«e sigaret wriofei^» TLOVL* Fietstochten PUROL Binnenland. 1 Uit de Provincie. Uit den Middelburgschen Raad. Kerknieuws. teloos serum tegen tongblaar is wen- schelijk. Een gemakkelijker crediet-verlea. ning zou veel helpen. Hij meent, dat er wel veel voor den stedeling wordt ge daan, maar niet voor den boerenstand. De heer W e i t k a m p, lid van da Twee de Kamer betoogde dat in het algemeen, de democratie wordt uitgevochten, naar Holland's woord, op de ruggen der plat- telandsbovolking. Er wordt philantropie bedreven ten koste van het landvolk, de eene groep proletariërs wordt bevoor deeld ten koste van de andere. Het na tuurlijk verband tusschen loonen' en prij zen is verstoord en daarmede do goede loop van hot maatschappelijk rader werk. De boer kan op de prijzen zijner producten geenorloi invloed oefenen, ter- wijl de loonen der transportarbeiders, die aanvoeren wat de boer noodig heeft, gemakkelijk omhoog gaan door staking. Wanneer spr. uit den treura den! vrij handel voor ons land hoort verdedigen', vraagt hij zich af; „Is dan iedereen gek, zijn wij het allen niet?" (Stemmen: „dat kon wel eens waar zijn".) Wij leven niet onder de werking van den vrijen handel, maar van den vrijen invoer. Wanneer do vrijhandel iets zou uitwerken, dan moest toch ieder land zijn grenzen voor de Nederlandsclie pro ducten openstellen. En' wat ziet men daar van? De stijging van den uitvoer beteekent nog niet altijd meerdere welvaart. Spr. is voorstander van een differen tieel tarief. Slechter dan het nu is, kan het niet worden. Door een dubbel tarief is wederkeerighcid mogelijk, wij schep pen dan voor het buitenland een belang bij uitvoer naar Nederland. D r L o v i n k wijst er op, dat de oogen- blikkelijk minder gunstige toestand van land- en tuinbouw iniet een Ncderlandsche maar oen internationale kwestie is. Sipr. acht het laatste vast te staan. Bij het be- oordeelen der moeilijkheden moet men rekening houden met hot karakter, dat de Nederlandscho landbouw na '86 heeft ver kregen. Oorzaak en gevolg moeten niet Verward worden. Dr Schokking heeft klanken beluis terd, die hem zeiden, dat het ging tegen 1de arbeiders. „Deze hebben wat gehad, nu moeten do boeren wat hebben". In derdaad er zijn moeilijke tijden, maar dat is ook het geval met andere bedrij ven dan do landbouw. Is er niet te grooto tonnage? Varen vele schepen niet met Verlies? Spr. vraagt of dei heeren niet vergeten, wat het gekost hoeft, om, ton einde de inflatie tegen te gaan, da salarissen' naar beneden te brengen. Hij vraagt geen voor stellingen te geven, die in) het licht der feiten niet houdbaar zijn. Men moet niet overdrijven, niet te algemeen spreken'. Is „de democratie" misschien niet ook op de ruggon van den middenstand, van de predikanten, do intellectucelen uitge streden? Spr. acht het geen klein cling', dat Ne derland zegt: het is noodzakelijk, dat do tarieven naar beneden gaan. Wo moeten nagaan, wat do oorzaken' zijn der malaise en hoe middelen tot herstel zijn te vinden. T'ijdelyk© toestaat dein moeten niet tot een) algemeen'en toestand worden opgeblazen. De referent acht het geen goede me thode, iets te doen, alleen omdat „ze- het allemaal doen". Het buitenlandsch protectionisme hangt nauw samen met de na-oorlogsche mentaliteit, die naar zelfgenoegzaam heid streefde, die nationalistisch is. Wij zijn buiten den krijg gebleven:. De andere landen doen onvoorzichtig, al is het ver klaarbaar. (Nederlander.) Koningin en Prinses op reis. Het