No. 255 Maandag 30 Juli 1928 42e Jaargang i 9 ELLE. I I I rW EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. alen. C</ Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 'ik Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL 13.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentifin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. fS \u V De Olympische Spelen. Zaterdag zijn in het nieuwe Olympische Stadion te Amsterdam de spelen der IXe Olympiade officieel geopend. 'tWas naar de bladen melden een in drukwekkende plechtigheid. Z. K. H. Prins Hendrik was aanwezig om de openingsplechtigheid te verrichten en oud.minister Dr de Visser had zich be schikbaar gesteld voor het uitspreken van een wijdingsrede. De duizenden deelnemers, een interna tionaal gezelschap, defileerden voor de aanwezige autoriteiten, wat een imposan- ten indruk opleverde; er werd muziek ge maakt enz. en tenslotte trad de aanvoer der van het Nederlandsche voetbalelftal naar voren om namens alle deelnemers den Olympischen eed af te leggen. Natuurlijk trok bij dit alles in bijzondere mate de aandacht de door Dr de Visser uitgesproken wijdingsrede. Bij vorige Olympiades werd de opening voorafge gaan door een plechtige godsdienstoefe ning, die thans achterwege bleef. In de plaats daarvan werd nu een wijdings woord gesproken. De welsprekende oud-minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, be ter dan iemand anders geschikt voor het uitspreken van dergelijke redevoeringen, heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak gekweten. Toch kan niet worden ontkend, dat zijn optreden bij die gelegenheid een schaduw zijde had, nl. dat daardoor deze spelen een zeker stempel ontvingen, dat zij niet ver dienen. Dat Dr de Visser het eigenlijke ideaal der Olympiade zeer hoog stelde en de deel nemers opwekte den adel harer geboorte niet te verloochenen, verdient zeker toe juiching. Vooral na de schandelijke, de onmenschelijke tooneelen die zich bij de voorloopige wedstrijden afspeelden, was er aan zulk een waarschuwing wel be hoefte. Verwarrend kan echter werken, wat de spreker opmerkte toen hij de spelen tee- kende als „een ideaal zelfs van uitbeel ding in het lichaam van wat de geest des menschen vermag". „Hoe reiner die geest, zoo vervolgde hij, des te zuiverder zal ook die uitbeelding zijn. Hier is het punt, waar de religie de sport raakt. Want hoe meer de geest des menschen het Hoogste zoekt, des te vuri ger zal hij wenschen zijn lichaam in har monie te brengen met dit geestesleven Vlamme dan die religieuze passie in Uwe zielen hoog op, welke alleen de traditie der Olympische Spelen hoog houden en haar verheven ideaal tot verwerkelijking brengen kan!" In het afgetrokkens beschouwd, kan hiertegen geen bezwaar worden gemaakt. Maar we hebben deze spelen toch ook te zien in het licht van de f e i t e n. En de feiten zijn deze, dat het bij deze Olympiade uitsluitend gaat om de verheer lijking van den mensch, de menschelijke kracht. De religie staat er geheel buiten. En a 1 s hier van religie gesproken kan worden, dan is dat alleen in den modernen on-Bij- belschen zin, van religie zonder God. Dat bleek ook reeds daaruit dat de offi- cieele spelen begonnen op Zondag, op den Dag des Heeren, om als 't ware op die ■wijze te onderstreepen, wat Dr J. H. Gun ning J.Hz. in „Timotheus" schreef: „De sport werkt krachtig mede, onzen rustdag te verstoren, onze godsdienstoefeningen te doen verlaten, onze geestelijke belangen te verwaarloozen". En hij voegde daaraan toe: „Voor dien prijs is ook het goede en heilzame dat er in naar kan liggen, te duur gekocht. Wat oaat het een mensch, of hij ook de wereld der sporten gewint, maar schade lijdt aan zijn ziel"? spreekt vanzelf, dat er ook in Chris telijke kringen voorzoover men daar in sport belang stelt, een hang is naar de Olympiade. En tzou ons niet verwonderen, wan neer het woord van Dr de Visser door sommigen gebruikt werd om bezwaren weg te redeneeren en zichzelf en anderen m