No. 257 Woensdag 1 Augustas 1028 42e Jaargang Nieuwe Landt -and, eerste blad. ar age: „de bal wibaut zoo* iteedje MIDDELBURG, j e bovenzaal met prachtig i de geheel» Ma,,w Buitenland. Belangrijkste Nieuws. rig te koop: te koop: ng te koop 6 c.A. (200 R) OONEN, nschrijving helminatarwo, sknecht ïlldersknecht, rsknecht, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. H. M. KONINGIN EMMA. LEFOON 42 EN 90 -- VLISS ÏKT DE MELKSALON den aankoop door een be- rhoud en de in- lunen. of et n in ok len 53. innen laire art i >raité, stichting tot voorloopig een nieuw Be door de leden plaats moeten uit Zuid- en wordt aan gezonden, mét het voor re niet heeft aan den Secre- die gaarne ilaira zal zenden geven van zyn Penningmeester, Vloten te Goes, ten slotte drin- e t af te wijzen, werken aan het >te beteekenis is L sun is toegezegd, tmen maatregelen uitvoering gaarne den medegedeeld. omité J. M. v. Bom- oh. Pilaar; J. A. H. M. Stieger; van Melle; J. I. M. Overhoff; E. J. da Krujjter; ■ia. indelaren an NTIÈN ENTEN langenomen 106 R.) eboompje" bij de te Arnemuiden. oogst 1928.. :veren uiterlijk 8 cantore van No- TMANN, Lange ielburg, alwaar >aar zijn. aan den 's-Hee- te Heinkenszand, bewoond door keren, van den eigenaar :n c.a. 60 Are kantore van No- Soes. Iwaterlng, eigen- A. Goedbloed. ngewacht tot en 928, ten kantore l STRUVE te )eweg, te Nieuw- >rden ingewacht s. bij n. te Nieuwdorp. OP: uikte Interna- P.K., Motoren, hmachines, Kortmolens. LLEBOORDSE, kerke (W.) dres voor Nw. en Machines. BUTLER, Ged. rendskerke. ïilder, Wolphaartsdijk. 1 of later en wagen te ven- er ij. LVELD. Oude- ad. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. 1858. 2 Augustus. 1928. Hare Majesteit Koningin-Moeder Emma hoopt Donderdag a.s. haar 70sten ver jaardag te vieren. En het Nederlandsche volk viert dien verjaardag mee. Want zooals Koningin Emma haar volk liefheeft zoo heeft ook de straks zeven tigjarige Vorstin een groote plaats in het hart van haar volk. Prinses Adelaida Emma Wilhelmina Thérèse werd op 2 Augustus 1858 ge boren als derde dochter uit het huwelijk van George Victor Vorst van Waldeck Pyrmont en Helena Prinses van Nassau. Zij had in het slot Arolsen een zon nige en blijde jeugd, en zij was in wij den omtrek geëerd en bemind, omdat ze een vriendelijke helpster was voor behoeftigen, een troost voor de lijdenden, als een vriendelijke zonnestraal voor hen die in het donker verkeerden. Maar niet al te lang zou hare jeugd duren. Immers: Daar was een grijze Koning, Die heerschte in het land bij de zee, Hij reed daarheen waar de bergen zjjn En hij bracht een. jong bruideke mee. Ja, zoo was het. Koning Willem III sinds 1 Juni 1877 weduwnaar trok naar het hof te WaJdeck Pyrmont om daar in de lieftallige Prinses Emma een nieuwe levensgezellin te vin den. En groot zal zijn blijdschap geweest zijn, toen de levenslustige Prinses zijne liefde beantwoordde en zich bereid ver- ldaarde haar lot aan het zijne te verbin den en met hem een nieuw vaderland tegemoet te gaan. Op 7 Januari 1879 werd op het slot te Arolsen het vorstelijk huwelijk gesloten, waarna het in de slotkapel werd inge zegend. In de omgeving van de jeugdige bruid was de blijdschap gemengd met droef heid. Ontroerend was het afscheid^ dat zij van de bevolking van het vorsten dom nam. Enkele dagen voor haar huwelijk was zij het kleine landje rondgereden in een rijtuig volgeladen met pakjes. Overal ging zij een aandenken brengen of althans met een handdruk afscheid nemen. En toen ging zij met haren gemaal naar ha,ar nieuwe vaderland waar zij met vreugde werd ontvangen en waaraan ze zich reeds dadelijk met heel haar hart gaf. Het was hier niet alles zonneschijn de eerste jaren. De officieele en feestelijke ontvangst te Amsterdam moest al dadelijk worden uitgesteld in verband met het overlijden van Prins Hendrik, broeder des Konings. En op 11 Augustus van hetzelfde jaar werd de Koninklijke Familie opnieuw in rouw gedompeld, door het overlijden van Kroonprins Willem. Weer een jaar later 31 Augustus 1880, brak de zon door