No. 25( Gemengd Nieuws. Radio-Nieuws. Rechtzaken Ingezonden stukken Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand. VAN HOC FEUI rondkomen dan is het nooit genoeg. De voorzitter zou het een ongezonde toe stand vinden in de gemeente als het salaris tot f 1500 verhoogd werd, alleen een verhooging met f 100 van het tegen woordige salaris vindt hij gemotiveerd. Het voorstel-A. Janse kwam als zijnde het verststrekkend het eerst in stemming, doch werd verworpen met 5 tegen 2 st. Voor de heeren A. Janse en J. Poppe. Het voorstel-P. Janse werd verworpen met 6 tegen 1 st. Voor dhr P. Janse. Het voorstel-P. Dekker werd verworpen met 5 tegen 2 st. Het voorstel van den voorzitter te verhoogen met f 100 ingaan de 1 Juli 1928 werd aangenomen met voor, 2 tegen. Tegen de heeren A. Janse en J. Poppe. Ingekomen was ook een verzoek om subsidie voor de politieschool en cur sus. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. de borgstelling van den ge meente-ontvanger te verlagen van f2500 op f 1200, doch dan steeds alle gemeente gelden te beleggen bij de Coöp. Boeren leenbank, welke gelden de ontvanger al leen mag terughalen, met toestemming van B. en W. Daar de benoodigde stuk ken nog niet in orde zijn, ten einde den heer de Moor te kunnen beëedigen in zijn functie als gemeenteontvanger werd besloten hem te benoemen als tij delijk ontvanger en werd hij als zoodanig beëedigd. De begrooting van het Burger lijk Armbestuur over 1929 werd bespro ken en goedgekeurd. Besloten werd geen gemeentelijke noodslachtplaats te plaat sen, daar de beide slagers genegen zijn hunne slachthuizen naar de eischen der wet te doen verbouwen. Aan de i secre taris werd een verlof verleend va i 622 September wegens opkomst vooj herha lingsoefeningen. De gemeentel eken ing over 1927 werd aangeboden en nagezien. Besloten werd nog een foto gemaakt bij het afscheid van den oud-secretaris, in een lijst te laten zetten en een plaatsje te .geven in de raadszaal. Bij de rondvraag vroeg de hee. Poppe, om bij de aanstaande ringrijderij de café's niet al te lang verlof te geven na het gestelde sluitingsuur nog open te blijven. De voorzitter zeide, dat als hr.n weer vergunning zal worden gevraagd, it weer te willen regelen als andere jar i. Door den heer P. Janse werd hierop met dank gebed geëindigd. Domburg. In de Vrijdagavond pdiouden vergadering van den Gemeentere 1 waar bij dhr Westenburger afwezig w werd overgelegd de Gemeenterekieni rtover 1927 en die der Bedrijven die de volgende cjjfers aanwezen. Gemeenterekening ge wone dienst ontvang f 71623.431/ uitgaaf f 59623.44, goed slot f 11999.991/2. hapitaal dienst ontvang f 26999.491/2, uitgaaf f 25076.581/2, goed slot f 1922.91. Gem. El. Bedrijf gewone «liens'' ontvang en uitgaaf f 2^252.97. Kapii.y.aldienst f 20620.081/2- Gem. Woningbedrijf, gewone dienst f 4930.61. Kapitaaldienst f 926.65. Tot leden der contröle dezer rekening werden aangewezen do heeren de Visser en Almekinders. Besloten werd een subsidie van f10 per jaar te geven voor de Politievak- school. Tegen de heeren de Visser en Houmes. Verder werd met algemeens stemmen besloten tot het aanbrengen van wijzi gingen in de Verordeningen op den Keu ringsdienst van Veq, en Vleesch en op het heffen van keiirloon. De heeren de Visser, Geldof en Houmes merkten naar aanleiding daarvan op, dat zij den termijn, die in die Verordening gesteld is voor beslissing inzake keuring van noodslach- tingen te lang achten. Dit geeft vooral in den zomer aanleiding tol moeilijkheden. Van het Bestuur dor Ver. „Onderlinge Hulp" was een verzoek ingekomen om financiëelen steun daar deze Vereeniging door verschillende langdurige ziektegeval len onder de leden voor groote uitgaven komt te staan. B. en W. stelden voor af wijzend op het verzoek te beslissen. Naar