slaap te wiegen. Daarom mag hier een waarschuwend woord niet ontbreken. Er is tusschen de Olympische spelen en religie niet het minste verband. Wel een tegenstelling. Bij de religie gaat het om de verheer lijking van God. Bij de Olympische spe len om de verheerlijking van den mensch en het menschel ij ke. Interview met Nobile. De „Times "-correspondent te Stockholm seint aan zijn blad d.d. 27 dezer; Generaal Nobile's trein, die ook de loden der Zweedsche hulpexpeditie ver voert, rijdt thans door Zweden. Op elk station langs de gevolgde route1 stond het volk opgehoopt, toen de trein voorbijkwam. Te Kiruna waren 3000 nieuwsgieri gen, toen de Zweden en, Italianen uit stegen om het stationsrestaurant bininen te gaan. Opgemerkt werd, dat kapitein Lund- borg zijn arm gaf aan generaal Nobile, die kreupel liep. „Aflenbladet" publiceert bijzonderheden over een ontmoeting van zijn specialen correspondent met generaal Nobile. De correspondent meldt: Precies om 10 uur 's morgens kwa men kapitein Lundborg, met de luite nants Schyberg, Christell en Ekmatt en de heer Sandström in den restauratie wagen. Een oogenblik later trad Nobile binnen, leunend op een stok en, mank loopend. Hij wisselde handdrukken met ons en dankte ons voor onze begroeting. H\ij is een vrij slank man met grijl- zend haar en groote zwarte fonkelende oogen. Hij zag wat bleek, doch was leven dig en spraakzaam. Die conversatie werd in het Engelsch gevoerd. De generaal was geenszins' een1 gebro ken man. Nobile zelf merkte op, dat het eenige „gebrokene" aan hem Zijn.' rech terbeen was. „Dit is signor Ceccioni, die men yoor dood had verklaard", zei de Generaal glimlachend, terwijl' hij op een langen, zwaargebouwden man wees, iets beneden! den middelbaren leeftijd. Deze had sneeuwwit haar als gevolg van betgeen hij op het Poolijs doorstaan had. Signor Ceccioni had een voet in wit verband en noemde dat zijn „souvenir". De Zweden noemde de generaal pracht kerels, en hij zeide niet te weten, hoe hen te danken. Zweden.' ma.g trotsch zijn op zijn vliegers. Op de vraag, of hij nog van meenirig was, dat luchtschepen beter zjjn dan vlieg tuigen voor Noordpoolexpedities, zeide Nobile: „Inderdaad". Doch er kunnen,1 ©ogenblikken zjjn, dat de meösch niet opgewassen is tegen de wilde krach ten der natuur." Generaal Nobile zeide verder, dat hjj op 't oogenblik geen plannen had voor de toekomst. Die generaal lachte om het sprookje, dat de Italia-mannen ini .ver zegelde spoorwegwagens zouden reizen en leidde den correspondent door heel' den trein. Zijn gebrekkig been noopte hem nu en dan stil te staan. De generaal uitte zijn diepsten dank voor allen, die tot redding van hem eH' zjjn mannen hadden bijgedragen. De dood van Malmgren. Zappi, een der geredde leden van de Italiarbemanning, begaf zich, naar de Tel. meldt, naar Upsala en vandaair -per auto naar Stockholm om Malmgrens' kompas te overhandigen en verslag uit te brengen van het gebeurde aan Malmgren's moeder, die in de voorstad Appelviken woont, waarbij hij haar tevens een zakboek, hor logeketting en andere souvenirs, die op de „Citta" .achtergebleven waren, over handigde. Twee .uur lang bleeif Zappi bij mevrouw .Malmgren. Een ring, dien Malmgren1 evenhens aan zijn moeder wilde zenden had Zappi hem, daar de handen van den Zweed te ge zwollen waren, niet kunlnen aftrekken. Volgens Zappi heeft Malmgren .bij den tocht over het ijs te veel van zichzelf gevergd. Hij was van begin af aan zeer zwak, zoodat zijn beide Italiaansche be geleiders alle bagage en proviand moesten dragen. Ten slotte was Malmgren vólko men uitgeput. Hij voelde toen zijn einde naderen en verzocht zijn beide kameraden hem te verlaten, daar hij nog slechts een uur te leven had. Hij legde zich in eien eenigszins beschutte sneeuwholte, om voor altijd in te slapen. Hij wilde geen eten hebben, daar hij vreesde dat daar door zijn lijden slechts verlengd zou wor den. Alle pogingen om hem te bepraten, waren vergeefsch. Nadat de stervende hun een laatsten