de wolken. Op dien dag toch werd Prinses Wilhelmina geboren, die al spoedig bleek te zijn voorbestemd om haren Vader in de Re geering des lands op te volgen. Daarop was dan ook heel de op voeding die zij inzonderheid van Koningin Emma ontving gericht. Niets werd ach terwege gelaten om de kleine Prinses voor hare toekomstige zware taak voor te bereiden. Al de gaven van verstand en hart- moesten worden ontwikkeld. Iu de „Maasb." vonden we daarvan een paar aardige trekjes. «Als op een buitenlandsche reis een arm kind met diepe bewondering en vol verlangen kijkt naar de mooiste en liefste pop van haar kind, dan weet zij niet een zachten drang haar 'kind er toe ta bren: gen, haar schat en toch zoo dierbaar bezit aan het kind uit het volk te geven, omdat, zooals zij aan haar omgeving ver klaart, een toekomstige Koningin moet leeren zelf opofferend te zijn. r Op 19 Februari 1887, op 's Konings 70sten verjaardag, rijdt zij met het toen zes-jarige Prinsesje uit. Bij; terugkomst slaan de paarden van het- A la daumont bespannen lichte rijtuig op hol. Van be sturen is geen sprake meer, de jockey ls reeds lang uit het zadel op straat geworpen, verschillende personen, die de Paarden pogen te grijpen en tot stil stand te brengen, ondergaan hetzelfde lot. m het voortrollende rijtuig zit Koningin Emma met het Prinsesje in haar armen. Eindelijk in de nabijheid van het paleis worden de paarden tot staan gebracht. De Koningin met het Prinsesje stappen uit, gaan naar het paleis. Maar Koningin Emma laat 'onmiddellijk een ander rij tuigje komen en rijdt weer uit met het verschrikte en schreiende kind, omdat een toekomstige Koningin moet leeren niet tegen gevaren op te zien." Maar behalve de opvoeding van haar kind wachtte Koningin Emma nog een andere, niet minder zware- taak. Toen de Koning in 1890 ernstig ziek werd en niet langer in staat bleek de re geering waar te nemen, werd aan de jonge Vorstin het regentschap opgedra gen. Zij aanvaardde die zware taak met een proclamatie, die een diepen indruk maakte. „In de ernstige dagen, waarin 's Ko nings toestand ons allen met droefheid vervult, treed ik op als Regentes van het Koninkrijk. Ik gevoel al het gewicht der taak, die Mij is opgelegd, maar uit liefde tot het Nederlandsche Volk aarzel Ik niet haar te aanvaarden, nu de Staten-Gene- raal met eenparigen, vertrouwen wekken- den, aandrang Mij. daartoe riepen. [Mijne kracht en wijsheid zoek ik bij den Almachtigen en Alwijzen God, Ik re ken op den trouwen steun van het geheele Nederlandsche Volk, dat Mij door zoovele blijken van liefde en verknochtheid, voor altijd aan zich verbond." Dat woord sloeg in. Gevoelde Koningin Emma zich aan hef Nederlandsche volk verknocht, hij het volk ontwaakte een diepe liefde voor de Re gentes van het Koninkrijk, die drie dagen na het afkondigen van deze proclamatie weduwe werd. Op 24 November wendde zij zich op nieuw tot het volk met de mededeelïng, dat het Gode behaagd had haren geliefden en geëerbiedigden Gemaal Koning Wil lem den Derde tot zich te nemen, om dan te vervolgen: De Kroon is door Zijn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, over gegaan nn Miinn Hwniurlo Dierhtor WTT „Mijne kracht zoek ik bj den Almach tigen en Alwijzen God." „Vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot der Vorsten en Volkeren is." Neen, dat waren geen ijdele klanken. Koningin Emma, gaf met die woorden uiting aan wat er leefde diep in haar hart. In het vertrouwen op God heeft zij de Regeering aanvaard en heeft zij ook do verdere opvoeding van Prinses Wilhel mina ter hand genomen. Wij behoeven geen bekende dingen te herhalen. Het is bekend, dat Koningin Emma zich openbaarde als een edele, godvruchtige, plichtgetrouwe Vrouwe. Het is bekend, dat zij met wij-s beleid ons land bestuurde en dat zij met de grootste zorg hare Dochter voor hare taak voorbereidde. Vraag het aan wie men wil, aan den meest vurigen Socialist en den meest revolutionairen Communist, zonder on derscheid zullen ze Koningin Emma eeren als -een hoogstaande, een edele Vrouwe, die