Gemengd Nieuws. Leestafel. Rechtzaken. Land- en Tuinbouw Berichten over onze Adverteerders. Politie. Ingezonden stukken ook big de tweede vrije stemming. Bij loting wordt daarop dhr M. de Goffau benoemd. Vastgesteld wordt de instructie van den plaatselijken geneesheer. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. om da overeen komst met de Mabeg te ontbinden en de gasfabriek in eigen beheer te nemen1, in behandeling gebracht. De voorzitter licht het voorstel uitvoerig toe. Dhr Vogelaar liet wel geen direct voordeel, doch meent ook, dat een combinatie kan gevormd worden. Met alg. st. wordt daarop het voorgtel van B. en W. aangenomen. Aagfekerke. In de Maandagavond gehou den Raadsvergadering, waarin dhr J. Corre met kennisgeving afwezig was, werd in de eerste, plaats behandeld de circu laire van Ged. Staten inzake schoolart sen. B;. en W. stelden voor niet in te gaan op de in die circulaire ontworpen: regeling. Dhr. Verhage kan uit princi- pieele en materieole overwegingen volko men met het voorstel van B. en W. medegaan. Ook dhr Kodde voelt weinig voor toetreding tot die regeling. Waar ook de beide scholen niet voornemens zijn hunne medewerking te verleenen wordt met algemeene stemmen besloten Ged. Staten te berichten dat de gemeente niet bereid is mede te werken tot een regeling als in die circulaire bedoeld. Van den Biond van1 Chr. Politieambtena ren was een verzoek ingekomen om het minimum-salaris van den gemeenteveld wachter te brengen op f 1200. De voor zitter gaf een toelichting, hij had een on derzoek ingesteld naar de jaarwedden in ongeveer gelijksoortige gemeenten in de pmgeving en hem was gebleken, dat in de meeste gemeenten He jaarwedde iets hooger was. Hij gaf dan ook n over weging om met 1 Januari 1929 het sa laris van den veldwachter te bepalen op f 1200. Met algemeene stemmen werd echter besloten het verzoek van adres sant niet in te willigen. Aan -ie orde was verder een wijziging van de veror dening op den Keuringsdienst vai; Vee en Vleesch. Naar aanleiding daarvan vroeg dhr Verhage waarom op Zondag gekeurd werd. Hij noemde een geval wa uhij dat had plaats gehad, hetgeen naar z ne mee ning in strijd was met de ver :den'ing. De voorzitter gaf een toelichting an het geen toen geschied was. Naar z ie mee ning was hier juist in het bering van den betrokkene gehandeld. Door verschil lende leden werd bezwaar genr akt om den termijn van 12 uur ini art. 11 van de verordening te wijzigen in 24 uur. Dihr Verhage meende dat dan tussch.m slach ting en keuring te veel tijdsru: ate zou verloopen. Met algemeene stemmen werd daarna besloten den termijn va.i 12' uren niet te wijzigen. De verordening behalve art. 3 van het ontwerp werd daarna vast gesteld. Eveneens werd vastge :eld een verordening tot wijziging van keurloo- nen, terwijl verder werd vastgesteld een verordening op het gebruik van et open baar slachthuis. De gemeenterekening over lf 27 werd daarna overgelegd in ontvangsten gewone dienst f 18.390.24, uitgaaf f x7.700.53, dus met een goed slot van f 68'.).71, ka- pitaaldienst, ontvangsten en uitgaven f663.90. Tot leden der comm. tot het nazien van die rekening werden be noemd de heeren J. Corre en A. Mal- jers. Verder werd overgelegd de gemeente- begrooting 1929, bedragende in on tv. en uitg. gewone dienst f 12.927-96, kapitaal- dienst f253.30. Vastgesteld werd verder den pensioensgrondslag van den burge meester, terwijl aan den heer Verhage en Kodde inlichtingen werden verstrekt (Omtrent het onderhoud van een weg ein een voetpad. Meliskerke. Zaterdag vergaderde de Raad voltallig. Ingek. stukken: verslag ge zondheid scommfssie (Meliskerke moet bij dragen f21,46); verzoek bestuur Vereen. Handelsonderwijs te Middelburg, om sub sidie; op voorstel van B. en W. afgewezen Gehoord de meening van B. en W. en van het Schoolbestuur, werd z. h. s. besloten, Ged. Staten te verzoeken geen schoolarts instituut in het leven te roepen. Ook werd het verzoek afgewezen om aan te sluiten hij het werkloosheidhesluit 1917. Rapport werd uitgebracht van gehouden kasopna me gem.