No. 256 Dinsdag 31 Jnli 1928 42e Jaargang 4 Stand. FEUILLETON VAN H00GER ORDE. Buitenland, Belangrijkste Nieuws. Binnenland. ,000 te jht. gevoerde aand 59. taak irden le d. de eldswaarde irzaken maand Juni De totale groen» bedraagt in Juni van dezen in bet te- vroege aard- Sedert 1924 boeveelheid zoo van dit gezocht worden aardappe- landen, hoofd- ië. In Juni j.l. l'lioen K.G., te- in Juni van orte aandeelen. er op, dat wat n de Veendam- heeft, nog er- ste bericht zou le eerste plaats oltmans en dat ent. De daarop de Disconto- terwijl het er it faillissement en. Liebermann ordige aandeel iet te bereiken, nders overblijft, van al die oude Dij den verkoop t bestuur der harge van hun evolg, dat thans in de eerste in het bezit zijn elen Veendam- aandeelen aan zonder dat zij gedéchargeerd iter nog geens- telijk bij herha- llicht tientallen mdeelen Veen- gedéchargeerd eigenaar heeft an de hand ge- Lans, hetzij aan bank gedéchar- wordt nu voor e laatste uit de décharge heeft voorstellen, dat aanmaning om m als een don- komt, te meer, ideelhouders in ien nooit meer worden aange- illen toch heb- ir officieele dé- is 'n persoonlij- Ie vorderingen, bligo nog tegen en zouden kun- aar deze borg- arde meer heb- deelhouders ge- jen moeten op- zaak, waar er men van oud sproken, erven el Veendammer m erflater zijn van jaren gele- eval heeft zich e voor de Wolt- ner opkocht en oonlijken borg- obligo ontstane dng hij van de igen borgtocht, aard der zaak Dr al die aan- lestijds aandee- 'uli. juwdMarinus en Geertje v. d. ilhelm Francois Breda en Hen- 29 j. anna Jannetje, aat en Adriana z. v. Cornelia Veststrate. 1 d., d. v. Abr. ia van Peenen; ■tus Paauwe en uli. svdJohannes Martina Min- drika, d. v. H. Marinus Dig- en D. Pierens. en, Alida Ma- Vermeulen en i Neef, 70 j., us. (Kr. Ct.) .9, Dina Pieter en Pieternella n: 21, 'Marinus leersc en Aaltje Thomas Pieter Eindhoven en d. v. Marinu3 mella Verhuist. (Adv. BI) Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct BU abonnement belangrijke korting. De vlaggen uil H. M. Emma Koningin-Moeder hoopt Donderdag 2 Augustus haar 70sten ver jaardag te vieren. Ons volk heeft Koningin Emma lief. Het verheugt zich met de Vorstelijke Fa milie en het hoopt en bidt dat deze edele edelvrouwe nog vele jaren mag worden gespaard. Niemand die er aan twijfelt. Maar toch, echte liefde heeft behoefte zich te uiten. Trouw moet blijken. Daarom op 2 Augustus de vlaggen uit. Oranje in 't hart is niet genoeg. Het moet ook op de borst en de vlaggen moeten het ons vertellen Donderdag dat het voor ons volk een feestdag is. Een vorig jaar werd onze aandacht gevestigd op het feit, dat ergens in Zee land op den verjaardag van H. M. de Koningin, de voorzitter van een Oranje vereeniging de vlag niet had uitgestoken. Zijn Oranjeliefde zal er niet minder om geweest zijn. Maar toch is het niet in den haak. De vlaggen moeten uit! De vlaggen moeten 'tons vertellen cTat het een blijde dag is! Ook voor Zeeland, dat met oude en hechte banden aan het Oranjehuis ver bonden is. V Sportbeoefening. In verband met wat wij' gisteren over de Olympiade opmerkten, laten wij hiei volgen een gedeelte van wat do heer J. C. Wirtz in de Rotterdammer schreef over het bekende woord: „Mens sana in corpore Sano". „Dit is Latijn, dat zoo zachtjes aan dooT ieder krantenlezer verstaan wordt, want er wordt, vooral in onze dagen, de tijd Her Olympiade, heel wat mee geschermd. Vrijwel ieder weet, dat die spreuk he tee kent: „een gezonde ziel in een gezond lichaam". En als