No. 254 Zaterdag 28 Juli 1928 42e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes TABAK - SHARE* - SIGARETTEN EERSTE BLAD. Alle Bank- en Effectenzaken. L. Duvekot Sz.9 Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE INTERNATIONALE POLITIEK. V Groote Markt 19 - Goes D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct B|J abonnement belangrijke korting. De omstandigheden hebben er toe mee gewerkt, dat aan de internationale vraag stukken onder ons niet altijd die aandacht is geschonken, die ze wel verdienden. "We hadden teveel met onszelf te doen. Er moest jarenlang geworsteld worden en gestreden met volle energie, om voor de Antirevolutionaire richting een eigen plaats te veroveren en toen dat eindelijk gelukt was nam de strijd voor recht en vrijheid binnen onze grenzen zooveel tijd in beslag, dat er voor vraagstukken van internationalen aard. betrekkelijk weinig belangstelling was. Natuurlijk moet dit als een fout wor den aangemerkt. Het Christendom is niet tot eene natie beperkt. De beginselen waarvoor de Anti revolutionaire partij het pleit voert, heb ben beteekenis niet alleen voor ons land, maar voor de geheele wereld. Wie zich alleen bemoeit met zijd eigen persoonlijke belangen, schiet te kort. Wie alleen oog heeft voor de dingen die zijn huisgezin aangaan en wie alleen op dat beperkte terrein het „Uw Koninkrijk kome" tot toepassing tracht te brengen, is van eenzijdigheid niet vrij te pleiten. En zoo heeft ook een politieke partij, die het Koningschap van Jezus Christus tot gelding zoekt te brengen, niet alleen te let ten op het eigen land, maar heeft ze ook aandacht te schenken aan wat er buiten den engen 'kring van onze grenzen voor valt. Dit'wordt lang niet altijd beseft. Wij herinneren ons hoe een der woord voerders van de H. G. S. zich indertijd in spande om de overeenkomst tusschen het Socialisme en het Katholicisme in het licht te stellen. En daarbij werd toen ook deze uitspraak gehoord: zooals het Socialisme een inter nationale beweging is, die zijn Internatio nale zingt, zoo is ook de Roomsche partij een internationale beweging, die evenzeer bestreden moet worden, enz. Dat sloeg toen in. Er werd geapplaudis seerd. Dat was toch wel een treffende over eenkomst. Maar de spreker vergat en zijne hoor ders vergaten het eveneens, dat het Bijbel- sche Christendom internationaal is, dat ook het Christenvolk zijn „Internationale" kent, en dat dus ook het internationale le ven ons niet koud mag laten en onverschil lig. Dat we er toe hebben mee te werken om ook op dat breede terrein de beginselen van recht en gerechtigheid te doen zege vieren. Gelijk gezegd: dit is langen tijd- uit het oog verloren. Niet door Groen van Prinsterer. De grondlegger van de Antirevolutio naire partij schonk wel degelijk aandacht aan de internationale vraagstukken. Maar toen hij de pen moest laten glip pen, was er eerst iets anders te doen. De Antirevolutionaire beginselen moes ten worden gepropageerd en gepopulari seerd. Daarnaast vroeg de organisatie de aandacht, en tegelijkertijd moest er gestre den worden de bittere strijd om vrijheid en recht. Het is te verstaan, dat zoo de blik be perkt bleef, en dat er voor de internatio nale vraagstukken zelfs een zekere onver schilligheid viel waar te nemen. Verklaarbaar ook, omdat het hier een terrein geldt, waar slechts betrekkelijk weinigen zich thuis gevoelen en in staat zijn met kennis van zaken te oordeelen. Verklaarbaar, maar daarom toch niet goed te keuren. En daarom kan het niet anders dan worden toegejuicht, dat hier een kentering valt waar te nemen. 