N.T.A. meldde gisteren uit Oslo: De Koningin en de Prinses zullen waar schijnlijk Maandag Finse verlaten. De Prinses deed iedoren dag aan skieën en de Koningin hoeft, ook skiloöpen geleerd. De hooge bezoeksters hebben vandaag met gevolg een tocht gemaakt en zullen morgen een bezoek brengen aan den Hardnngergletcher. De Koningin gaf aan haar geestdriftige bewondering voor het berglandschap bij Finse uiting IMr A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, f Gistermiddag is in den ouderdom van I bijna zeventig jaren overleden de Commis- saris dor Koningin in Noord-Brabant, mr A. E. J. baron van Voorst tot Voorst. Geboren den 13den December 1858 te EIclen, gem. Eist, promoveerde bij in 188-1 te Leiden in de rechtswetenschappen en werd in 1886 candidaat-notaris. Daarna is hij burgemeester van Huissen bij Arnhem geweest, lid van de provinciale staten en ook van de gedeputeerde staten van Gelderland. Den lsten September 1894 werd hij geroepen lot de hooge functie, welke hij bij zijn overlijden nog bekleedde en welke dus bijna 34 jaren door hem is vervuld. Do overledene was grootofficier in do Orde van "Oranje Nassau, ridder in do orde van tien Nederlandschen Leeuw, rid der in do Souvareine Orde van Malta, grootofficier in de Kroonorde van België en begiftigd met de Alhert-medaillo van den koning van België. Tolegrafischo postwissels. Ingaande 1 Aug. a.s. behooren telegra fische postwissels in het verkeer met 'Nederl.-Indië in de Nederlandsclie taal te zijn gesteld, In plaats van In het Fransch. Dr A. van Gijn. In verband met berichten in de pers nog niet gaan. Heb abattoir voor Middel burg alleen is duur. Treed liever eerst in overleg met de slagers. Misschien bou wen deze wel een coöperatief slachthuis. Maar de meerderheid (9 tegen 6) dacht er anders over en gaf aan R. eW W. de gevraagde machtiging- Die regeling van den geneeskundigen dienst in en buiten! de gestichten en de zoo noodige verbetering van den Nieuwen yiissingschon weg leverden weinig discus sie op. D'e sehoolartsenkwestia blijft rus ten tot 1929. ÖPA/.RT DE 3LU1TZEGEL5 ■MM—«W'i lllllllllllllllllTlfiM wmm volgens welke de leider van den Vrijheids bond in de Tweede Kamer de heer van Gijn geen nieuwe candidatuur zal aan vaarden, deelt „Do Vrijheid" mede, dat de heer van Gijn zich wellicht nog zal laten vinden voor een onzekere kans- j plaats. Meer echter wenscht hij niet. Enkele maanden geleden een Raads vergadering van een goed jjur, nu in den vacantietijd een van vier uren. 'tWas in de Raadszaal al spoedig benauwend warm en slechts hij korte poosjes, als er -eens even geen straatrumoer was, mocht per gratie wat frissche lucht bin nenkomen. Den voorzitter dat was duidelijk merkbaar beviel deze langdurige zit ting allerminst. Hij drukte herhaaldelijk zijn ontevredenheid uit over de langwij- lige discussies en maakte zelfs een en kele maal de opmerking: „ik weet toch al precies, hoe er straks gestemd zal worden". Maar het haatte niet, verschil lende dames en heeren hadden er nu een maal op gerekend, dat liet laat zou wor den, dus legden ze zich ook maar geen beperking op. Rij den aanvang der zitting, wijdde dö voorzitter enkele woorden van nagedach tenis aan den op zoo droeve wijze omge komen gemeente-werkman Dorlcijn. Aan het eind dor vergadering werd nog door den heer Hondius gevraagd naar midde len, om ongelukken als deze te voorko men. Do betrokken wethouder meende echter, dat er in hot geval, dat zich nu heeft voorgedaan, niemand nalatig is