Land- en Tuinbouw. Leestafel. Vllislrigen. Bij de opening van het Beursgebouw voerde gistermiddag het eerst het woord de voorzitter der Vereeni- gjng „Hendrick de Keijser", de heer J. Th. Boelen, die dank bracht aan den burge meester, aan wiens onvermoeid werkeu het vooral te danken is, dat de restaura tie heeft kunnen plaats hebben. Tevens bracht spr. dank aan den heer dr Jan Kalf, voorzitter van de rijks-commissie voor de monumentenzorg, die krachtig heeft medegewerkt om rijkssteun te ver krijgen. Door den heer A. A. Kok, architect, werd een historisch overzicht gegeven van het gebouw en tevens het verloop van de restauratie beschreven, daarbij hulde brengende o.a. aan de firma Jeras en Zoon te Middelburg voor do wijze van uitvoering van dit werk Na de gisteren reeds vermelde rede van den burgemeester werd nogmaals gespro ken door den heer Boelen, die vervolgens den sleutel overgaf aan den heer J. L. van Reede, directeur.van de brouwerij „de Ge kroonde Valk", welke brouwerij het ge bouw voor 10 jaar heeft gehuurd, terwijl ten slotte do heer van Reede verklaarde het gebouw van de vereeniging „Hendrick de Keijser" te zullen exploiteeren. Gees. Door de Handboog-Sociëteit „Ja- coba van Bcijeren" zal op Zaterdag 25 Augustus (Goesche kermis) des namid dags van half 3 tot half 7 een groot con cours worden gehouden op haar terrein aan den Polderschen weg. Dank zij de bij dragen uit de burgerij is de sociëteit in staat gesteld een kostbaren wisselbeker uit te loven aan den schutter, welke den hoofdvogel weet te bemachtigen, terwijl er nog verschillende prijsvogels zullen wor den uitgeloofd. Arnemuiden, Gisteravond werd alhier de heer G. Dekker Sr., rustend landbou wer, aangereden door een hem juist pas- seerenden wielrijder, waardoor hij zooda nig kwam te vallen, dat hij met een ern stige hoofdwonde en inwendig gekneusd werd opgenomen en binnengebracht werd in zijn woning. Dr Veenstra was spoedig aanw zig en verleende geneeskundige hulp. De politie heeft de zaak in onder.-oek. Oudelande. De gemeenteraad bt jemde met alg. stemmen tot gemeente-a s den heer A. Folmer te Driewegen. Terneuzen. Voor de verkiezing in een lid der afdeeling kleinbedrijf voor Ie Ka mer van Koophandel en Fabriek n voor Z.-Vl. in de vacature wegens het m rlijden van dhr L. Smits te Terneuzen, i hard gewerkt. Niet minder dan voor elk der candidaten was een circulaire ver-onden. De heer A. I. Catsman te Aar'nburg (Antirev.) is thans gekozen verkla rd. In 1925 was hij afgevallen omdat.ver zuimd was voor hem een lijst in te dienen Van katholieke zijde was een ci; eulaire voor E. H. de Milliano te Oostbi ig ver spreid en van een Aardappelvereen. voor Th. Voet te Hulst en namens vele kiezers voor A. I. Catsman te Aardenburg Rupsenvraat aan aardappelloof. De Plantenziektenkundige dienst schrijft ons: Ons hereiken, berichten, dat de ver schillende plaatsen schade wordt aapge- gecricht in het aardappelloof door ©en groengekleurde rups, die het blad opeet. Deze rups is afkomstig van de gammauil' Behalve aardappelen worden ook andere gewassen, als erwten, klaver, bieten en meer andere door deze rupsen aangetast. Gewoonlijk komen rupsen in z.g. haarden voor, dus op grootere of kleinere plek ken van den akker, maar soms is het op treden ook massaal en kunnen geheele velden worden kaal gevreten.. Soms trek ken de rupsen in groote massa's van hef kaal gevreten veld naar een ander. Waar deze rupsen dit jaar in meer dan normaal aantal voorkomen, zullen de ver bouwers goed doen hun gewassen en speciaal de aardappelen na te zien of ook de rupsen in zulk een mate