9® ons nu slechts tot de Antirevolutio naire partij te beperken bekend is het optreden van Prof. Anema, die in de Eer ste Kamer meer dan eens met kracht bet pleit voerde, voor een Christelijke buiten- landsehe politiek. De geweld-politiek, die tot nu toe, schier overal werd toegepast, vond in hem feen krachtig bestrijder. Zonder omwegen sprak hij het bij de jongste hegrootingsdebatten uit, dat alle wapengeweld, dat niet staat in dienst van het recht of door onmiddellijk noodzakelijk zelfverweer wordt gevorderd, is een ver- Srijp tegen de wet Gods en derhalve met ®lk doeltreffend middel moet worden be streden. v'.;ln- die rede verklaarde „De Neder l'an- ,erDat was nu van het begin tot het Hüek^kt0 buitenlandsche po- En naast den heer Anema mogen we ook den heer Colijn noemen. Ook 'hij heeft een geopend oog voor de groote beteekenis van de internationale vraagstukken en van de roeping die ons land en die dus ook onze partij te dezen opzichte heeft. Daarvan getuigt zijn van alle zijden toe gejuicht optreden in de Economische Con ferentie, waar hij met kracht ijverde voor de toepassing van recht en gerechtigheid op dit terrein. Wij moeten dit werk niet onderschatten. Het verdient onze volle belangstelling. Het welzijn van Europa en dus ook van ons land staat hier op het spel. Het gaat ook hier om de toepassing en de doorwerking van de Christelijke 'begin selen. Trouw I Met blijdschap en dankbaarheid kan worden geconstateerd, dat op de Interna tionale Economische Conferentie te Genève belangrijke resultaten werden bereikt. Zeker, we staan nog slechts aan het be gin, maar toch, hier groeit iets. Er zijn gunstige voorteekenen. Er is een begin van kentering. Dat stemt tot blijdschap. En niet minder bet feit, dat het kleine Nederland ook hier weer een belangrijke rol vervulde. 'tWas de Nederlandsche de legatie, die de richting aangaf. Een reden tot verheuging is ook, dat het de heer Colijn was, die 'hier zulk een voor name plaats innam en op zoo voortreffe lijke wijze leiding wist te geven. Dat doet het Antirevolutionaire hart goed. Na de ondergrondsche aanvallen, waar van hij in 1925 het slachtoffer werd, na'dat hij eerst aan land en volk onberekenbare diensten had bewezen, stemt het tot blijd schap, dat zijne groote gaven op interna tionaal gebied, worden erkend. En dan is er nog een oorzaak van dank baarheid. 't Zou te verstaan zijn, indien de beer Colijn zich aan de vaak zoo kleine politiek in ons land onttrok, indien hij zich, beu van de openlijke en bedekte tegenwerking ook van „bevriende" zijde, uitsluitend ging bewegen op het breede internationale ter rein. Maar dat doet de heer Colijn niet. De belofte, eenmaal aan Dr Kuyper ge daan, doet hij gestand. Na zijn Indische reis en zijn verblijf te Genève, heeft hij zich als het ware op nieuw aan de Antirevolutionaire partij verbonden. Eigen eer en eigen belang niet achtende. In gehoorzaamheid aan God. Wij constateeren bet met blijdschap. En wij spreken de hoop en verwachting uit, dat tegenover de trouw van den leider ook gesteld zal worden de onwankelbare trouw van het Antirevolutionaire volk. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Naast Hotel „De Korenbeurs" De Italia-ramp. Uit Kingsbay wordt gemeld, dat de „Braganza" weef naar de Alessandri-gVoep en Amundsen in Oostelijke richting zou gaan zoeken, zoodra de ,Citta di Milano" uit Narvik zou zijn terugge keerd. Er bestaat zelfs de mogelijkheid, dat de „Braganza' 'zal trachten tot hei Frans Jozefeiland door te dringen,'. Men is te Oslo, zooals reeds is meege deeld, in deskundige kringen Van mee>- ning, dat het doelloos is de „Latham" ten Oosten van Spitsbergen! tei zoeken en dat nasporingen langs de kust van Frans- Jozefsland wegens ijstoestandelnl niet voof half Augustus kunnen worden! aangevan gen. D'e Noorscha robb'enVangers, Welke zich in deze wateren bevinden, zouden zeker hun best doen onï de