ge- woest en dat zich hier iets toevallig? hoeft voorgedaan, waartegen geen maatro- gelen te nemen zijn. Toch is het jammer, dat "t desbetreffend rapport niet publiek gemaakt wordt, maar in den trommel der geheime stukkon zal worden gedeponeerd. Wij achten geheim houding in zaken als deze altijd verkeerd. Zij geeft zoo licht aanleiding tot aller lei beschouwingen, die dan niet to beves tigen of tegen te spreken zijn. In dit verband zij hulde gebracht aan B. en W., dat zij het rapport van den ge meente-geneesheer over do paratyphus- gevallcn, niet in dien bewusten trommel hebben gedeponeerd, maar hebben gepu bliceerd. Eerlijk en onomwonden wordt in dit rapport erkend, dat de medici er niet in geslaagd zijn, de oorzaak van de genoemde ziektegevallen op te sporen, maar ook, dat er aan de filtratie-inrich ting der waterleiding nog wef een en an der ontbreekt. De Directie der Gemeentebedrijven had geen besten middag. Van verschillende zijden is en zeker terecht scherpe critick op de leiding der gemeentebedrij ven uitgeoefend. Wat met de woningen van het gas bedrijf en met de hoogspannings-inrich- t.ingen aan den Poelendalesingel is ge beurd, geeft wel den indruk, dat men ten kantore der gemeentebedrijven de ramin gen en begrootingen nu juist niet met de uiterste zorg samenstelt. Als men zóó handelt, wordt, zooals een dor Raadsleden opmerkte, ecu begroeting een wassen nous De Raad kon natuurlijk moeilijk an ders doen dan de gevraagde, en reeds gTootendeels bestede, gelden toestaan, maar heeft toch duidelijk zijn meening over feiten als deze kenbaar gemaakt. Over de uitbreiding der zwemgelegen- heid .(of wil men kleedgelegenheid) is vreeselijk lang gediscussieerd. Dat de financiën van Middelburg ei allesbehalve goed voor staan, schijnen alle Raadsleden van allo politieke groepen blij kens hun woorden wel te weten, maai toch kreeg een voorstel van den heei Vertregt om deze zaak te laten rusten tol betere tijden zijn aangebroken slechts t van de 15 stommen. Mevr. de Graaf, een der beide vrij zin nig-democratische dames, meende zelfs, dat wanneer allo nuttige zaken getoetst moeten worden aan de financiën van Middelburg, er buitengewoon weinig zal gebeuren. Dat zal wel waar zijn. Maar in tijden van armoede en die maakt Middelburg door ontzegt men zich óók allerlei nuttige zaken en bepaalt men zich tot de noodzakelijke. Doch do Raadsmeer- derheid denkt er blijkbaar nog niet zoo over. Zij schijnt het als een vanzelfsheid to beschouwen, dat de Overheid zich met hot zwemmen inlaat. Alsof er niet tal vaD plaatsen zijn, waar to dezen opzichte alles aan het particulier initiatief wordt over gelaten. Zoo is het in Goes een bad- en zwom- club, die aan het Sas gezorgd heeft vooi kleodgelegenliedcn. Zoo kennen wij ook een flinke, welvarende gemeente van plm. 14.000 inwoners, waar veel gezwommen wordt en waar een zweminrichting be staat, die er zijn mag. Maarde Over heid bemoeit er zich niet mee. Het is* zooals de heer Hondius zei: voor het geld, dat men op éón avond op kermis of in circus uitgeeft, kan men lid zijn van een zwemclub en den ge- boelen zomer zwemmen. Het voorstel van B. en W., dat het goedkoopste Van alle ingediende plant- nen inhield, werd echter aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Nog een principieel debatje werd ge voerd over het al of niet op Zondag doen zwemmen. De soc.