aanwezig zijn, dat een bestrijdingsmiddel moet wor den toegepast. De bestrijding geschiedt het best door het gewas te besproeien met Parijsch- of Urania-groen en wel ter sterkte van 1 pro mille, dus 1 gram Parijsch- of Ura- niagroen op 1 L. water, waaraan toege voegd wordt een hoeveelheid kalk en wel 1 K.G. per 109 L. water. Het besproeien geschiedt met een pulverisateur. Wan neer men de aardappelen besproeit met Bordeauxsche pap, kan hot vergif in de aangegeven hoeveelheid, zonder meer, aan de pap toegevoegd worden. Dit kan echter niet geschieden, wan neer gesproeid wordt met Bourgondigscïie pap, dus met pap, die bereid is uit nor maal-pappoeder of wel uit sodex en ko pervitriool. In dat geval moet afzonder lijk besproeid worden met Parijsch- of Urania-groen, die op de boven aangege ven wijze is gereed gemaakt. Er moet voor gezorgd worden, dat de vloeistof tijdens het sproeien steeds flink in bewe ging is, daar anders bet Parijsch- of Ura- niagroen spoedig bezinkt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. Paedagogisch Tijdschrift.Van dit maandblad voor het Christelijk onder wijs, tevens officieel orgaan der vereeni ging voor Oir. paedagogiek, ontvingen wij het eerste nummer van den 21sten jaargang. Deze aflevering bevat de vol- gende bijdragen: Opvoeding en schoon heidszin, door J. Waterink; Aus den Scbweizerischen Schulgeschichte, door Konrad Zeiler; Iets over arbeid in een school voor buitengewoon onderwijs, door J. G- Breukelaar; Iets uit de historie der tuchtoefening, door J. Waterink; De Zon de, door Emmy Klein; Uit de pae ago gische literatuur, door T. v. d. Kooij. Bij het artikel van Konrad Zeiler merkt de redactie op, dat het de bedoeling is één a tweemaal per jaar het schoolwezen in een land te doen bespreken door een deskundige uit dat land. Wij vestigen gaarne op dit tijdschrift de aandacht. Het is toch in alle school bibliotheken voorhanden? De nieuwe wet op de Kaam- looze Vennootschappen. Nau welijks was de veelbestreden nieuwe wet telijke regeling der naamlooze vennoot schap door de Eerste Kamer aangenomen, toen bij de N.V- Haagsche Drukkerij en Uitg.-Mij. reeds deze Gids voor de p r a c t ij k verscheen, samengesteld door Mr Dr H. F. A- Völlmar, te "IsGraven- hage. Aan een behoorlijke gids op dit ge bied bestaat zeker wel behoefte. Het aan tal menschen dat met een N.V- op een of andere manier te doen krijgt wordt steeds grooter, terwijl de regeling steeds meer ingewikkeld wordt. Het is een ter rein, waar een leek zich niet zonder gids kan bewegen. Met dit boekje gewapend zal men het echter een heel eind brattgen. Na een korte inleiding geeft de schrijver eerst een stukje geschiedenis en dan enkele algemeene beschouwingen in verband met de nieuwe wet. Vervolgens wordt oen breedvoerig i-n duidelijk overzicht gegeven van de nieu we regeling welk overzicht gevolgd wordt door de bestaande bepalingen, en den tekst der nieuwe wet met aanieekeningen. Een practisch boekje, dat straks voor velen onmisbaar zal blijken. DE PARATYPHUS TE MIDDELBURG. Door den gemeentegeneesheer van Mid delburg, dr Vv'eiji, is aan B. en W. een rapport uitgebracht over de gevallen van paratypbus, waaraan wij bet volgenue ontleeneu: Toen zich in de eerste weken van Juni hier ter stede «enige ziektegevallen voor deden, die bleken te berusten op een in fectie met paratypbus bacillen, werd door mij de Inspectie van de Volksgezondheid voor de Besmettelijke ziekten hiervan in kennis gesteld en advies gevraagd welke maatregelen in 't algemeen belang moes ten worden genomen. Tevens werd de Burgemeester op de hoogte