-ontvanger. Alles in orde. De commissie tot het nazien der school- hescheiden over '25, '26 en '27 bracht rap port uit en adviseerde tot goedkeuring. Deze commissie bestond uit de heeren Koppejan, de Korte en Dekker. Verder werd de gewijzigde begrooting 1928 Burg. Armbestuur goedgekeurd en eveneens de begrooting 1929 van dit lichaam vastgesteld met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 5663,53. Ook bo den B. en W. de gemeentebegrooting 1929 aan. De heeren Matthijsse en Dekker wer den benoemd om de gemeenterekening '27 na te zien. Bij de rondvraag sprak weth. Jakobsen nog over reperatie of vernieuwing gemeen tehuis; dhr Dekker over snoeien van hout gewas aan de wegen en dhr Huijsman over kleine reparatie brandspuit. Daarna sluiting. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Dhr von Bracken Fock was wegens uitstedigheid afwezig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Minister van Binnenlanösche Za ken, waarin gewezen werd op de wen- schelijkheid van een deskundige controle op de financiëele administratie der ge meente. Voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt aan de orde een schrij ven van Ged. Staten inzake dc aanstelling van schoolartsen. Van het Bestuur der Christelijke school alhier is een schrijven bjj B. en W. ingekomen, waarin het mede deelt, dat het om principiëele redenen het instituut van schoolarts ongewenscht acht. Besloten wordt Ged. Staten mee te deelen, dat de Raad om principiëele en practische redenen den schoolarts niet wenscht. Ingekomen is een verzoek van de Commissie voor Vakonderwijs, ingesteld door den Algem. Ned. Politieboom subsidie voor haar vakschool e, vak cursussen. B. en W. adviseeren geen subsidie te geven. Dhr Maas zou gezien de noodzakelijkheid van het onderwijs een subsidie van flü willen geven. Na eeni ge discussie wordt het verzoek z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. Naar aan leiding van een schrijven van Ged. Sta ten," wordt het verlof van den Secretaris bepaald op 2 weken in het jaar. Daarna stellen B. en W. voor de Secretarie voor het publiek open te stel len op alle werkdagen, behalve des Don derdags van 9113/4 u. met dien verstande, dat bij afwezigheid van den Secretaris de Secretarie niet zal geopend zijn, be halve voor zaken in verband met de vleeschkeuringswet. Dhr Maas vindt dat het voor de landarbeiders moeilijk zal vallen op de genoemde uren ter Secretarie te komen. De voorzitter deelt mede, dat hij voor bijzondere gevallen ook aan huis te spre ken is, maar dat daarvan natuurlijk geen misbruik moet worden gemaakt. Deze ver ordening wordt z.h.s, aangenomen. Het gemeenteverslag wordt voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1927 van het Burg. Armbestuur sluitende met eien batig slot van f 2227.271/2, wordt goed gekeurd. Daarna 'bieden B. en W. aan den liaad de Gemeenterekening over 1927 aan. De gewone dienst wijst een batig slot aan van f 1836.751/2 en de kapitaal- dienst een batig slot van f87.78. In de commissie tot het nazien der rekening worden benoemd de heeren Maas en Adriaanse. Bij de rondvraag vraagt dhr Janse hoe ver de voorbereidselen voor het nieuwe