nooit zichzelf zocht, met een hart vol liefde voor land en volk. Niemand die iets ten nadeele van Ko ningin Emma zal durven zeggen. De liefde van ons volk van de Ko ningin-Moeder bleek bij haar aftreden als regentes toen haar een nationaal hulde blijk werd aangeboden. Een 'huldeblijk dat echter een bestem ming kreeg deze Vorstin waardig. In 1882 had Koning Willem III het oude „Grunsfoort" bij Renkum gekocht en het nadat het verbouwd en verfraaid was aan jijne gemalin geschonken. Welnu, dit fraaie landgoed Oranje- Nassau-Oord schonk Koningin- Emma aan het volk en de gelden van het huldeblijk werden gebruikt om het aan zijne 'bestem ming als sanatorium te doen beantwoor den. Zoo was, zoo is, Koningin Emma. Is het wonder dat ons volk haar liefheeft. Dat het haar eert als Koningin, als Re gentes, als Moeder van haar Kind, als een Moeder ook van haar volk. Toen Koningin Wilhelmina haar 18en verjaardag vierde wees iemand uit hare omgeving haar op de zware taak die haar wachtte en op het voorrecht, dat zij had een Moeder te bezitten die haar altijd zou kunnen raden. Haar antwoord luidde: U heeft gelijk, moeilijk is de taak die mij wacht. Hoopt u dan met mij dat mijn Moeder nog lang voor mij gespaard blijft. Die wensch is aanvankelijk vervuld. En die wensch leeft ook thans in ons hart. Zegens God Koningin Emma. Blijve zij nog menig jaar gespaard voor hare kinderen en voor haar volk. Moge Koningin Emma het ervaren in rijke mate, ook bij het klimmen van hare jaren, dat Gods vriendelijk aangezicht \roolijkheid en licht geeft aam alle oprech te harten. 1 Moge Hij in Wiens hand het lot is van Vorsten en Volken haar tot in hoogen ou derdom met Zijne zegeningen omringen „Het Volk", het socialistische hoofd orgaan, „zit" er een beetje mee. Diaar schrijft me zoo waar een partij genoot, Jan A. v. Zotphen, een warmige- stemd artikel over Koningin Emma, die hij eert om haar menschelijk voelen, haar menschelijk doen, haar warme en daadwerkelijke belangstelling voor de tu berculosebestrijding. Hij khn het niet laten. Hij moet haar daarvoor hulde brengen. „Het Volk" zit er een beetje mee. Ontkennen wat deze partijgenoot schrijft, gaat niet. Maar de bewuste ar beiders mogen toch ook weer niet to goed denken van de jarige 'Kohlingin. Daarom schrijft de redactie er een zuurzoet artikeltje naast, waarin ze ver klaart, de 1 verdiensten van de thans zeventigjarige ten opzichte van de t.b.c.-bestrijding ten volle te willen erkennen, maar om er aam toe te voegen, dat er geen aanleiding is aami dezen ver jaardag! meer aandacht te schenken dan aan dre van talrijke andere goede moe ders en lieve grootmoeders, die zeventig jaar worden. Over de verdiensten van H. M- ver- Iklaart het blad hoe bescheiden 1' niet te kunnen oordeelen, om dan met een aantal critische opmerkingen te besluiten]. Klein in alles I D'it kleine gedoe zal' echter nieit verhin deren, dat morgen duizenden! 'fen! 'duizen den in liefde aan de jarige Vorstin 'den ken en dat zjj ook aan huntae gevoelens uiting geven. Zwaar weer in Noord-ltalië. In Noord-ltalië heeft het geweldig ge onweerd. Er is groote schade aangericht. Uit de omgeving van Lago Maggiore wordt melding gemaakt van een regen van hagelsteenen, grooter dan eieren. Tijdens een hevigen storm in het Lago Maggiore district werden tal van per sonen gewond en een gedood. Aan den oogst werd groote schade toegebracht. De Noordpool-expeditie. De radioloog Behounek is te Praag aangekomen.. Aan een verslaggever van de „Prager Presse" verklaarde hij: voor nemens te zijn eerst eenigen tijd buiten ie blijven vertoeven om zijn notities te rangschikken met het oog op de beide boeken, die hij over de Nobile-expedi- tie wil uitgeven. De moeder van Sjef van Dongen, die te Arnhem woonachtig is, heeft van haar zoon een telegram ontvangen, meldende, dat hij zich per s.s. Wilna heeft inge scheept naar Tromsö en hoopt binnen zes a acht dagen in Arnhem te arriveeren. De officieren en onderofficieren van de Zweedsche Nobile-expeditie hebben ko ning Gustaaf in audiëntie bezocht. Kapitein