gesteld. Den volgenden dag had reeds op 't Stad huis een bespreking plaats met den heer Burgemeester, genoemden Inspecteur, den Voorzitter van de Gezondheidscommissie, den Directeur der Waterleiding en den ge meente-geneesheer belast met de medische leiding van den Ontsmettingsdienst. Waar de verspreiding van deze infectie als regel geschiedt door 't gébruik van spijzen en dranken en de bron der infectie dus niet dadelijk was aan te wijzen, werd a— .'ultaat van deze bespreking nog den zelfden dag door den Burgemeester bekend gemaakt, dat 'tvoor de bevolking noodig was vóór 't gebruik water en melk te ko ken; vleeschwaren slechts behoorlijk gaar te nuttigen, fruit en groenjen te koken en niet te zwemmen. De gevallen traden daarna groepsgewij ze op. Van 16 Juni kwamen 9 gevallen aan 't licht. Na een pauze van eenige dagen werden tusschen 9 en 19 Juni 21 gevallen bekend, daarna weer eenige dagen geen. Van 22-—25 Juni weer 7 gevallen. Na een pauze van 5 dagen traden in de eerste da- \n Juli weer 5 gevallen op. Thans bevinden wij ons weer in een pe riode waarin geen nieuwe ziektegevallen zijn aangegeven. Dit kan 't einde der ziekte zijn, maar dit is geenszins zeker. Het verloop van de ziektegevallen was over 't algemeen gunstig, een enkel bijzon der geval daargelaten. Van belang was het nu de wijze van verspreiding der ziekte vast te stellen, om dat daardoor alleen bestrijding mogelijk was. Meestal verspreidt de paratypbus zich door besmette worst en onvoldoende ge kookte vleeschwaren, door melk, door fruit en rauwe groenten, die in besmet water zijn gewasschen of op besmetten grond zijn gekweekt. Naar al deze richtingen is door de In spectie voor de Volksgezondheid gezocht Met 'zekerheid is de oorspronkelijke bron der besmetting en de banen waarlangs de ze zich heeft uitgebreid niet aan te toonen. Toch schijnen ook hier de gevallen ver band te houden met 't gebruik van bepaal de levensmiddelen, n.l. water, melk en vleeschwaren. In hoeverre dieren als over brengers van de ziekte hierbij een rol spe len, is nog in onderzoek. Voor ratten is dit reeds uitvoerig nagegaan, maar deze on derzoekingen duren nog voort, 't Onder zoek naar bacillendragers hij menschen is nog gaande. Reeds zijn er enkele gevon den. Intusschen was bij een op 31 Mei inge steld onderzoek van de waterleiding geble ken, dat zich in het water bacteriën be vonden, die op een verontreiniging van het water met faecaliëu kunnen wijzen. Het is niet uit te maken of deze van dierlijke af komst waren, bijvoorbeeld van vogels, of van menschen. Typhus- of paratyp'hus- bacillen zijn bij herhaald onderzoek nooit gevonden. De verontreiniging kan in de stadshuizen geraken wanneer de reinwa- terkelders aan de Oranjezon deze bacte riën bevatten, wat niet het geval behoort te zijn. Of het water in het open draineerkanaal bacteriën bevat, doet weinig terzake; dit is altijd bet geval o.a. door de vogels. De Inspecteur van de Volksgezondheid voor de hygiëne van bodem, water en lucht heeft geconstateerd, dat het duinterrein onzer waterleiding volstrekt niet veront reinigd was; dat de werkloozen, aan de Oranjezon werkzaam, de waterleiding ver ontreinigd zouden hebben, is dan ook on juist. Op het terrein rondom de filterinrich ting komen zij nooit. En zelfs wanneer het drainagekanaal verontreinigd zou zijn men tracht door terrein-afsluiting en strenge voorschriften het zoo zuiver mo gelijk te houden dan zou dat nog niet hinderen, indien de filterinrichting in elk opzicht feilloos was. Getuige de waterleidingen van groote steden, die zeer onzuiver rivierwater door filtreeren