-dem. wethouder Onder- dijk maakte zich zichtbaar boos over het voorstel-Vertregt, om de gemeentelijke in richting des Zondags te sluiten. Hij insi nueerde zelfs zooiets als zieltjes winnen;. De heeren Vertregt en den Hollander dienden liem echter op rake wijze van «antwoord. Het voorstel-Vertregt kreeg evenwel alleen de stemmen van' rechts. De heeren deir bezuinigingspartij stemden! met links mee, hoewel ze tegen het ge- beele voorstel van B. en W. waren. Dat teekent alweer 1 Als het beginsel in 't geding komt, scharen de bezuinigers zich bij links 1' De abattoir-kwestie bracht ook do ton gen langen tijd in) beweging. Zooals men Weet, heeft Vlissingen zichzelf ontslag :nj van de verplichting, om tezamen met Middelburg een abattoir te bouwen. Alle Raadsleden, behalve do beide bezuinigers Vonden dit niet correct eni vcreenigden zich met het concept van den brief, hier over aan Ged. Staten te zenden). Maar wat te doeti, als Vlissingen nu eens bcusch niet. meer moe doet? B- en W. zeiden: geef ons alvast machtiging om plannen te ontwerpen voor den bouw van een abattoir voor Middelburg alleen. Neen, antwoordden verschillende Raadsleden, zoo-ver willen we voorloopig Donderdag 26 Juli is door Z. Exc. den Min. van Binnenlandscbe Zaken en Land bouw, Mr J. B. Kan, de nieuwe Biesboschpolder officieel geopend. Minister Kan bij de opening. De brugwerken te Tholen. Ruim een jaar geleden werd de eerste spade gestoken, waarmede een aanvang werd gemaakt met de overbrugging van de Eendracht en we zullen reeds Augustus 1928 schrijven, voordat de laatste beton gestort wordt, dat noodig is voor de eigen lijke brugwerken. Kwam vorige week de groote bok, om don damwand en palen te trekken, gister middag is dit werk afgeloopen en vertrekt dit gevaarte weer. Intusschen werd gisteren alles afgestort, behalve do trottoirleggers, dio in den loop der volgende week gereed komen, zoodat dan allo betonwerk is afgeloopen. Men kan doorgaan met bet in orde brengen van de toegangswegen voor de brug, waartoe in do eerste plaats behoort het op hoogte brengen van den weg aan deze zijde, waar mede men reeds een boel eind is gevor derd. Het zal wel half Augustus zijn voordat men de steunbalken die tusschen do land- hoofden zich onder de spanning bevinden gaat verwijderen, daar vanzelfsprekend eerst bier de beton voldoende verhard dient te zijn om de spanning te kunnen op- nomen. Intusschen is de waterleidingmaatschap pij deze week begonnen met het aanleggen van een hoofdleiding, die straks zal aan sluiten aan do brug, waarover dan de hoofdleiding, die meer bedrijfszekerheid zal goven dan de leiding door do rivier. 1 zal komen te leggen. En wanneer komt dan de brug? vraagt men alom. Zekerheid bestaat hieromtrent nog niet. Wel is de brug geheel gereed aan de werf en ook opgevijzeld om op de bakken te worden gezet, doch waar men nog to kampen beeft met eenigo technische bezwaren en mon het niet eens is over de wijze waarop het gevaarte naar de bakken moot worden getransporteerd, is naar do „Th. Crt." meldt, de juiste datum van aan komst hier nog niet bekend. Eon dezer dagen plaatste de boot man K. te- T e r n o u z e n zijn rijwiel aan da Westsluis aldaar tegen een aldaar staand schakelhuis. Eenigon tijd later te rugkomende bemorkto hij, dat het rijwiel was verdwenen. Bij een ingesteld onder zoek t bleek het rijwiel te zijn ontvreemd door een varensgezel, die inmiddels de wijk had genomen en thans door de po litie wordt opgespoord. De voordracht voor de benoeming van een opzichter aan de polders Groot en Klein Baarzande to Breskens is als volgt samengesteld: no. 1 