men dan de toepassing van dit woord hoort, krijgt men den in druk, dat een gezond lichaam een nood zakelijke voorwaarde is voor een gezonde ziel en dat het dus allereerst noodig is te zorgen voor zoo'n gezond lichaam, want dan. volgt die gezonde ziel wel on geveer van zelf. De ervaring leert het ons wel" anders. De geschiedenis spreekt ons van mannen en vrouwen met zwakke, ziekelijke licha men, die nochtans een gezonde, krach tige ziel bezaten. En omgekeerd wijst die zelfde historie ons op menschen met een krachtig gezond lichaam, die heel wat misbruik igemaakt hebben Van dat ge zonde lichaam, doordat dé ziel allesbe halve gezond was. Ja, het is nog de vraag, of er niet veel waarheid schuilt in een andere Latijnsche spreuk, die al dus luidt „morbus non minor donum est quam sanitas", dat wil zeggen: „de ziekte is geen mindere gave dan de gezond heid". Dit komt geheel overeen met het geen Paulus ons zegt: „En alle kastijding, als die tegenwoordig is, schijnt geen zaak van vreugde, maar van droefheid te ziin, doch daarna geeft zij van zich een vreed zame vrucht Her gerechtigheid aan dege nen, die daardoor geoefend zijn". Volgt hieruit, dat we om kastijding moe ten bidden? Volstrekt niet: we mogen met den psalmdichter wel zingen: „weeï steeds alle smart", doch als die smart toch komt, moet de bede luiden „heilig allo smart". 33) Naar het Engelseh. Ongeveer tien uur 's avonds wa zou den juist nog "even naar buiten gaan kij ken kwam mevrouw Tod geheimzin nig in onze zitkamer binnen en sloot de deur achter haar. Haar rond, frisch ge zicht scheen ietwat bedrukt. „Mijnheer Halifax mag ik >u even spre ken?" „Met genoegen, mevrouw Tod, ga zit ten. Er is toch niets met uw kinderen." „Neen", dank ,u, ge zjjt erg vriendelijk, mijnheer. Neen, het is over die arme juf frouw March." „Ik kon zien, dat John's vingers begon nen te beven. .„Ik hoop", begon hif, maar kwam Biet verder. „Haar vader is erg slecht vanavond, on de dokter woont zeven mijlen af, en bu, mijnheer Halifax, mag ik zoo vrij' wezen u te vragen of u uw paard aan Tod zoudt willen afstaan om don dokter te balen?" „Met "kJle pleizier. Terstond" „Tod is nog niet thuis." „Hij kan het paard krijgen, met genoe- Zoo staat het ook met het gezonde lichaam en de gezonde ziel. Daar onze lichamen moeten zijn tempelen van den Heiligen Geest, is het onze plicht dien tempel rein te bewaren ien alles te doen, wat mogelijk is om de gezondheid te bevorderen. En daarom juist is het noodig het „mens sana in corpore sano" te gebrui ken zooals dit bedoeld is door den oor- spronkelijken schepper van dit woord. Du is niet John Locke, zooals op de examens voor de hoofdakte vaak beweerd wordt. Deze heeft het'woord ontleend aan De- cimus Junius Juvenalis uit Aqranum, die van 60140 leefde en het is door John Locke en and/exen uit zijn verband gerukt.' Volgens een aanteekening in „Gevleu gelde woorden" kan men de ooTspronke- Ëjke spreuk vinden in de Satirae van Juvenalis 10, 356 en dan luidt ze in haar geheel aldus: „Orandum est ut si't mens sana in corpore sano", dat wil zeggen: „Men moet bidden (tot de goden) oni een gezonde ziel in eein gezond lichaam". Tegen die Volledige spreuk: zal zeker niemand onzer bezwaar hebben, als men ons veroorlooft dat gebed iop te zenden niet tot de goden, maar tot God, den Schepper van hemel en aarde. En wie zoo bidt, moet in toepassing brengen het „bid en werk", wat wil zeggen, dat hij voor zich en zrjn gezin alles moet doen, wat de gezondheid van het lichaam en die van 'de ziel kan