voor het gebruik geschikt ma ken. Dc beide reinwaterkelders bevatten op 4 Juli water waarin bacteriën werden ge vonden, terwijl die in het water in de stad niet konden worden aangetoond. Op 13 Juli waren beide reinwaterkelders vrij van bacteriën. Ook dit onderzoek wordt voortgezet. Dat het water veront reinigd was, sc'hrijven de deskundigen toe aan te snelle filtratie, noodig doordien on ze waterfilters te klein worden voor bet verbruik. Naar andere oorzaken werd en w.ordt gezocht, tot nu toe zonder resultaat. Reide deskundigen zijn daarom van mee ning dat in de filtratie verandering moet worden gebracht. Zoolang dit niet is ge schied bestaat de mogelijkheid dat op nieuw verontreiniging van het water op treedt. Daarom blijft het noodig, veiligheids halve het drinkwater te koken, ook al wa ren de laatste onderzoekingen gunstig. Wanneer nog een belangrijk aantal kee- ren het water bacterieel zuiver zal zijn be vonden, zal het ongekookt kunnen worden gebruikt. Uit tijdstip zal dan bekend gemaakt moeten worden. De afwijkingen, die in liet water zijn ge vonden, 'zijn van dien aard, dat eon ver band tusschen het optreden der ziekte en deze verontreiniging theoretisch niet is uit te sluiten. Een rechtstreeksch verband echter tus schen het gebruik van water en een ziekte geval is niet gebleken. Verbreiding door het water zelf acht de Inspecteur van de Volksgezondheid on waarschijnlijk, omdat dan meer een massa-infectie zou zijn opgetreden. In het tegenwoordig stadium blijft het dus noodig, in elke richting veilig te werk te gaan, wil de burgerij voor haar gezond heid waken, dan moet ze de gegeven voor schriften nauwkeurig opvolgen. Verder zal het bestuur der gemeente .rijn aandacht moeten blijven wijden aan i waterleiding en de vleeschhygiëne. De I ispectie der Volksgezondheid beeft toch 1 j haar onderzoek van dit laatste den in- oruk gekregen, dat hier een verbetering d ringend noodig is. Ook het koken van de i elk blijft vereischt. Mochten zich na de vrije periode weer opnieuw een reeks g ivallen voordoen, dan zal 't ook raad- z am zijn dat van gemeentewege gelegen- h rid 'gegeven wordt tot kostelooze prophy- lc' ctisohe inenting. Oneerlijke concurrentie 1 3 politie te Delft heeft proces-verbaal op- g maakt tegen den dagbladcolporteur D. de B. als verdacht van het plegen van on eerlijke concurrentie tegen een einder dag- fa ad. Een noodlottig schot. Op 3' n bruiloft te Nimptsch, in Silezië, was ster een gast aanwezig, die een geladen p:stool in zijn broekzak droeg. Op zeker o 'genblik ging het wapen af en doodde een vrouw en verwondde een dienstdoend po li ieagent levensgevaarlijk. De dochter der gndoode vrouw wilde den man te lijf en k--eeg een ernstigen zenuwtoeval. Tragisch ongeval. Gistermor gen was te Leiden de 20-jarige chauffeur D. in een garage bezig met het oppompen van een auto-band, toen door onbekende oorzaak de bandvelg los schoot en met zulk een kracht tegen het voorhoofd van D. aankwam, dat deze 'zeer ernstig werd verwond. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Er bestaat weinig hoop, hem in bet leven te houden. Het tragische bij dit geval was, dat D.'s vader bestuurder is van den ziekenauto, waarmede vanwege den gemeentelijken hulpdienst bij ongelukken, het vervoer der gewonden geschiedt. Toen deze met een auto ter plaatse kwam, moest faij ervaren, dat zijn zoon een ongeluk was overkomen. Een ander heeft toen den auto met het slachtoffer naar het ziekenhuis gereden. Weer een overval in Atjeh. Uit Kota Radja wordt aan Aneta gemeld: Een zevental Atje'hers, die met blanke wa- nens