D. J. Ornée; no. 2 B. van Ooteghem; no. 3 J. Lako. Benoemd tot Directrice aan het Roo- de Kruis Ziekenhuis te Beverwijk mejuf frouw J. Engelvaart te Tholen. I Middelburg. Naar men ons meldt hoopt Ds G. Wisse van Utrecht op Donderdag 16 Augustus een tijdrede te houden in de Fransche kerk, St. Pieterstraat. Ditmaal kon de Nieuwe Kerk niet verkregen wor den, waarom de rede in de Fransche zal uitgesproken worden. Advertentie in dit blad volgt. Rilland-Bath. In den Anna Mariapolder alhier had een ernstig ongeluk plaats. De heer J. M. uit Woensdrecht kwam met zijn motorrijwiel zóó ernstig te vallen, dat hij bewusteloos bij den heer M. va„ Wingen werd binnen gedragen. Zijn toestand is nog hoogst ernstig, zoadat J et ergste wordt gevreesd. Vee re. Gisteren kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen. Afwe zig dhr F. J. Gastol. De voorz. stelde voor om in besloten vergadering direct over te gaan. Met alle stemmen werd daartoe besloten. Na de heropening deelt de voorz. mede, dat wat al reeds besloten was voor nalatige betalers, tot het uiter ste door te werken. In de rondvraag vroeg dim Marcusse om een put, die ontstaan is dn den weg, in orde te maken. Daarna sluiting. Terneuzen. In de gehouden zitting van den gemeenteraad waren 3 leden afwezig. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de commissie voor schoolkleeding en -voe ding voor 111 gezinnen aanvrage ontving voor te verstrekken kleeding, te zamen voor 213 kinderen; toegestaan ten bate van 207 kinderen. De commissie heeft totaal uitgegeven voor 1928 f 993,53. De heeren A. Reuneker en J. G. Oostdijk aanvaard den de benoeming tot lid Burg. Armbest. De heer Bedet sprak zijn afkeuring uit over een gehouden muzikalen optocht door de stad, eenige Zondagen geleden. De voor zitter wil hierover bij de begrooting spre ken. De beer Bedet vroeg controleering, of liever vermindering van bet harde vliegen der automobilisten door de straten. De voorz. zegt in verband hiermee den inspec teur van politie te laten controleeren met een chronometer. Een adres om de hoo rnen in de Nieuwstraat "weg te doem werd verworpen. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rozenburg, J. G. Salverda te Heino. Te Oostermeer en Eestrum, Th. Hoen te Ee (Fr.). Aangenomen naar Kolham, D. J. Poli tiek, cand. te Velp. Synode Chr. Geref. Kerk. Da Donderdagmorgenzitting werd gehouden in comitó. In de namiddagzilting werden tot Deputaten vanwege de Generale Synode voor do zen ding benoemd: Ds II. iiiesma, van Gronin gen; Ds A. II. Ililbers, van Enschede; Ds J. Jongeleen, van Hilversum; Ds T. A. Bak ker, vau IJmuidon; Ds L. II. van der Mei don ,van Den Haag; Ouderling R. Nedor- hof, van Rotterdam; Docent J. J. v. d. Schuit, te Apeldoorn, tot Penningmeester. Wat uitzending van radiopreeken betreft, werd' aangenomen, 't voorstel van Ds L. H. van der Meiden: Da Generalo Synode spreekt uit, dat de radio-uitzending van preeken een middel kan zijn om zieken to dienen en evangelisatiearbeid te verrichten, maar dat zij die uitzending op den Sabbatli om velerlei bezwaren afkeurt. Wat het optreden van predikanten in do politiek betreft, beveelt de Generalo Synode den predikanten do moeste voorzichtigheid aan. SynodederNed. Herv. Kerk. In de zitting van gisteren' werd behandeld het Verslag der Iloogleeraren vanwege de Nederl. Ilerv. kerk over den staat van heit hoogor onderwijs in do godge leerdheid, alsmede de lijst der lessen voor den cursüs 19281929. Te Leiden wer den voor den cursus 1927'28 ingeschre ven 56 studenten, van," who 19 voor de eerste maal. To Utrecht bedroeg het aan tal resp. 144 en 40; te Groningen! 