groet en zijn-kompas voor zijn moeder had gegeven, gingen de beide Italianen verder. Eerst een maand later, toen zij reeds alle hoop hadden opgegeven, was plotse ling de Russische vlieger verschenen, die ten slotte hun redding bewerkstelligde. In dit verband protesteerde Zappi be slist tegen de Russische bewering, dat de vlieger drie mannen gezien zou hebben. De derde „man" was volgens hem niets anders geweest dan een groote vlieger overall. De schipbreuk van tfe Italia. De draadlooze dienst te Stockholm meldt: De leden van de Zweedsche red- dingsexpeditie van de Italia, o.w. de ka pitein Tornberg en Lundborg, zijn te Stockholm aangekomen en officieel ont vangen door den minister van landsver dediging en een aantal hoofdofficieren. Een geestdriftige menigte juichte hen toe Weer een Oceaanvluctit. Die Amerikaansche vlieger Levine is met Rert Acoste, die het vorig jaar met Byrd over den Oceaan vloog, te Havre aangekomen. Zij begaven zich naar de badplaats Deauville. Het verluidt dat Lo vine voornemens is den, Oceaan van Oost naar .West over te vliegen. Radio in den trein. De met een arbeidstapitaal van 500-000 pengö met medewerking van een Duitsche belangengroep, de N.V. Bjerlijnsche Tele- foonfabrielc gestichte radio-vennootschap dei- Hongaarsche staatsspoorwegen heeft reeds met de radio-installatie op de Hon gaarsche spoorwegen een begin gemaakt en zal in het najaar haar werkzaamheden beginnen. Voorloopig worden 32 perso nentreinen en 15 stations met radioinstal laties uitgerust. Knoeierijen in Duifsc'hlantf. De omvang van de hedriegerijen met oor- logsleeninigen en daarmede samenhan gende schandaal-affaires in Duitschland bljjkt duidelijk uit het - feit, dat er voor 20 milliard M. oorloigsleening oud bezit in omloop is, terwijl er voor 42 milliard oudbezit is aangeboden. Vulkaanuitbarsting! op tfe Pbil'ppïjnen. De vulkaan Mayon op het eiland Luzon der Philippijnen is Zaterdagochtend in werking getreden, waarbij lavakolommen van verscheidene honderden voet hoog te in de lucht worden geslingerd. Even te v,oren had heel de omgeving onder een aantal hevige aardschokken geschud. Men acht de thans plaats vindende uit barsting de hevigste sedert 1900. Op 500 voet boven den ouden krater- mond heeft zich een nieuwe krater ge opend, die zijn lavagolven in de richting van het station van Libong stuwt. De inwoners dezer stad nemen de vlucht. VolKenbondspoütie. Ofschoon de volkenbond nog geen eigen leger heeft, zal hij toch weldra beschik ken over een „imponeerende politiemacht" ter sterirte van zes Zwitsersche gendar men. Dit „korps" zal onder bevel staan van een brigadier der gendarme en zal zijn hoofdkwartier hebben in het bijgebouw van- het volkenbondssecrotariaiat, waarin ook de typisten-afdeeling is onderge bracht. Bij belangrijke gelegenheden, zooals de algemeene volkenbondsvergadering. als de autoriteiten voor de bescherming van meer dan 100 leidende staatslieden van Europa hebben zorg te dragen, zal de volkenbondsgendarmerie versterkt worden door plaatselijke politie. Graanoogst door brand vernield. In het vruchtbare graangebïed, vijftig K.M. van Wallawalla (Staat Washington), vernielde een brand, die twaalf uren duur de, 13 boerderijen en verscheidene hon derden hectaren weiland en graanakkers. Honderden boeren waren den geheelen nacht op de been om het vuur te be strijden. De' graanvoorraden op het spoor wegstation van Abkins konden door hef opwerpen van dammen voor vernieling worden behoed. De waarde van de ver nielde tarwe alleen wordt op meer dan 100.000 dollar geschat. Lodz getroffen door een ramp. In den nacht vanl Zaterdag op Zondag is, naar de Tel. meldt, in het centrum van Lodz een groote bergplaats met ge weldige hoeveelheden vaten benzine, spi ritus en olie ontploft. Door de buitenge>- woon heftige explosies, die een uur lang duurden, ontstond in de stad een groote paniek. In een omtrek van! 2 K.M- werden van alle huizen alle ramen vernield. On geveer honderd huizen werden meer of minder ernstig