slachthuis zijn gevorderd, waaron de voorz. meedeelt, dat de bouwkundige be zig is met he1: ontwerp, hetgeen waar schijnlijk in d? volgende vergadering zal worden voorgoiegd. D'hr Maas vraagt of de vuilnisnut al klaar is. hetgeen volgens den voorzitter het geval is. Dhr Kopi e jan merkt op, dat de vuilput op onoor deelkundige wijze bij den ingang van van het dorp is geplaatst, zoo smerig mo gelijk. Sior. begrijpt niet waarom B. en W. er niet voor gezorgd hebben, dat die put wat achteruit werd geplaatst. Ver der heeft spr. gezien, dat er materiaal is aangevoerd door sleeipers en vraagt waarom dat niet door -de vrachtrijders van het dorp is gedaan. De voorz. ant woordt, dat de put geplaatst is vo'gens Raadsbesluit tegenover de begraafplaats en op gemeentegrond. Die put kon niet dichter bij de duinen geplaatst worden, daar men dan op domeingrond terecht kwam. De tweede vraag van dhr Koppejan kan spr. nog' niet beantwoorden. Dhr Koppejan meent, dat nog nooit uitgemaakt is, waar de grens tusschen de gemeente en de domeingrond ligt eni dat de vuil put desnoods ook op domeingrond had had kunnen worden geplaatst. De voorz. zegt, dat de scheiding wel degelijk be- 2 ".f is. Dhr Stroo bevestigt dit laatste en geeft aan waar de scheiding ongeveer loopt. Dhr Koppejan zegt verder, dat dhr jEntink een téntt geplaatst heeft op het (gjemeentevroon en vraagt of hem daar voor vergunning is verleend. De voorz. zegt, dat hij geen vergunning noodig heeft. Dhr Koppejan spreekt dit tegen en merkt op, dat hij ook op Zondag verkoopt. De voorz. zegt, dat hij geen vergunning heeft van B- en W. en ook niet van Spr. als burgemeester. Sipr. zal geen proces verbaal laten opmaken, aangezien] het toch nutteloos werk is. Dhr Koppejan meent, dat de gemeen- 'och zeker wel het recht heeft de/.e leiii, die op gemeentegrond geplaatst is, zonder vergunning, te weren. Spr. zou de tent als zij op zijn grond werd geplaatst ook verwijderen en meent, dat de gemeen te, afgezien van de politieverordening, als eigenares dat recht ook heeft. Voor den voorz. is dat nog een open vraag. Dhr Koppejan meent, dat de Burgemees ter in dezen wel wat al te bang is. De voorz. zegt, dat men niet moet meenen, dat hij bang is, maar hij weet nog niet, hoe hij in dezen moet handelen. Spr. wil zich in acht nemen. Daarbij komt, dat men door de omstandigheden genoopt kan zijn om het kwaad niet te vervolgen. Voorzichtigheid is gewenscht. Dhr Koppe jan vestigt daarna de aandacht op het duinpad, dat in staat van verwaarloo-zing verkeert. Het wordt gevaarlijk voor de fietsers. De voorz. acht, dat dhr Koppe jan wel wat overdrijft en zegt toe, dat er zoo spoedig mogelijk aan zal worden gewerkt. Daarna vraagt dhr Koppejan of er ook een rapport is ingeleverd over het drinkwater van de Braamhof en hoe dat rapport luidde. Het is spr. gebleken, dat het drinkwater daar niet deugt. De voorz. zegt, dat het water door een des kundige is onderzocht en goedgekeurd. Dhr Koppejan zegt, dat er nauw op het drinkwater dient te worden gelet, daar er anders voor de gemeente schadelijke gevolgen uit k'mnen voort.v.oeien. Te ver in zee gewaagd. Gis terenochtend zijn aan het strand te Kijk duin twee jonge dames, die aan 't zwem men waren, door de sterke zuiging te ver in zee geraakt. Twee mannen, die op het strand liepen, zagen het gevaar, waarin de meisjes verkeerden en begaven zich oogemblikkelijk te water. Het gelukte een der meisjes op het strand te brengen, zij het dan ook met groote moeite. Zij was echter buiten bewustzijn en werd ter ver pleging in het ziekenhuis opgenomen. Het andere meisje, de 19-jarige Gato