :root worden en ient het aanbe- i, door ze los riek betreffende, us, "Westerstraat edstr.-probleem). Amsterdam. 4 e 9 50 12, 14, 17, 18, i, 81, 33, 35, 38, lagen na laatste :U. sed zich onlangs 28X17 11X22 41—37 12—18 37—32 14—19 32—28? 9 5u 10,13,15,18,18, 31, 33 tot 36, 38, <20, 15X24; 10. 4; 19X28. 4 5 4, 8, 9, 10, 12, sn 26. 28, 29, 32, 34, rtijstand speelde zw. 20X29 (op .a wit met schijf- Xiö, wit. 2722, l, zw. 23X32 of 'éM Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ta Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers fO.OS Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct BIJ abonnement belangrijke korting. Ter aankondiging van de 50ste Unie- collecte is vanwege de Unie „Een School met den Bijbel", de volgende oproep ver spreid: „De vjjftigste Unic-collecte, reeds om dat ze de vjjftigste is, is merkwaardig en noopt tot terugzien, tot gedenken. Gedenken is een schoon werk; het is het veriedene weer tegenwoordig maken. Dat wy, menschen, het kunnen, is door dat wij naar Gods beeld gemaakt zijn. B\j Hem is het verleden© altijd present. De Heere roept ons in den Bijbal her haaldelijk tot gedenken, en dan tot geden ken van wat Hij 'heeft gedaan. Hij roept ons ook door deze Unie-collecte tot ge denken, aan wat Hij vóór 50 jaar en na dien tot heden gedaan heeft aan ons volk door de School met den Bijbel. Vóór 50 jaar werden or door de macht hebbers pogingen gedaan, om de School met den Bijbel onmogelijk 'te maken. De weinige Scholen met don Bijbel, die er waren, hadden zjj graag weggewerkt. Maar er mochten er vooral niet meer bijkomen. Daarvoor zou minister Kappeijne door zijn nieuwe Schoolwet zorgen. Onze ouders en grootouders kwamen in het nauw. Z-ji wilden zoo gaarne de jeugd van ons volk hun eigen kroost, flink en degelijk maatschappelijk onder wezen zien, en daarin werden ze verhin derd, doordat de Bijbel uit dat onderwijs geweerd moest worden. 'Zij hadden al bijna 40 jaar daarvoor tonnen gouds geof ferd, maar kwamen ongeveer aan da grens van hun kracht. Ze begonnen moedeloos te worden. Daarvan maakten de vijanden van de School met den Bijbel gebruik. Die minderheid, die het met den Bijbel hield, moest dan maar geheel onderdrukt worden. Maar God de HeeTe waakte in 1878. Hij riep wakker, wie in ons land den Bijbel voor het onderwijs der jeugd onmisbaar achtten. Hij1 gebruikte daarvoor Zijn man nen. Hij gebruikte daarvoor hat volks petitionnement. Meer dan drie-hon derd-duizend meerderjarige Naderlandsch© mannen en vrouwen verzochten daarin aan dien Koning, die nieuwe Onderwij'swiet niet te teekeruen en haar dus niet tot wet te maken. Zij verklaarden daarbij, dat zij dit deden om het gebruik van den Bijbel in de School niet langer te verhinderen. Het verzoek werd afgewezen. Deze daad Van Koning Willem III beoordeelen wij1 niet. Kappeyne's wet werd ingevoerd. Maar vruchteloos was het smeekschrift Jriet. In 1870 begon een nieuwe lijdensperi ode. God de Heere „deed den mensch op ons hoofd rijden"; „oen er.gen band legde Hij om onze leden"; „Hij had ons i» het net gebracht"; om de woorden van Psalm 66 te gebruiken. Maar Hij leerde Ejn volk, dat zij nog niet aan het einde van hun kracht waren: Hij volbracht Zjjn kracht in hun zwakheid. Van 1871 tot '79 waren er maar 26 nieuwe Scholen met den Bijbel gesticht, in de 8 volgende jaren 115. Dat was nieuw opgewekt leven. Gods daden gedenken wij. En in den druk èn in det wederopleving en ver nieuwing deT krachten in de 12 jaren na 1878 willen wil afzien van menschen en opzien tot God. Z j n daden gedenkende danken wij. In idie jaren werd telkens in Augustus een Unie-collecte gehouden, een extra gift voor de Schooft met den Bijbel inge zameld. Die Unie-collecte was een jaar lijks herhaald protest tegen de onrecht vaardige bejegening van onze