gewapend waren, vielen een vierde brigade aan, die onder commando stond van den marechaussee Lammeuro. Twee der aanvallers werden door de brigade neergelegd. Een Menadoneesch mare chaussee is licht gewond. Poging tot het doen ont sporen van een trein. Naar het Hbl. meldt, is gisternacht een poging ge daan om den trein op het traject Amstel veenUithoorn te doen ontsporen. Op twee plaatsen was bij de lasch een stuk ijzer tusschen de rails geslagen. De aan slag is echter mislukt, want de trein reed ongehinderd verder. De zaak is in onder zoek. Door een koe aangevallen. Te Buitenpost (Fr.) is Dinsdag een 2-jarig jongetje van H. S. in het land door een koe op de horens genomen, tegen den grond geworpen en op het hoofdje getrapt. De toestand van den kleine, die een her senschudding heeft gekregen, is zorgwek kend. Onregelmatigheden. Bij de studenten-societeit „Minerva" te Leiden zijn onregelmatigheden aan het licht geko men, waarmede eenige duizenden guldens gemoeid zijn. In verband hiermede is aan den directeur J. K. ontslag verleend. De heer K. bekleedde deze functie eerst se dert ongeveer een jaar. Zijn spaarduitjes kwijt. Bij een 74-jarigen woonschuitbewoner te Rotterdam, wiens ark in de Rotte ligt, kwam vrij geregeld een jonge werkman een kopje koffie drinken. De gastheer ver telde hem dezer dagen, dat bij niets ver diend had, maar, zoo deelde hij vertrouwe lijk mee, hij had nog wel een appeltje voor den dorst! „Wil je 't eens zien?" vroeg hij. En toen de gast daar in toestemde, ver toonde hij hem een bundeltje bankpapier ter waarde van f 370. Nauwelijks had hij het bankpapier aan den jongen man ver toond, of deze gritste het den ouden man uit de hand en hij vluchtte de woonschuit uit. De oude trachtte den dief na te zetten, maar dat gelukte hem niet. Hij alarmeer de voorbijgangers en buren, maar de man ontkwam. De politie werd in de zaak ge moeid en de burgers wisten een zoo nauw keurig signaleihent van don dader op te geven, dat de dief weldra gearresteerd kon worden. Hij ontkent. Het geld is verdwe nen. genoeg bulten op ons lichaam hadden. De ,,dibba" beeft alles opgegeten en dun bleef er niet veel over voor de kakker lakken, die ook in grooten getale op daagden. Dat gebeurde alles in April, toen de temperatuur al over de 100 graden was. Welke Oostersche plagen zou de zomer over dit deel van Arabië hebben ge bracht? PLAGEN VAN HET OOSTEN. Een Amexikaansch blad bevatte dezer dagen een interessanten brief van een zendeling, die zijn Post had aan de Per zische Golf, Arabië. Het ging allereerst over de bezoeking van een springhanen plaag. Het volgende is er aan ontleend: „Wat een week! Wij hopen nooit weer zoo n week te hebben. Ge zult u her inneren, dat ik ongeveer twee maanden ge.eden melding maakte van springhanen, die hier kwamen, om hun eieren te leg gen. Ze hebben dat blijkbaar gedaan, in de woestijn, en deze week. kwamen de jongen ons plagen. Een ieger van die kleintjes was in Koeweit (aan de Perzi sche Goli). Eerst kwamen ze te Jahara en verteerden daar al bet groen, dat er was, tot zelfs een groot gedeelte van de taaie palmboomen. Toen daar a.les op was, gingen ze langs de baai n.iar Koeweit, onderweg al hel groen opetende. Maandag kwamen ze b.j d m stadsmuur, kruipende, loopende en springende kwa men ze er over. (Jonge sprinkhanen heb ben geen vleugels). Zij ruien vijfmaal, voor de vleugels sterk en groot genoeg zijn om hen in staat te steLen te vlie gen. Daar wij aan het westeinde van de stad wonen, bezochten ze ons gedeelte het eerste. Het was een gezicht, die mil- lioenen zich te zien voortbewegen, allen