beschadigd. Het aantal dooden en zwaargewonden kon tot dusver niet worden vastgesteld. Het moet echter aanzienlek zijn. Verschei dene honderden personen zijn door glas splinters en brandende stukken hout ge wond. Die meeste dooden moeten in het Evan gelisch Oudeliedenhuis te betreuren zijn, dat zich vlak naast de plaats van de ontploffing bevindt. Toen de bewoners van het. gesticht de zware explosies hoor den, stortten zij zich uit de ramen naar buiten, waarbij velen den dood vonden. De oorzaak van de ramp kon tot dusver niet worden vastgesteld; men denkt echter aan zelfontbranding ten gevolge van de hitte. Een verkapte communistischs organisatie. Het Letlandsch Telegraaf agents chap meldt: Gewichtige stukken, welke in het bezit van de autoriteiten zijn, bevestigen, dat bet gesloten Rigasche centraal bu reau der twaalf vereenigde vakverbonden en de vereeniging voor rechten van den mensch een gemaskeerd politiek orgaan van een onwettige communistische partij is, dat op een staatsomwenteling aan stuurt. Het kreeg van de Letlandsche scene van de derde internationale voor propagandadoeleinden 260.000 lit, door tusschenkomst van Berlijnsche en Riga sche banken. Het is moeilijk den juist,en omvang van de subsidies ta bepalen. De onderteekening van het Kellogg-paot. Deze week zal te Parijs het pact van den Amerikaanschen minister Kellogg „tot uitbanning van den oorlog" door de ver tegenwoordigers van verschillende lan den worden onderteokend. In Eransche kringen wil men van de gelegenheid, dat de Amerikaansche ver tegenwoordigers Kellogg en Mellon naar Parijs komen, gebruik maken om eens te praten over de oplossmg van enkel® dringende problemen als die der schulden en der herziening van het Dawes-plan. Maar uit Washington wordt reeds nu gemeld, dat Kellogg terstond na de on- derteekening van het pact tot uitbanning van den oorlog uit Parijs zal vertrekken en geen besprekingen over andere vraag stukken zal voeren. De kwestie der betalingen voor de schadevergoeding of de regeling dor inter- geallieerde oorlogsschulden hebben mot het pact niets uitstaande. Korte berichten. De duikers van d'en ijsbrekar Kras- sin hebben bet gat in de Mont Cervantes hersteld on hebben een voet water uit het ruim van het schip gepompt. In den loop der volgende maand zullen in Polen alle achterstallige belastin gen onder toepassing van verscherpte maatregelen, worden geïnd; inzonderheid de omzetbelasting, de inkomsten- en ver mogensbelasting. tflet blad de „Stunde" deelt mede, dat de uitzetting van Bela Kun uit Oos tenrijk in den afgeloopen! nacht heeft plaats gehad. Do vice-minister van het Poolsche ministerie van justitie, Oar, heeft ver klaard, dat aan een groot aantal gevange nen amnestie zal worden' verleend, in vele gevallen echter slechts een gedeel telijke strafkwijtschelding. In elk geval zullen 800010.000 gevangenen worden vrijgelaten. Ongeveer drie kilometer van de Ehiitsch-Poolsche grens is een Poolsch militair vliegtuig, dat een vlucht maakte van Bromberg naar Kattowit.z, van 2000 meter hoogte neergestort. De bestuurder was onmiddellijk dood. Te Limoges heeft een stoet van verscheidene honderden communistische arbeiders getracht de deur van de ge vangenis open te rammen' om aldus sta kende arbeiders uit een schoenenfabriek te bevrijden, die gevangen waren gezet omdat ze de vrijheid van arbeid hadden aangerand. De republikeinsche garde en! gendarmen hebben de orde hersteld. De gevangenis wordt door gewapende macht bewaakt. De hittegolf in Italië duurt nog steeds voort en eischt verschillende slacht offers. Te Bologna is een 70-jarige man ten gevolge van een zonnesteek overleden. Ook te Napels hadden twee sterfgeval len plaats. Bij een treinbotsing bij Nancy wer den twee personen gedood en 15 gewond. De materieele schade is belangrijk. Een influenza-epidemie heeft onder de Italianen in Noord-Canada honderden slachtoffers geëischt. De blanken zijn niet door de ziekte aangetast. De domaniale bosschen van Bourronl en Rocloses