hun meening was deze Vereeniging eens tot verzekering haver leden tegen giekte. Werd hier steun verleend dan zouden met evenveel recht andere dergelijke vereeni- gingen hulp kunnen vragen. Bovendien zouden voor afdoende hulp te groote be dragen noodig zijn. Dhr Houmes sprak er zijne voldoening over uit, dat B. en W. tegen deze verzekering waren, hij hoopte, dat zij ook eenzelfde standpunt zouden innemen tegen andere wijzen van verzekering. Dhr Geldof noemde het stand punt van B. en W. zwak, het betrof hier niet een lichaam als Verzekeringsmaat schappijen, die uitsluitend worden opge richt tot het verkrijgen van winst voor aandeelhouders, doch het was in dezen eene Vereeniging waarvan de leden ei'fcan- ders lasten dragen. De leden daarvan doen wat zij kunnen; de contributie is het vorig jaar met 5 ct. en thans weer met b ct. verhoogd en bedraagt thans 25 ct. per week. Vroeger gaf de gemeente even eens een subsidie. Hij stelt voor f 50 sub sidie te verleenen. Dhr. Elout wijst erop, dat deze Vereeni ging althans principiëel geen verschil ver toont met andere Verzekeringsinstellingen zij het dan, dat deze onderling is. Het door dhr Geldof voorgestelde bedrag valt hem mede, doch hij vraagt zich af of do Gemeente een dergelijke instelling moot, subsidiëeren. Inderdaad bestaat, zooals de Voorzitter reeds heeft doen uitkomen, kans bij 'het te niet gaan der Vereeniging, dat het Burgerlijk Armbestuur zal moeten helpen. Dhr de Visser meende, dat met een bedrag van f50 toch niets bereikt kon worden e>n was ook principiëel tegen het verleenen van subsidie, terwijl dhr Elout er nog op wees, dat de Maatschap pelijke positie van een gedeelte van de leden van dien aard was, dat steun door de gemeente niet noodig was. Het voor stel van 'tLhr Geldof werd daarna met 5 tegen 1 stem, die van den voorsteller, verworpen. Nadat dhr de VisseT nog gewezc had op de stof veroorzaakt door he'. hard rijden der Autobussen ,dhr Geldof ver betering had gevraagd van den toestand aan den vuilhoop en de rioleering bij den molen en de Voorzitter de jaarwedde vajn den Gemeentewerkman ter sprake ge bracht had, werd de vergadering gesloten. Thofen. Vrijdagmorgen was er hier eenige opschudding. Door den gemeen)- teveldwachter was zekere v. T., zonder bekende woonplaats, in hechtenis ge nomen, omdat de man zich schuldig maakte aan bedelarij. Hij zou deswege naar Breda voor den officier van justitie worden voorgeleid. De man, die in een! cel van het politiebureau was opgeslo ten, wist door trappen de deur uit de sponning te verwijderen! en nam de vlucht in de richting van Oud-Vossemeer. Met behulp van een door een particulier af gestane auto wist men den man te ach terhalen, die weder werd opgesloten. Hij bleek in het bezit van ongeveer 10 gul den aan baar geld en van een spaar bankboekje met zestig gulden te zijn. Inbraak. Inbrekers bebben zich te Kessel (N. B.) door een voorraam toe gang verschaft tot het huis van den heer H. Koopmans, vervolgens hebben zij de voorkamer en achterkamer doorzocht en nebben zich in de slaapkamer begeven om onder het hoofdkussen der vrouw een zak weg te halen, waar geld, sleutels enz. in waren. Alle linnen- en andere, kasten zijn doorzocht, 's Morgens half 4 werd. de vrouw het eerst wakker en bemerkte wat er gaande was geweest. Gemist worden gouden ringen, een gouden horloge met ketting, een gouden halsketting. Gevecht met smokkelaars. Onder de gemeente Loon op Zand werden vlak bij de woning van een politieman in net te veld staand koren 4 vaten jenever gevonden, 's Nachts werd door den rijks veldwachter Pullens een oogje in het zeil gehouden, wijl vermoed werd, dat de smokkelaars wel zouden komen. Ongeveer 1 uur in den nacht kwam van de richting Tilburg een auto aangereden en hield stil vlak bij de