Scholen. Maar God gaf een begin van verlossing in 1890 in het Ministerie-Mackay, dat ons een wijziging van de Schoolwet gaf, waar bij bet recht van onze Scholen met den Bijbel werd erkend en eenigo hulp uit de publieke kas werd toeg-eschikt. Met i dat betrekkelijk weinige waren wij zóó blij en dankbaar, dat wij onze TJnie-col- jlecte niet langer protest-collecte I noemden, maar „een voortdurende dank bare herinnering aan het Volkspetitionne- tment van 1878". Sedert 1890 staat dat in 5artikel 3 van onze Statuten. De dankbaarheid kreeg in de daarop «volgende 30 jaren gelegenheid tot stijging, lüp den dageraad van 1890 volgde een |toede dag. Het recht van de School met ilea Bijbel als Bijzondere School vond rn steeds1 groot er 'kring erkenning. Onze I T°ó toonde te zijn groot van raad en j oachtig van daad. I Daarom zullen wij, de vcrioopen 50 terugziende en overziende, met groo- ten dank de daden Gods erkennen, uit genade aan ons volk bewezen. Uit genade. Wij hebben in die halve eeuw bet er niet naar gemaakt. Ja, wjj zijn gegroeid, maar ook gespleten, waar het niet noodig was-. Met schaamte er kennen we onze gedeeldhe-id. Daarom te meer moge deze Unie-col lecte no:g eens- iets van de oude samen werking toonen. In dank aan onzen God zijn we toch één. Laten wij het ook ditmaal eens zijn in onze dankoffers. Maar, zoo zeggen sommigen, onze Scho len hebben het niet meer noodig. Als de penningmeesters Uwer Schol-en dat ook zeggen, is het 'ons goed. Maar dat is geen reden, om uw dankoffer in Uw beurs te houden. Gij "kunt op het a'taaï der Unie een gave leggen met een do-oï uzelf aangewezen bestemming. Bovendien bestaat de kas d-er Unie zelf ook, en dia heeft groote behoefte. Uit di-e kas woTdt allerlei betaald, dat de algemeene belan gen van het Christelijk Onderwijs ten Igoede komt: de Unie-blaadjes, het jaar boek, de vliegende blaadjes, hot hono rarium voor de Unie-sprekers, financi- ëele steun aan den Schoolraad en het fonds voor de oud-strijders bij het Chris telijk Onderwijs, een so-m tot kapitaalvor ming voor één of meer Chr. paedagogï- sche leerstoelen, -en dan in dit jaar een extra-b-edrag voor het jubileum van. de Unie, die D.V. in Januari 1929 vijftig jaar zal hebben bestaan. Offert Gode dank en betaalt den Aller hoogste Uw geloften. voor Manufaoturen Dames- en Kinderconfecfle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De communistischs beweging in Frankrijk De stichter der Jong Communistische Partij in Frankrijk, Paporte, die onlangs wegens een meeningsverschil de partij ver liet, heeft zich willen wreken en in de „Matin" uit de school geklapt. Do Fran- sche communisten, zoo zei hij, hebben zich aan de bolsjewieken in Moskou verkocht. De Sovjets houden in Frankrijk een leger van spionnen op de been, -die zorgvuldig boek houden van alle communistische en anti-communistische agenten. Tal van bui tenlanders in Frankrijk worden door de Sovjets betaald om arbeidsconflicten uit te lokken. Van de tien millioen francs, die per jaar door -de communistische partij in Frankrijk wordt uitgegeven, komt aoht millioen uit Moskou via Berlijn. Een zeer groot gedeelte van dit geld verdwijnt in de zakken der leiders. Intusschen heeft de minister van bin- nenlandscho zaken de groote openlucht meeting tegen het „Imperialisme", dia morgen te Garches bij Parijs zou worden gehouden, verboden. Hst Poolsch-Litausch conflict. Van Poolsche zij-de wordt geprotesteerd tegen de valsche berichten, die er van Duitsche zijde ten na-deele van Polen ge publiceerd zijn, o.a. over troepenconcen tratie aan de Poolsch-Litausche grens, over een geheimen staat van beleg, en de mogelijkheid van oorlog zelfs. Er is niemand, die aan een oorlog denkt en het Poolsch-Litausch geschil is niet de belangrijkste aangelegenheid der buiten- landsche