in één richting. Het instinct leidde hen. Troep na troep, altijd voorwaarts. Het was moeilijk hen te dood en. Alleen door er op te stappen, was er een einde aan te maken. Dinsdagmorgen waren de eersten bij ons huis. Zij kropen over den muur en tegen den middag was de grond bin nen er mede bedekt.; toen over een an deren muur en zoo ging het voort, tot ze de geheele stad in het bezit hadden, alles etende wat voor hen maar eetbaar was. Z(j moesten eten om te groeien, en ze groeiden o zoo hard! Wij hadden een klein stukje gerst, zoo wat 4 voet in omtrek. 'tWas 15 c.M. hoog en mooi groen het eenige groene op ons erf. Ook een paar koolstronken, waar van we de kool gegeten hadden, wa en e- piant en mooi uitgeioopen. De kleine din gen kwamen er bij, en in een half uurtje was alles kaal gevreten! Toen zwermden ze op de waranda. Wij stopten papier in ale reten vooral bij de deur, waar die niet goed sloot. Zelfs dat hielp niet vo.doende, want ze aten er een gat in, maar toch konden wij ze vrijwel uit het huis houden. Als ze bin nen gekomen waren, hadden ze alles op gegeten, kleeren, gordijnen, kussens, enz. Met arendsoogen letten wij op en dood den er velen, die er toch inkwamen, en bij de deur stond een koelie, om ze daar weg te vegen. Als iemand de deur opende, en dat moest nu en dan, het was net of de dingen het wisten en er op loerden dan sprongen ze vooruit en waren in buis, waar hen een zekere docd wachtte. De put op het erf werd bedekt met twee zak ken en die weer bedekt met twee plan ken. Toch aten ze gaten in de zakken! Aan sommige boomen bleef geen blaadje zitten. Donderdag begonnen ze te verminderen, en Vrijdag waren er maar een paar over, maar we moesten blijven vechten om hen buiten de deur te houden. In het mid den en oosten van de stad zijn er nog velen, maar wij zijn er zoowat van be vrijd. Wij zagen één ruien, met zrjn zes pooten zich aan een schut vasthoudende, en langzaam, met veel trekken en blijk bare krachtsinspanning werd de taak vol tooid en was het nieuwe lichaam geheel zichtbaar. En om dan weer te groeien, moeten ze eten. Sommigen zeggen, dat er nog millioenen in de woestijn zijn en dat wij "hun bezoek kunnen verwachten. Wij 'hopen, dat ze spoedig voor de vijfde maal ruien, en dat de wind ben dan weg drijft. Nauwelijks was deze jpest zoowat over, ot daar kwamen de vliegen in groot ge tal, en toen mieren, bataljon na batal jon. Muskieten vermenigvuldigden en zfj kennen hun werk. Weldra kwamen Me vlooien en aard vlooien, alsof we nog niet UIT HET ZEEUWSCHE VERLEDEN. Door A. M. Wessels. XXXVIII. De legende der twee handen, I. In de verzameling van Oudheden van het Zeeuwsch Genootschap, bevindt zich een steen .afkomstig uit den Zuidelijken buiten muur der voormalige St.-Pieters of Oudekerk te Middelburg. Op dien steen zijn afgebeeld twee handen die een rol of strook vasthouden. Omtrent dezen steen loopt er een Jegende, en van deze overlevering wil ik iets vertellen 't Was in het angstjaar onzer Geschiede nis 1572. Het schrikbewind van den Hertog van Alva bracht dood en verderf. Ook ïn ons gewest werd diens strengen geesel gevoeld. Gansch Zeeland leek wel een huis der slachting en rouwe heerschte in bijna ieders huisgezin. Zeelands welvaart kwijnde met den dag Op de duinenrij van het Noordstrand van Walcheren stond op zekeren dag een flinke Middelburgsche jongeman Heindric, en staar de droevig in het rond. Vóór hem, op de golven der Noordzee, dobberde een deel der Geuzenvloot onder Lumey. Achter hem, dieper in de duinen, ver hief zich een zwaar en hecht kasteel, dat door den Edelman Adriaen