verborgen jenever. Uit den auto stapten 3 onherkenbaar gemaakte man nen, die de vaten jenever in beslag wilden nemen. Een gevecht tusscben den rijksveld- v/achter en de smokkelaars ontstond. De veldwachter werd in handen en gezicht gebeten en moest voor de overmacht zwichten. De bandieten wisten een vat in den auto te krijgen en ermede van door te gaan. Verschillende schoten werden den auto achterna gezonden, echter zonder dat deze tot stilstand kon worden gebracht. De veldwachter heeft verschillende ver wondingen bekomen. Brand in het stoomschip c m m el s d ij k. Zaterdagavond is de Kouerdamsche brandweer gealarmeerd voor brand in het stoomschip Sommels- dijk van de Holland Amerikaljn. Het bleek, dat brand was uitgebroken in een partij van 20 balen katoen, welke was opgeslagen op het spardek. De bemanning van de Sommelsdijk is dadelijk aan het werk getrokken, om de hutten van de officieren, welke in een dekhuis boven een gedeelte van ruim III liggen, leeg te halen. Alle draagbare have werd er uit gehaald en op den wal neergelegd. De electrische leiding brandde door en een gedeelte van het hip geraakte daarloor ii dieps duister- Uit het ruim steeg een dikke, benau wende rook op, welke het vrijwel onmo gelijk maakte iets beneden te onderschei den. Er werd met 18 stralen in tiet geheel gewerkt. Langzamerhand nam het vuur in hevig heid af, zoodat het aantal slangen gaan deweg kon worden verminderd. De oorzaak van den brand ligt ver moedelijk in broeiing in de katoen. Beslag gelegd.'Op last van de justitie is te Aalst Vrijdag beslag gelegd op de bescheiden der Ned. Herv. kerk, waarvan de heer J. O., die een paar dagen geleden plotseling is overleden, ad- ministreerend kerkvoogd was. Mijnwerker van zijn loon beroofd. Zaterdagnacht is op den weg tusschen Put en Geleen, in den Keldener- of Putter-berg, zekere Bemelmans, mijn werker, door twee individuen, die met revolvers gewapend waren, aangevallen en beroofd van zijn geldbeurs met 25 gld. inhoud. Daarop lieten zij B. vertrekken. Krankzinnigengesticht in brand. Vrijdagnacht werden de twee bovenste verdiepingen van het centrale staatskrankzinnigengesticht te Nashville (Tennessee) door brand verwoest. Van de 1272 verpleegden maakte zich een geweldige opwinding meester. Drie honderd krankzinnigen, waarvan het grootste deel uit gevaarlijke krankzinnige misdadigers bestaat, vluchtten in paniek de stad en de omgeving in en doolden op straatwegen, in velden en langs spoor dijken rond. Drie uur na het blusschen van den brand wa,s het grootste gedeelte der ontvluchten in het gesticht terug gebracht. Met behulp van de politie organiseerde het personeel van liet gesticht een syste matische opsporing naar de nog vermiste krankzinnigen. Voor zoover bekend, is bij den brand niemand omgekomen of gekwetst. Slachtoffers van een gas aanval. "Bij legermanoeuvres op een heideterrein ten Westen van Londen eer den nieuwe traanverwekkende gassen ge bruikt, welker uitwerking op de oogen zeer hefjjg is. Toen de wind nu plot seling draaide, werden een stuk straatweg en een café, door de gaswolk getroffen. Op den betrokken straatweg bevonden zich juist vele voetgangers en eenige auto's. Eerst na eenige uren waren de onschuldige slachtoffers hersteld van de gevolgen van dit ongeval. Een muizenfokker ij. 'Te Ray- leigh, in Engeland, bestaat een muizen fokkerij die eenig in haar soort mag heeten. Daar worden 50.000 muizen ge houden. De muizen worden naar de laboratoria van de imiversiteiten en geneeskundig© scholen gezonden ten behoeve van on derzoekingen op kankergebied. Zij ver- tooonen een groote verscheidenheid van kleur, van zuiver wit tot gitzwart. De muizen zitten in kooien die op eindelooze rijen staan. Etiketten vermel den bijzonderheden over de verschillende families die erin opgesloten zijn, zoodat de muizenfokker Tuck dadelijk het ge- wenschte materiaal kan leveren. Het voeden van de muizenbevolking kost eiken dag vijf uur tijd en geschiedt door drie mannen. Een gedeelte van de fokkerij heet de „kraamkamer". Daar wor den dagelijks ongeveer 310 muisjes ge boren. Programma van Maandag 30 Juli. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1950 M. 88.30 K. R. O. Opening van het 4de Na tionaal Sobriütas-congres te Nijmegen, 8.30 Concert, alt, piano 9.45 Orgel concert door S. P. Visser. HILVERSUM, 1060 M. 7.30—7.45 Cau serie 88.15 Vocaal concert 8.15 Kurhaus-concert door het Residentie orkest. 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1060 M. 7.35 Pianosona ten van Scarlatti 7. ij Duitsche \oor- lezing 8.05 Variëté 9.20 en 9.50 Nieuwsber. 9.35 Causerie 9.55 Mu ziek van Poldowski 10.20 Sngelsch programma. Omroepkoor en orkest. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 8.50 11.20 „Zaza", zangspel van G. Colin. ZEESEN, 1250. 8.50 Lezing 9.20 A. Kraussneck declameert uit Bismarck's brieven 9.50 pianoconcert. Programma van Dinsdag 31 Juli. HUIZEN, 340,9 M. Na G uur 1950 M. (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen.) 12.30 1.30 Lunchmuziek, trio Winkels 6 7 Dinermuziek. Gramofoonplaten 7.45 8.15 Spr. H. Vullinghs, rector te Hae- en, De zangmethode Ward 8.15 K.R.O. :Jitz. v. d, Joodsche Ver. „Betsalel", te Amsterdam. Orkest, Kinderkoor „De Joodsche Stem". Spr. M. de Hond: De Joodsche binnenkamer. HILVERSUM, 1060 M. 12.30—2 Lunch- nuziek, trio Groeneveld 67.45 Diner- oncert, omroep-orkest 810.30 Con- ert door de Kon. Mil. Kapel (Grenadiers n Jagers) Den Haag. In de pauze Hon- ;aarsche muziek 10.30 Persberichten. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 10.50 Nieuwsberichten 11.20 Grarno- oonmuziek 12.20 Concert (sopraan, lariton, viool). 1.202.20 en 4.20 Or- .estconcert 5.20 Lezing 5.35 Kinder- rnrtje 6.20 en 7.05 Gramofoonmuziek 6.50 Nieuwsberichten 7.20 Lezing 7.35 Pianosonaten 9.20 Nieuwsberich ten. PARIJS, „RADIO-PARTS", 1750 M. 2.502.10 Orkestconcert 4.0j5.05 'rio-concert (piano, viool, cello) 9.05 11.10 „Hamlet" van Thomas. LANGENBERG, 4-69 M. 1.25—2.50 Or- aestconcert 6.207.15 Concert „Rozen- tijd", liedjes hij de luit 8.35 Concert. Mannenkwartet 11 Sluiten. ZEESEN, 1250 M. 12.20—5.20 en 6.20 •—8.05 Lezingen 5.206.20 Orkestcon cert 8.50 Engelsche liederen, zang, pia no. Daarna concert door het omroep orkest. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Gramofoonmu ziek 5.50 en 6.50 Orkestconcert 7.20 Sonaten voor viool en cello 8.2010.35 Orkestconcert te Antwerpen. Het faillissement der Veendammer Hypotheekbank. In aansluiting op het bericht dat in de Veendammer strafzaak het 0. M. hooger beroep had aangeteekend ten aanzien van de vonnissen tegen de verdachten W. Sr. tn A. M„ kan thans worden gemeld, dat W. Sr. ook zelf hooger beroep heeft aange teekend. Ook zijn zoon, die tot 1 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, is in hoo ger beroep gegaan. Hmten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Red., Moge ons een weinig plaatsruimte vergund worden in Uw velgelezen blad om onze gedachten te mogen uitdrukken over hetgeen wij hoorden en lazen over onze Polderbe'angen. Bij voorbaat onzen dank. Vooreerst heert Uw verslaggever gelijk hetgeen wij lazen in „De Zeeuw" van 24 Juli 1928, no. 259, dat wij eens wilden hooren hoe het af zou loopen met onza aanvrage vrijverklaring. Wij willen kort zijn, maar dit, wij j hebben hooge achting voor die zes leden van de Staten die gesproken en gestemd hebben op 20 Juli voor onze Polderbe- langen, maar het lid dat Uw verslaggever zoo roemt, hebben wij een Andere ge dachte van, omdat er in die rede zooveel was dat in het geheel niet overeenkomt met wat vyij