Tornberg bracht verslag uit van het verrichte reddingswerk, terwijl kapitein Lundborg een relaas deed van zijn avonturen te Spitsbergen. Onder de aanwezigen werden voorts nog opgemerkt de moeder van prof. Malm- gren, de premier Ekman en andere le den der regeering, benevens Colonna, ge zant van Italië, Sven Hedin en een groot aantal andere vooraanstaande personen. Naar uit Tromsö gemeld wordt is de zeehonden vanger Veslekaris weder naar Tromsö teruggekeerd, nadat hij de Oost kust van Spitsbergen en het Beren-eiland tevergeefs had afgezocht naar Amundsen en zijn vijf begeleiders. De gezagvoerder heeft zijn laatste hoop op het Frans Jozefland gevestigd. In die richting zal het schip tegen het einde van de week zee kiezen. Bij de aankomst te Milaan werden de geredden van de Italia door een menigte nieuwsgierigen geestdriftig begroet. Toen de trein het station binn'enreed werd de wagon, waarin Nobile en zijn kameraden reisden, door de menigte bestormd. D'e reizigers die nog, niet eens aangekleed waren werden verwelkomd door vertegen woordigers van burgerlijke en militaire autoriteiten. De wagon was intusschetil geheel met bloemen gevuld. Te Trente moesten de troepen tusschenbeiden1 komen om een nieuwe bestorming van! den wa gon te verhinderen. Li' Verona werden, de geredden eveneens geestdriftig, otót!- vangen. Nobile en zijn vrienden, die zeer vermoeid waren, bleken zeer onder deni indruk van het onthaal te zijin. Groote oplichting bi] de Duitsche Spoor wegen. De opsporingsdienst der Breslauer rijks- spoorwegdirectie heeft gemeenschappelijk met de Breslauer Criminalpolizei een zwendelarij op groote schaal ontdekt, die sedert jaren met vervalschte spoorkaartjes gepleegd is. Tegen tien personen, die reeds bekend hebben, is een strafvervol ging ingesteld. Het hoofd der onderneming is een Breslauer, Tschernik geheeten. Hij kon achter slot en grendel gezet worden. Tschernik, wiens hoofdmedeplichtige een nog niet gepakte spoorwegarbeider is, had een heele organisatie voor zün zwendelarijen in het leven geroepen. De bedoelde spoorwegbeambte verschafte hem sinds jaren een aantal gebruikte spoorkaartjes, die door de reizigers na het verlaten van den trein bij de controle worden afgegeven. Deze ongeldige kaarten wist hij: als nieuwe „op te maken" en bracht ze dan naar de afdeeling „uitgifte van kaartjes", terug, waar hij ze onder een of ander voorwendsel tegen geld inwisselde. Daar het kaartjes voor lange' trajecten waren, leverde de zwendelarjji meestal zeer aanzienlijke sommen op. Het brutale optreden van 'èen 22-jarig meisje te Leipzig werd hem echter de zer dagen noodlottig. Het meisje, dat als medeplichtige optrad, had voor een door haar niet gebruikt vervalscht kaartje haar geld aan het loket teruggevraagd en daar bij een scène gemaakt, die de politie noopte, haar identiteit vast te stellen. Intusschen kreeg een beambte van den opsporingsdienst, die over de zwendel- affaire was ingelicht, het bewuste kaartje in handen en constateerde, dat het ver valscht was. Hij liet het meisje arres- teeren. Daar de andere gearresteerden allen weigeren de van hen gevraagde ophel deringen te geven, kan van den omvang der zwendelarij en de daaruit ontstane schade nog niet worden vastgesteld. Het Poolsch-Litausch conflict. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegrapbi' maakt men zich te Londen ernstig bezorgd over het Poolsch-Litausche conflict. De medewerker schrijft, dat de Litau- sche regeering beslist verklaart, welke bewering ook door vertegenwoordigers van enkele andere mogendheden gesteund wordt, dat er militaire concentraties van Polen aan de grens plaats hebben. Wel is waar wordt dit door Warschau ontkend, doch een deel van de open bare meening in Polen schijnt aan te nemen, dat Polen in de vergadering van den volkenbond in September vrije hand tegenover Litauen zal worden gelaten. Het is ondenkbaar, dat de raad van den volkenbond tot een dergelijke drasti sche methode met algemeene stemmen zou besluiten, doch thans voor het eerst maakt men .zich te Londen over