nasporin'gen te steunen vooral daar van particuliere Zweedsche zijde een belooning van tien duizend kronen voor het vinden van Malmgrens' lijk en van Noorsche zijde een gelijke belooning voor het vindemi van de „Latham" werd uitgeloofd. Groote overstroomingen. Uit Moskou wordt gemeld: De over stroomingen in het gebied Vaini de rivieren Amoer en Lena (Oost-Siberië) nemerl steeds toe. Er zijn reeds verschillende slachtoffers. Stephan Radits]. Naar de „Pester Lloyd" uit Agram ver neemt, is de toestand van Stephani Raditsj plotseling ernstiger geworden. Het is den geneesbeeren p'og onver klaarbaar" boe Raditsj' toestand plotseling zoo slecht is geworden, daar bij van de bij de schietpartij in de Skoeptsjina opge- loopen verwondingen volkomen genezen was en dezer dagen naar een' -badplaats zou vertrekken om geheel op krachten ta komen. De geneesheeren hebben' suiker in zijn bloed vastgesteld. Zijn toestand moet zeer ernstig zijig De havenstaking. De matrozenstaking in de FraWsche ha vensteden breidt zich uit. Be D[uiukerkea en te Rouaan lag gisteren het geheele scheepvaartverkeer stil. Te Havre is slechts één Oceaanstootaer naar New York vertrokken, nadat van de bemanning 50 stakers door werkwilligen vervangen wa ren. D'e beweging is ook overgeslagen naar Brest, Cherbourg en Bordeaux, waar de staking echter nog slechts gedeeltelijk is. Weersverandering. Hevige regens hebben 'gistermorgen de periode van mooi, zonnig weer eiü warmte in Engeland onderbroken. De temperatuur is aanmerkelijk gedaald. Doordat de regen, welke op den verhit ten grond viel, snel verdampte, -vormden] zich allerwegen mistbanken. Steun voor den landbouw. Het Duitsche kabinet beet besloten, op voorstel van den rijksminister van binnen- landsche zaken, op de begrooting voor 1929 een bedrag van 5.000.000 Mark uit te trekken tot steun voor den landbouw, ter vergoeding van de schade door ongunstig weer veroorzaakt. Incident in de Belgische Kamer. In de Belgische Kamer beeft gisteren een dramatisch incident plaats gehad bij bet debat over de legerwetten. De communist Jacqemotte, die aan bet woord was, eindigde onverwachts zijn rede en wierp met volle hand communistische pamfletten tusschen de afgevaardigden. Op het zelfde oogenhlik wierpen zijn communistische volgelingen op de publie ke tribune bonderden pamfletten naar be neden. Vijf personen zijn in verband met dit incident gearresteerd. Een opzienbarende arrestatie. Een correspondent van de „Voss. Zei- tung" beeft een onderhoud gehad mei den bankier Kuuert over de opzienba rende arrestatie van den particulieren se cretaris van Hugo Stinnes Jr. Kunert verklaarde, dat bij 'deze bedrie gerijen een kleine Fransche bank betrok ken is, die intusschen geliquideerd is. De procuratiehouder van deze bank belastte Kunert zeer; zelf heeft bij met hem nooit zaken gedaan. Voorts deelde hij mede, dat hij vroeger sterk geïnteresseerd was bij de Ned. Grondcredietbank, waarvoor hij thans nog slechts een enkele borgstel ling overgenomen heeft, terwijl de Is- landsbank een leening Van die Nederl. bank heeft gekregen. Drie Nederlandsche banken, onder wel ke de Ned. Grondcredietbank, wendden zich tot Kunert, en gaven hun stukken aan hem ter leen. Bij! zulke stukken was bet onmogelijk na te gaan of zé oud dan wel nieuw bezit warén. De Berlijnsche justitie d'eelt nog offi ciéél mede, dat de secretaris van Stin nes van soortgelijke overtredingen ver dacht wordt als de bankier Kunert. Het is gelukt het rijk voor groote verliezen te bewaren. "Intusschen zijn nog andere arrestaties te Verwachten. Het „Berl. Tag." verneemt hierover, dat het gaat om een aantal zeer bekende Berljjnsche persoonlijkheden uit bank- en beurs kringen, die eveneens met oud en nieuwi bezit 'van