kennen. Maar nu ter zake, wij hebben van die 6 leden gevoeld, het mede-burgerschap der Zeeuwen en een broederband vooi onze belangen, en dit hebben wij van de anderen niet kunnen beluisteren, meer een belachinig, eein spreken van onder zeeërs en onderwetsche deuren. Dan komt onwillekeurig bij een ieder die zoo iets mede maakt, de vraag op; zijn dat nu de mannen, waar wij in verkiezingsdagen onszelven voor opma ken. Velen kunnen en willen de zaak niet eens onderzoeken. Het is een amb tenaar, die ons beheerscht, die ook over ons beslist. Bij ónsis niet in toepassing „het laat maar waaien systeem", zooals sommigen meenen, maar het ligt ons die per, dan verschillende oppervlakkigen wel denken. Nogmaals onzen dank, INGELANDEN POLDER BORSSE'EN. Tentoonstelling te Den Haag. Op de nationale tentoonstelling van paarden en rundvee te Den Haag behaal de in de categorie hengsten met afstam melingen de hengst Castor van J. Q. G. Lenshoek te Kloetinge den len prijs en de hengst Fair van Gebr. Aernaudts te Sluis den 2en prijs. Uitvoer va:i onbesmet vee. De waarnemend directeur-generaal van den Landbouw brengt ter kennis van be langhebbenden, dat ten einde den uil- voer van onbesmet vee zooveel mogelijk te waarborgen met ingang van 1 Sept. a.s door de inspecteurs van den Veeartsenij- kundigen di nst ten behoeve van voor uit voer bestemde herkauwende dieren en var kens, n.-iar landen, ten aanzien waarvan thans reeds behandeling met hoor,immuun mond- en klauwzeorserum was voorge- sclueven, voorloopig slechts uitvoercerti- ficatcn zuiion worden afgegeven voor die ren, zich bevindende op hoeven of erven welke vrij zijn van mond- en klauwzeer en welke aldaar na een quarantaine van vier maal 24 uren onder toezicht van den Vee- artsenijkundigen dienst met bovengenoemd serum zijn behandeld. Ten bewijze daarvan moeten zij voorzien zijn van een door genoemden dienst aan te brengen oormerk, alsmede vergezeld zijn van een door een bevoegd veearts afgege ven verklaring, dat aan het bovenstaande is voldaan. Een en ander op kosten van belanghebbenden. Belanghebbenden dienen zich zes dagen vóór het tijdstip waarop zij herkauwende dieren en varkens wenschen uit te voeren, ie wenden tot den betrokken inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst met vermelding van aantal en soort der even tueel te exporteeren dieren. Het bovenstaande sluit aankoop van de betreffende herkauwende dieren en var kens voor directen uitvoer op de markten uit. Voor nadere inlichtingen kan men zich tot den betrokken inspecteur van den Vee artsenijkundigen dienst wenden. Hoe boert men in Friesland? Blijkens bet verslag van de Coöp. Cen trale Landbouwboekhouding in Friesland over 1927/'28 steeg het aantal leden van 628 op 1005. Betreffende de bedrijfsuit- komstpn over het boekjaar 1927/'28 wordt l.fct/vol3ende medegedeeld' van de 811 be drijven, welke bij de boekhouding zijn aan gesloten, hebben 650 met winst en 161 met verlies gewerkt. De gemiddelde winst van alle bedrijven samen bedroeg f 1537 per bedrijf tegen f 952 winst over 1926/'27 en f 1585 over 1925/'26. Van de 472 wei- debedrijven was de gemiddelde winst f 1355 en van de 399 gemengde bedrijven 1790 per bedrijf. Met winst wordt be doeld het bedrijfsinkomen, dat moet die nen voor bet levensonderhoud van den boer en zijn gezin en dat de boer als winst moet opgeven op het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting. In deze winst zijn alle voordeelen, welke de boer uit zijn bedrijf geniet, begrepen, behalve bet genot van vrije woning. Landbouw en Zegelwet. Een zeer groot aantal agrarische orga nisaties heeft collectief aan den minister van Financiën verzocht, art. 85 der Zegel- net 1917 zoodanig te willen wijzigen, dat de beroepsregeling dezer Wet niet plaats vindt naar die der