de mo gelijke gevolgen van het Wilna-vraagstuk ongerust. Meeningsverschillen in het Engelsche Kabipet. De Zaterdag door den Engelschen mi nister van hinnenlandsche zaken gehou den rede, waarin, deze in tegenstelling met zijn ministerieelo collega's, opkwam voor beschermende rechten voor de ijzer- en staal-industrie, heeft in het kabinet zooda nige meeningsverschillen doen ontstaan, dat tegen vandaag een bijzondere kabi netszitting zal worden belegd. Binnenland. Mr V. H. Rutgers tot lid der Tweede Ka mer benoemd. Afscheid burgemeester Koert te Wol- faartsdijk. H. M. de Koningin en Prinses Juliana weer in ons land teruggekeerd. Buitenland. Weer een spoorwegongeval in Beieren. Het Poolsch-Litausch conflict. De terugkeer van Nobile in Italië. In het lagerhuis is een bijeenkomst van conservatieve leden van het parlement ge houden, welke een motie betreffende do politiek tot bescherming van de industrie aannam. Verklaard wordt, dat de politiek van bescherming der industrie het beste mid del is tot vermindering van de werkloos heid in vele industrieën inclusief de ijzer en staalindustrie. De „Monte Cervantes". Volgens de gisteren bij de Hamburg- Sudamerikanische Dampfscbiffahrt-Ge- sellschaft ontvangen berichten zal bet m.s. „Monte Cervantes" na beëindiging van de reparaties vandaag de terugreis mot de passagiers aan boord via Hammerfest aanvangen. Voorzichtigheidshalve zal het schip tot Hammerfest door den Russischen ijsbre- ker „Krassin" en vervolgens door het groote Duitsche bergingsstoomschip „See- valke" begeleid worden. Bovendien vaart de Hapag-boot „Generaal Belgrano" de „Monte Cervantes" tegemoet na ontvangst van 't bericht, dait dit schip Spitsbergen zal hebben verlaten. Een nieuw spoorwegongeluk in Beleren. Een nieuw spoorwegongeluk beeft in Beieren de gemoederen in beweging ge bracht. Twee treinen zijn dicht bij een station in de buurt van Miincbeu op elkaar geloopen. Volgens de laatste berichten zijn bij het nieuwe spoorwegongeluk in Beieren veer tien dooden en 20 gewonden te betreuren. De onderteekening van het Kellogg-Pact. Naar van bevoegde zijde verklaard wordt heeft men van regeeringswege nog geen beslissing genomen met betrekking tot de uitnoodiging a$n minister dr Stre- semann om voor de onderteekening van het Kellogg-Pact naar Parijs te gaan. Tot de onderteekening zijn tot dusverre uitge- noodigd Engeland en zijn dominions, Duitschland, Frankrijk, Italië, Japan, Bel gië, Polen en Tsjecho-Slowakië. Van de ministers van buitenlandsche zaken zal aan de onderteekening deelgenomen wor den door de heeren Chamberlain, Benes, Hijmans en Zaleski, doch het i3 waarschijnlijk, dat aan deze namen nog andere zullen worden toegevoegd. Korte berichten. Naar uit Riga wordt gemeld, is Trotzky naax Moskou ontboden- om weer in de communistische party: te worden opgenomen. Trotzky weigerde editor een verklaring, dat'hij zich zou onderwerpen, te onderteekenen. In het overstemmende Arno er-ge bied (Rusland) bevindt zich èen trein met 350 personen, die opeen spoor wegbrug boven de rivier Seja opgehou den wordt en niet verder kan, in het hoogste gevaar. Volgens de laatste berichten uit Ma nilla nemen de uitbarstingen van den vulkaan Majon nog steeds in kracht toe. Volgens een bericht uit Tokio heb ben de 250.000 Japansche politie-agenten, die tijdens de kroningsfeesten voor de bewaking van den keizer moeten zorgen, de belofte moeten afleggen, dat zijl zich reeds .een maand, voordat zjjj in den bewakingsdienst komen, van het gebruik van alle alcoholische dranken zullen ont- houden. i I i.l De bijzondere Italiaansche rechtbank tot bescherming van don Staat heeft 26 communisten tot gevangenisstraffen van 1 tot 15 jaar veroordeeld. 6 communisten zijn vrijgesproken. Boven het Wilnagebiecl heeft Zondag een hevig onweer gewoed, dat veel schadd heeft veroorzaakt. Vjjf en veertig*perso- nen werden door den bliksem getroffen., van wie er 11 overleden zijn. Het telefoni sche en telegrafische verkeer is op vele plaatsen gestoord.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1