A., uit Den Haag, kon echter niet meer gered worden. Zij was reeds te ver afgedreven Stoeipartij met noodlotti- gen afloop. Twee jongens van 16 en 18 jaar waren in het Vondelpark te Am sterdam vriendschappelijk slaags geraakt. Inplaats van een boks- of worstelpartij, werd in dit geval een tweestrijd op het mes geleverd. De 18-jarige jongeling dreef de baldadigheid zoo ver, dat hij op een gege ven oogen'blik zijn tegenstander met zijn zakmes in den arm stak. Er ontstond een hevig bloedende wond, hetgeen er op wees, dat een slagader geraakt kon zijn. Dade lijk werd het slachtoffer naar het zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De politie onderzoekt het geval alsook de mogelijkheid, dat de messteek wel eens minder vriendschappelijk zou kunnen zijn toegebracht. Woestelingen. Gisterennacht kwam een luxe auto uit de richting Enk huizen in woeste vaart Hoogkarspel bin nengereden. Even later hoorde men een geweldigen knal. Het bleek, dat de auto, waarin chauffeurs van een autobusonder neming te Hoorn waren gezeten, een tele graafpaal finaal ondersteboven had gere den. Dè auto lag geheel en al uit elkaar, de wielen lagen een eind verder. Van de in zittenden was er een bewusteloos, een had een gat in zijn wang, de derde had zijn schouder gekneusd en de vierde bleek met den schrik te zijn vrijgekomen. Later is het viertal met een anderen auto naar Hoorn vervoerd. Beslag op gemeentegoede ren. Gistermiddag heeft de deurwaarder ten tweede male op de nog resteerende ge meentegoederen der gemeente Posterholt bij Roermond beslag gelegd. Dit gaat over een vordering groot f 23.000 van den heer K. Sliepen voor geleverde electriciteit, het geen de raad weigert te betalen. Heden middag komt de raad bijeen met eenige leden ven Ged. Staten om tot een nader besluit te konion, alvorens tot gereviitelij- ken verkoop wordt overgegaan. 111 b r a a 1; b ij 0 e n g e v a n g e - nisdirecteur. In den nacht van Zon dag op Maandag vond in het bu'-eau van den gevangenisdirecteur van M-vlun een bruiaio inbraak plaats. Een dria'.'.l inbre kers, dat over bovenmenschelij'- e kracht moet hebben beschikt, is er in gesiaap.d, de ijzeren tralies door te zagen en een brand kast met ruim 100.000 francs in oen auto weg te sleepen. De brandkast werd op een afstand van 7 K.M. vernield en van haar inhoud beroofd gevonden. Door den bliksem getrof fen. Te Zijtaard bij Veghel sloeg de blik sem in de boerderij van den landbouwer A. v. d. Heijden op „Den Biezen". Ook v. d M:, die juist uit de kerk thuis was, werd getroffen. Zijn toestand is ernstig. Hij is aan de eene zijde geheel lam. De kapitale boerderij werd een prooi der vlammen, avenals de groote voorraad hooi zoomede de kostbare landbouwmachines, wagens en gereedschappen. Aardschokken in Indië. Te Kota Radja zijn wederom flinke aard schokken gevoeld. Zondagmorgen werd te Sabang om twee uur een vrij hevige aardschok gevoeld. Vreeselijk ongeluk. Bij Irun, aan ie Fransch-Spaansche grens heeft een vreese lijk ongeluk plaats gehad, waarbij een meisje geheel verbrandde. Een verkeersauto reed, tengevolge van het breken van een as, tegen sen Tioom, en stortte ondersteboven in een gracht, 14 Engelsche dames en meisjes onder zich begravend. Door de explosie van den motor raakte de wagen in brand. Een deel der inzittenden bekwam tclie ie breulo-n, s'eut-'.b^c n, a-iur-n en gebroken ribben. De organisator van den tocht, dr Denvry, werd zwaar gewond. Onze producten en hunne bewerking. Zoo luidt de titel van een aardig geïl lustreerd boekje, uitgegeven door de Le ver's Zeep Mij te Vlaardingen, uit onze advertentiekol ommen