42 en 7. Uitvoerig, werd de arbeid der kerkelijke lioogleoraren besproken, en dank wordt gebracht voor hunne grooto toewijding. Het is oen gelukkig toeken, dat de belang stelling van do studenten voor liet onder wijs oer kerkelijke hoogloeraxon steeds toeneemt. De heer prof. van Rhijn rappioi-tecrdo over oen verzoek van do Theologische faculteitsvereeniging te Groningen, om ook in Februari gelegenheid to geven tot het afleggen van het proponentsexamen. Tegenwoordig wordt dat eocamen afge nomen in het begin der maanden Mei, September en "November. Do geslaagde ca.ndidaten moeten dan in den drukslen (wintertijd hun werk in do eerste ge meente beginnen:. Daarom zou er naar den wensch van adressanten, oo(<! een Fnibruari-examen moeten (zijn. De*rap porteur ontraadt echter de inwilliging van dit verzoek, omdat ook naar hot oordeel van zjjno medeleden, en de c„c>mmissie„ do kosten van een Fcbruari-vergadcrin'g der Provinciale Kerkbesturen alleen voor dit doel niet te billijken zouden zijn). Bovendien kan. volgens do bestaande rege ling door een caddidaat om dringende redenen zij liet dan ook voor eigen! rekening eene buitcifgewone vergade ring voor zijn examen worden! aange vraagd. Do Synode vereenigde zich met dit gevoelen. 1 Nieuwe predikantsplaats. Op Herhaald verzoek van den feerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Rijswijk (ZG-) heeft tlians de financieele commissie te gen 1 Jan. 1929 een tractement toege zegd tot stichting van een tweede predi kantsplaats. Ds A. Merkelijn. Hot adres van ds A. Merkelijn, den missionaris van de Zeouwsche en Noord-BrabantschLim- burgscho Geref. Kerken te Magelang, met Verlof hier te lande, is thans: 'sGraven- hage, Barendtszstraat '10. D s G. Wisse. Naar wij vernemen is Ds G. Wisse, predikant bij do Chr. Geref. kerk te Utrecht, voornemens om half Sept. a.s. zijn ambt als docent aan de Theol. School te Apeldoorn te aanvaarden. Beroepbaar. De heeren J. Dijk, Laan van Meerdervoort 279a, Den Ilaag; R. II. Kuipers, Sneeuwklokjesstraat 21, Den Haag; E. G. van Teylingen, „Casa Cara", Hilversum en F. Guillaume Jr, Mauvestraat 14II, Am sterdam-Zuid, zijn bereid een beroep uit de Geref. Kerken in overweging te nemen. De heer Dijk reeds na de heer Guillaume van af 1 Aug., de beer van Teylingen na 15 Aug. en de heer Kuipers na 1 Sept. KAPELLE. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk hetwelk in 1866 geplaatst werd heeft een grooto restauratie ondergaan, uitgevoerd door de firma S. J. Dekker te Goes. Aangebracht is een harpregister, wat zeker dit prachtorgel zal ten goede komen. Zondag a.s. zal de inwijding plaats hebben. Het orgel zal be speeld worden door dhr C. Flipso van Wis- senkerke. 'Vrouwelijke predikanten. In een vergadering van Methodisten te Liverpool is voorloopig het beginsel aan genomen, dat vrouwen het predikambt kunnen bekleeden, en wel met gelijke rech ten als mannen. Een predikant, dr W. R. Maltby, hield een rede om te betoogen, dat dit vraagstuk nu eindelijk definitief moest uitgemaakt worden; hij stelde goedkeuring voor van een commissoriaal rapport dat tot dezen stap concludeerde. Dit rapport eischte voorts een stage van vier jaar van vrou welijke candidaten voordat zij defenitief worden toegelaten. In geval van huwelijk zulten zij ontslag moeten nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2