oorlogsleeningen geknoeid moe ten hebben. De justitie wil hier zeer voorzichtig te werk gaan om Duitsch- land voor een schandaal en de 'econo mische en financiëele gevolgen daarvan te behoeden. Volgens het blad zou de scha de voor het rijk tusschen de 25 en 30 millioen mark bedragen hebben, als een en ander niet tijdig ontdekt was. Uitsluiting van een half millioen spinners. De bond van katoenspinnerijen in En geland besloot, met ingang van 11 Augus tus a.s. de uitsluiting af te kondigen. Door dezen maatregel worden een half millioen arbeiders getroffen. Korte berichten. Bij ©en oefening, boven! Bordeaux is een vliegtuig, dat door een leerling-vlie ger werd bestuurd, van een hoogte van 400 M- neergestort. Re bestuurder sprong miat zijn valscherm uit het vliegtuig, doch kwam ongelukkiger wijze in de Gironde terecht, Vaar hij verdronk. Uit Mexico-Gity wordt gemeld, dat de minister van arbeid, Moron.es, uit bet land gjevlucht is. Hij zou zich op weg naar Spanj'e be vinden. Een autocar, die tochten door de Py reneeën maakte, is bij Gerbère in een! af grond gestort. Van de inzittenden werden er 7 ernstig gewond. iGisteravond zijn in een: mijn bij Slonderhausen in Th dringen: twee mijn werkers door neervallend gesteente ge dood en één ernstig gewonld. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat D'onderdag ta Mi'sslowïcz bjij den. bouw van een abattoir een ean'stig-ongieluk heeft plaats gehad. Een 30 M- lange in aan bouw .zijnde bal stortte in. Ben arbeider wierd .op slag gedood, terwijl een tweede op weg naar bet ziekenhuis overleed. Bo vendien werden vier arbeiders ernstig ge- Vond. Ta Passau is de koopman Knodu, onder verdenking van' hoogverraad gei- arresteerd. Hij zou niet geoorloofde be trekkingen met een andere mogendheid, naar men zegt Rusland, onderhouden hebben. Mariano is volgens daghladberichten niet met de overige leden der „Italia"- bemanning van Narvik vertrokken, daar bij nog te zwak is. Hij ligt nog in bet zie kenhuis. Er is een voorloopig accoord voor den tijd van 12 maanden gesloten tusschen de maatschappij en de organisaties van spoorwegmannen in Engeland inzake een verlaging met ingang van 13 Augustus van 2 Yt pet. van alle loonen, met inbegrip van die der directeuren en chefs. DE HANDELSPOLITIEK IN VERBAND MET DE BELANGEN VAN LAND- EN TUINBOUW. Op den tweeden Chr. Hist. Conferentie dag te Lunteren, werd door Mr A. A. v. Rhijn gesproken over het vraagstuk van vrijhandel en bescherming in het bijzon der in verhand met de belangen van land- en tuinbouw. Mr van Rhijn ging in het kort den toe stand in landbouw, veeteelt en tuinbouw na. In den landbouw is blijkens het laat ste Sociaal-Economische Overzicht de toe stand zeker niet onverdeeld gunstig. Ook de veeteelt heeft met meerdere moeilijk heden te kampen, al hebben jj.v. de vleesch-exporteurs zich na het Engelsche verbod tot invoer van versch vleesch, met groote snelheid weten aan te passen. De uitvoer van boter, kaas en eieren beweegt zich in een sterk stijgende lijn, maar de prijs, die per eenheid van het artikel wordt gemaakt, is gedaald. In den tuin bouw ontmoeten wij een soortgelijken toe stand. Vele landen leggen ons zooge naamd op grond van hygiënische motie ven Allerlei belemmeringen in den weg. Finland stelde zelfs den eisch, dat geen aardappelen mogen worden ingevoerd, die zijn gegroeid in een ^streek, waar binnen een straal van 50 K.M. wratziek te voorkomt! Gelukkig dat het Uitvoer Contróle Bureau den naam van ons pro duct in het buitenland hoog houdt. De tuinbouw zit niet stil; het aantal H.A. tuinbouwgrond steeg in 15 jaar van 46000 tot 65.000 H.A.; de oppervlakte der kas sen steeg van 2 millioen tot 10 millioen vierk. M. glas. Bij' 'de lagere pry a, die bij export wordt verkregen, moet niet wor den vergeten, dat ook het algemeens in- Binnenland. De vaeantie-reis van de Koningin en de Prinses. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant overleden. Hevig onweer In het Wesüand. De ramp in de mijn „Hendrik". Dertien jongens te Beverwijk te water ge raakt. Buitenland. Overstroomingen in Siberië. Havenstaking in Frankrijk. Opzienbarende arrestaties in Dnitschland verwacht. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE» ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER, ZIEKTE. Mlddelburgscheatr.Pl7, Schovenlngan, dexcijfer een Zekere verlaging heeft &a- dexgaan. Spreker verwacht van de toepassing van een vechttarief voor laad- en 'tuin bouw geen heil. Naar zijn' meening is een Vechttariel in tal van gevallen onbruikbaar voor hel doel, dat uien er mede beoogt. Hij acht een Vechttarief ook onbil lijk. Als een bepaalde bedrijfstak moet worden geholpen, dan moet d© gehee le gemeenschap da daaraan verbon den lasten dragen. Het vechttarief werkt ook willekeu rig. Gesteld, men wil nifvoermaatregef- len tegen Dultschland toepassen. Belast men de Duitsche steenkool, dan klaagt de industrie over stijging der .productie kosten; belast men de kiaeding, dan pro testeert de verbruiker; treft men de vela landbouwwerktuigen of de groote hoeveel heid kalimeststof, die wordt geïmporteerd dan wordt, den landbouw nieuwe schadd toegebracht. De puzzle om het juiste ob ject te vinden, is onoplosbaar. Het belemmerende van eeti vecht tarief blijkt, wanneer men nagaat, hoe elke vermindering van den invoer de uitvoer doet afnemen, al is dit nadeel door dea geldsluier niet dadelijk zichtbaar. Het belemmerende treedt vooral aan den dag bij afschaffing. Aangenomen, dat een resultaat wordt bereikt en de tegen partij capituleert, dan moeten wij ons tarief gaan verlagen. Maar de bedrijven, die door de bescherming zijn veroverd, zullen zich daartegen tot het uiterste ver zetten ©n zonder bescherming wellicht de concurrentie niet jneer kunnen vol houden. Al is van vechttarïevea geen heil te verwachten, langs anderen weg kan de Regeering welhelpendoor meer tuin bouwscholen, proeftuinen, voorlichting bg glascultures, meer landbouwconsulenten. enz. enz. De particulieren zelf mogen evenmin stilzitten. Wat reclame voor een product vermag, is gebleken in de wlqze, waarop de tuinbouworganisatie er bij het publiek de tomaten heeft weten in te krijgen. Een krachtige organisatie kan ook bijdragen tot verlaging der productie-kosten. Een verlaging op 't spoorwegtarief als de Lim- burgsche mijnen vo.or hun product heb ben weten te verkrijgen, behoort ook voor de samenwerkende land- en tuinbouw organisaties niet tot de onmogelijkheden. Spr. eindigde met een opwekking in die richting verbetering te zoeken en de be proefde handelspolitieke paden niet te ver laten. Discussie. Dé heer Dwars huis (LoosdreCht) betoogde, dat de vraag „vrij handel of protectie" in de organen' 'der Unie te eenzijdig wordt bezien. Spr.'s ideaal is vrijhandel' en gelijke kansen' op heel de wereldmarkt. Is dat ideaal nog niet bereikt, dan gelijks tarieven, dus gelijke kansen. Wij moeten breken met de lijdelijkheid, paraat zijn, wanneer on's de strijd wordt opgedrongen, een eind maken aan de ge- isoi eerde positie, die ons land inneemt. De heer v. d. Schans (Bovenkerk) be toogde, onder het voordragen van ver schillende cijfers uit de meest verschei den deelen van oUis land officieel© cijfers dat uit de opbrengsten, vermin derd met de pacht, de rente en den arbeid van het eigen gezin, blijkt, hoezeer er geen sprake is van ondernemerswinst. Hij bepleit afschaffing van de grondbe lasting en van den' vleeschaccijns. Kos-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1