bevorderen. Voor het lichaam kan ongetwijfeld ook de sport in aanmerking komen, mits goed toegepast en daaraan ontbreekt veel, want vooral op de Zondagen kunnen we vaak zien, dat de lichaamsverzorging door de sport niet alleen de gezondheid der ziel niet bevordert, doch integendeel die be nadeelt." Sport, mits goed toegepast, uitstekend. !Maar geen sportcultuur. Geen verheerlijking van de' mensche- lijike kracht. Geen „Körperfanatiamü'S". Geen wedstrijd-manie met de zucht om geëerd en gevierd te worden en met als bijkomstig verschijnsel prikkeling van de hartstochten en een 'gruwelijke ontheili ging van den Zondag. DE NOORDPOOLREIS VAN NOBILE. Een relaas van Prof. Beftounek. Professor Behounefc, die aan de Nobile- expeditie heeft deelgenomen, is te Ber lijn aangekomen. De trein met Nobile en de geredde Italianen gaat over Halle naar München en vervolgens over Verona naar Romie, waar het gezelschap vanavond zal aan komen. Onmiddellijk na zijn aankomst heeft de Tsjecho-SIowaksche professor Behoiunek in de wachtkamer van het Berlgnsche station een aantal persvertegenwoordigers ontvangen. In de eerste plaats legde hij er den nadruk op, dat hg gistermorgen vroeg op de hartelijkste wijze als beste vriend en in de vohnaakste harmonie te War- nemunde van generaal Nobile en de an dere Italiaansche deelnemers aan de Noordpoolexpeditie afscheid had genomen. gen. 'tls zeer goed van u, dat u er om gevraagd hebt; werkelijk het is niet zoo erg ziek te zijn in uw huis, gij zijt zoo vriendelijk en zorgzaam.'" „Dank. u, mijnheer Halifax", zei de brave hospita verheugd. „Maar voor juf frouw March zou men piles doen; dat zou u "zelf ook zeggen als u haar kende." „Ongetwijfeld", antwoordde John, toen hij de deur sloot achter de terugtrekkende mevrouw Tod. Maar toen hg zitten ging, zag ik, dat hg in gedachten was. Ten slotte ging hij weer staan en zei: „Phineas, ik denk, dat ik zelf zal gaan",- „Waarheen?" „Om dokter Brown te halen'. Misschien is Tod nog niet thuis en ik weet den „Maar het is zoo 'donker 1" „O, dat geeft niet. Het paaTd ïs rustiger onder mg dan onder een vreemda. Ik 'zou nog maar het liefst zelf rijden." Ik glimlachte bij de gedachte, dat hg zoovele redenen noodig had om zoo iets eenvoudigs te doen; en ik vond het best, dat hg: ging. „Zal ik dan mevrouw Tod roepen en vragen? Of, misschien is het beter om naar de keuken te gaan om met haar tp spreken. Wilt gij, Phineas, of zal ik?" Wij gingen samen naar de keuken. Er was niemand; we bleveüi er verscheidene minuten en hoorden gekreun boven ons. Voorts verklaarde hij, dat het niet juist was, dat hij zich tot oenige verplichting met betrekking tot zijn vrijheid van spre ken had moeten binden. Hij had den indruk gekregen, dat de gebeurtenissen vaak volkomen verkeerd werden, beoordeeld en dat daardoor gene raal Nobile en den anderen Italianen on recht werd aangedaan. Komend op de verhouding tusschen generaal Nobile en Malmgren, legde prof. Behounek er den nadruk op, dat deze van het begin tot het eind de best denk bare is geweest. IMalmgren is juist de beste vriend van Nobile geweest, waar uit hij ook verklaarde, dat Nobile hem als leider van zijn expeditie had uitgekozen, ofschoon toch ook een groot aantal Ita liaansche weerkundigen gesolliciteerd had. i Het is niet juist, 'dat Malmgren wegge zonden zou zijn. Hij heeft veeleer zelf het besluit genomen den weg over het ij® naar het vasteland te wagen. Generaal Nobile is tot het laatste oogenblik tegen een afscheiding geweest. Op de vraag, waarom