op de grens van het bosch van Fontainebleau dreigen een prooi der vlammen te worden. Ongeveer 83 H.A. bosch zijn reeds vernield. Vrijdag is op de Rhóne een boot omgeslagen. De beide inzittenden: verdwe nen in de golven!. Naar uit do in de rugzakken van de slachtoffers gevonden! passen bleek, had men hier ,te doen met twee Duitsche toeristen. Binnenland. De Olympische spelen geopend. De vrouw van het Kamerlid Schaper over reden en gedood. Mevr. Van Itallievan Embden lid der Tweede Kamer. Buitunjand. Vulkaanuitbarsting op de Fhilippijhen. Veel graan in Amerika verbrand. De a.s. onderteekening van bet Kellogg- pact. Een interview met Nobile. De dood van Malmgren. Ramp te Lodz. De Tweede Kamer. Bij' besluit van den waarnemenden voor zitter van het centraal Stembureau is be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer, in de plaats van wijlen mr S. J. L. van Aalten, mevrouw H. W. B. van Ital lie geb. van Embden, te Leiden. Militairen per autobus. De dezer dagen verschijnende Leger orders bevatten een ministerieele beschik king, waarin wordt medegedeeld, dat het vervoer van militairen, reizende in het be lang van 's Rijksdienst, ook per autobus kan geschieden. Bepaald wordt echter, dat van autobus sen slechts mag worden gebruik gemaakt, indien of voor zoover over het af te leggen traject vervoer per spoor of tram niet mo gelijk is. Dientengevolge behoort het vervoer met autobussen alléén te geschieden voor zoo ver deze verkeersmiddelen de verbinding vormen tusschen de plaats van vertrek (resp. die van bestemming) en het naastbij gelegen spoorweg- of tramstation (halte), alsmede voor reizen tusschen plaatsen, welke 'niet door spoor- of tramwegen ver bonden zijn. Voor toepassing van dezen regel wordt het vervoer met autobussen, tot tramweg maatschappijen behoorende, geacht per tram plaats te hebben. De Neder 1. Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heefe een aantal nieuwe wagens laten bouwen, die ontworpen zijn door de consfcructie- bureaux der Spoorwegen. Deze wagens zijn bestemd om te loopen op de spoorwe gen van vrijwel alle landen van het vaste land van Europa en zijn in twee soorten gebouwd: rijtuigen le en 2e klasse en rij tuigen 3e klasse. Mede met het oog op eventueels spoorwegongevallen zijn zij ge heel geconstrueerd van ijzer in tegenstel ling met het oude materiaal, dat in hoofd zaak van hout is. Getracht is de inrichting der rijtuigen zoo eenvoudig en toch zoo geriefelijk mo gelijk te maken. De bekleeding der eerste klasse is van tryp. In deze klasse is tus schen de twee zitplaatsen een neerklap baar tafeltje aangebracht; de wandbeklee- ding- der tweede klasse is van fiber, ter wijl in de derde klasse ook arm- en hoofd leuningen zijn. Zij zijn bekleed met kunst leer. De wagons zijn, omdat ze op internatio nale trajecten zullen dienst doen, voorzien van electrische verlichting, stooia- en elec- trische verwarming en bovendien hebben ze verschillende remsystemen. De wagens rijden zeer vast en zijn een goede reclame voor de Ned. Industrie, want van deze 15 nieuwe wagens zijn er 9 gebouwd bij Werkspoor en 6 bij de firma Beynes. In een van de vagende dagen zul len zij in dienst genomen worden. De staking bij „De Schelde". De secretaris van het hoofdbestuur van den Metaalbewerkersbond, Van der Hou- Ven, is naar Vlissingeö geweest. In het orgaan van den bond schrijft hij thans: „Negen weken duurt tu de strijd reeds en tot en met de 8ste week is door ons tot een bedrag van f75.331.43 aan de stakers uitgekeerd. Het gaat hard tegen hard, maar één ding staat wel onomstoo- telijk vast, dat wij, noch de stakers kamp zullen geven alvorens een! vrede door overleg zal zijn verkregen. De strijd staat er, wat ons betreft, best voor en de menschen behoeven voor uitputting niet te vreezen. klaar met dat al ligt een groot stuk economisch leven nu reeds 9 weken stil, alleen omdat twee halsstarrige menschen het in hun hoofd gezet hebben om re-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1