van Domburcb werd bewoond. De banieren vau dit Bdelengeslacht, waar op hun wapen een Zilveren Burcht op een veld van azuur was afgebeeld, wapperden trots van de Transen. Adriaen van Domburch, die zich met hart en ziel verpand had aan Koning Philips van Spanje, haatte den Prins van Oranje n kon moeilijk zgn woede verkroppen, over de successen, die de aanhangers van Oranje behaalden. Deze Edelman bezat een zeer beminnelijke dochter, Aleide genaamd, welk meisje, in de Heerlijkheid door de bevolking zeer ge zien was. Op welke wijze hot geschiedde is niet be kend, maar de jonge Middelburger wist het hart dezer edele Jonkvrouwe voor zich te winnen en deze op haar beurt zwoer Heindric trouw. Thans stonden op gemeld tijdstip de beide jongelieden bij elkaar. „Heindric", zoo klonk het smeekend, „kunt gij uwe plannen niet opgeven en stil in Middelburg blijven en u niet mengen in dien rampzaligen strijd, die alreeds zooveel bloed kostte „Neen Aleide het kan nietl Ik moét gaan liefste 1 Men heeft mij noodig. Ziet gij daar dan niet de vloot van Lumey voor uwe oogen dobberen Ik heb thans Middelburg verlaten, maar straks hoop ik er weêr te keerenstraks, met de overwinnende Oranjescharen „Middelburg is getrouw aan Koning Phi lips en zal hevig weerstand bieden wierp zij tegen. „Middelburg voor den Prins I Dat is ons ideaall" klonk het geestdriftig, maar op droe ver toon vervolgde hij „gevochten moet er worden, 't Zal een harde strijd zijn. Goed en bloed, het dient alles opgeofferd te wor den, voor de vrijheid van Zeeland Daar klonk schel klaroengeschetter, het sein van vertrek. „Dag Aleide, ik blijf je trouw tot den dood!" Een laatste omhelzing en Heindric daalde het duin af en besteeg de ranke boot Jonkvrouwe Aleide ging naar het Kasteel ten e Zij was ia droeve gedichten. Zij be merkte haast niet wat er om haar voor viel. Haar geliefde ging heen, wellicht voor goed. Wie weet hoe spoedig zijn doodsuur zou slaan. In haar vertrek gekomen snikte zij haar leed uit, doch slechts kort. Immers, haar vader de Edelman van Domburch mocht niets bemerken van haar liefde voor den Middel- burgschen Geuzenjongen, die zijn stad had verlaten, om mede te helpen, deze stad onder den Prins van Oranje te brengen. Zij pijnigde haar hoofd met de gedachte hoe zij eenmaal haar Edelen Vader zou over halen om zijn toestemming te verwerven tot dit huwelijkals Heindric althans levend weer mocht keeren 't Is eenigen tijd later. Het regiem van Alva vierde in Zeeland hoogtij. Goed en bloed waren thans geen ijdele woorden meer. Het bloed van Egmond en Hoorne en vele andere Edelen had gevloeid en de verbittering der bevolking steeg ten top. De vrijheid van godsdienst, waarvoor de Prim, van Oranje optrok, was in Middelburg een onbekende zaak. De uitgebroken Her vorming werd in Zeelands Hoofdstad in bloed gesmoord. Koning Philips wist zijn mannetjes we] te vinden en wilde Middelburg in geen geval verliezen. Daarom moest hij in die stad een Baljuw hebben, die met ijzeren hand, de rechten en bevelen van Philips en Alva hand haafde. 11U behoefde niet lang te zoeken. Zijn oog viel op den Edelman Adriaen van Domburch. Dat was zijns inziens de rechte man op de rechte plaats, die geen pardon kende voor hen, die in zijn handen vielen. Een krachtige invloed meest vanuit de Hoofdstad uitgaan. Adri -en van Domburch aanvaardde gaarne de Baljuwbenoeming (zie lijst van die Mage- straat tot Middelburg) en trok mede met het oog op de Watergeuzen en de gunstige stemming, die er voor Oranje kwam naar het veilige Middelburg. (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6