generaal Nobile zich al® eerste liet redden, antwoordde professor "Behounek, dat men reeds 48 uur voor de aankomst van Lundb.org een volgorde der redding had opgesteld, vol gens welke eerst Ceccioni, vervolgens als tweede professor Behounek, als derde Tro- jani, die koorts had, als vierdo generaal Nobile, als vijfde luitenant Vigliem én als laatste Biagi de marconist zouden worden gered. Deze volgorde ïs echter gewijzigd, toen Lundborg aankwam en mededeelde', dat hij het strikte bevel had gekregen gene raal Nobile als eerste 'te redden, opdat het reddingswerk naar zijn aanwijzingen zou kunnen worden uitgevoerd. Daarbij kwam nog, dat Nobile tóen' het lichtste woog, hetgeen eveneens een mo tief was om hem terstond mede te nemen, daar Lundborg geen groot-ere "belasting in zijn vliegtuig kon hebben. Voor de tweede landing, welka echter helaas mislukte, had Lundborg de red ding van twee leden der expeditie op het oog, daar hij dezen koer geen waarnemer had meegenomen en verder ook het vlieg tuig zooveel mogelijk ontlast had. Ten slotte legde professor Behounek er Hen nadruk op, dat de redding door de „Krassin" op bijna het laatste oogenblik was geschied, want de ijstoe standen waren slecht geworden. Zoo had den zij' op hun terugtocht reeds niets meer gezien van het ijs, van waar kort t'e voren Mariano en Zappi waren gered. Buiktyphus te Weenen. Naar thans uit Weenen bericht wordt, zijn eenjge weken geleden verschillende personen na het gebruik van melk, door bui'k-typhus aangetast. Negen personen zijn jgestorven. Nader wordt gemeld, dat het aantal typhusgevallen 70 bedraagt. Vijfhonderd personen zijn in observatie. Sovjet-expeditie verdwenen. In het begin van dit jaar begaf zich een wetenschappelijke expeditie der sov- iet-unie naar een der uiterste punten van het Siberische NooTden, het schiereiland Taimyr. Het binnenland van het eiland was tot noig toe door geen expeditie van het contingent bezocht. De laatste berichten over de expeditie zijn in Maart binnengekomen. Sindsdien „Dat zal mijnheer March wezen, John." „Ja, ik hoor 't ook. Wat hard voor haarl En gij is zoo jong e® zoo alleen," ik zag dat hij aangedaan was, ■maar de uitdrukking van zijn gezicht was die van innig medelijden.. Mevrouw Tod verscheen in de* deur, welke toegang gaf tot de andere helft van 'thuis en zij sprak .blijkbaar tegen juffrouw March, die op de trap stond. We hoorden weer die heldere, vlugge, besliste stem. „Neen, mevrouw Tod, ik vind 't best, dat u dat deed zeg mijnheer -de jonge mijnheer ik ben zijn naam ver geten dat ik mij erg verplicht gevoel." „Dat zal ik, juffrouw March", „wa.cht, hij is juist hier," (maar zij had de deur al gesloten), „wilt u niet gaan zitten, mijnheer Halifax?" „Ik zal 'tvuur wat opstoken, mijnheer Fletcher, u zijt altijd welkom in mijn keukeü." Maar toen John de reden van onze komst uitlegde was er geen eind aan haar vreugde en dankbaarheid. Hij was de vriendelijkste mijnheer, die er bestond ze zou 't juffrouw March vertellen, als zo reeds zoo vaak had gedaan. „Mejuffrouw, zei ik toen ik ui voor 't eerst zag en ik haar verteld had, dat u logies kwam zoeken (ze komt vaak bij mij in de keuken pratetai ze is zoo alleen) mejuffrouw, wie mijnheer HaJi- ontbreken alle verdere bijzonderheden over de onderneming. De a.s. uitsluiting van katoenspinners. Gelgk bekend, heeft de bond van spin nerspatroons te Manchester besloten, een uitsluiting af te kondigen in 'al da aan- igesloten katoenspinnerijen, ingaande op Zaterdag 11 Augustus te 12 uur, 's .mid dags, tenzij 'de werklieden, die in staking zijn in de Ramsay Mill te Oldham in- tusschen het werk hervatten. Door de uitsluiting zullen 240.000 ka toenspinners getroffen worden en waar schijnlijk 300.000 arbeiders in andere in dustrieën. De uitsluiting zal den spinners ongeveer '6 milioen gulden per week aan loonen kosten, Terwijl de verschillende vakver- eenigingen meer dan anderhalf millioen gulden aan steungelden aan de stakers •'zullen hebben uit te keeren. Het conflict is ontstaan naar aanleiding van een geschil, loopende over één en kelen katoenspinner. Een ontbonden parlement, dat nog bestaat. De Egyptische senatoren en kamera!- gevaardigden van 'de Wafd hebben Za terdagavond, ondanks het regeeringsver- bod, in een particulier buis een bijeen komst gehouden. Er werd een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het parlement nog altijd bestaat en krach tens de constitutie gerechtigd is om te vergaderen. Ook wordt in de resolutie geëischt, dat de rageering zal aftreden. De aanwezigen zwoeren, de constitutie tot hun laatsten ademtocht te zullen ver dedigen. De ontploffing to Lodz. Naar de „B. Z. a. M." betreffende de exploisie te Lodz nader weet te melden, was de luchtdruk zoo sterk, dat voorbij gangers op straat meters ver werden ge slingerd. Het publiek werd door een ware paniek bevangen, daar men aanvankelijk aan èen aardbeving meende te moeten denken. In de woonhuizen vielen de ledi kanten om en werden de slapende men schen her- en derwaarts geslingerd. Het aantal dooden bedraagt meer dan 25 en dat der gewonden vele honderden. De materiëele schade wordt op millioanen zloty geraamd. De Monte Cervantes. Naar de HamburgZuid - Am erika - L ij n meldt, duurt de reparatie van de Monte Cervantes langer dan verwacht werd. Een ander schip is op weg naar Spitsbergan om 'zoo noodig de passagiers over te nemen. Gevaar voor de passagiers be staat er niet. Vrijhandel en verkiezingen. Een rede van den Engelse,hen minis ter Joynson Hicks, waarin hg met be trekking tot het vraagstuk der safeguar ding van de ijzer- en staalindustrie zei: „Het is juist, dat wg gebonden zijn in deze parlementaire periode niets; dat op een algeheels protectie lijkt in te dienen, doch dit vraagstuk zal hot volgend jaar beslist worden" bracht ©en sensatie-ach- tige stemming te weeg. In politieke kringen en in de pers heeft men de vraag gesteld wat er achter die rede zit. fax is, weet ik niet, maar hij is een echte „mijnheer". Ik was de eenige, die dit had aange hoord; want John was al lang weg. Wei nige oogenblikken later bracht hij 't paard voor en na een paar woorden met mij gewisseld te hebben, reed hij den weg af. John was verbazend spoedig terug eh bracht den dokter mee. Bij de deur nar men zg afscheid en John kwam onze zit kamer binnen met gloeiende wangen van 't rijden, 't Benige, wat hij zei, was dat „de herfstnachten kil begoelnen te wor den", daarna ging hij zitten. De klok in de keuken sloeg één uur. „Je had al uren geleden in] bed moe ten liggen, Phineas. Wilt ge niet gaan; ik zal nog wat opblijven om te booren hoe mijnheer March 't maakt." „Dat zou ik ook wel willen weten; 'tis merkwaardig hoeveel belang men, zelfs in geheel vreemden gaat stellen, als men gelijk hier ofpl dezelfde eenzame plaats woont. „D'at zal 't wezen," zei hg vlug. „Hoor de je nog iets toen ik weg was?" „Alleen, dat mijnheer March wat beter was en dat iedereen nlaar bed was ge gaan, behalve zijn dochter en mevrouw Tod." „Hoorf ijk denk, dat de dokter weg gaat. Hü zal