politiek van Polen. Polen bedreigt geenszins Litauen. De Poolsch-Litausche onderhandelingen du ren voort en niets geeft aanleiding om te besluiten, dat de bedoelingen van Polen veranderd zouden zijn. Ook de Duitsche stap tot het brengen van verzoening tusschen Polen en Litauen is door de feiten dus niet gerechtvaardigd. Landingssteiger ingestort. Naar de „Stunde" uit Belgrado meldt, heeft in Ujardeck een ontzettend ongeluk plaats gehad. Op den steiger van de Kroa tische Donau-Stoomvaartmaatschappij stonden talrijke personen op de aankomst van één der booten te wachten, toen plot seling een hevig onweer, gepaard gaande met een stórm, die op een orkaan geleek, losbrak. Tengevolge van den storm en me de door den hoogen -golfslag stortte de stei- PER ger in. Talrijke personen sprongen in het water en verdronken. Er waren geen red dingsbooten in de nabijhei-d. In totaal zijn 18 personen verdronken. Slechts drie personen konden zich, al zwemmende, in veiligheid brengen. Haringverkennen per vliegtuig. Een bericht van IJsland -deelt mede, dat het gouvernement een watervliegtuig van de IJslandsche Luchtverkeersmaatschap- pij heeft gehuurd voor den tijd van acht dagen om ter hoogte van de Noordelijke kust haringscholen op te sporen. De waar nemingen der aviateurs zullen onverwijld per radio naar de visschersbooten worden doorgegeven. Korte berichten. Te Friedland aan de Pommersche grens is het de politie gelukt ©en Rus te arreste-eren, die verschillende pakken met meer dan vijfhonderd dynamietpatrouen bij' zich had. Over hot doel en herkomst wilde do man niets meedeel-en. Een onweer van buitemgowone he vigheid heeft boven Belgrado en vooral in de omstreken van Novisa-d gewoed. Het noodweer overviel een aantal per sonen, die in den Donau baadden eri ver oorzaakte er -een ptaio'k. Verschillende, personen, vooral kinderen verdwenen in de -golven. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De Noors oho regeering h-eieft de Zweedsche regeering verzocht de naspo ringen naar Amundsen en Malmgren met behulp van Zweedsche vliegtuigen voort te petten. Het Engelsche parlement te Londen is Dinsdag voor de laatste maal in deze -zit ting bijeen -geweest. De hei-de Huizen zijn met vacantia gegaan. In Moravië heerscht een typhusepi- demie. Tot dusver zijn 54 gevallen vastge steld, waarvan vijf met doodelijken afloop De politie to Belgrado heeft een ge wezen ambtenaar uit Kroatië aangehou den onder verdenking, dat hij voornemens was een aanslag te plegen op de beide Kroaten, die deel van het huidige kabinet uitmaken. Berlijn heeft in de eerstvolgende maanden drie tentoonstellingen voor den boeg. Den 31en Aug. begint de radio-ten toonstelling, den 7en October de interna tionale luchtvaart-tentoonstelling, den 8en November de internationale auto- en mo tor-tentoonstelling. IETS FIJNS 6 CENT GROOTE MARKT 1© Naast Hotel „De Korenbeurs" Kruisspreken met Neder 1- I n.d i Nu ook uit Londen, Parijs, Berlijn en andere plaatsen in het buitenland telefo nisch met Ned.-Indië is gesproken, heeft het Hoofdbestuur der P. en T. van ver schillende zij-den vragen ontvangen hoe dat mogelijk is. Teneinde misverstand te voorkomen wordt er -daarom op gewezen, dat de telefonische verbinding met Neder landsch-Indië uitsluitend kan worden tot stand gebracht door den kortegolftelefo- niezender P. G. L. L. van de Rijkstelegraaf te Kootwijk. De genoemde plaatsen zijn dus voor het houden -dier gesprekken op de Nederlandsche zend- en ontvanginrich- ting doorverbonden. Eveneens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de gewekte meening al3 zou den de in Nederland vertoevende Austra lische deelnemers aan de Olympiade met hun familie in het moederland hebben ge sproken door middel van Philips' korte- golfzender, onjuist is, omdat hier alleen sprake is van toe spreken, verkeer in één richting -dus. Kruisspreken is alleen mo gelijk via de Nederlandsche en Ned.