welbekend Eerst worden enkele interessante bijzon derheden uit de geschiedenis van de zeep meegedeeld, >e,n dan volgt een mo-oi 'en duidelijk overzicht van de fabricage wan de harde zeep. Het begint met de grondstoffen, de oliën en vetten, die bijna uitslu tend uit overzeesche gewest-en worden betrokken. En als daarvan enkele belangrijke bij zonderheden zijn meegedeeld, dan wordt een be-zo-ek gebracht aan die fabrieken van de Lever's Zeep-Mij, van welk be drijf een volledig overzicht wordt gegeven. Men volgt hier de ze-epberei-ding "van het begin tot het einde en krijgt daarvan, dank zij ook de talrijke illustratiën een duidelijk inzicht. Aan het slot wordt meer speciaal aan dacht geschonken aan de bereiding van Rinso zeeppoeder. Vim reinigi-ngspoeder, Lux vlokkenze-ep en de toiletzeepen de-ze-r maatschappij. Een mooi boekje van een mooi bedrijf. De Londspriden on de Srhetde. Wij leven in het „Vaderland": Men heeft ongetwijfeld in het Verslag der Algemeene Rekenkamer gelezen. dat wij wegens de waardedaling van .ien frank pen toenemend verlies op onzen loods- dienst lijden. Bedroeg het verli's in 1919 f RO.OOO. in 1920 was het f 200.000, in 1921 f250.000, in 1922 f 400.000, in 1923 f550.000, in 1924 f 700.000, in 1925 f 700.000 en in 1926 zelfs f900.000. Het is te begrijpen, dat ds Rekenkamer de aandacht op dit feit vestigde en de Re geering vroeg, verbeteringen in den toe stand te brengen. Het Verslag der Rekenkamer meldt daaromtrent: „De Kamer wendde zich met deze op merking tot den minister van Marine, het vertrouwen uitsprekende, dat bij nadere onderhandelingen nopens herziening van het Tractaat van 1839 -de steeds toenemen de ongunstige gevolgen van de bepalingen, die thans gelden, in het licht gesteld zul len worden. De minister van Buitenlandsche Zaken ontving afschrift van den brief van het College. Van den minister van Marine ontving de Kamer de mededeeling, „dat de quae*- tie der betaling van de loodsgelden in ge- deprecieerde Belgische francs de volle aandacht van de Regeering had, dat reeds sinds verscheidene jaren getracht was met de Belgische Regeering tot overeenstem ming te geraken omtrent een betere rege ling, maar dat het tot nu toe niet was mo gen gelukken, de onontbeerlijke medewer king van deze te verkrijgen". Bij informatie is ons het volgende ge bleken. Onze nieuwe Loodswet van 1859 ver minderde de loodsgelden en op haar basis kwam in 1863 een tractaat met België tot stand, waarbij het loodsgeldbedrag in gul dens en francs werd vastgesteld. Thans lijden de belastingbetalers in beide landen onder -dit tractaat. De Belgi sche belastingbetaler, naar men ons mee deelde, nog meer dan -de Nederlandsche. Want in 1924 b.v. het laatste cijfer, dat onze inlichter tot zijn beschikking had bedroeg het verlies van den Belgischen Slaat op zijn loodsdienst 20.000.000 fr. Herhaaldelijk trachtte onze Regc-ering daarin ten gunste van den 'belastingbetaler wijziging te brengen. De Belgische Regen- ring durft blijkbaar de bescherming van haar belastingbetaler niet best aan. Ze be riep zich eerst op de onderhandelingen over de algeheele herziening van het Trac taat van 1339, waarbij ock deze i-.woriic vanzelf ter tafel zou kumv n komen on na de verwerping was zij niet geneigd op de tails in tc gaan. Men krijgt den indruk, dat de Belgische Re .eorlng bang is .oor verzet van den kant van .'uLverpcn, dat meent van een belangrijke verhooging der loodsgelden nadeel te zuilen ondervinden, tcrwiji dit, volgens onzen inlichter, meer schijn dan wezen is. Immers dp de heele enkosten van een schip bedragen do loodskosten zoo'n 'minimum, dat