Registratiewet 1927, doch voorgeschreven wordt overeenkom- srig de Wetten, regelende de Directe Be lastingen; Voorts is verzocht een commissie te wil len benoemen, ter voorbereiding eener wij ziging der Zegelwet 1917 op die punten, waaromtrent in de praclijk is gebleken, dat z\, aanleiding geven tot onzekerheid en moeilijkheden bij de uitvoering. Onze tuinbouwexport. Aan den gunstigen loop, welke onze luinbouwexport in de eerste vijf maanden van dit jaar, in vergelijking met dezelfde maanden van het vorige jaar, vertoonde, is in Juni een einde gekomen. Was tot nu toe de waarde vau onzen export iedére maand belangrijk grooter dan in dezelfde maand van het vorige jaar, zoodat de to tale uitvoerwaarde over de eerste vijf maanden dezes jaars dia over hetzelfde tijdvak van 1927 met bijna 50 pet. ever- tref (zlI. f27.254,000, tegenover een be drag van f 18.703.000), de maand Juni heeft teleurstelling gebracht. De totale exportwaarde van alle uitgevoerde groen ten en fruit over die maand bedraagt f 11.102.000, tegen f 11.559.000 in Juni 1927. De voornaamste oorzaak van dezen teruggang moet gezocht worden in het te leurstellend resultaat dat de vroege aard appelen hebben opgeleverd. Sedert 1924 was de in Juni uitgevoerde boeveelheid i.immer zoo klein en de geldswaarde zoo gering. 4 Een der voornaamste oorzaken van dit ongunstige resultaat moet gezocht worden in den abnormalen invoer van aardappe len in Juni uit Zuidelijke landen, hoofd zakelijk uit Malta en Italië. In Juni j.l. bedroeg deze invoer 11 millioen K.G., te gen slechts 3 millioen K.G. in Juni van bet vorige jaar. Het risico van niet volgestorte aandeelen. De „N. Rott. Crt." wijst er op, dat wat met de aandeelhouders van de Veendam mer Hypotheekbank plaats heeft, nog er ger is dan men uit het eerste bericht zou vermoeden. „De curator heeft in de eerste plaats aangesproken de beide Woltmans en dat wel tot op den laatsten cent. De daarop volgende aandeelhoudster, de Disconto- bank, is failliet verklaard, terwijl het er naar uitziet, dat er uit dit faillissement niets te voorschijn zal komen. Liebermann is, evenmin als de tegenwoordige aandeel houder, Paardenkooper, niet te bereiken, zooriat den curator niets anders overblijft, dan volstorting te eischen van al die jude aandeelhouders, die niet, bij den verklop van hun aandeelen, van liet bestuur der bank een schriftelijke décharge van hun obligo ontvingen. Met het gevolg, dat thans volstorting wordt geëischt, in de eerste plaats van hen, die thans in het bezit zijn lan niet-volgestorte aandeelen Veendam mer; dan van hen die hun aandeelen aan de Woltmans verkochten zonder dat zij door de directie der bank gedéenargeerd worden. Daarmee is de reeks echter nog geens zins ten pinde. Het is namelijk bij herha ling voorgekomen, dat. wellPht tientallen jaren geleden, iemand aandeelen Veen dammer verkocht, zonder gedéchargeerd te worden. De nieuwe eigenaar heeft sindsdien zijn bezit weer van de hand ge daan, hetzij aan de Woltmans, hetzij aan anderen, en werd door de bank gedéchar geerd. Door den curator wordt nu voor volstorting aangesproken de laatste uit de reeks, die geen schriftelijke décharge heeft ontvangen. Men kan zich voorstellen, dat vooi velen deze plotselinge aanmaning om per aandeel f 900 te betalen ais een don derslag uit helderen hemel komt, te meer, waar verschillende oud-ae ndeelh ouders in de vaste overtuiging leefuen nooit meer voor dit obligo te kunnen worden aange sproken. In sommige gevallen toch heb ben de Woltmans weliswaar officieels dé charge gegeven, maar dit is 'n persoonlij ken borgtocht voor eventueele vorderingen, die er op grond van het obligo nog tegen de verkoopers der aandeelen zouden kun nen worden ingesteld. Waar deze borg tochten thans geenerlei waarde meer heb ben, zullen de