-Indi- sche -zend- en ontvangstations en Neder land is het eenige land in de wereld, dat een dergelijke verbinding tusschen moe derland en -de bezittingen in overzeesche gewesten rijk is. Bij vonnis van het kantongerecht ta Goes van 6 Juli is aan Willem de Roo, ge boren 17 Mei 1894, landbouwer, wonende te Biezelinge, gemeente Kapelle, de be voegdheid motorrijtuigen te besturen ont zegd voor een termijn van één jaar, welke termijn is ingegaan op 20 Juli. Debru'g over de Eendracht De werkzaamheden bij de fa. Kloos en Zo nen te" Kinderdijk aan de groote brug voor de Eendracht zijn thans zoover gevorderd, dat de brug gisterenavond twaalf meter was verschoven, zoodat nog vier meter restten. Loopen de verdere werkzaamhe den evengoed van stapel, dan zal de brug hedenavond om 8 uur bij hoogwater door de -bakken worden overgenomen, zoodat dan ook -de afvaart nog zou kunnen plaats vinden. Verwacht wordt, dat de brug Maandag morgen op de plaats van bestemming zal aankomen. Wolfaartsdijk. Donderdagavond gaf de zangvereeniging „Looft den Heer" en de fluitclub ter gelegenheid van den jaardag van -de Koningin-Moeder een uitvoering in de openlucht te Oudsabbinge. Een en an der bracht veel volk -op de been. Bij derge lijke gelegenheden voelen wij altijd het ge mis aan een eigen muziekgezelschap. 's-Graveinpoldar. Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad in openbare zitting bij een. Afwezig dhr Lokerse. Op de circulaire van Ged. Staten over schoolartsen wordt met algemeene stem men afwijzend beschikt. Hetzelfde lot on derging het verzoek van den politiebond om subsidie. Eveneens dat van den Mi nister van. Arbeid om toe te treden tot het werkloosheidsbesluit 1917. E-en voor stel van B. en W. om een gedeelte dak van den kerktoren te vernieuwen werd uitgebreid met de plannen om den in gang der kerk te restaureeren. Hiervoor zal de gemeenteopzichter geraadpleegd worden. Thans heeft een lange bespreking plaats over een ophaaldienst van huis vuil. Besloten wo-rdt met Sept. te be ginnen en B. en W. te machtigen een en ander te regelen. Daarna wordt de gemeenterekening aangeboden in ont vangst f30607.90, in uitgaaf f 28513.31, batig slot f 2094.69. Kapitaaldienst ont vangst J'2587.64, uitgaaf f 2579.64, ba tig slot f8. Etveneens die van het BI. Armbestuur. In ontv. f 11.723.30, in uitg. f 11.887-97. Nadee-lig slot f 164.67. De voorz. wijst voor beide een commissie van 3 personen aan tot onderzoek. Bij de rondvraag wijst dhr Jo-ziasse op den slechten waterafvoer van den Kadam, en dhr Kousemaker bespreekt de drai neering van het kerkhof. Op- verzoek van Joziasse gaat de raad thans: in besloten zitting over. De- zitting heropend zijnde, sluit do voorzitter de vergadering. Arnemuiden. Vrijdagavond vergaderde -de Raad dezer gemeente. Alle leden aan wezig. De burgemeester opende de verga dering met gebed en deelde vervolgens mede, dat door Ged. Staten .is goedgekeurd het Raadsbesluit van 29 Juni j.l. tot aan koop van Rijksgrond bij de voormalige garnalenpellerijdat is ingekomen een cir culaire, houdende verzoek tot het verlee- nen eener subsidie aan de Politie-vak- school in Nederland; idem een circulaire van de Nederl. vereen, tot bescherming van dieren, houdende verzoek om in de Politieverordening de bepaling op te ne men dat naam en woonplaats van -den eigenaar van voertuigen getrokken door een- of tweehoevige dieren worden ver meld op de voertuigen; dat het onder houdswerk voor 1928 is gegund aan den laagsten inschrijver I. Boone alhier, t. w. voor de 0. L. school voor de som van f 107, Binnenland. De brug over de Eendracht. De Alg. Synode der Ned. Herv. kerk over uitbreiding van den gezangenbundel. Buitenland. Vreeselijk ongeluk te Ujardeck. Polen ontkent Litauen te bedreigen. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEOfi ZONDEN DE BROCHURE OVER QRANULINE, HET MIDDEL VAN OR. A H. VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER» XJ^E»<TnEj^Aj^d^olbL^pschMtri^Dj7j^^jisi*Bnlng»rj» het Veerhuis voor f 92, nieuwe rioleering Molenpolder f 182. Alle voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van Ged. Staten om de in de vorige vergadering op nieuw vastgestelde verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting in te trekken, aange zien naar hun meening opnieuw vaststel ling in verband met -de wijziging der Ge meentewet en "Wet op de Vermogensbelas ting niet noodzakelijk moet worden geacht Aldus besloten. Verslag van -de vereeniging voor Han delsonderwijs te Middelburg over 1927. De gemeenterekening over 1927 werd voorloopig vastgesteld met de navolgende bedragen: gewone dienst: inkomsten f 74.583,16, uitgaven f 67.543,11, batig sal do f 7040,05. Kapitaaldienst: inkomsten f 5269,08, uitgaven f 4578,53, batig saldo f 690,55. Hierna werd de begrooting voor 1929 aan den Raad aangeSoden. In behandeling kwam de rekening der vereeniging voor bijzonder onderwijs op gereformeerden grondslag over de jaren 19251927. De heer Puijpo bracht na mens de commissie rapport uit, waarbij hij onder andere bezwaar maakte tegen het bedrag ad f46,51 voor de ouderavon den, gehouden in de jaren 1925-1927. De heer Schuit vroeg of de rapporteur der commissie tegen het bedrag ad f 46,51 bezwaar maakte uit het oogpunt van be zuiniging of uit wettelijk oogpunt, daar z. i. dat luttel verschil ad f 1.6,51 over 3 ja ren toch niet zooveel -zoden aan den dijk brengt. Na onderlinge discussie zcide de heer Franse, dat het niet moeilijk is hier over te beslissen, daar de wet zulks reeds verbiedt en wij ons aan do wet hebben ta houden. De rekoning werd vastgesteld, op een bedrag van f 4967,20. De vergoeding, bedoeld bij art. lOi der L.O.-wet over 1927 werd ten behoeve van de vereeniging voor bijz. onderwijs op ge- ref. grondslag vastgesteld op f 1608,90, zijn-de naar een 'bedrag van f 9.30 per leer ling bij een gemiddeld aantal van 173 leer lingen. De voorzitter deelde mede, dat A. Ro- mijn voor de pacht voor het veer ovor het Arne-kar.aal had ingeschreven voor een som ad f 275. Hij -stelde voot, hierover in besloten zitting te beslissen. Het verzoek van K. van Bel zen, tot het plaatsen van een 'étoephekj© werd i-qgewilligd. Het verzoek van J. "D. Kou- s-omaker, tot het verkrijgen van gemeen tegrond in erfpacht bij de voormalige gar- nalenpellerij werd onder bepaalde voorw. ingewilligd, mede een Verzoek van J. van Belzen tot het .verkrijgen van grond in erfpacht voor zijn perceel C no. 49 voor don tijd van 50 jaar tegejn 8 cent per vier kante M. Het verzoek van A. de Visser, tot bet koopen van gemeentegrond werd ingewilligd tegen f 1.60 per vierfc. M. Heit verzoek om subsidie ten behoev-e van den Politie-Omroep werd op voorstel van B. en W. met 4 tegen b st. ingewilligd en besloten f8 subsidie te geven. Tegen stemden de heeren Puijpe, Crucq, en van de Ketterij-'. Aan C. I. Dieleman werd ontheffing verleend van hondenbelasting voo-r het 2e halfjaar 19:28. Bij de rondvraag zegt dhr Schuit, ver- nomen te hebben, dat bij de laatste aan vraag om een voorschot voo-r een plaats je volgen-s de landarbed-derswet dhr Fran se aan den aanvrager V-ader, een som van -rf 200 heeft -geleend te-gen een rente van 4 pCt. 's jaars om te kunnen vol doen aan de eerste storting volgen-s de Land-arbeiderswet. Dit is natuurlek in strjjd met de wet. Tevens dat na het bedanken voor genoemd plaatsje dooi aanvrager Vader, weth. Jan se ten huize van Vader de schuldbekentenis en de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1