geen reeder daardoor naar Antwerpen gelokt of daarvan afge houden zal worden. Voor België is ook daarom de toestand ongunstiger, omdat onze Loodsdienst op andere plaatsen een deel van het verlies kan goed maken, terwijl de Belgische Loodsdienst daartoe zoo goed als niet in -de gelegenheid is. Er zou misschien wel gauw verandering komen, indien de Belgische belastingbeta ler tot inzicht kwam, wat hij voor een schijn-voordeel ten bate van Antwerpen te betalen heeft. Timothëus. Het laatste nummer van dit geïllustreerd weekblad is terecht een Konin-gin-Emma-nu-mmer genoemd, hoewel ook aan andere onderwer pen behoorlijk aandacht is geschonken Dit blijkt wel uit de volgen-de inhouds opgave: Hoofdartikel: Zalig zijn de Barmharti- gen. Indrukken van den Hoofdredac teur: Spreekt de Bijbel over Sport? T>„i. ]ipt reisTcbie-d van den Apostel Pau- lus, Dr G. P. Marang. Keulens Wereld tentoonstelling (met illustratie). H. M. de Koningin-Moeder door A. van Hoog stratenSchoch. Rondvraag: Hoe heb ben wij, als Christenen te staan tegenover Sport? Uit de Natuur (Plaat). Een persoonlijke herinnering, J. H. Kuyper (geïll). Meditatie, Dr J. Th. de Visser. Homo sum; Humani nihil a me alienum puto, H. S. S. Kuyper. Uitgebreid ar tikel gewijd aan Koningin Emma, met het nieuwste portret, -door H. J. v. d. Munnik. Geschiedenis van den Dag: Die in hoog heid gezeten zijn. Van boeken uit den laatsten tijd. De Vriend der Gezond heid. Meetkundige Puzzle. Tent en Havenzending. Vervolgverhalen: „De Harp" en „Die Overwinnend Strijden". Verschillende illustraties en portretten van Koningin Emma en het Huis van Waldeck-Pyrmont. De technische verzorging is met den be langrijken inhoud in overeenstemming. Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1928 zijn aan het bu reau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen betreffen de deze voorwerpen te bekomen. Een redicule, vier huissleutels, een man chetknoop, een pet, een zilveren gulden, zeven portemonnaies met inhoud, een pen houder, twee damesparapluies, 2 potloo- den, twee zakmessen, drie linnen boorden, een griffeldoos, een briefkaart, twee kin- derhandtaschjes, vier rijwielbelastingmer- ken 1928, ppu gouden veiligheidsspeld, een studentenmuis, een koralen geldbeursje, een mantelceintuur, een wielband van een kinderwagen, een notitieboekje met "pot- 1 >od, een slinger van eer- automobiel, een bril, een vulpen, een sierspeld, een zak- zneter, een zilver sierpisiool, een kinder muts, een zakétui met schaartje, een dek zeil, een zilveren halsketting, een hand schoen, een zwarte mantel, een koperen gewicht, een zwempak, een alpaccabeursjo met inhoud, een heerenrijwiel, een jon genspet. Goes, 1 Augustus 1928. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN CQEHOORN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: venten te Goes zonder vergunning: L. A. v. d. H Middelburg, f 1 of 1 d.; als schipper va rende door een rijkskanaal geen reglemen ten aan boord hebben: G. M., Gent, 2 maal f 1 of 2 maal 1 -d.; J. L„ Vreeswijk, J. P., Antwerpen, f 1 of 1 d.als schipper door een rijkskanaal varende zijn naam niet op zijn schip hebben: P. F. d. N., Terneuzen, f 3 of 3 d.; 's nachts gemeerd liggen zonder licht: J. v. d. P., Iers-eke, f3 of 3 d.; met motor zonder noodzaak over rijwielpad rij den: G. I. d. W., Oud-Vossemeer f 5 of 5 d.met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden zond-er noodzaak: M. A., 's-Gravenpolder, f3 of 3 d.; met motor rijtuig rijden zonder spiegel: A. I., Goes, f2 of 2 d.; met motorrijtuig rijden met open knalpot: A. A. Z., Krabbendijke, f 5 of 5 -d.; 's avonds