wel wat beter zijn. Maar Binnenland. De Koningin en de Prinses op de terugreis naar 'het vaderland. H. M. bezoekt van 69 Aug. Amsterdam. Drama op de Zuiderzee. Drie personen verdronken. Minister Kan op 8 Sept. naar Schoon- dijke. Buitenland. Prof. Behounek over de Noordpool expeditie van Nobile. Typhus te Weenen. Een verdwenen Sovjet-expeditie. Korte berichten. Te Winnepeg (Canada) vielen v§f gewapende bandieten in één der drukste straten van de stad een banklooper aan en namen de vlucht na zich van 2 tas- schen met 5.000 dollar meester geimaakt te hebben. Naar de „Montag" /dit Constantino- peï meldt, staat een geheel stadsgedeelte van Constantinopel in brand. Een Noorsch militair vliegtuig is bij "een oefen ingevlucht in zee gestort en gezonken. Aan boord bevonden zich twee officieren, van wie er één in bewusteloo- zen toestand gevonden werd. De andera zonk met de machine. De Koningin naar Amsterdam. Koningin Wilhelmina, die zooals reeds gemeld, ter gelegenheid van de Olympi sche Spelen, in het Paleis op den Dam een maaltijd en een feestavond aan ge- noodigden zal aanbieden, zal, naar wij vernemen, Maandag 6 Augustus in de hoofdstad aankomen. In den avond van dien dag wordt de eere-maaltijd gegeven; het avondfeest is bepaald op 8 Augustus. Het ligt in de bedoeling, dat de Koningin in den ochtend van 9 Augustus Amster dam zal verlaten. Of HM. tijdens haar verblijf in Amsterdam bezoeken zal afleg gen staat nog niet vast. De reis van Koningin en Prtnsea, Naar het Noorsch Tel. Agentschap meldt zijn Koningin Wilhelmina en Prin ses Juliana gisteren uit Finse te Oslo aangekomen en hebben met den Koning en de Koningin van Noorwegen hot noen maal gebruikt in de zomerresidentie Byg- docy bij Oslo. De Koningin en de Prinses zgn gistermiddag weer naar Nederland vertrokken. Landverhuizing. Vanwege de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing wordt het volgende ge meld: Naar aanleiding van advertenties in ver schillende bladen, waarin getracht wordt landarbeiders te bewegen tot emigratie, wordt een ieder, in zijn eigen belang, dringend aangeraden, niet op die adver tenties in te gaan, voordat hg inlichtin gen en raad heeft gevraagd aan het In formatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", Bezuiden- houtscheweg 97, te 's-Gravenhage. Deze raad wordt gegeven, omdat voor verscheidene landen het gunstige tijdstip voor vertrek voorbg 13. Dr Brown vertelde me, dat hij wel eens ia een van die aanvallen zou kunnen blij ven. O, dat arme, jonge dinlgf' „Heeft ze geen familie, broers en zus ters? Dokter Brown zal het zeker wel we ten." 1 „Ik wou het niet vragen; maar ik denk van niet. Maar n(u, Phineas Fletcher, nu moet je naar bed, zoo spoedig mogelijk." „Wacht nog één oogenblik, John. Laat ons eerst gaan en1 'zien of we nog iets •kunneQ doen." „Ja, als we nog iets kunn'en doen," en we gingen weer niaar de keuken. Alles was daar rustig. Het gekreun had opge houden; maar we hooiden zacht spreken) en daarna kwamen) zachte voetstappen naar beneden, 't Waren mevrouw Tod en juffrouw March. We hadden de keuken moeten] verlaten en John maakte excuses en ging naar de deur maar, ik weet niet hoe, we ble ven. Zij kwam bg 't vuur staan en lette nau welijks op ons. Haar frissche wangen) waren bleek en ze zag er vermoeid uit als iemand, die lang gewaakt heeft. De wit geribde japon, welk[e zij aan had, maakte haar nog bleeker. „Ik vind 't beter, mevrouw Tod veel beter," zei ze, vlug sprekend. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1