vroegere aandeelhouders ge heel voor hun verplichtingen moeten op komen. En nog verder gaat de zaak, waar er door den curator erfgenamen van oud aandeelhouders zijn aangesproken, erven die zelf nooit eenig aandeel Veendammer hebben bezeten, terwijl hun erflater zijn aandeelen reeds tientallen van jaren gele den had verkocht: Het geval heeft zich voorgedaan van iemand, die voor de Wolt mans aandeelen Veendammer opkocht en aan de verkoopers een persoonlijken borg tocht voor eventueele uit 't obligo ontstane vorderinoren gaf. Zelf ontving hij van de Woltmans een gelijksoortigen borgtocht. Deze man zal thans uit den aard der zaak worden aangesproken door al die aan deelhouders, van wie hij destijds aandee len kocht." Van 1825 Juli. KRUININCEN. Ondertrouwd: Marinus Jacobus Polderman, 28 j. en Geertje v. d. Straaten, 31 j.Hendrik Wilhelm Francois Egbertus Stobbe, 29 j. te Breda en Hen- drika Elisabet de Blaeij, 29 j. Geboren: Dingena Johanna Jannetje, d. v. Hubrecht Cornelis Maat en Adriana Jacoba Weststrate; Job, z. v. Cornelis van Burg en Geertruida Weststrate. Overleden: Stoffelina, 11 d., d. v. Abr. de Bel en Jacoba Woutrina van Peenen; Cornelis, 16 j., z. v. Albertus Paauwe en Catharina Timmerman. Van 12—26 Juli. WEMELDINGE. Gehuwd: Johannes Louwerens, 25 j. jm. en Martina Min- naard, 23 j. jd. Geboren: Cornelia Hendrika, d. v. H. Ham en J. M. van Oosten; Marinus Dig- nus, z. v. M. de Witte en D. Pierens. Overleden: te Terneuzen, Alida Ma- grietha, 3 j., d. v. J. C. Vermeulen en A. P. de Lege; Jan de Neef, 70 j., echtg. van Pieternella Felius. (Kr. Ct.) KORTGENF,, Geboren: 19, Dina Pieter nella, d. v. Jan Verhulst en Pieternella Karreman. COLIJNSPLAAT. Geboren: 21, Marinus Abraham, z. v. Suzannes Moeïso en Aaltje Leendertse. KA'IS. Getrouwd: 13, Thomas Pieter de Fouw, 25 j. jm. te Eindhoven en Wilhe nlina Feijtel, 19 j. ji. Geboren: 12, Abraham, z. v. Marinus Johannes Pieman an PicLomella Verhuist. (Ad-, BI) Directeur- R. Bureau: Langt Tel.: Redactie ei Postreken Bijkantoo Firma F. P. DHU De vlaggi H. M. Emma Donderdag 2 Au( jaardag te viere Ons volk heel Het verheugt zi milie en het edele edelvrouwt worden gespaard Niemand die Maar toch, ecl zich te uiten. Ti Daarom op 2 Oranje in 't h moet ook op d« moeten het ons het voor ons vol Een vorig jaa gevestigd op het jand op den vei Koningin, de vor vereeniging do vl Zijn Oranjeliefd geweest zijn. Maa haak. De vlaggen mo De vlaggen mo het een blijde d Ook voor Zeel hechte banden a bonden is. V Sportbeoef In verband me de Olympiade op volgen een gede J. C. Wirtz in schreef over het sana in corpore „Dit is Latjjn, d ieder krantenloze er wordt, vooral öer Olympiade, li Vrjjwel iedeï wee kent„een gezon lichaam". En als van dit woord h( druk, dat een ge zakelijke voorwaa: ziel en dat het te zorgen voor want dan volgt d geveer van zelf De ervaring lee De geschiedenis en vrouwen met men, die nochtai tige ziel bezaten zelfde historie on krachtig gezond misbruik gemaak zonde lichaam, halve gezond wa vraag, of er nie! in een andere Li dus luidt „morbu quam sanitas", da is geen mindere heid". Dit komt geen Paulus ons als die tegenwoor van vreugde, maa doch daarna geeft zame vrucht Tier nen, die daardoo Volgt hieruit, da ten bidden? Vols met den psalmdic steeds alle smart toch komt, moet alle smart". Naar hc 33) Ongeveer tien u den juist nog 'eve ken kwam nu nig in onze zitkaj deur achter haar. zicht scheen ietw „Mijnheer Hal if; ken?" „Met genoegen, ten. Er is toch n „Neen", dank u mijnheer. Neen, h frouw March." „Ik kon zien, di nen te beven. .„Ik hoop", niet verder. „Haar vader is sn de dokter wo< ftu, mijnheer Hal wezen u te vragen zoudt willen aisfc balen?" „Met *aüe pleij „Tod is nog ni« »>Hij kan het pa l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6