fietsen zonder licht: R. d. B., 's Gravenhage, f3 of 3 d; dronken schap: M. K., Goes, P. Z., aldaar, f 15 of 15 dagen. RMIIPT» vfM'Hnt-vanrfMriVh^H radactie1* Onze militairen. Te Bergen o-p Zo-om zullen in de volgen de maand wederom vele honderden jonge mannen verblijf houden om hun he-rha^ lin-g-soefcningen in het leger te volbren gen. Deze jonge mannen komen aan 'velerlei VQileiuiugen bloot te- staan. In 'hè; Christelijk Militair Tehuis wordt getracht zooveel mo-g lijk het gemis aan familieleven on vriendschap te verzachten en een veilige schuilplaats te bieden'. Car.rne zouden wij in de -gelegenheid worden -gesteld ook weer in de komende dagen ons Christelijk Militair Tehuis aan trekkelijk te maken en er de Christelijke beginselen uit te dragen. Aangezien de noodige geldmiddelen ons ten eenenmale ontbreken, verzoeken wij een ieder die iels voor onzen arbeid voelt om finan- tieelen sle-un. Giften worden in de maand Augustus gaarne ingewacht bij den penningmeester van ons comité: C. Marchand, Zuidsin- -gel 4, Bergen op Zoom, of bij den huis vader: M. P, de Vliet, Auve-rgnestraat 27, Bierigien op- Zoom. Het Comité uit de verschillende. Mil. vereen, te Bergen op- Zoom. Italiaansche zwendelpractijken met Tuin bouwproducten. Het schijnt, dat Italiaansche hande laars zich in het bijzonder toeleggen op zwendelpractijken met tuinbouwpro ducten. Dezer dagen maakte „De Tuin derij" gewag van een bedrog, dat Itali aansche producenten en handelaars plegen met Hollandsche tomaten op de Duitscho markt. Dat bedrog is uitgekomen, wijl op de kisten, waarin de tomaten keurig verpakt worden, als opschrift is gestem peld: „Ollandische tomaten". De verval - schers zijn gestruikeld over het woord Holland. Thans doet de Landbouw-Cou- rant mededeelingen over dergelijke prao- tijken eveneens in Duitschland met z.g. „Malta-aardappelen", welke mededeelin gen zijn ontleed aan „Die Kartoffel". Vol gens genoemd blad toch moeten de „Mal ta-aardappelen" voor het grootste gedeelte uit Duitschland zelf komen. Het doet daar omtrent de volgende, bijna niet te geloo- ven mededeelingen: „Ook in den vorigen herfst bereisden weer welbespraakte Ita lianen de voornaamste aardappelgebieden in Duitschland en probeerden met deskun dige blikken de dunstschillige betere vroege aardappelen als pootgoed voor ta melijk booge prijzen op te koopen. Als „pootgoed" naar Italië. Er zijn natuurlijk echte Malta-aard- appelen, wiens vorm en kleur vrij goed overeenkomt met de in Duitschland ver bouwde soorten. Met deze kennis gewa pend komt de zuidelijke, meestal Itali aansche opkooper en koopt in. Het gekochte wordt zorgvuldig verladen en komt dan in de Malta-aardappelfabriek Als grondstof leenen zich hiervoor het best, de bekende vroege soorten, die zelfs op goeden bodem als tweede vrucht ver bouwd kunnen worden. De zoo laat mo gelijk gerooide vroege soorten, met nog oprollende schil worden aan hun Zuide lijke bestemming aangeland, in een zoo mogelijk met oker geverfde leembrij ge doopt. Daarna iaat men ze met deze mantel opdrogen en legt ze ifl de winterbewaar- plaats. Ze worden, zonder elkaar te raken, in een zoo knel mogelijke ruimte laagsge wijs, in veTsch maar niet droog zand in gebed en blijven daarin uitstekend be waard. Van Januari, af worden dan deze aardappelen van hun leemkorst bevrijd, echter zoodanig dat er altijd nog wel een kruimeltje echte „orer-kleurige Ma "fa- aarde" aan hangen Blijft, er de zwendel begint. We krijgen dan onze eigen pro ducten terug met dit verschil, dat de prijs nu ongeveer vertiendubbeld is."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6